Reynout naar de Europeade in Gijon r ?-dth-- Jonge Kamer Dendermonde stelt werkjaar 1982-1983 voor Opendeurdag bejaardenhome te Hamme: Grote belangstelling «Den Chap» uit Hamme viert achtjarig bestaan lël» B"re; Den Aschranten Lokereir: al vijftig nummers Buslijn 53a: Gent iel uit De Voorpost - 27.8.1982 - 7 ten het waar 3alesti- nen de vertikt .uropa d kijkt nek te er niet LH drinkel dan he dr Ma lige nu Md nu onderdak aan enkele duizenden dansers, zangers, vendeliers en muzikanten. De prachtig? "e'rgLich'ten op'^e' mn Kntttenlan dflurö? idee vond haar oorsprong te Antwerpen en momenteel is daar nog het Internationaal baaien van de Spaanse west- peade. Het was 21u. toen zij Sekretanaat gevestigd. Reynout zou voor de veertiende keer deelnemen en dus naar het kust. In de kleine straten van het sekretariaat bereikten. Het Spaanse Gyon trekken. Omdat deze verre reis veel kosten meebracht werd eerst een San Sebastian en Bilbao verlo- Mundialstadion maakte een loernee door Frankryk georganiseerd. ren ze heel wat tijd en toen ze imposante indruk. Premiere te Antwerpen Reynout werd de week voor 21 juli gevraagd om dringend een optreden te verzorgen in het Antwerpse Universitair Cen trum waar een belangrijk in ternationaal colloquium plaats had. Deze première slaagde zo goed dat men geen schrik hoef de te hebben voor de optre dens in Frankrijk. Ook op 21 juli werd er nog een ganse dag geoefend. Remiremont Op 23 juli, heel vroeg in de morgen, werd appel geblazen. Chauffeur Tony zou die dag een afgeladen bus met 34-kop- pige bemanning naar het Fran- k Remiremont brengen. Te- ten drie uur in de namiddag stopten de Reynouters voor het moeilijk te vinden gemeen tehuis. De plaatselijke VVV of het «Syndicat d'initiative». Belde een gids voor drie dagen Ier beschikking. Deze toonde ken de verblijven waar Rey- lout de buur werd van een stel Roemenen. Tijdens dit festival werden de jroepen voortdurend in het »g gehouden. Er was immers en speciale wedstrijd voor- ien voor de houding, de kle dij, de optredens, enz. Reeds dc eerste avond boekte Rey- lout groot sukses. De niet- langekondigde «kwajongens- dans» zorgde wel voor enige massing, want vanuit de zaal De Dendermondse vendeliers van Reynout openden de Europeade-optocht der 4.000 aan de Plaxa te Gijon (foto Gazet van Antwerpen) De 4200 deelnemers aan de Europeade zorgden voor bon te wemeling van allerlei kle derdrachten. De volgende dag om 14 uur werd er verzameling geblazen voor de optocht. Reynout ven deliers openden met Jef als eerste met de Europeadeviag. De menigte groeide aan en onder luid applaus zwaaiden, stapten, dansten of zongen de verschillende volkskunstgroe pen. Er waren 12 naties aan wezig. Op 500 meter van het stadion was een druk verkeerspunt. Ze hielden de optocht soms wel 10 minuten op. Het was 21.30 uur toen de laatsten aankwamen en dan waren er wel 30 groe pen die niet beëindigd hadden. Het Europadansfeest in de Universiteit liep ook uit de handen of beter de Spaanse organisatie liep mank. Het hoogtepunt van een Euro peade is de zondag. Dé Euro- peadedag! Deze ving aan met een Eucharistieviering in het Mundialstadion «El Molinón». De vendeliers gingen na het eten nog even oefenen want er waren veranderingen in de re gie. Zij kregen versterking van twee vendeliers uit Bonheiden en één uit Antwerpen. Er zou vanavond viermaal opgetreden worden. Toen ze om kwart voor 5 aan het stadion aankwa men waren de tribunes met toeschouwers volgelopen. On gelooflijk! Het is dan ook niet te verwon deren dat de burgemeester van Gijon zei: «Ik ben het meest verwonderd over dc opkomst van het publiek in dit enorm stadion van onze stad. Naar ik vernam zijn er 6 500 toeschou wers meer dan bij de beste voetbalmatch van de Mun- dial». Hier heeft de volkskunst zijn eigen overtroffen. Een Franse muziekkapel ver welkomde de bezoekers. Met een paar minuten vertraging opende Vera Versieck uit Ant werpen de Europeade. werden de vredesduiven de lucht inge laten en kwamen de vendeliers vanuit 4 hoeken met kleurrijke vlaggen aangelopen. Grandioos was het... de trom mels roffelden en Gust bege leidde op de pauk. De Euro peadeviag werd gehesen en een oorverdovend applaus barstte los Meer dan 40 000 mensen juichten! De regie was zoals telkenjare in handen van Piet Jacobs. De groepen moesten zich per volksgemeenschap voorstel len. Zo kwam Vlaanderen met drie groepen op de podia. Rey nout had het middenpodium. Ze dansten allen de Rozen- wals Het werd een meer dan 4 uur durend non-stop spektakel met kleur en klank Men zag er Spaanse en Italiaanse groepen. Franse. Duitse. Griekse. Deense en ook Finse die meer dan 4.000 km verplaatsing had den gemaakt om amper 12 mi nuten op te treden. Ter afwis seling had de regie ccn paar bijzondere punten ingelast zoals een dodenherdenking, een oproep tot eenheid in onze verscheidenheid. De vende- liers moesten dan telkens deze punten met allerlei vlaggen on derlijnen. Vlaanderen, en dit wil zeggen Dendermonde, kreeg ook nog tijd voor een vendelnummer. De vendeliers waren ook de enigen die het grasveld moch ten betreden. Een groepje van drie vormde met viammen- vlaggen de spil terwijl er dan langs alle zijden kwamen opge lopen en een grote kring vormden. De ondervinding zegt ons dat vendelzwaaien in binnen- of buitenland altijd sukses heeft maar deze maal was het onbe schrijflijk. Bij de slotplechtigheid werd de oranje Europeadeviag neerge laten en aan een hevig ontroer de voorzitter overgedragen om ze volgend jaar te Wenen voor de 2(7 maal te laten wapperen. De duizenden deelnemers trokken naar hun bussen. Langs de straten werden ze nagewuifd door de toeschou wers Nog een laatste avond maal en 's morgens vroeg uit de veren voor de terugreis. Het was een prachtige Euro peade de schoonste die ze ooit hebben meegemaakt. Een uurtje later dan voorzien was werden ze gewekt. De eerste terugdag bracht hen met veel vertraging naar de jeugdherberg van Bordeaux. De financies lieten toe nu de autosnelweg te nemen. In tegenstelling met de dag voor dien liep nu alles zeer vlot. Niet de minste hinder op de ring rond Parijs. De Fransen waren ook op verlof. De thuisblijvers stonden hen op te wachten en om 22.30 uur stopten ze in de St. Elooistraat te Grembergen: weer een paar mooie bladzij den in het gulden boek van Reynout. in ontvangst nemen. Uiteraard werd er die avond nog lang gevierd in de prettige herber gen onder de bogen van de oude stad. »erden de Vlaamse jongens fiere Yvan en Kris mochten de -larécha101 ka'mte aangemaand. Om- zilveren medaille en de beker drinkel de Dui,se SroeP no8 niet »as gearriveerd werd 's ande- tndaags aan Reynout ge- a rraagd om opnieuw op te tre- ereastt 'en' maar- d'c «kwajongens- rcis vai lanS" moest er zeker b'jzijn let werd opnieuw een onge- «ord sukses. londag na de eucharistievie- nng werd voor het stadhuis de dag van de vriendschap aange- token. In een stortregen stond edereen er te druipen, terwijl geluisterd werd naar de na- ■'fun r( "h23 Ns *IJ daa: kei kun loot ck oon oi naai u«. na vol een '°nale h-vmnen Na het m'd" za| e lagmaal begon een optocht mder een dreigend-grijze he- v De vendeliers lieten zich 'daardoor niet afschrikken en paartjes dansten vrolijk ver- Ier in een druilerige motregen, i Avonds kreeg Reynout de elegenhcid om uit te pakken iet het groot vendelspel. Het ukses was overdonderend, 'oor de prijsuitreiking kreeg lok Reynout een kans van het ubliek maar de uitslag wees Roemenen als winnaars Het was dan ook een irofessionele groep met een If man sterke begeleiding. Reynout werd tweede en een Naar Bordeaux Via Clermont Ferrand, waar overnachtingspcrikelen de reis stoorden, arriveerden ze in Bordeaux, waar ze werden be groet door twee meisjes van «Le Rondeau Bordelais», een plaatselijke volkskunstgroep die reeds twee keer in Dender monde te gast was. Na een stevig maal werd verder ge reisd naar Le Porge waar iedereen bij partikulieren on derdak kreeg. Hier kregen ze de gelegenheid om de zee te bezoeken. Uiteraard werd in deze «Médocstreek» een kel der bezocht, waar de lekkere rode en witte wijn werd ge proefd nadat het ganse verwer kingsproces was bekeken. Het werd een prachtig verblijf in de Landes en Reynout bedankte met een schitterend optreden van volksdansers en vende liers. waarna wederzijds ge schenken werden uitgewisseld. werd uitgebouwd (beleids plan, taakbeschrijving. De Jonge Kamer Dendermonde, een groep jonge mensen een dynamische aanpak die aktiviteiten plannen die erop gericht zijn de burgerzin mogen rekenen. en persoonlijke vorming aan te scherpen, stelt hier haar Het is inderdaad te opval- jaarverslag, wordt dit beleidsprogramma '82-'83 voor. lend dat de regio Dender- jaar de nadruk gelegd op De doelstellingen (eigen vorming ten dienste van de monde, met een enorm po- gemeenschap) van deze beweging worden gerealiseerd via tentieel aan schoolgaande 3 aktiviteitsvelden: het individu, het lokaal management jeugd, elk jaar maar 5 a 10 en de gemeenschap. kandidaten heeft in verge lijking met o.a. Aalst. Eek tor. een Filippijnse studen- j0. Oudenaarde met 25 a 30 te die over haar land komt kandidaten. De oninteresse spreken en sprekers over Van vooral het officieel on- geven die erop gericht zijn aktuele ekonomische on- derwijs is een niet te ver- elk lid de kans te geven derwerpen. kiaren faktor (of toch ikkelen. Het aktieveld «gemeen- niet?) persoonlijk schap., omhelst, na het suk- De verantwoordelijken van «verbale ses van vorig werkjaar, de deze kommissie zullen dan organisatie van een collo-, Qok persoonlijk de ver- quium of debatavond, de schillende scholen bezoe- worden gegeven in ver- studie over de opportuni- ken om van de verschillen- schillende stadia zodat elke teit om een socio/medische <je direkties en leerkrach- geïnteresseerde de kans gids uit te geven voor de ten de nodige medewerking krijgt theorie te testen aan regio Dendermonde en de te verkrijgen, praktische gegevens. Bo- inrichting van het welspre- Last but not least, het «lo- vendien worden verschil- kendheidstornooi voor jon- kaal management» lende sprekers uitgeno- geren tussen 16 en 18 jaar. Nadat vorig jaar de lokale Van der Eecken sekretaris en Willy Christiaens pen ningmeester. hoopt dat iedereen die aan de realisa- Wat het individu betreft, worden dit jaar verschillen de vormingskursussen ge- zichzelf te ontwikkelen De kursussen dynamisme», kommunikatie» en het dustrial business game» digd, o.a. een chiroprak- Vooral dit laatste zal op organisatie struktureel p.r. en familiale aktivitei ten. Verwijzend naar het sukses van zowel het bal als de toeristische autorally, neemt men zich voor beide realisaties verder uit te bouwen. Gezien de uitbrei ding van het ledenaantal gedurende vorig werkjaar zal daarnaast de nadruk ge legd worden op de bevor dering van de integratie van nieuwe leden en familie. Dit wordt in grote lijnen het beleid, het programma voor het werkjaar 1982- 1983. De raad van beheer, sa mengesteld uit Mark Was- tijn voorzitter. Filip Van Haute en Mare Macharis ondervoorzitters, Regine tie van dit programma wil meewerken kontakt op neemt met de voorzitter (052/21.82.04). houtq IHjZML en eté undai teraa «I Jeugdhuis The Old Chap uit Hamme viert op 27, 28 en 29 augustus het achtjarig bestaan. Jaar na jaar worden de verjaardagsfestiviteiten uitgebreid en gevarieerder ge maakt en ook dit jaar lijkt er weer heel wat te beleven. Een blik op het programma bevestigt dat. Traditiegetrouw opent het jeugdhuis de feestelijkheden met een receptie op vrijdagavond. Tergelegenheid daar van worden de nieuwe lidkaarten en badges voorgesteld en op verzoek van velen zal tevens de nieuwjaarsdiamoatage nog eens vertoond worden. Natuurlijk wordt gezorgd voor de nodige drankjes en hapjes. Brian Nelson Zaterdag 28 augustus gonst het Space». Nelson is de laatste een ganse dag van de aktivitei- maanden veelvuldig te horen de (verkeersvrij ge- °P de radio en was °°k te gas1 op het bekende folkfestivai te Dranouter. Toch brengt Brian Wellicht zal niemand durven dromen hebben dat de eerste Nadat de klok was onthuld opendeurdag in het bejaardendome zou uitgegroeid zijn zon8^n dc mensen van het ho- r. "li» HaI mnni» WlrtlrlonlioH.. tot zulk een fors sukses. De belangstelling in de namiddag was echt overrompelend. Nergens was nog een plaatsje vry en in de gangen kon men met moeite passeren. Dit sukses zal ongetwijfeld tot gevolg hebben dat dit eksperi- ment elk jaar zal herhaald worden. me dat mooie «Klokkenlied» op de wijze van Klokke Roe land. Dc tekst was van de bekende Karei Ruyssinck. Daarin legde hij de zin van het hele gebeuren «Rust, oude klok, droom van 't verleden. Rust. oude klok. droom ook van 't heden. Al wordt Uw stem niet meer gehoord Gij zijt het sieraad van dit oord» Ook een andere verpleegde van dit home, I. De Wilde, had een liedje gemaakt op de wijze van Jezus' Kruis. Het werd rusthuis «Meulenbroek» plech- voor een opendeurdag. Liever door Gust Ruys voorgezongen maakte) Mandcmakersstraat Het begint reeds om 9 uur morgens. Dan vindt er name- 8een echte, traditionele lijk een rommel- en ruilmarkt folkmuziek. Zijn songs zijn te plaats. Iedereen is van harte vergelijken met wat Gordon welkom om oude spullen (el- Lightfoot of The Pentangle te pees. strips, speelgoed, kleren te kopen en te verkopen Tegelijkertijd zijn stands te bekijken horen brengen, maar dan met inbreng van hedendaagse in- info- strumenten zoals de syntbesi- diverse zer De aanvang van dit optre- In de voormiddag werd in de broeck. voorzitter van het kapel een eucharistieviering OCMW, vertelde hoe het alle- opgedragen ter nagedachtenis maal begon. Zoekend naar een van de h Karei de Cock, de mogelijkheid om iedereen van OCMW-sckretaris die precies de verpleegden te kunnen be- overleed op de dag dat het trekken werd er geopteerd progressieve en alternatieve den 's 20 uur stipt en de toe verenigingen uit Hamme en 8ang is wederom gratis. Ook omgeving Dat alles duurt tot dlt vindt Plaats 'n openlucht. 13 uur, het is gratis en voor de Tussen dc aktiviteiten door is hongerigen worden er boter- er voortdurend animatie, mu- hammen geserveerd. ziek en zijn er straatterrasjes. en iedereen zong het refrein mee. In de namiddag werd het rust oord overrompeld door vele honderden die er een bezoekje tig werd opengesteld De dan een reis, waar alleen de werkgroep H. Familie had ge- meest vitalen konden van ge zorgd voor een fijne eucharis- nieten. En zo is dat allemaal tievienng en alle verpleegden begonnen. Iedereen bracht werden bedacht met een zijn steentje bij en zo is het bloem uitgegroeid tot een feest voor kwamen brengen Er was ge- et ver Te 11 uur was een kleine iedereen. Hij dankte de vele plechtigheid gepland in de hall tientallen die daaraan hun bes van het rustoord. De klok af- te krachten hebben gegeven, komstig uit het oude gesticht «Ik zou hier vele namen kun- van de Nieuwstraat werd in de nen vernoemen. Maar ik ga rest waren er cafetaria, hall onthuld. Het was cerw. dat niet doen. Alleen wil ik schillende versnaperingen, zuster Daniella die iedereen zuster Daniella vernoemen, de potten van de plank, pierbol. verwelkomde. De h. Muyle- ziel van het hele gebeuren zorgd voor pret en vermaak. The Music Bovs onder leiding van Frans Vaerenberg zorgden Hamme. Het personeel van het OCMW was aanwezig tijdens de inhuldiging van het voor de stemming. Voor de klokje (vh) Om 15 uur gaat het vrij po- Kaas- en wijnavond dium dan van start. Ook hier- Zondag 29 augustus worden de voor zijn deelnemers nog feestelijkheden afgesloten met steeds welkom. The Old Chap een fietstocht (met picknick) heeft alvast de hand kunnen naar Vlassenbroek en De leggen op de van Gentse en Weert (vertrek aan het jeugd- Lokerse Feesten bekende huis om llu30) en met een «Johnny The Clown», een at- kaas- en wijnavond (om 20 traktie op zich. Na dit vrij uur). Tijdens deze laatste akti- podium wordt dan de hoofd- viteit zullen de foto's van de brok van de viering ten tonele groepsreis van het jeugdhuis gebracht- een optreden van de tentoongesteld worden en zal uit Schotland afkomstige Brian een diamontage hieromtrent Nelson en zijn groep «Free vertoond worden. rommelmarkt enz «Den Aschranten Lokereir», de onafhankelijke stadskrant voor Groot-Lokeren is aan zyn vijftigste nummer toe. By het verschijnen van dit nummer verwachten zij zich niet aan al te veel lofbetuigingen. Dit is ook niet nodig. De krant streeft immers niet naar de gunst van een zo groot mogelijk publiek, omdat het geen kommerciële onderneming is zoals de andere streek- en dagbladen dat wel (moeten) zyn. De Lokerse stadskrant heeft Toegegeven, vele medewer- een andere funktie: ze vult een kers van het eerste en het tekort op in de markt. Immers, tweede uur hebben afgehaakt, deze stad beschikt over geen Een eerste gedeelte omdat enkel typisch informatieblad, mooie theorieën en diskussi- zelfs met van de oppositie eren alleen onvoldoende is om Ontstaan uit een groep jonge- elke maand de krant te maken ren die aktie voerden tegen de en te verspreiden, dertig miljoen subsidie die aan F.en ander gedeelte deze Sporting Lokeren gegeven van het tweede uur bleken werden (dus duidelijk tegen vast te zitten in een vastgeroest iets) evolueerde de stadskrant denken. Zij konden niet vol meet en meer naar een opi- doende soepelheid aan de dag meblad voor iets. namelijk leggen en ontbeerden dus voor inspraak, openbaarheid blijkbaar een bescheiden zelf van informatie, dcmokratische vertrouwen (of was het eerlijk- beslissingen. voor een recht- heid?) om te aanvaarden dat vaardig beleid, voor openheid, ook hun zogenaamde 'eigen Hamme. In hel OCMW werd een klokje ingehuldigd Zusier Overste verwelkomde de VO°' bc""?crin8 kr,"8' »ms kri'»chc bochtiu- vele gasten (vh) uversie verwetKomae ae Van gemeentelijke problemen wingen kreeg in deze krant (cfr. artikels over de Lokerse feesten. eurokommunisten enz.) Zij verlieten het team omdat zij niet konden aanvaar den dat de ideologie van de stadskrant niet die van hun eng partijpolitiek denken was. Immers, de werkwijze noem het ideologie van de stadskrant bestaat uit een dag na dag herdenken van de konkreet beschikbare gege vens. vooral Lokerse. Gege vens die uiteraard verschillend zijn van de gegevens waarover men gisteren beschikte In dit verband zouden we Mark Grammens willen cite ren uit «De Nieuwe Boe- kenkrant». een veertiendaagse bijlage van Knack Magazine. met een opinieblad kan men alle richtingen uit, slechts één daarvan is altijd fout. na melijk die van het vastgeroest denken Deze krant bestaat dus vijftig nummers. Met veel moeilijk heden, maar met minstens evenveel enthousiasme Op het moment dat dit laatste niet meer aanwezig is. houdt deze krant op te bestaan Dit zou voor Lokeren geen denderend verlies zijn (sommigen zouden zelfs tevreden zijn). O.i. zou het zeker ook geen vooruitgang betekenen. Daarom zou men toch allen willen danken die meehielj?ea deze krant te brengen tot wat ze nu is: de abonnees, de onre gelmatige lezers van de stadskrant, de informanten, te kenaars, fotograaf, de kolle ga's van de pers, de tipgevers (ook al zijn ze er zich niet altijd van bewust), de schrij vende lezers, de vroegere me dewerkers. zij die financieel steunen, de adverteerders enz. Tegelijkertijd doet men ook een oproep aan anderen om ook hun bijdrage aan de stadskrant te leveren; het uit geven van een maandblad vraagt immers veel werk dat liefst met niet te weinig gedaan wordt. Een stad heeft maar de stadskrant die ze zelf verdient. Stuurlui (de beste') die aan wal staan... Gelieve aan boord te komen Terloops weze nog gezegd dat het 50ste nummer iets later verschijnt, dus rond half sep tember Alle inlichtingen zijn te ver krijgen via ons redaktieadres: Postbus 6. De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen brengt ter kennis dat inge-, volge wegeniswerken te Wetteren-Kwatrecht, op het kruispunt Brusselse- steenweg/Óosterzelesteen- weg/Wetterstraat. vanaf maandag 23.8.1982. de hal ten Kwatrecht Kerk en Kruisen zullen afgeschaft worden tijdens de duur van vermelde werken.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7