De grote en de kleine k Tenor Ludwig Van Gijsegem uit Aalst FESTIVAL VAN VLAANDEREN Festivalmuziek in onze regio: Aalst-Lokeren Amsterdams Barokorkest in St.-Martinuskerk te Aalst T7lFestival,, VJaanDeien Aalst op het festival van Vlaanderen Musici van bij ons op Festival van Vlaanderen /.Festival», VlaanDeien ri a 22 - 17.9.1982 - De Voorpost Het derde in de reeks koncerten in het Aalsterse in uitvoeringspraktijk van Marti nuskerk te Aalsik Voor de muziekliefhebbers uit onze streek valt er deze week weer heel wat te beleven. Niet minder dan vier hoogstaande koncerten! Wat de eerste twee betreft kunnen we het kort houden; we stelden ze reeds voor in onze bijdrage van de vorige week. We willen ze toch nog even in herinnering brengen. De Tallis Scholars zingen o.l.v. dirigent Peter Philips in de St.-Maragaretakerk van Baardegem-Aalst koormuziek uit de 16de en 17de eeuw; dit op vrijdag 17 september om 20.30 uur. Op dezelfde dag en hetzelfde uur gaat in het Sint-Niklase stadhuis een liedrecital door, verzorgd door Janet Price, begeleid door Antony Saunders. Zij zingt werk van Schumann, Wolf, Beaumont, Debussy, Ravel en Mess iaën. Blaar nu de koncerten van deze week. Aalst: Instrumentale kerkmuziek van Joseph Haydn - Amsterdam Barok orkest Ter gelegenheid van het 50- jarig priesterschap van ka nunnik De vos, pastoor-de ken van Aalst, wordt in de Aalsterse Sint-Martinus- kerk een programma aan gekondigd van instrumen tale kerkmuziek, gekompo- neerd door Joseph Haydn. De uitvoerders zijn het in Europa vermaarde Amster dams Barokorkest, gediri geerd door orgelist Ton Koopman. Het Amsterdams Barokor kest, gesticht in 1979, trad voor het eerst in het open baar op in 1980 in het Hol land Festival; in dat zelfde jaar waren ze ook voor het eerst te gast in het Festival van Vlaanderen. Alle musi ci spelen op oude instru menten of op getrouwe ko pieën ervan. De stichter van het ensemble is de Neder landse barokspecialist bij uitstek Ton Koopman. Hij studeerde orgel, klavecim bel en musicologie en be haalde verscheidene prij zen. Hij leverde als solokla- vecinist en als leider en op richter van diverse ensem bles een belangrijke bijdra ge tot de hernieuwde be langstelling voor de aut hentieke uitvoeringsprak tijk van de barokmuziek. Op het programma te Aalst 8taan: «Symfonie nr. 26 in d, Lamentatione»«Concer to voor orgel en orkest nr. 2 in D» met Koopman als so list, «Symfonie nr. 44 in e, Trauersymphonie» en «Symfonie nr. 49 in f. La Pas8ione»Religieuze mu ziek is haast per definitie vokaal, want gebonden aan het Woord Gods. Toch wer den vele instrumentale komposities van Haydn ge bruikt als kerkmuziek: de 26ste symfonie (1768) is een echte passiesymfonie, bestemd voor de Goede Week; de 49ste symfonie zóu ook voor een dergelijke gelegenheid geschreven zijn of na het overlijden van iemand die Haydn zeer na stond; de Trauner-symfonie zou geschreven zijn om uit gevoerd te worden bij de uitvaart van de komponist. Lokeren: I. Haebler (piano) en P. Dauelsberg (cello) spelen Beethoven In het Lokerse cultureel centrum gaat op vrijdag 24 september een recital door met werken van Ludwig van Beethoven. Pianiste Ingrid Haebler werd geboren te Wenen, waar ze ook aanvankelijk studeerde; nadien vervol maakte ze zich in Salzburg, Genève en Parijs. Ze behaal de een groot aantal prijzen en medailles en trad op in de meest belangrijke mu ziekcentra en de meeste fes tivals over de hele wereld. Deze grote vertolkster van klassieke werken is profes sor aan het Mozarteaum van Salzburg. Cellist Peter Dauelsberg studeerde achtereenvol gens in Bremen, Detmold, Parijs en Siëna. Hij was lan ge tijd aktief in Brazilië, nu nog trouwens, maar zijn toernees brachten hem over de hele wereld zowel als so locellist als lid van kamer- muziekensembles Op het programma staan twee cellosonates van de vijf die Beethoven voor dit instrument schreef: «Sona te nr. 2 in g, opus 5» en «Sonate nr. 3 in A, opus 69". De sonate nr. 2 wordt, op de finale na, geken merkt door een donker, hartstochtelijk pathos; in het slot-rondo wordt met humor aan de cellist de kans geboden om zijn vir tuositeit te bewijzen. In de sonate nr. 3 voelt men reeds de nabijheid van de zesde symfonie; de melodie vloeit nu al veel vrijer en reeds van bij het begin komt.de cello in de sonore diepe to nen aan bod Verder op het programma nog: «12 variaties in G op een thema uit Handels ora torium «Judas Maccabaus» en «12 variaties in F op «Ein Madchen oder Weibchen» uit Mozarts «Die Zauberflote», opus 66». De ze variaties waren voor Beethoven ontspannende improvisaties en hij kende er zelf nooit een opusnum mer aan toe, zodat we mo gen besluiten dat hij er geen groot belang aan hechtte. Voor kaarten kan u termpt recht op de Kulturelé Dienst, Kattestraat 33 zul (053-77.11.11, toeste 240) of door storting oj 068 0500960-79 van hejj™ Dirk Martenskomitet lwo Aalst. Prijs: 300 fr. D Qec helft slechts voor hou té E het kader van het Festival van Vlaanderen heeft barokmuziek, plaats volgende donderdag 23 september in de St.- Met het Amsterdams Ba- Martinuskerk in samenwerking met de Generale rokorkest nam hij orgel- Bankmaatschappij zetel Aalst en ter gelegenheid koncerten van Haydn en van het 50-jarig priesterschap van Kanunnik concerti voor klavecim- Pastoor-Deken Constant De Vos die de dekenale bel van Bach op plaat op. kerk ruim ter beschikking stelde voor artistieke manifestaties op niveau. T Instrumentale kerkmu- Amsterdams continuo te Brugge. In ziek van Joseph Haydn Barokorkest 1972 kreeg hij de uit- Deel I brengt de Symfo- s van 6611 kuituur idsl< Het werd drie jaar terug muntendheidsprijs voor nie nr. 26 in d «Lamen- ^aart (tot 25 jaar) of eei b&u opgericht door de Ne- orgel en nog hetzelfde tatione» en het Concerto P'^-Pa® derlandse barokspecia- jaar de Toonkunst-, Edi- voor orgel en orkest nr. vierde en laatst* hst Ton Koopman. Als son-en Wagenaarprijs. 2 in D. In het tweede deel Concert heeft plaats ii |tl basisbezetting heeft het Als solist klavecimbel en volgen de Symfonie nr. ^ees^zaal van het stad ensemble negen strij- ajs oprichter van diverse 44 «Trauereisympho- ^uis °P dinsdag 28 sep kers, twee hobo s, een fa- ensembles droeg hij in nie» in c en nr. 49 in f Gember me^ een liedreci got en klavecimbel. In belangrijke mate bij tot «La Passione». tal Julia Hamari. f*-!*1, grootste omvang hernieuwde belangstel- Deze avond begint te telt het echter 24 spelers üng voor de authentieke 20.30 uur stipt in de St - waarbij alle musici op oude instrumenten of getrouwe kopijen ervan spelen. Ze zijn afkom stig uit Engeland, Ne derland, Duitsland, Frankrijk en de States. In 1980 trad dit orkest voor het eerst in het openbaar op in het Hol land-Festival o.l.v. Koopman en datzelfde jaar warer^ze ook voor het eerst te gast in het Festival van Vlaan deren. stee LBkere Ton Koopman Koopman, in 1944 te Zwolle geboren, studeer de orgel, klavecimbel en musikologie en behaalde de eerste prijs Het is opmerkelijk hoeveel mensen uit Aalst nauw betrokken zijn bij het festival. In een van de vorige edities gaven we reeds het relaas van de stuwende kracht van de stad Aalst en het Dirk Martenskomité. Nu willen we dc optredens van Aalstenaar8 in het raam van het festival eens in het licht stellen. Kunstgroep Alkuone in Mechelse sporthal. Op 20 september heeft er een kinderhappening plaats in Mechelen. Alkuone treedt er op. Over de internationale faam van deze choreografische groep werd reeds heel wat geschreven. Momenteel zijn ze één van Vlaanderens beste choreografische groepen. Ter gelegenheid van hun optreden in het kader van het festival van Vlaanderen zal deze groep een nieuw vlaggenballet kreëren op muziek de Mechelse komponist Peter Cabus. Ludwig Van Gijzegem Op 29 september treedt deze jonge musikus op in de Bijloke- abdij te Gent. Hij kreeg les van Herman Slaghmuylder in de muziekakademie van Aalst. Als humaniorastudent was hij lid van Cantate Domino, waar hij zich verder ontwik kelde dank zij de stuwende kracht van dirigent Michael Ghijs, als volwaardig koortenor. Nadien ging hij verder studeren aan het conservatorium van Gent. Hij volgde in mecanaatsverband van Pro Arte, een meesterkursus liederinterpretatie bij Hans Horter in Wenen. Hij vervolmaakte zich in blokfluit en oude muziek bij Oswald Van Olmen, Johan Huys, Marcel Ketels en Silvia De Vos te Gent. In 1981 werd hij laureaat van de Concours international de Musique mt, llUWi Blen: Avig n di ars ilvei ken mge ugo n df lijk In deze serie «Musici van bij ons op Festival van Vlaanderen» waren we vorige week te gast bij organist Kristiaan Van Ingelgem in Aalst. Voor ons tweede portret in deze reeks blijven we in Aalst. Nu voor een praatje met tenor Ludwig Van Gijsegem. Ook hij treedt verscheine malen op in koncerten die georganiseerd worden door het Festival van Vlaanderen. J>ze 24-jarige, veelbelovende tenor treedt op woensdag 22 september op in de Mechelse kerk van Onze-Lieve-Vrouw over de Dij le. Hij zingt er als solist samen met het B.R.T.-koor, met Musica Fiata uit Keulen en de solisten Hildegard Van Overstrae- ten (sopraan), Marianne By loo (alt), Jan Gaals (tenor), Mare Meersman (bas); organist Kristiaan Van Ingelgem bespeelt er het orgelpositief. Het is een koncert in de reeks «Flandria IUustrata», deze keer met muziek rond Margareta van Oostenrijk. Tijdens de Historische Happening in de Gentse Bijloke-abdij op 29 september (begin 18.30 uur) is Ludwig Van Gijsegem tweemaal te beluisteren met een verschillend ensemble. Van 19 uur tot 19.45 uur en een tweede maal van 20.15 uur tot 21 uur koncerteert hij met ons Dendermondse ensemble Pandora in de Trapzaal, het thema is «Muziek aan de Europese hoven in de Renaissance». Vanaf 21.30 uur zingt Van Gijsegem met het Collegium Instrumentale Brugense onder de leiding van Pa trick Peire en de solisten Greta De Reyghere (so praan) en Chris de Moor (bas); zij vertolken in de öefter van de Bijloke-abdij muziek aan het Vorsten hof te Cöthen. Wij dachten dat dit een interessant ogenblik was om met deze tenor uit Aalst even kennis te maken. Heeft u de interesse voor de muziek van huis uit meegekregen Mijn moeder is wel zeer 'muzikaal aangelegd maar kreeg nooit de gelegenheid om muziek te gaan studeren. Ze komt immers uit een landbouwersfa milie en vroeger was muziek als studie wel het laatste wat in die kringen overwogen werd voor de kaderen. Toch werd ze door sommige mensen ge stimuleerd in die richting. Het is van haar dat ik de interesse voor de muziek geerfd heb. Welke studies, vooral muziekstudies dan, deed u en bij wie? Ik deed eerst humaniora wetenschappelijke B, ifl het Sint-Maartensinstituut te Aalst, mijn geboor testad. Intussen studeerde ik ook notenleer, zang en blokfluit in de muziekakademie van Aalst; blok- öjjjt bij Wilfried Van Beveren en zang bij Herman Slagmulder. Na mijn humaniora ging ik naar het Koninklijk Muziekkonservatorium te Gent voor blokfluit bij professor Oswald Van Olmen. Ik be haalde er ook een eerste prijs notenleer. Voordien al volgde ik een kursus over interpretatie van romantische liederen bij professor Hans Hotter in Wenen Ik studeerde verder blokfluit en oude mu ziek bij Oswald Van Olmen, Johan Huys (die zo pas benoemd werd tot direkteur van het Gentse Conser vatorium), Marcel Ketels en Silvia De Vos. Vorig jaar werd ik laureaat op het Concours International de Musique Ancienne pour soüste de Flüte a bec in Hurtebise, in de nabijheid van St.-Hubert. Dan begon ik té studeren in het Brusselse Muziekkon- dïrvatorium bij professor Louis De Vos voor zang en bij prof. Silvia De Vos voor blokfluit. Dit jaar behaalde ik er een tweede prijs voor zang Waarom de keuze «zang»? Toen ik in het Aalsterse Sint-Maartensinstituut de moderne humaniora begon, werd ik opgenomen in de Schola Cantorum «Cantate Domino», waarvan ik tien jaar lid ben geweest. Daardoor werd ik natuur lijk enorm gestimuleerd om in de richting «zang» iefe ta gaan doen Ik begon toen dan ook zanglessen te volgen in de muziekakademie van mijn geboor testad. Wat vooral trekt u aan in de «oude» muziek? Welke zijn uw lievelingskomponisten en waarom juist Ik zou niet onmiddellijk durven beweren dat ik me alleen voor oude muziek interesseer. Het is wel zo dat ik door mijn studies blokfluit, waardoor ik toch in het konservatorium beland ben, onmiddellijk in het midden van de oude muziek terechtkwam. Het was eveneens waar dat de gelegenheden tot optre dens en aansluiten bij een ensemble zich in deze richting voordeden. Natuurlijk is het waar dat de oude muziek, dus tot de barok, en dan verder de romantische muziek speciaal de romantische liederen me het meest interesseren Er zijn geen komponisten die ik prefereer om te zingen. Het gaat meer om bepaalde stijlen. En daarin hou ik dan ook van alle goede werken. Wanneer waren uw eerste optredens en wat zong u? Mijn eerste koncerten waren met Cantate Domino van Aalst, waarbij ik af en toe een solopartij te vertolken kreeg, toen ik reeds zanglessen volgde Dat was, geloof ik, eerst in de «Psalmen Davids» van Hein rich Schütz, waarvan we er trouwens een aantal opgenomen hebben voor de B R T.-televisie. Verder heb ik ook de «Messiah» van Handel gezon gen met dit zelfde koor op het Festival voor Reli gieuze Muziek in het Zuidamerikaanse Colombia Op dat ogenblik had ik ook een aantal koncerten achter de rug als blokfluitist met het Collegium Musicum van Aalst, in werken van Antonia Vival di. Verder deed ik met Cantate Domino het «Magni ficat» van Bach en de «Maria Vespers» van Monte verdi. Bij welke ensembles was u al aktief? Wat waren de interessante koncerten en ervaringen met deze ensembles? Eerst was ik dus lid van het reeds eerder genoemde Cantate Domino. Verder gaven wij koncerten met het Vokaal Ensem ble van de muziekakademie van Aalst, dat onder de leiding stond van Herman Slagmulder. Het ensem ble waarin ik vooral aktief was, is Hexacord Dat is een formatie van zes mannenstemmen. Met Hexa cord gaven we een koncert van oude muziek en ook een aantal met moderne bewerkingen in «close harmony». Een ervaring met deze groep was ons optreden in de fameuze Gongshow. een televisie programma dat het niet zo lang volgehouden heeft Het werd voor ons een echte tegenvaller omdat we verwacht hadden dat het wel een stap vooruit kon zijn. Niets was echter minder waar Sinds een jaar ben ik ook lid van het ensemble Pandora, dat gespecialiseerd is in het uitvoeren van middeleeuwse en renaissancemuziek. Ik maak ook deel uit van Fontegara, een blokfluitkwartet, waar mee we toch al een aantal interessante koncerten uitvoerden Met Fontegara koncerteerden we nog zeer onlangs op het Festival voor Oude Muziek in het Nederlandse Utrecht Verder is er nog Kalliope, een zanggroep uit Aalst, en Take Five, een kwintet uit Brussel. Met deze groep namen we ook de «Lamentaties» van O. Las sus op voor de B.R.T. Ik ben vastverbonden aan het B.R.T.-Omroepkoor, waar ook af en toe solopar tijen te vertolken zijn Was u reeds betrokken bij plaatopnamen? Met. Cantate Domino namen we reeds een aantal L P 's op In oktober wordt een plaat opgenomen met het ensemble Pandora en het koor Cantabile uit Gent. Dit wordt een opname met uitsluitend mu ziek van Gentse komponisten uit de Renaissance- periode Ik zong ook de tenor-solo bij de plaatopname van «Der Tod Jesu» van Garl Heinrich Graun, die behoorde tot de zgn. Eerste Berlijnse School samen met Carl Philip Emanuel Bach en als dusdanig gerekend wordt tot het oudste centrum van de Duitse liedkompositie. Deze opname gebeurt onder de leiding van Louis De Vos en zal waarschijnlijk in januari 1983 verschijnen. Welke zijn de interessantste momenten uit uw loopbaan als lid van een gezelschap of als solist? De interessantste momenten zijn deze, waaruit ik iets leer Dit ervoer ik al vaker wanneer ik met een van de ensembles een koncert uitvoerde Zo denk ik aan het ensemble Currende onder de leiding van Erik Van Nevel of het Westvlaams Ensemble onder de leiding van Patrick Peire, die allebei verscheide ne malen koncerteren tijdens dit Festival van Vlaanderen Als solist was het interessantste werk, waaraan ik meewerkte, het «Magnificat» van Bach onder de leiding van Ludolf Lützen uit Keulen. Achteraf bekeken kunnen ook ontgoochelingen waardevol blijken te zijn. Zo werden we met Hexacord geïntro duceerd bij een koncertbureau en werden we voor de eerste maal serieus gekonfronteerd met het feit dat we het toch nog niet gemaakt hadden. Dit in tegenstelling met wat we toen dachten, ten gevolge van het plaatselijk sukses dat we mochten genie ten. Achteraf gezien zijn dat wel de interessantste momenten omdat men daar enorm veel uit kan le ren. Vindt u de soms gehoorde opvatting dat musici van bij ons te weinig aan bod komen en te weinig kansen krijgen, gerechtvaardigd? Deze opvatting is soms wel juist Toch is het zo dat specialisten in een bepaalde soort muziek eerst gevraagd worden, als daar dan geld voor is. Toch stellen we vast en dat is dan niet juist, dat mensen van bij ons die soms minstens even goed zijn ia£( slechts gevraagd worden als een bepaald musicus uit het buitenland (wat dikwijls een bepalend krite- rium is) het laat afweten. Wij hebben hier toch ook echt goede musici, die gespecialiseerd zijn, zodat het niet altijd nodig is om in het buitenland te gaan zoeken wat ook bij ons voorhanden is. Toekomstplannen? Verdere studie of specialisatie? Optredens? Ik hoop dit jaar de eerste prijs blokfluit en kamer muziek te behalen. Verder blijf ik zang studeren. Waarin verschilt de interpretatie en de zangtech niek bij oude en meer recente muziek? Dat is niet zo eenvoudig om uit te leggen. Wat wel door vele musici en andere mensen verkeerd begre pen wordt bij de oude muziek, is dat men denkt dat deze oude muziek steriel is, wat zeker niet het geval is. Men deed vroeger hetzelfde als in de romantiek maar men gebruikte andere middelen. Dat was ook wel een gevolg van het feit dat er andere zangtech nieken waren of andere instrumenten of wat dan ook. De mogelijkheden waren anders. Over die zangtechnieken zullen we het hier en nu niet hebben omdat het ons veel te ver zou voeren in de zangtechnische wereld. Wat is het belang en de waarde van prijzen voor een musicus? Ik heb een eerste prijs notenleer en een tweede prijs zang Ik behaalde ook een derde prijs op het Concours International de Musique Ancienne te Hurtebise nabij Saint-Hubert. De prijzen hebben belang wanneer men wil gaan lesgeven. Voor de rest kunnen ze misschien enigs zins de weerspiegeling zijn van de mogelijkheden van iemand, maar een diploma op zichzelf is nog geen waardemeter. Het komt er precies op aan per manent te bewijzen wat je mogelijkheden zijn. Ook belangrijk dikwijls is of men al dan niet in de smaak valt bij de juiste mensen. Wat is het belang van het volgen van meesterkur- sussen»? Belangrijk hierbij is alleszins dat men in kon takt komt met andere zienswijzen. Als men bij iemand gaat studeren, is het normaal dat die niet alles kan weten. Het is dan ook goed dat men in kontakt kan komen met andere specialisten op een bepaald gebied omdat men dan misschien iets kan opste ken, waaraan de leraar niet gedacht heeft of wat deze gewoon niet weet. Verder is het natuurlijk dé gelegenheid bij uitstek om te specializeren. Vele ensembles bij ons die zich toeleggen op de uitvoering van oude muziek, blijken steeds dezelf de mensen aan te trekken. Zijn er dan te veel groepen of te weinig gespecializeerde musici? Bij de uitvoerders van oude muziek probeert men zich persoonlijk safe te stellen door lid te zijn van meerdere ensembles, zodanig dat men telkens weer kansen krijgt, voor het publiek te verschijnen. Er zijn trouwens ook nog steeds niet zó veel goede specialisten in de 'oude muziek. Als men dan ook iets degelijks wil presenteren, dan komt men steeds bij dezelfde mensen terecht. Tot zo ver dus Ludwig Van Gijsegem. Wie wil genieten van zijn mooie tenorstem, kan dit de eerst volgende dagen in Mechelen (22 september, kerk van O.L V. over de Dij le) en op de Historische Happening m de Gentse Bijloke-abdij (29 septem ber) Wij wensen hem veel sukses met deze koncer ten en met de verdere opbouw van zijn muzikale karrière H; irtt hilc ic 1 st* n ii lid et d hap virlet aac tsla< hap tone as 'bet aat; )llie<

De Voorpost | 1982 | | pagina 22