Het CMO-komplex in Sint-Niklaas: schrander uitgebouwd, schitterend gelegen Toerisme in Sint-Niklaas krijgt nieuwe stimulans :de Witte Molen NCMV Zele organiseert jaarbeurs «Definitieve» inplanting aan rijksweg 60 Misnoegde treinreizigers in station Dendermonde Nieuwkerkense kermisaktiviteiten Spectatorprijs voor leerling van Buggenhouts College Twee Wase poldertochten op 5 september 24 - 3.9.1982 - De Voorpost De angst van de persman voor superlatieven, de vrees van de schrijver voor het zich bezondigen aan triomf journalistiek of hotsebotsende beeldspraak. «Eigentijdse tempel voor spuiters en spekslagers» zou ik het kunnen noemen, of «majestueuze masto- dontschool» of «komplex waar de middenstand verstand ingepompt krijgt». Ik noem de nieuwe vestiging van CMÓ-Waasland zo niet. Want ook al is het allemaal indrukwekkend en modern en vin dingrijk en zo, je moet, vooral in de media, maat leren houden, al die uitroeptekens eskaleren op de duur bij de lezer in apathie, de Vlamingen zijn stunts en biggest toestanden in the world zat of althans gewend geraakt, murw bijna, futloos ge schreven door zich-van-geen-kwaad bewuste hand langers van politieke poëten of heroïsche herauten van hooggeprezen verenigingen. Een wandelinkje doorheen de katakomben van het huis der kappers en lassers, rondneuzen in ruimten waar dynamiek je middels video en taallabo toe waait. Doelbewuste soberheid, efficiënt uitgedacht leer- en werkmateriaal, warmte dient om de chauf- fagestudenten te instrueren en om het hele gebouw tegen geringe kostprijs uit de kou te houden. Geen paleis is het, dat nieuwe en bijna affe CMO- Waasland langsheen de rijksweg 60 in Sint-Niklaas, een school nog steeds, maar niet zo maar een onderwijsinstelling. Hier klopt al het hart van handel en industrie, hier worden de sausen en cocktails reeds toebereid alsof je met échte kook kunstenaars te maken had, het spektrum van stielen en ambachten is breed. Gul als de gebouwen zijn zullen ze over pakweg twintig jaar wel wéér ver groot, aangepast, hertimmerd moeten worden, je houdt de maatschappij immers niét tegen zelfs al heet je ontwerpgroep Agora en je bouwondernemer Cordeel, de toevloed aan leerling-middenstanders kan nóg groter zijn dan in '82 te voorspellen viel, er moesten immers bijvoorbeeld binnen een paar decennia twéé voertuigentunnels onder de Ant- werps-Wase Schelde gegraven worden. Je weet dus niét hoe 't allemaal evolueert, al hebben direkteur André Baetens en zijn team zo helder mogelijk in de glazen bol proberen te kijken. Twintig jaar later Hebben ze bij het CMO een boontje voor het verhuizersvak? Je zou het denken: 1963, Wegvoe ringsstraat 72 in Sint-Niklaas plus nog wat filialen in Lokeren, Dendermonde en Wetteren; 1966, de middenstandelijke toerist Piers uit Oostende komt charmant de nieuwbouw aan de Rode Kruisstraat openknippen, 1967: garage-atelier als toemaat; 1971, het CMO heeft opnieuw vleugels, bouw, metaal en drukker-letterzetter krijgen een apart onderdak; 1972, gegéten wordt er inmiddels enorm, want de voeding moet in een eigen lokaal ondergebracht; 1976, Gaston Geens is minister en komt liefst twéé etages met klassen en vergaderlo kalen openspreken. Wie hield déze expansie voor mogelijk toen op 21 oogst 1962 op het Sint-Niklase ontwerp* land is ingeburgerd, hoewel hij striktgenomen uit zijn voegen barst. Maar never change a winning name, zegt André Baetens, al afficheert hij zijn instelling nu ook. extra, als vormingscentrum een vlag die overigens de lading dekt. Burgemeester De Vidts. big NCMV-boss en voorzitter van CMO- Waasland, had toen we vrijdag rondkuierden in dit bijna-paleis een ingeving die, al was ze niet ontdaan van elektorale franjes, nazinderde: dit is het Centre Polpidou, zei hij. refererend aan een gelijkaardige (nu ja) Parijse building, als de lieve dame die deze tekst tikt van de 1 nu maar géén m maken wil. Firma Cordeel uit het grensgebied Temse-Sint- Niklaas stond voor het bouwen van al die muren en snufjes in. Wat het kosten moet? Bij benadering 142 miljoen, insiders verzekerden me dat dat goed koop is voor dit soort realisatie. In detail: aanbeste dingen en te verwachten verrekeningen zowat 102 miljoen, parking I ongeveer 6 miljoen, andere kosten zoals erelonen, btw, grond, aansluitingen en afschrijvingen vai) hypothekaire lening om en bij de 34 miljoen. Waar men die centen haalt? Via een lening bij de (door Paul De Vidts voorgezeten) Nationale Kas voor Beroepskrediet en mits een waarborg van het ministerie van middenstand; via de verkoop van de vroegere gebouwen aan de Rode Kruisstraat (het Koninklijk Technisch Atheneum, het Rito van weleer, heeft ze inmiddels ingepalmd); en met eigen centen. Het CMO heeft wind in de zeilen. Ook al zo'n dooddoener van een journalistieke zin, en bij een school die geen mariniers opleidt slaat deze fraze bijna nergens op. Maar alla, dynamiek vouwt men bij het Centrum voor Middenstandsopleiding wél tentoon. Dit schooljaar kunnen pakweg 950 leer jongens of leermeisjes (leerjongens-man of vrouw zouden ze bij de RVA of de BRT zeggen) terecht voor 42 kursussen algemene vakken en 61 kursussen beroepsvakken. In de branche ondernemersoplei ding worden zo'n 350 kandidaat-ondernemers, «hel pers» en kaderleden verwacht, zij raken volleerd met 18 kursussen algemene vakken en 37 kursussen beroepsvakken. En dan zijn er de taalkursussen, bestemd voor ruim duizend volwassenen, 's avonds en overdag: je kan zelfs Russisch onder de knie proberen te krijgen en voor de nieuwe lessenreeks Zweeds zijn al vier leerlingen ingeschreven; de taallessen starten op 13 september. In de cyklus permanente vervolmaking worden vijfhonderd ses sies voorzien voor gevestigde zelfstandigen, «hel pers» en kaderleden, het gaat om studiedagen of seminaries en lezingen die gespreid worden over twee seizoenen. Bovendien kunnen alle met het CMO gelieerde verenigingen veelvuldig gebruik maken van de akkomodatie die toch ook de hunne VORMINGSCENTRUM CMO WAASLAND stadhuis het CMO-Waasland opgericht werd en men gauwgauw z'n toevlucht zocht in enerzijds de NCMV-lokalen (voor de bureaus) en anderzijds de kunstakademie (voor de lessen)? Of ze aan de rijksweg 60 aan de zuidwestkant in Sint-Niklaas definitief thuis zijn, die wel duizend dag- en avondstudenten, die vele tientallen leerkrachten? We zien wel. Fraai is het daar aan de Hoge Kouter (een terechte historische benaming) alleszins, je zou uit nieuws gierigheid een kursus televerkoop of broodbanket bakker gaan volgen om de sfeer in je op te nemen. Beknopte leidraad dan maar voor de verdwaalgrage bezoeker. Drie bouwlagen vormen over zowat 1980 vierkante meter blok A, met ondermeer lokalen voor algemene vakken, kapsalon, vergaderruimte, taallabo en videoklas, de gloednieuwe mediatheek en een kleine opnamestudio. Allemaal knusse zes hoeken die met nu eens een berging, dan weer een zithoek of biblio aaneengeregen zijn. Het gelijk vloerse D-blok van ongeveer 1248 vierkante meter bestaat uit twee luiken: enerzijds de ontvangst- en sekretariaatruimte, inklusief bar en bureaus; ander zijds al wat met de toebereiding van eten te maken heeft, ateliers voor slagers- en bakkers-in-de-dop, een «grootkeuken», ook een ekonomaat. Blok B tenslotte, een veeleer industrieel getint samenstel van zo'n 2184 vierkante meter waar alles wat niet- voeding is wordt in ondergebracht: schilders, las sers, chauffagisten, elektriciens, metaalleerlingen, bouwers en garagisten, loodgieters en schrijnwer kers, koeltechnici en voetverzorgers, drukkers, ze worden in alles samen wel twintig lokalen met theorie en praktijk gekonfronteerd. Ceu Eum Eu Het CMO, dat overigens véél leerlingen vanuit Hamme en het Dendermondse en zelfs Aalst, Klein-Brabant ook naar zich toezuigt en op nauwe lijks een betere plek kon worden ingeplant dan nabij de rijksweg 60 en de E3, afficheert zichzelf nog immer als Wase school. De term CMO-Waas- Met de zestig naar de zestig Het wordt daar een zéér schoolminded buurtje, vlakbij de Heimolenstraat, de rijksweg 60 en ook de rijksweg 14 (grote baan Antwerpen-Gent). net nog op Sint-Niklaas grondgebied maar dicht bij Belsele aanleunend ook. Het nieuwe landbouwcentrum komt daar zijn tenten, melkvee en traktoren op slaan (toegang Weverstraat), achter in de Heimo lenstraat doen de normaalschoolstudenten in hun vrije uren aan sport (ook de vele liefhebbersvoet- balklubs maken van die terreinen gebruik), en nu zorgt het CMO voor nog meer onderwijselijke aktiviteit en parascolair gependel. Het CMO is bereikbaar met buslijn 60 (die van de rose tint), makkelijk te onthouden dus omdat ze ook de rijksweg 60 aandoet. Het CMO kan je (weldra) bereiken langs de Heimolenstraat en de (nieuwe straat) Hoge Kouter; een parkeerplaats die plaats biedt aan 146 wagens is daar voorzien. In totaal neemt dit vormingscentrum ongeveer 5400 vierkante meter bebouwde oppervlakte in beslag, de parking is een halve hektare groot, groen is er genoeg aan de Hoge Kouter. Zuidwestelijk Sint-Niklaas, oudste kern van Sint- Niklaas, buurt van boeren en buitenlui, straks zenuwknoop van student-middenstanders en leer ling-landbouwers. op iets langere termijn komt iets verder nog, naar Waasmunster en Elversele op, het nieuwe kerkhof van de Wase hoofdstad. Een voor waar expansieve woon- en werkomgeving. Het CMO zelf draait héél binnenkort aan de rijksweg 60 op volle toeren, maar de plechtige ingebruikname van het komplex is voorzien voor 26-27 maart 1983, als de kieskoorts wat geluwd is, dan kan je ook naar hartelust rondkuieren in de nieuwe vestiging, be cause open deur. Dat was het voorlopig, ik ga me nu gauw laten inschrijven voor de kursus Zweeds. Wouter VLOEBERGH In Sint-Niklaas staat er slechts één windmolen, in Sint- Pauwels en in Doel nog twee andere. Toch wijzen vele straat- en wijknamen erop dat er in Sint-Niklaas en omstreken een massa molens moeten gestaan hebben: Kroonmolenstraat, Heimolen, Oude Molenstraat, de Mo lenberg, en ga zo maar door. Ikzelf heb zelfs nog in een oud molenaarshuis gewoond: dat van de Grypzakmolen. Van al deze molenrijkdom deeld: 60% door de staat. 20% bleef de Witte Molen als enige door de provincie en 20% door telg over. Hij werd gebouwd de stad De molen zelf zal eind 1696. begin 1697. Hij officieel worden opengesteld werd opgericht op perceel nr. rond 21 september. 38, groot 537 roeden (hoeveel is in godsnaam een roede?) in Vertier ?-J!ri7,™a,leW'ik*P dC h"T molenhuis was al eerder in hjkheid Walburg Een respek- orde. jn werd he, samen tabele leeftijd van 285 jaren dus! De benaming Witte Mo len is niet erg historisch, vroe ger luidde het Hollantsche Meulen. Oliemeulen of Stamp- meulen. In 1936 werden de wieken uit gerust met een nieuw systeem, uit Nederland afkomstig, waardoor de molen bij de min ste wind in werking trad. De Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas liet bij deze gelegenheid een gedenksteen op de buitenmuur aanbrengen met deze tekst: «Verdekkerd 1936. Bij 7 minste waaien Zal hij draaien. In 1943 werd de molen als monument gerangschikt. Sinds 1979 is de stad Sint- Niklaas eigenaar, maar daar voor veranderde hij meerdere malen van eigenaar. Dat een molen die zo oud is in zijn bestaan dikwijls hersteld en gerestaureerd werd, zal u niet verwonderen. De laatste werken op dit gebied werden uitgevoerd van 1980 tot nu. De rekening werd als volgt ver met de molenberm in konces sie gegeven aan een brouwerij die er een eet- en drinkgele- genheid van wilde maken. De restauratie en inrichting wer den verricht met oog voor de oorspronkelijke staat en stijl. Vorig weekeinde werd de nieuwe zaak geopend met open deurdagen. De uitbater van deze zaak is ook de laatste molenaar die bij de molen woonde en er werkte: gedu rende minstens één jaar zal hij instaan voor het regelmatige werken en het onderhoud van de molen. Elke zaterdag van 15 tot lfi indien het weer het toelaat,! het mechanisme in werkj worden gesteld, en is de n gratis te bezichtigen. In molenhuis vind je oude mol stenen en ander mulderstoi horen en dus de gelegenhj om te verpozen met een draj je of een hapje. Voor het toerisme in Sint-l| klaas is dit zeker een niei trekpleister, en de toeristisd dienst heeft dan ook plannl om een foldertje uit te gev omtrent de molen. E Ontsporing, vertraging en verkeerde informatie: Net buiten het station van Dendermonde is maandag, even voor 14 u. een goederenwagen ontspoord, waardoor het treinverkeer tussen de Ros Beiaardstad en Brussel pas omstreeks 19 u. opnieuw normaal verliep. Buiten de vertraging, schommelend tussen dertig minuten en een vol uur, waren vele reizigers helemaal niet te spreken over de verkeerde informatie, die ze in Brussel Noord te horen kregen. Als omnibus aangekondigde treinen reden prompt het station van Lebbeke voorbij, waardoor heel wat reizigers in Dendermonde opnieuw de trein in mochten om hun eindbestemming te halen. Wat het tijdverlies lelijk deed oplopen. Bovendien bleken de bussen van de buurtspoorwegen helemaal geen rekening te hebben gehouden met de vertra ging. Het ongeval zelf verliep alles bij alles nog mee. Door de kleine snelheid bleef de schade aan de sporen beperkt. De goederentrein die uit de sporen liep. voerde materiaal aan voor de vernieuwingswerken op de lijn Brussel-Dender- monde waar de houten dwarsliggers worden vervangen door betonnen balken. Tot 18 u. liep het verkeer op dit stuk over één spoor. Dinsdag liep het verkeer opnieuw vrij normaal, alhoewel vertragingen worden opgetekend ten gevolge van de werkzaamheden op de spoorlijn. E.D.M. Volgende week wordt in de Sint-Niklase deelgemeente Nieuwkerken kermis gevierd Met een wandelkoncert door de koninklijke fanfare De Eendracht wordt de bevolking op donderdagavond 9 septem ber al in een gepaste kermis- stemming gebracht Op vrijda gavond 10 september, reist burgervader De Vidts naar de ze noordelijk gelegen deelge meente af om er te 20 uur in de bovenzaal van de Katolieke Kring de tentoonstelling Het Vrije Kunstsalon te openen. Deze tentoonstelling is vrij toegankelijk tot 13 september, telkens van 10 tot 12 uur en van 15 tot 20 uur Diezelfde vrijdag start te 21 uur de wan deltocht «De 75 km van het Waasland». Deze tocht, geor- ganizeerd door de plaatselijke wandelklub «De Lachende Klomp», start aan de gemeen telijke jongensschool aan de Gijzelstraat nr. 47. Inschrijvin gen en inlichtingen over deze tocht kunnen bekomen wor den bij P. Van Wiele. Wallen- hof 11 te Nieuwkerken (tel.: 03/777 16 04) of bij F. De Maere. Roggeveld 43 te Belse le (tel.: 03/772 49 07). Wie niets voelt voor deze zware nachtelijke wandeling kan te 20u30 terecht in de zaal 't Er Zal, Ten Bos nr. 11, waar dar een bal met discobar word georganizeerd. De feestelijkheden van za terdag 11 september zullen a van 's morgens vroeg worder aangekondigd door het luider van de klokken, 's Namiddag; worden twee wielerwedstrij den ingericht: te 14 uur voor beroepsrenners en te 15 uur voor liefhebbers. Te 21 uur staat een wandeltochtje van 10 km op het programma, met start aan de gemeentelijke jon gensschool. Voor zondag 12 september is geen enkele ker- misaktiviteit voorzien. Tijdens het volgend weekend is op za terdag 18 september te 14 uur een wielerwedstrijd gepland: «De 3 uren voor wielertoeris ten». 's Zondags wordt de Nieuwkerkense kermisbladzij- de 1982 weer omgedraaid met een koncert door de fanfare Eendracht op Ten Bos en een vuurwerk. Voor schutters en duivenmelkers evei ►or hi en er [voer aasla St leuni itje. Ifl bijn iweds tgelijk wei eddy l nste i chtsb isban ven w hers een k ort is maar make er tc doen n BC Van zaterdag 11 scptcmb ns a| tot vrijdag 17 september wor e elke dag te 15 uur ten prij j schieting georganizeerd Ten Bos nr. 14 ofwel in Nieuwkerkenslraat. De inr ters zijn de liggende wipmaa gp schappijen Den Engel en Sin£ Joris. Op zondag 13 septembe woensdag 16 september zondag 20 september wordt j^ts in café Gouden Leeuw, Ti ïems Bos nr. 4, drie Quiévrain-re |enl0 zespelingen ingericht door duivenmaatschappij De snel postduif. Het inkorvcn gebeu telkens de avond voordien tu annjr sen 19 en 22 uur. n P.liar o jet e aag verp niel nieu 1 ploec eeni leilijk igusti ak ik Het weekblad Spectator or ganiseerde tijdens het laat ste trimester van het voor bije schooljaar een opstel wedstrijd. Aan de laatste jaars studenten van het middelbaar onderwijs werd gevraagd hun mening uit te schrijven over hun eigen toekomst, zelf stelden ze als titel voor «Hebben stu dies en diploma's nog zin?» Meer dan vierhonderd leer lingen uit het vrije en het officiële onderwijs hebben deelgenomen aan deze wedstrijd. De jury was sa mengesteld uit minister Coens, minister van Natio nale Opvoeding, Carlos Al- leene, redacteur van Spec tator. auteur Mare An- dries, Jef Anthierens, hoofdredakteur van Spec tator, Walter Cabus, direk teur van Het Volk, auteur André Demedts, journalist Jan Van Rompaey en au teur Ward Ruyslinck. De eerste prijs werd toege kend aan Dirk Van Wal uit Londerzeel, een leerling van het St.-Michielscollege te Buggenhout. Hij wint meteen een geldprijs van 25.000 fr. Zijn school ont vangt bovendien ook nog een geldprijs. Hij behaalde de eerste prijs met zijn verhandeling De wijsheid en het geluk. Spectator vond de verhan deling zo goed dat ze met een werd afgedrukt in het weekblad. Dirk Van Wal is niet aan zijn proefstuk als het erop aankomt om ere prijzen in de wacht te sle pen op wedstrijden. On langs behaalde hij een be langrijke ereprijs in een wedstrijd georganiseerd door de universiteit te Leu ven. Het deel-departement Inforiënt van de Kul had immers een wedstrijd uit geschreven waarbij de leer lingen hun mening ge vraagd werd over de relatie West-Europa contra de Arabische wereld. Dirk be haalde toen de vierde prij; Met dit alles wordt no j eens bewezen dat ook leei K lingen die les volgen in ee B kleinere school een mee ancj, dan voldoende intellektueid, z< le en kulturele bagage mee Bres krijgen. In elk geval zijn d resultaten behaald do< Dirk een parel op de krooJ van deze 20-jaar jong» school. (Iv< Zoals het een traditie geworden is, wordt opnieuw de Zeelse jaarbeurs ingericht op het Zandbergplein, op zaterdag 4, zondag 5, maandag 6, vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 september. In een grote paviljoentent van 1.500 nr stellen 34 stand houders hun waren tentoon. Daar het hier om een twee jaarlijkse organisatie gaat van de plaatselijke NCMV-afde- ling, behoudt deze beurs zijn aantrekkelijkheid, en zijn er steeds een aantal nieuwe standhouders, zodat het totaal beeld steeds nieuw is tegen over de vorige beurs. Een vol ledig andere schikking van de standen, zal dit nog bekrachti gen. Tegenover voor twee jaar, met 33 standhouders, zijn er bij de 34 standhouders 13 nieuwkomers Het experiment van voor twee jaar met een dubbele tombola, heeft zijn deugdelijk heid bewezen en wordt dan ook hernomen Naast de tom bola over het ganse verloop van de beurs, met 50.000 fr. prijzen, wordt er een dagtom bola ingericht met eenzelfde prijzenpakket als inzet. Dage lijks wordt uit de uitgegeven loten een trekking gehouden met twee prijzen. De winnaars mogen vrij kiezen uit een lijst van dertig prijzen, die door de standhouders ter beschikking gesteld worden, elk met een waarde van 4.000 fr. Boven dien worden twintig door de standhouders geschonken prij zen extra uitgeloot. Het is een blijk dat de stand houders gemotiveerd zijn om er een grootse manifestatie van te maken. De bevestiging zal er komen door de met zorg en smaak opgestelde standen. Gewestvoorzitter van het N.C.M.V. Paul Famelaer zal zaterdag 4 september om 16 uur de jaarbeurs officieel openen. Beno Je moet je agenda bijhouden in deze dagen die nog in de kermisvierende navakantiesfeer zitten en al naar de verkiezingen van oktober toehinken. De Voorpost doet zulks; en wat ziet de clevere redak- teur van dienst? Zondag 5 september worden in het Wase Linkeroevergebied twéé wandeltochten van formaat gepland. De ene is een klassieker, de vijfde internationale achtdorpentocht in de Beverse deelgemeenten. De 50 kilometer-wandeling wordt geleid door André Van Landeghem, de 30 en 20 km worden in goeie banen geleid door Benny Reysbrack en Norbert De Smet. Vertrek vanuit de centrale post in de cen trumschool aan de Bosdamlaan in Beveren, start om 8 uur (50 km), 9 uur (30 km), vanaf 9 uur (20 km), vanaf 10 uur (voor de 10 en 5 km). Laatste inschrijving om 14 uur. In de deelgemeenten starten de wandeltochten over 5 km en 10 km telkens om 14 uur. En er zijn massa's prijzen en trofeeën te winnen. De algemene leiding voor deze wandel tochten is in handen van Mark Buysrogge, Anita Lingier en Rita De Graef. De CB-Beveren o.l.v. Raymond Van Broeck zorgt voor de konstante verbinding tussen kontrole en centrale post- De Beverse politie het Rode Kruis, de dienst 900 en de brandweer helpen mée dan een handje. En aan elke kontrolepost is snoep te krijgen. Polderwandeling twee: die van de Wase milieugroe pen en het Aktiekomité tegen de gedwongen Ruilver kaveling. Gratis deelname, vrij vertrek tussen 14 en 17 uur, afstand 5 of 15 km, vertrekpunt aan Groenendijk, dat is de afrit Sint-Gillis-Waas van de expressweg Antwerpen-zeekust. Elke deelnemer aan deze tocht krijgt een plannetje, een korte vragenlijst en een bon voor gratis konsumptie onderweg. Wie juist antwoordt op de gewone vragen en de schiftingsvraag krijgt een-varkentje. En wat als die van Meerdonk-Sint-Gillis en van het Beverse elkaar ontmoeten? Ze groeten elkaar en zijn de leuze «Marcheer, Vlaming, marcheer» in dachtig. W.V. eds i rist

De Voorpost | 1982 | | pagina 24