Scheepvaartmuseum Baasrode: levendiger dan ooit Ballonluchtvaart en ballonrally in Sint-Niklaas Aymonshof twintig jaar symbool van een gelukkige oude dag te Dendermonde Museumfeesten kondigen zich groots aan Ballonpost in Sint-Niklaas 4 - 3.9.1982 - De Vooroost Wanneer onze zuiderburen de eer opeisen de lucht- baUon te hebben uitgevonden, dan kan Sint-Niklaas er prat op gaan alle belangrijke feestelijke gebeurte nissen te hebben gestoffeerd met een 'lombaT zoals men hier een luchtballon in de volksmond pleegt te noemen. Inderdaad, in 1784, een jaar dus nè de uitvinding van de luchtballon door de gebroe ders Montgolfier. werd door Joannes Van Goethem. een geboren en getogen Sint-Ni- klazenaar, een luchtballon ge vuld met warme lucht de ruim te ingestuurd. Dit voorvalletje verwekte des tijds ongetwijfeld heel wat op hef in de gemeente. Vooraleer echter te Sint-Niklaas de eerste bemande luchtballon zou op stijgen moest men wachten tot in 1845. Op 3 maart van genoemd jaar werd, op de speelplaats van het Bisschoppelijk Seminarie, in de volksmond 'Het kollege', onder enorme belangstelling een luchtballon gepiloteerd door de heer Kersch uit Me nen, in gereedheid gebracht voor een eerste luchtreis in het Land van Waas. Om vijftien uur steeg het ge vaarte onder gejoel en gejuich van de vele toeschouwers op. Het was een feestelijke dag geweest waarover nog lang werd nagepraat Met de Frans-Pruisische oor log (1870), en in het bijzonder tijdens het beleg van Parijs, kwam de luchtballon in volle aktualiteit. Voor heel wat piloten, die met behulp van hun ballon uit het omsingelde Parijs waren ont snapt, werd de ballonvaart na derhand een lonende brood winning. Zij werden, n.a.v. feestelijkheden zoals kermis sen e.a., in talrijke gemeenten in Frankrijk, en ook daarbui ten gevraagd om met luchtbal lon een luchtreis te willen ma ken. Dit laatste was ook het geval in Sint-Niklaas. Vanaf 1873 werd het kermisge- beuren jaarlijks opgeluisterd door het opstijgen van een luchtballon. Er werd een beroep gedaan op de Franse luchthelden die het beste van hun kunnen in onze 'goede stede' kwamen demon streren. Deze laatsten namen er geen genoegen mee, rustig in de rieten mand plaats te nemen maar voerden, tot angst en jolijt van het publiek, stou te staaltjes van akrobatie uit onderaan de schuit. Met de regelmaat van een klok werd tot 1914. op de donder dag van de jaarlijkse kermis, een luchtballon «opgelaten». De Sint-Niklazenaren waren door het feestelijk karakter er van zo enthousiast geworden dat omtrent de eeuwwisseling een naamloze vennootschap werd opgericht die een lucht ballon met valscherm aan kocht. Bij jaarlijkse lottrekking wer den de aandeelhouders aange duid die met de luchtballon, n.a.v. de kermis, mochten op stijgen. Met het uitbreken van de eerste wereldoorlog werd deze maatschappij jammer ge noeg opgedoekt. Door de Duitsers werd de ballon met toebehoren opgevorderd. En kel het valscherm bleef be waard en sierde tot voor enke le jaren een der wanden van het Museum in Sint-Niklaas. In 1919 werd heraangeknoopt met de aloude traditie en tot 1971, uitzondering gemaakt voor de periode 1940-1945, steeg op kermis-donderdag een luchtballon op. Nè de tweede wereldoorlog, vooral onder impuls van wijlen burgemeester De Vidts, werd, in het teken van het jaarlijkse herdenkingsfeest van de 'be vrijding' van ons grondgebied, een ballonrally op het getouw gezet. Deze internationale ballonral ly, die thans tot een vaste tra ditie is uitgegroeid te Sint-Ni- klaas, heeft op het toeristisch vlak een grote bekendheid ver worven. Sedert 1948 heeft deze belang rijke feestelijkheid, zonder on derbreking, plaats gehad op de Grote Markt, die met haar totale oppervlakte van 3ha 19a de meest uitgestrekte is van gans België. Ieder jaar, op de eerste zater dag van september, tijdens de namiddag, stijgen 9 tot 13 luchtballons op. waarvan de piloten de niet gemakkelijk opgave hebben te vervullen zo dicht mogelijk te landen op een door hen vooraf aangedui de plaats in de onmiddellijke omgeving van Sint-Niklaas. De ballonvaarders dienen hier bij voorzeker rekening te hou den met de windrichting, wind sterkte en ook met de weers gesteldheid. Het is een uniek schouwspel, deze ganse garve luchtballons te bekijken wanneer zij. als reusachtige veelkleurige bol len, onder een gouden septem- berzon worden in gereedheid gebracht voor de start. Ietwat bevreemdend maar oogstrelend is eveneens de aanblik waarvan men geniet wanneer de luchtballons zich als grote donkere vlekken afte kenen tegen een diepblauwe herfsthemel. Aan deze ballonrally wordt deelgenomen door een inter nationaal gezelschap. Piloten uit België, Frankrijk. Duitsland, Zwitserland, Ne derland, Engeland, Italië en zelfs de U.S.A., ontmoeten el kaar op de Grote Markt waar zij, in een sportieve en kame raadschappelijke geest, naar de eer dingen de trofee te verwerven die door het stads bestuur aan de overwinnaar wordt aangeboden. Het opblazen van de luchtbal lon. dat tot de voorbereidende werkzaamheden behoort, ge beurt niet meer, zoals voor heen, met lichtgas noch met waterstofgas, maar sedert 1978 met helium. Tijdens de laatste jaren vooral bestaat voor deze rally een intense en groeiende belang stelling. Aan de toeristische dienst worden steeds meer in lichtingen gevraagd omtrent deze festiviteit die jaarlijks duizenden mensen naar de 'Grote Markt' lokt. Da ballon rally moet u beslist zien en beleven in het enig mooie ka der van dit uitgestrekte plein. Het verbond Nicofila, waarbij diverse verenigingen van Sint-Niklaas waar postzegels worden verzameld bij aangesloten zijn, organiseert op zaterdag en zondag 4 en 5 september weer een ballonpost. Voor dit jaar werd weer een prachtige en kleurrijke omslag ontworpen die tijdens het aanstaande weekeinde kan meegegeven worden met de ballon. Deze aparte «post» zal plaatshebben tijdens de traditionele ballonfeesten op de Grote Markt van Sint-Niklaas. Zowel zaterdag als zondag kunnen er omslagen worden aangekocht tegen een matige prijs. Deze omslagen zijn voorzien van een filatelistische frankering. Diverse stands van Nicofïla-Ballonpost zal men kunnen aantreffen op de Grote Markt. Deze zeldzame manier van postverkeer mag niemand missen. Het is immers een bijkomende atraktie bij het jaarlijks ballongebeuren. De bewoners van het Aymonshof en hun familie vierden mee ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het rusthuis, (v) Wie dacht dat de stilte rond het scheepvaartmuseum in Baasrode erop neerkwam dat Mevrouw Dc Backer de een vlieger, twee Braban- men voorgoed de deuren had gesloten, moet die mening stellig herzien. De belangstelling eerste steen van het mu- ders en een broekschuit, voor het museum is groot te noemen en op zondagvoormiddag het moment dat men de seum kwam metsen. Deze laatste is haast ner- prachtige verzameling kan gaan bekijken is het meer dan eens aanschuiven. Van Zij zegde alle steun toe en gens meer te vinden. Het einde en verre komen dagjesmensen naar de palinggemeente afgezakt om de vergane beloofde zich in te spannen grootheid en glorie van Baasrode, van de plaatselijke scheepvaart en de daaraan v°°r een waardig museum, verbonden visserij bedrijvigheid op oude vergeelde prenten en dokumenten te bekijken. Nu staat men zover dat de Ze blijven even bewonderend stilstaan bij de vele visserswerktuigen, bij de makettes van stad Dendermonde een schepen, lezen brieven en stellen zich vragen over hoe het allemaal in die tijd kon. Het prachtig herenhuis met bij scheepvaartmuseum heeft dus zijn noodzaak en zijn degelijkheid bewezen. Zaterdag en horende grond heeft aange- zondag 5 september worden voo de vrienden van het scheepvaartmuseum nieuwe hoogdagen, want dan hebben de Museumfeesten plaats. Als we het goed voorhebben de derde in de rjj en ook nu weer werd gezorgd voor het nodige animo en vooral voor dat huis een grondige beurt voldoende afwisseling. Natuurlijk staat de scheepvaart in de belangstelling. Als algemeen geven en hun rijke verza- tema koos men dit keer de vrachtschepen, waarvan er zaterdag en zondag een twintigtal meling daar onderbrengen te bekijken zullen zijn op de trotse Schelde. Voor Dendermonde wordt dat een flinke aanwinst, maar ook voor het hele land. Want nergens kan gaat om een speciaal type van boot dat bijna uitslui tend werd aangetroffen in de Polders van Baasrode en Dendermonde. De boeren van ter plekke vervoerden er hun vee en gaan hooi mee over het water. De laatste museumaan winst is een sleepspits van 38 meter. Het schip is nog autentiek en men hoopt het tegen de museumfeesten van het komende weekend kant en klaar te kunnen men een dergelijke rijke tonen. Deze spits dateert verzameling aan materiaal van 1922 en draagt de naam van kleinere schepen voor leggen. Uitbreiding Een museum dat geen uit breiding neemt, is ten dode opgeschreven. Het is een persiflage op de uitspraak: blijven stilstaan is achter uitgaan. In Baasrode heeft men dat ten volle begre pen. Meer dan eens wordt er dan ook gepraat over de nieuwe aanwinsten en gere gelde museumbezoeken stellen telkens weer tot hun grote verbazing en bewon dering vast dat er een aan tal nieuwe stukken zijn bij- «le jeune amant» Door de vrienden van het museum wordt het dan ook die naam waardig behandeld. Prachtig boek Een andere nieuwigheid is dat dit jaar werd gestart met de uitgave van een boek dat oude prentkaar ten over Baasrode bevat. Niet minder dan 220 ver schillende prentkaarten staan erin afgedrukt en Scheldedichter Bert Pele- man schreef voor dit boek een inleiding en een zeven tal gedichten, die door kun stenaar Regnier De Herde Het bestuur van het Baasroodse Scheepvaartmuseum tijdens de voorbereiding van de gelijknamige feesten, (v) gekomen. Die worden net- op een passende wijze met jes gekatalogeerd en uit- een fijne illustratie werden voerig omschreven. Maar het museum heeft niet alleen kleine dingen in huis. Men heeft ook zeven boten die momenteel een plaats hebben gekregen in aangevuld. Dit boek, dat tegen de prijs van 500 fr. te koop wordt aangeboden, kreeg als titel «Oud-Baasrode» mee. Aan verschillende vooraan- een garage. Twee Hamse staanden en middenstan- jollen, een schippersjol, ders werd gevraagd een Lange voorgeschiedenis ook de lierenmakerijen en velen was het een vrome Baasrode is een van die de touwslagerijen er weel- droom die allicht nooit in dorpen die zich ontwikkeld derig. Maar aan deze weel- vervulling zou gaan. Tot hebben in een weeldrige de kwam snel een einde, voor een paar jaar het ini- Scheldebocht. Geen won- Dertig jaar geleden waren tiatief van de grond kwam der dus dat de helft of mis- er nog maar drie werven en de toenmalige minister schien de hele gemeente in aktief. Hout werd alleen van Nederlandse Kuituur, vroegere tijden aangetrok- nog gebruikt voor de bin ken werd door het water en nenafwerking. De romp via de Schelde ook zijn van het schip werd in staal schaarse boterham verdien- gemaakt. De aftakeling de. Was men geen visser of ging verder en momenteel palingbotter, dan was men is er nog een enkele werf I taMÉÉ met haast geen personeel. De werf heeft zich toege legd op de herstellingen van schepen. En toch blijft Baasrode en zijn bevolking verhangen aan de bouw van Hollandse botters, hoogaarzen, schouwen, tjalken, hengsten en jollen. Dat uit die hang en drang naar het verleden, naar de teloor gegane grootheid, iuwuiv wuo. »oo ooit een scheepvaartmu- i.- loen welvarend, want naast seum zou groeien had nie- Café De Zalm is verbonden met het Baasroodse Scheepvaartmuseum. Vrijwilligers de scheepsbouw tierden mand durven hopen. Voor zullen de zaak tijdens de weekends openhouden, (v) er allicht tewerkgesteld op een van de scheepswerven, want in Baasrode woonden eertijds beroemde en ver maarde schepenbouwers wiens naam en faam tot ver over de grenzen bekend was. Op een bepaald mo ment waren er niet minder dta vijf werven die samen meer dan 1.000 mensen te werkstelden. Een hele ge meente dus. Baasrode was gasten. ramen pgnü rder th oemen het b< Vraag in Dendermonde aan het kleinste kind waar het Aymonshof ergens staat 'en na zonder nadenken word je naar de Gentsesteenweg verwezen. Daar staat inderdaai b basis een prachtig kader langsheen een druk bereden weg, maar omgeven door heel bouw. groen, het statige gebouw, waar een zestigtal mensen van de derde leeftijd hun oude |k ven doorbrengen. Onbezorgd en onbekommerd, want de personeelsleden van dit uitsteka trsonei OCMW-rusthuis van de stad Dendermonde staan dag en nacht paraat om de vaak ook grote ongemakken van het leven te verzachten. Twintig jaar al staat rusthuis er. Het werd in de tijd gebouwd als een up to date-tehuis voor bejaarden, m roegen ondertussen zijn de levensvoorwaarden en ook de leefgewoonten sterk gewijzigd. De twintigste verjaardag ten blijven kijken naar een van het Aymonshof werd merkwaardige tentoonstel- het afgelopen weekend ge vierd. In mineur weliswaar, maar daarom niet minder hartelijk. Geen groot scheepse manifestaties dus, prachtige tafellakens haakwerk, men in een sober daar had niemand op aan- van kreativiteit en inzet. ling van merkwaardige mensen. Het resultaat van gepresenteerd, zelfs mo de vrijetijdsbesteding van scheepsbouw, bejaarde mensen, ware pa reltjes van handwerkkunst gedrongen en ook niemand had die wens geuit, maar gewoon een gezellig wee- sen en misschien ook wel een belangstellende extra langstelling groot kon ge noemd worden. De bezoe- van de hand van Lambrechts (wiens dichtbundel ook te :t opi 'ZW. E tn stapi Miele ids visie het tn best lensen fieke °V-'£ Eerst ging onze aandacht werd aangeboden), naar de fraaie foto's van de selwerk met bejaarden die het Aymons- (fraaie tafeltjes en kend onder elkaar, met de hof bevolken. Onder hen en nog veel meer. En goede vrienden en kennis- ware fotomodellen die nog biezondere aan dit met glans en glamour van was dat op vele hun jeugdjaren voor de fo- ergens in een hoekje muros. Maar zaterdag en tograaf hadden geposeerd een snelle hand een zondag bleek al dat de be- en met een stralende glim- was geschreven. We lach ons toelachten. We moeden dus dat vele herkenden vele figuren en jes gretig werden kers kwamen in groepjes was er al eens iemand bij binnen, sloegen een praatje die voor ons onbekend De vc l ei met de bejaarde mensen, hadden een vriendelijk woord over voor verple- was, dan was er steeds wel iemand in de buurt om de nodige toelichtingen gend personeel, gingen een geven kijkje nemen in de eetzaal. En dan het handwerk. door de bezoekers maal niet bedrogen zijn met hun aankoop, tegendeel. Verder op te jubileumprogramma een optreden van de kunstgroep Reynout maakten van de gelegen- ragfijne naaldkant in schit- enkele geslaagde heid'gebruik om een heer- terende motieven, leuke tjes ten beste bracht en lijke pannekoek met een kinderkleedjes, zacht aan- tuurlijk het niet te geurige tas koffie te nutti- voelende en haarfijn ge- ren «Tsjing Boem» gen. hadden tijd om een breide wandeling te maken in de prachtige tuin en gingen vooral kij- en ken naar het paviljoentje, een eindweegs van het hoofdgebouw af gelegen. babykleedjes, keukenschorten keukenhandschoenen, wonderbaarlijke eendjes en andere vrolijke figuur tjes om de kinderpyjama's Daar kon men vele minu- in op te bergen, gewoon weer voor een gezellig menzijn zorgde en deuntjes speelde. Tot jolijt van de bejaarde inw wentel ners van het Aymonshof °oes'd ook van de vele gasten. E^a brod De di een prentkaart in het boek te kopen. Velen zijn op deze sympathieke vraag positief ingegaan. Vandaar dat men onderaan elke bladzijde de naam en het adres kan te rugvinden van de schenker. Vermelden we ook nog dat de gedichten van Bert Pele ntan en de tekeningen van Regnier De Herde eerlang in een afzonderlijke facsi mile zullen verschijnen. Nieuwe café De vrienden van het scheepvaartmuseum heb ben nog nieuws. Sedert en kele tijd betrekken zij op de Driehuizen te Baasrode een van ouds gekend schip- pers- en visserscafé dat de naam «De Zalm» mee kreeg. Een gezellig cafeetje waar in de winter de kachel heerlijk zal ronken en waar men kan luisteren naar ou de vissersverhalen, onder wijl genietend van het fris se gerstenat en misschien binnenkort wel van een druppel. Men heeft ernaar gestreefd het cafeetje zo gezelüg en intiem mogelijk te maken. De ruimte is er klein, maar dat helpt de sfeer wel opdrijven. Wie tijdens het komende wee kend naar de museumfees ten trekt, moet er beslist eens binnenspringen. Het is werkelijk de moeite waard. Programma De museumfeesten worden geopend op vrijdag 3 sep tember om 20 uur met een vertelavond door L. Meir- laen, een schipper. Deze avond heeft plaats in café De Zalm. Zaterdag 4 sep tember is er om 10 uur de opening van een schilder ijententoonstelling met werken van Fritz en Pros Bosteels en om 11 uur zul len de schepen aanmeren. Om 14 uur is er een schie ting op de liggende wip.' Ook de wedstrijd straatte kenen zal dan starten. Kin deren tot 14 jaar kunnen daaraan deelnemen. Het tema: de scheepvaart. Om 16 uur zal de jury de verschillende tekeningen beoordelen en daarna volgt de prijsuitreiking. Om 17 uur staat een defile van de uit. schepen op het programn kj dc en om 17.30 uur wordt i dag en start gebeven van e< voetpa avondmarkt, die muzikaf wordt opgevrolijkt dc «Tjsing Boem». Niet missen dus. Zondag 5 september is om 10 uur een antiek-, brt kant- en kunstmarkt en zij er oude ambachten te b( wonderen. Om 14 treed de volksdansgroe Kiudde» op en om 17.3 uur varen de twintig vrach schepen opnieuw voort de kade. Een wandelkoncert om uur gebracht door «Tsjii Boem» sluit de feestefij heden. Vermelden we ook dat bi museum doorlopend to gankelijk is, dat men stee< de tentoonstelling schilderijen kan bezoekel dat er in de zaal Scaldis e< restaurant met Baasrood specialiteiten is, dat er vel schillende bars zijn en c» fé's zijn en ook een did voorstelling op een van d bezoekende vracW schepen Een Paula Van Lemberghen, de hoofdverpleegster in het Aymonshof (v) Yvonne De Schrijver, al twintig jaar aktief in het Aymonshof. (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 4