De grote en de kleine k mm&mw \etnaerde Volksdansen en poëzie^ in Netwerk-Aalst Kunstgroep Alkuone ondernam geslaagde tournee in Frankrijk 'LruJr* Hulsters Reynaertspel met Waas tintje if ^enlwhtsjatu'* ^VandeiKevOS Look, a book! Tromantieksken en De Eglantier raak en gevarieerd debuut Toneel Terugblik en kabaret bij Kunst Veredelt L. P. Boon-zegel van Gerard Gaudaen 24 - 27.8.1982 - De Voorposl Eind juli vertrok Kunst groep Alkuone uit Aalst voor een tiendaagse tour nee naar de Provence. Op de heenreis was een eer ste optreden gepland te Eg- letons. De verwelkoming ter plaatse was zeer harte lijk: ontvangst op het ge meentehuis, logies en maal tijden bij vriendelijke gast gezinnen Het optreden m de tuinen van het prachtige 17de eeuwse kasteel werd bijgewoond door 700 en thousiaste inwoners Het sfeervolle klank-, dans- en lichtspel oogste enorm sukses. Het eerste optreden in de Provence greep plaats te Sa- linelles nabij Nimes. Ieder jaar worden in dit dorp een aantal festiviteiten georga niseerd met als doel finan ciële middelen te verzame len voor de restauratie van een plaatselijke Romaanse kapel. Vorig jaar al trad Alkuone hier op, maar met een be perkte bezetting Nu brach ten de Aalsterse jongens en meisjes een kompleet pro gramma aan de talrijke Franse en buitenlandse toe risten. In de blakende Pro- vencaalse zon voerden zij een verfrissend en jong schouwspel op. Hoogtepunt in de tournee waren echter de optredens in het kader van het Festi val de la Sorgue. Dit festival is één van de belangrijkste festivals naast die van Avignon en Aix-en-Proven- ce. In enkele steden van de Vaucluse grijpen in de loop van de maand juli tal van manifestaties plaats om de grote volkstoeloop naar ffi m (run hiW»J| rpo n 11 •h 10 Het bos van de paters Mar is ten in Hulst is de plek waar Reynaert straks zes keer guitig en sluw komt doen. Uniek dekor voor een enig massaspel dat op zaterdag 11 september in de Nederlands-Wase grensstad Hulst in première gaat en nog op zondag 12, vrijdag 17, zater dag 18 en zondag 19 september wordt opge voerd voor de grote mensen en desgevallend hun kroost, en op 15 september heel wat scholieren op de been zal brengen. De Voorpost stelde u al uitgebreid de mede werkers voor aan dit twee uur durende schouwspel, we vertelden waarom dit Bühne- epos niet te missen is, we hadden het over de wijze waarop het allemaal tot stand kwam en zo. Ook werd aangestipt dat de Wase inbreng niet gering is, al was het maar omdat Paul Vereecken de geluidsregie in handen heeft en Vanamo uit Sint-Niklaas al die klankkasten en mengpanelen leveren zal Onthou ook dat de vermaarde volkskunst- groep uit Kemzeke, Reintje Vos (right back from America), vier avonden in het voorpro gramma «zit» en de toeschouwers ook tijdens de pauze en andere dooie momenten «aan de praat» zal houden. Noteer verder dat voordrachtkunstenares Ti ne Ruysschaert aan het eind van de opvoering een Reynaertgedicht van Anton Van Wil der o- de zal vertolken, en in die omstandigheden voelen we ons Vlaamse, ons Wase hart feller kloppen. Het lied van Reynaert De Vos wordt gemulti- kopieerd, de toeschouwers kunnen dus met één oog naar het massaspel kijken en met het andere lezen hoe sluw de felle met de rode baard wel tekeergaat. Opvoeringen telkens om half negen 's avonds. Scholen krijgen voor hun eigen voorstelling flink wat reduktie. Enkele voorverkoopadressen van bij ons: - VW-Land van Waas, Grote Markt in Sint- Niklaas, tel.777.26.81 - Garage Vereecken, Zandstraat 232, Sint- Pauwels, tel 779.72.85 - Luc Van Hoye, Dorpstraat 17, Stekene, tel. 779.79.01 - Chris Van Remoortel, Nationalestraat 11, Kemzeke tel. 779.71.14 - Rie Vanderheyden, Frankrijklei 19, Ant werpen Ook al zijn er ruim duizend zitplaatsen in het subliem en charmant gelegen Patersbos, het loopt storm voor het Reynaertspel in Hulst en dus doet u er goed aan, snel uw zitje te reserveren. Reynaerdianen van de toneelkringen met die naam uit Melsele of Dak nam, leden of fans van de Sint-Niklase Reynaertorde, lieden uit Hul ster lo of Kriekepitte, mensen uit héél de Wase regio of de Denderstreek, met bekwame spoed Hulst waarts! W.V. Avignon tegen te gaan. Het Festival de la Sorgue was dus in oorsprong een tegenhanger van het Festi val d'Avignon Nu echter heeft het zich een eigen plaats gekreeerd tussen de «grote» festivals met een ei gen repertoire. Alkuone was door de orga nisatoren van het festival de la Sorgue niet zonder enige angst uitgenodigd. Twee optredens waren ge pland: te Isle-sur-Sorgue en Le Thor In Isle-sur-Sorgue was een podium opgetrok ken in de Sorgue-rivier. Vanop de oevers werd dit podium belicht door een im mens lichtorgel. Het pu bliek applaudiseerde en thousiast bij het bekijken van dit schouwspel. Vooral de vlaggennummers oogst ten veel sukses Het optre den in Le Thor werd op nieuw bijgewoond door zo wat achthonderd toeschou wers, waaronder de voltalli ge gemeenteraad. Speciaal aan deze voorstelling is dat Alkuone hier samenwerkte met technici van het Ballet Municipal d'Avignon. Deze professionals stonden ver baasd van het «professione le» peil van de Aalsterse danseressen en dansers. Avignon was de eindbe stemming. het orgelpunt ra de tournee Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Avignon danste Kunst groep Alkuone voor het pa leis des Papes Honderden toeristen, zelfs perslui uit verschillende landen, wa ren hier getuige van het prachtige dans- en vlagge- spel van de Aalsterse jonge ren. Foto's van dit optreden verschenen zelfs ra het Franse weekblad L'Ex- press. Niettegenstaande de tournee in de Provence zeer kort was. mag nu reeds ge zegd worden dat de resulta ten groot zijn. Op het sekre- tariaat van Alkuone liggen reeds uitnodigingen voor het Festival de la Sorgue, het Festival de Nimes en zelfs het Festival d'Avig non. Overal waar de Aal sterse jongens en meisjes kwamen, stonden de Fran se en buitenlandse toe schouwers verbaasd over het peil van het aangeboden schouwspel. Velen dachten zelfs dat het hier ging om een professionele groep Alkuone bewees dat het on der de kundige leiding van Oscar Van Malder en zijn medewerksters en mede werkers uitgegroeid is tot één van de «top'-kunst groepen in Belgie Stilaan begint deze buitenlandse waardering ook weerklank te vinden bij onze officiële ministeriële instanties. Wie lid wil worden van de groep of geineteresseerd is in een optreden kan steeds kon- takt opnemen met de sekre- taris van de groepJef Coes- sens. Bergekouter 50 te 9300 Aalst. tel. 053 21.57 32. Tromantieksken, een jonge groep die zich vooral op volksmuziek toelegt Sint-Niklaas «Fiction, poetry and drama». Dat is de titel and the question. Tentoon stelling in de Sint-Niklase stadsbibiliotheek, Hendrik Heymanplein, van 1 tot 15 september rond Engelse literatuur. Romans, poezie en toneel, the best of British bij de schoolse heropening. Een happening! Shaw, Chesterton, Shelley, Lawrence. Who's afraid of the British literature? Nobody! Laat je dan niet afschrikken door al dat Engels gedoe en loop eens in de stedelijke openbare bibliotheek binnen. De tentoonstelling «loopt» in het kader van de cyklus «literaire avonden en tentoonstellingen», in samenwerking met The British Council wordt ze georganiseerd. Romans liggen er te kijk, thrillers en science-fiction, memoires, reisver halen, short stories. Boeken van vermaarde auteurs zij aan zij met debuutromans. Britse proza is altijd verrassend, revelerend. Poëzie natuurlijk en drama. Look, a book! (wv) tam uei rgani (rond liner raktt inter Kirt in bain StUUI ind borei 39 b Luil arna ken hee iode ten u. H Vrijdag 20 augustus waren volksdansgroep De kwam aan zijn trekken da r. Eglantier en de volksmuziekgroep Tromantieks- vrijdagavond Want ken, beiden uit Erembodegem, aan hun eerste Erembodegemnaar Patnckfaêr-t: publieke optreden toe. Hun gevarieerd programma Bernauw stelde er zijn on- iar a was beslist het bekijken en beluisteren waard: het la"£s ,ve["sche"e? bundel nbur geheel kwam gezond, eerlijk en vooral fris over. ^n, ïooJre pa"tri™ nauw werd op 15 april 1962 te Aalst geboren, studeerde aan het Aalsters Athe- estei neum. Hij debuteerde mei [jarig onaardig als dichter er dag I mocht reeds verscheiden! «rde» eervolle vermeldingen en poëzieprijzen ra ontvangst nemen Hij schreef ook to- neelstukjes, verhalen, luis 1 "el terspelen en zelfs stripver mer halen In «Een tuiltje Antarctische jevei rozen» staan welgeteld jrip i twintig gedichten De eer- wa ste vier zijn aan Elke. het meisje datf,6!*"'. voor Bernauw de hele we reld betekent en «Het tegen gif is voor wat buiten ligt.Het tweede deel van 1 de bundel kreeg als titel «Het boek van zand» en telt jtbal acht gedichten. Het derde deel. ook bestaan de uit acht gedichten heeft Bernauw «Een tuiltje An tarctische rozen» getiteld Zijn bijna ra een romanti sche roes nagestreefde tot P- O stabiel en eeuwigdurend geideahseerde liefde bhjkt Hamme. Op vrijdag 20 augustus had de vernissage plaats van de tentoonstelling "Schilderijen Jean Ceelenin kunstgalerij Annexe '83. Jean Ceelen is een geboren Volksdansgroep De Eglantier: een gezonde, rekreatieve vrijetijdsbesteding uit Erembodegem i van samenhorige aal eenzaamheid De dichter beseft ten slotte dat zijn idealen geen mogelijk te be reiken. maar waardevol Hammenaar die zijn opleiding kreeg aan de akademie van Waasmunster. Cyriel Van Mensen met een slecht ka- eerst in aktie tijdens de Mullem besprak de werken, waarna burgemeester Baert de tentoonstelling officieel rak ter zullen misschien op- jeugdviering van de voor- schreef Leo De opende. Zij loopt nog tot 6 september en is vrij toegankelijk op zaterdag en zondag van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18 u. Op maandag, woensdag en donderdag van 18 tot 20 u. (vh) Hamme. Kunstschilder Peelman uit Baasrode stelt zijn werken tentoon in het gemeen tehuis (vh) peren dat dit alles non-pro- bije Kapellekesdagen Ge- fessioneel overkwam, maar start verleden jaar begin dit is voor ons eerder een oktober telt deze groep al pluspunt... Dus géén fran- een vijftigtal leden, met als jes noch overbodige (goed- koórdinatieploeg Mare kope) effekten en dito Borms, Ann Viane, Ilse en kleurtjes, wel boeiend en Greet Van Vaerenbergh. degelijk werk Sekretaris is Mare Borms Je hoeft geen helderziende (Gerstenstraat 13. Erembo- te zijn om op te merken dat degem). Deze groep komt deze enthoesiaste jongelui om de veertien dagen, 's beslist nog heel wat in hun zaterdags, samen ra de mars hebben sportschuur Denderdal te Het totaalprogramma kan Erembodegem, van 18 tot omschreven worden als 20 uur. De Eglantier zorg- niet alleen fraai verwoord, «een glimlach, sympathie, de ervoor dat ritme, melo- maar ook nu en dan genot- hoopvol tegenover onze die en bewegingen in een maatschappij, nu en dan af- geslaagde harmonie goed gewisseld met een stevige in elkaar vloeiden. Ze dan- knipoog naar het ver- sten zoals ze het aanvoel den: blij en spontaan, niet met de indruk van ingestu deerde nummertjes en vast gelegde normen, maar wel in oen aangenaam wisse lend tempo, in relatie met Kieldrecht Sedert 1973 voert de Kieldrechtse toneelvereniging Kunst Veredelt twee volavondstukken per seizoen op, telkens in regie van Willy De Greef Bij het begin van het seizoen '82-'83 wil men het opnieuw lanceren van het intens toneelspelen in deze poldergemeente met enige luister herdenken. Feest op zondag 5 september daarom Om 10 u wordt die dag een eucharistieviering opgedragen ter nagedach tenis van de overleden leden van Kunst Veredelt. De mis wordt opgeluis terd door het Sint-Gregoriuskoor Om 11 u akademische zitting in de leraarskamer van de jongensschool. Voorzitter Lucien Deckers verzorgt een «terugblikkende» toespraak en het gemeentebestuur van Beveren biedt een toast aan Jo Gevers, akteur aan het Malpertustheater in Tielt, verzorgt de feestrede en ondervoorzitter Julien Van de Walle huldigt Willy De Greef die al tien jaar begaan is met Kunst Veredelt. Voor de poëtische intermezzi zorgt BRT-medewerkster Viola Westra en burgemeester Van der Aa houdt een slottoespraak. Doorlopend kan je die vijfde september gaan kijken naar een tentoonstel ling van dokumenten i.v m. de stukken die sedert 1972 werden ge speeld De leraarskamer van de jongensschool wordt na de akademische zitting omgevormd tot «theater-chantant»; om 16 uur is de toneelkring in aktie in «kabaretachtige» stijl Ter afronding volgt een receptie in lokaal De Beurs, zo rond 18 u. (wv) leden Tromantieksken, Luc Borms (zang en gitaar). Mare Borms (zang en gi taar), Femand Bernauw (zang, gitaar, mondharmo- nika, viool en perkussie) en Bart Staes (zang en klari net) was goed voor een Boek nog onlangs in De Voorpost. Bernauws werk getuigt van een dienstelijke poëtische ge voeligheid; wat ons vooral trof was zijn eerlijkheid, de authentieke klank van het vers en de zuiverheid gevoel. Zijn romantisch realisme kijkt verder dan de werkelijkheid. Uit zijn pen en leven dus indringen de gedichten, poëzie met vrij-ver-grijpende wortels, vol denkwerk schenkend. Veelzeggend, met weinig woorden, welluidend suggestief. Laten we tenslotte Elke Van der Eist niet vergeten die deze voordracht begeleidde met een gave diamontage. Konklusie. een gezond pro hun temperament en de fij- jekt van een vitale groep ne sfeer, getuigend van vi taliteit en originaliteit. Uit- «Bal in de straat», «Israëli sche tovercirkel» en «Hei laat ons dansen Ook de poézieliefhebber overvol dozijn nummers schieters waren voor ons van verschillend genre, steeds overtuigend en dicht-bij-het-publiek ge bracht kleinkunst, folk, rock en blues, volksmuziek van allerlei (ook eigen!) ori gine. Na «Antwoord alstu blieft», «Hee ga je mee». «That's all right» (Elvis Presley), «Have you ever« en «Hopkins Blues» were flink geapplaudisseerd. Hel publiek voelde hun muziek aan als «iets van ons». Dus terug naar de wortels, te gen de vervlakkende mu- ziekkultuur in Gelukkig waren zij ook van mening dat volksmuziek géén his torische rekonstruktie mag zijn, maar wel moet leven. Deze muziek kon gemaakt worden door alle lagen van de bevolking Dus géén eli taire muziek, uitgevoerd door kille virtuozen op een groot podium.. Wel terug keer naar het eenvoudige, het natuurlijke Er was een gevarieerde beleving van mogelijk luisteren, zelf musiceren of zingen, en er op dansen.. Volksdansgroep De Eglan tier zorgde hiervoor. Erem bodegem zag deze Erembo- degemse jongeren voor het Erembodegemse jongeren, volksdansen, muziek, dia's en poëzie wonderwel in el kaar gevlochten, getuigend van talent en degelijk in tens samenwerk. DE BRUYN zijn late W pro de «Vi )levt B 3 :eldt E dt BS te XK oberl et dt inter den hoen ke iets se anne Pl arop vijf ceerd letba Ge aar ik elen laar in v> porti uit teer looi irigei ers la de In de «Culturele Reeks» werd een postzegel van L.P. Boon uitgegeven. De zegel rond L.P. Boon werd gemaakt door de bekende Sint- Niklase grafikus Gerard Gaudaen Er zal in het Textielhuis, Mercatorstraat 87 te Sint-Niklaas een voorlopig postkantoor wor den opgericht voor de officiële dagafstempe ling, dit met een bijzondere stempel. Deze 8tempel draagt de beeltenis van L.P Boon en tevens het embleem van de Culturele Centrale. Hij werd gemaakt door kunstenaar en C.C.- be8tuur8lid Luc Maes. Ook werd een speciale omslag gemaakt voor het aanbrengen van de zegels. Ruime parkeergelegenheid op 300 me ter van het Textielhuis aan het station. Er is ook een tentoonstelling van poetzegels en wer ken van L.P. Boon zijn tevens te verkrijgen. Op 11 en 12 september tussen 10 en 17 uur in het Textielhuis.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24