Joggen levensgevaarlijk volgens Dr. Lecompte Kom nou... portkring Kieldrecht wil met eigen eugd de doorbraak forceren Ike deelgemeente krijgt ijn sportzone Het stinkt in de sporthal van Stekene De Voorpost - 10.9.1982 - 41 rorven. genoduktief i JO sma DT de dure lessen uit het verleden heeft men bij de neb- nerploeg ook ingezien dat er een sterk doorge- npe- kde jeugdwerking moest begonnen worden. Dat oanf alleszins de hoofdkrakteristiek, welke bij de gen skonferentie van zondag jongstleden in lokaal een Iddelkamp» duidelijk naar voren kwam. leen de samenwerking tussen ven, aanzet hiertoe werd op 'den einde van verleden sei- iool, t al gegeven», volgens we voorzitter Luk Bos sen- die de voorstelling van -lub nieuwe Sportkring Kiel- tit bij de belangstellenden jlde. t een beter gestruktureer- waarin achtereenvol- _Joeg tapa verschillende werkgroepen superviseren maar ook de re laties naar buitenuit regelen. Bij de nieuwe trainer Armand Ivens moet worden opgemerkt dat deze het totale sportief beleid van de eerste ploeg zal beredderen. Na het beleids- overzicht van de S.K.-voorzit- aparte groepen zijn voor ter kwam trainer Ivens immers knorgamsatie, kantine, ve- aan de beurt. Uit zijn korte pen. kernploeg en (de tussenkomst bleek vooral de 1st uitgebreide groep men- vaste wil om de eigen jeugd te van het) jeugdkomitee koppelen aan de ervaring van jten alleszins gebeurlijke enkele oudere spelers. Ar mand is zeker goed voorbe reid op zijn trainersopdracht omdat hij beter dan wie ook ,nci uitgebreid. Gustaaf bekend is met de kwaliteiten Ajobandt werd als bewijs en gebreken van de jongens I erkentelijkheid voor zijn aangezien hij verleden jaar jarig voorzitterschap en reeds oefenmeester was van -oor nog 6 jaar sekreta- de juniores. «De onmiddellijke voorbereiding van onze ploeg viel zeker niet tegen. Het was I ook de heren Jos Verley inderdaad zo dat we zes nieu- ;lle Jtervoorzitter), Karei Dillis we gezichten in de ploeg i g'eiretaris). Désiré Vertongen moesten passen. Ook ben ik przitter jeugdkomité), Mark samen met het bestuur met ley (penningmeester), Ar- weinig trots te kunnen zeggen Ivens (trainer kernploeg) dat de ganse kern van Sportkring opgebouwd is uit stuk voor stuk rasechte Kiel- drechtenaars, op uitzondering van Sint-Niklazenaar Erwm alst Bemen vlugger opgelost ^en'p»- Om dat alles te be- Bn werd het bestuur enigs- jrvoc enschap, de iitel van ere- rzitter verleent. Verder ma- idewijn Vlegels (koóër- or) deel uit van het dage- i bestuur, dat dus wordt d door voorzitter Luk Bos- j Bi] dit vluchtig overzicht Van Camp dan.» Alhoewel, en |t het wel om een aanvulling dat voegen we er graag aan aven bij de funktie van de toe op aanstalten van de overi- tnaamde koóèrdinator: ge bestuursleden, Erwin nog wijn Vlegels zal niet al- bezwaarlijk als komplete vreemdeling kan worden om schreven nu hij zijn vierde Kieldrecht-seizoen begint. Aangaande de verwachtingen voor het komende seizoen is men in de Polderklub erder terughoudend. Men heeft im mers de les van verleden sei zoen nog in het hoofd: bij de start van 1981-1982 werd door de verantwoordelijken van de grensploeg met grote trom verkondigd dat S.K. de over gang naar derde provinciale zou forceren! Met die bedoe ling werd toen ook de dure Gerry Eeman aangetrokken. Nu bij aanvang van de nieuwe kompetitie zijn de vereisten niet zo hoog gesteld, feit ts alleszins dat Ivens en zijn mannen over meerdere sei zoen naar een ideale ploeg mogen toegroeien om dan ein delijk nog eens met niveau voetbal uit te halen. Een gehalte van voetbal overi gens dat zou passen met de huidige fraaie akkomodatie van het gemeentelijk stadion. «Mensen door goed voetbal van eigen jongeren terug naar ons terrein lokken is onze grootste betrachting», beklem toont voorzitter Bosmans. Onze voorstelling eindigen we bij het fenomeen van de sup- portersklub in Kieldrecht. Deze vergadering kent een bloeiend vooral in provinciale nor men bezien bestaan, en wordt sinds de oprichting ze ven jaar terug geleid door Jef Abbeel zelf oud-speler van on der andere Excelsior. In dat tijdsbestek hebben de supporters reeds menig zetje ten goede gegeven aan het klubbeleid. Het succesvol kerstfeest, aankopen van matchballen en organiseren van sportavonden zijn even veel bewijzen dat de klub voor al op financieel vlak er een goede kopagnon aan heeft. Ter staving één recent feit: het grote talent van Erwin Van Camp was voorgoed verdwe nen indien de integrale som niet door Abbeel en de zijnen ware bekostigd' Tot slot de lijst van spelers: Bosman M., De Cock Theo, Mario Klippelaer; C. De Calu- waert, D. De Clerk. D. Praet, B. Toremans, Yvo Toremans, Marc Van de Perre, D. De Maayer, Johnny Dillis, Tony Dillis, Cony Goossens, R. Thierens. R. Taylor, Erwin Van Camp, G. Verplancke, J. Pen- neman, Geert Verbraecken, Luc Verplancke. Met deze 20 spelers word het seizoen dus geopend maar mets zegt dat daar geen junioren of huidig reserven kunnen wotden aan toegevoegd. Manil Het bijna voltallige bestuur van SK Kieldrecht, alleen Désiré Vertongen ontbreekt. aay jaar sportbeleid in Beveren Steeijer dan welke andere gemeente ook heeft Beveren sinds fusie geweldig werk gemaakt van de uitbouw van de - ^irtinfrastruktuur. Er is natuurlijk eerst en vooral het 'aorTethielstadion, thuishaven voor SK Beveren, dat in vijf Ir groeide van een dorpsstadion naar een gezellig, goed te jerust en degelijk onderhouden gemeentelijk stadion. e boegbeeld van vyf jaar sportbeleid in Groot-Beveren. lar er is meer. I Bug en (ft*0"" ne geïntegreerd en kan nu ver der worden uitgebouwd. Voor de sportzone te Doel werd de grond aangeworven en kwam het voetbalveld al klaar. Samen met mensen van FC Saeftinghe worden nu kleedkamers gebouwd. Het geheel moet nog dit jaar klaar komen. Ook in Verrebroek is men al ver gevorderd met de aanleg van twee nieuwe voetbalvel- BPA beslaat ongeveer 35 hec- Öens de voorstelling van SK taren Naast het bestaande èeren had Frans Van Over- voetbalstadion komen er nog 1 andere voetbalvelden en on- den en is de bouw van de dermecr ook vier tennisterrei- kleedkamers in studie, nen. De kleedkamers die nu Te Melscle werden de gronden door de jeugdploegen van SK verworven en het definitief worden gebruikt zullen voor ontwerp voor de geplande ganse komplcks dienst sportzone werd naar het Minis- iwkeJren. schepen van sport, het bbekfr de sportinfrastruktuur in fusiegemeente Beveren. Hij e, TA eerst en vooral alle poli- Ti Vle partijen danken omdat frecn steeds loyaal het ge- Irde beleid steunde. «Een ril kontrast met vele andere ^^Jlcn en gemeenten, een ^Hkwoord aan alle mandata- JHfcn waard ^prna had Van Overmeiren over de 'sportzoncs' die in acht deelgemeenten wor- j uitgebouwd. Het is de be lling dat de gemeente ten- jte alle gronden in die zones werft en het onderhoud van Isportinfrastruktuur volledig zich neemt. Met uitzondcr- |van de deelgemeente Vra- I Ie zijn nu al bijna alle gron- I voor de sportzones ver- rven Voor wat de gemeen- Beveren zelf betreft werden gronden rond de Klapper- temPat- Frccthicl. doen. Voor Haasdonk zijn er nogal wat problemen. De sportzone is in plan gebracht en de gron den van hef OCMW kunnen verworven worden. De moei lijkheden liggen echter bij terie van Nederlandse Cultuur gezonden ter goedkeuring. Daar ook beginnen nog dit jaar de werken. En dan is er Vrasene waar de gemeente nogal last blijkt te hebben De sportzone is voor een BPA, het vooront- kele gekende boomkwekerijen werP ls a' goedgekeurd maar die gronden moeten afstaan. bc' onteigeningsplan heeft Het dossier zou echter klaar n°ga' wat tegenstand wakker liggen en op die basis zou het gemaakt, onteigcningsplan verder wor- He' resultaat van vijf jaar den uitgevoeid. sportbeleid in Beveren mag er Te Kieldrecht was de sportzo- dus z,Jn- v,Jf jaar bestendige ne al verwezenlijkt maar de *or8 voor de sportinfrastruk- nieuwc gemeente Beveren tuur ,n allc Remeenten die nu kocht ook nog de aanpalende de nieuwe d>namische gemeen- gronden zodat een tweede te Beveren vormen. Op dit ge- voetbalveld mogelijk wordt bied is Beveren ongetwijfeld Het reeds bestaande wijk- Het opgemaakte speelplein wordt ook in de z Aalst In een recent artikel in een advertentieblad beweerde Dr. Lecompte dat joggen levensgevaarlijk is. Mensen die niet joggen lopen zeven keer minder gevaar dood te vallen. De weerslag van dit artikel was opzienbarend. Twijfel hier, verbijstering daar, kortom overal ongeloof en veel vraagtekens. Wij botsen (in training) tegen het kinesistenechtpaar Wollaert - De Volder uit de Luikstraat te Lokeren. Echte liefhebbers van het joggen. Dirk en Jacqueline loodsen ons mee in de knusse leefkamer. In een vurig, goed gedokumenteerd pleidooi veegt Dirk alle twijfels weg. Als proef op de som nog een paar rondjes. Wij hebben het sympathieke paar 's anderendaags teruggezien... Blakend van gezondheid. Bij hen was het artikel van de lever. Joggen komt van het engelse «to jog» wat letterlijk betekent: zich in een sukkeldrafje voort bewegen. Inderdaad, het ont spannende, verkwikkende duurlopen. Dirk Wollaert be klemtoont: «Joggen is niet de harde door gedreven training maar het losse bewegen in zuurstofe- venwicht. Een ideale test om niet te overdrijven: tijdens het lopen moet men een gesprek kunnen voeren met een gezel. De zuurstofvoer naar alle li chaamscellen wordt tijdens een lichte loop met faktor 10 verhoogd. Er is wetenschap pelijk bewezen dat joggen sneller gaat dan autorijden. De tijd die men moet investeren voor aankoop en onderhoud van een auto min de tijd die men wint door zich per auto te verplaatsen komt overeen met zes km per uur, als men per wagen rijdt.» Natuurlijk mag een jogger nu weer niet gaan denken dat hij Roelants of Puttemans is. Er mogen geen specifieke duurtij- den aan vast zitten. Zeker in 't begin met. Het moet vanzelf komen. Neem eens de trap in plaats van de lift. De kruidenier in het centrum woont heus met verder te voet dan met de wagen. Uw krantenverkoper zal zeker niet verbaasd opkij ken u in trainingspak de winkel te zien binnenkomen. En me vrouw, uw nieuw kapsel wordt meer bewonderd op het voet pad dan in de wagen Na een enerverende dag krijgt ge geen eten binnen. De baas was onuitstaanbaar, de colle ga's vervelend. De kinderen moeten het bekopen want ze zijn te luidruchtig De zenuwen staan op springen! Dat is het ogenblik om het trainingspak aan te schieten en zachtjes de spieren te gaan loslopen in een rustige omgeving. Kalm aan. soepel loslopend en diep ademend. Uw lichaam komt weer op zijn plooien, de ze nuwknoop wordt ontward. Te rug thuis smaakt het eten nog zo goed en de sfeer wordt rooskleuriger. Levensoptimis- me en fysieke beweging spe len op elkaar in. er zolang mogelijk goed moest uitzien, niet alleen tegenover zichzelf maar ook tegenover collega's en leeftijdsgenoten. Hier kwam het sociale aspekt op de proppen. Dirk leerde allerlei mensen kennen, de re laties groeiden. Hij nam, sa men met André Audenaert, deel aan de halve marathon van Brussel, Lede en de Grote goed, net waren de spieren die het lieten afweten De laatste vijf kilometer weet ik enkel dat Edwin Gaublomme uit Gent naast mij heeft gelopen. Dank zij hem en mijn wilskracht haalde ik de 42 km in 3u37'04 Mijn prestige had het gehaald op de vermoeid heid» Dirk vertelt het ons om de jogger een duidelijk beeld te geven. Om aan te tonen dat alles niet op één dag komt. met lopen eer je kunt stappen. Je moet geleidelijk aan opbou wen. Jezelf testen, jezelf kon- troleren. Joggen moet vanzelf ko men. Je mag het niet force ren. Van een zuurpruim maak je op een paar dagen geen optimist. Doe het gelei delijk aan. Geen inspanning Ondanks de waarschuwingen van Dr. Lecompte... Lichaamsbeweging en hartinfarkten Lichaamsbeweging is onver mijdelijk voor het goed funktio- neren van het hart en bloedva ten. De zuurstoftoevoer naar de hersenen wordt geregeld door de lichaamsbeweging. Deze zorgt ervoor dat de slag aders hun stuwende werking behouden en verdrijft choles terol. «Geen beter slaapmiddel dan een paar rondjes joggen. U bespaart zich het gewoel in bed en de nadelige invloed van slaappillen. Hartinfarkt staat op de eerste plaats bij de doders. Rond 1940 begon het aantal hartziekten te stijgen. Als bewezen oorzaken de mensen begonnen steeds meer te roken, meer vet te eten en vooral aan minder li chaamsoefeningen te doen. De tijden werden meer kom fortabel. Lichamelijke arbeid nam af. machines beknotten de beweging. De mens voelde zich gefrustreerd en kroop in zijn hoekje. De emoties stapel den zich op. de spanningen stegen. Hoe afreageren?» Dirk Wollaert komt tot de es sentie. Het afreageren van ge- voelstoestanden Joggen werkt kalmerend. Maar zoals in alles mag de beoefenaar niet overdrijven. Ook het schaamtegevoel speelt hier een rol. Sommige beginnelingen willen zich meten met gevorderden. Zij trachten aan te klampen uit vrees uitgelachen te worden. In die poging schuilt juist het gevaar. De jogger begint er een wedstrijd van te maken: tegen zijn gezel, tegen de tijd, tegen de omstandigheden. Dan wordt het kompetitie met alle gevolgen vandien. Onze gastheer heeft het allemaal meegemaakt. Persoonlijke ervaring: eerste 500 meter uitgeteld Drie jaar geleden had Dirk er genoeg van. De ganse dag De stramme spieren wat loswerken. Ook bij het joggen graag meegenomen (dm) steeds weer hetzelfde arbeids ritme. 's Avonds doodmoe, geen inspanning meer kunnen opbrengen om een boek in de hand te nemen of om TV te kijken. Kortom de fut ontbrak. Op een goeie avond zijn stou te schoenen (sorry tumpantof- fels aangetrokken) en wegwe zen. Na 500 meter waren alle goede bedoelingen verdron ken in het zweet. Hij kon niet meer maar hij gaf met op. 's Anderendaags een paar hon derd meter verder Weer veel zweet maar nooit boven de grens van zijn vermogen ge gaan. Na een paar dagen maalde hij, aan gezapig tem po, een drietal kilometer af. Hij begon er nu werkelijk plezier in te vinden. Hij ontmoette vrien den en begonnen een vaste groep te vormen: Tony Van Kerckhoven, Kris Temmerman e.a. Freddy D'Hooghe. De af standen werden stilaan opge dreven en Dirk begaf zich aan georganiseerde jogging. Hij vond een bondgenoot in André Audenaert. substituut aan de Rechtbank te Dendermonde. André was van oordeel dat hij Volskloop te Gent. Nu komt de kinesist, de deskundige aan het woord, in alle eerlijkheid. «Na 30 km dacht ik dat mijn spierstelsel niet meer normaal was. Het was de klop. Ik had nochtans niets verwaarloosd. Regelmatig eten en vooral vloeibaar. Ik liep nog als een automaat Maar mijn hart en longen funktioneerden nog maar een ontspanning. En vooral, overwin je schaam tegevoel. Je geburen zullen misschien wel eens lachen maar in feite zouden ze niets liever doen dan ook hun trai ningspak aan trekken om mee te joggen. De bewerin gen van Dr. Lecompte ten spijt... André - Eendracht Aalst 3-0. Niemand had verwacht dat de thuisploeg met zo een spel tegen groterebroer zou uitgepakt hebben (per) Aalst - Eendracht Aalst 3-0. Eendracht kon niet anders dan de wil ondergaan van de thuisploeg die na de openingstreffer op een zeer hoog tempo speelde (per) Kines Lecot ■clupaar Dirk 1 De Shotokan Karateklub Stekene schreef een brief aan de gemeentelijke sportraad met de vraag om de matten waarop geoe fend wordt vast te kunnen leggen (indien er openin gen tussen vallen is dat bij zonder gevaarlijk voor kwetsuren) én met opmer kingen over het onderhoud van de sporthal. Voorna melijk het sanitair heeft een kwalijk geurtje. Ook betreurde de klub dat op merkingen in die zin ge daan tijdens de «rond vraag» op de vergadering van de gemeentelijke sportraad, niet werden op genomen in het verslag. Er kwam wel een antwoord van de gemeentelijke sportraad maar daar staan wel enkele meldens waardige passages in We geven ze hieronder letter lijk weer «Wat uw eerste opmerking op het verslag van de vori ge algemene vergadering betreft zijn wij van mening dat in een verslag niet alles kan opgenomen worden wat op een vergadering wordt besproken. De be doeling van een verslag is de meest noodzakelijke za ken te vermelden»... Enkele regels verder: «Wij hebben uw opmerkin gen samen met nog enkele vragen van andere vereni gingen in een brief aan het kollege van burgemeester en schepenen overge maakt. Wat uw vraag be treft kregen wij van het gemeentebestuur antwoord dat alles zal worden onder zocht. Wij hebben bewust deze zaken niet opgeno men daar het verslag ook naar de pers wordt ge stuurd en wij meenden dat het niet noodzakelijk was dat hierover in alle dagbla den wordt geschreven...» Veel kommentaar is hier niet nodig, dachten wij. Wel spijtig dat het stinkt in de sporthal want dat is het! en dat de pers het tóch te weten is gekomen. Nog spijtiger is het dat het precies nü moet gebeuren, enkele weken vóór de ver kiezingen! De «wakkere Stekenaars» zullen slechts versterkt worden in hun overtuiging. DeBeEr

De Voorpost | 1982 | | pagina 41