A'i - y: endermonde: een projekt itder de loupe lernieuwt 'Volgend Jaar Beter' iin titel? j Verkeersweek voor lagere en secundaire scholen in Sint-Niklaas ieptember 82: internationale dag Alfabetiseringsprojekten «Numismatiek Aalst» viert vijfjarig bestaan met Internationale Muntenruilbeurs Jan van Steene blijft in Stekene «rondspoken» De Betovering van het Echt Oosters Tapijt De Voorpost - 3.9.1982 - 3 i. ti eek (jj is zeven uur. De helft van Vlaanderen zweeft weg in de rcai te warme trui en een vroege borrel. De vakantiekater n> jna verwerkt. Op t.v. is er weer wat anders te zien dan fot iglingen en uitzendingen door derden. is zeven uur en maandag. De koffie pruttelt. Door het 'an'j n wat late wandelaars. der de neus geduwd. Ze hebben er geen flauw benul van wat er op staat en doen alsof ze hun bril kwijt zijn. Zo loopt het door. Het ene smoesje na het andere. Lekt het toch uit dan het welgekende 'u staat achter aan de lijst, sorry'. Hun zelfbeeld verbetert er niet op. Elk papier belooft angst om betrapt te wor den. Want wie kan er nu niet lezen en schrijven? Daar moet je wel dom voor zijn. Freddy en Alfons hebben in de groep al lang geleerd dat niet kunnen lezen en schrijven niets te maken heeft met dom zijn. Ze zijn niet meer zo bang. Ze dur ven voor hun eigen belan gen en die van de groep opkomen. Op de lees- en schrijfkursus leren ze op hun eigen benen staan, hun plan te trekken zoals Al fons schrijft in zijn tekstje (zie foto). Als je Alfons maar ook de anderen bezig hoort, dan krijg je meteen de proef op de som: «We leren niet met onnozele boek- skes, zelle, maar wij leren van ons eigen. Zo rap en zo traag als we kunnen. Elk op zijn manier. We babbe len veel over problemen van thuis en op 't werk en met 't schrijven en we hel pen elkander zo. Pakt nu de Jan, als hij hier kwam was da zo ne stillen en hij woonde nog bij zijn moe der en hij is bijna dertig. Ge moet hem nu ne keer horen. En hij is al aan 't uitzien voor alleen gaan te wonen. Daaraan ziet ge, hé, meneer». 'Het stimuleren van een 5 maandag, en zeven het Sas. Er wordt lch;jd. ddy, hoe is 't nog, i?' Ie Johan er nog nie?' jkeiilen schuiven onder ta- Een gezellige babbel, weerzien na de vakan- Uit het leven gegrepen erwerpen. Is dit een K)l? is maandag zeven uur je lees- en schrijfgroep int. week zelfde uur, zelf- laats. Dezelfde kleine :p. Al twee jaar. was me nog nooit op dien. Een gewoon khuis. Sinds kort de ra- opgefleurd met de irrijke melding 'lees- en ijfgroepen'. Een alfa- seringspro jekt. Ik it dat in West-Europa bevolking toch kon ij ven. Achteraf een to- misvatting. Men schat er in Vlaanderen alleen 00.000 analfabeten zou- zijn. Een ongekend ein. Reden genoeg om te verkennen, is toch een leerplicht', gedachtenflits. Idy en Alfons weten er van. Voor hen was die dicht niet zo een goeie Ze waren te dom :hijnlijk. De leraar natuurlijk niet te snel. [raakten achterop. Dan beroepsschool en zo mogelijk die pest- il af en het leven in. lan begint hun verhaal ilijk pas. Hun naam en dat lukt wel, maar r komen ze echt niet. toeken werk. Als ant- :d op hun vraag krijgen :en invulformulier on- seplember...internationale dog alfabetisering lees-en schrijfgroepen overal,al jaren bellen; 052/21 9282 Omdat de vereniging «Numismatiek Aalst» in okto ber van dit jaar haar vijfjarig bestaan viert, gaat ze op 3 oktober a.s. van start met een ruilmuntenbeurs welke ze ook hopen ieder jaar opnieuw te kunnen organiseren. Verliep de beginperiode van de klub eerder moei zaam, geleidelijk groeide ze toch uit tot een groep van meer dan 150 aangesloten leden, als het ware een familie vormend van mensen die als hobby munten verzamelen en geïnteresseerd zijn in alles wat munt- en penningkunde. In ruil voor een minieme jaarlijkse bijdrage van 150 frank krijgen de leden maandelijks het tijdschrift, regelmatig gratis deelname aan verscheidene mani festaties en een grote eindejaarstombola. Elke derde zondag van de maand is er een ledenver gadering van 9.30 uur af in de Filateliezaal, Katte- straat 33, Aalst. De Internationale Muntenruilbeurs gaat door op zondag 3 oktober 1982 van 9 tot 17 uur in de Sint Annazaal aan de Poklijfstraat. Tafelreservering voor die ruildag kan gebeuren door storting van 100 fr. per lopende meter, op rekeningnummer 393-0031174-29 van Numismatiek Aalst. Alle nuttige informatie verschaft voorzitter Johnny Bosman, Spaarzaamheidstraat 8, 9300 Aalst. Tel. 053/77.33.11. C.T. zelfstandig gedrag zodat kursisten meer weerbaar worden, is inderdaad de belangrijkste taak van de lees- en schrijfkursus' zegt een begeleider. Samen met vijftien ande ren, meestal vrijwilligers, neemt hij de begeleiding op van lees- en schrijfgroepen. Alles bij elkaar zitten er 60 mensen op de kursus. Van elke leeftijd en pluimage. Kursisten en begeleiders staan samen voor wat het projekt wordt genoemd. Ieder zijn zeg. Dat is in alle alfabetiseringsprojekten zo. Want Dendermonde bleek niet het enige te zijn. In heel Vlaanderen zijn er. Wel heeft Dendermonde altijd een apart plaatsje ge had. Het werd door de mi nister beloond(?) met een groot woord, nl. piloot- funktie én subsidies. In de praktijk van alledag wil dat gewoon zeggen dat het pro jekt van Dendermonde bij de eerste projekten was en van daaruit altijd een soort stimulerende funktie heeft gehad. Problemen zijn er van alle slag natuurlijk. Vooral fi nancieel. Ook worden niet alle kursisten bereikt. De traditionele affiche voor het winkelraam doet het blijkbaar niet meer. De werving zou dieper moeten gaan, meer moeten opval len. Daarom grijpt het pro jekt de 'international litera cy day' van 8 september aan als start voor een groots opgezette publici teitscampagne. Vandaar ook dit artikel. Nog even vermelden dat de kursus anoniem is en bo vendien gratis. En wie gif ten kwijt wil kan dat op rekeningnummer 068- 0907300-86. Kontaktadres: Sas 17, Den dermonde. 052/21.92.82. Precies één jaar is het geleden dat Stekene in «rep en roer» stond met de reusachtige gebeurtenis die deze Noord-Wase gemeente gedurende meerdere weken (maanden) in z'n ban hield. De eerste voorbereidingen begonnen ruim een jaar vooraleer het marktplein werd omgetoverd in een middeleeuws dorpsgezicht, waar idea list Jan van Steene Stekene veroverde maar door allerlei intriges uiteindelijk tot duivel werd. Een duivel die het goed meende met de volksmens en daardoor de burgerij als tegenstander kreeg, een duivel die de gewone mens verdedigde tegen de willekeur van kerk en adel. Dus moest hij verdwijnen, als afschrikwekkend voorbeeld sterven op de brandstapel. En zo geschiedde het... Jan van Steene overleefde het niet, maar z'n geest bleef rondzwerven in Stekene. Vele jaren nadien zo vertelt ons de overlevering werden processies en dergelijke optochten gestoord door een haas die kris-kras door de gelederen liep. Jagen hielp niet: hij was ongrijpbaar. Het was Jan van Steene! Vorig jaar dus durfden de Stekenaars het aan om het verhaal over Jan van Steene te brengen onder de vorm van een massa-openluchtspel op de Stekense markt. Zes maal tereke trok het massaspel een stampvolle tribune: het werd een sukses zonder voorgaande! Maar dé grote verdienste van deze immense onderne ming was het feit dat «verschillende gezindheden» in Stekene gedurende meerdere weken «aan één zeel» trokken. Het leek erop of in «welig en woelig» Stekene de «grote verzoening» dan toch een feit zou worden... Naar het schijnt zou de «Jan-van-Steene-brug» daar gedeeltelijk in geslaagd zijn. De komende verkiezingen zullen het bewijs moeten leveren... Vorige zondag zorg den enkele ludieke Jan van Steene-volgelingen alvast voor een stunt: in alle vroegte werd op het Stekense marktplein een grafterp opgeworpen, mét kruis en bloe menkrans. Precies één jaar nè Jan van Stekene... En er stond te lezen: «Op deze stenen brandde Jan, voel je'r nog wa' van?» En we hoorden verklaren: «Ik dacht dat Jan van Steene pas op 10 oktober werd begraven...». DeBeEr ■rde editie voor Appels' Kwisverbond ikenr 'are de vakantie en ook het vakantieweertje, wel definitief ^jjter de rug lijken zoeken de kwisfanaten opnieuw e ars gezelschap. Enkele kwistornooien lopen nu weer :n z Ier, bijvoorbeeld dat van Aalst, andere kwisgebeurte- tiKillen worden opnieuw op stapel gezet. Te Appels start op ■'re september de vierde editie van het Appels' Kwistor- ldaH. Vierentwintig ploegen moeten tijdens evenveel avon- rder zorgen voor drie reekswinnaars. Vooral in eerste Jiek wordt het ongetwijfeld weer spannend en blijft de j dj»g of 'Volgend Jaar Beter' de titel van vorig seizoen dij hernieuwen, niet had we bestuursploeg van Spinnekop mag verder de eziel jaar geleden startten en- 'schatten' bewaren; Leo Ja- orPs kwisliefhebbers met een cobs wordt sekretans, Linda 'a''8 else kwiskompetitie. De De Block van Tora-Tora on- itrijden gingen toen door dervoorzitster en Mark De lankaal Half Af maar vermits Laet, het brein achter Volgend daaraantal ploegen steeds gro- Jaar Beter, wedstrijdleider, tl el »erd moest men vorig jaar Deze mensen stelden de defi- wet (zien naar een tweede zaal nitieve reeksindeling vast en s er nu sprake van een maakten een kalender voor de r ee' s zaal in Appels of Den- eerste zes kwisavonden. ro®8 londe. Vierentwintig ploe- Jit jaar en om daar Srdc in E rijgen had het hernieuwde Drie reeksen met elk acht êelcluur wel wat vakantiewerk, ploegen. Kampioen van het rlde' bestuur was na drie jaar vorige seizoen, Volgend Jaar 1 he wens wei aan vernieuwing Beter, ontmoet in eerste afde- «nei voorzitter Willy Verleysen ling de oude kwisvrienden en ^h^jde ploeg Loco blijft voor- konkurrenten van Tora-Tora, tl 0 r en Rene Van Marcke Papaver, Spinnekop, Aquila, Ideri VAL-Buggenhout en de stij- gers Wodeismedoade en Banzai. In tweede afdeling vinden we de onfortuinlijke zakkers ATB en Loco, de vroegere tweede klassers Alles of Niets, Club '79, Juventus en Kameleons, en de stijgers uit derde Una niem en Wanhoop. Crescendo zakte naar derde afdeling en krijgt nu het gezel schap van Antagonisten, Jeugd zonder Dak. Trisjers, De Bei- ren, Eureka I en II en het nieuwe team De Onogroots. Een team, Pinguins, verdween uit het Appels Tornooi. Waar schijnlijk werden de vele kwis avonden te veel voor deze vro lijke karnavalvierders. Steeds op zaterdag, 20 uur Net als vorig jaar wordt elke avond geleid door een ploeg uit de reeks, in elke reeks wordt dus acht maal gekwist en in het totaal zijn er dus 24 kwisavonden. De kalender voor de eerste kwisgebeurte- nissen is ook al klaar: op 11 september leidt Antagonisten en op 2 oktober De Beiren in derde afdeling, respektievelijk in zaal Half Af en bij Pachter. Tweede afdeling kwist met Al les of Niets in zaal Half Af op 25 september en met ATB op 16 oktober in een nog aan te duiden zaal. Op 18 september bijt Aquilla de spits af in eerste afdeling (Half Af) en Papaver ontvangt de reeksgenoten in dezelfde zaal op 9 oktober. Telkens dus op een zaterdaga vond en de eerste van de zestig vragen krijgt men om 20 uur stipt. De bestuursploeg vraagt mo gelijke kwisliefhebbers kon- takt te nemen met sekrctaris Leo Jacobs, Vlotgraslaan 36 te 9330 Dendermonde (tel. 052/ 22.00.06). Enkele ploegen vra gen immers nog invallers. Ge ïnteresseerden kunnen we al leen maar aanmoedigen. Het Appels' Kwisverbond loont ge woon de moeite. Hugo Aerts Van 13 tot 17 september vindt in Sint-Niklaas een verkeersweek plaats, ze wordt georganiseerd door de Raad voor Jeugd en Wegverkeer, met aktieve medewer king van V.A.B., Cia Secura, de rijkswacht en de plaatselijke politie. Deze eerste manifestatie voor veilig verkeer die de RJW opzet, zal de start moeten betekenen van een continu sensibiliseringsproces. De verkeersweek is in twee nale ramp te worden. Het af- opzichten uniek. Ten eerste wentelen van zo'n ramp van de door de eucharistieviering in bevolking is een taak waar de de hoofdkerk op maandag 13 kerk zich kan en moet achter september om 9 uur. Met deze scharen, mis wil men de duizenden jon- Ten tweede wordt tijdens de geren tussen 6 en 24 jaar die de verkeersweek een 'historische' laatste dertig jaar op het slag- start gegeven aan de verkeers- veld van het verkeer zijn geval- lessen in het secundair onder- len, een laatste eer bewijzen, wijs. Twintig proefscholen De mis is ook een belangrijk (waarvan zeven in Sint-Nik- sensibiliseringselement: op die laas!) zullen over het hele manier probeert de RJW onze Vlaamse land voor de eerste gemeenschap meer betrokken maal in de geschiedenis van en minder onverschillig te ma- het Belgische onderwijs onder ken bij en tegenover het ver- richt geven in verkeersregels keersprobleem. Het is ook een en verkeersmoraal. Hopelijk is belangrijke stap in de aktuali- deze stap belangrijk genoeg teitsgebonden taak van de om het projekt in een definitie- kerkgemeenschap: zij kan een ve vorm te gieten. Het pro- zeer belangrijke rol spelen in bleem zit'niet bij de RJW of bij het verbeteren van onze we- de scholen, want er is mede gen, het soms moorddadig rij- werking genoeg. Vooral stuurt gedrag van automobilisten en men aan op begrip en de me- zo de kindersterfte door het dewerking van de overheid, verkeer sterk helpen terug lopen. Programma Dit iaar vooral is zeer tragisch oe verkeersweek verloopt ver- geweest voor onze bevolking: der zeer klassiek. Na de mis we zullen dit jaar ruimschoots gaat de Sint-Niklase politie aan de 80.000 doden en zwaarge- het werk. Zij zullen ervoor kwetsten overtreffen! Het ver- ZOrgen dat de leerlingen van de keer lijkt daardoor een natio- iagere scholen een leerrijke verkeerswandeling kunnen maken. Tijdens de wandeling, die de leerlingen voert langs de gevaarlijkste punten op hun schoolroute, worden de basis principes van een ideaal ver keersgedrag bijgebracht. Men hoopt op die manier heel wat ongelukken door onaandacht of gebrek aan kennis te voor komen gedurende het school jaar. Tegelijk worden in de deelnemende scholen (reeds elf zijn ingeschreven) fietskon- troles uitgevoerd door de V.A.B. uit Zwijndrecht. Deze kontroles moeten leiden tot het vaststellen van eventuele gebreken aan de fietsen van de leerlingen. Een veilige en re glementaire fiets is een condi tio sine qua non voor de fiet sende jeugd om in een eerste fase ongelukken te voor komen. In alle scholen wordt ook een verkeerswedstryd georgani seerd. Voor de lagere scholen is dat een Via Secura-wed- strijd, voor de secundaire scholen werd een verkeerskwis voorzien, met preselekties op woensdagnamiddag in de ka zerne van de rijkswacht, en met de finales in de Sint-Nikla- se schouwburg om 20 uur op donderdag 16 september. In een rondschrijven werd aan de leerkrachten en direkties gevraagd, tijdens de verkeers week zeer speciale aandacht te besteden aan de verkeersles- sen. Ook werden bekwaam- heidsproeven voor jonge fiet sers voorzien. Op een door Vla Secura uitge dokterd parcours moeten de jonge fietsers bewijzen hoe handig ze zijn in het besturen van hun voertuig. Elke deelne mer ontvangt een officieel be kwaamheidsdiploma, uitge reikt door Via Secura en de Hoge Raad voor Verkeersvei ligheid. De verkeersweek wordt offi cieel gesloten op het stadhuis op vrijdag 17 september om 19 De laureaten van de verkeers- wedstrijden zullen uit de han den van de burgemeester hun prijs in ontvangst kunnen ne men. Aan de school die het meeste aantal punten totali seert wordt een trofee uitge reikt, geschonken door het stadsbestuur. De prijzentafel werd bereid willig geschonken door vele middenstanders, banken en verzekeringsmaatschappijen. Om deze verkeersweek te doen slagen, doet men ook een beroep op de ouders opdat ook zij een inspanning zouden le veren om aan het begin van het nieuwe schooljaar een voor beeld te zijn van ideale wegge bruikers. Op uitnodiging van kunstschilder Clement Leybaeri van vrijdag 10 september tot en met dinsdag 21 september i982 Kunsttentoonstelling Een unieke kollektie oude en antieke tapijten 19 eeuws Kirman-rave' bidkleed Kechar herfsttapijt Ispahan paleistapi|t Oude verzamelstukken met grote beleggingswaarde figuratieve Tabnz Saroek Bidjar Bidgeneh en Bocharas De grote Persische tapijten Bidjar Kirman. Tabriz Henz Mesned Juweeltjes in natuurzijde Hereke Ghoum. Kaysen Kachmir Turkse nomadenkleden Konya. Yuruk. Dosemaiti. Yahyaii Onze bekende verzameling authentieke Iranese en Kaukasische 'ODe's Kird Kazan A-gec Malayer Antieke kilims zadeltassen en tentweefsels Programma voor vrijdag 10 september 1982 20.00 uur: Kort piano-recital verzorgd door de heer Frans Dooms, met werken van Frederic Chopin o.a. Fantaisie - Impromptu op. 66 - Wals op. 69 n 2 - Grande Valse Brillante op. 18... 20.30 uur: Inleiding door de heer D. Anthuenis, Lid Vlaamse MuseUmraad Aansluitend opening van de tentoonstelling met receptie. De heer Fr. Doorns, zorgt tijdens de receptie voor een muzikale omlijsting met een bloemlezing van bekende melodieën. In -Het Vaderland- Markt, Dendermonde Openingsuren zater- en zondagen. 10 tot 22 uur weekdagerl 18 tot 22 uur Kollekties Michel Leybaert - Rachel Baert p v b a MIRA-Zele. Driesstraat 31-35

De Voorpost | 1982 | | pagina 3