Wakkere Erpe-Meerse Burger CVP Lokeren stelt verkiezingsprogramma voor .•gofte/rtl Groene Fietsers eisen verkeersveilige straat Sint-Niklase SP met tien punten naar 10 oktober Wase PVV: sociale dienst per gemeente 10 - 3.9.1982 - De Voorp L-fi e&fL Zoals in zovele dorpen en steden van het Vlaamse land werd ook in Erpe-Mere gewerkt rond het projekt «Wakkere Burgen», dat nationaal via de Lodewijk de Raetstichting werd gelanceerd. De gemeentelijke kulturele raad van Erpe-Mere wierp zich op als lokale promotor en organisator. Via werkgroepen zes in totaal werd gepoogd de betrokkenheid van de «stemmer» by de komende verkiezingen wakker te schudden. De resultaten van deze werkgroepen werden gebundeld tot een 42 bladzyden tellende brochure, Studieverslag gemeenteraadsverkiezingen '82 genoemd. Inhoud In de brochure, die zowel het projekt «Wakkere Bur ger» als de «Schilpadaktie» behandelt, worden de re sultaten van de werkgroe pen weergegeven. Telkens worden vooraf de beloften van de vier tradi tionele partijen weergege ven, die in 1976 aan de verkiezingen hebben deel genomen. Daarop volgen telkens de vaststellingen van de werkgroepen in 1982 om tenslotte hun visie te geven over de behandel de materie. Het gemeentebeleid wordt opgedeeld in zes zoge naamde hoofdgroepen: inspraak en afspraak verenigingsleven, waar onder jeugdwerking onderwijs milieu en groenvoorzie ningen sociaal beleid verkeer en veiligheid De brochure werd ver spreid tijdens een algeme ne ledenvergadering van de Gemeenteüjke Kulturele Raad aan alle aanwezige leden. De afgevaardigden van de politieke partijen, vertegenwoordigd in de ge meenteraad, ontvingen eveneens een aantal ko pieën van het werkje. Geïnteresseerden kunnen hun kopij aanvragen op GKR, Dorpsstraat 146 te 9410 Erpe-Mere. Projekt Het projekt «Wakkere Burger» werd nationaal ge lanceerd door de Lodewijk de Raetstichting. Het vond in vele steden en gemeen ten een grote respons, on der andere te Erpe-Mere. Het projekt zou kunnen overkomen als kritiek op de beleidsmensen. Het is echter niet de bedoe ling, aldus een mededeling in Kultuurraad Berichten, het proces te maken van de meerderheidsgroep tegen over de minderheidsgroep. De kritiekpunten, die de brochure citeert, zijn stuk voor stuk punten, waarbij alle politieke partijen ge faald hebben of onvolledig waren. Uiteraard kan de meeste kritiek gegeven worden aan de beleids groep, daar deze aan de macht was en dus, theore tisch althans, het al of niet uitvoeren van een belofte volledig in de hand had. Deze kritiek zouden wij durven opnemen, aldus de GKR, in de verhouding meerderheid/minderheid indien de minderheid posi tieve voorstellen zou heb ben gedaan, die door de meerderheid genegeerd werden. De kritiek blijft dus alge meen, en mag niet aange zien worden als afbraak, doch wel als een herinne ringsmiddel of stimulans voor de beleidsmensen voor de periode 1983-1988. Misbruik Eveneens in Kultuurraad Berichten verwittigt voor zitter Erpels voor het feit dat de Wakkere Burger misbruikt zou worden door sommige groepen. Een jeugdgroep uit Burst startte met plannen om een alter natieve politieke partij op te richten. Zij hebben ech ter teksten verspreid waar bij men onder de naam «voorbereiding projekt ge meenteraadsverkiezingen» verwijzingen maakt naar de kultuurraad. Deze echter totaal verkeerde informatie kan een verkeerd beeld ge ven van het projekt. De voorzitter distanciëerde zich duidelijk van deze werkgroep en stelde duide lijk dat de kultuurraad niet met dat initiatief te maken heeft. Werkgroep Gemeente raadsverkiezingen '82 Hier moet toch aan toege voegd worden dat voorzit ter Erpels een weinig ten dentieus of niet goed inge licht is. Er is inderdaad een werk groep «Gemeenteraadsver kiezingen '82» werkzaam geweest, doch niet gebon den aan de deelgemeente Burst. Pat De Swaef uit Mere te kende de publikaties van deze groep mistevreden progressieve jongeren, die een eerste maal samenkwa men in zaal Mereland te Mere op 30 april 1982. Van deze eerste kontakt- vergadering, waarop men sen aanwezig waren van bijna alle acht de deelge meenten, werd een kort verslag gemaakt, dat ruim verspreid werd onder de jeugd en waarin een aantal klachten en ideeën gelan ceerd werden. Het projekt «Wakkere Burger» werd hierin geci teerd als een mogelijk ak- tiemiddel. Als dat het bijtje is, dat voorzitter Erpels van de GKR gestoken heeft, dan mag toch vermeld wor den dat het projekt «Wak kere Burger» geen private eigendom is van de GKR. De voorzitter kan echter op beide oren slapen: tijdens de tweede vergadering van de gewraakte werkgroep op 16 mei in jeugdhuis «De Stoof» te Burst, werd het projekt bij gebrek aan be langstelling opgedoekt. De meeste medewerkers zijn studenten de examens naderden. Kritiek Gans de zaak van de werk groep «Gemeenteraadsver kiezingen '82» lijkt dus enigszins overdreven. Trouwens, wanneer het over linkse of progressieve standpunten gaat, komt er meestal overbodige deining in de GKR. Zo herinneren wij ons nog de heibel vorig jaar over een motie van de Socialisti sche Propagandaclub Me re, die het zingen van het Zuid-Afrikaans Volkslied tijdens de 11 juliviering af keurde. Tijdens een algemene le denvergadering en in af wezigheid van de initiatief nemer van de motie, SP- raadslid Jeff Van den Steen - werd de motie en de So cialistische Propagandaclub Mere verdacht gemaakt tot en met. De huidige brochure komt trouwens op bepaalde pun ten nogal tendentieus over. Meer dan drievierde van de brochure handelt over ma terie, die onder de be voegdheid van schepen De Wolf (SP) vallen. Het mi lieu- en groenbeleid, dat in VU-handen is, wordt op vier bladzijden behandeld en over de PW-bevoegd- heden zwijgt men in alle talen. 9 september Op donderdag 9 september aanstaande organiseert de GKR een informatieavond over dit projekt in jeugd huis DIDO, Dorpsstraat te Erpe. Delegaties van al de poli tieke partijen, die deelne men aan de komende ge meenteraadsverkiezingen CVP, PW, SP en VU stel len er hun programma voor aan het publiek. De GKR zal deze toetsen aan de voorstellen van de Wakke re Burger terwijl ook het publiek vragen zal kunnen stellen aan de delegatie leden. Praktisch zal deze avond bestaan uit een gespreks ronde van de delegaties van de politieke partijen. Aan elke delegatie zal, op basis van de teksten van Wakke re Burger gevraagd worden hun visie te geven. Het is dus niet de bedoeling deze gespreksavond te doen ontaarden in een avond, waarin de ene partij tegen de ander wordt uitge speeld. Elke partij moet zijn visie kunnen naar voor brengen. Kultuurpryzen Op dezelfde avond zullen de Kultuurprijzen Erpe- Mere 1981 uitgereikt wor den. Voor de verenigingen werd verkozen: De Heem kundige Kring Erpe-Mere, voor de personen Danny Erpels, voorzitter van de GKR. De vereniging krijgt een geldbedrag van 2000 fr.de laureaaat krijgt een ge schenk ter waarde van 2000 fr. Deze prijzen worden ge schonken door de kultuur raad van Erpe-Mere. Aan het gemeentebestuur werd gevraagd of zij op hun beurt ook een geschenk of trofee zouden overhan digen. Iedereen is welkom op de ze info-avond, ook niet le den van de kultuurraad. Allen daarheen! J.V.M. Burgemeester en lijsttrekker Hilaire Liebaut heeft eraan gehouden het verkiezingspro gramma van de CVP voor 1982 uitvoerig te bespreken en voor te stellen aan de persvertegenwoordigers. Op die zitting waren ook bijna alle kandidaten aanwezig. Hoe beknopt de samenstellers ook gemeend hebben te moeten zijn, toch is het nog een bundel van 6 bladzijden geworden. De CVP-Lokeren heeft gemeend dit programma zo konkreet mogelijk te moeten stellen, en niet te verzeilen in vage slogans of wazige beloften. Vooreerst maakte de burgemeester een vergelijking met het programma 76. In het algemeen kunnen wij zeggen dat de CVP woord heeft gehouden. En zij is ook nu niet zinnens het bij beloften te laten, maar voort te gaan met daden. Natuurlyk zit de stad, zoals de meeste andere steden, geplaagd met de gevolgen van de ekonomische krisis. verder gezet. Geen ring meer van verki woningen aan gastal ders. Groot belang wordt in programma ook geh< aan de fiets- en voetpac politiek. Zo eist de C een strenge kontrole t. de nutsbedrijven, die ge rig aan voetpaden moe opbreken. Vaste zebra den moeten overal zorj voor veilige oversteek voetgangers. Voor de fi Lokeren. De CVP.-Lokeren stelde het kiesprogramma voor (md) Het huidige stadsbestuur heeft de laatste 3 jaren sys tematisch moeten besnoei en. Niettegenstaande dat heeft de stad tot in '82 steeds een sluitende begro ting gehad. Dat de reke ning *81 dan toch een defi- ciet vertoonde ligt meer in het falen van de opeenvol gende landsbesturen. Bij de groei naar besluitvor mingen waren telkens heel wat medeburgers betrok ken. Dat gebeurde langs de stedelijke adviesraden, de bestuurskommissie en ze ker ook langs de CVP- hoorzittingen in de ver schillende wijken (de CVP is de enige partij die zoiets heeft aangedurfd en geor ganiseerd). Dat niet alles kon gerealiseerd worden, zal iedereen wel begrijpen. Wat de openbare werken betreft stelt de CVP het systematisch onderhoud voor van de bestaande we genis. Het is hiervoor dat het reeds vroeger aange haalde zes-jarenplan moet worden ontworpen. In de omsluiting van Lokeren wordt ondermeer gepleit voor de omleidingsweg Durmelaan, Eekstraat, Kouter, Vondelstraat, H. Hartlaan, i.v.m. verplichte rioleringswerken. Nog an dere omleidingsbanen zijn voorzien. Het openbaar vervoer dient uitgebreid en aangepast. Een der hoofd eisen van de CVP: aan elke halte een bushokje! Over de doelstellingen van het OCMW is vroeger al meer dan eens gesproken. Benevens de bouw van een nieuw zuiveringsstation vraagt de CVP het selektief ophalen van te rekupereren afvalprodukten. Voor ge zinszaken wordt gestreefd naar uitbreiding van het be staande konsultatiebureau. Een zeer belangrijk punt voor de CVP is de zoge naamde openheid t.o.v. het publiek. Men schermt hier zoveel met de idee van het «Glazen huis», aldus de burgemeester. Infogidsen, hoorzittingen, 3-maande- lijks kontakt van stadsbe stuur met adviesraden, dienstverlening en zitdagen op de verschillende wij ken... Dit alles dient nog verder uitgebouwd. Verder wordt ook nog gestreefd naar een betere huisvesting van de politiediensten. Daarvoor zoekt men naar een andere centrale plaats. De drukst bezochte stad huisdiensten zouden alzo naar het gelijkvloers wor den overgebracht. De res- tauratiepoütiek, met be hulp van staatssteun wordt verder gezet. Langs de Durme zullen wandelwe gen worden aangelegd. Er is sprake van aanwerving van de Raemdonckberg en van een openbaar rekrea- tiegebied in het zuiden van de stad. Dat alles natuur lijk met de nodige toela gen. Op gebied van wo ningbouw wordt de strijd tegen de krotten, door sa nering of door afbraak, spaden heeft de CVP e heel plan uitgedoktei Het doel is: elk stadsj deelte te verbinden met centrum via een dubl fietspad. De aanleg zal beuren waar het direkt vï antwoord is en haalbaar j durende de volgende stuursperiode. Een twinti tal straten komen hiervo in aanmerking! Dat alles een kleine greep uit h omstandig programma vi CVP-Lokeren. De sti kende sinds de tweede w reldoorlog met een CV1 beleid een voortduren! vooruitgang. Alleen ziende blind is zal looch nen dat ook in de afgelopt bestuursperiode veel ve anderde en verbeterd) Vermelden wij nog tot sl< dat op 2 september in H( Volk een voorstelling va de kandidaten heeft plaa gehad, in het bijzijn va onderwijsminister Danü Coens. Hierover meer volgend nummer. J.V.L Vorig jaar werd er in ons land per dag een kind doodgereden. Bovendien werden er dagelijks twintig kin deren zwaar gewond. De «Groene Fietsers» kunnen dit niet langer aanzien en overal in het land komen ze nu op voor een meer verkeersveilige straat. Vooral de kinderen moeten beschermd worden. In Aalst maakten de Groene Fietsers dinsdagavond een lange rit door de stad en wisten op die wijze de aandacht op zich te vestigen. Bij het begin van het schooljaar is het allicht goed en wenselijk te wijzen op het grote gevaar dat dreigt. Fietsers en vooral kinderen dan, worden dan weer met de vinger gewe zen als de oorzaak van vele ongevallen. Ofschoon ook de automobilisten niet vrij te praten zijn van alle schuld. De «Groene Fietsers» heb ben een aantal terechte klachten. Zij lakend e schijnheiligheid van de fietskontroles binnen de scholen. Ook de veilig heidscampagnes van Via Secura moeten het ontgel den. Weliswaar pakken die campagnes de individuele automobilist aan, maar aan het imperium van de auto mobiellobby wordt niet ge raakt. En nochtans is deze automobiellobby de kin- derdoder bij uitstek in ons land. De Groene Fietsers weten evenzeer dat de school gaande jeugd soms oorzaak is van vele verkeersonge vallen. Vaak rijden kinde ren met twee, drie, vier en zelfs meer gezellig keuve lend naast elkaar. Uiterst gevaarlijk natuur lijk, maar welke jongemens beseft dat? De Groene Fietsers hebben nog andere bezwaren. Zij klagen de kinderdodende grootschaligheid van de scholen aan en betreuren het dat de plaatselijke klei ne schooltjes verdwijnen. Dit verdwijnen ligt aan de basis van een pendel van leerlingen en kan dus ook worden beschouwd als een oorzaak van de vele onge vallen. Natuurlijk wordt ook de minister van ver keer aangepakt. Hij doet niets om de zwakke wegge bruiker te beschermen, zo stellen de Groene Fietsers die bij het begin van het nieuwe schooljaar «aktie 2» aankondigen. Hiermee bedoelden ze het volgende: «aan alle bestu ren van steden en gemeen ten, waar sinds de fusie geen enkel schoolgaand kind bij een verkeersonge val werd gedood of zwaar gewond, met andere woor den waarvan dus alle scho len veilig bereikbaar zijn, werd gevraagd tegen 1 sep tember hun witte agglome ratieborden door de schooljeugd en hun ouders met bloemen te laten ver sieren en minister De Croo en Via Secura hiervan op de hoogte te stellen vanaf 31 augustus 8.00 uur tot 1 september 15.00 uur. Ge durende dezelfde periode zullen enkele Groene Fiet sers postvatten voor het ka binet van de minister en hem op het uur gaan vra gen hoeveel telefoontjes hij reeds heeft gekregen. De Groene Fietsers zullen al die tijd alle voedsel weige ren en enkel water drinken. Ook aan de scholen en aan de ouders worden vragen gesteld. De scholen die le ven van «pendelvervoer» worden verzocht zich weer op te splitsen in kleinere eenheden en de ouders worden verzocht wanneer er zich een dodelijk onge val heeft voorgedaan niet langer mee te doen met de algemene onverschilligheid maar op de dag van begra fenis hun kinderen thuis te houden van de school. De stemgerechtigden wor den ertoe aangezet op 10 oktober alleen maar te stemmen voor personen en lijsten die de volstrekte verkeersveiligheid van de plaatselijke schooljeugd bovenaan zijn programma heeft staan. Inspraak, minder bureau- kratie en meer dienstverle ning, bouw en planning zonder prestige, herwaar dering van het langzaam verkeer, open en doorzich tiger sociaal beleid, eigen tijds jeugdbeleid (preventie drugprobleem, kleine speelpleinen, krisisop- vang), heraanknopen bij het aktief demokratiseren- de kultuurbeleid uit de pe riode- 1971-76. van Sint- Niklaas voor iedereen een sportstad maken, intense milieuzorg en behoud van de gezonde financiën zon der hoge belastingen. Dat zijn de tien punten die de Sint-Niklase socialisten naar voren brengt met het oog op de verkiezingen van 10 oktober, we hebben ze samengevat. De SP-kampagne werd maandagavond in een over volle zaal Europa in Sint- Niklaas middels een mee ting ingeluid. Toespraken werden gehouden door Hunfred Schoeters (plei dooi voor een verlengii van de koalitie). Pros Mal thys (misschien word Freddy Willockx wel bm gemeester, dat moet als hi de meeste stemmen achte de SP weet te krijgen) ei Freddy Willockx zelf (ei wordt géén miljoenenkan)- pagne gevoerd, zoals met in ACV-kringen laat schijnen). Volgende weti een uitvoeriger berid» over het SP-programni n.a.v. een eergisteravond gehouden perskonferentie W.V, Groene Fietsers te Aalst. Een lange sliert fietsers vestigde de aandacht op een netelig probleem: de veiligheid van de c. c schoolgaand* jeugd (ad) C""ne F,euers Af werd ook uitgeblazen (ad) Krachtlijnen uit het Wase liberale kiesprogramma, zoals die verwoord werden in een wat glamourloos bundeltje dat de voorbije dagen het licht zag. Beleidsopties geformuleerd vanuit een bekommernis om de dcmokratischc waarden en in het besef dat de PW voort kan gaan op de elektorale suksesweg van vorig jaar. Kuituur bijvoorbeeld. Eén gemeenteambtenaar zou de taak van kuituurbeambte kunnen vervullen, dan kan de gemeentelijke kulturele dienst met een minimum aan werkingsmoge lijkheden toch efficiënt draaien, maar daartoe is bovendien objektiviteit nodig bij kulturele raad en gemeentebestuur. Gepleit wordt verder voor ontzuiling, objektiviteit en pluralisme bij het kultureel beleid. Onderwijs nadruk leggen op het basisonderricht, zegt de Wase PW, vermijd nieuwbouw en leg de klemtoon op de renovering van bestaande gebouwen. De Wase PW streeft naar het oprichten van een globale maatschappelijk-sociale dienst in de Wase gemeenten, die kan koórdinerend en stimulerend werken op gebied van jeugden bejaardenbeleid, gehandicaptenzorg en gezondheidsbeleid Aangedrongen wordt ook op het bevorderen van het privé-initiatief in de bestaande OCMW-hospitalen, prestigeprojek- ten moeten terzijde worden geschoven. Wijkkomités moeten gehoord worden, zeggen de Wase liberalen, opiniepeilingen zijn geschikte instrumenten om de grieven en wensen inzake leefmilieu, ruimtelijke ordening e.d.m. aan de weet te komen. Bij de bestudering van nieuwe winkelakkomodattes en nijverheidsterreinen moeten de middenstanders in de aanvangsfase vah het studiewerk in ruime mate betrokken worden. Stel een vijfjarenplan op, zegt de Wase PW, vooral als het gaat om de investeringen die in een of andere Wase gemeente overwogen worden te plannen en financieel haalbaar te maken: in zo'n plan kunnen, per gemeente, de sociaalekonomische beleidsopties vanuit een scherpe kennis van de aktueie toestand worden verwoord. De Wase interkommunale kan nuttig koordinerend werk leveren i.v.m. het beleid t.a.v de industrieterreinen. Personeels beleid van de gemeenten. Voorzichtigheid geboden! Men moet, vinden de liberalen van het Waasland, een aanwervingsstop gedurende tenminste twee jaar overwegen daar waar mogelijk, tewerkgestelde werklozen mogen slechts worden ingeschakeld in organiek open plaatsen en voor allen een periode waarin zulks noodzakelijk blijkt voor de normale funktie van de gemeentelijke dienst in kwestie. W.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10