De teleurgang van de haarsnijderijnijverheid Kapel hop honden Rochusfeest in Meldert Incar oogstte lauweren in Griekenland Lokeren was ooit Europees centrum... De Voorpost 27.8.1982 - 43 aan het werk. De hoeden liegen er niet om. Camiel Van Acker, algemeen direkteur van de firma Matchap in de Karrestraat te Lokeren, kan erover meepraten. Het afwerken van het haar voor de vilthoedenindustrie was in Lokeren een voorname, zoniet de voornaamste bron van inkomsten voor menig gezin. In de loop van de twintigste eeuw was Lokeren het centrum van West-Europa op gebied van haarsnijderij. Maar de mode sprak haar woordje mee. In plaats van als deftige burger een hoed te dragen begonnen einde der jaren 1950 meer en meer mensen blootshoofd te lopen. Het hoedenmakersbedrijf werd zwaar beproefd met ook het nadelige en fatale gevolg voor de haarsnijderij. 'ereremerkten op een gezellig samenzijn. Sommigen zullen met weemoed aan die tijd trugdenken. k aloude Meldertse Rochuskapel op de wijk Nievel, midden een dries met oude bomen, was zondag andermaal et centrum waarrond zich zowat een hele Meldertse «meenschap schaarde maar waaraan de Kynologische 'ereniging Nievel-Kapel met haar klubmatch een andere limensie verleende. Deze aktieve klub die onlangs nog een tondenschool startte en in maart II. goed was voor een «shondenshow en C.A.C. waaraan honderden honden ieelnamen in de Aalsterse Keizershallen, bracht belang- «ellenden naar Meldert uit verre regio's, zelfs uit de wurlanden. e eerste vermelding van deze tegen de pest sinds de epide- ipel vinden we in 1560. Ze mie die ook Nievel teisterde en ou destijds toegewijd zijn ge- anderzijds symbool voor hop- reest aan O.L.V. ter Nood, telers en hondenkwekers. De ledige waarvan in de niet zo traditionele Kapelhoogmis verre omgeving, in de Do- werd er onder ruime belang- mentveldstraat, momenteel stelling gecelebreerd door nog een kapel(letje) te zien is. Dom Joris van de abdij Affli- In de loop der eeuwen raakte gem en vokaai en muzikaal Ie kapel echter in nogal ver- opgeluisterd door Jotam. In vallen toestand niettegenstaan- zijn homilie beklemtoonde de de de zorgen die Nievelse ka- celebrant de rol die de kapel dc pelmeesters eraan besteedden, speelt als kristallisatiecentrum hcr' Reeds in 1666 zou een eerste en ontmoetingsplaats voor het rein restauratic hebben plaatsge- Meiderts en Affligemse ge- vonden zoals blijkt uit de in- meenschapsleven en na de mis skriptie 1666 op een zijdraag- werd overgegaan tot de gebrui- steen van het gewelf. In de kelijke hondenzegening, huidige eeuw kreeg het dak een herstelling met leien af- Klubmatch komstig van de gemeen- Na de mis begon de klubmatch teschool maar sindsdien ge- van de Kynologische Vereni- beurde er niet zoveel meer. ging Nievel-Kapel waaraan Nievel zou het dan maar zelf liefst 145 hondenliefhebbers doen. deelnamen. Uiteraard niet te vergelijken met vorig jaar toen ook de internationale honden show plaatsgreep. Door het feit dat deze zo enorm groot werd moest ermee naar Aalst worden verhuisd. De klubmatch, een meer intie me aangelegenheid, zorgde voor heel wat spektakel en ambiance terwijl eetlustigcn zich in de tent met begeleiding van vrolijke wijsjes te goed konden doen aan kipfilets of stoofvlees al dan niet met friet of kroketten. Kampioenen Na de keuringen per ras was er te 15 u de ercring waaruit uit eindelijk als klubkampioen te voorschijn kwam de Duitse dog Gerrit von Trabersruh van klublid Tavernier uit Tienen en als jeugdkampioen boxer Fauschoska van Sapho's Hoe ve van de Westvlaming Poppe. De Kynologische Vereniging Nievel-Kapel heeft als verdere projekten de Internationale show met CAC 1983 te Aalst in de Keizershallen in maart e.k. en de uitbouw van de pas opgerichte hondenschool. LH Een haas en een konijn len. Rusland en Argenti- ontmoetten elkaar in de nië. Van 1911 tot 1940 was eeuwige jachtvelden. Zij er een regelmatige uitbrei- waren allebei door een ja- ding. In de oorlogsjaren ger neergeknald. Maar het eerder een beperkte pro- konijn was een vreemde duktie aangezien men voor historie overkomen. de bezetter moest werken. «De jager nam me mee en Daarna brak de volle bloei trok mijn pels eraf. Wat los met een oprichting van deed dat pijn! Als pels een eigen paritair komitee kwam ik terecht in een ge- «Bont- en Kleinvel» en een bouw dat de mensen fa- Beroepsvereniging der Bel- briek of haarsnijderij gische vilthoed- en textiel- noemden. Daar begon pas fabrikanten. Einde novem- mijn lijdensweg. Met vele her 1950 had in Brussel in andere lagen we in een op- het Paleis voor Schone slagplaats, mijn beurt af- Kunsten een eerste intema- wachtend om door een man tionaal kongres van deze meegenomen te worden, nijverheid plaats. Iedereen Die ontnam me baard, die er mee te maken had oren en poten, terwijl een was daar bijeen. De Franse machien al mijn bovenhaar vellenverkopers die de ru- wegschoor. Enkel mijn fijn we grondstof verzamelden, onderhaar was nog zicht- de haarsnijders die deze ru- baar. Ik werd bekeurd en we stof verwerkten tot gesorteerd. Kwam in een nieuwe grondstof voor het plaats terecht waar het bit- maken van de vilthoed en ter rook. Op een tafel de vilthoedenfabrikanten, wreef men me in met kwik, de laatste schakel in de ke- gelengd met salpeterzuur, ten. Trefpunt was de haar- zo noemden die mensen snijderij «Couperie d'As- dat goedje. Vlam! Ik vloog sche» van Lucien Caytan. een oven in, meer dan 70°, In 1952 werd in Lokeren een ganse nacht. Toen ik er een scheikundig laborato- 's anderendaags uitgehaald rium opgericht met als doel werd, had mijn peld een de nijverheid te helpen bij mooie glans gekregen, het bereiden van de secrè- Mijn haar werd geborsteld tage vloeistof (mechanisch tot alle stof eruit was. Dan mengen van kwikzilver met kwam ik tussen twee cylin- salpeterzuur). Dat was een ders terecht. Daarachter enorme stap vooruit draaide het ene mes na het maar... Het dragen van een andere. Mijn haar bleef ge- hoed geraakte uit de mode, heel maar mijn vel werd in een gril die veel mensen reepjes gesneden. Amaai! hun baantje zou kosten! De Enkele vrouwenhanden vilthoedenfabrikatie ging rolden me tot een bol, hier zienderogen achteruit. De en daar nog een deukje en fabrieken verdwenen, en- ik vloog in een papieren kele bleven nog over o.a. zak. Ik heb een tijd in een Matchap in de Karrestraat. uitstalraam gestaan tot ik iemand hoorde zeggen - Camiel Van Acker wat een mooie hoed! heeft het meegemaakt De haarengderijnUverheid Onze gastheer, algemeen Deze had als hoofddoel het direkteur van Matchap, vervaardigen van de grond- werd geboren te Zele Hei- stof voor vilthoedenfabri- kant op 18 januari 1920. katie t.t.z. het viltkrachtig Zijn ouders waren vellen- maken van haar afkomstig bewerkers-thuisarbeiders, van konijnen - en hazevel- Met stootkar en hond trok- len. Frankrijk stond aan de ken ze naar de Lokerse spil van de invoer van die fabrieken om vellen af te vellen in ons land. De wilde halen. Die moesten thuis konijnen «garennen» ge- geopend en gewassen wor- naamd. kwamen uit Enge- den als ze vuil waren. In land. Schotland en Austra- zo'n Engelse baal staken lië. De hazevellen uit ongeveer 1200 vellen. Die Duitsland, Oostenrijk, Po- konden in 1 week afge werkt worden als gans het gezin meehielp. Soms da gen van 10 - 12 uur arbeid. Camiel kreeg van zijn ou ders de kans de moderne te volgen aan het Sint-Lode- wijkskollege te Lokeren. Na zijn humaniora hielp hij thuis vader Arthur en moe der Maria D'Haese. Hij volgde de avondschool voor weefkunde. Op 18- jarige leeftijd trad hij als bediende in dienst van Matchap Hij volgde de weekendkursussen aan het Provinciaal Handels- en Taaiinstituut te Gent. Ge- naaldwerk. Het pleziert leidelijk aan werkte hij zich - haar dat de Zeelse kant- op doordat hij de theorie school zulk een heropflak- aan de praktijk kon koppe- kering kent. len. Einde 1962 overleed Hun drie kinderen hebben de heer Bauwens, toenma- het ook waargemaakt in lig direkteur. Camiel nam het leven. Guido is trans- de leiding over. Ondanks portmanager. Greta ont- zijn enorme inzet kon hij werpster van textielstoffen ook niet verhelpen dat deze bij de Verenigde Weve- nijverheid achteruitging. In rijen en Vera is direktie- zijn vrije uren houdt Ca- sekretaresse in een Ameri- miel Van Acker van tuinie- kaans bedrijf. Wij hebben ren. tekenen (etsen), fiet- Camiel Van Acker leren sen en wandelen. Hij stelt waarderen als een oprecht zich graag ten dienste van de mensen en is ondervoor zitter van de koninklijke harmonie «Kunst Adelt» van Heikant, waarin hij trouwens zelf lang klarinet speelde. Zijn echtgenote Madeleine Burm houdt van naaldwerk. Haar ouders waren uitgevers van Zeelse en Brusselse kant voor fijngevoelig mens, vatbaar voor de kleine mooie din gen in ons leven. Ondanks zijn uiterlijk optimisme moet de ondergang van de ze nijverheid voor hem een harde klap geweest zijn. Maar Camiel weet dat het leven ook zijn mooie kan ten heeft. André Matchap in Lokeren stelt dit weekend zijn deuren open. Kijken hoe vellen verwerkt worden (dm) Vellen verwerken in de Durmestad: aan de Karrestraat kan je 't hele proces meemaken (dm) De Sint-Rochusvrienden Nievelaars staken zelf de han den uit de mouwen, rooiden de en deden nieuwe aan- ilantingen. Onder impuls van capelmeester Walter Van Brempt werd op Allerheiligcn- w 1969 overgegaan tot de stichting van de Sint-Rochus- vnenden. Met opgehaalde gel den en samenwerking van o m. Piet Heymans, Jan en Benoit De Coster, Alfons Van den Bossche en Walter Van Brempt werd overgegaan tot restauratie, een noodoplossing ze tegen de tand des tijds te. beschermen. Er werd geschil derd, er kwam verlichting (bui ten en binnen), nieuwe glasra men en noem maar op. Feest Meldert - St.-Rochusfeesten. Heel wat deelnemers aan de Rochus was enerzijds patroon (per) Op 28 augustus in Kruibeke Het is tgdens de vakantiemaanden op binnenlands vlak bgzonder stil geweest rond de Incar-Kunstgroep. Geen wonder vermits de groep 17 dagen rondtoerde in Grieken land en de leden nadien nog individueel enkele weken vakantie namen. De reis naar Hellas werd, zoals gehoopt en verwacht, een hoogtepunt uit het nu bijna 25- jarig bestaifn van de groep. Het begon nochtans niet zo goed voor één van de 47 groepsleden toen bleek dat bij de landing in Athene één va lies niet was gedropt. Hierop kon echter niet worden ge wacht want de trip naar Serres wedstrijd Moeders mooistezou nog 12 uren bus vergen Hier waren trouwens ook de eerste optredens gepland. Die werden telkens voorafgegaan door een korte optocht door de stad... om het volk te lok ken. Maar blijkbaar was dit in Griekenland een suksesvol ini tiatief. Alvast een origineel promotiemiddel. Van Serres ging de tocht verder naar het eiland Corfou, waar het derde optreden, in openlucht dit keer, plaatsvond. Ook hier kwam een ruim publiek opda gen. Maar wellicht is de ver welkoming in het Grieks door een lid van de groep daar niet vreemd aan Als beloning kreeg zij en ook de anderen spaghetti met kip en fnet. Dat was dan de derde keer in evenveel dagen. Lefkada was de volgende tus- senhalte, na een reis van zo maar eventjes 15 uren. Ook hier werd de voorstelling weer voorafgegaan door een lok stoet, waarin de leden van de groep in kledij door de straten moesten paraderen. Maar ook hier bleef het resultaat niet uit. De bootreis naar Argostoli, die volgde, werd voor allen een verrukkelijke en indruk wekkende trip. De schoonheid van de Griekse eilanden kon hier in al haar pracht bewon derd worden. En dat is niet weinig. Een zware karwei werd die rit nochtans voor de technische ploeg en voor de buschauffeur die een deel van het trajekt in een felle hitte langs bergwegen moesten af leggen. Even kwamen de beide optredens op het eiland in het gedrang toen een groot deel van de groep geplaagd werd door blaren. En toen bleek dat die plaag wel eens besmettelijk kon zijn, was een goede ver zorging meer dan nodig. De laatste tussenstadia, met telkens een optreden, waren Ithaki en Patras, waar afscheid genomen werd van de Vlaamse gids en de Griekse buschauf feur evenals van de organisator van de rondrit door Hellas, die Incar de kans gaf zich acht keer op zijn best te tonen aan het Griekse publiek. Alvorens terug te keren naar het vertrouwde Vlaanderen bleef de hele troep nog enkele dagen pleisteren in de hoofd stad Athene, waar men in feite nooit aan het einde komt van zijn ontdekkingstocht. Athene en zijn omgeving bieden elke toerist onvergetelijke momen ten. Een ontvangst op de am bassade van ons land gaf deze tournee ook nog een officieel karakter. Jammer maar dat er achter zo'n reizen ook eens een punt dient gezet. Maar Incar is in «lk geval de h Henri Garrein bijzonder dankbaar. Een land genoot, die al jaren in Grie kenland vertoeft en door wiens goede zorgen deze rondreis tot stand kwam. Incar zegt in geen gevat «Akropolis adieu», maar «Ak- ropolis tot ziens!» De vakantie voor Incar zit er Lehbeke. Kunstgroep Incar vertrok voor een I7-daagse reis naar Griekenland en werd er ontvangen op de Belgische ambassade. nu weer op. Op zaterdag 28 augustus wordt er opnieuw in eigen land opge treden, nl. te Kruibeke in de feestzaal Ons Huis. Dit in het kader van de herdenking van «100 jaar Cardijn». De voor stelling vangt aan te 20 u. Meldert - St.-Rochusfeesten. Hij ziet er mooi uit, maur ziet hij hel zelf nog wel? (per)

De Voorpost | 1982 | | pagina 43