Derde museumfeesten Een «knelpuntennota^ vol grieven in Sint-Niklaas B.O.B. op bezoek bij H.A.K.S.-leden te Hamme Zelfhulpgroep voor Crohnpatiënten in Sint-Niklaas Erevoorzitter Boerenbond-Wieze overleden ONZE DUURSTE TAILLEUR KOST 4.995 - Negende toeristische autozoektocht ten voordele van Teledienst Dendermonde E5-MODE GENT (St.-Denijs-Westrem) Twaalfapostelenstraat, 12 Tel. 091 22.54.29 De Voorpost - 10.9.1982 - 7 In de Durmegemeente kregen veelste dumpingsschip in te doen oprichten. Omdat offi- verschillende leden van het Zeebrugge, maken deze ener- ciéle bronnen toch niets uitha- Hamse Aktiekomitee voor gievorm onaanvaardbaar. Als len, hebben de aktiegrocpen kernstop (Haks) het bezoek oplossing zagen de mensen van tegen kernenergie besloten van de B.O.B. Uit dit onder- H.A.K.S. veeleer het uitban- een symbolische bezetting te zoek bleek dat ze aan het uit- nen van verspillingen door een organiseren van het Doel-5- pluizen waren wie en hoe mee- programma van rationeel ener- terrein. Naar aanleiding hier- werkte aan de symbolische be- gieverbruik, door alternatieve van kregen verschillende leden zetting van Doel 5 op 28 en 29 energie en door herwaardering van de Hamse aktiegroep be- augustus jl. Als Haks hadden van eigen nationale steenkool- zoek van de B.O.B voor on- zij. aldus Rudv Bogaert. zich mijnen. Deze optiek botst ech- dervraging. Zij hebben hier steeds opgesteld tegen de ter op de belangen van de volgende bemerkingen en vra- kemenergie evenals tegen kemlobbv. zoals Generale, gen bij: Na een onwettige be de kernbewapening. De geva- Brussel-Lambert en Cobepa. ginperiode. na de farse van het ren verbonden aan de produk- Het is deze lobby die alles in parlementair energiedebat, na tie Harrisburg en vooral het werk aan het stellen is om Para's in Doel en Tihange. de radio-aktieve afval, het zo- in Doel een vijfde kerncentrale volgt nu een aktief optreden van de B.O.B. Wat zullen de volgende stappen zijn, vraagt het Hamse aktiedomitee zich af. De B.O.B. bezocht de mensen wier adres vermeld stond op een pamflet dat op riep om de vredeskrant één van de akties tegen kernbewa pening te verspreiden Blijkbaar is deze daad reeds voldoende om in de rijks- wacht-B.O.B.-komputer te be landen. Hoever zullen op de duur de Pinochet-methodes gaan. zo stelt Haks zich de vraag. P.V.G. De derde Museumfeesten te Baasrode genoten weer een flinke belangstelling c) Voor de derde keer werden te Baasrode de Museumfeesten georganizeerd. Die waren in 1980 voor de eerste keer georganizeerd toen er een vriendenkring van het Scheepvaartmuseum werd opgericht en de bedoeling bestond om een waar museum op te richten. Om de nodige fondsen in te zamelen werd toen besloten een grootscheeps feest op het touw te zetten. Het museum is ondertussen een feit geworden, maar de museumfeesten gaan verder, gewoon omdat het leuk is en bovendien omdat ze een nieuwe financiële impuls betekenen om het museum verder uit te bouwen. Telkenjare wordt dan ook een waardevol programma rond deze feesten opgezet. Dat was ook nu weer het geval, zodat Baasrode drie dagen na elkaar eigenlijk zwart zag van het volk, dank zij het uitstekende weer en de prima organizatie. Vertelavond en tentoonstelling De feestelijkheden werden dit keer anders ingezet dan gebruikelijk. Geen officieel gedoe, maar een vertela vond in het nieuwe schip- Iperscafeetje «De Zalm», waar de grote massa was komen opdagen om schip per L. Meirlaan zijn fantas tische verhalen te horen vertellen. Geen plaats bleef onbezet en de velen die buiten aan ramen en deur, langs de gevel bleven staan om toch maar de reaktie van het aandachtige pu bliek te kunnen opvangen, zullen zich evenmin bedro gen hebben gevoeld. De vertelavond werd een Vertelochtend. want het was inderdaad in de vroege uurtjes dat de deur van De Zalm» voorgoed werd gesloten. Voor de organi- zatoren betekende dat een Al te korte nachtrust, want om 10.00 uur moesten ze alweer present zijn op de opening van de tentoon stelling gewijd aan de wer- Icen van Fritz en Pros Bos- teels. Als inleider had men oud-Baasrodenaar en oud- rector Alois Gerlo uitgeno- en die stak zijn grote iefde voor de Schelde en roor Baasrode niet onder stoelen of banken. «Het is lier een vruchtbare streek voor kunstenaars», aldus Gerlo die namen van De 'illeceyn. Hammenecker, oerVerhaeren en anderen in herinnering bracht. Tevens herinnerde hij aan zijn jeugdjaren, aan de zorgelo ze jeugd die hij heeft gehad en aan zijn vele kontakten met schippers en ook met schilders. Het zijn trou wens deze kunstenaars die alle lof verdienen omdat zij op doek hebben gebracht hoe lieflijk mooi het vroe ger allemaal wel was. Het viel hem op dat ook op deze tentoonstelling het kerkje van Vlassenbroek te bewonderen was, Vlassen broek dat steeds bij Baas rode heeft gehoord en mis schien is dat wel de reden waarom Dendermonde met Baasrode is gefusioneerd, voegde hij er schalks aan toe. Hij dankte ook de vrienden van het scheep vaartmuseum voor hun ve le initiatieven en wenste hen, samen met de expo sant, veel sukses toe. Sche pen Hermans mocht dan de tentoonstelling voor geopend verklaren. Maar eerst wees hij toch op de brede waaier aan aktivitei- ten die de vrienden van het scheepvaartmuseum aan de dag leggen. Hij had het ook over de twee herenhuizen die de stad heeft aange kocht en waar de verzame ling. als alles goed gaat, volgend jaar reeds zal te bewonderen zijn. Ook hij feliciteerde de inrichters van deze museumfeesten en besloot met de heilwens dat men volgend jaar el kaar zal kunnen weerzien in het nieuwe museum. De schepen zijn daar Het was dan hoogtijd ge worden om zich naar de kade te reppen waar de eerste schepen die aan het defile zouden deelnemen ondertussen reeds waren aangemeerd. Onder meer de sleepspits «Le jeune Amant», de trots van de vrienden van het scheep vaartmuseum, een toevalli ge voorbijvaarder die uit sympatie voor het initiatief bleef liggen en zachtjesaan ook de anderen die een voor een zich aansloten bij de lange rij. De feesten konden dus voorgoed be ginnen. De zaterdag stond voor een flink deel in het teken van de kinderen en de wip- schutters. Twee maat schappijen zorgden immers voor een grandiose wip schieting. waar een massa schutters zich voor lieten inschrijven. De kinderen verdiepten zich in het straattekenen met als on derwerp de scheepvaart. Het kon ook moeilijk an ders. De jury had trouwens meer dan de handen vol om de vele tekeningen te bekij ken en te rangschikken. Rond 17.00 uur defileerden dan de sierlijk opgetuigde en bevlagde schepen voor bij de aanlegsteiger. Ze kregen het applaus van een druk opgekomen publiek. De Crohnvereniging, een v.z.w. met centrale zetel te Schilde, zal op vraag van diverse patiënten starten met afdelingen in Oost-Vlaanderen. Zo zal er te Sint-Niklaas een zelfhulpgroep vopr Crohnpatienten opgericht worden. Deze zelfhulpgroep kan een belangrijke hulp betekenen voor wie de ziekte van Crohn heeft en voor ieder die op een of andere manier betrokken is met de situatie van een Crohnpatiënt. In deze zelfhulpgroep vindt men steun, kan men ervaringen uitwisselen en tevens informatie bekomen over nieuwe ontwik kelingen in o.m. de behandelingswijze van deze ziekte. De oprichtingsvergadering, waartoe alle Wase Crohnpatiënten en hun familiele den vriendelijk worden uitgenodigd, vindt plaats vrijdag 10 september om 19.30 u. in het verbondsgebouw 1, 2700 Sint-Niklaas. PROGRAMMA Mevrouw Gemma Reynders, nationaal voorzitster, informeert over de doelstel lingen van de Crohnvereniging: uiteenzetting over de begeleidende funktie van de vereniging voor patiënten en hun familie door Mevrouw Louisa Van de Voorde, nationaal sekretaresse: tijdens de koffiepauze: verdere kennismaking met de konkrete werking van de vereniging: samenstelling van het provinciaal bestuur. Het einde wordt verwacht rond 22 uur. Ieder die positieve interesse heeft is hartelijk welkom. Meer informatie: Mevrouw Gemma Reynders. tel. 03-383.20.45. Kort daarop ging de avond- markt van start en die werd opgevrolijkt door een wan- delkoncert van Tsjing Boem, zowat de bekendste en beruchtste fanfare die Dendermonde rijk is. Het werd pretmaken tot vroeg in de morgen en zich reppen om op zondagoch tend tijdig klaar te komen voor de grote antiek-, bro- kant- en kunstmarkt waar bij flink wat oude ambach ten werden getoond. Baas rode zag zwart van het volk. Men kon er op de koppen lopen en genieten van de oude spullen, de stripverhalen, de oude lam pions, de boeken, de kope ren voorweipen. de stenen potten en pannen, de antie ke meubels en nog zoveel meer. In de namiddag toonde de volksdansgroep Kludde zich aan haar beste zijde en tussendoor kon men zich tegoed doen aan de vele kraampjes waar al lerlei lekkernijen werden verkocht, of in de zaal Scal- dis aanschoof voor een Baasroodse specialiteit. Café De Zwalm kende ook veel belangstelling en om dat het weer zonnig bleef, werden tafeltjes en stoelen buiten gezet, tot groot ge noegen van de vele wande laars. De derde museumfeesten werden besloten met een tweede defile van de sche pen en een nieuw wandel- koncert door Tsjing Boem, althans wat het officieel programma aanging. Het spreekt vanzelf dat er een flink stuk langer werd ge vierd, gelachen en gezon gen. veel verteld en dat de oude schippersverhalen werden opgehaald bij het bewonderen van het mooie boek «Oud-Baasrode». Nog tfjdens de vakantie begon de v.z.w. Maatschappelijk Opbouwwerk Waasland met een wijkwerking. Voorname lijk omdat naar het oordeel van M.O.W. het stadsbestuur terzake in gebreke bleef en blijft, wil men de participatie van de bevolking aan het struktuurplanningsproces stimu leren en koordineren. De procedure moet verlopen «zoals het hoort», vindt het inspraakorganisme: het volstaat niet om een aantal niet-gesitueerde initiatieven te nemen en daarop dan het kenmerk 'inspraak' te kleven. Vandaar dus dat zij alvast zelf zeven wijken uitkozen om het met de bewoners over de specifieke wijkproblemen te hebben. Er kwam heel wat uit de bus. Peer Van der Kreeft en zijn ploeg zijn nu klaar met een eerste dokument, een «knelpun tennota». De bewoners van Nieuwkerken-centrum merken een gebrek aan fietspaden op; de voetpaden zouden midden het dorp soms slechts één dalsteen breed zijn en op vele plaatsen beschadigd zijn. Dat in de Nieuwkerkenstraat alle verlichtingspalen midden het voetpad staan, is voor niemand prettig, maar vooral toch lastig voor moeders; zij moeten met hun kinderwagens de straat op. Snelle auto's en 'als duivels rijdende' vrachtwagens - met de laatste aanduiding bedoelt men ongetwijfeld vooral de zware voertuigen van de transportfirma De Bock uit Kiel- drecht - verstoren ongenadig de rust in de dorpskom. De bewoners wijzen verder nog op de chaotische verkeerssi tuatie op het dorpsplein, op een groot gebrek aan speel ruimte. In Belsele-Dorp vormt het verkeer ook hét grote knel punt. Veel automobilisten die van Sint-Niklaas naar Lokeren willen, nemen de weg Tuinlaan, Rozenlaan. Belsele-Dorp. Een «sluipweg» zou je kunnen zeggen - het is korter, er zijn geen verkeerslichten - maar dat slaat dan bepaald niét op de snelheden die men op dit korte trajekt ontwikkelt. 100 km per uur is géén zeldzaamheid en da's toch wel ongehoord in een dorpskom. Zoals in Nieuwker- ken maken ook de bewoners van Belsele zich zorgen om het dorps(parkeer)plein. Sincai voert nog heel wat meer knelpunten aan. De verhouding tussen bewoners en beleidsmensen is er een van totale vervreemding. Elke vraag naar het gemeen tehuis toe loopt uit op een fiasco en de dorpsraad heeft al heel wat zweet gelaten in zijn ijver om de landelijkheid van de gemeente te vrijwaren. Een staaltje: de mechani sche kerkklok dreigt stuk te gaan; er is een belangrijke kabel versleten en de man die de klok elke dag moet opwinden, durft dit, uit angst voor een objektief instor tingsgevaar. niet meer te doen. Het gemeentehuis dankt hem af, men zal maar meteen 'een nieuw, volledig elektrisch uurwerk' plaatsen. De dorpsraad schiet in aktie. stelt vast dat de kabel voor duizend frank kan worden hersteld en wendt zich tot het gemeentebestuur. Vergeefs echter. Enkele bewoners hebben de klok dan 's nachts gerepareerd. En wij die dachten dat de kozakken zich enkel in Sint-Niklaas ophielden Problemen ook nog i.v.m. (illegale) weekendhuisjes. Pas nu, na een zondvloed aan protest, lijkt men. zij het met zachte hand. tegen deze wildgroei te willen ingaan. Van waterschade tot verkrotting Het meest prangende probleem in de Sint-Niklase Aerschotstraat is de waterschade die men lijdt bij hevige regen. Niet door wateroverlast, nee. gewoon omdat de straat er zo beschadigd bijligt dat passerende auto's en vrachtwagens (er is zeer dichtbij een SVK-ingang) het water uit de grote plassen tegen de huisgevels opspatten. Een bewoner uit de Aerschotstraat die een weekendje weg wil, moet «zijn gang voorzien van rubberen afsluitstuk- ken» opdat het binnengespatte wate.r niet de hele inboedel zou aantasten. Naar enkele noodoplossingen voor deze bijzonder ergerlijke situatie zou men op het stadhuis niet veel oor hebben. Verder noemt men nog het Westerplein, waarop de Aerschotstraat uitgeeft, totaal onoverzichte lijk. een dodenhoek. In de Tabak- en de Gravestraat ergert men zich aan de vele krotwoningen. Het gaat om een bewuste verkrotting die de straat een weinig fleurige aanblik geeft. Bij ons zou men wel wat bomen mogen planten, klinkt het vanuit de Baenslandwijk. Over te weinig groen heeft men er niet te klagen, maar wat meer niveaus, struiken, enkele bomen zouden toch een hele verbetering beteke nen. Dat een kulturele vereniging voor haar vergaderin gen een lokaal in de stad moet opzoeken, is ook kras; er staat wél een kaartershuisje, maar daar mag, buiten de plaatselijke kaartersklub, geen mens in. Verkeersproblemen weer in de Hazewindstraat. De bestrating is er zo erbarmelijk dat zij zeifs oorzaak is van menig onrustig nachtje. «Ons bed davert als er een vrachtwagen passeert», kreeg M.O.W. te horen. Met de Turkse moskee zit men ook wat moeilijk. Elke eredienst veroorzaakt een toeloop, de straat raakt volgeparkeerd. wordt nog gevaarlijkerMidden in de Hazewindstraat ligt een grote lap grond braak; sluikstortingen natuurlijk en een invasie van ratten. Toen enkele jaren geleden de koningin Sint-Niklaas aandeed, was men wel zo verstandig een lang groen doek voor deze nis te spannen. Kan men van die braakliggende grond geen parkeerruimte maken9 vragen de bewoners. Uit de lijvige knelpuntennota blijkt duidelijk dat de bevolking zeer goed weet wat er in haar omgeving allemaal misloopt. Ze hebben vaak ook zelf aan oplossingen ge dacht. Specialisten moeten zich wel nog inlaten met de precieze oorzaak van sommige knelpunten Dan laten zich deskundigen, politici én bewoners samen in met de vraag 'wat moeten we veranderen?'. M.a.w. zij stellen een doel stellingennota, een richtplan op. «Zo hoort het en niet anders,» betoogt Peer Van der Kreeft en daarbij draait hij zijn ogen, een beetje terechtwijzend, richting stadhuis. Leo DE BOCK Op 93-jarige leeftijd (op één dag na) overleed te Wieze de h. Maurice Moens, eigenaar-bewoner van het Neerhof (anno 1653). De afgestorvene was lid van de kerkfabriek, oud-penningmeester van de Commissie van Openbare Onderstand (thans OCMW), oud-erevoorzitter van de Landbouwkom- missie en de Boerenbond. Hij verwierf ook de titel van Ridder in de Kroonorde. «Moens-van-het-Neerhof» zoals hij in de volks mond meestal genoemd werd, was vooral door de landbouwers en veehouders van Wieze en omstre ken bekend om de vele ereprijzen die hij met zijn rasdieren op de prijskampen behaalde; vele ande ren kenden hem wegens een bezoek aan de diverse verzamelingen (landbouwmachines, foto's, fietspla- ten e.d.m.) die hij in zijn geklasseerde hoeve tentoonstelde. Tot zijn laatste levensdagen kon hij nog allerlei karweitjes opknappen in de tuin en op zijn Neerhof, waar hij gewonnen en geboren werd en dat hem zo nauw aan het hart lag. Graag sloeg hij dan een babbeltje met gebuur of bezoeker en haalde daarbij menige herinnering op aan vroegere tijden. Vorige week overleed hij vrij onverwacht. De begrafenisplechtigheid werd door tal van Wieze- naren. vrienden en kennissen bijgewoond. Ook De Voorpost biedt zijn deelneming aan de familie Moens. die langs deze weg dankt om de vele blijken van mederouwen. (j.v.l.) En dit op zondag 12 september e k. Start tussen 12.30 u. en 14 30 u. aan het Vrij Technisch Instituut, Van Winckellaan 8 te Dendermonde. Inschrijvingsgeld: 300 fr. per persoon, met inbegrip van avondmaal: per bijkomend avondmaal. 75 fr. Meerdere deelnemers per wagen zijn toegelaten. Kaarten zijn nog altijd te verkrijgen aan de start. Prijsuitreiking tijdens avondfeest in het V.T.I te Dendermonde. Kinderopvang voorzien na het einde van de zoektocht. Inlichtingen: Teledienst (Centrum waar mensen met vragen en moeilijkheden terecht kunnen - Dienst voor vrijwilligershulp), Vlasmarkt 29. 9330 Dendermon de, tel. 052/21.51.35. Ook deze maal wordt het geen snelheidswedstrijd. Het gaat om een gezellige familiale zoektocht doorheen een mooi stukje Vlaanderen; bovendien heeft elke deelnemer een prijs. U geeft Teledienst tevens meer dan ooit de kans om verder mensen te helpen! Deze pied-de-poule is er één van. Mij is uiteraard uit zuiver scheerwol vervaardigd en is van Vlaams fabrikaat t FABRIEKSBOETIEK Openingsuren: Weekdagen: 13.30 u. - 19 u. Vrijdag: 13.30 u. - 20 u. Zaterdag: 9.30 u. - 12.30 u. - 13.30 u. -18 u. 's Zondags gesloten

De Voorpost | 1982 | | pagina 7