^'J Reuzen dansten kermis weg ■Pil V ]L.P. Boon op postzegel vereeuwigd Stad en streek beter «bebust» in 't Land van Waas siiiMaiiree Van Remoort Ifvuilfil />2x>6 Rouwkransen in zijde - plastiek en levenj bloemen Blotfflencenter 'AU in 't Vaderland Dendermonde "jJL Koliekties: P Michel Leydaert 1 Rachel Baert 1 Zele Voorverkoop, speciale dagtekeningsstempel en postzegeltentoonstelling H«|in Erembodegem en Sint-Niklaas v" f Mp; Belgique 'tf/w., i Marie-Antoinette Cambier, een leven vol dienstbaarheid De Voorpost nUUfi 1 SEPTEMBER 1M2 35" JAMSJUK NR. 34 31 F De Betovering van het Echt Oosters Tapijt 2, 9188 BELSEH - Tal. 131/72.37.75 - i iL Zie blz. 3 p 13 september wordt de «Kulturele» postzegelreeks uitgegeven. Deze reeks omvat vier postzegels: de beeltenis van tichel de Ghelderode, getekend door Th. Bosquet. (12 fr.), een werk van Hugo van der Goes, (10 fr.), een werk van ierre Paulus (17 fr.), en de beeltenis van L.P. Boon, getekend door de bekende Sint-Niklase graflkus Gerard Gaudaen pfr.). Ie zegels worden in polychromie uitgevoerd en de oplagen verschillen naargelang de nominale waarde van elke zegel, i 11 en 12 september zijn voorverkopen van deze postzegel, met bijzondere dagtekeningsstempel, voorzien in legem-Brussel, Chatelet en Edingen. Maar ook in Erembodegem en Sint-Niklaas zal op 11 en 12 september de •verkoop plaatshebben. Met een knipoog naar Jefke Raman... Erembodegem is de irverkoop toegekend de Postzegelkring Den- i-Erembodegem en de lialistische Postze- llkring van Aalst. Bij de- gelegenheid wordt een itume hulde gebracht de Aalsterse schrijver P. Boon. Buiten de tradi- inele postzegeltentoon- illing wordt een enig ooie verzameling van al genaamtekende werken in L.P. Boon tentoonge- :ld Deze belangrijke fi- elistische aktiviteiten bben plaats in het Paro- iehuis, Termurenlaan 4 !entrum) te Erembode- van 9 tot 17 uur. _,j de plechtige voorope- HKjng, op vrijdag 10 septem- ^■tr 1982 te 19.30 uur, zul- er o.m. de heer Mare ^Halle, minister van de jHtaamse deelregering, de ™|er Roggeman, voorzitter in het L.P. Boon- fonds de heer Frans Herde in, inspekteur-generaal 'de Regie der Posterijen, I woord voeren. Een her- beringsblad L.P. Boon I tntekening van Dendria- orzitter Jan Van der irght) gedrukt op folio te-papier, voorzien van L.P. Boonzegel en de eciale dagtekeningsstem- (figuur L.P. Boon zelf- rtret) zal er tijdens die gen ook te koop worden ngeboden. De oplage er- n is beperkt op duizend emplaren. Ieder A wnplaar zal genummerd genaamtekend worden door de ontwerper (Prijs 80 fr.). In Sint-Niklaas heeft de voorverkoop en de officiële dagafstempeling plaats tus sen 10 en 17 uur, op 11 en 12 september, in het Tex- tielhuis, Mercatorstraat 87. De bijzondere stempel draagt de beeltenis van L.P. Boon en tevens het embleem van de Culturele Centrale. Hij werd ge maakt door kunstenaar en C.C.-bestuurslid Luc Maes. Ook werd een spe ciale omslag gemaakt voor het aanbrengen van de ze gels. Er is ook een uitzon derlijke tentoonstelling van postzegels voorzien en wer ken van LP Boon worden te koop aangeboden. Deze filatelistische aktivi teiten zullen ongetwijfeld uitgroeien tot een sukses. Ter illustratie nog even en kele passussen uit een toe spraak die de heer Frans Herdewijn, op 1 mei 1981 hield, bij de vooropening van de postzegeltentoon stelling en de voorverkoop van de Europazegels 1981, georganiseerd door Den- dria-Erembodegem in de Parochiezaal van Erembo degem. «Manifestaties zoals deze mdeten meerde re doelen nastreven: aan de leek en in het algemeen aan het grote publiek bijbren gen wat de filatelie werke lijk is: een kunst én een wetenschap: nieuwe adep ten winnen voor de filate lie; alle verzamelaars uit een streek de geleeenheid IE f IBdgie; 4 i 4 Dit is de kulturelepostze wordt uitgegeven geven mekaar te ontmoe ten en de alleenstaanden, «geïsoleerden». die nog niet hebben kunnen genie ten van de ervaring die ze in vriendenkringen kunnen opdoen, in kontakt bren gen met de bestuursleden van klubs die de filatelie als enige doelstelling hebben, opdat zij de vele voordelen zouden afmeten die ze kun- Stad- en streekvervoer harmoniëren voortaan beter in Sint-Niklaas. Enkele wijken worden beter bediend, er rijden vaker bussen op weekdagen, je kan 's avonds met de bus terug vanuit het centrum, met een stadsrittenkaart kost een overstapje niet meer dubbel zoveel. Maar tijdens de weekends rijden de autobussen in Sint-Niklaas minder frekwent. en er zijn nog een paar schaduwkantjes aan het nieuwe busplan: de door velen zo verlangde halte halfweg de Stationsstraat is er nog steeds niet. voor de Belseelse Populierenwijk heeft men géén oplossing, een heuse «ringbus» die de buitenwijken rechtstreeks met elkaar verbindt blijft ontbreken. Met haastige spoed werd de Sint-Niklase busoperatie doorgevoerd, uiteindelijk. Veel langer dan enkele weken geleden natuurlijk wist men bij de Buurtspoorwegen van de ommezwaai, maar dat het menens zou worden besefte men pas goed rond half oogst. Ook de stad Sint-Niklaas was enigszins verrast, ultiem bijna moest men aan de hoek Hendrik Heymanplein-Grote Markt verkeerslichten aanbrengen opdat de richtingswij ziging voor de bus naar Tereken géén problemen zou opleveren, en de voorbije dagen was men op het Heymanplein zelf nog een signalisatie aan het aanbrengen. De streek Van stad naar streek. Enkele opmerkelijke verbeteringen werden doorgevoerd. De lijft Sint-Niklaas- Meerdonk/Hulst wordt aan de lijn van Sint-Niklaas naar Stekene gekoppeld. De lijn Sint-Niklaas-Kieldrecht- Doel krijgt kortere rittijden, méér ritten en betere aansluitingen in Sint-Niklaas De lijn Sint-Niklaas-Stekene/ Hulst krijgt op de stamlijn naar Stekene een tien minuten-frekwentie. De verbinding naar Sinaai, Belsele en Waasmunster werd herwerkt. Op de lijn Antwerpen-Sint-Niklaas werd tussen Antwerpen en Beveren 's zaterdags een vijftien minuten-frekwentie ingevoerd. De link tussen Antwerpen en Beveren en de Wase polder werd op punt gesteld. De lijn Antwerpen-Sint-Gillis/Hulst biedt ondermeer een aangepaste zaterdagdienst aan. Voor de verbinding Antwerpen-Temse-Hamme zijn er meer bussen voorzien op de piekuren. En ook op de lijn Sint-Niklaas-Hamme-Dendermonde rijden voortaan gelede bussen. Tussen Tielrode en Sint-Niklaas werden méér verbindingen ingelegd, je kan beter naar Moerbeke vanuit Sint-Niklaas en Lokeren. Lees door blz. 6 De nieuwe stelplaats van de NMVB. Minister De Croo opende ze dinsdagavond (Iv) Nog voor de duisternis volledig was ingevallen, stonden de kijkers reeds in dichte rjjen opeengepakt langsheen de omloop langswaar de historische reuzenommegang van Dendermonde zijn weg moest banen. Het werd weer een grandioze avond, mede door het prachtig weer. Terwijl de beiaard feestelijke klanken over de stad liet galmen en de kermis na enkele dagen rust opnieuw op gang werd getrokken, dansten de reuzen door de stad tot ontzetting van de kleinsten, jolijt van de jeugd en vermaak van de ouderen. Katuit werd opnieuw een sukses, een der beste der laatste jaren. Al zag het er donderdag morgen maar miezerig uit en bleken de vooruitzich ten voor die avond abso luut niet schitterend, toch boorde de zon zich tegen vijf uur in de namiddag doorheen de grijze wolken massa om tegen zeven uur de hemel helderblauw te maken. Was het geen zwoele zomeravond, het was een fijn weertje en dat hadden niet alleen de Den- dermondenaars maar vele mensen uit het omliggende al een heel tijdje in de gaten. De schaarse par- keergelegenheden aan de rand van de stad waren al vrij vlug bezet en in dichte drommen kwamen de ker- misgangers vanuit alle windstreken naar de bin nenstad opgestapt. De Kerkstraat, anders een der meest spektakulaire plaat sen om deze ommegang te bekijken, lag er nu triest en ÏJ verlaten hii tr»i»r» H«» r»ii7*»n verlaten bij toen de reuzen voor de eerste keer aan het stadhuis voorbijkwamen. Mars, de kleinste maar de De violijke lonen van de zwaarste, (v) verschillende muziekkorp- op de Vlasmarkt hadden zich al vele honderden mensen opgesteld om de «gruëte manne» een laatste groet te zien brengen. In de beperkte ruimte van de Vismijn klonk het prachtig Goliath danst voor het stad huis. (v) nen halen uit de omgang met leden van een postze gelkring die dergelijke naam waardig is. Van nature uit draagt de mens in zich de neiging tot verzamelen. Wanneer hij een of andere verzameling aanlegt geeft hij in feite gestalte aan zi|n kinderdro men. Lees door blz. 6 Jefke Raman (derde van links) neemt na 25 jaar trouwe dienst afscheid als deken van de pijnders. (v) sen konden hieraan niets verhelpen. Terwijl het dus begon te deemstcren trokken In diaan. Mars en Goliath, be geleid door hun schutters gilden en fakkeldragers doorheen de Dendermond- se straatjes en straten. Fier en parmantig maakten ze hun mooie danspasjes en op vele plaatsen mochten de «reezendroegers» een open doekje in ontvangst nemen. Indiaan, een indrukwek kend man. (v) gespeelde Ros Beiaardlied van Harmonie De Een dracht uit Baasrode als een schrijnende weeklacht. On herroepelijk moesten de reuzen de te lage poort van de stadsmagazijnen bin nen. Onvergetelijk was de laatste dans. die de deken der pijnders, Jefke Raman, met Indiaan, de grootste van de drie op zijn schou ders, er nog uitperste na een lange tocht door de stad. Hij deed het werke lijk schitterend en terwijl de lange rokken van de reus voorbij de eerst ge schrokken maar nadien vol bewondering juichende massa wervelden, klapten de kijkers op maat mee in de handen, al was het om Jef Raman te steunen tij dens deze laatste tocht. Mars deed het met minder omhaal. Lees door blz. 6 een uitgave van ►X UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel 052/21 40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 PrIJe voor los nummer 30 F Jaarab, 1.350 F 6 maand 700 F 3 maand 360 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER De kostumering van de be geleidende groepen was weer piekfijn in orde en ook de wagens hadden blijkbaar een poetsbeurt gekregen. Toen het donker werd. was de sfeer om te snijden. Pas dan kwamen de dansende fakkeldragers op volle toe ren en hoewel het kopvlees blijkbaar vroegtijdig veror berd werd. wat een pluim is voor de kwaliteit ervan, lie ten de kijkers het niet aan hun hart komen. Langzaam kronkelde de dansende en steeds wervelende omme gang zich doorheen Den dermonde om opnieuw op de Grote Markt te belan den, waar de kermismolens voor een tijdje hun gehuil, gepiep en getoet achterwe ge lieten om de harmo nieën de kans te geven «Ons banier» te laten ho ren. Ook nu weer werden de Dendermondenaars stil. In lange onafgebroken rijen stapten ze nadien op achter de reuzen om naar het vuurwerk te gaan kij ken. Ondertussen had de Wichelse volkskunstgroep de mensen al enig vermaak bezorgd aan de Bogaerds- brug. Al kon het krisis- vuurwerk misschien minder bekoren, aan de «Vismijn» Zaterdag 25 augustus overleed in alle stilte mejuf frouw Marie-Antoinette Cambier. Met haar is weer een grote figuur uit Dendermonde heen gegaan. Deze stille, eenvoudige vrouw heeft haar hele leven ten dienste gesteld van de evennaaste. Van de vroege morgen tot de late avond was ze steeds te voet onderweg, bekommerd om iedereen troost en hulp te geven. Ofschoon ze zelf een karig inkomen had, stond ze steeds een deel ervan af aan hen die het nog minder goed hadden. Het was haar enige betrachting anderen gelukkig te maken. Velen zullen haar missen: zieken, blinden, veria tenen. Ook de foorkramers zullen voortaan de figuur van Marie-Antoinette Cambier missen. Hoe vaak heeft ze niet een beroep gedaan op anderen om vlug een zware of ernstige zieke te gaan bezoeken, haar naar het bedevaartsoord van Lour- des te Oostakker te brengen, of naar Kontich te voeren waar de Heilige Rita wordt vereerd. Niets was haar te veel en wanneer er werkelijk niemand haar een lift kon geven, dan aarzelde zij niet om per trèin of bus de verre tocht te ondernemen. Ais ze maar kon helpen. Met haar is een ingoede vrouw heen gegaan. Iemand die haar stempel heeft gedrukt op een hele leefgemeenschap. Zij wordt begraven op zaterdag 4 september om 10 uur. De plechtige uitvaart heeft plaats in de kapel van het Begijnhof. Dit «in oiemoriam» geldt ook als overlijdensbe richt.

De Voorpost | 1982 | | pagina 1