Tien jaar Koopcentrum Waasland weelderig winkelen aan de stadsrand Feestprogramma tien jaar Koopcentrum Waasland Koopcentrum Waasland de handelszaken alfabetisch Het Koopcentrum Waasland, een technische fiche Gratis poppenfestival 10 - 10.9.1982 - De Voorpost Het einde der jaren zestig. Sint-Niklaas krijgt een nieuw aanschijn, de nijvere markt- en winkelstad, dat weelderige werk- en woongebied wordt ontsloten via ondermeer de aanleg van de Parklaan, de link naar de baan Antwerpen-Gent en de latere E3-autosnelweg is, zuidwaarts, gelegd. Het stadsbestuur voorziet in zijn plannen voor ruimtelijke ordening het kreëren van een distributiepool. Hard gestudeerd wordt er, veel overleg gepleegd, een heuse wedstrijd wordt uitgeschreven. 1969 is het als de stad en n.v. Ishop een overeenkomst sluiten; er komt nabij de Prins Alexanderlaan en de Kapelstraat een gloednieuw koopkom- plex. Harmonieus moet het worden, interessant voor alle Sint-Niklazenaren en de vele andere betrokkenen. De plaatselijke middenstanders krijgen de eerste keus, zij mogen zich éérst kandidaat stellen voor het exploiteren van een winkel. Grootwinkelbedrijven zijn voorzien, een dertigtal kleinere, kleinschaliger zaken. Ze vullen elkaar goed aan, zo blijkt gauw, ze hebben elkaar nodig. Tien jaar Koopcentrum Waasland. Gemeenschapsminister Hugo Schiltz, burgemeester Paul De Vidts en de heer Timmermans op wandel in de mail. 1972, 20 september. Het Koopcentrum Waasland opent zijn deuren. Wolu- we. La Louvière en Genk hadden nog maar pas zo'n polyvalent shopping center aan de stadsrand, Sint-Ni- klaas vormde een prachtige inplantingsplaats voor een soortgelijk projekt. Een reikwijdte tot het Antwerp se, de Rupelstreek en Kléin-Brabant, een klan tenzone van Zeeuwsch- Vlaanderen tot Gent bijna, uit het Dendermondse zou den de mensen komen, uit Vlaams-Brabant zelfs. Pak weg vierhonderdduizend inwoners binnen het ver zorgingsgebied, het kan tellen. Handel en wandel Vlotte bereikbaarheid, probleemloos parkeren, kommerloos winkelen. Geen geringe troeven voor een handelskern. Heel veel zorg werd bovendien be steed aan de uitbouw van het kommercieel assorti ment, Ishop streefde naar een evenwichtige spreiding van produkten en diensten, kleren en huishoudartike- len, eten en drinken, boe ken en tijdschriften zijn voorhanden, je kan een reis komen bestellen, ad vies krijgen over hoe je interieur wordt ingericht, enz. Een uitgebreid pak ket, maar wel zó samenge steld dat je het spoor niet bijster raakt, anders dan in een jungle vind je daar in 't Koopcentrum erg makke lijk wat je hebben wil. De handelaars uit de stads kern en die van het shop ping center aan de stads rand ervoeren hoe ze mét elkaar leven konden in plaats van naast elkaar. En het Koopcentrum lokte veel dagjesmensen naar het stadshart zoals al wie Sint- Niklaas bezocht toch even langslopen wou in het Koopcentrum. Het sukses van het schitte rend gelegen koopkomplex was echter van nog veel méér faktoren afhankelijk. Van de inzet van zowel promotor als middenstan ders en grootwinkelbedrij ven. Van een moderne, ra tionele wijze van beleid voeren. Van harmonieus samenwerken en punktueel beheer. De «rotatie» van handelaars is gering, d.w.z dat je niet om de haverklap met allemaal èndere win kels gekonfronteerd wordt tevreden winkeliers en za kenlui aan de ene kant en langs de andere kant dus. logischerwijs, klanten die Vrijdag 10 september Thebaanse trompetten blazen de feestelijkheden in (17- 21 u), Stella verzorgt een optreden 19u30-20ul5) Zaterdag 11 september: harmonie Excelsior in de mail en op de parking (15-17 u), Henk Van Montfoort, René Dexter en het Trio Pete Coley (16 tot 17 u) Maandag 13 september: Paul Roelandt en Lugv. show voor de derde leeftijd (15 tot 17 u) Dinsdag 14 september: De Brando's (schamoteur. illusionist en hypnose) van 15 tot 17 u. Woensdag 15 september: kinderbal met Stekelbees (15 tot 16 u) Donderdag 16 september: Bobby Ranger (16 tot 16u30) Vrijdag 17 september: supershow van Emly Starr (18u30 tot 19u 15) Zaterdag 18 september: de zanggroep De Wase Lijstertjes (16 tot 16u30 en 17u30 tot 18 u). Zondag 19 september is het Koopcentrum open van 10 tot 18 u. Maandag 20 september van 16 tot 17 u Lia Linda en Trio Tony Decora, om 18u30 interviewt Gust Lancier Raymond Ceulemans en om 19 u prijsuitreiking van het letterspel. Het letterspel biedt je de kans. bankcheques te winnen voor een totale waarde van 150.(XX) frank Het loopt tot 18 september. Elk kasticket van tenminste 200 frank geeft recht op één letter of embleem van het Koopcentrum, dat moet dan allemaal op een kaart worden gekleefd en ruilen is vanzelfsprekend mogelijk. Trekking en prijsuitreiking maandag 20 september om 19 u. De lijst met winnaars wordt eind september in Het Reklaamblad gepubliceerd. graag en vaak komen. Ge zelligheid heerst hier volop: de mall is als een verrukke lijke, verkeersvrije (en overdekte!) wandel-win kel- of winkel-wandelstraat waar permanent wat te be leven valt. voor de lawine aan attrakties die de voor bije tien jaar de klanten wist te boeien wordt naar een andere bijdrage in dit blad verwezen. Méér dan duizend auto's kunnen op de parking wor den gestald, er is overigens een nieuw verkeersplan in de maak om de drukte aan het rond punt beter, effi ciënter te draineren en voor de mindervaliden wer den twaalf of méér par keerplaatsen voorzien. Door het aanbrengen van gele boordstenen verloopt de cirkulatie vlotter, vei liger. De stad Sint-Niklaas heeft een vinger in de pap, na tuurlijk. Een filiaal van de openbare bibliotheek werd centraal ingeplant. En het bloemenperk aan het rond punt wordt door de stede lijke plantsoenendienst on derhouden. Weldra komt er een openbare telefooncel in 't Koopcentrum. Met de RVA wordt puik samenge werkt, het infobord met werkaanbiedingen is niet meer weg te denken uit de mail. Terloops iets over het vei ligheidsaspekt. Het domein is heel «brandveilig»: de Sprinklerinstallatie zorgt er voor dat bij overmatige hit te een lampje springt en automatisch wordt het vuur geblust. Verstandhouding Twee instanties, maat schappijen zo je wil, dra gen er zorg voor dat die zo belangrijke Vlaamse traktiepool efficiënt be heerd wordt, dat het er vlot We vermelden hierna de in het Koopcentrum Waasland aanwezige winkels, met tussen haakjes telkens het hoofdassortiment. Anca (snoep en doopsuiker), Bank van Parijs en de Nederlanden, Bibip (dameskonfektie-boetiek), Bi- bip Men's Fashion (herenkleding), BP (autocen ter), Belgische Boerenbond (huis- en tuincentrum), C&A (kleding). Carrousel (kinderkleding). Cochet (huishoudartikelen). Coiffure Empire (dameskap salon), Delhaize (supermarkt), Femina (lingerie, corsetterie en strandkleding). Foto Ciné Roland (fotografie). Grand Bazar (grootwarenhuis en cof feeshop), Kousencenter (kousen). Madam Vé (ge schenkartikelen). Mady Daim (leder en daim), Marty (herenkleding). MJ Mode (couture en da mesboetiek). Nemco (speelgoed- en sportartike len), Katty Bis (parfumerie), Pedro (koffiebar). The Black Sheep (pub). Regency Bookshop (boe ken en tijdschriften), Restop (restaurant). Scaldis Reizen (reisbureau), Shoe Post (schoenen). Sneeuwwitje (nieuwkuis). Stoffen Pycke (stoffen), Trois Suisses (breigoed en dameshandwerken), Tim's (schoenen en lederwaren), Vermeulen (mer- cerie), Vivak (kinderartikelen en meubelstoffen), Vog Esbé, Wcrka (bedrijfskledij en kampeerartike- len), Willy Hermans (fonoplaten). Geopend op: 21 september 1972. Openingsuren van 9 tot 20 u van maandag tot donderdag en op zaterdag, op vrijdag van 9 tot 21 u. Oppervlakte totale terreinoppervlakte 64.501 nf. bebouwde oppervlakte 22.773 nfparking en wegenis 41.728 nf, verkoopsoppervlakte 20.175 m;, mail, bureaus en technische lokalen 4.949 nf groene zone 7.000 nf. In het bibliotheekfiliaal van het Koopcentrum Waasland kan je gratis de onvervalste poppenkast- ambiance meemaken. Vrijdag 10 september. 19 u, Joris Joseph: kinderre ceptie met «Bob de Muzikant- Zaterdag 11 september, 14u30. Mieke Kriek met «Martin en Rozemarijn». Zondag 12 september om 10u30 Jejem Piron met «Een heel bijzondere dag uit het lieve luilekkerle- ven van Koning Klein» en om 14u30 Pepijn met «De wonderlijke jas van de contrabas». en geanimeerd toegaat. De promotie- en beheer maatschappij n. v. Ishop. vertegenwoordigd door Jean-Pierre Van Peteghem en Erica Wilssens, staat in voor het toezicht op het assortiment (in een soort «bijbel» werden de statuten opgenomen en daaraan wordt streng de hand ge houden) en waakt ook over de nutsvoorzieningen: vei ligheid, groenonderhoud, vlot verkeer, onderhoud en aktiviteiten. Hoeft het gezegd dat de n.v. Ishop en de v.z.w. Koopcentrum intens sa menwerken. ten bate van handelaars én kopers? Goeie formule Er wordt volop feestge vierd in dit shopping center van méér dan regionaal be lang. Vorige woensdag, 1 september, werd het jubi leum luisterrijk ingezet. Toespraken werden gehou- driehonderd mensen in het Koopcentrum), de anderen hadden het over de kom- merciële impakt van het winkelcentrum. Uitbundig werd en wordt teruggeblikt op tien intense jaren van hard werken en voortdu rende expansie. Het Koop centrum snakt overigens naar uitbreiding, het komt er nu op aan een kompro- mis te vinden tussen op hetj eerste gezicht misschien diametraal tegengestelde, Tien jaar Koopcentrum Waasland. Op de jubileumviering waren aanwezig (v.l.n.r.) Frans Vreys van de beheerraad van Groep gemeenschapsminister Hugo Schiltz en voorzitter Timmermans van de v.z.w. Koopcentrum. van de gebouwen, vernieu wing van de muziekinstalla tie. toezicht op de anima tie. centrale verwarming, enz. Ishop. eigenaar van de gronden aan de Kapelstraat (behalve van de percelen waar Delhaize. GB en C&A gevestigd zijn, die werden door die bedrijven aangekocht), heeft de win kels aan de middenstanders voor dertig jaar in erfpacht gegeven. Daarnaast is ak- tief de handelaarsvereni ging v.z.w. Koopcentrum Waasland, voorgezeten door de heer Timmermans. Die staat vooral voor ani matie en publiciteit in, me vrouw Hermans is de mo tor achter de vele attrakties den door gemeenschapsmi nister Hugo Schiltz. burge meester Paul De Vidts van Sint-Niklaas, voorzitter van de beheerraad van Groep I Frans Vreys en door v.z.w.-voorzitter Timmer mans. Tientallen promi nenten op deze jubileumre ceptie: parlementsleden Miet Smet en Freddy Wil- lockx zagen we. burge meester Liebaut van Loke ren, vooraanstaanden van het NCMV, schepenen en raadsleden van Sint-Ni klaas, zakenmensen na tuurlijk. De enen legden de klem toon op het aspekt tewerk stelling (er werken ruim maar achteraf bekeken toch niét zover van elkaar verwijderde visies op han del en kommercieel beleid. Het gaat het Koopcentrum Waasland nog steeds voor de wind. De klanten vinden het nu zo vanzelfsprekend dat dat unieke komplex er is, ze zijn tevréden. Al die jaren hebben we moeite loos de weg gevonden naar het Koopcentrum. Omdat we van sféér houden, van gezellig winkelen, van inte ressante aanbiedingen. Tien toffe jaren waren het. Beeld je even in dat het Koopcentrum Waasland niét bestaan zou... Düt zegt genoeg, dunkt ons. Deze reportage rond tien jaar Koopcentrum Waasland werd gerealizeerd door Wouter Vloebergh voor het tekstgedeelte. De foto's zijn van Henri M. Codenie (jubileumviering), Foto Roland (overzicht), Focus in Antwerpen of komen uit het archief van de bladen van de Groep De Cuyper of van het Koopcentrum zelf.

De Voorpost | 1982 | | pagina 10