week volkskunst in Sint-Niklaas ®sn omstreken: de vrienden verbroederden Dmmekaar kwist Lebbeke bijeen Dekenijfeesten op de Hogeweg: een festijn in Erembodegem! Heemfeesten van Appelse Chiro onder stralende zon te al vaad g en l De 3 de nsen De Voorpost - 3.9.1982 - 7 bmbeke-Waasmunster. De volkskunstgroep uit Zweden in aktie op dolle dinsdag wine) Verwarring in de kalfac Donderdag 26 augustus is er in de kalfac van het Sint- Niklase Sint-Jozef Klein seminarie een verbroede ringsavond. Het ensemble Boerke Naas heeft zich vooraan opgesteld en dnnkt zich moed in. De kalfac vult zich met een Babel aan uitgelaten stem men. En niet zo lang eer het veelsoortige textiel en kele eenvoudige gemeen- schapsdansen wervelt. Het lijkt allemaal zeer mooi, maar «één week en niet langer zou ik het uithou den.» vertelt een, ik schat n het en in n het t zijn atsen e bus :r bus oerd, ;r het met )anen leuwe :rgh 'oneelkring «OMME- tAAR», voor vele Lebbe- enaars vast geen onbeken- c, richt op vrijdag 3 en aterdag 4 september in het I.-Maagdkollege, Post- traat te Lebbeke, een wistomooi in. inkele punten uit het re- lement: Deelname: elke doeg lie uit minimum wee en maximum vier eelnemers bestaat, waar- 'an minstens twee perso- ien inwoners van Lebbeke ijn, kan deelnemen. In- chrijvingsgeld: 100 fr. De- a inschrijvingen werden «1 voor 29 augustus ver- fecht in Gasthof «Bier oom», O.-L.-Vrouwstraat te Lebbeke. Elke deel nemende ploeg kent zich ook een naam toe, die op gegeven wordt bij de in schrijving. Elke deelnemer kan slechts in een ploeg aantreden. De kwis start vrijdagavond om 19 u. en zaterdag om 14 u. De ploe gen krijgen hun reeks en wedstrijdtafel door loting toegewezen. Rubrieken: de kennis van de deelnemers wordt getoetst betreffende volgende onderwerpen: beeldende kunst (behalve architektuur), geschiede nis, sport, toneel (2 vra gen), aktualitêit, film, ver keersreglement, Neder landse taalkennis, klassieke muziek, letterkunde en va ria (3 vragen) en natuur. Elk goed antwoord geeft recht op 2 punten, bij twee ledige vragen is het 1 punt per korrekt onderdeel. Procedure: de kwismaster leest de vragen letterlijk, slechts na het startsein mag het antwoord genoteerd worden en dit binnen de bedenktijd van 45 sekon- den. Bij het eindsignaal moet het antwoord onmid dellijk getoond worden. El ke ploeg beschikt ook over een joker, die bij foutief antwoord echter geen ne gatieve waarde heeft. Er worden geen strikvragen gesteld. Indien het ant woord op een vraag uit het publiek komt, wordt de vraag geannuleerd en wordt een andere vraag ge steld. Taalfouten, inzover- re ze geen verwarring kun nen geven, worden aan vaard, tenzij in de rubriek «Nederlands». De jury beslist over het al dan niet toekennen van de punten. Alle teams spelen zowel op vrijdagavond als op zaterdagnamiddag een reeks. Er is een extra-ron de voorzien, indien er meerdere ploegen op de eerste plaats zouden eindi gen. Er zijn mooie prijzen voorzien en ook het pu bliek kan aan zijn trekken komen in een zaalkwis. Al le kwisgegadigden kunnen dit weekend in Lebbeke hun geiiefde hobby komen spelen of bekijken. Tot dan! Dendermonde. Chiro-Ejo van Appels hield zijn traditioneel geworden heemfeesten, (foto Piet Hermans Het Dekenij bestuur Hogeweg-Erembodegem heeft dit jaar opnieuw geen moeite gespaard om voor de dekengfeesten 1982, voor groot en klein, «voor eik wat wils» op de affiche te plaatsen. Wat staat er zoal op het programma? Vrgdag 3 september, vanaf 17 uur, stellen de deelne mende handelaars op de Hogeweg de deuren wage- wijd open voor een reuze avondbraderij: een initia- muziek- en trommelkorps «Niets zonder Arbeid» uit Erembodegem een muzika le wandeltocht langs de Hogeweg en aanpalende straten: een topper voor fanfaremuziek liefhebbers? Zaterdag 4 september wor- tief dat elk jaar stijgend de" de kraampjes terug sukses kent. buitengeplaatst voor de En om 20 uur maakt het braderij en voor een steeds-in-de-maak-vallende prondel- en kindermarkt. En te 20 uur komt het TrommeÖcorps S.K.V.V. in aktie.. Zondag 5 september is er vanaf 13 uur opnieuw bra derij en kindermarkt op de Hogeweg. Te 15 uur zullen de wande laars en sportliefhebbers er met verbazing kunnen op kijken naar eéh spannende loopkoers voor politiebe- dienden ingericht door het Politiesportverbond Aalst. Wat kunnen die mannen toch lopen!... En te 19 uur zorgt de Jeugdmuziekkapel van het V.N.J. voor opgewekte, vrolijke klanken. De kinderen kunnen zich op zaterdag en zondag vol ledig uitleven op het «springkasteel» van «Standaard Boekhandel - Het Nieuwsbald». (Springbons zijn te beko- men bij de handelaars!) (1 lot per aankoop van 50 fr.) veel geluk! Er zijn immers aankoopchecks voor een totaal bedrag van 110.000 fr. te winnen bij de deelne mende handelaars! keep dit leest, is de Sint-Niklase volkskunstweek alweer een hele week achter de heidstrefpunt van de groe- Bijna is daar september met rijn iedereen-terug-aan-het-wertl sfeertje zijn P™. ^/'ju^Ten 1 oege avonden van snel deemsterende warmte. Maar wij in het Waasland beste zj;n gegeven «Er be- rSbben tijdens de vakantie wél onze portie manifestaties gekregen. De staat tussen de groepen iets jutsesvunc Drieskes Kerremes in Sint-Gillis b.v. en eerder nog, de Lokerse als een muzjkale verstand esten, de Sterfeesten in Sint-Niklaas ook, het rockfestival in Waasmunster, de houding», aldus nog Mar- boel rond de Scheldewijding in Doel' en het Beverse gemeentefeest, cel Van Brussel, «de muzi- meeste van deze happenings brachten wij al uitvoerig verslag uit. Tijd kanten maken samen mu- om enkele sekwenzen van de jongste tweejaarlijkse volkskunstweek met ziek en de dansers probe- terloopse aandacht te bedenken. Wij waren erbij in Sombeke (Waasmun- ren er pasjes op uit en het op het uitgeregende dansgebeuren dus van dinsdag 24 augustus jl., en in inten- Sint-Niklase kollege waar de meer dan honderd leden van de vijf dam5van Boerke Naas ook inlandse gastgroepen een fijne verbroederingsavond doorbrachten. waarom men voor deze fes- schrijven staken. de gastgroepen plezierig tivalnamiddag (exkuseer) De Zwitserse dansen zijn beginnen te verlopen. «De onooglijke Sombeke heeft van een bescheiden allooi, mensen komen los», zegt uitgekozen. Tot dit jaar weinig gevarieerd, en kun- hij, «misschien komt dat trok men op volkskunst- nen mij maar matig boeien, een beetje door het bier; dinsdag toch altijd naar de De Bretoenen maken er eerst heeft iedereen Trap- Warande in Turnhout, s een eenzijdig maskulien en pist geproefd, de volgende Avonds ja, overdag nam bovendien kort optreden dag was het Rodenbachbier men van de gelegenheid ge- van. Het is intussen iets aan de beurt en gisteren bruik om met de gasten de harder beginnen regenen nog Duvel. We hebben hen havenstad Antwerpen aan en de onder het stijfsel ge- verwittigd: het zijn zware te doen. Het Rubênshuis spoten hoofddeksels van de bieren, maar eu. sommi- en zo, je weet wel, de mm dames uit de groep Cercle gen zijn toch wat onvoor- of meer traditionele trek- Celtique Ar-Rouedau- zichtig geweest, met de pleisters. De Warande be- Glas' dulden dit niet. Hun minder prettige gevolgen taalde, in ruil voor een aan- visserskleren zijn te mooi vandien». tal optredens, de verplaat- om te worden verlept on- Marcel Van Brussel wil de singskosten plus een der een niezige, zij het ty- volkskunstweek totdantoe avonddis. Dit jaar zou deze pisch Belgische regenbui, zeer geslaagd noemen. Hij gulle tegenprestatie er niet Maar de Bretoense man- weet nu nog niet dat het meer inzitten. Vandaar nen maken er met hun optreden voor de derde zo'n beetje. Bij volkskunst - krachtig-viriele dansen leeftijd van enkele dagen groep Boerke Naas moet toch nog een feest van. later in de stadsschouwburg men ook wat naar de cen- Dawnswyr Talog uit Wales wat de belangstelling be is zulk weertje wel gewend treft een grote flop zou en volvoert met een rustige worden. Maar goed: het zin voor esthetiek enkele gezelschap begint een boeiend gestruktureerde vriendengroep te worden, gemeenschapsdansen. De men gaat afspraakjes ma- Zweden treden op in re- ken en zo. Alleen de Zwe- genjasjes. Het gevaar be- den. zo vernemen wij later, staat dat de kleuren van- die blijven gereserveerd, hun zeer mooie, oudmodi- en a's 8roeP zeer introvert. erlopen. Mar- Hoe ook: in Den Arend aan het Onze-Lieve- Sint-Ni- zowat het gelegen- leke: raindrops g on my head i Duitse groep uit Hat- rt is pas aan een optreden [gonnen als wij lichtjes te it op het voetbalveld van nnbeke aankomen. De gen druilt en de wind be lt een sober, eigen spel :t de rokken van de dan- ide vrouwen. De Dub 's hebben geen muzikan- i meegebracht, wel een btal singletjes en de tech- jhis ziet zich voortdurend moodzaakt de transpa- Lnte plastic die zijn meng- jneel en pick-ups moet jooghouden aan te druk- ffl. Het is een gek gezicht «Is hij daar zit: hij lijkt :1 de bestuurder van een imteschip. Een Boerke lasbegeleider van het wtserse gezelschap kon- gt aan dat deze Trachten- hippe onmiddellijk een jhaardans uit het kanton jëm zal brengen. Ik merk i dat het muziekhoekje orlopig nog zeer karig teet blijft: een akkordeon a een klarinet, schrijf dit i, maar twee vrijmoedige sche kledij sgendruppels wassen mijn cel Van Brussel van Boerke mkopische schriftuur in Naas vertelt mij dat nu pas V rouwplein klaas, 7r»wat Sombeke-Waasmunster. Lachende gezichten, een gekke toespraak, en daarna de omgording van kermisburgemeester Antoine Geldolf. carine ten kijken. En Waasmun ster, Sombeke gingen on middellijk akkoord met hun voorstel. Het plaatse lijke voetbalteam White Star. de dinsdagnamiddag vrienden die zich anders voornamelijk bezighouden met het organiseren van damesvoetbalwedstrijden de vzw Durme ook en de dienst kuituur van Waas- 50-jarige, zachte Zwitser mij. Hij bedoelt de impera tieven van de reisleider, het keurslijf van de groep. Op de dansvloer trekt een nij pend plaatsgebrek inmid dels al de schouders naar de ribben toe. De sfeer groeit en bereikt een mag nifiek hoogtepunt met de imitaties. De Bretoenen imiteren de folklore van de Welshmen die zich te bar sten lachen. En omdat de Welshe rangen een kwasi punkertje rijk zijn (nu ja, rijk?) heeft een schalkse Bretoen een groen siersel aan zijn oor geknepen. Travestieten ook, omdat de groep uit Concarneau té weinig vrouwen telt. Het duurt niet lang eer zij hun borsten verliezen. Een wild gekreet wordt het, een gehos op klompen dat nog weinig affiniteit vertoont met de heftigheid van de Bretoenen, maar: het is plezierig! Tussendoor nog wat dansen, de Hambo of Zweedse wals ook, Jo- nett Davies van de groep uit Wales die, op pianomu ziek, een verbazend knap stukje tapballet brengt, en dan weer wederzijdse imi taties. Bij de Zwitsers blijft de naaldarm (opzettelijk) hangen, zoals dat eerder bij de Duitsers gebeurde. De Zweden spannen wel de kanten onderleggers heb- moeten onderdoen voor den van vnendswege, ver- kroon met een uiterst grap- ben zij zich hoeden en kra- die van de Bretoense vrou- broederd m de leute van pige nabootsen) van de gen gemaakt waarvan en- wen. Er wordt gejoeld, ge- een unieke volkskunst- Bretoense folklore. Met kele in omvang zeker niet lachen, gehuild Vnen- week. Leo DL BOLK Sombeke-Waasmunster. Het gezelschap uit Wales betreedt luid zingend de planken (carine) fén tijd weg. Ik moet het de kontakten met en tussen sfeer. Alle stilte werd ver broken door een disco-bar van een vrije radio, die on ophoudelijk de meest po pulairste plaatjes de lucht inspuide en ondertussen reklame maakte voor de slotmanifestatie: een bal mbeke-Waasmunster. Het Bretoense muziekensemble trotseerde de volkskunslregen Onder een werkelijk stra- een pottenkraam of bij het tenminste in het nummer munster sprongen onmid- lende zon hebben de Chiro- bollen een spel dat rijkelijk liep dat je getrokken had. dellijk mee in de boot. «We leden van Appels tijdens en rad van tong werd aan- Daarnaast ook een aantal doen hier dus zeker niet het voorbije weekend hon- geprezen door niemand volksspelen, met onder spijtig over,» vindt Van derden gasten mogen ont- minder dan de voorzitter meer het geldscnieten naar Brussel, «we zijn hier wer- vangen op hun zoveelste van de Stedelijke Jeugd- een drijvend bord in een kelijk met open armen ont- heemfeesten. Naast een raad die menige klant naar reusachtige kuip. De frank- vangen en eigenlijk waren eetmaal zowat 180 gega- zijn eenzame stand lokte, skes vlogen daar gretig in we wat uitgekeken op digden lieten zich voor de Verder het rad van fortuin, het rond en de Chiro wreef waarop alle chirovrienden Turnhout. In '80 hadden ze gelegenheid een heerlijke het niet te mankeren ratje zich in de handen. Al was aanwezig waren. En dat daar in één week tijd drie maaltijd voorschotelen dat voor een spreekwoor- het niet in de eerste plaats waren er zoveel dat de zaal optredens van volkskunst- door de uitgestreken dien- delijke appel en een ei je om de winst te doen, wel gelukkig veel te klein was. groepen. Da's teveel van sters kon men er gewoon geluk verzekerde als het om de gezelligheid en de het goeie». van alles beleven. Al moet Voor het verdere program- gezegd dat het vooral de ma heeft de man de beste jeugd was die tijdens de verwachtingen, 's Ander- heemfeesten aan haar trek- daags, in De Panne, wou ken kwam. Achteraan op de toeristische dienst van de speelweide van de meis deze kustgemeente zelfs jesschool kondn de kinde een video-opname maken ren zich naar hartelust ver van de optredens Hij maken met allerlei spelle- vreesde alleen maar het tjes. Ook paardrijden was weer. Maar dat zou achter- erbij en dat zal voor velen af bekeken wel meevallen, wel een attraktie apart zijn Na de voorstelling omgort geweest. Opvallend waren de Sombeekse goegemeen- evenwel de vele geschilder- te haar kermisburgemees- de gezichtjes, zodat het ter nog met een kleurig Zelfs voor pa en ma moei- erelint. Antoine Geldof lijk werd om tussen de vele heet de gelukkige gelegen- aspirant clowns hun eigen heidselecto. Oscar De kroost te herkennen. Bock is zijn eerste schepen. Wie niet graag het zadel Tijdens deze kermisweek van de stoer uitziende paar- gaan zij bejaarden, zieken den beklom, moest niet en eenzamen verrassen met wanhopen. Er waren nog kadeautjes. 's Avonds zal andere mogelijkheden om er tijd zijn voor de druk de zondagse «preek» kwijt bijgewoonde en achteraf te eeraken. Onder meer od zorgvuldig doorgespoelde solemnele inauguratie Dendermonde. Ook de jeugd kwam uiteraard aan bod tijdens de Chiro Heemfeesten te Appels (foto Piet Hermans) i

De Voorpost | 1982 | | pagina 7