Kwart-eeuw festival van Vlaanderen, decennium te Aalst Pianorecital Jean-Philippe Collard te Aalst Poppenfestival in Koopcentrum Waasland Festival, Vlaanrx'ien Bulgaarse avond in jaarbeurs te Aalst tr Festival van Vlaanderen te gast te Hamme Rijkgevuld toneelprogramma voor Sint-Niklase schouwburg f~~ Toneel Willemsfonds Dendermonde Baasrode aan derde jaarlijkse filmgebeuren toe Koördinatiegroep Sint-Niklaas wijzigt agenda 22 - 3.9.1982 - De Voorpost In 1958, het jaar van de wereldtentoonstelling, zette het «Festival van Vlaanderen» zijn eerste schuchtere passen. In een kwart-eeuw groeide het uit tot een van de meest befaamde kulturele evenementen in West-Europa en bevindt zich momenteel aan de absolute top van het internationale muziekge- beuren. Ook Aalst kreeg reeds een decennium lang een deel van deze kultuurkoek en sinds de «Cape 11a Antiqua» van München in 1973 te Aalst de spits afbeet zorgde het «Dirk Martenskomitee» reeds voor een veertigtal koncerten. Evenementen op topniveau werden gedecentraliseerd en hadden plaats zowel in de hoofdstad als in Leuven en Mechelen als in Gent en een aantal historische ste den. Onder deze laatste dan ook ons bloedeigen Aalst. Tevens werd een maximale participatie van regionale en lokale organisaties als motor betracht die zouden zorgen voor kuituursprei ding tot in de verste uithoe ken van het Vlaamse land. Te Aalst werd dat dan het «Dirk Martenskomitee» met aan de basis als stichter en bezieler stadssekretaris Chris tl aan Will ems. Komi- tee dat zijn naam kreeg bij de herdenking van Dirk Martens en dat zich zowel op het vlak van de muziek als op het artistiek-weten- schappehjke beweegt Mo menteel bestaat dit Komitee traditioneel onder toezicht van de schepen van kuituur Herman Roels uit Luc De Ryck, Ignace De Vos, Paul WaillyWilfried Vernaeve, Hedwig Meert, Herman Van Santen, Jef Dauwe, Lambert Van de Sijpe, Gas ton Van den Eede, Mw Pen- neman-Houtman, Jan Cau- dron, Van de Steen, Karei Baert, Albert Van der Ghij- len, Luc Robijns, en Denise van de Velde. Problemen! Oost-Vlaanderen, met de grootste festivalafdeling. heeft geen koncertzaal. Gastvrijheid in de kate- dra&l is zeldzaam, in de Opera zijn geen vrije da gen. In akoestich onaange paste kongreszalen en met te weinig zitplaatsen weige ren befaamde buitenlandse orkesten op te treden. «Vlaanderen, wereldtref punt van internationale symfonie-orkesten» werd dus niet gerealiseerd. Van zelfsprekend zijn er ook fi nancieel problemen in deze krisisperiode. De lasten worden steeds zwaarder, de inkomsten steeds kleiner. De BRT betaalt dit jaar 4 miljoen minder en 2 mil joen minder publieksgeld is te vrezen. Intussen stijgen en honoraria elk jaar het gemiddeld 15% en worden buitenlandse orkesten qua si onbetaalbaar wegens de valuatie en hoge dollar koers. Een snobistisch publiek? Wellicht is er een zekere vorm van snobisme in de acte de presence bij derge lijke manifestaties. Dit uit zich echter meer bij de re ceptie achteraf. Ondertus sen waren ze toch present en wellicht krijgen ze de smaak te pakken. Toch wordt getracht van het «Festival» geen elitaire zaak te maken. De een heidsprijs te Aalst geldt voor elk van de vier presta ties 300 fr., voor jongeren tot 25 jaar en derde leeftijd met de helft gereduceerd. Als men dat vergelijkt met andere «evenementen», bioskoopinkomsten of schouwburgen is de kon- klusie vlug getrokken. Is het betreurenswaardig feit dat de «arbeider» er niet heen komt voldoende om er mee te houden? Gooit men schilderijen weg omdat Jan met de pet niet naar de mu sea komt? De oplossing zit wellicht veeleer in een mentaliteits verandering, in een sensibi- lisatie gesteund op infor matie. Het septemberprogramma te Aalst Vier avonden zijn te Aalst voorzien. Op dinsdag 7 september treedt m.m.v. de Krediet bank m het Aalsters stad huis de Franse pianist Jean-Philippe Collard op met werk van Gabriél Fau ré, Robert Schumann, Fre- deryk Chopin en Franz Liszt. Zulks te 20.30 uur. Op Vrijdag 17 september zingt het Britse koor «de Tallis Scholars» o.l.v. Peter Philips in samenwerking met het Zakenkantoor De Pauw koormuziek uit de 16° en 17' eeuw in de geres taureerde St.-Margareta- kerk te Baardegem, even eens te 20.30 uur. Op donderdag 23 septem ber speelt het «Amsterdams B&rokorkest» in de St.-Mar- tinuskerk te Aalst te 20.30 uur onder leiding van Top Koopman met 24 musici in strumentale kerkmuziek van Joseph Haydn m.m.v. de «Generale Bankmaat- schappij» en dinsdag 28 september volgt dan in de Feestzaal van het stadhuis te Aalst een liedrecital door de Hongaarse alt Julia Ha- mari aan de vleugel bege leid door Edelmiro Arnal- tes. Dit m.m.v. het V.T.I., N.M.B.S. Intergem en In tercom Distributie Noord. Praktische info Voor de uitvoeringen te Aalst gaat van 19.30 tot 20.15 uur een beiaardkon- cert door stadsbeiaardier Pierre De Smedt door Kaarten (300 fr.) te verkrij gen bij de Kulturele Dienst, Kattestraat, 1* verdieping (tel.. 053-77.11.11, toestel 240) of in het Toeristisch Informatiebureau in het Gebiedshuisje van het Bel fort (tel.: 053-77.11.11 toe stel 240). Dit bureau is toegankelijk van maandag tot vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur Op za terdag van 13.30 tot 17.30 uur en op zondag van 9 tot. 12.30 en van 13.30 tot. 17.30 uur. Stortingen kunnen gebeu ren bij het Gemeentekrediet van België via nr. 068- 0500960-79 op naam van het Dirk Martenskomitee LH Deze week valt er in onze eigen regio slechts één koncert te beluisteren in het kader van het Festival van Vlaanderen. Op het Aalsterse Stadhuis koncer- teert op dinsdag 7 september de Franse pianist Jean-Philippe Collard met werk van Fauré, Schu mann, Chopin en Liszt. Jean-Philippe Collard van de meest boeiende vir tuozen van het ogenblik. Deze suksesvolle pianist een van de meest autentieke werd geboren in de cham- vertolkers van de komplek- pagn est reek in een muzika- se werelden van Chopin Ie familie. Zijn eerste lessen Fauré, Debussy of Rachma- kreeg hij van zijn moeder, ninow.» nadien volgde hij een pro fessionele opleiding in Programma Epernay en vervolgens aan Het koncert vangt aan met het Conservatoire National het «Thème et variations, in Parijs. Onder leiding van opus 73» van Gabriel Fauré de befaamde pedagoog Pier- (1845-1924). Alhoewel Fau- i probeerde hij de ré niet bijzonder veel voelde synthose te maken tussen voor de variatechniek, toch de techniek en zijn eigen, werd zijn eerste en enige buitengewoon artistieke poging in het genre meteen gaven Hij verwierf een een voltreffer; zijn opus 73 aantal fel begeerde prijzen: de Prix Albert Roussel, Prix Gabriel Fauré, uit 1896/97 behoort tot de meesterwerken van de «grote vorm». Het thema. Grand Prix in de muziek- quasi adagio, is een plechti- wedstrijd Marguerite ge melodie met de stem- Long-Jacques Thibaud en Je prijs in de Cziffrawed- ming van een treurmars. Hierop volgen elf variaties. strijd. Zijn eerste plaatop- elk met een eigen persoon namen werden als gebeur tenissen begroet. De be roemde Vladimir Horowitz zegde over hem: «Hij is een lijkheid. Het oorspronkelij ke thema wordt telkens weer op de meest diverse en kontrasterende wijze geva rieerd; soms wordt het zelfs onherkenbaar door de nieu we elementen die elke va riatie in zich opneemt. Van Robert Schumann (1810-1856) speelt Jean- Philippe Collard de «Walds- zenen, opus 82». De kompo- nist voegde bij elk van de negen stukjes van dit werk (Eintritt - Jager auf der Lauer - Einsame Blumen - Verrufene Stelle - Freund- liche Landschaft - Herberge - Vogel als Prophet - Jagd- lied - Abschied) enkele po ëtische regels als voor woord. Later schrapte hij deze teksten, met uitzon dering van het gedicht bij het vierde nummer. Een pianorecital zonder komposities van Fryderyk Chopin (1810-1849) is na tuurlijk uitgesloten. Ook Collard ontkomt aan deze gewoonte niet. Van deze Franse Pool zijn twee noc turnes en een polonaise ge programmeerd. Voor Cho pin zijn de nocturnes stem mingsbeelden, een evokatie van een bepaald klimaat. De «Nocturne in Es, opus 9 nr 2» en de «Nocturne in F, opus 15 nr 1» zijn de twee de en de vierde uit de reeks Zaterdag trad in de Kei- zershallen te Aalst de Dansgroep Aprilov Palaou- zov uit Gabrovo Bulgarije op. De Bulgaarse stad Ga brovo is nauw verbonden met Aalst, dank zij het kar naval. Zo waren reeds heel wat Aalsterse Karnavalis- ten aldaar te gast. Ook heeft men in Gabrovo in het karnavalmuseum een stand die volledig aan de Ajuinstad gewijd is. Dank zij de onverdroten werkkracht van Marcel De Bisschop, schepen van feestelijkheden, kon de uit wisseling met de Bulgaren gebeuren. Bulgarije land van de volksdans Als we de brave dansjes uit ons eigen Vlaanderen be kijken dan moeten we toch met een zekere schroom opkijken naar de volks dansgroepen van Oost-Eu ropa. Het grote ritme, de moeilijke danspassen, de mooie kostumering zorg den voor een ongezien spektakel in de Keizerlijke stede. We kregen dansen te zien uit alle streken van Bulgarije. Jammer dat er met meer interesse was Op gebied van poppenspel is er in Sint-Niklaas wel wat te versieren, in de Regentiestraat is er immers het stedelijk poppentheater, waar poppenkast Oeke- doeleken wekelijkse zaterdagmiddagvoorstellingen geeft. In september-oktober 1978 liep in de biblio theek een tentoonstelling die een Belgisch unicum was: «Poppenspel in Vlaanderen». Nu werd besloten het filiaal Koopcentrum van diezelfde bibüotheek te kiezen als terrein voor een poppenfestival. Poppen- en schimmenspel bestaat al zo lang als onze beschaving, en kwam overal ter wereld voor: van de meest primitieve vorm tot het uiterste rafinnement. Reeds in de tiende eeuw vóór Kristus bestond in het oosten een poppenspel met een platte, ongelede pop. dat een zeer hoog artistiek peil behaalde. Zigeuners en kooplui, zwervers en troebadours zorgden voor een algemene verspreiding in Europa. Reeds in de laat-Romeinse beschaving ontstond een gebochelde, klowneske held, die door sommigen beschouwd wordt als de voorloper van Poesjenel. Woltje, Guig- nol of Jan Klaas sen. Het woord marjonet vindt zijn oorsprong in de poppenspelen die vóór en in kerken gehouden wer den (Maria) tijdens de middeleeuwen. Naast de religieuze funktie die ze hadden waren marjonetten ook de aktiefste propagandamiddelen voor volksle genden en een efficiënt middel tot informatie en opinievorming. Vandaar dat poppenspelers in die tijd dikwijls bloot stonden aan vervolging wegens hekserij of aansto- kerij. Tot in het begin van deze eeuw bleef het handpop penspel een volkskunst, meestal gekenmerkt door een komische figuur die van streek tot streek ver schilde. Marjonet ten theaters vonden hun publiek in hogere artistieke en/of aristokratische middens. Sindsdien heeft het poppentheater een grote bloeipe riode gekend, sinds de jaren 1920 werd het gebruikt als pedagogisch hulpmiddel en na de tweede wereld oorlog kwamen er grote vernieuwingen. In 1955 werd in Nederland een tijdschrift «Wij poppenspe lers» uitgebracht, en in Vlaanderen bestaat sinds 1963 een Vlaams Verbond voor Poppenspel, en sinds 1973 ook nog een Centrale voor Poppenspel. Sedert Wer 1972 is er te Mechelen zelfs een school voor poppen- j spel. Daar worden ook jaarlijks festivals georgani- ytKl seerd. 10 jaar Koopcentrum Te pas en te onpas heeft u deze slogan de laatste weken ontmoet. Om aan deze feestelijke gelegenheid een kultureel steentje bij te dragen, of moet ik zeggen een «volkskundig» steentje, is het biblio theekfiliaal het theater voor het poppenfestival. Op vrijdag 10 september om 19 uur, zaterdag 11 september om 14.30 u., en zondag 12 september ook om 14.30 u. zijn er vertoningen. De deelnemers behoren tot de «crème de la crème» op hun gebied in Vlaanderen. Pepijn: deze goochelklown mengt magie, humor, spanning en lach, tot een boeiend gebeuren waar de kinderen heel nauw bij betrokken worden. Hij bezit een uitgebreide variatie aan kundigheden, en is een begrip voor de kinderfantasiewereld, die hem altijd een laaiend enthousiast publiek opleveren. Poppentheater Joris Jozef, sinds 1979 aktief, bouwt helemaal alleen via teksten, poppenmaken en improvisatie zijn realisaties op. Het publiek wordt er heel vaak bij betrokken, en spetterende momenten worden heel sober afgewisseld met ontroerende stiltes, poëzie en absurde humor. Poppentheater Mieke Krik is een solo-theater dat draait op Sonja Vandermaelen. Poppentheater Jejem Piron wordt door Jean- Marie Piron gebracht. Deze twee laatste mensen richtten samen in 1973 een reizend beroepsgezelschap op, en startten in 1976 met produkties voor kleuters van drie tot zes jaar. Zij ontwikkelden een eigen stijl met een kind vriendelijke, duidelijk met-agressieve benadering van het publiek in een rustige, geborgen sfeer. Voor wie de onvervalste poppenkast-ambiance nog lil" eens wil meemaken en voor alle kinderen: daar moet je bij zijn! E.D. e stut lOkere van 19 die door Chopin ge- komponeerd werden Ze werden geschreven in 1832 resp. 1833, dus kort na de aankomst van de kompo- nist in Parijs en in een vrij ongelukkige periode uit zijn leven, zowel op emotio neel als op financieel ge bied. De «Polonaise fantai- sie in As, opus 61» werd in 1846 gepubliceerd. Door de toevoeging «fantaidie» kon Chopin de polonaise trans cenderen, zodat ze dichter bij de Impromptus en Scherzo's komt te staan Het pianorecital wordt be sloten met de «Sonate in b» van Franz Liszt (1811- 1886). Deze enige pianoso nate van Liszt heeft slechts één doorlopende beweging en is één van de hoogtepun ten uit de pianoliteratuur. Hij werkte vier jaar aan dit werk en het overschrijdt dan ook het gebruikelijke stramien van een sonate. Het koncert gaat door in het Aalsterse Stadhuis en vangt aan om 20.30 uur Kaarten zijn te verkrijgen bij de Culturele Dienst, Kat testraat 13, 9300 Aalst Tel. 053/77.11.11, toestel 245. L. Het Kultureel Komitee van de Gemeente Ham- me geniet de uitzonder lijke eer en het grote ge noegen dit jaar een ma nifestatie in het kader van het Festival van Vlaanderen te mogen in richten. Het is immers algemeen bekend dat het Festival van Vlaanderen de beste orkesten, en sembles en musici de kans biedt om overal in het Vlaamse landsge deelte op te treden. Vlaanderen bezit een Jong festival voor en door de hele gemeen schap. Velen kennen de unieke happenings in de hartveroverende mooie sfeer van de Gentse Sint- Pietersabdij en tal van onze leergierige jonge ren gaan zich koesteren en spiegelen aan wat het beste ter wereld zoal te bieden heeft. Verrijkt door deze ervaring zet ten ze hun inspannin gen verder. Het is trou wens deze laatste idee die het Kultureel Komi tee van Hamme ertoe aangezet heeft om na ve le moeizame inspannin gen het Festival van Vlaanderen naar Ham me te brengen. Met sukses trouwens, want op 15 september mag men in Hamme het uitzonderlijke en presti gieuze koor «Tallis Scholars» van eeuwen oude universiteit van Oxford begroeten. Dit befaamde koor zal in de dekanale kerk van Ham me een recital geven. Voor Hamme zal dit op treden een unicum in de geschiedenis vormen. Het Kultureel Komitee maakt van deze gelegen heid gebruik om een aantal mecenassen te danken voor hun wel willende en gewaardeer de medewerking. Onder meer het gemeentebe stuur dat zijn daadwer kelijke steun verleende, de diverse financiële in stellingen en de han delszaken van het cen trum. Niet minder dan 140 winkels uit Hamme Het stadsbestuur en de plaatselijke toneelvere nigingen van Sint-Ni- klaas hebben een rijkge vuld en gevarieerd pro gramma opgesteld voor het komende seizoen. Een volledige opsom ming üjkt nauwelijks noodzakelijk, gezien el ke inwoner van de stad een overzichtelijk en verzorgd program maboekje in zijn brie venbus heeft gekregen, waarin, naast de agenda nog volgende rubrieken zijn opgenomen: voor de abonne mentsreeks een korte in houd en een opgave van de rolverdeling van elk stuk. De bekendste to neelgezelschappen uit Vlaanderen en twee Ne derlandse gezelschap pen zijn hier te gast. Zij spelen bekende en min der bekende stukken van binnen- en buiten landse auteurs. Voor de abonnementsreeks wor den, naast de abonne menten, ook losse plaatsbewijzen ver kocht; voorstellingen geor ganiseerd door het stadsbestuur, buiten a- bonnement Hier note ren we Jean Blaute, Rob De Nijs, De Mounties, The Strangers, en naar jaarlijkse gewoonte de Stichting Hoofdstad Operette van Am sterdam; het Belcantogezel schap van Sint-Niklaas met twee voorstellingen in oktober en twee in maart; een nogal uitgebrei de lijst voorstellingen door de plaatselijke to neelkringen. Ook hier weer zowel binnen- als buitenlands werk; poëzie op zondag morgen dat telkens doorgaat in de foyer van de stadsschouwburg en waarvoor de toegang kosteloos is; de reeks forumfilms onder auspiciën van het stadsbestuur die door gaan in de zaal Select (Studio) op de Parklaan; |m te I emees hebben beloofd hun eta-ruk c lages te versieren in hetjruktu kader van het Festival dat van Vlaanderen. I latei Het Kultureel Komiteeevat e van Hamme hoopt dat jinner dit eerste koncert in hetfcrwor kader van het Festival laarof van Vlaanderen zijnen ko steentje zal bijdragen tot rat nu de verdere ontplooiing p pap van de schone kunsten ensta< in ons eigen midden, dat en ai dit koncert en het kon-poetei takt met deze sublieme chten ambassadeurs van de iinktie grootheid van de vokalean e: muziek de barrière van inaanj het statussymbool nog lerkee verder moge doorbre-ler is ken. loken Is rui Dl ge .nng- Ikd ieuwi laar erma ijke r 3rh' A •San ersta het programma van het Festival van Vlaan deren (zie een aparte bij drage van onze muziek medewerker); en tenslotte het pro gramma van Jeugd en Muziek. Deze rijke variatie zal ze ker aan iedereen de kans bieden één of meer mani festaties bij te wonen die hem of haar interesse ren. Wie toevallig zijn extra nummer van de Stadskroniek is kwijtge raakt, zal op het stad huis zeker nog wel zo'n exemplaar op de kop kunnen tikken. E.D. Jaarbeurs Aalst. Apilov of de Bulgaarse danskunst op zijn best (ad) voor deze prachtige foiklo- reavond. Een speciale ver melding ook voor Marcel De Bisschop en enkele le den van het feestkomitee die op het einde de kame raadschappelijke sfeer met Gabrovo in een danspasje uitbeelden. Zusterstad Gabrovo Gabrovo gelegen aan de rivier de Jantra is een me taal 'en tekstielstad in Hon garije. Heel vermaard zijn er de hoogdagen van de humor. Sinds 1975 is men met Aalst verzusterd. 7x> kwam het stadsbestuur tweemaal over naar de ajuinstad om het karnaval te vieren. Er groeide een innige band tussen beide steden. Op uitnodiging van de stad kwam de groep uit Gabro vo met 35 volksdansers en 6 begeleiders. De dansers zijn allen amateurs, enkel de muzikanten zijn be roepsmensen. In 1983 zullen een 40-tal Aalstenaars uitgenodigd door het stadsbestuur Ga- bravo deelnemen aan de karnavalbiënnale in de maand mei. HJM Op vrijdag 3, zaterdag 4 en zondag 5 september heeft te Baasrode in zaal Casino, Scheepswerfstraat, de der de jaarlijkse filmtentoon stelling van het Willems fonds Baasrode plaats. Dit jaarlijks gebeuren is zowat de inleiding tot de derde nationale filmkwis die plaats vindt in dezelfde zaal op 24 september en 1 okto ber, telkens te 20 u. Wanneer het eerste jaar de film in het algemeen werd belicht en vorig jaar de film in de wereld in de belang stelling stond, kan inrichter Luc Bosmans dit jaar zijn passie hoogtij laten vieren en wordt dus de horrorfilm als genre in de schijnwer pers gesteld. In een drie honderdtal affiches wordt een overzicht geboden van de horrorfilm van de jaren vijftig tot nu. Tal van deze affiches zijn uiterst zeld zaam en velen komen dan ook uit het land van oor sprong zelf. Zo mochten de inrichters affiches ontvan gen van Roger Coreman, George A. Romero, Wer ner Herzog, enz... De opening van deze ten toonstelling, die elk jaar aan belangstelling wint, wordt dit jaar geopend door niemand minder dan Jo Röpcke, een der meest geliefde Belgische filmcriti ci, presentator van het film magazine Première op BRT en docent aan de Brusselse filmschool. Deze opening heeft plaats op vrijdagavond 3 september te 20 u. stipt. Verder is deze tentoonstelling toe gankelijk op zaterdag van 14 tot 24 u. ('s avonds te 20 u. heeft er op deze dag een gratis filmvoorstelling plaats voor iedereen - een fameuze horrorfilm abso luut ongeschikt voor de ge voelige zielen waarvan de titel een totale verrassing blijft) en op zondag van 10 tot 20 u. Verder zijn er voor alle filmliefhebbers tal van gra tis verrassingen op deze drie dagen. Dat het jaar lijks filmgebeuren van het Willemsfonds Baasrode steeds aan belangstelling wint hoeft geen betoog meer. Wij raden dan ook alle filmfreaks aan deze eeuw tentoonstelling te bezoeken en op vrijdag 3 september te 20 u. naar Jo Röpcke te komen luisteren die het ui teraard zal hebben over de geschiedenis van de horror film en over tal van anek dotes die zijn lange film loopbaan sieren. De toe gang tot dit gebeuren uiteraard volledig gratis. Donderdag 9 september houdt de koördinatiegroep stmktuur- planning in Sint-Niklaas een open vergadering. N.a.v. de recente ontwikkelingen, met name het feit dat het stadsbe stuur de informatieronde rond het Richtplan heeft opgeschort en onmiddellijk en bij wijze van experiment wil beginnen met een op twee herwaarderin gsgebieden toegespitste wijk- werking, heeft de deels uit des kundigen, deels uit geïnteres seerde bewoners bestaande koördinatiegroep besloten de ze verrassende koerswijziging als eerste punt op zijn agenda te plaatsen. Naderhand komt ook nog een bespreking van de eigen wijkwerking, die onder tussen al een geavanceerd sta dium heeft bereikt, aan bod. De vergadering gaat door c acht uur 's avonds in het café Stad Nantes aan de Grote Markt. Ze is open en dus voor iedereen toegankelijk. L.D.B.

De Voorpost | 1982 | | pagina 22