[wringende «Big Band Studio 10» gast op Opstalse Haringfeesten Tallis Scholars te Baardegem JConcertkaleidoskoop: 28 augustus - 3 september POOLS KOOR OP BEZOEK ..Festival VJaanoeien De Voorpost - 10.9.1982 - 21 r de vijfde keer al zullen dit weekeinde op de Opstalse Dorpshoeve de haringen op de roosters liggen sissen en braden. Van lerden meters ver zal de haringgeur de vele eetlustigen naar de hoeve lokken, naar de grote tent waar het draaiorgel weer lustige i(jes zal spelen. Toch zal er ook andere muziek te beluisteren vallen. De Big Band Studio 10 uit Dendermonde zal op zaterdag :n 18 en 19 uur en misschien nog wel later, een gastkoncert verzorgen. Lt is echter die Big Band? We hadden de naam al wel eens gehoord piaar toch hadden we er nog nooit kennis mee gemaakt. \V(j dus nformatie uit. lermonde toch muzikaal? voor kort viel er in Den- monde op muziekgebied t zo heel veel te beleven, tuurlijk was er de Honky k Jazzklub. Natuurlijk was I de Jeggpap New Orleans z Band. Dendermonde was a een synoniem voor deze se. Maar afgezien van dit zgebeuren leek de Dender- i wel een muzikale woes- k Sinds een paar jaren is r nogal wat verandering in komen We kregen de op- pting van het Pandora-en- Jnble, dat zich specialiseerde ïdc vertolking van oude mu- Er kwam een tweede tband bij. The Crescent Ci- )reamers, een van de goede New Orleans bands in Belgié. Het koperensemble Religioso werd gesticht en legde zich toe op het uitvoeren van religieuze en oude muziek. Men stichtte vorig jaar opnieuw een afde ling van Jeugd en Muziek, die een suksesvol eerste werkjaar achter de rug heeft En op amusementsgebied kwam er. nu vijf jaar geleden, de Big Band Studio 10. Ontstaan Big Band Studio 10 Het ensemble is eigenlijk op een eerder eigenaardige ma nier van start gegaan: de naam was al ontstaan voor er muzi kanten waren. In april 1977, de zestiende om precies te zijn. vertelde Leo De Smet aan zijn vriend Ro land Van Den Broeck dat hij er wel zin in had een amuse mentsorkest te beginnen. Niet zomaar een gewoon orkestje, neen hij zag het groot: het moest een groot ensemble worden, een echte big band naar het voorbeeld van reuzen als Benny Goodman of Glenn Miller. Leo De Smet had trou wens al heel vroeg de muziek- microbe te pakken gekregen en die had hem lelijk in haar macht. Wat deed hij samen met zijn verloofde om hun vrije tijd zoek te krijgen? Mu ziekpartituren verzamelen, ar rangeren en uitschrijven voor big band. De partituren wer den aan elkaar gekleefd in het studioappartement, waar Leo toen woonde. Met hun driecn. Leo De Smet, zijn verloofde Karine Bosmans en Roland Van Den Broeck. praatten ze tijdens dit werkje over van alles en nog wat. Ze maakten grootse plannen en zochten al naar een naam voor de nog op te richten band. Vermits Leo's studio op de tiende verdieping van het gebouw lag. hoeven we u bij de naam «Big Band Stu dio 10» geen tekeningetje meer te maken. Na de naam: nu nog een orkest Een naam alleen, een vlag zon der lading, heeft uiteraard geen enkele reden van be staan. Dus dienden er muzi- Dat is dan de volledige formatie van de Big Band Studio 10 Tijdens een showavond laat de Big Band Studio 10 zich ook wel eens omringen door fleurige meiden. fljdena de a&nvangsweek van het Festival in Brussel, int en Historische steden, en Mechelen, hoorden we drie i van wel zeer verschillende samenstelling aan t werk: het orkest van onze nationale opera, het Pools merorkest en het Philadelphia Orchestra. nodige eerbied voor het de- tonisch Orkest tail, belangrijk in deze sim de Nationale Opera fonie, werd de zangerige orkest van de Munt. kompositie vertolkt. Min- direkteur Gerard Mor- der opgetogen waren we opnieuw kwantitatief met de vokale prestatie van vooral ook kwalitatief op de sopraan Isobel Bucha- mlijk niveau ge- nan- de naïviteit lag er een :ht, mocht de serie met beetje te dik op. grote symfonische or- ïnluiden met een icert waarin Mozart, :hard Strauss en Gustav Dit ensemble, in 1973 door Jer geprogrammeerd dirigent Maksymiuk opge- >n. Over Mozarts «Sym- richt, is het eerste van de nr 35 in D. K V 385 - Poolse ensembles die optre- en over Strauss' den dit jaar in het Festival, 'ier letzte Lieder» met de Op de vooravond van de iraan Isobel Buchanan tweede verjaardag van de len we weinig zinnigs Oprichting van Solidariteit, •llen. gezien de «prach- traden ze een eerste keer plaats die ons toege- voor het voetlicht in de Her in was. Dan maar iets zeelse Rito-Sporthal. Enke- ir de «Symfonie nr. 4 in le jongeren betoonden aan van Gustav Mahler Di- de ingang van de zaal hun ;ent John Pritchard wist solidariteit met het Poolse een koherent geheel van verzet en deelden strooibil- maken, iets dat gezien de jetten uit. Maar nu de mu- ftruktuur van het werk ziek. In Herzele, zowel als bch niet niks is. Met de in het Gentse Kongrescen- dkru i Hu| Fes ber: m R pian (Cell Ihovi Br: 0 Ve n-Da n >Uj n Co tiove Sw< i J. Nadat we enige maanden geleden konden kennis maken met de «Nachtegalen van Poznan». een uniek Pools koor dat onder meer optrad in Wieze komt nu een ander koor uit dezelfde Poolse stad naar Vlaan deren Op uitnodiging van de Pools-Vlaamse vrien denkring, afdeling Aalst is het koor «Motet et Madrigal» naar Vlaanderen op bezoek gekomen Dit koor is samengesteld uit studenten en oud studenten van de muziekhogeschool in Poznan. Koorleider is Leszek Bajon. een leerling van de wereldberoemde St Studigrosz die we aan het werk zagen als dirigent van de «Nachtegalen van Posnan Dit Motet et Madrigal blijft in ons land tot 20 september Ze verzorgen diverse optredens o m in Aalst, Buggenhout en Mechelen Te Aalst zijn ze op bezoek in de kapel van het Oud- Hospitaal, Vismarkt 13. Daar zingen ze op 9 septem ber te 20 u Twee dagen later (11 september) zijn ze te gast in de St -Amanduskerk te Buggenhout- Opdorp. Het koncert vangt er aan te 20 u. Het Mechels Miniatuur Theater ontvangt de Poolse gasten in hun grote zaal op 14 september te 20.30 u. Wie nog snel een optreden wenst te organizeren in school, gemeente of parochie, kan snel kon takt opnemen met de h Claessens (053/21.82.78) (lvd) trum (dat slechts voor de helft gevuld was) bleek zeer duidelijk dat dit ensemble het best in zijn sas is bij de vertolking van eigen Poolse komponi8ten. Buczynski's «Muziek der vallende blade ren» en Bacewicz' «Concer to voor strijkorkest» wer den feilloos verklankt. Ook het «Divertimento voor strijkorkest» van Bartok kreeg een schitterende ver tolking. Vivaldi's «L"Estro Armonico» was misschien een ietsje te zwaar, ook de «Symfonie nr. 2 in D» van Mendelssohn leek ons in Gent niet levendig genoeg De Holbergsuite van Evard Grieg was prettig om aan te horen vol relief en warm. Zowel in Herzele als in Gent werd de avond besloten met de «Serenade in C» van Tsjaikowski als blikvanger. Het werd geen grootse ver tolking. alhoewel toch van een meer dan behoorlijk ni veau: stevig, warm zonder sentimentaliteit Een dank baar publiek wist telkens een toegift los te werken. Brussel: Philadelphia Orchestra en Riccardo Mutti Het top-orkest Philadelphia Orchestra met zijn sterdiri gent Riccardo Mutti waren in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten voor twee koncerten. vermits er te Gent. door de onwil van de Gentse bisschop, niet kon opgetreden worden in de katedraal Tweemaal een volle bak dus. want sterren trekken nog steeds volk. ook in deze krisistijd 's 'Woensdags stonden twee werken op het programma Eerst de «Symfonie nr 4 in d. opus 120» van Robert Schumann, die ons in het geheel niet kon bekoren het geheel werd te krach tig. te verkrampt gebracht viriliteit zonder ziel. kracht - zonder innerlijke diepte Gustav Mahlers eerste sim- fonie. de Titan, wist ons daarentegen wel te boeien De spanningsboog verslap te geen ogenblik, drama tisch gekleurd of lyrisch zingend werd-het een spek- takulaire verklanking. Daags nadien kregen we eerst het «Second Essay for Orchestra» van Samuel" Barber te horen, een mo dern, prettig en kleurrijk werkje dat sierlijk en met allure werd uitgevoerd. De populaire tweede suite «Daphnis en Chloé» van Maurice Ravel vormde het middendeel van dit kon cert. Van het eerste deel. het subtiele natuurtafereel «Lever du Jour», tot het wervelende, wilde slottafe reel «Danse générale» kre gen we een rijk kleurenpa let op een heel virtuoos bordje geschilderd Tsjai- kowski's Pathetische Sim- fonie besloot de avond Hierin toonde Mutti zich een meester in de kontras- ten. pianissimi en forte's, aggressiviteit. pittigheid en weemoed. Alle muzikale stemmingen werden op windend verklankt Een uitbundig, geskandeerd ap plaus verplichtte Mutti zelfs tot een toemaatje uit de Siciliaanse Vespers van Verdi. Een muzikaal festijn! L_ kanten gevonden te worden. Hiervoor ging Leo De Smet putten uit de vele fanfare- en harmoniekorpsen waar hij deel van uitmaakte. De eerste repetitie had plaats op negen mei 1977. Er kwa men zes muzikanten opdagen. Niet sensationeel maar toch het was een begin. Men bleef niet bij de pakken zitten en twee maand later was er een volledige bezetting. De bezet ting van toen bestaat ook van daag de dag nog. En dat het een echte Big Band geworden is, moge blijken uit de samen stelling van het orkest. dirigent: Leo De Smet zangeres: Karine Bosmans zanger: Eddy Van Iersel presentator: Roland Van Den Broeck trompet: Kris Borms, Gommard De Winne, Roger Roels, Albert Van Hulle saxofoon: alto en klarinet: August De Gelder. Paul De Wilde - tenor: Hugo Chris- tiaens. Danny Verleyen - bari ton: Georges Segers. trombone: Constant Bos- tcels. Willy De Boeck, Hen drik Laplasse. Mare Wijns drums: Hubert De Vroene percussie: Francois Van Exterghem basgitaar: Wilfried Patoor slaggitaai: Patrick Ver- meeren. In het totaal dus een bezetting van niet minder dan 21 per sonen Zoals het voor een dergelijk ensemble past is alles piekfijn in orde: kostumes, presentatie, techniek. Natuurlijk brengt dit heelwat beslommeringen en kopzorgen mee. De Big Band kan echter rekenen op een zeer dynamisch bestuur dat probeert zoveel mogelijk zor gen weg te nemen. De voorzit ter is Marcel Borms. bijge staan door sekretaris Roland Van Den Broeck. technieker André Teugels en de be stuursleden Etienne Moer- nout. Louis Roef en Guy Van Geirt. Eerste optredens Het allereerste optreden had plaats op 28 november 1977, maar werd heel vlug door vele andere gevolgd. Big Band Stu dio 10 trad eigenlijk, na hun try-out op 28.11 .'77, echt in de publieke belangstelling met hun groot dcbuutkoncert een week later. Dit weekblad schreef twee weken later. «Dendermondsc Big Band Studio 10 een formatie met schwung». En «schwung» zat er inderdaad in dit orkest Hun repertoire bestaat vooral uit muziek in het genre van Glenn Miller. Benny Goodman en Ja mes Last: In the mood - Moon- Dirigent De Smet heeft zijn jongens stevig in de hand light Serenade - Jungle drums - American Patrol - The sound of music - New York. New York - Footing - Singing in the rain - Little Brown Jug. Dit zijn slechts een paar van de bekendste nummers op het re pertoire. Het is muziek, die in deze retro-tijd de mensen blijft aanspreken en entoesiasme- ren. De optredens lieten dan ook niet op zich wachten. De Big Band Studio 10 luisterde reeds tal van manifestaties op met hun swingende muziek. Ze vertegenwoordigden de stad Dendermonde reeds drie maal in de Nederlandse zuster- gemeente Geldrop. Er waren de verschillende optredens in Frankrijk en Duitsland. Showavonden Een dergelijke, degelijke big band krijgt natuurlijk een hele boel trouwe fans. En voor deze trouwe supporters wilde men iets speciaals op het getouw zetten. Er werden kontakten gelegd met de Dendermondse dansgroep uit de Donkstraat, de bekende Donkozakken. Men werkte aan de produktie van een denderende showa vond. En die kwam er ook. Deze is intussen uitgegroeid tot een tweedaagse, die het Koningshof telkens tot de nok vult. De toekomst Voor de onmiddellijke toe komst staan er heelwat plan nen op stapel. Op 19 septem ber geeft de groep een koncert op de Dendermondse Grote Markt van 19 tot 21 uur. Het Big Band Studio 10 op Grote Markt te Dendermonde Zondag 19 september zijn de jongens van Big Band Studio 10 te beluisteren op de Grote Markt te Dendermonde, waar zij van 19.00 tot 21.00 u. een koncert ten beste geven als afronding van het toeristisch seizoen. Dit koncert gaat onder de auspiciën van de stad Dendermonde en wordt georganizeerd in samenwerking met de stedelijke dienst voor toerisme. Koningshof is aan de beurt op 22 september ter gelegenheid van een modeshow. In het Ze iehof speelt hij op 25 septem ber van 22 tot 24 uur en daags nadien is de Band te gast in de tent op de Geldroplaan ter gelegenheid van Expo 200. Op dit ogenblik worden onder handelingen gevoerd voor een vierdaagse rondreis met optre dens in Engeland. Ook een koncert in de Dendermondse zusterstad Nieuburg in Duits land wordt voorbereid. De Nederlandse televisiezuil AVRO had graag een show- programma gemaakt rond de Big Band Studio 10. dat kan echter spijtig genoeg niet door gaan. Alle muzikanten zijn im mers liefhebbers die zich niet allen een paar dagen kunnen vrijmaken voor de opnamen in Nederland. Wel zijn de voor bereidingen gestart voor de opname van een eerste L.P. Het bewijst dat deze Band. alhoewel alle leden amateurs zijn, voldoende «professio neel» werkt en als dusdanig erkend wordt door muziekken ners en -liefhebbers. De geest in het orkest is fantastisch: het is een groep vrienden die. vol ledig belangloos, er plezier in scheppen samen goede ont- spanningsmuziek te spelen en de mensen een aangename avond te bezorgen. Het hoeft dan ook niet gezegd te worden dat de wekelijkse repetities in Dendermonde zelf heel stipt bijgewoond worden. Haringfeesten in Opstal-Bug- genhout: 12 september Het bestuur van de Koninklij ke Fanfare «De Morgenster» die dit weekeinde hun vijfde Haringfeesten organiseren, proberen ieder jaar een muzi kaal hoogstaande attraktie te brengen. Zo was vorig jaar de nog jonge, maar talentrijke Delta Queen Jazzband te gast. Om voor wat afwisseling te zorgen, wordt dit jaar een be roep gedaan op de Big Band Studio 10. Dit orkest speelt op de binnenkoer van de Dorps hoeve van Honoré Van Mul ders op zondag 12 september vanaf 18 uur. We zijn er zeker van dat dit ensemble heelwat muziekliefhebbers naar de geurige haring zal lokken. L. Het tweede in de tot vier gereduceerde koncerten van het Festival van Vlaan deren te Aalst heeft plaats op vrijdag 17 september in de mooi gerestaureerde St.-Margaretakerk te Baar- degem waar reeds heel wat belangrijke artistieke mani festaties plaatsgrepen. In samenwerking met het stadsbestuur nodigt het Za kenkantoor De Pauw van Baardegem en het Dirk Martenskomitee u uit tot een koncert door het En gels zangkoor «Tallis Scho lars». Dit koor werd in 1976 op gericht met het doel te ko men tot een eigen, klare vertolking van koormuziek uit verschillende perioden, modern en barok inbe grepen De naam van de Tallis Scholars werd echter voor al gemaakt met de interpre tatie van meesterwerken uit de renaissance. Palestn- na, Lassus. Buvrd. Tallis en Josquin. De kenmerkende klank dankt het koor aan de keu ze van de stemmen: dames met hoge. heldere stem men en mannen die zijn grootgebracht in de Engel se koortraditie. In hoofd zaak ex-koorleden van King's College. Cambridge of Christ Church. Oxford. Dit samengaan van erva ring en techniek met zuive re klankschoonheid bracht hen de lof van de kritici over de hele wereld. De Tallis Scholars hebben reeds 5 langspeelplaten op genomen en reisden naar Denemarken. Frankrijk. Nederland. Griekenland. Joegoslavië en de States. Ze maakten dit jaar hun debuut in het Festival van Vlaanderen. Onder leiding van dirigent Peter Phillips brengen ze werken van Thomas Weel- kes. John Taverner. Hugh Aston, Thomn Tallis. Gre- gorio Allegri voor negen stemming koor. John Browne, Jean Mouton en Peter Phillips himself Inkom: 300 fr. Voor jeugd en plus-3-Pas 50?z vermin dering. Kaarten verkrijgbaar in de Kult. Dienst. Kattestraat 33 te Aalst (053-77.11.11. - toestel 245) of in het toeris tisch informatiebureau in het gebiedshuisje van het Belfort (053-77.11.11. - toestel 240). Begin te 20.30 uur precies. LH Sint-Niklaas, ballonfeesten. De vier harmonieën bliezen de happeningssfeer in (dw)

De Voorpost | 1982 | | pagina 21