Sint-Niklaas: We willen open kaart spelen» Kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kiesko PW: Door meer soberheid naar nieuw beleid Alleen mee besturen na protokol ■iï! rm« till «lil n|i g Jong-PW Aalst met eigen aksenten De Voorpost - 10.9.1982 - 3 oor de verkiezingen van 10 oktober hebben zich in Sint- klaas tien politieke partijen gemeld. Rad is erbij en el, plus een heel nieuwe lijst, een soort gemeentebelan- ;tobe!n' °Pgezet door enkele breifabrikanten en geleid door :a. o vroeger Belseels Volksuniefiguur. Tenminste, dat e- rtelde men ons op de SP-perskonferentie van vorige ictek woensdag. Zelf had de partij drie, vier maand s leden, na een open ledenvergadering, al een officiële lijst »ar. Alle tijd dus om rustig de goeie voornemens op een tie te zetten. En... het lijkt wel of het cijfer tien het hele sgebeuren gaat beheersen. Tien partijen op tien okto- tr en nu de SP met wat zy hun tienpuntenprogramma ipemen... Hunfred Schoters, de man die een jaar lang de afcrking van alle studiegroepen koördineerde, en lijsttrek- Freddy Willockx lichtten hun 23-bladzijdenkluif toe. tienpuntenprogramma is ^sver eenlijk de samenvatting van 130 bladzijden dik doku- ent dat werd samengebracht twee etappes. Begin januari midden februari van dit waren er hoorzittingen dfyor de verenigingen, waarvan resultaten werden verza- omen c|d in een aantal thematische 'n ssiers. Later volgde, binnen partij, een politieke kon- Par jntatie. Ook de enquête die gin juni bij de Sint-Niklase saties volking werd gehouden en 's- de q 600-tal ingevulde formulie- RIB q opleverde, bracht nuttige Windingen aan. Vooral nieu- aksenten legt het program- vindt Freddy Willockx. ;t dat de socialisten hun in- eng in de voorbije CVP-SP- j alitie verloochenen of mini- dizeren. Wel willen zij, als rtij, een paar ondubbelzin- theden naar voren schuiven, ak zij weten b.v. dat het met inspraak rond het struk- 'lanningsproces niet goed De kortsluiting met O.W. noemen ze betreu- iwaardig. «M.O.W. is een ument tot demokratie, men ook zegt», vindt de 'ezen minister van P.T.T. :er bepaald rond de recente kkelingen, o.m. het feit ~.W. voor zijn politiek n 17 september a.s. gebruik van een openbaar ;aal werd geweigerd, heb- zijn grote verontwaardi- Zelfs oudburgemeester tz Van Dorpc zou des als het ging om het wei- ren van 'uiterst rechtse ma- festaties' in de stadssCiiOuw- prg, gereplikeerd hebben let: «Dat is toch het allerlaat- wat we kunnen doen». Het i absoluut ongehoord zijn rzake de konsensusregel ast zich te leggen. Er waren uten aan beide zijden, geeft illockx toe, maar het stand- nt voor de toekomst is dan ik tegelijk erg duidelijk en albaar. Men wil werking en richting van wijkkomités sti lleren, de dorpsraden ook welzijnsfunktie toebede- vanuit deze komités en den een vertegenwoordiging de bestaande adviesraden stand brengen om op die mier elke bewoner inspraak te geven in dèt deel van het beleid dat van rechtstreeks be lang is voor zijn eigen buurt. Minder bureaukratie, meer dienstverlening staat onder nummer twee in het tienpun tenprogramma. Dat impliceert volgens SP-Sint-Niklaas o.m. een doortastende administra tieve decentralizatie. Militie, sociale voorzieningen, pen- sioenendienst, burgerlijke stand: alles in eigen gemeente, vindt men. Kleinschaligheid ook inzake de planning. Alles moet naar mensenmaat gete kend worden: geen prestige- projekten dus, maar haalbare, sociale realizaties. Inzake ver keer pleit de SP voor een her waardering van het langzame verkeer. Ze kunnen er tenslot te niet omheen, het is een vrij unanieme volkswens: meer fietspaden, aangepaste voetpa den, verkeersarme straten, een betere signalizatie. Wat betreft de steeds akuter overbelasting van het stadscentrum doet de programmatekst zeer vrijblij vend. Het moét verkeersar mer, zoveel is zeker, maar hoe? Pasklare oplossingen zouden er niet zijn. Het is de bevolking die uiteindelijk sa men met de partij(en), de knoop zal moeten doorhak ken. Sluit men de ring aan op RW 60. realizeert men RW 60 zoals gepland of zijn er nog andere mogelijkheden? Het enige wat de SP konkreet voorstaat, is een verhoging van de veiligheid op de ring cn een verkeersarm maken van de Stations- en Plezntstraat tussen de O HZc-Lieve-Vrouwplaats en de ring. Op sociaal vlak opteert de par tij voor een open beleid, een bijzondere aandacht voor de kansarmen, zij die ondanks al les nog uit de door het wel zijnswerk bevoorrade boot val len. Vaak zijn die mensen ge woon al te karig geïnformeerd. Daarom, o.m. via de Stadskro- niek, meer informatie over de sterk gedifferentiseerde zor- genverstrekking van het O C M W. Men is vastbeslo ten te voorien in de oprichting van een krisisopvangccntrum voor vrouwen, van een verzor gingstehuis voor invalide en demente bejaarden ook, een gezinsvervangend tehuis waar 15 tot 20 gehandikapten ter echt zouden kunnen. Ook is men van oordeel dat de Stadskliniek dringend aan ver nieuwing toe is. Jeugd en kuituur Een eigen klemtoon krijgt het jeugdbeleid. En het is niet n.a.v. de recente diskussies in de gemeenteraad of n.a.v. het feit dat Sint-Niklaas in een B.R.T.-programma werd ge noemd als 'drugstad', dat de SP de nood aan een preventie ve aanpak van het drugprob leem sterk in de verf zet. Ik lees verder nog over een nieu we kinderboerderij, een rei zend jeugdatelier. nieuwe plannen voor de jeugdverzus- tering, het weghalen van het kultuurbeleid voor jongeren uit een sfeer die elitair zou zijn. Het algemene kultuurbe leid van de SP-schepenen in de periode 1971 - '76 krijgt van de huidige fraktie nog altijd alle lof mee. «Ons enig streven is de aktief-demokratische lijn van deze mensen door te trek ken», meent Hunfred Schoe- ters, «En dat impliceert b.v. dat wij opnieuw werk willen maken van een ernstig en ge- decentralizeerd tentoonstcl- lingsbeleid. We denken ook aan het instellen van een spe ciale busdienst die toneellief hebbers uit de deelgemeenten naar de schouwburg brengt. Onze schouwburg is wel drin gend aan een verdere moderni- zering toe. Inzake het bibliot heekwezen zouden wij graag de wijk- en dorpsfilialen wat meer gestoffeerd zien. In de diskotheek kan er naast de kassetotheek ook nog een diat heek en een videotheek komen». Sport, milieu en gezonde financiën Sport in Sint-Niklaas: het is al een tijdje een SP-aangelegen- heid. Freddy Willockx noemt Sint-Niklaas dan ook een sportstad. De socialisten zou den terzake al iets hebben be wezen. Maar er blijft nog werk voor de deelgemeenten. Het sportcentrum De Witte Molen in Sint-Niklaas zag al een heel tijdje geleden zijn laatste werklui, Puyenbeke wacht nog mogelijkheden om indoorwed- strijden te spelen af, Belsele moet een polyvalente sporthal en openluchttereinen krijgen; hetzelfde geldt voor Nieuwker- ken, Sinaai heeft al een puike sporthal, daar wil men nog een openluchtinfrastruktuur uitte kenen. Punt negen van het plaatselij ke SP-programma behandelt de milieuzorg. Doortastend heid is geboden, vindt de frak tie. In de opsomming voorne mens heeft zij het over een strenge kontrole en een duide lijker, normatief politieregle- ment inzake elke vorm van geluidshinder, een verhoging van het aantal 'grof vuil'-op- haalbeurten, maar ook een scherpere kontrole op sluik- stortingen. Over de stadskas zegt kandi daat-burgemeester Willockx nog: «Onze financiën mag je nog altijd gezond noemen, maar laten we niet vergeten dat de Sint-Niklazenaar rela tief hoge belastingen betaalt. De jongste jaren is het belas- tingspeil flink de hoogte inge gaan. We zullen inspanningen doen om te verhinderen dat de 60 procent op de personenbe lasting moet verhoogd worden, maar als het echt niet anders kan. doen we nog liever dat dan de onroerende voorheffing te verhogen, want die maatre gel zou de bevolking op een heel wat mindereeerlijke ma nier extra belasten». Duidelijkheid over kampagne Hoe zal de SP deze keer haar kampagne voeren? Via haar militanten natuurlijk. Aanvul lend of vormt eerder dit de hoofdbrok? zet men een vensteraffichenkampagne op, schuift men de vijf lijsttrekkers kollektief naar voren op twee- vierkantemeteraffichcs en kleeft men langs de invalswe gen een beperkt aantal reuze- borden. Beperkt? Hoeveel precies? Een 15-tal in de eerste fase. Over een mogelijke twee de fase bewaren de kandidaten een grimlachend stilzwijgen. In ieder geval: de socialisten zouden een 'propere' kiesstrijd gaan voeren, zowel naar de vorm als naar de inhoud van hun boodschappen Dat er vooral geen dubbelzinnighe den meer de wereld worden ingestuurd over de financiering van de SP-kampagne. Freddy Willockx was in november van vorig jaar fel getroffen door «de weinig elegante anti-kam- pagne in 'De Volksmacht'». Op dergelijke onvolwassen in sinuaties heeft hij het niet be grepen. Wij spelen met open kaart, deze keer, stelt hij. «iedereen kan onze boekhou ding komen inkijken». De kampagne put uit drie bronnen. Eerst is er het kies- fonds of de som van de bijdra gen van de militanten. Vervol gens is daar de partijkas. Elke mandataris staat elke maand 10 procent van zijn brutoloon af aan die kas en wij hebben geen moeite te geloven dat dit bedrag na zes jaar elke onaan zienlijkheid heeft verloren. Tenslotte is er nog het bal. telkens een goed bal, waar een hele stuiver aan te verdienen valt, aldus nog Willockx. De volksvertegenwoordiger hoopt dat de insinuaties zullen uit blijven nu. Leo DE BOCK De PW van groot-Aalst met burgemeester D haeseleer aan het hoofd. Hij zou er nog een nieuwe ambtstermijn van zes jaar willen bijdoen. Droom of werkelijkheid? (per) De Aalsterse P.V.V.-kandidaten 1. Louis D'haeseleer. uittr. burgemeester 2. Gaston Van den Eede, uittr. schepen 3. Anny De Maght-Aelbrecht. uittr. schepen. Meldert 4. André Dooms, uittr. raadslid 5. Marcel Lorie, uittr. raadslid, Hofstade 6. Oscar Redant, uittr. raadslid, Moorsel 7. Jean Van Laethem, uittr. raadslid 8. Frans De Meersman, uittr. raadslid. Herdersem 9. Alois Adriaenssens, zaakvoerder 10. André Vermassen, postbediende, Nieuwerkerken 11 Wilfried Van Herreweghe, bloemist, Gijzegem 12. Marcel Delgouffe, ondernemer, Baardegem 13. Hué Bayens, zaakvoerder, Erembodegem 14. Richard Goossens, ambtenaar, Nieuwerkerken 15. Theo Biebaut, expert 16. Johan Stylemans. jeugdkandidaat 17. Remy Van Audenhove. ambtenaar, Hofstade 18. René Saeys, spoorwegbediende. Herdersem 19. Juliette Verhulst, bediende 20. Etienne Cooman, installateur, Erembodegem 21 Hugo Matthijs, postbediende 22. Antoon Paridaens. schooldirekteur. Moorsel 23. Etienne Pijck, postbediende 24. Simon D'Hondt, zaakvoerder 25. Olga De Wint. kinderverzorgster. Moorsel 26. Luc De Waegeneer. maatschappelijk werker, Moorsel 27. Luc Vertongen, stadsbediende, Erembodegem 28. Lutgarde De Vriendt, advokate 29. Willy Muylaert. advokaat 30. Betty Lambrecht, Herdersem 31. Pierre Seminck. metselaar 32. Luc Willems, treinwachter, Herdersem 33. Pierre D'Haens, maatschappelijk assitent, Nieuwerkerken 34. Raymond Van Nieuwenborgh, chauffeur, Meldert 35. Willy Coen, assistent RUG 36. Etienne De Neve, ontvanger OCMW 37. Walter Van den Bossche, monteur, Herdersem 38. Lucien Van den Nest, handelaar. Hofstade 39. Frans Vereecken. gepensioneerde, Moorsel 40. Luc Latoir, zaakvoerder, Gijzegem 41. Gilbert Bourlon, oud-schepen De titel van het PVV-programma Aalst wil uiteraard meer zyn dan een slogan. Bedoeling is dat die vanzelfsprekend wordt doorgevoerd en zulks alleen na protokol met de eventuele partner(s). Zuinigheid dringt zich op wegens de benarde toestand van de stadskas waarby dan nog steeds door de hogere overheid aan de gemeenten steeds meer taken worden toevertrouwd. *1 u m De CVP kandidaten van groot-Aalst. Na zes jaar oppositie, nu streven Aalsterse CVP-kandidaten Fraktieleider André Dooms zet dan ook in die optiek de krachtlijnen van het PW-pro- gramma uiteen. Investeringen dienen te wor den teruggeschroefd. Qua per soneel wordt geopteerd voor een grondige reorganisatie, ef ficiëntie en rationalisatie en stimuleren van de mobiliteit. Bij afremming van investerin gen hoort prioriteit te worden verleend aan een degelijk on derhoud en via rationeel ge bruik van middelen en doorge dreven kontrole kunnen wer kingskosten worden inge- krimpt. Toch blijft een open beleid mogelijk en rest er plaats voor dynamische aanpak op men senmaat in een stad waar het goed zou zijn om er te leven. Konkrete inspanningen Burgemeester Louis D'haese leer licht dan het PW-pro- gramma toe in drie grote hoofdstukken konkrete in spanningen. geen kompleet nieuwe wijze van besturen en opties qua extern beleid. Door voortzetten van de huidi ge inspanningen en nieuwe op ties moet een nieuw ekono- misch élan ontstaan. Het be lastingssysteem dient te wor den herzien en een belas tingvrije tewerkstellingszone als programmapunt nummer één. Belastingen op drijfkracht en tewerkgesteld personeel moeten worden afgeschaft evenals die op ambulante han del, tabakslijsterijen, taxi's en verspreiding van reklame Verder steun aan zelfstandi gen, een degelijke midden- standspolitiek, een duidelijke bewegwijzering van industrie zones, «boerenmarkten» en onderhoud van landbouw- wegen. Een kompleet nieuw beleid De PW vecht voor rechtsbe scherming, voor recht op infor matie met de grootste bereid heid voor de pers, voor uw privacy, zulks o m. door het aanstellen van een ombuds man. Betrokkenen zullen wor den geraadpleegd bij belang rijke beslissingen alsook de wijk- en adviesraden. Advies raden die naast de wettelijk vastgestelde kultuurraad en raad voor ruimtelijke ordening tot vijf zullen worden gekon- denseerd. De PW wil zich verder toeleg gen op sanering van het stads- personeel. blijft getrouw aan «minder stad voor meer eko- nomie», wil de stadsdiensten «runnen» als een bedrijf via mensgezind management, wil de stadsorganisatie meer toe gankelijk maken en de dienst verlening in de «deelgemeen ten» dermate uitbreiden dat deze de zelfde faciliteiten heb ben als de bewoners van het stadscentrum. Opties qua extern beheer Het 5-jarenplan moet de min der begunstigden allerlei prio ritair behandelen. Qua jeugd wil de PW wars van diskrimi- natie de jeugd betrekken bij het ekonomisch beleid. Het stedelijk onderwijs wordt niet losgelaten en stadsscholen moeten evolueren tot autono me schoolgemeenschappen. Een «schoolstad» als Aalst past het kindvriendelijk te zijn en qua subsidiëring voor kultu- rele ontplooiing wordt meer aandacht verleend aan aktivi- teiten dan gewoon aan het lou ter bestaan. In deelgemeenten blijven kleinschalige projekten een noodzaak. Ook wat betreft sportinfra- struktuur zijn luxe-projekten uitgesloten maar kleinschalige projekten zullen naar de be hoefte in de deelgemeenten worden gerealiseerd. Een gezond leefmilieu Met het oog op de toekomst dient te worden gestreefd naar een balans tussen de milieu- aspekten en de ekonomische imperatieven. Wat betreft woonwijken, autovrije straten, verkeersdrempels, speelruim ten e.d.m. zal aan de betrok kenen inspraak worden gega randeerd. Ook inspraak voor het tot standkomen van een ware struktuurplanning. Bouwlustigen mag net niet te moeilijk worden gemaakt en vergunningen dienen snel te worden afgehandeld. Vermin dering van de BTW-tarieven wordt hier dan ook nage streefd. Tenslotte wil de PW ijveren voor een aktief gezondheids beleid en wil van Aalst een gonzcnd-bcdrijvige stad ma ken. waarbij ook de festivitei ten in de deelgemeenten even veel zullen worden gesteund als die aan de rechter- en de linkeroever. LH hierbij een goede beheersvorm f"™ Luc De Waegeneer, sociaal a Na de prikakties «blauwe fietsers» en «verkeersveiligheid ment om te komen tot een Kandidaten zijn aan de scholen» en met de in zicht zijnde pony- en efficiënt beheer. Regie kan paardenkoersen a.s. zondag 12.09 op de terreinen aan de Zypbeekstraat en het ontvangen van gastspreker natio naal PVV-voorzitter Guy Verhofstadt op 15.09 in de Graaf van Egmont te 20 uur manifesteren de Aalsterse PVV-Jongeren zich binnen het kader van de partij met eigen aksenten. Bij werken aan eigen stand- raad. Qua veiligheid wensen gebeuren punten en dossieronderzoek de PW-Jongercn het over- Samengevat willen de PVV- lag de idee van vernieuwd radi- stappen van verbaliserend naar Jongeren minder rode cijfers. zijn. Zitpenningen van gemeente raadsleden moeten worden af geschaft en toewijzing van mandaten in allerlei kommis- y Lambrecht sistent Luc Willems, bediende Johan Stijlemans, student sies moet oordeelkundig(er) Luc Vertonge, bediende. Op zaterdag 18 september gaat dan een avondfeest door in zaal Wiezehof vanaf 21 uur en kaal liberalisme aan de basis een meer preventief beleid. recbt op inspraak, mensen °P zate^dag-5 september is er een fietsrallv van de «blauwe fietsers» bedoeld als propagan- dakaravaan. Raymond Uyttersprot, uittr. raadslid. Moorsel Etienne Bogaert. uittr. raadslid Christiane Lievens-Borms. uittr. raadslid Robert De Pauw, uittr. raadslid. Baardegem Rcmi Van Vaerenbergh. uittr raadslid. Erembodegem Juliaan Vinck, uittr raadslid Paul Stockman, uittr. raadslid, Herdersem Floris De Winter, uittr. raadslid. Nieuwerkerken Herman Goossens. ambtenaar. Hofstade Raoul Ecmans. ambtenaar. Erembodegem Eddy Couckuyt, bediende, Herdersem Henri Van der Veken, uittr raadslid Isidora Van der Borght-Carlé. uittr. raadslid Elise Blanckaert-Bourgeois, uittr. OCMW-raadslid Alma Schoof-Geselinck. huismoeder, Nieuwerkerken André Bogaert, advokaat Frans Lievens, nijverheidstechnicus. Meldert Maunce Heirman. ploegleider OCMW Frans Matthieu. dokter. Erembodegem Louis Baeyens. werkman. Erembodegem Eddy De Backer, bediende, Erembodegem de meerderheid (per) 22. Gustaaf De Greve. korrespondent RTT, Erembodegem 23. Philemon Ecckhaut. bediende. Erembodegem 24. Jozef Lambrecht. bestuurschef. Erembodegem 25. Hubert Van den Brocck. landbouwer. Erembodegem 26. Greta Van Gucht-Van Hee. huismoeder. Erembodegem 27. Willy Bosteels, staatsbediende. Moorsel 28. Edgard Saeys. direkteur RTT 29. Paula Raes-De Nijs. huismoeder 30. Dirk Henckens. ingemcur-architekt 31 Bart Guns, ingenieur. Hofstade 32 Michelle Monfils-Gheeracrdts. Herdersem 33. Joseph Vandcnbergh. zaakvoerder 34 Jozef Landuyt. advokaat 35 Petrus De Troch. mutualiteitsbediende 36 Suzanne Lejuste-Coppens. huismoeder. Gijzegem 37 André De Four, huisarts 38 Jozef De Smet. technisch leraar 39. Lambert Van de Sijpe, uittr. raadslid 40. Maurice De Kcrpel. senator 41. Ghisleen Willems. volksvertegenwoordiger Grasduinend in hun «werkdo- Op het ekonomisch vlak ijve- voor mensen, een jong mdus- kument» opgesteld voor de ko- ren ze voor geleidelijke pnva- trieel beleid en gemeentcbe- mendc verkiezingen dat de tisering en degelijk manage- 'e'd "a een referendum. PW-Jongeren opteren voor afschaffen van adviesraden doch aanstellen van een om budsman. voor openstelling van de gemeenteraadskommis sies. voor T zones om de werk gelegenheid te bevorderen en voor afschaffing van betoela gingen en vermakelijkheids- taksen bij rekreatieve en sportaktiviteiten. Een strenge reglementering moet worden ingevoerd que milieuverontreiniging, de stadskern dient vergroend te worden, geijverd moet worden voor inspraak en demokratie en de idee van het aanstellen van een ombudsman moet worden onderzocht. In regel matige info- avonden moet de bevolking worden ingelicht j over het te voeren beleid. Qua onderwijs is de PW-Jeugd j voorstander van gelijkschake- j ling van alle onderwijsnetten en inzake het beheer \an het Cultureel Centrum in de Mo lenstraat wordt geopteerd voor j een stedelijke vzw met ver- M/ tegenwoordiging van Kuituur-, youler Vloebergh van De Voorpost in gesprek met Volksunievolksvertegenwoordiger Jeugd-, Sport- en Vrijetijds- J2n Verniers. Jan voert met Nelly Maes en kopman Maurits Coppieters de VU-lijst in Sint-Niklaas aan (foto hmc)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3