KOOPCENT WAASLA Eén langgerekt défilé van attrakties in het Koopcentrum Waasland ^Terugblik op een geanimeerd decennium [Cunst en karnaval, popmuziek en sport, ioldatenspelletjes, poppenkast, volkskunst, K)omplanting, majoretten. Het ging er gea- ïimeerd toe in het Koopcentrum Waas and: tien jaar lang spetterende sfeer langs- ïeen de winkels en warenhuizen, tien jaar gezelligheid, een weelderige waaier van ntens méébeleefde aktiviteiten. Amuse- nent voor jong en oud, naar het koopkom- )lex aan de Kapelstraat gebracht door iilda Hermans, de vinnige vrouw achter al dat fraais, dat leuks. mensen maar aanspreekt en binnen de perken van het welvoeglijke blijft: cowboys, kerstman, die renmarkt straks, jazz, kin dertekeningen, huis- en tuinparade, ruilbeurs, schaatsbaan Waar blijft ze de inspiratie halen? Het rijtje overlopen. Je struikelt over het talent. En wat opvalt: 't waren alle maal manifestaties met ni veau, stuk voor stuk druk bijgewoonde aktiviteiten. Eén happening is het daar in die gezellige, overdekte ruimte, vooral op zaterdag natuurlijk maar toch óók op een doordeweeks mo ment. Wat doe je dan in godsnaam als je een artikel klaarstoomt over al die top- evenementen en je niks dan uitschieters bespeurt? Charmezangers tegen ver zamelaars uitspelen heeft allerminst zin, u moet dus zélf maar uitmaken waar u de beste herinneringen aan overhield. Een indrukwekkende serie speelse of meer ernstige toestanden. Eén vuurwerk van vermaak. Over vuur werk gesproken: woens dagavond 20 september 1972 was het toen het knet terde in de Sint-Niklase lucht, daverende lichtflit sen in de rand van de KCW-open deur, en KCW staat hier natuurlijk voor Koopcentrum Waasland. Jan Theys was van de par tij, hij wist de kooplusti gen, de ontzettend talrijke nieuwsgierige wandelaars te boeien. Een reuzeballon Vamen noemen? Dit wordt 5én langgerekt défilé van (ruisende attrakties, rustig- lezadigd soms maar vaak ook denderend-opwin- lend. Mensen uit Sint-Ni- ;laas en 't Land van Waas varen natuurlijk van de >artijmaar ook van verder veg kwamen ze. Jean Wal- Bob Benny, Jacques laymond, Erik De Volder |net zijn pittige Parisiana- iep, toneelkring Sint-Ge- liesius expozeerde en har- pionie Excelsior blies ver zamelenBoerke Naas was en je kon een kijkje |comen nemen op een ten- •onstelling over urbanisa- |ie in 't Land van Waas. Wereldvermaarde sterren s Samantha Jones of Ber- tice Reading traden op, de mlangs overleden opera ter Nini De Boël ontvouw- haar talenten, Gaston len Leo en De Strangers Jtwamen de mensen opvro lijken, Italië en Hongarije ■peelden gastland, ook op istronomisch gebied. En ïan die cirkusjes, akroba- klowns, reken maar de jongelui werden lerwend. [Totaalgebeuren Malheid in de mail, gratis tóngeboden aan jou, aan blij. Een keten van gejoel, fcewoel, gejuich. Want ko len is een totaalgebeuren, Eaak is 't een kermis gelijk: oopjeskermis in 't centrum an de stadsrand. Totèèl, bmdat het héle gezin aan Zijn trekken komen moet en daar dien je én bij de naar Temse en de rijksweg naar Lokeren en Gent. Vertrouwd gebeuren wel dra. want de mensen blé ven komen naar die veel heid aan winkels, naar die klaas is thuis in 't Land van Waas, héél spontaan zakte de heilige man naar 't Koopcentrum af en deelde daar geschenken uit. 1972. 4 november, remember: de evenmin, want duizenden kinderen en volwassenen konden daar hun punten en prenten ruilen. In 1976, en al die jaren nadien al evenzeer, werd Jazz in de mail? Het swing de herhaaldelijk. Met de New Orleans Jazz Band. Trio Roger Van Haverbe- ke. met (right from the USA) Chris Woods, Stella Marrs en Cousin Joe. Gene Connors en Jimmy Gourley deden de toeschouwers méédeinen, uit de omge ving van Sint-Niklaas de monstreerden de Bluebirds Big Band en de Eddy Hou se Big Band dat ze véél in hun mars hadden. November 1978 was het toen in de mail echt ge schaatst kon worden. We gaan verder de sportieve toer op met Eddy Merckx, via een tentoonstelling kon je terugblikken op zijn tienjarig aan de top mee draaien als wielervedette. Nog exposities? Indiaanse kuituur, wargaming (een oorlog in miniatuur), ze ventig jaar toneelkring Sint-Genesius uit Sint-Ni- klaas. de Broederschool van Sint-Niklaas kwam kreatief voor de dag en de Sint-Niklase kunstakade- mie, één van de bloeiend- ste onderwijsinstellingen in haar genre, bracht het pu bliek in kontakt met wer ken van haar leerlingen. Retromanifestaties: weven en spinnen in vroegere tij den, een tentoonstelling over oude reklame. Ooit van ornithologie gehoord? Er werd inderdaad een vo geltentoonstelling georga niseerd. De Italiaanse en Perzische week, een Hongaarse na middag en in samenwer king met Vesiac een Duits-Zweedse week en een Frans-Italiaanse zeven daagse. Het Koopcentrum liet de mensen van bij ons een kijkje nemen in folklo re en gastronomie in haast héél Europa. Karnaval en kinderfeesten Even terugblikken op een resem knotsgekke manifes taties. Massa's foto's van karnavaleske situaties tooi- kinderen waren in grote ge tale van de partij. Ander leuks voor de jonge lui? Jawel, hoor! Met Pa sen konden ze eieren een kleedje aanmeten en prij zen winnep. De kerstman had véél snoep bij. Sinter klaas werd door wel zeven Zwarte Pieten begeleid, want er moesten honder den geschenken worden uitgedeeld. Herhaaldelijk werd er gegoocheld, gezon gen. geroepen en gespron gen. met een vleugje wee moed zullen de kindertjes van toen, tieners inmid dels. aan die vreugdevolle namiddagen terugdenken. Luc Cardin, wat u die naam nog zegt? De man kwam helemaal uit Parijs om ons in een kinderlijke maar erg fantastische wereld onder te dompelen. Een unieke expo van miniatuurcirkus- sen, de hele nacht werkte hij eraan en toen tegen ne genen 's morgens de deu ren van het Koopcentrum opengingen konden velen hun ogen niet geloven. Kinderen houden van die ren. In welke mate heeft men dit jaar in mei kunnen ervaren. In samenwerking met de Wase Dierenbe scherming werd de wed strijd «Teken uw lievelings dier» op het getouw gezet. Schitterende schetsen met schildpadden, poesjes, vo geltjes, hondjes en ham- stertjes werden binnenge bracht, vele honderden. En de winnaars mochten een dagje naar Planckendael. Elk kind kreeg een lunch pakket aangeboden voor die beminnelijke «beesten- reis», het werd een onver getelijke dag. Onuitputtelijke mogelijkheden Namen noemen? We zijn nog niet uitgepraat. John Lündström en het Kliekske kwamen op een kunstam bachtenmanifestatie voor nog méér sfeer zorgen. Barbierama, die unieke tentoonstelling van kap persbenodigdheden die nu Nijs, Emly Starr. Jimmy Frey. Iedereen heeft zo zijn idool en in al die jaren hebben ze in heel hun ver scheidenheid opgetreden nabij de Kapelstraat. Con- ny Neefs óók. en Micha Marah en Ann Michel. Will Ferdy, de betreurde Louis Neefs, de onlangs overle den Jan Puimège. Ben Cra mer, sorry mochten we uit gerekend je éigen zanger over het hoofd zien. En op het vrije podium debuteer den zangers en zangeresjes, verschillende van hen zit ten nu volop in de show bizz. Primeur voor het Koopcen trum: de country fair met Buddy en Rico Zoroh, Brian Hunt en Conny Col lins, Kitty Prins met Raw hide, El Paso met zijn Wild West Show. Het ligt nog vers in het geheugen. Hoeveel ballonnetjes zou het Koopcentrum geduren de die tien jaar al niet heb ben uitgedeeld aan al die kleuters en kapoenen? Dat zou nog eens een geknipte kwisvraag zijn, maar men is bij de Koopcentrumdirek- tie zélf de tel kwijt. Ga zelf maar eens na hoe veel mogelijkheden dat Koopcentrum aanbiedt: gratis en onbeperkt parke ren, rondkuieren in een uiteraard verkeersvrije mail, het is er veilig voor de kinderen, op de terrasjes is het gezellig en de regen heeft er géén vat op, de prijzen zijn «gezinsvriende lijk». Kompléét winkelen dus, het kan niet voldoende worden beklemtoond. En je voelt je er thuis. Exkuus, dames, omdat we de modedéfilés bijna verge ten, verontschuldig ons, Drieske Nijpers, omdat we jullie vaardige volkskunst haast, in heel ons enthou siasme, niet opmerkten. Prachtig was het. pittoresk. En Ignace uit Sint-Niklaas en Juul Kabas en Mare Dex, jawel, ook zij waren er in héél hun glorie. Proficiat aan mevrouw De Voorpost - 10.9.1982 - 11 Karnavalprinsenparade in het Koopcentrum. Het ging er gezellig, ludiek en zo sfeervol toe. Een tentoonstelling over volkskunst in de postzegel in het Koopcentrum. Men herkent o.m. Nest Van Eynde van Boerke Naas, Freddy Willcockx en mevr. Hermans. Jong talent in het Koopcentrum Waasland, augustus 1976. De tieners van toen kijken wellicht met weemoed terug op hun optreden. kampioenvalschermsprin ger kwam zo maar uit de Wase lucht gevallen. Rep en roer. groen en doen Het dienstenpakket werd gestadig uitgebreid, de at trakties bleven aanrollen. Een lawine. Nicole Josy en Hugo Sigal waren erbij toen het nieuwe geluid van de lente opklonk, vreugde vol begroet werd door de mensen van en in het Koopcentrum. Onder het motto «doen voor groen» werd een grootse boom planting georganiseerd. Omdat niet alleman over een auto beschikt werd voor de klanten die graag tot negenen 's avonds win kelen' een speciale autobus ingelegd. En je kon en kan nog steeds vrijwel gratis een boek ontlenen in het filiaal van de stedelijke openbare bibliotheek dat in het koopkomplex werd on dergebracht. De boeken, de bus. het groen, de koop jes. de gezelligheid. Reynaertspel in Sint-Ni- klaas. De vos zette 't Land van Waas in rep en roer. kwam sluwheid en vindin grijkheid etaleren op de Grote Markt, een grootse Bühneprestatie. En tege lijk kon je in de mall van 't Koopcentrum al die mas kers. kostuums en attribu ten gaan bewonderen. De Elegasten traden op. Suk- ses. gegarandeerd. Ach. je houdt het niet bij wat daar allemaal te doen was. Hoewel, de kerstman ontglipt niet aan onze aan dacht. En de ruilbeurs al de mail tot salon omgeto verd. tot handelsbeurs zo je wil. De beurzen kristalli- zeerden zich rond één the ma telkens. Vog Esbé orga- nizeerde een salon voor binnenhuisinrichting, Wer- ka en Grand Bazar zetten een tentenshow op en Willy Hermans kwam met een platenbeurs voor de pinne. Vivak, Carrousel en Grand Bazar waren er met een fris babysalon, aan vrije tijd en sport werd gedacht door Nemco Sport en Spel. Grand Bazar, Boerenbond, Werka en Femina, Delhai- ze stond voor een voedings salon in en de hobbyparade was een initiatief van BP, Grand Bazar. Boerenbond en Foto Roland. Rijkelijk steeds was het aanbod van koopwaren, even geva rieerd waren de animatieve trekpleisters. Schaatsen en ander schoons Of u ons nog een eindje volgt op onze trip doorheen dit toch wel dolle decen nium? Doen! Harmonie Excelsior die van 't Gildenhuis zoals ze ze in Sint-Niklaas noemen heeft met haar befaam de. internationale taptoes al op diverse plekken (het Sportkringplein, de Witte Molen) in de Wase hoofd stad furore gemaakt, ook het Koopcentrum was deel achtig aan het indrukwek kende vertoon dat door buitenlandse militaire bands werd naar voren ge bracht. De kopers, de kij kers reageerden enthou siast. den de bladen van de Groep De Cuyper. Wij kwamen, net als u, eens kijken naar kindervriend Jean Monnet en klown Charlie, zagen hoe Hilda Hermans toeters en snoep goed uitdeelde, konijntjes, dwergen en Sneeuwwitje vrolijkten het kinderkarna- val op. Het karnaval ver wierf burgerrecht in het Koopcentrum, prinsen en prinsessen zij aan zij en de in de Sint-Niklase Linden- straat werd ondergebracht, was in het Koopcentrum te zien. Boetseerwerk, j>ente- keningen, akwarellen, schilderijen, oude prenten over Sint-Niklaas, de ten toonstelling «volkskunst in de postzegel» van Boerke Naas: in 't Koopcentrum gezien allemaal. Will Tura. Johan Stollz, The Pebbles. Paul Severs. Willy Sommers. Rob De Hermans natuurlijk, gefeli citeerd ook. jullie verzame laars. kunstenaars, arties ten. handelaars. Winkelen kan immers méér beteke nen dan eventjes, op een haast je, een boodschap doen. In Koopcentrum Waasland wordt vaak pret gemaakt, niet zelden ook heerst er een kalmere wan delsfeer. Want alleman moet aan zijn trekken kun nen komen, niet? Wargaming: soldaten in zakformaat. Ook deze tentoonstelling was te zien in het Koopcentrum. l£èi van die vele wedstrijden die in het Koopcentrum georganizcerd werden. In 1975 won Meen gelukkige deelnemer deze Ford Escort. pléiade aan attrakties in de mali die telkens toch op nieuwe leest werden ge schoeid. Een majoretten- korps. vier harmonieën en vier kunstschilders expo seerden. Ze hadden be kijks. En net als de klanten hadden de artiesten het zéér naar hun zin. Kinderen in 't Koopcen trum. Mensen, worden dié in de watten gelegd!'Tante Terry. Nonkel Bob en Zaki vormden de jury van een tekenwedstrijd. De kinder molen draaide gauw op vol le toeren, hij is nog immer jolig present en er zijn ou ders die véél gewicht in de schaal moeten werpen om hun kroost voorbij die car rousel te sleuren. Sinter- Perneel bracht in 1976 in de mail i 't Koopcentrum een kindershow. ^uitbouw van het kommer- ièle assortiment (de pro- lukten die je als konsu- jment verkrijgen kan) én bij let op punt stellen van een inimatieprogramma reke- Ining mee te houden. Niks is oor Hilda Hermans onmo gelijk eigenlijk, als het de duidde aan waar je zijn moest: in 't Koopcentrum, het klonk toén al vanzelf sprekend. Nieuw initiatief toen nog. die verrukkelijke veelheid van winkels in de verkeers kundig héél interessant ge legen hoek nabij de baan Deze reportage rond tien jaar Koopcentrum Waasland werd gerealizeerd door Wouter Vloebergh voor het tekstgedeelte. De foto's zijn van Henri M. Codenie (jubileumviering), Foto Roland (overzicht), Focus in Antwerpen of komen uit het archief van de bladen van de Groep De Cuyper of van het Koopcentrum zelf.

De Voorpost | 1982 | | pagina 17