Kleine kroniek van de familie Hinderdael uit Temse <2) Muziek en bier maken... HINDERDAEL TEMSE Cesar Hinderdael(1878-1934) Frans Cesar Hinderdael werd geboren in Bazel op 30 januari 1878. Waar de (veelzijdige) belangstelling van zijn oudere broer Jef vooral uitging naar de literatuur, werd Cesar voornamelijk geboeid door de muziek. De Mechelse organist Lodewijk Arras erkende de mu zikale aanleg van Hinderdael en werd zijn eerste leermeester. Hij onderwees hem notenleer, piano, orgel, harmonie en kerkzang en bracht het heilig vuur bij Hinderdael definitief aan het vlammen. Hinderdael trok naar de Interdiocesane School voor Kerkmuziek (Lemmensinsti- tuut) te Mechelen om zich bij Edgar Tinei te bekwamen in de kerkmuziek. Toen hij het instituut in 1900 verliet, had hij diplo- In Temse was hij ook lesgever en be stuurslid van de fanfare Moed en Volhar ding. Na zijn studies aan het Gentse konserva- torium toog Hinderdael naar het Konink lijk Vlaams Konservatorium te Antwer pen, waar hij esthetiek en kompositie studeerde onder leiding van Jan Blockx, oud-leerling van Benoit en diens opvolger als direkteur van het Konservatorium te Antwerpen. Net als P. Benoit hechtte J. Blockx grote waarde aan het (Vlaamse) volkslied. Hij wijdde Hinderdael in, in de Vlaamse muziek in het algemeen en het Vlaamse volkslied in het bijzonder, en drukte op die manier een diepe stempel op de Temsenaar, die zelf heel wat volks- Pittig detail: in 1913 behaalde Emiel van Bosch aan het Gentse konservatorium de eerste prijs voor Nederlandse zang (grote onderscheiding) met de uitvoering van «De Ballade», aria uit het lyrisch drama «De Leeuw van Vlaanderen», door Jozef Crets geschreven, op muziek van... Cesar Hinderdael. Net als zovele andere burgers vluchtte Hinderdael bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog naar Nederland, waar hij zich uiteindelijk definitief in Den Haag vestigde. Tijdens de oorlog gaf hij op tal van plaatsen Vlaamse koncerten. waarbij hij ook eigen komposities voorstelde. Hij deed dat samen met Emiel Van Bosch, die in oktober 1914, kort vóór de val van Antwerpen, het Belgisch leger had verla ten (desertie) en de wijk had genomen naar Nederland. Bij Van Bosch' huwelijk in 1916 met Annie Geurts was Hinderdael getuige. Heimwee naar Temse en het oorlogsge beuren kwamen aan bod in Hinderdaels kompsities van die periode. Naar aanlei- Vlaamsvoelend man. overleed op 22 mei 1934 (en niet op 5 juni zoals de encyclope dieën vermelden) na een korte ongesteld heid (aldus het Nederlandse dagblad Het Vaderland in zijn avondeditie van 22 mei 1934). Bij zijn begrafenis werden geen bidprentjes gedrukt. In 1935 verhuisden zijn weduwe en doch ter naar Berchem (België). Op 7 maart 1938, dag op dag op haar 18',c verjaardag, overleed de dochter aldaar (leukemie). Nog datzelfde jaar verhuisde de weduwe naar Mortsel en nog later naar Hamme, waar zij haar intrek nam bij haar zuster. Zij overleed er in de loop der zestiger jaren. Het Lemmensinstituut en de konservato- ria van Antwerpen en Gent hebben vele instrumentisten en komponisten ge vormd. die de Vlaamse muziekliteratuur eer aandoen. Cesar Hinderdael is er één van. Paul Hinderdael (1882-1934) Paul (eigenlijk Petrus Paulus Rafaël) Hin derdael werd geboren te Rupelmonde op 27 juni. Hij studeerde aan het atheneum van Vilvoorde, maar was eigenlijk voor bestemd om de brouwerij van zijn familie lang moederszijde over te nemen. Deze Temsese brouwerij («Cambrinus») geves tigd in de Akkerstraat, was in 1851 ge sticht door Jozef Muys-Pilaet. en werd sinds 1862 geleid door hun ongehuwde kinderen August en Celeste Muys, van wie P. Hinderdaels moeder de zuster was. Een blijvend beenletsel maakte Paul Hin derdael tot het troetelkind van August en Celeste Muys. bij wie hij na het volgen van een brouwerskursus niet alleen werkzaam werd. maar waar hij ook vaker vertoefde dan thuis. Na de dood van August Muys (1901) ging hij definitief wonen in de Akkerstraat en nam hij de leiding van het bedrijf in handen. Door erfenis werd hij eigenaar van de brouwerij én de steenbakkerij (op het Hollands Gelaag, Temse) van de fami lie Muys. Hij huwde op 8 januari 1919 met Emelie Van Uytvanck 27 januari 1879) uit Tielrode. Vóór de eerste wereldoorlog telde Temse niet minder dan 13 brouwerijen, aantal dat na de oorlog en zijn nefaste ekonomi- sche evolutie konstant daalde. Paul Hinderdael was een rustig-aan le vend man, type van de welstellende bur ger, die zelf nauwelijks werk verrichtte, genoot van het leven en teerde op zijn rijkdom, waarop hij prat ging. Hij had een goed hart en kon nooit «neen»! zeg gen wanneer men hem om iets vroeg. Temses legendarische kaailopers bijvoor beeld konden daarvan meespreken: bier. brood, klompen,... hij gaf het hen gratis met gulle hand. Het werk in de brouwerij liet hij uitvoeren door twee vaste knechten: Amedee Van Roven en Jef Van Acker, die vaak werden bijgestaan door gelegenheidshelpers. De toenemende ekonomische krisis, de evolutie binnen de brouwerijsektor en het tekort aan daadwerkelijke leiding en effi ciënte aanpak hadden tot gevolg dat de brouwerij Hinderdael een terugval kende. Daardoor sloot de eigenaar in 1927 een akkoord af met de Brouwerij Campina van Dessel, die voortaan all dranken le verde. Bij P. Hinderdael werd enkel nog tafelbier gebrouwd (bij zijn overlijden in 1934 werd het zelf-brouwen volledig ge staakt). Er kwam echter geen kentering en in 1929 verkocht P Hinderdael (met de mede- eigenaars Felix en Claus) de steenbakke rij. die niet langer winstgevend was. Maar de brouwerij bleef achteruitgaan, mede door de konkurrentie, die van de mogelijkheden van modernisering beter had gebruik gemaakt. Het huwelijk van Paul Hinderdael en Emelie Van Uytvanck bleef kinderloos. In 1931 kwam de toen 13-jarige Georgette Hinderdael bij hen inwonen. Zij was het jongste van de zes kinderen van de eer- dervermelde Theofiel Hinderdael uit Oombergen. kozijn van Paul. Zij liep pensionaat in Puurs en stak in haar vrije tijd een handje toe in de brouwerij. Het overlijden van Paul Hinderdael op 25 oktober 1934 leidde eigenaardig ge noeg tot een kentering in de evolutie van de zaak Georgette Hinderdael bleef uit het pensionaat weg en wijdde zich voortaan met de weduwe Hinderdael - Van Uytvanck volledig aan de zaak. Ge makkelijk en dankbaar was hun opdracht ma's behaald voor harmonie, contrapunt, orgel en kerkzang. Om ook ingewijd te raken in de moderne muziek zette hij zijn studies verder aan het koninklijke konservatorium te Gent. waar Emiel Matthieu zijn leermeester werd. Reeds in 1901 werd hij uitgeroepen tot de sterkste virtuoos van zijn klas; tevens behaalde hij de tweede prijs voor orgel en gewijde toonzetting. Een jaar later werd hij als primus van het konserva torium uitgeroepen. Aan het Gentse kon servatorium vervolledigde Hinderdael zijn technische studie; hij werd bekroond in praktische harmonie, geschreven har monie, contrapunt en fuga. Bovendien hernam hij er de studie van organist, wat hem een nieuw diploma opleverde. In Temses kulturele léven was Hinderdael intussen een rol van betekenis gaan spe len. Zijn grote voorliefde voor Peter Be noit leidde, na diens overlijden in 1901, tot de organisatie van de grootse Peter Benoit-feesten, kunstkoncerten van hoog niveau, waarvan de uitstraling tot ver buiten Temse reikte. Hinderdael was de grote bezieler van deze koncerten, die door de eerste wereldoorlog voor goed werden stilgelegd. liederen zou komponeren. Aan het kon servatorium te Antwerpen vatte hij bo vendien de studie van de contrabas aan. Van Jules Benoit (contrabassist aan de opera te Antwerpen) kreeg hij zijn eerste opleiding, van Jan De Keuster de vervol making. Na deze studie werd hij, in 1911. contrabassist in de Vlaamse Opera en Klassieke Concerten te Antwerpen, be- roepsaktiviteit die hij tot de eerste wereld- ding van het sneuvelen van de gebroeders Van Raemdonck die hij in het vooroor logse Temse had gekend komponeerde hij muziek voor Frans' gedicht «Lied van de dood». Ook schreef hij muziek voor gedichten van (de eveneens gesneuvelde) Leo De Nayer en voor de meer omvang rijke dichtwerken van de Temsese advo- kaat-letterkundige Jozef Crets, die ook naar Nederland was gevlucht (Rot terdam). helemaal niet. want de eerste jaren diende vooral gezwoegd om uit de rode cijfers te komen. Niettegenstaande haar jeugdige leeftijd I werd Georgette Hinderdael de motor van het bedrijf en dank zij haar doeltreffende aanpak en grote inzet wist zij het tij te doen keren. Nog vóór de tweede wereld oorlog was de heropstanding een feit. De magere jaren lagen voor goed achter de rug. Ook na haar huwelijk in 1948 met Jean Van Brussel (huidig adjunkt-sekretaris van de Wase Kristelijke Mutualiteit), bleef Georgette Hinderdael bij de wedu we Hinderdael - Van Uytvanck inwonen. De weduwe heeft nog volop van de herop standing en de bloei van de handel kun nen genieten. Zij overleed op 6 maart 1959 op 80-jarige leeftijd. Het echtpaar Van Brussel - Hinderdael kreeg vier kinderen: Lydie. Paul. André en Jacques. Deze laatste, geboren op 10 oorlog uitvoerde. Daarnaast gaf hij tevens privéles. Hinderdael had intussen al aardig wat gekomponeerd en verscheidene van zijn kreaties waren bekroond. Zijn kompositie «Luim» (voor contrabas) werd in 1908 (toen hijzelf nog les kreeg van De Keus ter) als opgelegd voordrachtstuk aange duid aan het Antwerps conservatorium. Cesar Hinderdael geldt ook als de ontdek ker van Temses beroemd geworden bari ton Emiel Van Bosch. Het was in februari 1908 dat Hinderdael bij de fanfare Moed en Volharding, kennismaakte met Van Bosch. Deze laatste, toen een 22-jarige mandenmaker, was door het fanfarebe- stuur gevraagd om een koncert op te luisteren. Hinderdael verzette zich aan vankelijk. maar eens de stem van Van Bosch gehoord, werd hij enthousiast: het begin van een duurzame en vruchtbare samenwerking. Nadat Hinderdael zelf Van Bosch muziekonderricht had gege ven. zette hij hem ertoe aan konservato rium te volgen, hetgeen Van Bosch ook prompt deed. Het betekende de definitie ve start van een suksesrijke karrière. Nog tijdens de eerste wereldoorlog werd hij, door bemiddeling van Thomas Knei- fer. contrabassist in het Residentieorkest (Den Haag), een door het rijk gesubsi dieerd beroepsgezelschap, dat in binnen- en buitenland optrad (en optreedt) en circa 80 leden telde (en telt). Tot bij zijn overlijden bleef Hinderdael bij dit orkest, dat toen onder leiding stond van Peter Van Anrooy. één der belangrijkste diri- gent-komponisten van Nederland. Hinderdael was tevens als leraar noten- leer en harmonie verbonden aan een Haagse muziekschool. Uit zijn huwelijk (1915) met Emilie Pilaet uit Stekene. dochter van een onderwijzer werd op 7 maart 1920 een dochter gebo ren: Lidia. Ook na de oorlog bleef Hinderdael kom poneren. in verschillende genres, o.m. voor groot orkest. Gedurende de zomer- koncerten die het Residentieorkest ver zorgde in 't Kurhaus te Scheveningen. oogstten werken van zijn hand veel suk- ses. Een promotor van zijn komposities was Ignaz Neumark. tweede dirigent van de Kurhaus-koncerten te Scheveningen. «Landelijke zomerschetsen». voor hobo en orkest, komponeerde Hinderdael voor de solo-hoboïst van het Residentieorkest. Jaap Stotijn. die dit werk tijdens een muziekkoncert in Temse uitvoerde (ca 1931). Naast volksliederen en geestelijke liederen schreef hij ook de muziek voor de opera «De Schabeletter», waarvan de tekst geschreven werd door Lodewijk Scheltjens (1931). Het stuk speelt zich af te Rupelmonde in 1846. Tijdens het zopas vermelde muziekkoncert in Temse ca. 1931 werd voor het eerst een aria uit deze opera gezongen (door Temsenaar Frans Van Schoor). Toen het nieuwe orgel in de dekanale kerk van Temse werd gewijd en ingehul digd. trad Cesar Hinderdael als organist op. Hij schreef talrijke bijdragen voor het blad Onze Symfonie en andere (muziek) tijdschriften. Cesar Hinderdael. een lustig, minzaam. Jacques Van Brussel, die nu de dranken handel Hinderdael leidt (rdg) I Georgette Hinderdael met echtgenoot Jean Van Brussel (rdg) Cesar Hinderdael in 1912 juli 1956. nam in 1979 officieel de zaak over. zodat de bierhandel Hinderdael ook na meer dan 130 jaar nog voortleeft. Samen met de zaak De Nayer is zij de enige overlevende van de 13 brouwerijen die Temse vóór de eerste wereldoorlog kende. De Nayer heeft het langst zelf bier gebrouwd (tot 1953), maar Hinderdael is in lengte van jaren meer dan 30 jaar ouder. Luc DE RYCK (slot) Paul Hinderdael

De Voorpost | 1982 | | pagina 48