Sint-Niklase jeugdhuis Den Eglantier vijftien jaar hyperaktiei van Baardegemse Scouts Laat ons een bloem en wat gras dat nog groen is Den Eglantier beknopt Ambassadeur Jayawardene van Sri Lanka verlaat België OMER DE BACKER Hoog bezoek in Onze-Lieve-Vrouw Instituut te Zele 12 - 17.9.1982 - De Voorpost Den Eglantier in Sint-Niklaas. Achteraan kan je zelfs een partijtje tennis spelen (Idb) Den Eglantier is open op woensdag van 14 tot 18 uur en van 19 tot 23 uur. donderdag van 16 tot 18 en van 19 tot tot 23 uur. vrijdag van 16 tot 18 en van 19 tot één uur 's nachts, zaterdag van 14 tot 18 en van 19 tot twee uur 's nachts en zondag van 14u3Ü tot 18 en van 19 tot 24 uur Bovendien is Den Eglantier ook elke schooldag van 1 lu30 tot 13.15 uur open. Alkoholvnjc middagen zijn dat. je kan je boterhammen dan doorspoelen met koffie, thee. soep of fruitsap. De Infotheek is open op woensdag en zaterdag van 14 tot 18 uur en op donderdag van 16 tot 18 uur. Vergaderlokalen binnenin staan gratis ter beschikking van alle jeugdverenigingen. In Het Centrum. Markt 40 te Sint-Niklaas. is er elke zaterdagavond een dansinstuif. Op de rustige instuiven in Den Eglantier. Apostelstraat 25 (vlakbij de Sint-Niklaas- kerk) kan je schaken, tritsen, ping-pongspelen. sjoelen, vogelpikken. lezen of gewoon wat kletsen De jcugdklub biedt wel voor elk wat wils: - een dj-ploeg. een Eglantierploeg. een kuisploeg. een kernteam, een barploeg. en enkele mensen die instaan voor het onthaal: - sporten als volley, zwemmen, speleologie, wandelen. - werkgroepen info. geloof, rcdaktic. film en jeugdsekre- tariaat. - een trekkersklub. een kookploeg, een groepje fotogra fen. Lid van de jeugdklub word en blijf je door elke maand tien frank te betalen Hiervoor krijg je redukties. het leden blad Dzjoef en je bent verzekerd tegen mogelijke onge vallen Op het jeugdsekretariaat kan je gratis een agenda krijgen waarin alle klubaktiviteiten staan aangekondigd. Ik pik eruit: 22 en 29 september kursus energie 24, 25 en 26 september: wandelweekend 30 september: informatie rond de verkiezingen 1 oktober optreden van de countrymuzikant F C. Hill- grass 9 oktober, bezoek aan de kerncentrale van Doel 15 oktober: optreden Per Hcllbcrg 29. 30 en 31 oktober tekcnfilmfestival 6. 13 en 20 november kursus jongeren in het recht 14, 15 en 16 januari 1983 pijpentcntoonstelling 4 februari: Italiaanse avond 27 februari: bedrijfsbezoek De Standaard 6 maart tocht door de Brabantse gemeente Hingene 11. 12 en 13 maart: thrillerfestival 23 maart gespreksavond over anarchisme 13 en 20 april, kursus relatie en sexualiteit 15 mei: afvaart van de Lesse. L.D.B. dansinstuif drie maand lang van het programma te schuiven. Een onpopulaire maatregel: het merendeel van de leden blijft weg en zelfs nauwe medewerkers geven er de brui aan. Maar geen nood. een nieuwe ge neratie werkt zich op en slaagt erin om op een ande re basis jongeren aan te trekken. Den Eglantier vandaag Het is een toffe bedoening nu in 'Den Eglantier'. Vo rige week zaterdag liepen wij er even binnen. Knap ingericht, een gemoedelijk sfeertje, een sympathieke glimlach achter 'den toog', rustige muziek En dat niet alleen omdat schepen Jean ine De Boever-De Co- ninck die dag de klubleden was komen feliciteren met de vijftien jaar jeugdhuis werking. Schepen De Boe ver zei het lovenswaardig te vinden dat de dragende ge dachte waarvoor de jcugd klub destijds opteerde, gaaf is bewaard gebleven. Er zijn moeilijkheden ge weest. zij wist ook wel dat er een krisisperiode was ge weest. maar uiteindelijk is alles dankzij een gezonde vastberadenheid toch op poten gekomen «Wellicht zijn jullie niet altijd zo te vreden geweest over de houding van het stadsbe stuur». peilde de schepen, «maar was er niet de finan ciële steun, dan toch wel altijd de morele steun Nog regelmatig komen er nieu we jeugdklubs bij en veelal zijn die jonge mensen erg veeleisend. Maar jullie hebben vooral veel zelf ge- Werd de ruwbouw van de Baardegemse scoutslokalen «'t Kastrolleke» in de Winnigstraat twee jaar terug plechtig ingehuldigd en was de afwerking ondertussen aan realisa tie toe. toch blijft er nog heel wat werk te doen en is het binnenhalen van Financies dan nog steeds een must. Het betreft inderdaad zo- Booischot voor de jonge- maar niet een scoutslokaal doch tevens een bivakhuis met speelpleinen en kam peerterrein dat ten dienste staat van de jeugd. De éni ge sportakkomodatie trou wens in het dorp op dit niveau. Akkommodatie die ook ten dienste zal staan voor alle jeugdverenigin gen. weekends en kampen. Scouts en gidsen, oud scouts en Gidsenjeugd-in- beweging, simpatisanten en politici, l> wordt allemaal verwacht op de 7' bouw- feesten. Indachtig dan onze jaarleuze «Moet je meema ken». tevens thema van de ze festiviteiten. Het wordt dan ook een goed gestoffeerd program ma met op vrijdag 1 okto ber. in en rond de Baarde gemse parochiezaal, te 20 uur het optreden van een kabaret met Urbi et Orbi. de «humorgrens voor bij...». Inkom 80 fr. Op zaterdag 2 oktober is er te 20 uur een groot scouts bal met «The Family Band». Toegang 60 fr. en op zondag 3 oktober groot eetfestijn tussen 11.30 en 14.30 uur zonder inschrij ving Je bent er zo maar welkom. Te 16 uur volgt een pop penkast met de belevenis- ren wil men in het nieuwe werkjaar zelfwerkzaam heid en kreativiteit stimule ren. Eigenschappen die in de huidige wegwerp- en kant en klaar maatschappij schromelijk worden ver waarloosd. Tijdens het planningsweek end eind augustus te Dworp in Destelheide wer den dan ook volgende af spraken gemaakt: papierslagen gaan ver der op 18.12. 26.03 en 25.06 bouwfeesten van 1 a 3 oktober wervingsdag te Niver- seel-Opwijk op 19.10 kindermis voor Kapoe nen en Welpen op 14.11 leiderskursussen van 26 a 31.12 TD in de parochiezaal op 29.01 jeugdmis voor jongver kenners en verkenners op 19.02 Oudetsfeest met kon- takt bij kaas en wijn in zaal «Ons Huis» op 5.03 ontspanningsweekend van leiding met naam plaatsverkenning van 8 a 10.04 groepsuitstap met alle leeftijdsgroepen op 8.05 Verder nog nader te bepa- sen van Jommeken. Ingang len een jeugdmis vóór de 50 fr. en s avonds show- kampen en kampen in Bel- avond in open lucht met free podium cn kampvuur. Ondertussen in de paro- gie waarvan plaats en da tum via een referendum door leden en ouders zullen chiezaal gezellig praatcafé worden bepaald. doorlopend op het Op 14 augustus volgt dan dorpsplein bodega en mo- nog delscoutskamp. De nieuwe planning Na de kampen in het Lech- tal voor de ouderen en te Lesse. afvaart van de Leefmilieu is alles wat te maken heeft met het even wicht van wat de natuur ons gegeven heeft. Dat evenwicht is ingevolge de beschaving van de mens verbroken. Lucht, water, bodem en ge luid zijn natuurlijke gegevens om de mens toe te laten ge zond te blijven cn zich te ont plooien. Hoe wordt de natuur vervuild? Door de fabrieken, auto-uitlaatgassen, maar ook door de mens zelf. De leefmilieupolitiek is het beleid van een bestuur (rege ring. provincie, gemeente) en de middelen die een overheid aanwendt om iets aan de na tuur te doen. De westerse mens is er zich meer en meer van bewust dat aan het ge stoorde evenwicht iets moet veranderen. In die leefmilieupolitiek staat de mens centraal, hij zelf is het objektief. In de Verenigde Naties maakt men overeenkomsten in verband met het respekt voor de natuur. In ons eigen parle ment worden wetten gestemd. Maar die volstaan niet, als niet iedereen ze wil naleven. We zullen pas slagen om een ge zonde leefomgeving te krijgen als iedereen meewerkt, zoiets kunnen ministers en volksver tegenwoordigers niet alleen Vandaar dat het zo belangrijk is dat in de scholen, in de verschillende lessen die daar toe aanleiding kunnen geven eens een excursie gegeven wordt om op die wijze het milieubesef van de leerlingen te verhogen en op die manier mee te helpen om een gezon dere wereld tot stand te brengen. Overigens kost het zuiver houden van de natuur veel geld: het installeren van water- zuivcringsstations bijvoor beeld Wat kost dat? Dc laat ste 10 jaar is voor de waterzui vering alleen 45 miljard uitge geven en dit jaar zal in Vlaan deren alleen 6 miljard uitgege ven worden om waterzuive ringsinstallaties te betalen cn 1 miljard voor afvalverwerking. Om de mensen meer bewust te maken heeft het gemeen- schapsministcrie van het leef milieu een campagne gelan ceerd met onder meer dc in voering van de «groene tele foon» en het verspreiden van affiches en brochures. Zele. Minister Lenssens sprak bij de aanvang van het schooljaar over het milieubeleid 7PtfPVinP RnilWfPPQtPIl uitnodiging van de leerlingen van het Onze Lieve Vrouwinstituut. Deze maand september beëindigt Z. Exc. Jayawar dene, sinds mei 1978 ambassadeur van Sri Lanka in België zijn ambtstermijn om naar de Srilankese hoofdstad Colombo terug te keren. Per 1 oktober neemt een opvolger zijn post in Brussel over. In de ruim acht jaar bestaan van de «Belgo-Sri Lanka Vriendschapsvereniging» werden reeds heel I wat aktiviteiten ondernomen en suksessen geboekt I die er enorm toe bijgedragen hebben de betrekkin gen met dit paradijs-eiland niet alleen zakelijk maar j vooral diep-menselijk te vernauwen. Mede door het I ontstaan van een franstalige zustcrafdeling «Belgi- j que Sri Lanka» nu vijf jaar geleden, en de veelvuldi- I ge onderlinge samenwerking werden vooral onder I het aktieve beleid van minister Mark Eyskens als toenmalig hoofd van de Ontwikkelingssamenwer king, meerdere hulpplannen uitgewerkt ten gunste van de plaatselijke landbouwontplooiing in het Mahaweli-gebied en voor de heropbouw van het tyfoongeteisterde Illukwewadorp. Ook werd met de oprichting van een vormingsinstituut voor de teks- tielindustrie begonnen. Elk jaar tijdens de grote-vakanticpcriode stuurt de «Belgo Sri Lanka Vriendschapsvereniging» een 50- tal universiteitsstudenten uit Belgic naar Sri Lanka i om voor drie of vier weken ter plaatse in familiever band de identiteit van deze sympatieke bevolking beter te leren kennen. Tijdens een afscheidskontakt met de vertrekkende ambassadeur (die steeds al deze akties ten bate van Sri Lanka van dichtbij volgde) werd door Henri De Kimpe namens de «Belgo Sri Lankan Vriendschaps vereniging» de verzekering gegeven dat ook zijn toekomstige opvolger op een zelfde medewerking mag rekenen. Andrew Karyawasan, erc-konsul van België te Colombo en medevoorzitter van de zustervereni ging in Sri Lanka, gaf zijnerzijds op deze ontmoe- 1 ting de toezegging van blijvende vriendschap en medewerking. Ook tijdens de officiële afscheidsreceptie op 9 september onderstreepte de vertrekkende ambassa deur het gulle onthaal en de grote vriendschap die hij de voorbije drie jaar in heel België mocht genieten en gaf hij de verzekering dat hij niet zou nalaten het belang van de flink werkende vriend schapsvereniging aan zijn opvolger en ook aan de Srilankese regering te doen kennen. Hij richtte een extra woord van dank aan de Koning Boudewijn- stichting die op 24 november a.s. de tweede interna tionale prijs voor ontwikkelingssamenwerking (1 miljoen BF) zal overhandigen aan A.T. Ariyaratne, de bezieler van de Sarvodaya-Shramadana-bewe- ging, die in meer dan 3.000 dorpen ter plaatse he'pt aan de ontwikkeling van de arme landelijke bevol king. Tijdens het werkjaar 1974-75 blijken de ludiek- gastronomische avonden het te doen. Een Chinese of een Breughelavond, een spaghetti- of een omelet- tenavond. nooit heeft men over een gebrek aan gulzi ge leden te klagen. Alles blijft op wieltjes lopen tot eind 1977. Er zijn moeilijk heden dan; de mentaliteit is niet meer wat ze vroeger was. Het lijvige jaarverslag vermeldt «een toenemende agressiviteit tijdens de dansinstuiven». Het kan zo niet verder en verantwoor delijken Mechtilde Ferket en Dirk Vereist besluiten de daan, niet gewacht tot alles jullie zo maar in de schoot geworpen kregen». Een man bij wie de kluble den altijd terecht kunnen is Dirk Vereist. Hij is samen met Dirk De Witte en Mar leen Rooms, die als B.T.K.-ers in het jeugdhuis zijn tewerkgesteld, verant woordelijk voor de goede gang van zaken. «De spil om wie gewoon alles draait», merkt zijn vriend en voorzitter van de be- heerskommissie Luc Ver meulen op. Inderdaad, met Dirk Vereist heeft het jeugdhuis een gezond even wicht gevonden. 178 leden maar niet veel later laat men alles alweer stikken. Da's bij ons zeker niet het geval. Wij hebben altijd ge probeerd. en natuurlijk gaat dat niet zonder vallen en opstaan om vanuit onze kristelijke inspiratie de jon geren een alternatief te bie den voor het vrijblijvende rondhangen in zuiver kom- merciële dancings. Vor ming. kreativiteit. een vriendschappelijke sfeer zijn ook nog van tel bij ons. Nu. wij gaan liever met open vizier naar de ouders toe. Sommige van hen ko men af en toe zelfs een pint pakken in Den Eglantier. «De jongelui die, op gevaar af een lekke band te rijden, op de fiets door de huidige Hofstraat hobbelen, kunnen zich nog moei lijk inbeelden dat de eerste, prille vormen van jeugdhuiswerking te Sint-Niklaas zich hebben gesitueerd op dit troosteloze braak land, ongeveer ter hoogte van de huidige muziekakademie», schrijft Amedee De Smet in een korte mijmering rond vijftien jaar jeugdhuiswerking in 'Den Eglantier'. jaar van de beheerskom- missie. Als het nodig is trekt die de teugels wat naar de oorspronkelijke bedoelingen toe. Het jeugdhuis zou zijn kristelij ke inspiratie behouden en kansen openen tot een ge zonde, zinvolle en kreatie- ve vrijetijdsbesteding. Theo Oste, die in '70 vol tijds verantwoordelijke wordt, bouwt de werking nog uit. Hij lanceert en equipeert de nu al klassieke 'rustige instuif en schrijft met enkele leden het eerste nummer van een klubblaad- je samen. Elk werkjaar heeft zo zijn eigen kleurtje. 1972 zou je het jaar van de kleinkunst- avonden kunnen noemen. John Lundström was te gast, Johan Verminnen, Jan Dewilde ook en Walter De Buck. De twee volgende jaren blijft men optredens plannen, maar ook zijn er de studieuitstappen: een technisch weekend in Dworp, een trainingsweek end in Westmalle, een ka derdag over agressiviteit. Het was nochtans zo, toen. Het nummer 46 was een krot, maar toch: de ziel was er, onderpastoor Buyck was er, Albert en Maria van 't Hof en Mariette Van Overloop waren er. Heel wat jongeren gingen er zich thuisvoelen. Als men in ju ni '67 naar de Kerkstraat (nu de Apostelstraat) ver huist, hebben zich al 435 jongens en meisjes bij de inmiddels gestichte jeugd klub aangesloten. Mariette Van Overloop wordt aan gesteld als voltijds verant woordelijke en van dan af begint men eigenlijk aan een langzame crescendo. Het aktiviteitenaanbod raakt enorm gedifferen tieerd. Het blijft niet bij de trekkers-, foto-, krea- en muziekklubs van vóór '68. Judo, volleybal, tafelten nis, zwemmen, turnen, to neel, schaken, noem maar op, elke discipline vindt zijn liefhebbers. Compitel- lo di Fassa in Italië is het eindpunt van een eerste ge zamenlijke vakantiereis. 1969 is ook het eerste werk- Op vrijdag 10 september is de heer echtgenoot van Mevrouw Caroline VAN HAUTE teruggekeerd naar het huis van de Vader Ere-sekretans van de slad Dendermonde Licentiaat handels- en consulaire wetenschappen Krijgsgevangene '40-'45 Ridder in de Kroonorde met zwaarden en gouden palm Ridder in de Orde van Leopold II herinnenngsmedaille '40-'45 en andere militaire en burgerlijke eretekens Hij is geboren te Sint-Niklaas op 3 februari 1913 en kristelijk overleden te Dendermonde op de Dit melden U zachte manier waarop hij geleefd heeft Mevrouw Caroline DE BACKER-VAN HAUTE zijn echtgenote De Heer en Mevrouw Leo en Ghisèle DE BACKER-HOFMAN Sophie en Emmanuel De Heer en Mevrouw Guido en Anne-Marie DU TRÉ-DE BACKER Michel en Dominique De Heer en Mevrouw Mare en Viviane DE BACKER-BOGAERT Tom, Jan en Sabine De Heer en Mevrouw Luc en Christine STEYAERT-DE BACKER zijn kinderen en kleinkinderen De Heer Jozef DE BACKER (f), kinderen en kleinkinderen Eerwaarde Zuster Maria DE BACKER (t), Gasthuiszusters Augustinessen van Boom Dom Hildebrand DE BACKER, o.s.b., Abdij Dendermonde De Heer en Mevrouw Jules DE BACKER (f) - VAN VLIERBERGHE kinderen en kleinkinderen De Heer en Mevrouw Gaston VANDROMME-VAN HAUTE kinderen en kleinkinderen De Heer en Mevrouw Eduard VAN HAUTE-BALUWÉ kinderen en kleinkinderen zijn broers, zuster, schoonbroers, schoonzusters, neven en nichten De families DE BACKER, VAN MELE, VAN HAUTE en MARIS De plechtige Eucharistieviering en uitvaart, waarop u wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1982 te 11 uur, in de dekanale Onze Lieve Vrouwekerk, Kerkplein te Dendermonde, waar vooraf gelegenheid is tot een laatste groet. Een tweede dienst zal opgedragen worden in de Onze Lieve Vrouwparochiekerk van Waasmunster op zaterdag 25 september te 11 uur 8 Dit bericht geldt als kennisgeving jj Sint-Niklaas. Vijftien jaar Den Eglantier. Voorzitter Luc Vermeulen verwelkomt de aanwezigen, Amedée De Smet, lid van dc beheerskommissie, geeft de indruk te verwijlen ten tijde van de eerste pioniersjaren (carine) zijn er nu en het bezoekers aantal ligt aanzienlijk ho ger. «Hoe dan ook: het is noodzakelijk dat je carte blanche krijgt van de men sen uit het opvoedings werk,» vindt de permanent verantwoordelijke, «als die een kwaad oog hebben in je werking, liggen de zaken heel wat moeilijker. Veel ouders staan sceptisch tegenover jeugdhuizen. Het gaat ook zo vaak om initiatieven met een tijde lijk karakter. Men zet iets met veel entoesiasme op. Dat zit dus wel goed.» Dirk Vereist stelt voor nog even naar boven te gaan. naar de infotheek. Thema- mappen vol knipsels staan daar; geneenkunde. film, onderwijs, ontwikke lingshulp, literatuur, mi lieu, werkloosheid Han dig voor de studenten, ver duidelijkt hij. Ook handig is het jeugdsekretariaat dat is uitgerust met een offset- drukkerij, een stencil- en een fotocopijmachine. En er is nog zoveel meer Leo DE BOCK In het kader van het Vernieuwd Secundair Onderwys wordt in het O.L.Vra Instituut te Zele onder andere gewerkt met projekten rond een bepaald thema. I 'onthaalprojekt' werd dit jaar het tema «leefmilieu» gekozen. Voor deze gelegenheid had de school de gemeenschapsminister voor het leefmilieu! leid Jan Lenssens uitgenodigd, om de projektweek voor de leerlingen in te leiden. Ook h. De Bruyne, burgemeester van Zele, was hierbij aanwezig. We hebben de belangrijkste zaken die de minister te vertellen had, opgetekend.

De Voorpost | 1982 | | pagina 12