en de kleine De grote Mare De Bruyn en zijn «Beeldende Kunsten» Aalst met Lustrumexptu Beeldende Kunsten» A Pools-Belgische Expo in Oud-Hospitaal te Aalst Beeldhouwer Alfons Van den Bossche in de kijker te Aalst Merkwaardige tentoonstelling van exlibris uit Japan in Sint-Niklaas Expo Overzichtstentoonstelling Beeldende kunsten te Aalst 20 - 3.9.1982 - De Voorpost Deze veelzijdige kunstenaar werd geboren te Aalst op 21 juli 1924. Hij geniet vooral bekendheid als beeldhouwer en medailleur, hoewel hij ook een uitstekend tekenaar en schilder is. Op zijn erelijst staan tentoonstellingen te Keulen, Brussel, Praag, Helsinki, Bergen, Wroclaw en uiteraard Aalst. Mare De Bruyn Bekende beeldhouwwer ken van zijn hand zijn: 't Ros Beiaard» (Dender- monde), «Corpus en kui tuur» (Antwerpen) als mede enkele gedenkpla ten te Lier, Antwerpen en Hasselt. En in Aalst zelf: het vrij heidsmonument op het Vredeplein, het Priester Daensmonument op de Werf, de Werfkapel, het altaar, tabernakel enz. in fie St. Martinus- en de St. Annakerk, het alu- miniumreliëf boven het Begijnhof in de Pont straat, het beeld vóór de kerk in Terjoden en zo vele werken meer langs straten en pleinen zijn vertrouwde elementen in onze omgeving ge worden. En dat is dan meteen Mare De Bruyn, de kunstenaar, die het liefst tussen de arbei ders op de steiger staat te houwen, door zijn werk leren kennen. Mare De Bruyn, die le raar beeldhouwer is «-an de Akademie van Schone Kunsten te Aalst, propa geert de kunst als ele ment van het dagelijks leven, hij zet zich voort durend in voor kunst die met volkskuituur te ma ken heeft. Hij pleit voor «goede» grafzerken, herinneringsplaten penningen en munten, ruimtelijke tekens vóór fabrieken en openbare gebouwen, boekbanden, gebruiksvoorwerpen in koper, tin, aluminium, ijzer en gebakken klei. En door zijn werk be wijst hij dat het moge lijk is. Daarnaast werkt hij als vrij scheppend kunstenaar. Al wat hem boeit tekent, schildert of beeldhouwt hij. Soms is het een «man met para plu», levensgroot in ko per gesmeed (te zien op de binnenkoer van het Aalsters stadhuis, tij dens de tentoonstelling «Beeldende Kunsten»), de volgende keer een kinderportret of figuur, of een zonnebaadster op het strand. Van zijn rei zen door ons omringen de landen brengt hij sterk geschilderde a- kwarels mee of schetsen naar mensen en rotsfor maties. Eén dezer schet sen uit Bretagne heeft hij uitgewerkt in steen de stugge en moeilij ke uit onze bodem, Bale- gemse. En ook dit werk stelt hij ten toon op de binnenkoer van het stadhuis. In de belfort- kelder kunnen we ver der ook nog een portret en een typisch klein- skulptuur van zijn hand bewonderen. Deze kleinskulptuur stelt een man voor, die, na uitge breid gegeten en ge dronken te hebben, inza ge neemt van «Le Mon de» en, na over de we reldmiserie «voldoende» gelezen te hebben, rus tig zijn handen over zijn buik vouwt en gelukza lig een tukje doet. Dit beeldje werd zoals vóór twee jaar een paar andere aangekocht door het museum Gabre- vo - Bulgarije. Wat bij al dit werk van Mare De Bruyn opvalt, is de eenvoud. Geen ge zochte vormen, maar tot hun essentie herleide vo lumen. Met ambachte lijk kunnen, uit diverse materialen, een zachte humor of hoopvolle te kens puren, schijnt ons wel typisch te zijn voor deze hardwerkende Aal- sterse kunstenaar. (Ate lier: Hoeze8traat 125, Aalst). D.B. In 1979 startte schepen van kuituur Herman Roels t tentoonstelling «Beeldende Kunsten». Initiatief dat hq]j]g] wat respons kreeg en telkenjare verder werd gez«j Begeleid met een prachtig uitgegeven katalogus met o.n— van de exposanten het curriculum vitae, een manuskri| jjg en foto's van werken. Katalogus die dit jaar, naar men ot verklaarde, achterwege blijft wegens de benarde financit le toestand. EjJJj Marginet uit Liede kerb naar Hubert Minnebo uit Jabtivoor ke, Yves Rhayé uit Voo Odilon Mortier, ooit muziekkampioen, is nog steeds een all-round toneelspeler bij PACT, tekstschrijver en kompo- nist, humorist en karnavalist. Morgenavond is hij met de jazzformatie The Crazy Rhythm Orchestrate gast bij de opening van de tentoonstelling Beeldende Kunstenop de binnenkoer van het Aalsterse stadhuis. Van 3 september tot en met 3 oktober kan LI in het museum «Oud-Hospitaal» terecht voor een tentoonstelling georganiseerd in het kader van het «Karol Szymanowski- jaar» met de medewerking van het Komitee ad hoe en de hulp van de ambassade van Polen. De lustrumtentoonstelling wordt geopend morgen za terdag 4 september met een inleiding door schepen Roels. De tentoonstelling zelf die loopt tot en met zondag 26 september vindt plaats op de binnenkoer van het stadhuis, in het bel fort en op de Grote Markt. Het gaat dit jaar om een selektie van werken van de vroegere exposanten. Van de bijna 50 die zich tijdens de vier vervlogen jaren meldden komen er nu, na enige selektie, 28 aan bod. De opening wordt muzi kaal omlijst door «The Cra zy Rhythm Jazz Orches tra». De beloftezaal is elke dag toegankelijk van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Gesloten evenwel op zater dagvoormiddag wegens de markt. Stellen er tentoon: Paul Baeteman uit Oostduinker- ke, Eric Cardon en Ales Ketele uit Dilbeek. Jo De- blieck uit Meisbroek, Lea de Caesteeker uit Vlezen beek, Mare Decker uit Bornem, Jacky De Maeyer uit Oostende. Gilbert De Smet uit St.-Lievens-Esse, Mare Dijck uit Mechelen, Koenraad uit Gooik, Vic Leemans uit Dilbeek, Jem Uit met werk der Ooet< tuur algei land noot De de, Marije Scheepens Overijse, Jo Sergeyssels Mechelen, Paul Van G seghem uit Drongen, L J Van Ruyseveldt uit Ou< naken, Hilde Van Sumi uit Beersel en Jacques V< duyn uit Brugge. Uit de eigen regio ook Luc De Blok, Melde Gent, leraar plastisc kunsten, keramiek brons. Mare De Bruyn, Aalst raar beeldhouwen, kend naar het niet verdw nen paradijs. Frans De Vree, Aalst tenaar. beeldhouwt kleinskulptuur. Roland Monteyne, Laui Herdersem, beeldhoi werk in brons en gra! werk. Monique Muylaert, Kei sken, lerares akademie. Herman Muys, Kerkski St.-Amands, leraar demie Jacueline Uytterspi Gent, Aalst, glazuur aarde Fons Van den Bossche, Al prar derlecht, Hekelgem. Ukun, met en L Op de lustrumtentoonstelling «Beeldende kunsten» in het hartje van Aalst, rondom de eeuwenoude Belforttoren, stelt ook beeldhouwer Alfons Van den Bossche zes werken ten toon: «Lyrische vorm», «Oer-Mens» en «8t. Franciscus» houtskulpturen in notehout en «Ode aan de Arbeid», «Viking» en «Sculptuur», in sapeli, een soort teakhout. Beeldhouwer Alfons Van door en door leren kennen, den Bossche werd geboren De meubelskulptuur deed te Anderlecht op 19 augus- in hem het verlangen ont-. tus 1940 en sinds zijn prille waken om te gaan beeld - jeugd is hij inwoner van het kunstminnende abdijdorp Hekelgem (Fosselstraat 48). Daar gingen we hem even opzoeken, stelden we hem enkele vragen en kre gen we een duidelijker in zicht van zijn persoonlijk heid, zijn estetische opvat tingen en eigen uitdruk kingswijze, zijn overrom pelend talent. We waren iet wat verbaasd toen hij ons binnenleide in zijn eigen ontvangkamer: daar kon den we dan eens rustig een hele kollektie eigen kunst werken bewonderen. Deze werken weten te bekoren door een sierlijke vorm. Sommige beelden zijn half verheven beeldhouwwer ken. andere scheppingen zijn meer monumentale, vrijstaande, tridimensione- le komposities. Nergens vindt men echter strakke vormen, maar wel vloeien de lijnen, beweging, ritme en kracht, getuigend van een zwierig temperament van him schepper. De mees te kreaties zijn houtskulp turen waarin de nerven- struktuur een voorname rol speelt in duurzame houtsoorten zoals note hout, kersehout en sapeli. Andere materie die de kun stenaar de laatste tijd ge bruikt is lood en brons. Met dergelijke plastische kon- struktiee oogstte hij reeds heel wat lof tijdens een twintigtal groepstentoon stellingen en een tiental in dividuele ekspositie8. Laatst nog werd hij erg ge waardeerd voor zijn deelna me aan de nationale wed strijd voor beeldhouw kunst, georganiseerd door het Vermeylenfonds te Oos tende. Zijn toegestuurde werk «Lyrische vorm» werd er fel geapprecieerd. In Aalst nam hij in 1979 deel aan de tentoonstelling «He dendaagse beeldende kun sten» Alfons Van den Bossche ge noot zijn eerste opleiding aan het V T V.T.I. te Aalst, waar hij leerde projektiete- kenen en houtsnijden, met apecializatie meubelskulp tuur. Een tiental jaren stond hij nadien in het meubelvak. Daar heeft hij het hout als materie voor zijn latere kunstwerken houwen Hij werd flink ge stimuleerd en studeerde in de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst tekenen en beeldhouwen. En zo be sloot hij ten slotte zich uit sluitend te wijden aan beeldhouwkunst De lustrumtentoonstelling «Beeldende Kunsten» (4-26 september 1982) in Aalst, die wil bijdragen tot het be ter leren begrijpen en lief hebben van het hedendaag se kunstgebeurenis voor iedere ware kunstliefheb ber nu een ideale gelegen heid om, opnieuw of voor 't eerst, kennis te maken met het oeuvre van deze gevoeli ge. talentrijke kunstenaar1 We wensen hem in ieder geval nog veel sukses toe! Het wordt een «Klangfar- benmelodie» waarbij voor zoveel als (nog) nodig de nadruk wordt gelegd op de onderlinge wisselwerking tussen diverse kunstuitin gen met alle mogelijke «responsaoria» die de ene bij de andere oproept. Zonder hierbij terug te ke ren tot de Boergondische bloeiperiode, een wezenlij ke «bloedsomloop» tussen verscheidenen kunstvor men dient te worden gelet op wat kunstenaars als Skriabine, Schönberg en Messiaen hebben gepres teerd met het oog op een grondige verwevenheid van klank- en kleurwereld. Karol Szymanowski 100 jaar terug geboren in Oktober 1982 zal het juist een eeuw geleden zijn dat Karol Maciej Szyma nowski uit muzikale ouders in een Poolse enclave in de Oekraïne werd geboren. Enclave die wellicht mede aan de basis ligt van zijn liefde voor Polen. Met broer Felix (pianist) en zus ter Stanislawa (sopraan) ging ook Karol de muziek- toer op, mede door het feit dat hij na een ongeval kreupel werd. Hij studeer de te Warschau en kompo- neerde reeds zeer vlug. Hij raakte bevriend met pianist Arthur Rubinstein en vio list Paul Kochanski en met Fitelberg stelde hij zich aan het hoofd van «Jong Polen» dat het opnam voor de des tijds «moderne muziek» in Polen. Hij verwierf dra in ternationale bekendheid met symfonieën, sonates en opera's en maakte kunst reizen o.m. naar Wenen, Italië, Londen, Parijs, Noord-Afrika en Amerika. Zijn verschijning aan de Poolse muziekhemel was iets echt biezonders: hij maakte de Poolse muziek vrij van Duitse invloed. verrijkte haar met volks melodieën en stelde de Poolse grenzen open voor de er destijds daar nog niet gekende Franse Meesters. Klangfarbenmelodie Onder de plechtigheden t.g.v. het Szymanowski- jaar was ook de aanwezig heid van het beeld een must. De tentoongestelde werken in het Oud-Hospi taal zijn dan ook werken van zowel Belgische als Poolse kunstenaars die in het kielzog varen van sim- bolisme en surrealisme, op gevat als een soort «contra punt» tussen de verschillen de scheppingsvormen. Zienswijze die gebaseerd is op de hechte banden die Karol Szymanowski had gesmeed met dichters en schilders uit zijn tijd. Blijven de nadruk leggen in het werk van Szymanowski op zijn volksverbonden heid, zijn nationale karak- 'drin tertrekken, een té nation»*® listische kijk op de dinge|j^ekl zou de musicus, vaak nog3i„nr. te weggemoffeld achter t(Wen dikke mist, al te beperken^zeer en verminkend werkenweei Het werkterrein dat zijl stek scheppingsdrang nodig haB*Jg| kon zich inderdaad bef zwaarlijk schikken in enig begrenzing en streefde eei der naar het Universele. Expo 4 Poolse en 4 Belgiscl kunstenaars exposeren het Oud-Hospitaal in de; kontekst. ne Het zijn, voor Polen, Jan Berdyszak, Jerzy Tchor zewsici, Stanislaw TeisseyrdJj! en Antoni Zydron. Als landgenoten hebben we dan Lusques TrigautJ XI Jacques Lacombiez, Jac- ques Zimmerman en onze, streekgenoot, zelfs stadsge-i 8m noot Roland Monteyne uit Gijzegem. EI I.H vaj roll« dan hooi hun med hen: «pn kon rigl Lil I Zij Het Sint-Niklase stadsbestuur is erin geslaagd na Oxford (Engeland) een kontrakt af te sluiten voor het aantrekken van een tentoonstelling uit Japan over exlibris. Deze tentoonstelling gaat vanzelf sprekend door in het stedelijk exlibriscentrum in de Regentiestraat en dit van 16 oktober tot 2 december. Het is een unicum in Belgie, dus zorg dat je erbij bent! In Japan wordt het exlibris gebruikt bij talrijke gelegenheden, ook als verzamelobjekt in klein gra fiek. Het wordt daar echter zeer uitzonderlijk als boekmerk gebruikt (wat, gezien de naam, mis schien een beetje eigenaardig klinkt). Hiervoor gebruikt men in Japan sinds de vijftiende eeuw een boekstempel die er bij het inbinden van het boek vooraan wordt ingedrukt. De Aalsterse kuituursche pen Herman Roels opent op zaterdag 4 september a s. om 20 uur op de binnen koer van het stadhuis de lustrum-tentoonstelling «Beeldende kunsten». Dit wordt meteen een over zicht van wat de vorige ja ren is te zien geweest Het werk van volgende 29 kun stenaars werd geselekteerd om te worden tentoonge steld: Paul Baeteman. Serge Bunox, Eric Cardon. Jo De- blieck, Luc De Block, Marc De Bruyn. Lea De Caestee ker. Mare Decker, Jacky De Maeyer, Gilbert De Smet, Frans De Vree, Ward Dyck, Alex Ketele, Koenraad, Vic Leemans. Jem Marginet, Hubert Minnebo. Roland Monteyne. Monique Muy laert, Herman Muys, Yves Rhayé. Marije Schepens, Jo Sergey seis, Jacqueline Uyt- tersprot, Alfons Van den Bossche, Paul Van Gijse- gem, Luc Van Ruysevelt, Hilde van Sumere en Jac ques Verduyn. De openstelling van deze opmerkelijke tentoonstel ling wordt muzikaal om lijst door de jazz-formatie Crazy Rhythm Jazz Orches tra in volgende bezetting: Pat Mortier, trompet; Odi lon Mortier. Klarinet en sex; Marc Godfroid, trom bone; Maurice Keghels, bas. Walter Van de Sompel, slagwerk en Jo Putteman, piano en leader. De tentoonstelling loopt tot en met zondag 20 septem ber 1982 Volgende week verschijnen in De Voorpoet uitgebreide reportages over de Kunst en ambachtenmarkt en over de tentoonstelling Beeldende Kunsten, met talrijke foto's en interviews met de kunstenaars Frans De Vree, Herman Muys en Monique Muylaert Het oudste gekende exlibris in Japan is van de Daïgoji tempel en dateert van rond 1470. Het is dus precies even oud als het exlibris van de Karthuizer monnik Hildebrand Brandenburg uit Biberach, het oudste ex libris uit de Sint-Niklase verzameling. In de jaren 1858-1868 wer den in Japan exlibris ont worpen, die onder Europe se en Amerikaanse invloed stonden. Buitenlandse di plomaten kregen in die pe riode namelijk toelating om zich in Japan te vestigen. Ze hadden waarschijnlijk een persoonlijk westers ex libris. Het model hiervan is vermoedelijk zo in zwang geraakt in het Japanse exli bris De Japanners pasten wel een lichte wijziging toe in de versiering. Zo werden de typisch Europese eike bladeren en acanthusloof werk vervangen door ker sebloesems. Rond 1900 ontstond bij Ja panse kunstenaars en bi bliofielen de gedachte voor het ontwerpen van exlibris als iets nieuws en smaak vols. Met een nieuwe gene ratie van kunstenaars was de tijd rijp voor de ontwik keling van pikturale exli bris. In 1922 was het exlibris zo populair geworden dat er een eerste Japanse exlibris- vereniging ontstond. De Japanse houtsnede wordt traditioneel gesne den volgens de nerf van het hout. De voorkeur wordt gegeven aan houtsoorten met fijne nerven, zoals ker selaar en magnolia. Deze houtsoorten zijn ook goed koop en gemakkelijk te ver krijgen. Het nadeel is wel dat slechts een honderdtal afdrukken kan gemaakt worden van één blok. Ge woonlijk worden in de houtsneden verschillende kleuren gebruikt. Per kleur moet een blok gesneden worden. Soms worden ook niet ingeïnkte blokken (als blinddruk) gebruikt om re liëf te geven aan de prent. Om de prenten af te druk ken gebruikt men in Japan uitsluitend het handge maakt -kozo-papier, dat door zijn kleur en textuur bijdraagt tot het effekt dat men beoogt. De «Senja-Fudo» (amulet ten, papierstroken 20 x 7 cm, die aan de wand wor den bevestigd bij het huisal taar) bevat bovenaan een geluksaanbrengend tafe reel (godheid of dier uit de Japanse dierenriem). Het blok van dit tafereel werd herbruikt en aangevuld met de naam van de eige naar en het woord «zosho- hyo» (exlibris). Zo ontstond een nieuw maar toch volle dig traditioneel Japans ex libris. De min gei of volkskunst- exlibri8, zoals een «kokes- hi» exlibris (met de voor stelling van de typisch Ja panse, kegelvormige pop) vallen speciaal in de smaak van het moderne Japan. Alhoewel de houtsnede door de meeste Japanse grafici wordt gekozen, wor den er tegenwoordig ook exlibris gemaakt in koper gravure, zeefdruk, katazo- me en gemengde tech nieken. Er zijn zelfs kunstenaars zoals Sumio Kawakami, die hun exlibris een ouderwets «volksboek«-uitzicht geven door enkel in zwart te druk ken en nadien met de hand te kleuren. Exlibris worden in Japan over het algem schouwd als een exotischi luxe. Voor het merendee van de boeken wordt name lijk een gewone boekstem pel gebruikt. De exlibri» worden gereserveerd voor verfijnde en waardevolle boeken. Ze vormen dan meer een versiering dan een eigendomsmerk in dit boek. Kazutoehi Sakamoto, voorzitter van de Ja) exlibrisverenigingschrijl in zijn boekje «Papieren ju weeltjes» (Kami no Hoeeki] «Exlibris zijn precieus eindeloos te genieten», dat toont dan wel aan hos zeer zij geapprecieerd wor den in Japan. Dit jaar toont Japan een deel van zijn «papieren ju weeltjes» aan de westerse wereld in de eerste tentoon stelling op dit gebied buiten Japan. Het is de bedoeling om ervan te genieten, maar tevens om het onderzoek te stimuleren naar de vele on beantwoorde vragen in de geschiedenis van het Ja panse exlibris Een boeiende en interes santé tentoonstelling, zo wel voor de kenner als voor de leek. E.D.

De Voorpost | 1982 | | pagina 20