leuze opkomst oor zeventig jaar Bond Moyson in Mere Belgische zakengroep en Egyptische generaals bouwen vakantiedorp in Abu-Sir —I I Sint-Niklaas thuishaven voor Belgian Contractors-Exporters Luidt aanslag op Radio 77 in Sint-Niklaas kleine piratenoorlog in? Barbecuefestijn in stadspark te Aalst l herdenkingsfeest «70 jaar Bond Moyson» werd, in tegenstelling tot wat men pmeen verwachtte, niet gekenmerkt door een overdreven elektorale sfeer, hoewel dit jens moet gespeeld hebben in het achterhoofd van de organisatoren. ►er dan driehonderd aanwezigen waren komen opdagen voor een programma dat Idelijk op middelbare en derde leeftijd was afgestemd. De refter van de ryksbasis- d tool van Mere is niet voorzien om zo'n massa op te vangen, zodat de aanwezigen over ter: Ie zalen moesten verdeeld worden. Sec ■"ennjggr Met meer dan 150 oude ge- Om 14.30 uur startten dan de t°n<£ socialistische ziekenfonds trouwen waren ze in Erpe-Me- zaalaktiviteiten met de show- B°9|id Moyson viert dit jaar het re. vergrijsd met de socialisti- en toneelgroep «De Lach- F| dat het 70 jaar geleden sche beweging, die in de deel- zaaiers», soesjciéel erkend werd. Deze gemeente Mere sedert 1920 En alhoewel uw reporter ter Raa<tingen, die in elke gemeen- politiek aktief is. plaatse tijdens deze show op "F van het arrondissement En al hebben de meesten grij- zoek was naar nieuws van het lllo<4st - Oudenaarde plaatsvin- ze haren (of zelfs geen haren politieke front de kandida- 1 Sp. situeren zich haast alle- meer) hun strijdlust en over- tenlijst van de S P. blijft voor- d in september de perio- tuiging zijn ze nog niet kwijt: lopig een raadsel klonken vlak vóór de gemeente- de Internationale klonk er uit de lachsalvo's luid. lang en .verkiezingen. De Zotte- honderden kelen, de vuisten dikwijls, wat er op wijst dat de e publicitaire staf daar gebald zonder roos, want dat is «Lachzaaiers» het publiek op de hoofdburelen van Bond er slechts de laatste jaren bij- de hand hadden en hun naam in gevestigd zal dit gekomen. eer aan deden, torale sfeertje wel voor Na drie uur lachen, slechts gehad hebben, toen de Feest door een korte pauze onder- iperiode gepland werd. Zoals op zovele aktiviteiten broken, konden de aanwezi- ifdbrok van de viering was ook op niet socialistische gen dan hun verstijfde en ver in de bloemetjes zetten van was het S.K.V.V. Trommel- krampte lachspieren loskau- leden, die 35 jaar of meer korps van Erpe-Mere present wen met koffie en belegde zijn van dit socialistische om de festiviteiten met luid broodjes, tenfonds, dat sedert zijn geroffel aan te kondigen en te Daarna werden de leden met ':hting onder leiding van starten. Dit Trommelkorps, 35 jaar of meer lidmaatschap :1 Moyson een belangrijke dat een hobbyklub van het So- gehuldigd en een geschenk heeft gespeeld in de ge- cialistische Kinder- en Valken- aangeboden een badhand- "leids- en welzijnszorg, verbond is, stond voor de rest doek met het Bond Moyson- alleen in Vlaanderen, van de viering in voor de be- embleem Het bij name op- in het ganse land. diening van spijs en drank. noemen van de 150 gevierden zou ons te ver leiden. /lak na de viering stond het orkest reeds klaar. Jacqueline De Zeeuw, voorzitster van de plaatselijke afdeling, mocht dan onder luide toejuichingen de dans openen. Er volgde ook nog een tombo la; alhoewel zoiets normaal het \ernoemen niet waard is. kan ondergetekende toch melden dat hij een fles wijn en een citruspers gewonnen heeft. Bond Moyson en de plaatselijke politiek Alhoewel de zaal versierd was met verkiezingsaffiches van de S.P.. vooral dan rode num mers 1toch werd het feest niet ontsierd door overdreven elek torale publiciteit. De tenoren van de plaatselijke S.P Al- fons De Spiegeleer - Johan De Wolf Jeff Van den Steen waren echter opvallend van de partij. Geen verkiezingstoespraken of voorstelling van kandidaten echter. Schepen De. Wolf wenst de lijst slechts voor te stellen als de lijsten officieel neergelegd zijn. Dan pas kan iedereen een volledige en kor- rekte lijst publiceren. Alle aanwezigen werden trou wens uitgenodigd op zondag 19 september aanstaande op- Een blik op de vele aanwezigen op de viering van 70 jaar Bond Moyson nieuw van de partij te zijn in de rijksbasisschool. Steen straat te Merc. Dan gaat het hem om een echt verkiezings- feest. Lijsttrekker Johan De Wolf en raadslid Jeff Van den Steen tweede kandidaat en voorman van de grootste deelgemeente Mere, zullen er het woord voe ren en de lijst, die vorige don derdag 2 september op een algemene ledenvergadering werd goedgekeurd, aan de aanwezigen voorstellen. Toch konden wij alvast 17 van de 25 kandidaten noteren toen de huisfotograaf van de S.P. Willy Marckx de aanwezige kandidaten op de gevoelige plaat vastlegde. De namen: Meerman Marcel en Van Boven Mariette uit Aaigem. Jacqueline Meule- man, Kamiel Goessens en Ru dy Lievens uit Burst. Johan De Wolf. Hubert Callebaut en Norbcrt Uyttcrsprot uit Erpc. Jeff Van den Steen. Patrick Van Cauter, Erik Ghijsens, Petrus De Maertelaere. Pierre Van den Steen. Mare Fierens, Camilla Van de Velde en Noël De Swaef uit Merc. Eddy Van den Abccle en Aimé Verbrae- kel uit Erondegem. Rouw Pierre Van den Steen, hoofd van de plaatselijke afdeling Bond Moyson, hield zich tij dens dit feest op de achter grond. Alhoewel hij kandidaat is op de S.P.-lijst tijdens de komende gemeenteraadsver kiezingen wenste hij het feest in mineur bij te wonen: zijn vader. Odilon Van den Steen bij velen gekend onder de naam Casimir stichter en oud-voorzitter van de socialis tische gepensioneerdenbond van Mere, bond die meer dan 200 leden telt. is donderdag 2 september overleden. De be grafenis vond plaats op don derdag 9 september om 10 uur te Mere. JVM Abu-Sir (Egypte) - De Middellandse Zee en Alexandrië zijn vlakbij en in Kaïro rijden trams van Belgische makelij, in dit langgerekte, smalle land van pyramiden en pauperisme lonkt men naar de toeristen als importeurs van centen en welvaart. In Alexandrië is een nieuwe luchthaven in de maak en nabij de weg naar Morsa Matruh wordt een heus vakantiedorp klaargestoomd. Honderden bungalows voor effe uit-ers from all over the world, geprefabriceerd projekt dat wordt samengekneed na veel gekonfereer én na een krachtige shake-hands tussen een handvol Arabische generaals en Belgische managers. Jef De Cock, industrieel uit Sint-Niklaas, werd gemachtigd om in deze wat exotische kontreien pakweg achthonderd moderne optrekjes neer te heien, mét hem sleutelen klaarziende lieden uit Aalst, Wetteren, Brussel en Gent aan de sleutel-op-de-deur bungalows, turnkey heet het in het internationale buildingjar gon. Half november begint het gegraaf, kranen hijsen zowel de Egyptische ekonomie als de in kommer verkerende Belgische bouwsektor uit de problemen. Avant-première van een ooggetuigenverslag, want de Belgian Contractors- Exporters hadden (nog) géén vliegtuig gecharterd propvol Wase of zelfs nationale journalisten om de sublieme rekonversie van woestijnweemoed tot businesssuk- ses in zich te prenten en aan de bevolking over te brieven, BCE liet partner en president De Cock drie hoog aan de Hofstraat in Sint-Niklaas (Belgium) een met glamour van geslaagdheid geoliede story opdissen, financiën- en buitenlandse ferci handel-minister Willy De Clercq en staatssekretaris André Kempinaire voor deri buitenlandse handel misten de energieke presentatie niet. Theoretisch toetasten dus, mondje Engels et même Frans kwam van pas, maquettes etaleerden het leisurefenomeen van across the sea, we kuierden in een exemplarische bungalow, kundig opgetimmerd op de gelijkvloerse etage van Boudelo, de stijlvolle werk en woontempel van waaruit je vooral die donderdag in één oogopslag overschou- wen kon hoe nevralgiek en grotesk bijna een provinciestad door eenfoevallige samenloop van circumstances (nieuw busplan, scholenspits, ballonpaniek, na- markt- en braderiesfeer) tot chaotische vlek verwordt, een paar uur lang. Maar de interesse moest Egypte gelden, niét het Lievevrouwplein of de Parklaan. Elfhonderd sollicitanten Wie A zegt moet ook Bu zeggen, Sir. De A van Alexandrië of Arabieren, de Bu van buitenlandse handel in België. Een web van belangen over de mare nostrum heengespannen, de ene dekt de andere financieel en zakelijk. Je mag dan al met een koöperatieve van Egyptische militairen te maken hebben, cénten heb je daarom nog niet meteen. El Nasr El Gedide zo heten de verenigde generaals Ju betalen een voorschot van 15 procent, de Belgische Generale Bankmaatschap- pij telt de overige 85 procent neer cn voor dat Belgisch aandeel worden vanuit Egypte én vanwege de Nationale Delcrederedienst, d.i. in feite de Belgische overheid (dienst buitenlandse handel), garanties verstrekt. De spin wentelt zich ook langs Zwitserland, thuisland van de Eurotel-hotelketen: die groep (die in Belgie o m. naar Antwerpen en Spa vertakt hotels met kamers met kitchenette en ook de Restopgroep kontroleert) dirigeert straks het management van het Egyptische vakantiedorp, maar staat wel de helft van de winst af. BCE koördineert dus, in gesloten Belgische gelederen stevent men op de Egyptische markt af, het individualisme laten deze Belgische zakenlui terzijde. Veertig Belgen kunnen in Abu-Sir aan de slag, weldra, maar toen men onlangs middels een advertentie naar gegadigden hengelde boden zich wel elfhonderd mensen aan: van metselaars tot schrijnwerkers, van koks tot ingenieurs. Als die geïnteresseerden dan toch per se wég willen uit België, kan BCE het dan niet met ze op een akkoordje gooien en aan hèn zo'n bungalow slijten? Zo kom je niet uit de krisis, natuurlijk, maar het is toch tekenend voor het sociaal-industriële I klimaat dat én werknemers én werkgevers, althans de ondernemers uit de bouw, het bij ons niet meer zien zitten en naar verwegge oorden trekken. Joseph De Cock zag pakweg zeven jaar geleden de Belgische bouwkonjunktuur naar een inzinking toehollen, een neerwaartse piek die mee te wijten is aan de hoge sociale lasten bij ons. Het alternatief: de export. Geprospekteerd heeft hij in Syrië, het Midden-Oosten, Nigeria. Algerije. Tunesië en Guinea, in Egypte ontmoette hij vertrouwenswaardige handelslieden. Alléén spring je echter niet ver, de kommerciële én geldelijke inbreng van andere ondernemingen kwam van pas. Veertig miljoen als startkapitaal, en op 22 juni jl. was BCE een feit. Geld van privépersonen (men engageert zichzelf en niét de firma) én van financierings- groepen, van de overheid ook. Enkele namen: De Cock in Sint-Niklaas. Vincent Favier uit Pecq in Henegouwen. Gustaaf Pieters van Pieters-De Gelder in Wetteren. de in Brussel verblijvende Egyptenaar George Anthony. Gentenaar Peter Staelens, Emile Rombaut uit Aalst. VD' Half miljoen werkuren IQ Vier administratieve krachten werden al bij de realisatie betrokken, veertig 'w Belgen kunnen dus dra naar Egypte gaan werken. Samen met zo'n kleine tweehonderd Egyptenaren zullen zij ongeveer achttien maanden werken aan het Abu-Sirprojekt. men schat het aantal Belgische «manuren» op een half miljoen. De funderingen voor het vakantiedorp worden in Egypte aangemaakt, alle toef bouwstukken komen uit ons land. De Beverse architekt Van Lierde en het Roeselaarse bureau Van de Kerekhove stonden voor de plannen in. De (weinige) uitverkorenen die straks gaan helpen bouwen in Abu-Sir worden met goeie zorgen omringd: een week of vijftien in Egypte telkens en dan twee weken uitblazen in België, en op langere termijn mogen de gezinsleden zelfs mee. men voorziet de mogelijkheid, lager onderwijs te verstrekken aan de kinderen der werknemers. Achthonderd prefabbungalows dus en een shopping center, sportterreinen en nutsvoorzieningen erbij, alles samen een oppervlakte van zo'n 50 hektare. daarin is een heleboel sportinfrastruktuur begrepen, twee restaurants ook en een diskotheek, er zijn bungalows met één, "twee en drie slaapkamers. De kontrakt- prijs: iets meer dan een miljard. Maar het zou kunnen dat dat bedrag stijgt, nta gewoon omdat er .wellicht duizend i p.v achthonderd bungalows worden q p gebouwd. In de nacht van vrijdag op zaterdag jongstleden werd in de Sint-Niklase Heibloemstraat in residentie Permeke een zeer stoutmoedige inbraak gepleegd, waarbij zich heel wat vraagtekens opdringen. Nadat disc-jockey Peter De Winter en technicus Edward Buitenzorg de programma's om middernacht hadden afge sloten werd er voor het eerst, en dat voor slechts een paar uurtjes, geen permanentie voorzien in de studio. De nachtportier die gewoonlijk naast de zendinstallatie waakte was immers voor een kleine poos verhinderd. Vandaar gaat 1 een zeer gemotiveerd ver moeden in de richting van «be kenden» van de Seventy-Se- ven-keuken. Verder betrof het opvallenderwijs niet zomaar een «gewone» roofoverval want niet alles wat los of draagbaar was werd gestolen, maar de diefstal was duidelijk gericht op het saboteren van de zendinstallatie zelf. Er werden inderdaad twee on misbare onderdelen ont vreemd. namelijk (en dan ko men we het op terrein van ingewijden) de booster en de stuurzender zonder dewelke verder uitzenden uiteraard to taal onmogelijk werd. Deze twee stukken waren im mers niet zomaar doorsnee verkrijgbaar maar waren alle bei van professionele aard en enkel verkrijgbaar in het bui tenland. Voor het overige werd geen antenne aangeroerd of aan geen enkele plaat of cassette geraakt, laat staan ge stolen. Al deze faktoren wij zen erop dat het een bijzonder eigenaardig gevalletje betreft dat hoogstwaarschijnlijk wei eens een afrekening zou kun- n zijn in kringen van de Wase vrije radio's. Een we reldje waarin sedert enkele weken ietwat gaande is sinds het ontstaan van deze bijzon dere veel sukses kennende Ra dio 77. De voorgeschiedenis Sinds 1 juli 1982 zendt een kleine hechte groep van radio- freaks (semi)-professionele programma's uit vanuit het hart van het Waasland. Dit had van bij de start zoveel impakt en dito belangstelling dat de afgunst van de andere zenders natuurlijk niet verras send was. Het was overigens niet meer dan logisch dat Se- venty-Seven wind in de zeilen had want de kwaliteit van hun programmering was beduidend groter dan de overige lokale zenders. Het is trouwens niet zomaar wat amateuristisch ge doe in en om de Heidebloem- straat. Alles werd tot in de puntjes uitgekiend en het is helemaal geen toeval dat de technische staf (en hoofdeige naar) reeds betrokken was bij een gerenomeerde zeezender (alias Mi-Amigo). Dit in kom- binatie met de overgrote meer derheid van disc-jockeys die in het verleden reeds begaan wa ren met diezelfde piratenmi- lieus en later in nationale vrije radio's als Maeva en Contact hun sporen verdienden. Wat nu? «Wc willen zeker en vast op deze basis doorgaan en volhar den», zegt ons de woordvoer der van deze zender, die we laten voor ditzelfde blad uit voeriger aan bod zullen laten komen. Als besluit nog een bewering van dezelfde bron: «Waarschijnlijk (dit schrijven we op dinsdagmiddag) komen we dinsdag of woensdag terug in de ether. Dat enkel en al leen als we het voorziene nieu we materiaal eriaa! ter beschik hebben en we daartoe niets of niemand met storingen en der gelijke lastig vallen.» Inmiddels moet De Voorpost- lezer reeds bekend zijn met het feit of de vertrouwde ondanks die korte tijd, bijna onmisbare klanken van Radio Seventy- Seven op kanaal 101.5 van de FM-band weer doorkomen: maar wij verwachten niet anders. M.N. Voor de derde maal werd in het stadspark, het barbecue- festijn van het syndikaat der verenigde beenhouwers van Aalst en omliggende ingericht. En als naar jaarlijkse gewoon te werden de winsten integraal afgestaan aan instellingen die zich inzetten voor mentaal ge- handikaptc kinderen. Dit jaar komen vijf initiatieven in aan merking: De Beschutte werk plaats Aalst, Levensvreugde Aalst. R1BTO Aalst. Don Bosco Aalst en Schoonderhage Sint-Lievens Esse. Met een zekere trots zegt de voorzitter van het syndikaat, de heer 't Kint. dat hij dit jaar mag rekenen op en 85-tal me dewerkers die zich een ganse zondag gratis ten dienste stellen. Een overgelukkige voorzitter die mag rekenen op een kern van medewerkers. Gelukkig was de zon dit jaar van de partij. Dit jaar geen spektakels, om dat men met zo weinig moge lijk onkosten een grotere winst wil maken DJ Mark zorgde wel voor wat muziek. En of het een sukses werd. Om en bij de 2500 maaltijden werden geser veerd. Men hoopt de 130.000 frank winst van verleden jaar te ver beteren. en volgens de voorzit ter is dit mogelijk. Hij zegt immers zelf en dat beamen wij met hem «Een goede daad is goud waard» HJM Prominenten in de Boudelobuilding in Sint-Niklaas, bij de voorstelling van het Egyptisch projekt van BCE (foto hmc) Joseph De Cock en staatssekretaris André Kempinaire: daar ligt de Nijl en ginds gaan we bungalows bouwen (foto hmc) BCE-worldwide Samen sterk, zeggen Joseph De Cock en zijn BCE-direkteur Luc Goethals. Naar Nederlands en Duits voorbeeld zien zij voor de bouw vooral heil in een hergroepering, je kan dan makkelijker de buitenlandse markt afschuimen want de binnenlandse bouwmarkt is oververzadigd en daar valt niks te rapen. Er zijn momenteel besprekingen aan de gang voor de bouw van vïjhonderd huizen en enkele grotere gebouwen in Algerije en voor zo'n honderd huizen en een hotel in Nigeria. Aangevoerd door prins Albert trekt binnenkort een Belgische handelsmissie naar Kameroen, ter studie ligt ook de bouw van zestien yachthotels op de Egyptische Nijl. Er zit dus blijkbaar muziek in BCE. De individuele partners hebben overigens hun handelssporen al verdiend in Egypte, maar ook in Irak. Nigeria, Saoedi-Arabië en Congo-Brazaville. Die tweede september waande je je in Boudelo, dat toch de benaming is voor het klooster van weleer in Klein-Sinaai, eigenlijk méér in Klein Kaïro. Ministers, ambassadeurs, Wase prominenten toch ook Zij kwamen eens rondneuzen in de hele BCE-dynamiek. die deze volzin-doelstelling in het banier heeft geschreven: «Exportverrichtingen in de bouwsfeer, waarbij de nadruk zal gelegd worden op Belgische materialen en technologieënAbu. het siert het Belgisch-Egyptisch tweespan dat zich in een vakantiekomplex over de krisis heen graaft en metselt. Abu-Sir is duidelijk géén eindpunt \oor de klaarkijkende BCE-klub die zich via veel kommerciële en vakkundige vaardigheden uit de Belgische engheid aan het labeuren is. Wouter VLOEBERGH

De Voorpost | 1982 | | pagina 45