Reuzen dansten L.P. Boon op postzegel vereeuwigd Aalsterse avond brengt een beetje vreugde, een beetje liefi onder Karnavalisten Stad en streek beter «bebust» in 't Land van Waas DANK lm 6 - 3.9.1982 - DeVoorpoi Voorverkoop, speciale dagtekeningsstempel en postzegeltentoonsteliing in Erembodegem en Sint-Niklaas Vervolg van blz. 1 aan sommige verlan gens uit zijn jeugdjaren; ik zou zelfs durven beweren dat hij aan zijn leven een doel toevoegt waarvan de geleidelijke verwezenlij king hem een voortdurende vreugde verschaft. Want eerder dan een ge woon tijdverdrijf is het ver zamelen van zeldzame, kostbare of alleen maar mooie voorwerpen, een kunst die simpelweg be hoort tot de subtiele «le venskunst» Verzamelaars van alle slag zijn legio. Veruit het talrijkst zijn ze ker de postzegelverzame laars. Men vindt ze in alle landen, in alle middens, op elke ouderdom. Waar ha len ze dan hun onblusbare geestdrift voor de post zegel? Vooreerst en dat is heel natuurlijk uit de intrin sieke schoonheid van dit bekoorlijke miniatuur. Zij is immers het werk van een befaamd kunstenaar wiens beitel op een zo kleine op pervlakte zowel de frele struktuur van een insekt als het wijdse perspektief van een boeiend landschap weergeeft. De liefde voor de postzegel komt ook nog voort uit het feit dat hij soms zeer zeldzaam is, maar steeds fragiel zoals elk meesterwerk waarop prijs gesteld wordt. Bovendien spreekt de post zegel elke verzamelaar aan als boodschappen die geen grenzen kent. Hij beschrijft in elke taal de wonderen van de natuur; hij verhaalt de lange en boeiende ge schiedenis van beschavin gen. Al wat betrekking heeft op het verleden, het beden, zelfs de toekomst van onze planeet, wordt behandeld in de levendige, onderhoudende, nooit beëindigde encyclopedie die een postzegelalbum vertegenwoordigt; kun sten. literatuur, geschiede nis, reizen, folklore, aard rijkskunde, verplaatsings middelen op aarde, op zee, in de lucht en interplane tair, sporten, fauna, flora, wetenschappen, technie ken, godsdiensten zove le onderwerpen die belang stelling trekken. Beelden over de ganse wereld, voor de jongeren, waarvan de opvoedkundige waarde duidelijk is. De filatelie biedt aan haar beoefenaar een opzoe- kingsveld met oneindige mogelijkheden en een ge not dat toeneemt naarmate zijn opzoekingen hem ver der meetrekken in de rich ting van de onderwerpen die hij gekozen heeft. Ze verschaft hem een estetisch genot wanneer hij zijn klei ne kunstwerken onder de loupe bekijkt, een vreugde om de verrijking van zijn kennis, door de studie waarvan een postzegel het voorwerp kan zijn; tenslot te, een materiële voldoe ning wanneer een postzegel of een ander filatelistisch dokument mettertijd een belangrijke meerwaarde verwerft». Tijdens de voorverkoop van de «Culturele 1982» reeks in Erembodegem zal de heer Jan De Brouwer een diavoorstelling geven over; «Variaties Belgische Zegels» en «Bijzondere af stempelingen». De Louis-Paul Boon post zegel zal elke filatelist on getwijfeld doen terugden ken aan het leven en het werk van deze overleden Aalsterse schrijver. Hij werd te Aalst geboren op 15 maart 1912 en overleed Louis-Paul Boon Schop de menschen tot zij een geweten krijgen Vrijdag had voor de 11' maal de Aalsterse avond plaats in de Keizershallen te Aalst. Was men vorig jaar misschien i te kritisch, toch hebben de verschillende krantenartikels veel goed gedaan. Afbreken kan iedereen, maar opbouwer kritiek is welkom. Ook bij de mensen van het AKV. Eerst en vooral was dit jaar de show aanhoorbaar voor iedere sekundo beëindigde men de avond voor middernacht. Kwa organisatie kan dan niets aangemerkt worden. 1 karnavaiisten-regisseurs duo Van Der Heyden - Mark De Cock verdienen meer dan een pluim. Herinneringsblad L.P. Boon speciale dagtekeningsstempel er op 10 mei 1979. In 1942 verscheen zijn eerste be langrijk werk «De Voor stad groeit», in 1953 «De Kapellekensbaan»; zijn le vens- en meesterwerk, en in 1956, het vervolg daar op, «Zomer te Ter-Mu ren». Hij schreef ook een omvangrijk levensverhaal van Pieter en Priester Daens, «De Kleine Eva», «De Bende van Jan de Lichte», «De Zwarte Hand» en «De Geuzen», een boek dat slechts na zijn dood verschenen is. Voor deze omvangrijke produktie mocht Boon ver scheidene prijzen en onder scheidingen in ontvangst nemen. Sinds 1972 werd hij voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs en het laatst ontving hij de staats- met de LP Boon-zegel en prijs ter bekroning van zijn schrijversloopbaan Als schrijver heeft hij zijn inzicht samengevat in de berucht geworden slagzin «Schop de menschen tot zij een geweten krijgen». Het is de slotzin uit zijn «Mijn Kleine Oorlog» dat hij in 1946 publiceerde. Tenslotte nog dit; het her inneringsblad L.P. Boon dat in Erembodegem ver kocht wordt kan ook schrif telijk besteld worden bij J. Paridaens, Beukenlaan 35, 9440 Erembodegem-Aalst, tel.: 053-77.74.01. Alsdan 20 fr. bijsluiten voor verzendingskosten. Voorwaar een buitenkans je, ook voor niet-filatelis- ten! De Bruyn Met een knipoog naar Jefke Raman... Vervolg van blz. 1 Hij is dan ook de zwaarste en liet de eer over aan Goliath die voor de laatste ceremonie moest zorgen. Terwijl de twee eerste reuzen reeds waren binnengedragen, toonde Goliath de traditionele on wil om binnen te gaan. Ook hier werden mooie stukjes van danskunst getoond en de pijnders persten er wer kelijk alles uit om de kij kers in vervoering te brengen. Zelfs ouwe rat Erwin Ver- geylen werd er stil bij. Toen de poorten gesloten waren trok iedereen terug naar de Grote Markt, naar de geur van frieten en wor sten, naar het gehuil en gejoel van de mensen in de rups, naar de kakofonie van hits die alle door elkaar heen worden gespeeld, naar het getoeter en gejen gel van paardemolens die een nieuwe vracht jongelui verwachtten. De lichtende wijzers van het uurwerk op het Den- dermondse belfort wezen reeds twaalf uur, toen er van enige vermindering van de massa nog geen sprake was. De waarden en waardinnen lieten de tapkranen a vo- lonté lopen en waren de pintjes al eens niet vol, iedereen begreep dat het kermis was. In alle herber gen verdrong zich de massa en hier en daar hadden wakkere kasteleins de fel bekraste plaat van het Ros Beiaard vanonder het stof gehaald om deze op de meest onmogelijke mo menten op de draaier te gooien. Terwijl de kleinsten afdro pen en de kermis stilaan de lichtjes doofde, ging het vertier verder en genoten de Dendermondenaars van deze wildste nacht van het jaar. Hier en daar werd er zelfs op mekaars schouders geklommen om te bewijzen dat zo mooi dansen als de reuzen niet moeilijk is. Toen het heel in de verte, achter het blok van Ame- linckx stilaan licht begon te worden, sloten de bazen hun herbergdeurenkuis ten de boel op en schuur den de kermis de straat op. Dendermonde had het weer eens gehad. Jefke Raman geeft zijn vaan af Voor de deken der pijn ders. Jozef Raman, was de ze Katuit van uitzonderlij ke betekenis. Niet alleen droeg hij dit jaar voor de 25e keer «zijn» reus In diaan, het was tevens een afscheid. Zijn gezondheids toestand laat hem niet meer toe om nog langer het zware gewicht van die reus te torsen. Jarenlang heeft hij de discipline onder zijn pijnders weten te bewaren, jarenlang heeft hij zijn In diaan verzorgd als een rouw eitje, maar nu legt hij er de riem af. Zijn opvolger als deken van de pijnders is Romain Waterschoot die de verantwoordelijke was voor Goliath, de reus die als laatste in de omipegang verschijnt. Romain heeft het zelfs geflikt om op Ka- tuit te trouwen en dat bete kent dat zijn echtgenote volledig akkoord gaat met zijn pijndersaktiviteiten, wat van belang is.... Krisisvuurwerk Reeds vorig jaar had het Dendermondse stadsbe stuur gemeend dat er niet zoveel geld meer mocht besteed worden aan het jaarlijkse «monstervuur werk». Vorig jaar was daarvan nog met veel te zien. maar dit jaar viel het wel op. Het feesten gaat verder Is Katuit het officiële einde van de Dendermondse ker mis, men weet er blijkbaar van geen ophouden. Vorig weekend werden de Sas- feesten gehouden en ook daar was veel volk, terwijl de resterende «paardemo lens» nog voor enige pret zorgden. Dit weekend gaan we dan met zijn allen twee dagen naar het jazzfestival om zondag in Sint-Gillis de bloemencorso te gaan be kijken. Voorwaar, een ker- misprogramma om niet al leen de Lokerse maar zelfs de Gentse Feesten te toen verbleken. (mdb) De show opende met de parade van de verschillen de artiesten; samen met het klein Muzieksken van Gij- zegem. Kwam het begin misschien niet in de zaal volledig over, toch kan men de vondst om niet op het podium maar wel ach teraan in de zaal te begin nen gelukt noemen. De protestborden die mee- getoond werden in de zaal hekelden het leven van de keizerlijke stede. Welke ajuin kent niet de historie van het OCMW of van de Turk in het BTK projekt? De Prinsencaemere met hun «ecole des fans» op franse Tv lijst geschoold bracht op een humoristi sche manier het politieke leven van de Ajuinstad in beeld. De liedjes van de afwezige Keizer Kamiel, brachten schwung in de zaal. Dit jaar, ambiance vanaf het begin. Al was de tekst van het lied Meh Schoein Manieren, inspelend op de perikelen van Minister Van Den Boeynants niet mak kelijk verstaanbaar, toch bracht Nikole (die van Aalst, niet van het Eurovi siesongfestival!) onmiddel lijk het Aalsters Karnaval- volkje aan 't lachen. Als dan een corpus als die van Paco Milo allias Miel Des- tereer, op de scène ver schijnt, als beenhouwer die de nodige worsten en pen sen in het publiek gooit, dan begrijpt men onmid dellijk welke politieke fi guur bedoeld wordt. De romantische liedjes ge zongen met de zware bas stem bekoorden menig Aalstenaar. Als debutant overtuigde hij iedereen in de zaal. Prins Jempi in Moulin Rougesfeer kwam zelf goed over. De gedach te om mensen van zijn kar- navalgroepering te laten meewerken was niet slecht, doch schaadde het geheel van zijn show, doordat de ze langdradig werd. Bleif van mèn flosj van Michel bracht het verwacht sukses in de zaal. In het lied de beste stierloi staan aan wal, hekelde Antoine de pers medewerkers en verschil lende kritikasters. Zijn op treden was humoristisch en zoals het Antoine past, goed gebracht. Ex-prim Stefaan zong een lied ovei Europaprins Enrico. Jam mer dat Stefaan niet het verschil weet tussen ironie, humor, grof doen en kwet send zijn. Is de Erembode- gemnaar vergeten wat En rico deed in binnen- en bui tenland voor promotie van onze zotte driedaagse? De Mikrokomputer ge bracht door de leerlingen van het HRITO duurde misschien wat lang, maar was toch het zien waard. Alias Don Kroes (Clarck van Mere) bewees dat hij nog wat kan op showge- bied. Jammer van de timing. Dan was het de beurt aan de 75-jarige Antoinette van Poel voorde, in Aalst ge kend als Netteken Ver- lackt. Zij bracht het liedje van Nikole 'een beetje Vre de' met groot sukses van de zaal. Tot driemaal toe dien de zij terug op de scène te komen. Mensen houden nu eenmaal van sentimenteel gedoe. En regisseur Antoi ne speelt daar graag op in. Het hoofddeel van de avond was wel het Ober- bayernfeest in de «Groizen Ezel». Van de Chevaliers weten we uit het verleden dat we wat mogen ver wachten. Dit jaar waren ze samen met Antoine echt groots. Minder goed ging het met de play-backgroep daagen en stampen. Hadden wij hun optreden, of iets in die zin niet verleden jaar ge zien? Kom op mensen, zoekt wat nieuw. De fil rouge, de joker of hoe je het noemen wil van de Aal sterse avond. Prins Michel Cleemput, of de turk van het OCMW, was het neusje van de zalm van deze 11"' een Jaarbeurs Aalst. Dat is zowaar Joop Meloen, of toch n niet? (ad) zelfde zm voort. Zoek verdere inspiratie in kamavalisme van Aalst Aalsterse avond De amateurs van Aalst de den het goed. Werk in de Jaarbeurs Aalst. De Aalsterse avond werd voor de elfde keer opgevoerd. Het werd v een sukses (ad) In naam van het stadsbestuur en van de leden van de raad van beheer van de V. V. V. en in naam van de stedelijke dienst voor toerisme houd ik er aan alle medewerkers aan de zeer geslaagde middeleeuwse reuzenommegang van donderdag 26, augustus zeer hartelijk dank te zeggen. De Ros Beiaardstad heeft weer eens bewezen dat gans de streek storm loopt als de reuzen evolueren in hun eigen ommegang op «Katuit". Journalisten uit Engeland en Frankrijk bleken al even entousiast als echte Dendermondenaren Toeschouwers uit Kon- rijk, Mechelen, Hasselt, Brussel, Antwerpen en zelfs uit Rijsel drukten ons hun waardering en bewonde ring uit. Als de laatste reuzenommegang uitgegroeid is tot een ware folkloristische happening en een wervelend kleurenfestijn is dit niet alleen te danken aan de vindingrijkheid en het organisatietalent van de in richters, maar zeker ook aan de inzet van de honderden figuranten. Daarom vinden wij het passend onze persoonlijke dank uit te spreken aan alle medewerkers, aan de vier deelnemende muziekkorpsen, harmonie Vandemeu- lebroucke, fanfare St.-Cecilia, fanfare De Kinderen van de Schelde en de harmonie De Eendracht. Deze laatste heeft de reuzen begeleid naar de Vismijn en mocht getuige zijn van de unieke sfeer rond dit gebeuren. Als gildegroepen fungeerden K.W.B.-Dendermon de-centrum, K. W. B. Grembergen en de Pallie te rs uit Moerzeke. Traditioneel kweten zij zich stijlvol van hun taak. De Zandruiters en turnkring Morgenrood zorgden voor de nodige beweging in de stoet. De chiro-afdelingen Kristien en Kreale en nu ook voor het eerst de K.L.J.-afdeling Baasrode zijn dit jaar uiterst behulpzaam geweest. De groepen Flauze- makers en Makeleters werden feilloos uitgebeeld. De K.S A.-afdelingen St.-Arnout en St. Jan Berch- mans hebben ook een belangrijk deel van de figuratie voor hun rekening genomen, denken wij maar aan de niet te overtreffen knaptanden, de fakkeldragers en de hellebaardiers V V.K B. Reynout zorgde voor vendeliers en kopvleesdragers, terwijl de herauten geleverd werden door Chiro Boemerang. Dit jaar waren er ook een dertigtal individuele deelnemers tussen de Hellebaardiers en fakkeldra gers, ook aan hen onze welgemeende dank. Ook mogen wij de paardenmenners niet vergeten evenmin als de figuranten op de kopvleeswagen en de walvis Bob Neptunus bezorgde heel wat mensen een nat pak maar toch ook veel leute. Jef Raman en zijn elf vrienden hebben het dit jaar fantastisch gedaan Niet alleen het publiek heeft aan de Vismijn een traan weggepinkt, nietwaar Jef?... Volksdansgroep Kludde uit Wichelen verdient alle waardering voor zijn optreden aan de Bogaerdbrug, het luchtvuurwerk werd gesmaakt door een massaal opgekomen publiek terwijl stadsbeiaardier De Smedt zijn steentje bijdroeg tot het wellukken van een prachtig geheel. Aan allen onze zeer oprechte dank, ook aan de stedelijke politie voor de perfekte ordehandhaving en aan de mensen van de stedelijke technische dienst, voor een optimale medewerking. Gij allen hebt ervoor gezorgd dat Katuiteen ongekend sukses mocht kennen. Franki Hervent Vervolg van blz. 1 Wennen Vóór men, woensdag, de nieuwe ingreep doorvoerde, vóór de «bestorming» der scholen ook, heerste al verwarring in Sint-Niklaas. Nieuwe haltes vaak, hier en daar verdwenen er een paar en 't zette soms kwaad bloed. Een gewijzigd rangeerpatroon op het marktplein en aan het Stationsplein, de nieuwe nummering en kleuren Het wordt wennen, maar de dynamische verkeerswerkgroep van het Waasland, met Ferdinand De Bondt en Roel De Jong als spilfiguren, haalde toch een slag thuis. Al blijft men dus hameren op de Stationsstraatstop en een verbinding met het Wase industriegebied waar toch pakweg vierduizend mensen werken (Linkeroever). Er moeten nu, precies door de integratie van stad- en streekvervoer, alles samen minder bussen doorheen de Sint-Niklase Stationsstraat, de herstrukturering moet ook betere bus-treinaansluitingen opleveren in de Wase hoofdstad, het zijn toch belangrijke verbeteringen. Slaaf Twee belangwekkende uitspraken dinsdagavond op het Sint-Niklase stadhuis n.a.v. de avant-première annex plechtigheid De eerste is van burgemeester De Vidts die de hoop uitsprak dat het openbare vervoer aan belang moge winnen en dat de intensiteit van het privévervoer moge afnemen De Vidts zei verder dat de opbrengst van de parkeermeters in de Wase hoofdstad aan het verminderen is, en dat wijst er toch op dat men minder met de auto door de stad tuft. Minister van verkeer De Croo zei dat het openbaar vervoer de slaaf is van ons maatschappijbeeld, de konstatering hoeft niet te worden toegelicht. Dinsdag werd in Sint-Niklaas aan de Dendermondse steenweg ook de nieuwe stelplaats voor autobussen ingehuldigd, minister De Croo onthulde er een gedenkplaat. Dc stelplaats van de NMVB beslaat 16.614 m' oppervlakte aan het Industriepark-West en omvat een dienstgebouw voor de «beweging», een onderhoudscen- trum voor autobussen, een was- en pompstation en een tweewoonst voor de stelplaatsverantwoordelijken. Verder nog een parking die ruimte biedt aan 26 gewone en 12 gelede bussen. Gelede bussen Nog even iets over de gelede bussen. De NMVB heeft 56 exemplaren aangekocht, 26 daarvan werden in het Land van Waas in gebruik genomen. Zo'n gelede bus is 17.35 meter lang, er kunnen zon 125 mensen in vervoerd. 60 mensen kunnen als ze vlug zijn een zitje bemachtigen. Vier dubbele deuren vergemakkelijken het in- en uitstappen. Een gesloten televisiecircuit laat de chauffeur toe, ook bij stilstand in een bocht, vanuit zijn stuurpositie toezicht uit te oefenen op de zijwanden en de deunen van de aanhangwagen. Wie een nieuw busboekje wenst - het kost slechts 20 frank - kan dat kopen in de infobus die diverse plaatsen in het Waasland en aan de rand (Hulst, Dendermonde, Linkeroever) aandoet, de halteplaatsen van deze bus, vindt u elders in dit nummer afgedrukt Nog dit; wie dacht dat het Land van Waas alléén «begunstigd» werd met het geïntegreerde vervoer per bus heeft het mis voor. Ook al in enkele gebieden van de provincie Brabant werd de innovatie doorgevoerd, andere gewesten komen dra aan de beurt. Roel De Jong had becijferd dat het wel 42 jaar duren zou eer et hele Belgische busnet op nieuwe leest geschoeid zou zijn. De minister en de NMVB-verantwoordelijke met name ondervoorzitter van de beheerraad P. Breyne, zegden dat over enkele jaren alles in vernieuwde banen zou zijn geleid. Maar de maatschappij evolueert konstant, en in juni'83 bijvoorbeeld wordt wéér een nieuwe busregeling in het Waasland van kracht. We zullen dus nog niet zo gauw in kopijnood zitten. Wouter VLOEBERGH jOff carin 'onei IAA ;ena; aten l.-M 'raat Wist lake tiem. loeg wee eelr an ien i bjn. khrii te i Nel 'ach

De Voorpost | 1982 | | pagina 6