lulsterse Reinaert: te veel mensen», te weinig «dieren iü Van muizen en mensen Lokerse Revue «Tussen raap en rooster» vreugde en weemoed verpakt in zure en zoete strofen... Inder de kritische loep fejater 80 met «VVervers» in Netwerk Aalst Reinaert in Hulsters patersbos De Voorpost - 17.9.1982 - 25 ilst, zondag 12 september, bos van de paters aristen, 20 uur. We stappen de ingangspoort len richting openluchttheater, waar de opvoe- van het spel van den Vos Reynaerde zal itshebben. In het voorprogramma zien we volks- istgroep Reintje Vos aan het werk. Keurig, int, sfeerscheppend, af! Bravo Reintje Vos! (De "ende mikro en wat onevenwichtige geluidsweer- ive duwen we in de vergeethoek). De opkomst voor i spektakel lijkt ons eerder mager. Even losjes toen Zowat 250 zielen en lichamen samen. Een rerige man plant zijn video-apparatuur zowat in et midden tussen de zitplaatsen. Een aantal toe- -thouwers zit met dat «zwarte geval» verveeld. Er ■ordt wat over en weer geschoven. )/an den Vos Reynaerde» prdt gespeeld op drie tóken. In het program- pboekje heet het: «een tie-dimensioneel toneel in |n natuurlijk dekor». Het peau voor de hofhouding, èt hoogste, het verst van tral toeschouwer, het volk. FeiEt hol van de vos het J igst, het dichtst bij het ze Ik. Daartussen het speel- j ik waar mens en dier el- r i ar ontmoeten, met op de ot htergrond het dorp b aartussen werden trapjes i paden gelegd. Hoe dan 'en »k een goed uitgebouwd 3 le ;kor. We zijn het niet rif< ns met de «bestemming» n de speelvlakken en met «symbolische struktuur» aar dat is een veel te lang Bei rhaal. Gn j de stipte start is de kk luidsband nog wat moe slin n het premièresukses en in otesteerde met geruis. [gwjacht wordt knal-rijk opend en brengt een ig3oi beeld (jager en wild) lastn tonele. Voor de op dat azz wnent goed zichtbaar kkende en schietende ja- ifn rs blijft er jammer ge- ten ieg géén knalletje over. 1 :t verdere verloop van het Reynaertspel is door de lezer voldoende gekend. We zullen ons derhalve be perken tot op- en aanmer kingen bij wat op de podia gebeurt. Het hof. Een wat rommeli ge opstelling van de ver schillende dieren. Te vaak uit-tempo-bewegende figu ren op een onderbelicht speelvlak. Toneelmatig zit één en ander niet snor (b.v. maskeren). We zien te veel «mens» op de scène, te wei nig «dier». De klankopna me kent heel wat ups en downs, af en toe scherp, bijna snerpend, soms ook dof, mat. Net of men op zoek is naar de juiste klankdiepte voor een open luchtspel. Slecht is zeker niet het juiste woord, goed is toch iets anders. We heb ben alle begrip voor de fi nanciële gevolgen van een prima kostumering. Opval lend is echter het gebrek aan eenheid, aan stijl bin nen de gebruikte kostumes. (b.v. een te kleurrijk opge dofte haan en een te matte, te sobere Tibeert). Dat re gisseur Piet Verwer opteer de voor grime i.p.v. mas- jater 80 bracht reeds in januari jl. een reeks i<|>voeringen van «Ververs». Voor al degenen die Ververs» toen misten, herneemt Tejater 80 nu dit -tnappe stuk van H. Henkei en opent hiermee Jvens het nieuwe toneelseizoen te Aalst. Deze tnappe produktie, onder regie van Walter Boni rerd in de zaal Netwerk geprogrammeerd op 11, 2, 18, 19 en 20 september te 20 uur. kers vinden we op zichzelf een goede gedurfde beslis sing. We mogen echter niet vergeten dat om de grime en de mimiek voldoende tot hun recht te laten ko men, er onvermijdelijk een steengoede, sterk lijnende belichting aan te pas komt en er tevens (in dit geval) dierenkoppen moeten wor den gegrimeerd. Vooral bij de belichting wringt het schoentje, (ook vóór Mr. Mist één en ander in de mist liet lopen en de toeschouwer wel wat heeft gemist). Een knap uitge voerd kippendansje brengt de eerste positieve noot in het openluchtgebeuren. Een streling voor oog en oor. De rouwstoet met Canteclaer en zijn gevolg flopt. Een trommelaar slaat uit de maat, kippen slente ren als internen in een rij, en tussen een hoop te men selijke dierenfiguren doet Nobel danig zijn best om Canteclaers pluimen te overschreeuwen. Het tafe reel Bruin-Reynaert blijft onderbelicht en Lamfreit onverstaanbaar. De visueel sterk uitgespeelde tafe reeltjes van nonnetjes en paters en de «ontmande» lijken ons wat te brutaal, te doorzichtig, afgestemd op de makkelijke lachers, te goedkoop. Dezelfde «vondst» met fijnheid op gezet, diskreet vertolkt, kan uitgroeien tot een pa reltje. Bijzonder knap is dan weer de duivels-scène met dans. Ook de belich ting zit hier in de juiste richting. Alleen begrijpen we niet wat die duivels in het Reynaertverhaal ko men doen. Een duivels plannetje? Liet de regie zich door de duivel tot bij het show-duiveltje bren gen? Na het heroptreden van de herhalende verteller (ver staanbaarheid?) wordt het allemaal wat te langdradig. Het blijft even rommelig aan het hof (steeds dezelf de plaatsingen). Alleen Reynaert (Frans De Schep per) Tibeert (Yvonne Ver- mandel-Wauters). Belijn (Paul Sturms) en Tiecelijn (Chantal De Cock) bleken bij machte om echt in hun dierenhuid te kruipen en dat mimisch en stemhalve geloofwaardig te houden. Zelfs de knappe zegging van Tine Ruysschaert met het gedicht van Anton Van Wilderode hebben het min der positieve totaalbeeld van dit openluchtspel niet kunnen redden. We weten niet of regisseur Piet Ver wer voldoende herhalingen heeft gekregen. Het komt ons voor dat de overgangen in dit rijke verhaal niet he lemaal op punt stonden en dat niet alle spelers door drongen waren van «Rey naert» en hun rol als «dier». In het hele koncept zagen we een regisseur-vos met te weinig vossestreken. Bij de vraag naar scherpere of grootsere belichting komt onmiddellijk de fi nanciële hamer vanachter de deur. Daar moeten we dus overstappen. Een de gelijke geluidsband voor een openluchtspel stelt wel zeer hoge eisen. Met als moeilijkste klip het samen spel regisseur-geluidsman. Het bereiken van de juiste spreek-tempi, de verstaan bare klankvolheid, de doel treffendheid van de muzi kale effekten ligt wel iets verder dan wat we in Hulst(erlo) hebben gezien en gehoord. Was dat dan alles? Welnee. Er was de grandioze sa menwerking tussen de Ca- mere van Rethorica tc Sint- Jansteen, de Camere van Rethorica te Hulst en de Reynaerstichtmg. Er waren die talrijke herhalingen vol inzet. Er was de vriend schap. de kameraadschap. Er was de publiciteit; de techniek, het sekretariaat (met een knipoog naar Karlien Duerinck-Ghey- sen); er was zoveel. Voor al die zorgen, voor al die gevonden oplossingen, voor al die ijver, voor alles en nog wat Proficat en dank! Willy De Greef Zaterdagavond moest ik naar een begrafenis. Cop- pe was gestorven. Om het leven gebracht door wreedaard-vrijbuiter Reinaert. Er was veel volk in Hulst op de uitvaart van de legkampioene (384 scharreleieren pier jaar. voorwaar). Burgemeester Molthoff van Hulst zag ik. Tine Ruysschaert, Wil lem Melis. Jaak Van der Helst. De fier-hovaardige Canteclaer kraaide géén viktorie, voerde wél een aparte Indianendans uit aan het hof van koning en opperrechter Nobel. Een bizarre begrafenis was het. Op de rouwreceptie werd schuimwijn aangedragen, het postume feest baadde in treurnis én ironie. Want Coppe mocht dan al het Olympisch kakelrekord gevestigd heb ben, Rein ontpopte zich weer als dé kolderkam pioen: de rosse ruwerd, de sluwerd die zovele neven en nichten (want alle dieren zijn familie van elkaar) beetneemt en tegen elkaar in het harnas of de pels jaagt, de vogelvrij verklaarde, de permanent gedagvaarde Frans De Schepper biechtte op. Loog zichzelf uit de strop in keukenlatijn en menig refrein van heimelij ke hebzucht. Log sleepte beer Bruun (Bruin, zeg gen ze bij ons. over de schreve houden ze 't ook bij Malpertuus i.p.v. Malpertuis) zich over de podia, vinniger poogde kater Tibeert (met miauwende vrouwestem. dat wel) Rein uit zijn tent te lokken, das Grimbeert waagde een allerlaatste poging om de vervloekte oom naar Nobel te noden. Hulst, zaterdagavond. Herauten verklaarden de jacht op Reinaert voor geopend, ik moest aan het onlangs in vinyl geperste hoorngeschal van Drieske Nijpers denken. Minzame muisjesmeisjes drentel den van in de arena der paters Maristen de Bühne op, er stonden wat stoelen in de weg maar ze geraakten toch ter bestemming. Natuurlijk was dit géén begrafenis, in Hulst beleefde men de zoveelste heropstanding van de grijnslachende bandiet die ontelbare wandaden op zijn kerfstok heeft maar ook veler verwaandheid weet af te straffen. Rein is nu eens beschuldigde, dan weer rechter. De Zeeuwse allegorie kon zich in een onmetelijke knusheid nestelen, een bosrijke verhevenheid als natuurlijk platform. Die Bühne werd door wonder doener Rigobert Antheunis in drie niveaus verdeeld maar niet gesplitst, het ging vlot van het hof (rechts op de achtergrond) naar de meer speelse scène links vooraan, en helemaal op het voorplan, het laagst bij de grond, koesterde Hermelijn haar kroost en speelde Reinaert herhaaldelijk een schitterend- schavuitige thuismatch. Vooral het moeiteloos en zo dynamisch switchen van het ene plateau naar het andere, met vaak nog wat spetterende close-ups tussenin, kon zéér bekoren, de wijze waarop de spots gehanteerd werden leek me gewoon vlekke loos. Dit Reinaertspel wentelde vlot van meer klassiek theater (feilloos geplaybackte dialogen) naar show en spektakel. Het sympathiekst ongetwijfeld waren de charmant-stuntelige muizendans. de nachtelijke stoeipoezen (met uil en vleermuizen op de gepro- jekteerde achtergrond) en het olijk-ontroerende geweeklaag van de kippen. Na de pauze (Reintje Vos zette de regie wel voor schut door zelf het heft in handen te nemen, heel de tijd) kreeg de tragiko medie zowaar groteske allures door die gloeiende, roodzwarte demonendans misschien niet zo Rei- naerdiaans, zullen sommigen aanvoeren, maar al leszins een visueel meesterstuk, deze Reinaert was immers voornamelijk een schouw-spet. En nader hand wéér een vondst, de fameuze flashback waarin Bruun Bruin uit zijn Waalse nest werd opgetrom meld om als ersatzkoning te komen regeren in Vlaanderen. Anton Van Wilderode (Tine Ruysschaert zegde zijn tekst feilloos) deed de Romewaarts getogen vos op eigentijdse wijze uitgeleide; wéér zo'n uitvaart met vaart, opengespannen van de middeleeuwen naar het la Courtois ontheemde Brussel en de pylonen van het industrietijdperk, de Hulsterse pakkeman- nen zetten beeldrijk een speuraktie op maar Rein was toen al verzwonden. Nadrukkelijk werd er geapplaudisseerd, zaterdag avond, maar dèaraan mag je de kwaliteit van de opvoering niet meten natuurlijk. Al die vosjes, kippetjes en muisjes hadden familiale fans meege bracht. die vonden het zèlig. Ik kon het wat afstandelijker benaderen, niet zo «bezogen» boven dien als Jaak Van der Helst die achteraf géén oordeel geven wou (het is een privé-indruk, zei hij). Mijn smaak werd. zoals bij ongetwijfeld het meren deel van de kijkers van zaterdag, zondag en woens dag geïnspireerd door een samenstel van faktoren die tot één gulle, gave prestatie aaneengeregen werden. Nee. ik vond géén graten in de enerzijds schools- autoritaire en anderzijds uit het losbandiger paters vaatje tappende nonnen, het amuseerde me. Zoals Canteclaers plechtstatige droefheid me aansprak. Bruuns onbeholpenheid me authentiek leek en de hele hoftroep me bijkomstig (maar niet van een tweederangs-akteurtalent) overkwam; het was om Reinaerts esbattementen te doen, zijn listen kregen veel dimensie mee in Hulst. Reliëf, niveau, met die kernwoorden bal ik summier samen wat ik ervan vond. De vele scholieren die zich dezer dagen naar Hulst reppen of repten (onderwijsinstellingen uit o.m. Beveren. Zele en het Gentse, maar niét uit Sint-Niklaas, al werden ook de scholen in de Wase hoofdstad aangeschre ven) zullen véél plezier hebben beleefd aan de Reinaert van de Carmelweg, de jongelui zal vooral het showelement, de schitterende kostumering bij blijven. Muzikaal harmonieerde het allemaal voor treffelijk. Paul Vereecken weze gefeliciteerd. De ploeg van Jaap Stolte (met regisseur Piet Verwer natuurlijk, voor de gelegenheid Pier geheten zie programma en assistente Karlien Duerinck) heeft een heel sfeervolle vertoning op poten gezet. Wouter VLOEBERGH Voorstellingen van het openluchtspel Reinaert De Vos in het bos van de paters Maristen te Hulst nog op 17, 18 en 19 september om 20u30. meer over «Ver- (programmablad 'alter Boni): ids 27 jaar werkt Be it De Coster als schil- in een reusachtige iriek. Van het echte •ijf ziet hij niets ant hij schildert bui- in in de kelders, kilo- leters buizen, dag in ag uit, jaar in jaar uit. S ls de buizen netjes in 5 verf staan begint hij pnieuw. Zo zal dit door- aan tot zijn pensioen, enoit heeft een vrouw 1 drie zonen. Die wer- Bn op een ministerie, enoit is zowel in de fab- ek als thuis, letterlijk i figuurlijk een un- erdog. p een dag krijgt hij een ulpje: een jonge schil- Br, Johny. Na wat wrij ngen want Benoit Bschouwt het onder- laanse van de fabriek bwat als zijn konink- Ijk groeit er warmte p vriendschap tussen leide. Op een dag eisen p buizen hun tol: er (ringt gas in de ruimte raar Benoit en Johny fchilderen en er gebeurt in ongeluk... tragikomische ihets van een arbei dsleven wil op geen I :el ogenblik ideeën Iringen of theorieen •uien. Nooit gebruikt auteur een belerende vermanende toon. Het wordt er des te le- snsechter door. De toe- fchouwer kan zelf zijn lonklusies trekken», jejater 80 brengt dit le- fensecht stuk van Hein- Ich Henkei in het Aal- brs dialekt wat zeker te natuurlijkheid van de palogen ten goede jomt. pjater 80 zorgde op 11 p 12 september op- iw voor twee fijne to- ilavonden in Aalst en irwacht heel wat be ll Pngstelhng voor de ver toningen op 18, 19 en 20 september aanstaande. Regisseur en akteurs Reeds op 15 januari 11. schreven we in De Voor poet: «Wat Tejater 80 van «Ververs» weet te maken, is gewoonweg sterk, aangrijpend, dui delijk, zuiver en groots. De regie is ad rem en ook de vertolking is van dergelijk hoog gehalte, de uitbeeldingskracht zo sterk dat je als toeschou wer willens nillens mee gesleurd wordt in een stroom van gegevens, si tuaties en feiten. Want ondanks het feit dat «Ververs» een echt praatstuk is, waarin weinig effektieve aktie voorkomt, is het een boeiend spektakel, le vendig voorgesteld en overtuigend tot en met overgedragen Regisseur Walter Boni heeft de juiste sfeer ge troffen in dit stuk. Hij heeft de vrolijkheid en ernst van dit stuk weten te doseren, voor een groot deel door akteurs Paul Coppens (Benoit De Coster) en Dirk Klinck (Johny) met «vurigheid» te doen spreken en age ren, niet voortdurend, maar met welgekozen klimaxen en antikli- maxen» Deze akteurs. ook Rony Rombaut (de baas) en Jo- han Uvin in de bijrollen dienen gewaardeerd voor hun geloofwaardi ge vertolking Wanneer Tejater 80, met deze geslaagde kollek- tieve prestatie, erin slaagt bij heel wat tea- terliefhebbers, vragen op te roepen oyer Benoit, over Johny, zelfs over onze arbeid in het alge meen, met zijn zin en onzin, dan is het ganse gezelschap in zijn opzet geslaagdiets wat we hen oprecht toewensen! Het openingsspektakel in het nieuwe kultureel centrum te Lokeren kan niet geplaatst worden onder de tragedies, de blijspelen, de kluchten of operettes. Van elk soort vinden we in deze revue wat terug. Dialoog, zang, dans en spel vermengd met humor, heimwee, sentiment tot weemoed. Het zijn de nodige ingrediënten van een totaalspek takel dat elk rechtgeaard Lokeraar niet mag mis sen. U krijgt nog die kans op zaterdag 18 en zondag 19 september telkens om 20 uur. Reserveer nog in de Torenstraat 1 of op tel. 48.28.05. De realisatie van dit mini- prentenboek is niet over een pad van rozen gelopen. Men wilde zoveel £g£|k Onder de Peperbus... vroeger e Lokerse groepen en vereni gingen inschakelen maar dat bleef bij een mooie droom. Toch kwam van de schets een script en tenslot- te een volwaardig lijvig dev van de verfdoos zyn aanwe- •710-H rlruon aanstonds dp de Peperbus boven het dekor aanschouwt voel je je direkt thuis. De openings woorden «Aardig volkje, die Lokereirs, alle kleuren 3 alle d0611 aanstonds richting aanvoelen. Inder daad. heel wat politieke fi guren hebben eraan gehou- kument Ondanks praktische problemen, de onvermijdelijke menings verschillen en de prikken onder water. Eddy Picavet ?en y Vruman dp klaaaiplfp vpftr heen het ganse boven be- k"'f" Ti",? „T® schreven pad afgewandeld f en dikwijls in doornen ge trapt. De laatste prik was er Jan Millecam en sjampetter Luc Opsomer duiken we on- tev£i aan E^y tieeft iet doek van «zijn» spektakel niet zien opgaan. De gele sfeer in Van de jeneverfles tot het «contreventieboek- "ic\ *1C1' «MS ip„ allp fo^tten alle wel en verde inspanningen eisten je aue 'a^e aue e e 1 uinp T*rmn rlcv»> fionren wnr- hun tol op en hij moest rust nemen. Maar elk toeschou wer en kenner met het hart op de rechte plaats heeft tijdens de voorstelling aan Eddy gedacht. Bedankt, Eddy Picavet voor de mede realisatie van deze revue Hij is prachtig! Isidoor Van Den Berghe niet vergeten! Isidoor is een bekende in het Lokerse verenigingsle ven. Voor toneelkring «Rhetonca» schreef hij tal van sketches maar het grootste sukses kende zyn wagenspel «De klucht van Krispijn». Zijn luisterspel «Mist» werd bekroond. In deze revue schreef hij twee bijdragen «De geheimzin nige Non» en de sketch «Op de Toren» Isidoor is ook verdienstelijk lid van de heemkring «Het Souverei- nen» en van de stedelijke museumkommissie Ook voor Isidoor een ge waardeerd lofwoord voor zijn bijdrage aan deze revue wee rond deze figuren wor den naar voren gebracht. Meestal een lach, soms een traan, kortom: toestanden die ieder van ons kent. Bij de voorstelling der ver schillende vroegere beroe pen gaan we de pikante toer op. In een ode aan de har monie krijgt Leon Van de Wiele eerst wel de lachers op zijn hand (Wie heeft de -s en de -c uitgevonden?) maar het wordt muisstil in de zaal wanneer hij over zijn tuba, zijn mance, zijn overleden makkers en het kerkhof begint. De gevoeli ge snaar is geraakt. De emotie is nog meer voelbaar bij het tonen van de dia's over de bombardementen in de Sterrestraat en de P. Tackstraat. De muziek uit «De Vier Jaargetijden» van Vivaldi en balletgroep Au rora doen hier en daar een traan wegpinken We ko men weer in de ambiance met «Alte Kameraden» en de dansgroep Raap en Rooster. Zo is het leven, the show must go on Lisette Baetens brengt ons in de sfeer van de «hofkens» met zijn ambras, ruzie, maar ook zijn gemoedelijkheid. Daar huisde het echte leven! Het Lokers Majorettenpelo- ton The Flemish Girls zet ten niet alleen hun beste maar zeker hun mooiste Lokeren. Sjampetters zijn soms vervelende gasten in een revue, (md) beentje voor. En dat is het bekijken waard De koren Jubilate, Zingende Moeders en Gemengd St Annakoor brengen «de» verrassing. Op de melodie van volkslie deren brengen ze een ode aan de Sportingsupporter en de 30 miljoen, voeren ons onder Liebautsparaplu mee naar de zeven schepe- Lokeren. De Lokerse revue kende heel wat hoogtepunten, tmdI nen en zo naar Molsbroek Ook de Lokerse klabakken krijgen hun deel van de lol- koek. De sketch «Op de To ren» brengt Lokeren vanuit de lucht gezien. Vanop de toren worden alle hoekjes van Lokeren op de korrel genomen en niet alleen de hoekjes. André Vervaet en Jaak Van Avermaet beli chamen de visie van de ge wone man in de straat over het Lokeren van vandaag. De regisseur Wim Lanckrock even voor stellen... Sedert 1977 is Wim verkon den aan Tea ter Arena te Gent als regisseur Met het Multatuliteater en de Melo- manen behaalde hij de per sprijs verbonden aan het Festival van het Amateur stoneel m KNS Gent. Wim vond het een voordeel als regisseur geen Loke raar te zijn Hij hoeft geen relaties met een of andere vereniging hier en dat is ongetwijfeld een pluspunt om in een serene sfeer te kunnen werken Bij het be gin van de repetities waren er wel enkele vakantiepro blemen. Ook de gewone ro- dageperikelen staken hun neus aan het venster en op technisch vlak was het hier en daar even uittesten ge blazen. Hij vindt het prettig de revue te regisseren en looft de sfeer onder de uit voerders en medewerkers. Daniélla Van Malderen, manusje van alles achter de schermen, is opgelucht over de afloop van de eerste voorstellingen. Er komt zo veel bij kijken en niets mag fout gaan Jaak Van Avermaet vindt de revue een ideale gelegen heid om kennis te maken met leden van andere vere nigingen. Luc Millecam vond het m 't begin van de repetities wat tasten en zoeken «Mits wat toeleven naar elkaar moet er een goede verstandhou ding komen. Een pluim voor regisseur Wim Lanckrock!» Alle medewerkers vermel den is onbegonnen werk. Maar toch een attentie voor Alfred Du Tré (muziek) - Marcel Raemdonck (decor) - Marc Allaert, Willy Stoop en Christiane Van Roste (fotografie) Ene Van Droogenbroeck (belichting) - André Van Damme en Re- né Van Laere (geluid) Elia- ne De Caluwé en Damëila Van Malderen willen we een coordinatiebloempje werpen André

De Voorpost | 1982 | | pagina 25