[atte ambiance maar ;oede muziek voor luisteraars 2de Internationaal Jazzfestival Dendermonde: Straattoneel en poppenkast tournee 't Vlammeken zoekt speelgoed De Voorpost - 10.9.1982 - 19 ]alt, Miel, Bireli, Monty, Wild Bill... de anderen... en BESSIE i het Dendermondse Jazzfestival zijn deuren sluit, is ook de zomer voorbij. En zomers was het op de (tivalweide! De zon was traditiegetrouw van de partij. Het publiek ook. Muziek was er eveneens. En 1 heeft deze twaalfde editie niet volledig bevredigd: de vrijdagavond bleef algemeen gesproken onder maat; op zaterdag was er steengoede muziek te beluisteren - met als absolute topper gospelsinger ssie .Arlette Griffin en toch ontbrak de ambiance bij het nochtans talrijk opgekomen publiek. Ie ingrediënten voor een goed festival waren aanwezig. De inleidende vrijdagavond was zacht; de pidjes en kraampjes stonden uitnodigend naar kopers te lonken; de drankjes waren nog steeds jnokratisch geprijsd; er stonden voordien nooit meer tentjes op de camping-weide; de Mon stond met de jde smile aan de ingang kaarten te scheuren en parkingkaarten te kontroleren (we misten wel zijn >oie pet!); geen enkele band had afgezegd; prima klank- en lichtinstallatie;... de B.R.T. was ook nu weer (ET aanwezig. jijdag: vier bands jader topper l vrijdagavond was er Jl minder volk komen Magen dan vorig jaar; Ipral de jongeren had- het laten afweten. de krisis hier voor 8 tussen of het feit dat i echte blikvanger 3 affiche stond? ditiegetrouw moch- i de jongens van The lescent City Dreamers spits afbijten. Ze be- tan vijf jaar nu en in periode hebben ze a reeds een benijdens- entoesiasmeren. De bes te groep van de eerste dag! Wat de uitschieter van de vrijdagavond had moeten worden, werd voor mij uiteindelijk dé tegenvaller: Luther Tuc ker. Aangekondigd als de topper van de moder ne Chicago-blues en de beste blues-gitarist, bleek hij een onopvallen de en eerder matte fi guur te zijn die zelfs niet uit de schaduw kon ge raken van een weer voortreffelijke gastgita- bracht had, dan konden de fanaten en de ken ners zich zaterdag wél verlustigen in steengoe de muziek. De échten zaten er al van voor drieën natuurlijk, velen op hun jaarlijks stekkie. De fanatieke Jeggpap-fans met petje en badgets, de zonne kloppers in bikini of blo te zonnejurk, de jonge paartjes die er een picknick en zo van wil den maken, de jonge ge zinnen met kroost en knapzak, de frietenman •pap N. O. Jazzband staat twintig jaar op de planken. Daarom werden ze ook i •rnetjes gezet (v) aardige faam bijeen blazen. Een gewichtig aams jazzjournalist ijft hen nog altijd een elbelovende groep aan t jemen; toch kunnen ze ieoto eds bogen op een eer- hoo\ edwaardige staat van ioft n enst en een hele rits tot i jtredens. Ook aan hun weel itreden van vrijdag >ok i ag duidelijk te merken 'evert 11 ze muzikaal volwas- lee e n geworden zijn en aratei m plaats waard zijn iitma ssen de goede oude aas; c ijlformaties van de la- 5 landen. Fel opge- ito Jijerkt was een drumsolo de Walt, uitvoerig... met de stokjes, het tweede huisor- it van de Honky Tonk izklub, was het de aan de Ameri- ,nse New Black Eagle Band. De totale Orleansmuziek, van de klassie- uit de twintiger ja- tot de standaard- uit Preservation hun repertoire, autentieke inter- kon even de zo- 1500 aanwezigen rist Willy Donni, aan wie we meer dan voor treffelijke herinnerin gen bewaren van zijn op treden een paar jaren geleden. Ook de begelei dingsgroep uit Lokeren, The Former Blues Band, liet zich niet in gunstige zin opmerken. Om snel te vergeten. Kenny Ball and his Jazz men uit Engeland, een tijdje geleden nog muzi kale gasten op het huwe lijk van Diana en Char les in Buckingham Pala ce, speelden zoals dat waarschijnlijk verwacht werd: gepolijste, tradi tionele, gladde muziek, die erin gaat als koek bij een deel van het publiek. In feite heeft dit genre bitter weinig om het lijf, het is muziek zonder diepgang, zonder ziel. Maar ja, iedereen moet aan zijn trekken komen; dus ook hiervoor zal er wel een publiek zijn... Zaterdag: jazz om te luisteren Indien de vrijdag niet de gehoopte kwaliteit ge- met honderden kilo's pa tat voor onze Nederland se gasten, de tappers met vele kilometers bier, de toiletmadammen met een nog lege beurs, een bezorgde Lazlo, een ijs berende Piet, een glun derende Fernand (als hij naar de zon kijkt), een nog licht geërgerde Gas ton, een monkelende tsaar en een guitige Mon. Allen present? Start dan maar voor dc maraton! Al twaalf jaar lang heeft The Jeggpap New Or leans Jazzband de eer en de moeilijke opdracht het zaterdaggebeuren van start te blazen. Hun eerste optreden was goed werk, echter zon der veel geestdrift. Spo radisch slechts sloeg de vonk in de pan: swin gend, in de beste oude- stijltraditie; en de num mers met pianist-voka- list Norbert De Taeye waren uiteraard op hoog niveau. Toch hadden we meer verwacht van het jubilerend huisorkest. Twintig jaar Jeggpap uri moet gevierd worden! Dat gebeurt natuurlijk in het lang en in het breed later op het jaar. Toch werden de leden vóór hun tweede optre den - en ze hadden er zich voor in smoking ge stoken - letterlijk en fi guurlijk in de bloemen gezet door voorzitter Piet, die op zijn beurt een presentje kreeg aan geboden voor zijn ver jaardag. Achter ons hoorden we iemand zeg gen: «De helden zijn moe!». We hopen voor de Jeggpappers dat ze hun vermoeidheid snel te bo ven zijn! De band die enig entoe- siasme en ambiance kon losweken bij het pu bliek, kwam uit Polen: de Jazz Band Ball Or chestra. Op muzikaal vlak zijn ze in de vele jaren van hun bestaan een eigen weg gegaan, met ais gevolg swingen de, modern gearran geerde dixieland, opge frist met eigen komposi ties en elementen uit rock, pop en folklore. Ze bezitten alle kenmerken van de goede Oosteuro- pese ensembles: goede sound, evenwichtige ba lansen, hoge en stevige muzikaliteit, entoesias- me en de kracht om dit op het publiek over te dragen. Ze riepen herin neringen op een andere Poolse en Tsjechische groepen die we reeds mochten beleven! Graag hadden we hen nog een tweede keer aan het werk gehoord maar Ni colas Souvent ofte Klaas Vaak, had ons ongena dig in Morfeus' armen geduwd... ons weer standsvermogen blijkt af te zwakken! De in Jamaica geboren Amerikaan Monty Alexander bleek meer een pianist om aandach tig en geboeid naar te luisteren dan een show man die een paar dui zend aanwezigen kan begeesteren. Een werve lende pianoklankwater- val van de bovenste plank; alleen zat er te weinig variatie in zijn programmakeuze. Toch boeiend! Vermelden we nog de prima begelei ding van bassist John Clayton, die we op de festivalweide al eerder konden bewonderen, en van drummer John Engels. Een act die evenmin aan sloeg bij het overgrote deel van de naar schat ting 4.500 aanwezigen, was die van Wild Bill Davis. Deze orgelist, pia nist en arrangeur begon zichtbaar zonder veel be geestering aan zijn taak, maar vooral onder invloed van alt- en bari tonsaxofonist Michel De Viller s veranderde dit snel. Wat een prachtige konversatie tussen deze twee, zeer efficiënt maar weinig in het oog sprin gend gesteund door drummer All Levitt. Een feest voor het oor... maar men moest wel luisteren. Met een pint rustig keuvelend aan een van de tapkasten zal veel van deze sound ver loren zijn gegaan. De groep die er verant woordelijk voor was dat er even dreigde een kink in de programmakabel te komen, Bireli Lagre- ne Ensemble, diende zich te beperken tot één enkel optreden. Het en semble dat bestond uit de ritmegitaristen Gaiti Lagrene en Tschingle Loef fier, bassist Jan Jankeje en de 16-jarige Pierre Bireli Lagrene, was voor de allereerste keer te gast in ons land... Er zijn er nog die van hieruit Europa ver overd hebben... Pierre Bireli Lagrene toonde zich een schitterend, technisch begaafd gita rist, die in de stijl van de betreurde Django Rein- hardt wellicht geen evenknie vindt. Dat hij het bij het grote publiek niet zou kunnen waar maken, was vrij vlug te Bessie Griffin, een van de grote sterren van het Jazzfestival (v) droomde gospelsinger. Zij is geen tweede Maha- lia Jackson, zij is een eerste Bessie Griffin. Ontroerende belevenis, zeker voor hen die de dimensie van haar bood schap in zich hebben. Het werd een van de mooiste en onvergete- lijkste optredens van de toch al twaalf festivals. Voor ons dus een matige evenwichtige program- matie was er misschien te veel juister-jazz en te weinig swingende, vlot te muziek, iets waarvoor toch velen naar de weide afzakken: een vlotte bab bel, een pint en op de achtergrond spetteren de, pretentieloze ritmes en melodieën. Was dus de grote am biance afwezig, toch mo gen we rustig stellen dat weergekeerd was en de laatsten (zij dus die de eersten waren) tegen de middag aan in bed ge sukkeld waren, toen droomden er al weer een paar van die 20 entoe- siaste organisatoren van volgend jaar. Eer het echter zo ver is, is er de viering in het Koningshof op 23 okto ber van de jubilerende Jeggpap (met als grote Zaterdag en zonnig weer, een massa jazzliefhebbers dus om het Dendermondse festival, het grootste in ons land, meer kleur bij te zetten (c) vrouw lemcit m hun e stc- gele- jeugd- n! Andri mie Griffin zorgde voor de sfeer. Al zingend mengde zij zich tussen de dansende menigte c merken: het is een eer der bedeesde jongeman die sterallures vreemd zijn en die een intieme jazzmuziek speelt. Hij loste perfekt in wat de programmabrochure over hem schreef: «Wat aan ritmische vrijheid, fijnheid, tempo en fan tastische invallen ont staat, is niet te geloven». Dit wordt beslist een top- musicus, die wellicht be ter naar waarde kan ge schat worden in een jazzklub dan op een massale festivalweide! En dan... en dan is er BESSIE! Het hoogtepunt van dit hele 12de jazzgebeuren was zeker en vast het optreden van de impo sante Bessie Arlette Grif fin, een optreden dat bij velen lang zal blijven nazinderen. Ze was de enige die erin slaagde bij het publiek meer dan een oppervlakkige emo tie los te weken. Prachtig gesteund door pianist-orgelist Samuel Perfect en drummer All Levitt (weer hij!) was het de enige die het publiek echt in haar ban had. Haar krachtige stem, haar gepassioneerde in terpretatie, haar vermo gen om haar eigen emo ties naar het publiek over te dragen, dit alles maakt haar tot de ge- vrijdag en een schitte rende zaterdag. Toch kunnen we ons best voorstellen dat er een aantal aanwezigen op honger gebleven zijn: zij die zweren bij de alleen zaligmakende New Or- leansklanken. Voor een het toch weer goed is geweest... Wanneer de laatste Pool se jazzklanken uitge storven waren over de weide - het was toen al bijna zondagmorgen -, de bars gesloten waren, de rust op het VP-terrein gast Memphis Slim), zijn er de vele bunker- koncerten, is er weer de kroegentocht, is er weer de boottocht, is er nog... ach te veel om op te noe men. We zien er elkaar wel. Tot dan! (1) De bevolking van Aalst wordt in de komende we ken verwend met niet min der dan 14 optredens van een rondreizend spektakel. Straattoneel, muziek, zang en poppenkast vloeien in mekaar en monden uit in een boeiend spektakel. De produktie «Aalst, stad mij ner dromen» wordt op vol gende plaatsen en data ge bracht: Zondag 12.9: 11 u. te Gijze- gem aan het klooster, 15 u. te Hofstade aan het scout sterrein. Zondag 19.9, 11 u. te Nieu- werkerken aan de kerk, 15 u. aan het plein van Een dracht Aalst om 16 .45 u. Zaterdag 25.9, 11 u aan de kerk te Baardegem, 15 u. aan de kerk te Meldert. Zondag 26.9. om 11 u. op het dorp te Moorsel, om 15 u. aan de kapel aan de grote baan te Herdersem. Zaterdag 2 10, om 11 u. aan de kerk te Erembode- gem, om 15 u. aan het volksplein te Aalst Zondag 3.10, om 15 u. op het Guldenboomplein (blok Borreman), om 11 u. op de parking van de Moorsel- Uiteraard is alles gratis en baan (oud slachthuis). niet te vergeten, al wie Zaterdag 9.10, op de markt komt kijken is vrij om mee te Aalst, om 15 uur aan de te spelen. Organisatie: Peel- watertoren. toneel. Ateljee 't Vlammeken, Nieuwbeekstraat 35 te Aalst is op zoek naar afgedankt speelgoed dat nog best bruikbaar is. De voorkeur gaat uit naar veilig en verantwoord speelgoed, liefst ook geen oorlogs speelgoed. In het najaar wil 't Vlammeken immers een speelgoedaktie houden in samenwerking met zieke en gehospitalizeerde kinderen. Mocht u dus oud speelgoed in de weg hebben liggen, laat het dan zo snel mogelijk weten aan de mensen van 't Vlammeken (telefonisch kan dat ook op het num mer 053/21.13.27) of op de volgende adressen: Mikis Klub, Nieuwbeekstraat 35 te Aalst (overdag) en Patrick De Paus, Bredestraat 159 te Aalst (053/ 78.95.39). Men komt het speelgoed zelf ophalen.

De Voorpost | 1982 | | pagina 19