Molen Van der Haegen te Mere: Is er nog redding mogelijk? Tornooi Klub 65: The Jacky Boys zonder problemen... 40 - 27.8.1902 - De Voorpost u koen Men kan hem van verre zien staan, de eens zo fiere en bijna unieke driezolderwindmolen Van der Haegen te Mere. Zyn fors en donker silhouet steekt schril af tegen de hemel. Doch de windmolen is nog slechts een schaduw van wat hy geweest is. Vooral de laatste jaren is hy aan een steeds verder schrijdende aftakeling blootgesteld geweest, die niemand heeft pogen te stoppen. De molenaar. Jozef Van Doch op een motie van de der Haegen is in 1980 ge- Gemeentelijke Kulturele storven op 87-jarige leeftijd^Raa3 in 1978 na >§_er weinig en zijn zoons Frans en Val- of niets gebeurd, ère laten zowel het mole- Op zondag 26 augustus naarserf als de molen ver- 1962, nu twintig jaar gele- vallen en verkrotten. den, was de ganse bevol- Het gemeentebestuur heeft king nochtans paraat om de de molen éénmaal geres- toen pas gerestaureerde taureerd en vlak voor de molen te vieren tijdens de fusies van gemeenten wa- MOLENFEESTEN, ren er opnieuw plannen om Nu is het de krisis? is hem te herstellen. Sedert er blijkbaar niemand meer de fusies echter verliezen om de toen bejubelde en de bevoegde schepenen, gevierde molen tegen de eerst Louis Van Durme, tand des tijds te verde- later zijn opvolger Hein digen. Mallefroy zich in dossiers en papieren. Monumentenzorg Oost- :ren stuurde een af gevaardigde, dhr. Brik Geschiedenis De houten standaardmo len, die op de Kleine Kruis- kouter staat waar de GMJSsens, die slechts het Schoolstraat begint, heeft verregaande verval kon J 1 konstateren en zijn met fo to's geïllustreerd verslag in dienen. En de bevolking? Wanneer de openbare be sturen falen, is de bevol- een drie eeuwen oude his toriek. In de loop van deze drie eeuwen kunnen we drie opeenvolgende eigenaars terugvinden: 1. de paters Jezuïten te king het enige en laatste Aalst redmiddel. Aktiemiddelen 2. het molenaarsgeslacht zijn legio en vooral nu, met Van Landuyt te Nieuwer- de gemeenteraadsverkie- kerken zingen voor ogen, kan er 3. de huidige eigenaars, de druk uitgeoefend worden erven Jozef Van der op politiekers en politieke Haegen-Lievens. partijen. De oudste gegevens leiden inderdaad naar de Jezu ïten, die zich in 1620 in de Nieuwstraat te Aalst vestig den, doch reeds in 1622 naar de Pontstraat verhuis den, waar het college zich nu nog bevindt. Zeer snel werden de paters begiftigd met allerhande goederen, ondermeer te Nieuwerkerken en te Lede. Hebben zij op hun goede ren te Nieuwerkerken deze molen opgericht met het doel zich inkomsten te ver schaffen of kwam hij door een schenking in hun bezit? Een aanduiding betreffen de de ouderdom geeft het staakijzer van het middel ste koppel stenen, waarin langs beide kanten het jaar 1632 gegrift staat, met er naast een molenaarsmerk. Andere inscripties wijzen op het jaartal 1771. Het is dus best mogelijk dat de molen dit jaar werd herop gericht te Nieuwerkerken en materiaal van een oude re molen werd gebruikt. Van 1773 kan de geschiede nis van de molen nauwkeu rig gerekonstrueerd wor den: bij bevel van Keizerin Maria-Theresia van Oos tenrijk werd de Orde der Paters Jezuïten opgeheven. Al de goederen die het col lege van Aalst bezat wer den door de staat aangesla gen en vanaf 1774 tot 1780 openbaar verkocht in de afspanning «De Drie Ko ningen». die nog bestaat en zich op het Keizerlijk Plein bevindt. Op 4 januari 1780 kocht Simon Van Landuyt van Nieuwerkerken een «hof stede met bijbehoorten en molen: 1 bunder 3 dagwan- den en 5 roeden voor 9.835 florijnen». De opeenvolgende eige naars waren: 1835: Van Landuyt Bernard 1865: Philemon Van Landuyt-Callebaut 1878: Wwe Van Lan duyt en kinderen 1892: Cyrille Van Lan duyt-Van den Brulle. Na de eerste wereldoorlog kwam de molen door erfe nis in het bezit van de kin deren Van Landuyt. Hij bleef dus 141 jaar eigend om van dezelfde mole naarsfamilie te Nieuwer kerken. In 1921 werd hij aange kocht door Jozef Van der Haegen. De Kleine Kruis- kouter leek hem een ge schikte plaats om het ge vaarte opnieuw op te rich ten. In 1922 begon hij met de afbraak en in 44 ritten met wagen en boomezel. getrokken door paarden. Sint-Niklaas. In de Carlton, Stationsstraat, werd door Ingrid Raemdonck de organisatie van de miss-Waasland verkiezing op het getouw gezet. Tweede eredame werd Sybille Snauwaert (20 jaar) uit Knokke-Heist. Miss Waasland werd de achttienjarige Sabine Maes uit Waasmunster. En Marline Van Raemdonck uit Temse (ze is 22) werd eerste eredame (foto hmc). bracht hij alles over naar Mere. Na de voorbereidin gen begon hij met de her opbouw. Zes man werkten er gedu rende 6 weken aan van de morgen tot de late avond. In 1924 was de molen volop in werking. Mere had op nieuw zijn windmolen, na dat zijn voorganger (de molen Cromphout aan de geklasseerde «Dikke Ka pel») zo jammerlijk door de oorlogsomstandigheden was vernield. Oorlogsjaren, stormweer en tegenslagen lieten diepe sporen na. doch dank zij de ambachtelijke kennis van Jozef Van der Haegen slaagde de molenaar er steeds in zijn molen te her stellen. Hij groeide uit tot een typische en vakkundig hoogstaande molenaarsfi guur, die ver in de omtrek vooral bij de molenaars bekend was. In 1952 brak één der wie ken en richtte een storm grote schade aan. Het werk viel stil. De trap stond zeer bouwvallig, zodat de toe gang afgesloten was. Zou hij als zovele van zijn soortgenoten een volledige ondergang tegemoet gaan? Als de nood het hoogst is. is echter meestal de redding nabij. Klassering De molen werd geklasseerd bij Koninklijk Besluit van 28.3.1956. Als redenen van zijn klas sering golden vooral zijn artistieke en historische waarde. Dank zij de inspanningen van de eigenaar en van tal rijke belangstellenden niet in het minst vanwege de Heemkundige Kring werd de herstelling door de openbare besturen op zich genomen. De staat betaal de de hoogste bijdrage, ge holpen door provincie, ge meente en de eigenaar zelf. De restauratie werd toege wezen aan de firma Mari- man uit Zele. die met de werken begon op 28 juni 1961. De herstellingen duurden nagenoeg één jaar De werken werden gekon- troleerd door dhr Baert uit Sint-Andries-Brugge. die met zijn buitengewone vak kennis de werken in goede banen leidde Op zondag 26 augustus nu twintig jaar geleden werd de volledig gerestau reerde molen opnieuw in gehuldigd tijdens de molen feesten. georganiseerd door de eerder geciteerde Heemkundige Kring, met medewerking van het ge meentebestuur en van ver schillende kulturele vereni gingen van het dorp. Artistieke en historische waarde Zijn artistieke waarde moet niet benadrukt worden voor mensen, die zijn fors silhouet kennen. Die artis tieke waarde hangt trou wens nauw samen met de schilderachtigheid van het omringende landschap, dat echter tot nog toe niet ge rangschikt werd. Zijn historische waarde is gelegen in het type. waar toe de molen Van der Hae gen behoort, namelijk de open standaardmolen (of staakmolen). die verwijst naar de standaard, dit is de centrale steun van de mo len. waarop hij kan draaien om de wieken in de win drichting te brengen. De standaardmolen is het oudste molentype in Euro pa, dat in Vlaanderen zijn volste ontplooiing heeft ge kend. De meerse molen be hoort bovendien tot de meest geroemde van die standaardmolens: deze met drie zolders of verdie pingen. In gans het land zijn er nog slechts acht driezolders te vinden, waarvan twee in Oost-Vlaanderen (Mater en Mere). De molen Van der Haegen is daarom geen monument met een louter lokale waar de. maar wel met een alge meen geschiedkundige en industrieel-archeologische waarde. Definitieve aftakeling? Na de euforie, die zijn be kroning vond in de reeds eerder vermelde molen feesten. kwam echter de dagelijkse realiteit opnieuw om het hoekje kijken De molenaar Jozef Van der Haegen was toen. hoewel nog gezond en sterk, toch een oud man van 69 jaar Hij bewoonde, samen met zijn echtgenote Emma Lievens de hofste de, die aan de molen paalt. Zijn zoons. Frans en Valé- re zijn elk hun eigen weg gegaan, zonder zich te be kommeren om de ouderlij ke hoeve en de molen. De oude molenaar liet re gelmatig de molen nog eens draaien en verstrekte graag uitleg aan geïnteresseerden en bezoekers. Doch samen met de ge zondheid van de molenaar, takelde de molen opnieuw af. Weer. regen en vooral wind brachten opnieuw schade toe, die de steeds ouder wordende molenaar- niet kon voorkomen, noch herstellen. Opnieuw moest de ge meentelijke overheid hierin gestimuleerd door een ganse schare molen vrienden ingrijpen. Op 21 oktober 1976 werd op het gemeentehuis van Mere de herstellingswer ken aan de Inrichtingen H. en G. Peel uit Gistel toege wezen. Dit gebeurde in aanwezigheid van architekt Sohier van Brugge en dhr. Dops, afgevaardigde van het ministerie van Neder landse Kuituur. Is het nala tigheid van het toenmalig gemeentebestuur van Mere opdrachtgevend bestuur voor de herstellingswerken of onwil op een hoger echelon? Feit is dat van de geplande herstellingswerken niets is terechtgekomen. De fusies van gemeenten waren trouwens niet bevor derlijk voor het goede ver loop van het dossier. Tijdens de winter 1977- 1978 brak de assekop en werd de molenkap bescha digd. Wegens het gevaar voor ongevallen werd nie mand nog toegelaten in de onmiddellijke omgeving van de molen. Op 16 maart 1978 om streeks 11 uur in de voor middag werd door een he vige stormwind de wieken- houder met de vier wieken afgerukt. Vanwege de bevoegde schepen in het nieuwe be stuur, Louis Van Durme. kwam weinig reaktie. Door de fusies van gemeenten werden acht volledige ge meente-administraties ver smolten tot één. zodat de nieuwe gezagvoerders voor jaren zoet waren met het ontrafelen van een reusach tige dossier-puzzel. Schepen Van Durme trachtte het molendossier dat van de fusies dateert naar zijn eigen bewerin gen opnieuw samen te stel len. Ondertussen vergroot de druk om daden te stellen in de plaats van dossiers samen te stellen, wat resul teert in een motie, die de Gemeentelijke Kulturele Raad op 5 december 19 unaniem goedkeurt. «De gemeentelijke ra voor kuituur en kulturi vrijetijdsbesteding van E fan di pe-Mere. bezorgd om h trekte bouwkundig erfgoed, st tóe v< met leedwezen vast dat 01510 houten windmolen van M ^es re na de stormschade c an_ke, hij in het voorjaar van 19 j^ej heeft opgelopen, op ei ye Tee ontoelaatbare wijze aan a en. 1 takeling is blootgesteld. E iland, raad merkt op dat op mm. 1 oktober 1976 op het g cneke meentehuis te Mere e< aanbesteding doorging t en restauratie van de mok on(jei omwille van beschadigi en w gen die hij in 1975 h« chijnt opgelopen. De aanbestel an de werken werden niet uitg *r de voerd maar de molen take elÖk de verder af. Op 16 maa ee zijn de wieken neergestoi De raad dringt erop aan d aan deze onhoudbare tcx ^eri stand ten spoedigste ee den einde zou gebracht worde )fwel door een algehele restaur eld o tie van de molen.» er Sedertdien zijn opnieu rop bijna vier jaar verlopen e twee feiten, die zich onde _,te tussen hebben voorgedaat nct d. zijn niet van dien aard (>van dt de molen van de ondergan rerd te redden. ij gif Door een onderling al "tiati koord bij de V.U. hee "nil" Louis Van Durme zijn on erm< slag als schepen aangebi den en zijn opvolger. Hei Mallefroy, bekend van djnogal bloembakken, zit nu mijn 188 de gebakken «molen»-p®rerd i ren. F^°' Anderzijds overleed op maart 1980 de molenaar J'T" zef Van der Haegen op 8*at (i jarige leeftijd. Tot koCit, voor zijn dood hield h|èbru zich nog aktief bezig op zijtje pil erf en maakte zelfs nolhuw plannen voor de toekomstig b Zijn erfgenamen. Frans ePj"* Valére. schijnen met gff[?r' interesseerd te zijn in <C molen. Ze betwisten el kaatje trouwens de eigendom&Qde rechten op het ouderlijken erf. werd Het gemeentebestuur, fusies en schepenwisselinrjn. zwijgt in alle talen en oor* vanwege monumentenzorj is er weinig meer gebeurï dan het maken van ee£jfd< reeks foto's. Tenzij er mirakels ge beul ren. gaat de molen Van del Haegen met rasse schreden" zijn ondergang tegemoet II Een getuigenis van (inill| groot verleden dreigt verloT ren te gaan voor de komenjm de generaties. J.V.M. IW Tijdens het voorlaatste weekend van augustus werd door de verantwoordelijken van Klub 65 uit Nieuwkerken een interessant voetbaltornooi aangeboden. Als omlijsting van het gewone vierploegentornooi kwamen de veteranen, de dames en ook de jeugd aan bod. Voldoende om een vry goede belangstelling naar de terreinen in de Meesterstraat te Nieuwkerken te lokken. Door Marc Baecke van SK Beveren werd dan de aftrap van het eigenlijke tornooi verzorgd. Voor al de andere wedstrijden werd die taak overgenomen door miss Sportkring Sint-Niklaas, of de lieftallige Patty Behiels. De scheidsrechters haalden een gunstig rapport: het waren Gerard Eeckman, Leo De Puysseleyr, Gery Ver- cauteren, Roger Meuleman en Norbert De Bock. Dendermonde. Vrijdagavond ontmoetten we deze gekostumeerde leiders van het VP tijdens de braderieen (v) Sint-Niklaas. Vliegers op De Ster, en schepen Foubert die de zijne ook tracht op te laten. (Iv) FC Herten Aas en Klub 65 speelden de openingsmatch Die was slechts tijdens de eer ste helft tamelijk evenwichtig Toen waren de ploegen nog aan elkaar gewaagd, hoewel Klub 65 zich dan al iets gevaar lijker aanstelde. Een doelpunt van Luk Van Puyvelde werd daar trouwens het rezultaat van (1-0). Kort na de rust stel de FC Herten Aas langs Pat Vcrmeiren gelijk (1-1). Die vreugde duurde echter met lang want voor Klub 65 skoor- de Roger Van den Bosch ook (2-1). Wilskrachtig hengelde FC Herten Aas toen terug naar de gelijkmaker en achteraan werden er nu ook meer rtziko's genomen Door Wilfried Van Landeghem werd dat afge straft en voor Klub 65 wenkte de zege (3-1) Deze werd dui delijk toen Ronny Van Steen- land op zijn beurt de bezoe kende doelman versloeg (4-1) Dat deed Danny Stevens enke le tijd later ook nog en daar mee werden de eindcijfers be reikt (5-1). Tegen Hudino Boys zou de ploeg van The Jacky Bos het afgetekend halen. Tijdens de eerste helft hield de zeer moe dige formatie van Hudino Boys goed stand. Toch waren The Jacky Bos iets beter en met Hans Troch skoorden die ook het eerst (1-0). De loffelij ke inspamyngen van Hudino Boys zouden tenslotte ook be loond worden langs Frans Van Haverbeke werd gelijk gesteld (1-1) Een skore die tot op een vijftal minuten van de rust overeind bleef en toen bestelde Hans Troch er nog eentje (2-1) Na de kampwisse ling brokkelde de weerstand van FC Hudino Boys af. 'The Jacky Boys dikteerden de wet en de rivalen werden naar een verdedigende stelling gedron gen Tot Danny Dhooghe van The Jacky Boys met sukses afdrukte (3-1) Toen Hans Troch dan ook een doelpunt lukte werd het een afgeteken de zege voor The Jacky Bovs (4-1). Voor Hudino Boys en Herten Aas stond dan de troosting op het programma, en dat werd een zeer boeiende wedstrijd. Afwisselend werden de beide ploegen in het offensief opge merkt en in beginsel verliep dat allemaal zonder veel doel- gevaar. Dat beterde echter naarmate de tijd vorderde en Mohamed Gueribi van Herten Aas opende de skore (0-1). Hierop reageerde Hudino Boys duidelijk, maar het was integendeel Jaak Strobbe die de stand zou verdubbelen (0- 2) Na de rust hadden de man nen uit de Sint-Niklase Lin- denstraat meer meeval in het besluiten Tweemaal werd er geskoord langs Mark Van Ho ve en meteen stonden de ploe gen terug gelijk (2-2) De Ma rokkaanse Ali van Hudino Boys schoot zijn ploeg voor het eerst op winst (3-2) Dit gebeurde dan op een tiental minuten voor tijd en FC Her ten Aas schakelde toen over naar een wanhopig eindoffcn- sief Met sukses. en Staf Van der Vloet skoorde in die perio de de gelijkmaker (3-3) Daar door werden het nog straf schoppen en hierin toonde Herten Aas zich iets schotvaar- diger (1-3). Voor de finale werden Klub 65 en The Jacky Bovs tussen de lijnen geroepen. De organiza- toren speelden vooral tijdens de eerste helft met onaardig The Jacky Boys werden er enigszins door verrast en bij deze laatste ploeg verliep het allemaal nog niet naar wens Daar stoorde Klub 65 zich ech ter niet aan. en langs Danny Stevens werd voorsprong ge nomen (1-0). Die bleef tot aan de rust behouden en na de hervatting tapten The Jacky Boys uit een beter voetbalvaat je Deze ploeg beheerste nu duidelijker de wedstrijd en Mark Van Landeghem zorgde voor de gelijkmaker (1-1). Blijkbaar waren die roodhem- den nu voor goed gelanceerd en langs diezelfde Van Lan deghem, klommen The Jacky Boys op voorsprong (1-2). De stand werd nog opgedreven als Honoré Van der Heydcn op zin beurt skoorde (1-3). Probleemloos verliep het ach teraan bij Klub 65 niet altijd Daaruit vloeide zelfs een straf schop voort en dat klusje werd door Mon De Schrijver sukses- rijk omgezet (1-4) De sporadi sche tegenstoten van Klub 65 leverden ook een strafschop op Het schot van Danny Ste vens werd toen echter geweerd door Ronny Bactens, de doet jeir man van The Jacky Boyi ^y Daardoor bleef de stand onet wijzigd en het enige noemen waardig feit in deze finale wer een nieuwe strafschop in ht voordeel van Klub 65 Toe "ee verscheen Edwin Van Wiele geli de verdienstelijke lokale doel Cen man. achter de bal en ditmaa werd het raak (2-4). buu Voor de tweede maal in even veel weken tijd veroverd® The Jacky Boys een eindzege De apoteoze nadien werd ei uitgebreide trofeeênuitreiking Die werd bijgewoond dooi schepen Rene De Winne sportraadvoorzitter Gerart Bontinck en Johan Heirbaut de Sint-Niklase sportpromo tor. Ook miss Sportkring Sint Niklaas was daar toen nog aan wezig en voor de gelauwerdco en werd dat een leuk toemaatje Ook voor Gabrielle Fierens. o de moeder van Klub 65 die verband met het schenken val een voetbaluitrusting spontaai in de bloemet|cs werd gezet. UITSLAGEN Schiftingsmatchen: FC Herten Aas-Klub 65 1-5 FC Hudino Boys-The Jack Boys 1-4 T roosting: FC Herten Aas-FC Hudino Boys 3-3 (na strafschoppen 3-1) Finale: Klub 65-The Jacky Boys 2-4 Beker fair-play: FC Hudino Boys Veteranen: FC Red Star Haasdonk-SK Sint-Niklaas 1-2 Jeugdwedstrijd: Jongensschool Nieuwkerken- Kracht en Geduld St -Niklaai 5-0 Dames: FC Vercauferen Ladies-FC Zillebeek Girls 2-3 (roger van laert

De Voorpost | 1982 | | pagina 40