Ballons in Sint-Niklaas: beelden die bijblijven St.-Amandusvlering met «koekenbedeling» te Erembodegem Derde Leeftijd met grandioze viering in Keizershallen 5J>r HET IS WEER VOORBIJ DIE MOOIE ZOMER! Aksiedent op Kroegentocht te Hamme De eersten zijn soms toch de besten i klokken nu over Ediksvelde GENT (Sint-Denijs-Westrem) aakjj.L. V.-kerk of °°1 liddag bomvol laar nog geen klokkei ie klokken zouden oor hulpbisschop mgi :rven Mooi weer en veel sfeer opnieuw in de Wase hoofdstad, vorig weekend. Niet meer dan zeven gasballons kozen het luchtruim dit jaar, maar ze hadden op- i nieuw erg veel bekijks. Puck Algoet kwam even dag zeggen vanuit dat andere Sint (Genesius-Rode). dat dra wél op de buis mag in een verkiezingspro gramma. maar mevrouw de burgemeester j en Paul De Vidts blijven even goeie vrien den. Er werd aperitief geschonken ten behoeve van persmensen en andere dorsti- gen, Jean Sax dirigeerde en onze fotogra fen waren ter plekke om het gebeuren kreatief te vertalen: dit zijn opnamen van Gerard Lyssens, Luc Verstraeten en Henri Codenie. De Luc reed de warme luchtballons achter na naar Verrebroek: aan het fort verdron gen zich daar vele tientallen kijklustigen (ze kwamen per auto, fiets, bromfiets of te voet) om de landing van zo'n warme lucht ballon mee te maken. De Voorpost - 10.9.1982 - 5 In september en oktober is er een nieuw initiatief van dynamische toneelgroep Aksiedent die op kroe gentocht gaat in de Durmegemeente. Terwijl men rustig een glas drinkt in het café van uw keuze, speelt voor de mensen daar aanwezig, een groep jongeren een eenakter «De Stoel» van De Prins. Deze kroegentocht heeft plaats op zaterdag 11 september te 21 u. in zaal De Vrijheid. Stations straat. te 22 u. in zaal Tivoli. Kerkstraat. Op zondag 12 september te 11.30 u. in de Kring. Ringstraat 1. te 15 u. in de Roze Olifant. Geemstraat. te 20 u. in de zwemkom. Tweebruggenplein. Op zaterdag 2 oktober te 20 u. in de katholieke kring, Ringstraat 1, te 20 u. in The Old Chap, Mandemakersstraat. Op zondag 3 oktober te 11 u. in de Zouaaf. Zouavenstraat, te 12 u. in zaal Den Bond. Kapelle- straat en te 20 u. in de Bierhoeve. Kaaldries Vanwege de verschillende optredens in deze drankgelegenheden wordt er heel stipt begonnen. Men hoeft geen inkomgeld te betalen op deze dagen van de Hamse kroegentochten. P.V.G. Het is een traditie geworden in Erembodegem. ieder jaar, begin september, Sint- Amandus een missionaris die in de zevende eeuw onze Denderstreek doorkruiste er evangeliseerde in de eeuwenoude Sint-Amanduskapel de oudste kapel van Erembodegem te gedenken en te «vieren». Dit jaar had. de viering plaats dinsdag 7 september. Te acht uur werd in de kapel een mis opgedragen ter ere van St.-Amandus. Na deze eucharistieviering werden ook naar aloude traditie koeken, ook wel St.-Amandusbroden genaamd, gezegend en aan de aanwezigen uitgedeeld. Het is een viering die elk jaar aangroeit en die vooral in het teken staat van geloofsherbronning en vriendschap in deze landelijke buurt van Erembodegem. Liefst 1400 leden van de .V Leeftijd, - ouden van dagen vjesraad van de derde Ieef- kon men bezwaarlgk zeggen als men ze bezig zag ,ijd en het komitee ad hoe vu den verleden maandagnamiddag de Aalsterse Keizers- dat instond voor een op hallen voor «hun feest... Len 600-tal ervan werd aange- wieltjes lopende organi- voerd uit de deelgemeenten en de buitenwijken van Klein- satie Aalst met bijna gratis autobussen en in de zaal zelf werden ze onthaald op een gratis konsumptie en een gratis Aan de tonkac, vprto^fri™ torn hola lot. Tombola met 130 prijzen, allen dezelfde, o^k hed nuttige prijzen. Zowat eén op tien bezoekers trok alleszins wat D0iilici dje de esbatte niet met lege handen huiswaarts. ™iP°Ü?n T de menten van hun potentiele Dit feest, een dag waar- steeds flink vertegenwoor- kiezers nauwkeurig in de heen verlangd wordt, heeft digd was op de reizen maar gaten hielden doch zich on- om de twee jaar plaats en minder kwam naar de Kei- derling in de beste ver was nu aan de derde editie zershallen. nu ook hier heel standhouding onderhielden toe. Op de onpare jaren wat «stedelingen» aanwezig bij frisse pinten. Heel wat trekt men dan eens op waren. Zulks onder het schepenen, raadsleden en groepsreis, zo reeds naar goedkeurend oog van de kandidaten allerhande de Meli en de Beekse Ber- verantwoordelijke schepen merkten dan ook niet zo gen. Opvallend was wel Edgard Hooghuys en de veel van het nochtans waar dat, waar Klein-Aalst bestuursleden van de ad- devolle programma waar- De Gentse hulpbisschop en deken De Vos van Aalst bij de inzegening van de okken «uw wil geschiede«uw rijk kome» en «geheilig zij uw naam» (per) Sint-Amandus werd in 594 te Herlange bij Nantes (Frank rijk) geboren. Hij werd kloos terling, priester en bisschop. Het geloof verkondigend, doorkruiste hij heel Vlaande ren en stichtte hij kloosters. Volgens de legende predikte hij ook in de Dendervallei. Verscheidene kapellekes en kerken zijn er trouwens aan de heilige toegewijd. Wat de St.-Amanduskapel van Erembodegem betreft. de oudst gekende vermelding da teert van 1343. Over de oor sprong van deze kapel bestaan verscheidene gissingen. Ken schetsend is wel de plaats waar de kapel gebouwd werd: op een heuvel en dicht bij de Dender. De kapel werd in 1582 door de geuzen vernield, nadien hersteld en in 1636 werd ze gewijd. Ze heeft een vrij sober meubilair. Op het Twaalfapostelenstraat 12 Tel. 091/22.54.29 Met luxevoerlnQ van Nino Openingsuren: Weekdagen: 13.30 u. -19 u. Vrijdag 13.30 u. - 20 u. Zaterdag: 9.30 u. -12.30 u. 13.30 u. -18 u. 's Zondags gesloten n altaar staat een houten beeld van Sint-Amandus. De reli kwie, die er vereerd wordt, is een stukje been: «ex ossibus S. Amandi Episcopi et Confesso- ris». De authenticiteitsbrief er van dateert van 15 juli 1845. De kapel had steeds haar eigen rekening; eigen inkomsten en uitgaven werden hierin opgete kend. Volgens deze dokumen- ten werd vroeger ieder jaar hop omgehaald bij de hopplan- ters ten bate van de kapel. Tevens werden vroeger in de kapel ook missen en fundaties gesticht. De oudste, best ge kende fundatie die behouden bleef is deze van Joos Moock. De stichtingsdatum is welis waar onbekend. In de eerste dagen van september wordt er elk jaar in de kapel een H. Misoffer opgedragen ter ere van Sint-Amandus, gevolgd door een uitdeling van gewijde koeken. Deze traditie wordt wel eens «Koekengrabbeling» genoemd. Want heel wat jaren geleden werden de gewijde broodjes door de priester, na de mis, te grabbel geworpen naar de ge lovigen die in de onmiddellijke omgeving van de kapel ston den te wachten. De boeren uit de streek hadden toen ook de gewoonte aangenomen, vóór zonsopgang, op de vier hoeken van hun perceel grond dat ze bewerkten, een Sint-Aman- duskoek in de grond te stop pen terwijl ze een gebed pre velden tegen., de worm in 't land. Boven de ingang van de kapel stond steeds te lezen: «H. Amandus. patroon tegen de zeere ogen en den worm in 't land». Deze benaming is ge steund op twee legendarische wonderen in het leven van St.- Amandus: een blinde kreeg het gezicht terug, na zich de ogen gewassen te hebben met het water waarin de heilige zich de handen had gewassen; het in de grond terugjagen van een slang.Deze bidplaats zou wel tot een pareltje van bede vaartsoord kunnen uitgroeien in Erembodegem! luiaafte Nieuwerkerkse paro- Ediksvelde was verle- zondag in feest. Niette- tv-reportage het wereldkampioen- wielrennen liep de iaak)3.L.V.-kerk op zondagna- 0 Er was im- ^®^yiers wei reeds een toren klokken. En dan hulpbisschop mgr. De m i tesel worden gewijd. s tien vleugje geschiedenis ideïjn 1957 werd door de toen- parochiegeestelijk- in samenwerking met bestuurder der sociale te Aalst, de huidige Constant De Vos. vzw opgericht, de «vzw Lieve Vrouw Hemel- Nieuwerkerken». Be was vanzelfspre- bouwen van een op de wijk Ediks- Financies voor ver van terrein en voor bouw kwamen vooral uit in parochies het bisdom Gent en via giften. Het gebouw, in moderne stijl, staat er met de toren ernaast. Alleen de klokken waren er nog niet. Men verhielp dit voorlopig via een noodoplossing: band opnemer en luidsprekers. Zulks was onbevredigend en de vzw besliste één klok aan te kopen. Toen echter totaal onverwacht een zeer belangrijke gift kwam die het mogelijk maakte met een drieklokken in de toren te laten hangen. De wijding van deze drie klokken door mgr De Ke- sel, hulpbisschop van Gent, had verleden zondagna middag plaats met een kon- celebratie door mgr. De Kesel, Deken De Vos, pastoor Van Goethem en medepastoor De Bodt. In de homilie wees de bis schop op de betekenis van de inschriften in de drie klokken en sprak vol lof over de door de parochie gedane inspanningen. De eerste klok. 75 kg zwaar, draagt als inskriptie «Uw naam weze geheiligd» en heeft als peter en meter Alouis Herman en Zoë De Pauw. Klok nummer 2, 105 kg wegend, kreeg de tekst mee «Uw Rijk komc» cn de namen van peter en me ter Oscar De Rijck en Leo- nia Roelandt- Eeckhout en de zwaartse, 140 kg, met «Uw wil geschiede», samen met de vermelding «Edix- velde 1982» heeft als peter en meter Jan Dooreman en Maria De Brauwer-Raes. De eerste klokklank werd geslagen door de onder scheiden peters en meters. Na de plechtigheid stonden juffers klaar, voor ieder een. met doopsuiker. Sym bolische geste voor «nieuw kerkelijk leven» via de luid galmende klokken over de Ediksveldse gemeenschap. LH (J. FABRIEKSBOETIEK^^^ MM E5-MODE van de genodigden, te oor delen na een soms oorver dovend applaus, des te meer genoten. Presentatrice Micha Marah liet achtereenvolgens Ja cques Raymond met tal van schlagers, Toni Bell met een overvolle moppen trommel en de vokalisten Jean Walter en Lian Linda toejuichen, dit alles muzi kaal begeleid door Freddi Tollembeek. zich een generatie jonger voelden op de tonen van Ray Franky en zijn orkest waartussen dan feestkomi- tee-voorzitter Frans Wau- ters met zijn kwinkslagen en Ajoinboer Bert Verbe- stelt met naast zijn «ajoin» propaganda voor de ko mende «kermis op de Hoge Vesten», de «enige straat van de stad waar leute en plezier vier dagen hoogtij Na de flink in de smaak gevallen show werd het een sfeervolle dansnamiddag waarbij heel wat «oudjes» E5-mode stroomt vol met herfst- mantels en regenmantels. Onze Belgische fabrikanten hebben zich werkelijk overtroffen... en dank zij de devaluatie is Belgisch fabrikaat nog goedkoper geworden... ubliel F* naa >eren n aai Loke

De Voorpost | 1982 | | pagina 5