londerd jaar Heilig Hartkerk te Lokeren-Heiende Nieuwkerken-wandeldorp verwelkomt stappers uit heel het land lerdersem heeft heel rat sociokulturele infrastruktuur De Wase Jonge Leeuwen zitten allerminst stil - De Voorpost - 27.8.1982 - 41 Hiderd jaar geleden, in 1882, werd de kerk van Heiende te Lokeren voltooid. Het is te rgen: de kerk was wel af, maar de toren stond er nog niet. Dat zou nog duren tot na de wwisseling. De bouw was echter geen alleenstaand feit. Het was de bekroning van de olange inzet van een dynamische bevolking. Het kerkgebouw is het materiële bewijs i een kristelijk geïnspireerd sociaal leven. Vandaag leeft die geest nog voort in een i en verscheiden verenigingsleven. Van de grote en zeer uitge- heeft het proostschap van e.h. '•te Sint-Laurentiusparo- Puissant geduurd. Dan werd van Lokeren zijn in de hij eindelijk de eerste pastoor 100 jaar tal van paro- van de H. Hartparochie. Van- afgesplitst. We denken af de stichting en de erkenning Oudenbos, Heirbrug, van de nieuwe parochie kwam ook de wettelijke voor ziene kerkraad. Die is belast met het beheer van de kerke lijke goederen. Pastoor en bur- nd, ver van Lokeren een- gemeester zijn er van rechts- Overmere, Zele en Ze- wege lid van. De huidige voor- Het is altijd toch zitter is Hilaire De Roover. In 1905 werd de neogotische toren voltooid. Maar al spoe- ipkerk, Spoele, Paterskerk Heiende was de eerste in e reeks. Dat is wel te begrij- •n. Heiende ligt zoals een ineken. lar gelijk welke kant een vijf- I kilometer, dat wil zeggen: uur gaan. In de oude tijd dig waren herstellingswerken inden de die afstan- noodzakelijk: in 1912, in 1956, wel beter de baas. Het en nu weer in 1982. Ondertus- lijnt toch nogal wat aarde sen werd de voorlopige meubi- j. J:-|- *-^j |erjng van 1882 ook vervangen door een definitieve. Pastoor Puissant werd achtereenvol gens opgevolgd door dc eerw. heren De Cooman, Dc Vis, De Craecker, Cole, D'Hooghe. Janssens, Rijckaert, Van Overbeke en Van Coppenhol- le, de huidige pastoor. In de infogids vinden wij nog een n de dijk te hebben gehad, :r de nieuwe parochie er ein- elijk gekomen is. Van in de eeuw was men er al mee Maar er kwam steeds terzet vanwege het stadsbe stuur. of van de pastoor van pikeren (het Dorp der Mira- heeft altijd bestaan!), [wel was er eenvoudig geen lurfeld om te beginnen. Alhoe- pel er geen kerk was, bestond op die wijk toch al een druk :nigingsleven. En er was ai lang een school. De doorbraak kwam dan :t de bouw en de afwerking de kerk in 1882. De bouw •d mogelijk gemaakt dank ij giften, en was een privé- iatief van de nu verdwenen lilie De Monin-Rendeux- 'ermeulen. Beide eerste na- zijn op de wijk en in :eren niet meer te vinden, bouw van de kerk moet jal vlot zijn verlopen. Want 1880, dus twee jaar vroeger, :rd een houten hulpkerk op- itrokken. Die had voorheen :nst gedaan op Waasmuns- r-Ruiter. De kerk werd op trokken in neo-gotische stijl, rat toendertijd algemeen ge bruikelijk was. Als materiaal J hfeebruikte men baksteen, maar p zijne pilaren werden gebouwd in luwe hardsteen. De toenma- nistpge bouwers hadden ook een ;ls cruime, verziende blik, want de pierk, op zo'n niet al te grote °jrijk, werd zeer ruim opgevat, Ie is ook zeer hoog. Dus op aT»ee jaar tijd stond de kerk er. omI)ndertussen werd dan maar ïrlijfcen proost aangesteld. Dat «rd e.h. Puissant, onderpas- >r van Lokeren. Die kon al elinljjo intrek nemen in de pasto- ij in 1881. De kerk die klaar im in 1882 werd ingezegend >r de pastoor-deken van Lo- :ren op 28 december van dat- Ifde jaar. Zij werd slechts :wijd door de bisschop van :nt in 1886. Meer dan 10 jaar teschool. Met de schoolstrijd werd de school een tijd lang gesloten, maar nadien her opend. In 1906 werd een twee de klas geopend, en in *30 een derde. Als hoofdonderwijzers fungeerden o.m. de heren Van Gyseghem, Verdonck. Van Mossevelde en Joseph Ros. Nu volgen nog altijd een zestigtal leerlingen dc lessen. Het is ook tijdens de schoolstrijd dat pastoor Puissant er aan dacht een vrije lagere meisjesschool te stichten. Die was in handen van de zusters van Deinze, maar naderhand is een grote groep lekepersoneel de rangen der zusters komen versterken. In de jaren '40 telde de kloos tergemeenschap 6 zusters. Nu zijn er nog 3 Het Sint-Vincentiusgenoot- schap: bestond al 25 jaar vóór aan de bouw van de kerk be gonnen werd. Het is wellicht de oudste vereniging van de parochie (1856). Het was de tijd van de bittere armoede. Wij vernoemen ze heel kort: De Boerengilde van Heiende. Die vereniging ontstond uit verschillende verzekeringen. Zij bestaat nu 65 jaar. De vroegere Boerinnenbond is nu overgeschakeld naar K.V L V. dat wil zeggen: Katholiek vor mingswerk voor landelijke vrouwen. Die groep is onder tussen uitgegroeid tot een be weging waar iedereen zich thuis gevoelt. Dan hebben we ook nog de K.L.J.. de Katho lieke Landelijke Jeugd, die jongeren groepeert die zich graag samen ontspannen. Vroeger was dat in 1927 de De gemeenteschool van Lokeren-Heiende bij «meester» Ros. Vanaf 1979 spelen de 48 muzikanten in splinternieuwe uniformen, en ter gelegenheid van hun eeuw feest werd de fanfare «Konink lijk» genoemd. Het Sint-Gregoriuskoor: meedoen. Het koor is in de eerste plaats een kerkkoor, maar staat ook ten dienste van de ganse parochiegemeen schap. De H. Hartruiters: De groep werd in 1964 als rijvereniging kerk zonder koor is eenvoudig opgericht. Het ledental is on- niet te denken. Vandaar ook dertussen van 11 naar 45 uitge- dat bij de stichting er ook een groeid. Er wordt speciaal aan- Gregoriuskoor werd opge- dacht besteed aan groepsdres- richt. Dat was alweer het werk suur. Sedert 1979 beschikt de heel van diezelfde koster Theoduul. Na hem kwam meester Van Gyseghem. dan meester De Scheerder, en vanaf 1950 be rust de leiding bij Lucien De Messemaecker. De oudste zanger. Hubert De Vylder. zingt reeds 58 jaar in het koor! Vanaf 1971 is het koor groep over een eigen terrein. Dat gebeurde dank zij een huurovereenkomst afgesloten door de stad Lokeren met de heer J. De Roover. De sociale groeperingen: zijn op de wijk Heiende uitge groeid tot volwaardige afzon derlijke afdelingen van de be- De pastorij van Heiende B.J.B. of Boerenjeugdbond. Zij hebben nu een eigen lokaal «De Mutten», geopend in 1975. Dan volgen de groeperingen van ACW strekking: KAV- Heiende werd gesticht in 1945. Het is een beweging voor de vrouw uit werknemerskringen. In die rij mag heel zeker de KWB niet vergeten worden. Als afzonderlijke groep werd die opgericht in 1956. De be weging telt momenteel 130 le den. En als jongste tak van de ACW-groepen vinden we dan de Ziekenzorg Lokeren- Heiende. Die werd pas opge richt op 17 mei 1979. Deze groep maakt deel uit van de plaatselijke christelijke mutua liteit. J.V.L. mengd: de meisjes mogen ook staande Lokerse groeperingen. 's Avonds en 's nachts op 10 september De H. Hartkerk van Lokeren-Heiende afdruk van een gedachteni sprentje van dc inhuldiging van pastoor Dc Craecker in 1908. De stoet die toen ge vormd werd, bevatte niet min der dan 17 deelnemende groepen! De scholen: naar het schijnt dateert de eerste gemeen teschool op Heiende van 1844. Er was geen schoolplicht. Maar tijdens de minst drukke landbouwperiode kwamen wel 140 leerlingen de school bevol ken! De eerste onderwijzer was Angelus Stevelinck. En het onderwijs had plaats in een pnvéwoning. In 1868 werd er al gebouwd aan een gemeen- zonder sociale voorzieningen. De eerste voorzitter van het genootschap droeg de legenda rische naam «Karei De Groo- te». Al meer dan een halve eeuw organiseert het genoot schap een jaarlijkse bedevaart naar Oostakkcr. De huidige voorzitter is P. Van de Vijver, De Koninklijke Fanfare «De Moedige Vlamingen» werd ge sticht in 1882 en heeft dus ook de kaap van de honderd over schreden. Het eeuwfeest werd op luisterrijke wijze gevierd in de loop van deze zomer. De stichter was Theoduul T Kint, tevens de eerste koster. De eerste instrumenten werden door de spelers zelf betaald. Sedert 1948 berust de leiding Zoals elk jaar op Nieuwkerkenkermis richt de wandelklub De Lachende Klomp uit deze wandelge meente weer haar 75 km-nachttocht en 10 km avondwrandeling in. Beide tochten vertrekken samen op vrijdagavond 10 september te 21 uur aan de jongensschool, Gijzelstraat te Nieuwkerken-Waas. Na het startschot door de bur gemeester vertrekken de moe digen voor een plaatselijk par cours om na 3,4 km terug het dorpsplein te bereiken waar ze aan het klublokaal van D.L.K., café De Klok. hun eerste kontrolestempel zullen ontvangen. Daarna vertrekken ze de nacht in voor hun resterende 71,6 km via Vrasene, kont role in de meisjesschool na 8.1 km. Be- veren 14,6 km. Melsele Gaver- landinstituut 22,7 km, Melsele café De Hen 29,5 km, om na 32.5 km door de nacht te heb ben gestapt de centrale eet plaats te Kruibeke te bereiken. In deze eet- en rustplaats, in- cegq -SK FC edej Na Baardegem nu een overzicht van Herdersem voor wat betreft aanwezige sociokulturele infra struktuur. Met 13 lokalen voor 2.529 inwoners (cijfers 31.12.76) heeft het dus één lokaal per 195 liewoners waarmee het in de ry van de Aalsterse doei gemeenten op de tweede plaats komt en ver uitstijgt loys boven j,et algemeen gemiddelde van groot-Aalst met ,c één lokaal voor 377 inwoners. Qua akkomodatie voor wordt ingenomen door de verenigingsleven met zaal plaatselijke bibliotheek, Itxn heeft Herdersem vier mo- een samensmelting van de iele gelijkheden: het Parochiaal boekerij van het Parochiaal Joel Centrum, het Kultureel Centrum en de bij het Wil- Iaa buurthuis, zaal «De Klet- lemsfonds aanleunende ser» en café «'t Klein boekerij uit De Kletser. Dorp». De gemeentelijke kleuter- Het Parochiaal Centrum en lagere school heeft géén huisvest o.m. de parochiale turnzaal. De vrije school in verenigingen en biedt ruim- de A. De Cockstraat trou- te aan andere gegadigden, wens evenmin. Die be- Met een zaal met podium is schikt wel over een refter, er heel wat mogelijk. Het 'Onder andere sociokuitu- ,rar( Kultureel buurthuis van de rele infrastruktuur ressor- iaut Kouterbaan hoort bij de teert het dienstcentrum. filiale van de stedelijke bi- Van de dertien lokalen zijn de exploitatiekosten als be- bliotheek en heeft een po- er negen in privébezit, die toelaging. lyvalente zaal met keuken dan ook minder dan 30% Parochiaal centrum, mu- en sanitair. Zaal De Kletser van de exploitatiekosten als zieklokaal, vrije school en aan de Grote Baan is 210 overheidssteun krijgen, de drie jeugdverenigingen groot en vooral liberale Kultureel buurthuis, biblio- hebben een levensbeschou- vereijigingen of organisa- theek, gemeentelijke welijk-organisatorische ties maken er gebruik van. schooi en dienstcentrum band. Café «'t Klein Dorp» 't Klein Dorp aan de Kapel- zijn overheidseigendom en heeft een ideologisch-poli- leommegang stelt de zaal krijgen méér dan 90% van tieke band maar geen ex- van 80 m2 ter beschikking van de wielerklub en de belottersklub De Rode Duivels. In het café zelf wordt dienstbetoon georga niseerd en hebben de zitda gen van de ziekenbond Moyson plaats. De refter van de textielma- chinefabriek Gilbos op de Grote Baan heeft een vast podium en geluidsverster king bij een oppervlakte van 400 m2. Er gaan voor namelijk personeelsfeesten door. Andere vaste gebrui kers zijn er niet. De zaal wordt niet uitgeleend aan politieke partijen. Het rechterdeel van het vroege re schoolgebouw aan de Kouterbaan, 130 m2 groot, Aalst. Het Parochiaal Centrum te Herdersem (per) gericht in de lokalen van de rijksmiddelbareschool, Katte- straat te Kruibeke, kan men behalve belegde broodjes en lunchpaketten. ook koude schotels en ook warme soep verkrijgen. Vervolgens bereiken de wan delaars via Bazel. Rupelmon- de. Steendorp waar de volgen de kontrole en rustplaats on dergebracht werd na 39,7 km. Eens Steendorp voorbij heb ben de organisatoren het par cours van vorig jaar behouden. De weg loopt over rustige, goed verlichte, gemakkelijk begaanbare baantjes die een evenbeeld zijn van de ganse omloop. Via Hollebeek en Veldstraat, 45.6 km. Kettermuit. 52 km. bereiken zij daarna de Belsele- kontrole op 58.9 km waarna zij richting Nieuwkerken opstap pen. om na rust te Kleibeke en de Stockelaerehoeve hun eind punt. de jongensschool in de Gijzelstraat. terug te bereiken. Aan elke wandelaar die de 75 km tocht uitwandelt en een volledig afgestempelde kontro- lekaart voorlegt zal een mooie nieuw ontworpen luxemedaille en een brevet van de afgelegde afstand overhandigd worden. Speciale afstempeling voor de wandelboekjes is voorzien als ook de IVV afstempeling. Voor de verzorging van blaren enz. zijn in elke kontrolepost een ervaren ploeg van het Vlaams Kruis paraat en enkele wagens die eventuele verzor ging en evakuatie op de om loop voor hun rekening zullen nemen. Nieuw dit jaar is dat de wan delklub of groepering die het grootste aantal deelnemers voor deze mars aflegt een prachtige wisselbeker zal over handigd worden die zij voor één jaar in hun trofeekast mo gen tentoon stellen. Dit initia tief zal in de toekomst worden herhaald. Zoals steeds in Nieuwkerken zijn de mensen van C.B.-Beve- ren van de partij. Deze groepe ring zorgt voor een perfekte radioverbinding tussen de ver schillende kontroleposten en het centraal secretariaat in de Jongensschool te Nieuwker ken. Ook hier zullen verschil lende wagens, uitgerust met een mobiele zendinstallatie, op de omloop aanwezig zijn zodat eventuele moeilijkheden snel kunnen opgelost worden in een goeie koórdinatie. De organisatie voorziet tradi tiegetrouw op elke kontrole post gratis konsumpties. kof fie, citroen enz. voor de deel nemende wandelaars. Bagage kan vanuit Nieuwker ken naar de centrale eetplaats in Kruibeke meegegeven wor den met de speciale transport dienst van D.L.K. De 10 km-wandelaars van wie er vorig jaar zowat 450 deelna men, vertrekken ook dit jaar samen met de 75 km-stappers. Na kontrole aan café De Klok hebben zij nog één kontrole- punt: Het Arboretum in de Kriekelaarstraat. Al wie deze avondwandeling uitwandelt ontvangt een voor deze gelegenheid speciaal ont worpen herinnering. Inschrijvingen: 10 km avondwandeling: 30 fr., te betalen aan de start. 75 km van het Waasland: voorinschrijving tot 30 augus tus 230 fr., na 30 augustus: 270 frank. Men kan ook op de avond zelf nog inschrijven in de jongens school. Speciale groepsprijzen zijn voorzien voor wandelklubs en groeperingen. Inschrijvingen kunnen gebeuren door storting op rek. 407-5012321-29 van Wandelklub De Lachende Klomp, Nieuwkerken-Waas, met vermelding «75 km- tocht». Inschrijvingen en verdere in lichtingen bij: Francois De Maere, Rogge veld 43, Belsele, tel. 03/ 772.49.07 Marcel Nijs-Morel, Wallenhof 89. Nieuwkerken. tel. 03/ 776.51.23 Patricia Van Wiele, Wallenhof 11. Nieuwkerken. tel. 03/ 777.16.04 Dirk Vermeire. Piet Staut- straat 60, Beveren, tel. 03/ 775.82.37 Nelly Senaris, Guido Gezelle- laan 20, Hamme, tel. 052/ 47.02.01 Raf Maes, H. Mertensstraat 68, Kruibeke. tel. 03/774.25.82 André Van Craenenbroeck. J. Lonckestraat 11. Sint-Niklaas. Aalst. Het kultureel buurthuis te Herdersem (per) tern relatiepatroon hebben café De Kletser en de zaal Gilbos. Niet aanwezig in Herder sem zijn een sociokultureel centrum, akkomodatie voor verenigingsleven zon der zaal en sportakkomo- datie. LH i In februari 1980 vergaderden te Sint-Niklaas een tiental jongelui in het flamingantisch ontmoetingscentrum Steen- strate in de Nieuwstraat om van gedachten te wisselen over de eventuele oprichting van een nieuwe Vlaamsgezin de jongerenkern in het Waasland. Men kwam tot de vaststelling dat vele fiamingantische jongelui enigszins doelloos rondzwerven omdat de jongerenopvang in de georganizeerde Vlaamse Beweging sterk te wensen over laat. Om te vermijden dat jeugdig idealisme daardoor zou verwateren of ontsporen, werd besloten een vormingsor- ganizatie van en voor jongeren op te richten. De Wase Jonge Leeuwen (WJL) waren geboren. Gesteld werd dat WJL zich zou richten tot alle Wase scholieren, studenten en werkende jongeren die bekommerd zijn om de toe komst wan Vlaanderen en daarrond in een geest van demokratie en verdraagzaamheid willen samenwerken. Na een geslaagd werkjaar 1980-'81 kan WJL ook een positieve balans voorleggen van de aktiviteiten die het tijdens de voorbije twaalf maanden te Sint-Niklaas en Belsele ontplooide. Daarenboven werd het ledenaantal in die tijdspanne meer dan verdubbeld. Spijtig genoeg kleeft er ook een schaduwkant aan het afgelopen WJL-werkjaar door het overlijden van twee vooraanstaande ereleden, met name de voormalige VNV-volksvertegenwoordiger Jan Seghers uit De Klinge en de algemene sekretaris van het Verbond VOS Dr. Guido Provoost. Beiden stonden WJL van in het begin met raad en daad bij. De WJL-raad, die de werkzaamheden van de vereniging leidt, bestaat momenteel uit: Jcan-Maric Van Gavere (voorzitter), Lieven Dehandschutter (ondervoorzitter), Kris Verguit (sekretaris), Paul Van dc Vijver, Wim Knapen, Greet Van Cotthem, Erika Van der Gucht, Koen Rumes en Luc Tratsaert. Het werkjaar 1981-'82 werd in oktober ingezet met een gespreksavond over «Links en rechts in de Vlaamse Beweging». Dezelfde maand betuigde WJL in een open brief zijn instemming met de oproep van het Verbond VOS en Broederband tot eenheid onder de Vlaamse strijd- en kultuurverenïgingen. November was erg druk met een verkiezingsdebat te Sint-Niklaas tussen de Wase lijsttrekkers voor de kamer, een herfstweekend met WB- bcstuurslid Wilfried Maes als gast. de voordracht van Maurits Coppieters te Belsele over «Dc vredesgedachte in de Vlaamse Beweging» en de deelname aan de Baskena- vond te Wilrijk. In januari ging te Belsele een WJL-volksdansavond door met een optreden van de Aalsterse volksmuziekgroep Krebbel. Walter Luyten en Willy Kuijpers spraken in februari voor WJL Sint-Niklaas over resp. amnestie en Corsica. Nog in februari werd de opvoering van het toneelstuk «Zwart en Wit» door het MMT te Sint-Niklaas bijgewoond, evenals het Studentenzangfeest te Antwer pen. In maart vertoonde WJL in de Wase hoofdstad de diareeks «Schatplichtig Vlaanderen» van het Davidsfonds. Daarbij aansluitend lichtte WJL-ondervoorzitter Lieven Dehandschutter dc sociale, ekonomische en financiële aspekten van de Vlaamse ontvoogdingsstrijd toe. Tijdens de grasmaand werd deelgenomen aan de Borms- dag te Sint-Niklaas en het Vlaams Nationaal Zangfeest te Antwerpen en was Walter Luyten opnieuw te gast in Sint- Niklaas met dia's over Frans-Vlaanderen. Naar die streek werd in mei een daguitstap georganizeerd, terwijl WJL diezelfde maand ook meewerkte aan de VOS-frontstreek- verkenning in de Westhoek. In juli ging te Diksmuide een Ijzerbedevaartweekend door en was WJL aanwezig op de Guldensporenherdenkingen te Sint-Niklaas. Belsele en Sinaai. Daarmee zit het werkjaar 1981-"82 er nog niet op want eind augustus staat er nog een Voerweekend op het programma. Jeugdraad In de Sint-Niklase jeugdraad wordt WJL-Belsele vertegen woordigd door Kris Verguit en WJL Sint-Niklaas door Lieven Dehandschutter. Laatstgenoemde is tevens onder voorzitter van de jeugdraad. Beiden vertolkten op de vergaderingen van dit adviesorgaan op overtuigende wijze de WJL-standpunten t.a.v. het stedelijk jeugdbeleid. Een andere service voor de Sint-Niklase jongeren is de WJL-infodienst. Die hielp tijdens het voorbije werkjaar tientallen scholieren en studenten bij de voorbereiding van spreekbeurten, jaarwerken, verhandelingen enz. over de Vlaamse Beweging, de staatshervorming, Europese een making en nationale minderheden in Europa. De WJL-winkel, had de handen méér dan vol met de verspreiding van boeken en brochures en een brede gamma zwartgele zelfklevers, badges en ander propagan damateriaal. Volksopbouw Ook slaagde WJL erin, de uTtgave van zijn twee tijdschrif ten verder te zetten. Vooreerst is er het driemaandelijks vormingstijdschrift «Volksopbouw», dat in september zijn achtste jaargang begint. «Volksopbouw» pakte tijdens de jargang 1981-'82 o.m. uit met de ophefmakende interview reeks «Wase politici en de Vlaamse Beweging», waarin de parlementsleden Freddy Willockx (SP). Ferdinand De Bondt (CVP), Jan Verniers (VU) en Georges Anthuenis (PW) aan het woord werden gelaten. Daarnaast geeft WJL ook het maandelijks mededelingenblad «De Jonge Leeuwen» uit. dat alle leden en ereieden gratis ontvangen en waarmee zij op de hoogte worden gehouden over dc WJL-aktiviteiten Wase jongeren kunnen vanaf 15 jaar WJL-lid worden door 50 fr te bezorgen aan het WJL-sekretariaat, p a. Kris Verguit, Isengnmlaan 13. 9180 Belsele (rek. 001-0992205- 68). 30-plussers en niet-Waaslanders kunnen erelid wor den vanaf 100 fr. Een abonnement op «Volksopbouw» kost 125 fr., te storten op rek. 001-0594644-13 van Lieven Dehandschutter. Knaptandstraat 143, 2700 Sint-Niklaas.

De Voorpost | 1982 | | pagina 41