Stekense Civiele bescherming al 25 jaar «achter de schermen» Wase boeren trekken de wacht op tegen vandalisme De Wase Freinetschool: tweede van haar genre in Vlaanderen Twintig nieuwe bouwploegbazen in Sint-Niklaas 1 Medaille voor toeristische verdienste? Doppersatelier Sint-Niklaas opnieuw gestart 4 - 27.8.1982 De Voorpost De Civiele Bescherming is, ondermeer te Stekene, een weinig gekende organisatie van vrijwilligers die uit een soort van idealisme of noem het overtui ging hun medemensen in geval van nood willen helpen en bijstaan. Op verre na is u niet zo bekend, als bijvoorbeeld het Rode Kruis en zeker niet zo «populair» als de brandweer. En toch is deze vereniging reeds 25 jaar voornamelijk achter de schermen aktief te Stekene. Gelukkig, moeten we in feite zeggen: gelukkig dat de Civiele Bescherming niet dikwijls in de publieke kijker loopt, want wanneer deze vereniging-van-algemeen-nut in aktie komt betekent het dat er een ramp van grote afmetingen is voorgevallen. In feite is de Stekense Civiele Bescher ming nog nooit in aktie moeten treden, want gedu rende de laatste 25 jaren is Stekene niet meer geteisterd door een ramp. De achtereenvolgende verkiezingen niet meegerekend natuurlijk moreel én financieel, zoekt kontakt met verenigingen van andere gemeenten en ijvert verder voor het in stand houden van de Civie le Bescherming te Stekene én het aktiveren van de werking. alvorens te kunnen/mogen ingrijpen Ergens viel zelfs het woord «staats-vrijwilligers». We hoeven er géén parapluutje bij te tekenen zeker De Stekense afdeling van de Civiele Bescherming is natuurlijk slechts een klein stukje van de landelijk ge structureerde organisatie die, wat hulp aan de bur gers betreft, héél wat beter is uitgerust dan bijvoor beeld de brandweer. Het nationale komité zit in het Fort van Walem en de na tionale school bevindt zich in Florival. De Civiele Be scherming beschikt verder over vier mobiele kolon- nes: één in Liedekerke, één in Brasschaat, één in Ghlin en tenslotte een in Grisnée. Provinciaal bevindt het hoofdkwartier zich in Gent, in het citadelpark, een bunker die bestand is tegen een eventuele atoom- aanval. Dichter «bij huis» zijn er onder meer vaste posten in Hamme, Zelzate, Wachtebeke, Sint-Niklaas, Kieldrecht Detektie- ploegen hebben hun stand plaats in Zeveneken, Me- relbeke, Deinze. Drongen, Temse, Hamme en ook te Stekene. Naast een volwaardige de- tektieploeg heeft de Ste kense afdeling ook een op leidingscentrum voor red ding. Alles samen betekent dit ruim 40 Civiele Be schermers in Stekene: 26 mensen bij de «SR» (sektie redding) en 15 bij de EP. DET. (detektie-eenheid). Robert Van Wielendaele is sektiechef, Robert De Bock ploegchef, René Cor- velein en Werner Ferket zijn adjudankten van de detektie-eenheid terwijk Philemon Van Gasse ploegchef-instruktie is van het opleidingscentrum, waar R. Goossens en G. Malschaerts instrukteurs zijn. Daarnaast is er te Ste kene ook een vrien denkring C.B. met als voorzitter-penningmeester H. Van Nieuwenhuize en sekretaris Paul Callebout. Deze vriendenkring steunt de Civiele Bescherming Vrijwilligers De mensen die aansluiten bij de Civiele Bescherming doen dit helemaal uit vrije wil: vrijblijvend, mét idea lisme (of uit een zekere overtuiging) en bijna gratis-voor-niets. Per ge presteerd uur ontvangen ze een «vergoeding» van 50 frank. In Stekene werd de CB-afdeling opgericht in 1957, op intiatief van de toenmalige kommissaris Van de Velde. Het was toen nog uitsluitend een af deling «redding». Pas 10 jaar later kwam de «detek- tie» erbij. Deze detektie- ploeg «zou moeten» opere ren in geval van nukleaire ramp: opsporen van radio- aktiviteit. De sektie red ding zal in aktie treden bij «grote» rampen: overstro ming, oorlog Dit echter slechts na bevel van de pro vinciale CB-overheid. Tij dens de bijzonder strenge winter van 1979 was op elk moment iemand van de Stekense C.B. bereikbaar. Er was dus een soort krisis- staf opgericht (door de vriendenkring) voor in geval van nood. Eventjes kwam het gevaar van het vervoer van kernafval over de Expressweg ter sprake. Maar de konklusie was dat men ook dan (bij een onge val bijvoorbeeld) orders uit Gent diende af te wachten Mensen helpen Ook bij «kleine ongemak ken» kan men eventueel beroepdoen op de Stekense Civiele Bescherming. Wel drukken de mensen van de C.B. erop dat bij brand de brandweer dient te worden opgeroepen en dat EHBO tot het terrein van het Ro de Kruis behoort. Maar, hoorden we verklaren, in dien bijvoorbeeld een stoe re boom moet worden ver wijderd van een plaats waar hij ofwel op je huis, ofwel ophet huis van je buur kan vallen, dan kan je rustig beroep doen op de Civiele Bescherming: zij hebben daarvoor het mate riaal (een «stoere» trekker) én ze zijn ervoor opgeleid. De hulp is gratis, al is een verfrissing (of opwarmer tje) graag meegenomen. De «stoere trekker» waar over we 't daarjuist hadden (de meesten noemen zo'n ding nog steeds een «tire- fort») samen met al het andere materiaal van de Ci viele Bescherming, zal bin nenkort ter gelegenheid van de viering van het 25- jarig bestaan worden ge toond aan het publiek. En we denken hier o.m. aan de reddingswagen met draag baar lichtaggregaat, ket tingzaag, snijbranders, ra diowagen, veldtelefoon, dektektieapparaten, dosi- Zaterdag 21 augustus jl. was het de beurt aan het oplei dingscentrum van Sint-Niklaas om zijn nieuwe lichting bouw ploegbazen te huldigen. S.T.D.-voorzitter Janssens, maakte van de gelegenheid ge bruik om in een toespraak zijn diepe bekommernis en vrees uit te spreken over de toe komstmogelijkheden van het opleidingscentrum in het alge meen en van de kursus bouw ploegbazen in het bijzonder. Door de alom om zich heen grijpende bezuinigingsmaatre gelen komt nl. ook deze vorm van tweede-kans-onderwijs op de helling. Zonder enkele krachtige tus senkomsten zou zelfs deze op leiding reeds in de loop van het voorbije jaar geschrapt zijn ge weest. Nu kon er na drie we ken schorsing hervat worden. Daar volgens de heer Janssens alle dagen bewezen wordt dat de werkloosheidsgraad daalt naarmate men beter geschoold is, dat m.a.w. de tewerkstel lingskansen toenemen in ver houding tot de scholingsgraad, hoopt hij dat deze en andere opleidingsvormen van de RVA niet langer door het besnoei- ingszwaard zouden bedreigd worden. In het tweede deel van zijn toespraak loofde hij de inzet, het doorzettingsvermogen en de morele kracht van de lau reaten en hoopte hij dat deze kwaliteiten hen dienstig zou den blijven in hun verder be roepsleven. Bij deze lofwoorden sloten zo wel de heer Sonck, opleidings- verantwoordelijke van het Fonds voor Vakopleiding, als de heer Audenaert. direkteur van de Syndikale Kamer van het Bouwbedrijf, zich aan. Beiden beloofden dc steun van hun respektievelijke organisa ties bij de strijd om het behoud van deze nuttige, interessante en tegelijk zeer ekonomische opleidingsvorm. Alfabetische lijst der laureaten Annemans Roger, Nieuwker ken; Engels Camiel, Kruibekc Musschc Dirk, Sint-Niklaas Pauwels Hendrik, Reet; Pie- ters Roger, Lokeren; Plaquet Eddy, Stekene; Smet Guido, Meerdonk: Stremes René. Waasmunster; Tilleman J. Paul. Nieuwkerken. Tilleman Pascal. Nieuwkerken; Van Bastelacre Eric, Lokeren; Van Hoey Alex, Kemzeke; Van Knekinge Willy, Beveren; Van Laere Theo, Stekene; Van Opstal Renaat, Wille broek; Van Raemdonck Mare, Sint-Niklaas; Van Schoor Dirk, Baasrode; Van Vracem Frank, Puurs; Vercauteren Ur- bain, Sint-Niklaas; Verhulst Wilfried, Sint-Niklaas. meters enz. Materiaal dat de Stekense vrijwilligers min of meer regelmatig in handen ne men tijdens de 25 uren les die ze krijgen. Spijtig ge noeg nog steeds niet in een eigen lokaal, maar daar komt weldra verande ring in: al lang werd een eigen lokaal beloofd achter de brandweerkazerne. En vroeg of laat komt dat er toch! Geïnteresseerden die even tueel willen toetreden tot de Stekense Civiele Be scherming (minstens 21 jaar en vrij zijn van militie verplichtingen zijn de enige voorwaarden) kunnen steeds kontakt opnemen met R. Van Wielendaele, Dorpsstraat 78 te Stekene, tel. 779.75.33. Viering Zaterdag 4 september '82: samenkomst aan de Molen bergstraat om 18u30. Alle agenten worden er ver wacht samen met hun echt genote. De agenten natuur lijk in parade-uniform. In stoet gaat het dan, de «Wa re Vrienden» voorop, naar de H. Kruiskerk voor een mis voor de overleden CB- leden. Rond 20 uur volgt een receptie, aangeboden door het gemeentebestuur, waarop J. Poselmans, advi seur-provinciale chef, aan wezig zal zijn voor het uit reiken van de brevetten aan de agenten van de C.B.-Stekene. Na deze plechtigheid wordt een drink aangeboden aan de aanwezigen door de Vrien denkring Civiele Bescher ming Stekene in de boven zaal van café Het Anker. Zondag 5 september '82. Vanaf 10 uur stelt de Civie le Bescherming haar mate riaal tentoon op de markt. Vanaf 14 tot 17 uur: de monstratie-oefeningen door de Stekense agenten C.B. in interventie-uni form. 19 uur: etentje en gezellig samenzijn voor de agenten en hun echtgeno tes in de feestzaal van «Het Gildenhuis», Dorpsstraat te Stekene. Deze avond zal worden opgeluisterd door de bekende orgelist Joske Martin. DeBeEr Boeren op wacht in Beveren en elders: ABS-voorman Lieven Ferket, sekretaris Fe De b Stremersch van ABS en oud-voorzitter Gerard Van Vlierberghe riepen de pers uit Waasland bijeen. (Iv) Nadat in een tijdspanne van zowat drie maanden niet minder dan 35 dieren hetzij gestolen, hetzij verminkt, hetzij gedood werden, hebben de Wase boeren er genoeg van. Onder het impuls van het Algemeen Boerensyndikaat en in samenwerking met de Boerenbond, richtten zij een boerenwacht op, die 's nachts zelf zal instaan voor de bewaking van het vee in de weide. De aktie van de boeren loopt in samenwerking met rijkswacht en politie, die heel verveeld zitten met het feit dat zij nog steeds geen paal en perk heeft weten te stellen aan het w raakroe pend gedoe met het afslachten van dieren in Waas- lands weiden. Eén en ander werd aan de pers meegedeeld door Lie ven Ferket, voorzitter van het Algemeen Boerensyn dikaat voor het gewest Waasland, en zijn sekreta ris Alfons Stremersch. De vergadering werd bijge woond door landbouwer De Cock en veekoopman Jean Bosman, die onlangs zwaar werden getroffen. De slachtpartij die onlangs te Haasdonk werd aange richt was blijkbaar de spreekwoordelijke druppel die de emmer heeft doen overlopen. Er werd druk vergaderd onder de boeren en er heerst een grote eens gezindheid om samen de wacht op te trekken, ieder in zijn dorp of streek, maar sterk georganiseerd en met een goede administratie in de rug. Het gewest wil weten wie op stap is en waar, zodat géén grotere narigheden om de hoek komen draven. Rijkswacht en politie zul len bovendien ingeschakeld blijven en zullen beschik ken over de namen van de wachtlopende landbou wers. Die zullen regelmatig een kontroleblad moeten invullen. De boeren mogen in geen geval gewapend zijn. Het is hen niet toege laten een vuurwapen, mes en/of stok bij zich te dra gen. Hun specifieke taak zal erin bestaan, plaatnum mers van auto's te noteren die verdacht zijn opgesteld en die aan rijkswacht of politie te signaleren. Een voorbeeld kan genomen worden aan Moerbeke waar momenteel al twee tot drie keer per nacht een ploeg boeren zich per a verplaatst en een versi lende reisweg doorheen landbouwgebied aflegt. Het spoor bijster Totnogtoe werd door rij wacht of politie geen s| ontdekt van de daders deze trieste historie, de getroffen boeren ben niet de minste aai zing of teken dat in richting van de makal veeslachters zou kui leiden. Jean Bosman, veekoopi te Beveren, vraagt het nog hardop af: «Wie het toch die zo'n dwazij den uithalen?» en moeten amateurs zijn anders ga je geen dikbi lijf met een klein mesje». laarb ttzoe Hoe dan ook, intuss wordt héél het Waasla door de boeren bewaa van Stekene tot Sint-Gi over Sint-Pauwels groot-Beveren toe Zwijndrecht en Linken ver als toemaatje. Hopelijk worden de dad< snel gegrepen, maar o daarna nog zal de boert wacht blijven funkt neren. W.V.D. D 'IE: vedi grot alle allei on c mor justi poili 1 september 1982 wordt een belangrijke dag voor de Wase onderwijswereld. De Wase Freinetschool gaat van start. Reeds verschillende keren werd in het Waasland gepoogd te starten met een «alternatieve» school. Na jaarlang vergaderen en werken is het resultaat er. Edith Schaut-Sax woont aan de Bekelstraat in Sint- Niklaas. Zo vaak zal ze nog niet in de pers te kijk hebben gestaan, maar De Voorpost vindt dat aan haar daden ruchtbaarheid mag gegeven worden. Foto dus, geen dank, mevrouw. Heldendaden? Neenee. De 44 jaar jonge vrouw was één van de weinigen die in juli mee op stap gingen met André Van der Veken, toeristisch voorman van Waas en ook retrovliegenier van de Ster en omstre ken. In zijn vrije tijd of iets in die aard is André ook gids. En Edith werd rondgeleid door André. Ze was tweemaal de enige en dus echte rondstapster. Die donderdagavonden in het verlof- van Sint- Niklaas wou ze per se de oude stadskern en al het fraais dat zich daar nog bevindt gaan bekijken. Ze daagde alleen nabij het stadhuis op. En de wandeling werd aangevat. André en Edith, een wandelpaar apart. Tweede verlofweek, zelfde scenario, onder hun beidjes speurden ze naar vergane architektoni- sche glorie. En de derde week kwamen er zowaar vier belangstellenden opdagen, mevrouw Schaut-Sax was opnieuw van de partij. Vierde verlofweek, Sint- Niklaas begon uit zijn zomerslaap te ontwaken, ruim twintig stadskernwandelaars, met Edith uiteraard. Geïnteresseerde dame, deze mevrouw. Laat zich niet uit haar lood slaan. Ze krijgt van de redaktie van De Voorpost de symbolische zomerprijs. En van de stad Sint-Niklaas misschien de prijs voor sportverdienste of zoiets. Remember, schepenkollege! (wv-foto Iv) De initiatiefnemers om schrijven hun school in de statuten van de vzw, die als inrichtende macht op treedt, als een onafhanke- lijke-open, dynamische en waardenkonfronterende school, die demokratisch wordt beheerd en die werkt volgens de Institutionele Pedagogiek en met Freinet- tetechnieken. De school moet in de beginperiode, door allerlei administratief- juridische beperkingen, een echt privé-initiatief worden, die het moet stel len zonder enige vorm van subsidiëring. Enkel de leerkrachten kunnen, voor het eerst dit schooljaar, worden aangeworven langs een BTK-projekt van het ministerie van onderwijs. De groep vond zich vere nigd in een zekere onvrede met het traditionele onder wijs, men vindt dat ver zuild, veelal wereldvreemd en eenzijdig gericht op ken nisontwikkeling in een kompetitieve sfeer, on danks vele pogingen nog zeer ondemokratisch en met een te beperkte plaats voor de ouders. Voeg daar bij nog het bureaukratisch opzet en de regiede schei ding tussen kleuter- en la ger onderwijs en tussen de verschillende klassen op basis van leeftijd en niet van schoolrijpheid en met een staan de voornaamste bezwaren van de initiatief nemers op een rijtje. Van bij de start was het ook duidelijk dat het niet «zo-maar» een schooltje mocht worden, waar bij voorbeeld met de kinderen anti-autoritair wordt geëx perimenteerd. Daarvoor zijn kinderen te belangrijk en daarvoor is de dagelijk se realiteit, waar de kinde ren later toch inkomen, te hard. Vrij vlug opteerde de groep voor een school die werkt volgens de Institutionele Pedagogiek. Gemakkelijk- heidshalve wordt dit een «Freinetschool» genoemd, naar de Franse dorpsonder wijzer Célestin Freinet (1896-1966). Hij werkte een aantal technische nor men uit die een koöperatie- ve klasvorm eisen, gedra- Na de vakantie is het Doppersatelier weer van start gegaan op dinsdag 17 augustus. Elke dinsdag werkt men met vrijstelling van stempelkontrole rond krea- tieve technieken, rond het opknappen van tweede hands spullen. Telkens van 9 tot 17 uur steekt men de handen uit de mouwen en beslist men in groep over alles wat van belang is in het atelier. Steeds maar solliciteren zonder resultaat, je verve len, je nutteloos voelen omdat je niets mag doen. En dan nog die vooroordelen in je omgeving. Soms is werkloos zijn iets zonder uitzicht, om de moed bij te verliezen. Het Doppcrsatclier wil daarop zijn manier iets aan doen. Samen met andere jonge werklozen kun je in een gezellige werkruimte één dag per week tal van dingen doen: naaien, makramé, houtbewerking, opknappen van groot huisvuil enz. Andere ideeen zijn zeker welkom. Samen organiseert men het atelier. Aankoop en verwerking van het materiaal, bestemming en verkoop van de produkten, andere aktiviteiten enz dat wordt samen beslist in zelfbe heer. men werkt in kleine groepjes waar er ruimte is om over van alles te praten. Elke dinsdag samen komst van 9 tot 17 uur in Jeugdhuis Het Moleken, Moleken 50, 2700 Sint-Niklaas (hoek Moleken en Driegaaien). Om de onkosten te dekken vraagt men 50 frank per keer. Vrijstelling van dop wordt samen geregeld. Heb je interesse of wil je nog meer informatie, neem dan kontakt op met Luk of Jef op Info Jeugd, Kleine Laan 27, Sint-Niklaas tel.776.72.70 tussen 10 en 18 uur (behalve op dinsdag natuurlijk). gen door de ganse groep. Freinet heeft dan wel in vloed gehad op de samen stellers van het algemeen leerplan dat in ons land wordt gevolgd, «zijn» scho len zijn nog een recent ver schijnsel. De Wase Freinet school wordt de tweede in Vlaanderen, na de Appel- tuin in Heverlee. De school geeft volwaardig onderwijs. Globaal gezien wordt het algemeen leer plan gevolgd. Naast de koöperatieve klas is het werken vanuit de belang stelling en de werkelijkheid van het kind essentieel. Daarbij wordt gewerkt met vrije tekst, projektwerk, de drukkerij, vrije werkmo- menten, de klasraad, kor- respondentie, fichewerk, atelier Leerinhouden worden geassimileerd doorheen projektwerk. De onderwerpen hiervoor wor den gevonden in de interes ses van één of meerdere kinderen. Het resultaat van een projekt wordt voorge steld aan de «klasgroep». De «begeleider» (de onder wijzeres)) is een volwaar dig lid van de klasgroep, niets meer, niets minder) pikt daarbij aan en geeft nieuwe werkterreinen of mogelijkheden voor nieu we projekten aan. Hoe een kind evolueert wordt ge volgd op basis van een per soonlijk «evaluatie schema». Kleuren, zoals in de judo Voor elk van de leergebie den («vakken») wordt ge werkt met kleurniveau's. Heeft iemand de leerstof van één niveau, van één kleur doorwerkt (hij of zij kan dit uitmaken door het oplossen van auto-korrek- tieve-fiches), kan een (niet- auto-korrektieve) test wor den gevraagd om naar een volgend niveau over gaan. Lukt de test niet, d wordt met de begeleit bekeken waar de zwak punten zitten. Konkurn tie tussen de kleuren staat met. Het geheel i toont gelijkenis met de dosport. Een zwarte gort vecht niet tegen een wit hij zal de witte wel help om ook een hogere kleur bereiken. Het systeem aangepast aan het indi duele kind: iemand k «groen» zijn voor leze doch «zwart» rekenen. Dit alles gebeurt in de kl die ongeveer samenv met een graadsklas uit traditioneel onderwijs, kunnen door het feit dat schoolrijpheid en niet leeftijd als indelingsba worden genomen, verse! len optreden, waarvan motor de dagelijkse pra ronde is en de autoriteit klasraad. de groep (en ni de onderwijzer) is. De kb raad stelt de «klaswettel op. De autoriteit komt ni van die ene volwassene vooraan op een schavot wil staan. Er zijn echt duidelijke afspraken. Wie het geheel na zes ja lagere school bekijkt, kot tot de konklusie dat leerstof, voorzien in het gemeen leerplan, is afj werkt. De ouders hebb na die zes jaar echt kunn participeren aan schoolgebeuren. De ouders beheren sam met de leerkrachten school. Zij volgen ook b pedagogisch gebeuren v dichtbij. Van ouders en geleiders wordt een sterl motivering en een me dan door-de-weekse int gevraagd. Zolang de schfl niet wordt gesubsidieel vertaalt dit zich reeds een maandelijkse bijdrag giei lolt leiz sch den En Aia gen lev jan. dot En In gra. geh veil na vak bes. her. d'ei aga lerv teh nog ekc oen oev veri mot gen Nie ken mie wot bra wer

De Voorpost | 1982 | | pagina 4