»tad Dendermonde prachtige verzameling rijker familie Poirier schenkt schilderijen, dokumenten en meubels \- Het nieuwe seizoen in le galerij van de akademie te Waasmunster «Ontspanner» Lebbeke met geslaagd fotosalon Lokeraar Gie Seis in Kultureel Centrum Luchtbal Beverse fotoklub bestaat vijftien jaar De Voorpost - 17.9.1982 - 27 [et gebeurt niet 250 vaak dat de stad Dendermonde een legaat in ontvangst j nemen. Dat komt omdat steeds meer mensen hun stad minder liefheb- n», zo verklaarde schepen van kuituur Wie meer sch in zijn korte toespraak aanleiding van de tentoonstelling, gewijd aan de stichting Poirier. Hij de eraan toe dat hij zich gelukkig voelde omdat er toch nog mensen zijn 1 het kunstbezit uit liefde voor en fierheid over hun vaderstad aan hun orteplaats wegschenken. Bovendien feliciteerde hij de konservator van de L voor de wijze waarop hij deze manifestatie had uitgebouwd en voor de ichtige katalogus die was samengesteld over deze stichting. was trouwens konser- >r Aimé Stroobants die tentoonstelling op een ihtige wijze inleidde en vele genodigden wegwijs in de grote kennis- ig van de familie ier die door de tijden in Dendermonde een en vooraan- ide rol heeft gespeeld, bracht in herinnering in juli 1977 het patri- ium van de stad Den- ionde op een belangrij- manier werd verrijkt een schenking van er jiievrouw Louise Van Strae- len-Poirier. De schenking bestond uit een aantal schil derijen uit het legaat van haar tante, mevrouw Su zanne Verhasselt-Poirier, samen met een aantal meu belen, een kunstalbum, Dendermondse handschrif ten en een grote reeks fami- liedokumenten. Al deze voorwerpen en dokumen ten zijn afkomstig van de families Poirier en Blomme die beiden behoorden tot de burgerij van de 19* eeuw in de stad Dendermonde. De belangrijkste figuur was ongetwijfeld dr Alexis Con- stantin Poirier, Gentenaar van geboorte die zich in 1857 op 23-jarige leeftijd als dokter in de genees-, heel- en vroedkunde te Den dermonde kwam vestigen. Hij trad in 1861 in het hu welijk met Marie Blomme, dochter van advokaat Pier re Adrien Blomme. Marie Blomme overleed echter in 1869 en het jaar daarop trad Poirier opnieuw in het huwelijk, dit keer met Pal- mire Blomme, de dochter van de toenmalige proku- reur des konings, Bernard Blomme. Uit dit huwelijk Vandaag vrijdag 17 september om 20u30 wordt in Ie GA, Kerkstraat 9, Waasmunster het nieuwe leizoen geopend met een zeer mooie en belangwek- tende tentoonstelling van oude Russische Ikonen lit de 17de, 18de en 19de eeuw. konen zijn een hoogtepunt h de religieuze kunst. Vol- s de makers van de iko- 1 (die een heilig persoon «lden) is er tussen het seld en het onderwerp een ichil van aard maar een ;stelijke gelijkgesteld- leid. Dit verklaart de uitge sproken mystieke aard van |e meeste van deze voorstel- ingen. waarin de klemtoon (ornamelijk op de geeste- |jke inhoud wordt gelegd, belangrijkste kollektie ntijnse ikonen bevindt zich in het klooster van de H. Catharina op de Sinai- berg. De ikonen uit de Bal- kanlanden staan zeer dicht bij de byzantijnse ikonen. Italië bezit nog een kerk waar iets van de middel- byzantijnse sfeer is behou den gebleven: de San Marco in Venetië. Wie daar in de roerloze ruimte onder de vijf zware koepels de rag fijn gecisileerde reliëfs heeft gezien, en achter de ikonostase op het altaar de Pala d'Oro zag schitteren onmetelijke goud-ikonen vol emails, geroofd uit het klooster van de Albeheerser in Constantinopel be grijpt uit de glimp van een verzonken wereld welk een betovering er eens van haar moet zijn uitgegaan. Maar de Russische ikonen blijven toch de meest oorspronke lijke. Deze uiterst interessante expositie is open zaterda gen 18 en 25 september van 14 tot 17 uur en zondagen 19 en 26 september van 10 tot 17 uur Dinsdag 28 en woensdag 29 september om 20 uur sproten drie kinderen- A- drienne, Sara en Suzanne De meeste schilderijen zijn een legaat van de jongste dochter Suzanne (1881- 1977), weduwe van Daniel Verhasselt. Het overige werd geschonken door me vrouw Louise Poirier, kleindochter van dr A. Poi rier. Deze laatste schenk ster, zelf dokter in de na tuurkunde, is de weduwe van professor dr Victor Van Straelen, een internatio naal befaamd geoloog en paleontoloog. Schilderijen en meubelen Zowel kwantitatief als kwa litatief ligt het zwaartepunt van de verse meling op de schilderkunst. Niet minder dan twaalf schilderijen op doek en op paneel en met een kunstalbum met niet minder dan 87 tekeningen, akwarellen, gouaches en olieverfkomposities van een uitgelezen schare beroeps- en gelegenheidskunste naars. Onder hen namen als Theo Bogaert, Pieter De Beule, Pieter De Clercq, Louis Jacobs, Isidoor Meyers, Jacob Rosseels, Jan en Frans Verhas, Louis Verboeckhoven, Rodolf De Buck, Laurent Goethals. Emmanuel Nuterman en anderen. De meeste van deze schil derijen zijn zeer kwaliteits vol en behoren tot de voor naamste stijlperiodes van de negentiende eeuw: de ro mantiek, het realisme, het naturalisme en het impres sionisme. Het tweede deel van de schenking heeft meer een dokumentaire waarde. Er zijn in de eerste plaats twee meubelen: een tweedeuren- kast in Vlaamse barokstijl uit de eerste helft van de 17" eeuw en een Italiaanse kof- ferbank uit de tweede helft van de 19' eeuw, uit het atelier van de gebroeders Mora te Bergamo. Beide kostbare stukken staan in het kabinet van burgemees ter Cool die trouwens ver klaarde erg trots te zijn op deze stukken. Tussen de publikaties vin den we medische verhande lingen van dr Poirier. on der meer een «In Memo- riam» van de hand van zijn tweede echtgenote en een zeldzaam socialistisch ma nifest van het einde van de 19' eeuw. Belangrijk voor de plaatselijke geschiedenis zijn vooral de Dendermond se kronijken, die reeds ge publiceerd werden in de Ge denkschriften van de Oud heidkundige Kring van het Land van Dendermonde (1892) door Arthur Blom me, de schoonbroer van A. Poirier. Merkwaardig is hier een tot op heden niet gepubliceerde kroniek van Dendermonde, geschreven door meester kleermaker Jean Jacques Bogaert. Deze kroniek be handelt de plaatselijke ge beurtenissen van 1781 tot 1862 Familiedokumenten Een laatste afdeling van de schenking bestaat uit een grote reeks familiedoku menten, brieven, jubeldich ten, brevetten en diploma's betreffende A. Poirier. Deze dokumenten vormen de il lustratie van de verbonden heid van deze dokter met allerlei instellingen en ver enigingen, zoals de rijksge vangenis, de burgerwacht, de burgerlijke godshuizen, de brandweer en de inzet van dr Poiner tijdens de cholerabestrijding te Den dermonde. De schenking Poirier is nog tot 26 september te bezichti gen in de zaal van de Ko ninklijke Akademie voor Schone Kunsten te Dender monde elke dag van 14.00 tot 18.00 uur. Van deze ver zameling werd in samen werking met de Oudheid kundige Kring van het Land van Dendermonde als overdruk van het eerlang verschijnende jaarboek, een zeer mooie katalogus gemaakt, die ter plaatse verkrijgbaar is aan de prijs van 150 fr. (ook op schrifte lijke aanvraag op het adres n Dendermonde. Veel belangstelling op de opening van de tentoonstelling Stichting Poirier. (ks) Dendermonde. Schepen Wiemeersch toonde zich verheugd met het gebaar van de familie Poirier. (ks) Stedelijk Museum. Grote Markt 32, te 9330 Dender monde) Burgemeester Cool, die we gens omstandigheden niet de hele plechtigheid kon bijwonen, dankte tenslotte de familie Poirier voor deze verrijking voor de stad en overhandigde een prachti ge tuil bloemen als blijk van erkentelijkheid en waarde ring aan de kleindochter van dr A. Poirier. Tijdens de kermisdagen stelde «ontspanner» Lebbeke in de bovenzaal van het gemeen tehuis de resultaten van een jaar hard werken voor. Wie nu pas voor 't eerst met de club kennis maakt, moet zonder moeite bekennen dat hun fotografie van hoogstaande kwaliteit is. Alle tentoongestelde werken getuigen van een geoefend oog. een vaste hand en een fijne afwerking en een opmerkzame geest. Als «Ontspanner» zo voortdoet zal het vast nog zeer veel van zich laten horen. galerij van de akademie in Waasmunster: een beeld uit Gilbert en George Russische ikonen. te zien bij GA in Waasmunster wordt er in de GA een 70 minuten lang durende film getoond: «The World of Gil bert and George» Deze kunstenaarsfilm is een der hoogtepunten van de huidi ge Documenta te Kassei (West Duitsland) en is een produktie van de Arts Council of Great Britain. Hij werd gerealiseerd door Gilbert en George in en om hun woning aan de Four- nierstreet in het Londens West End. Verder staat er op het pro gramma van de GA: - een tentoonstelling van Fi- lip Fierens (tekeningen en schilderijen) op 2, 3. 9 en 10 oktober a s.; - 9 tekeningen en video's van Joseh Beuys op 13, 14, 20 en 21 november a s - 27, 28 november en 4 en 5 december: tentoonstelling Paul De Vylder. - 15. 16, 22 en 23 januari Afrikaanse Beelden uit het Etnografisch Museum te Antwerpen. - 29. 30 januari en 5 en 6 februari tentoonstelling met werk van Paul Bour geois en Vanchë. E.D. In het Kultureel Centrum Luchtbal te Antwerpen wordt al enkele tijd een reeks fototentoonstellingen georganizeerd Telkens wordt een beroep gedaan op een voorstaand fotograaf om zijn werk te exposeren. Dit keer komt Gie Seis aan de beurt Seis, die woonachtig is in Lokeren, heeft zijn werk in binnen- en buitenland reeds talrijke keren geexposeerd, sinds hij in 1971 als fotograaf van start ging Het werk dat hij nu exposeert kreeg als titel «Foto van merkwaardige midden standers» Als fotograaf raakte hij steeds meer door mensen geboeid. Seis daarover «Om mijn eigen enigszins raadselachtig middenstander-zijn te definiëren, te bevatten en te verwerken, maak ik deze portretten van merkwaardige middenstanders geen curiosa. Mijn regie is vrij zelfzeker en ik heb weinig emotionele belemmerin gen. Deze tentoonstelling is slechts de bescheiden start van een steeds groeiend projekt en wordt vervolgd» ONTSTAAN Alhoewel slechts ongeveer een drietal jaar geleden en kele fervente foto-ama teurs. waaronder Aimé Vercauteren, René Pere mans. Guido Tas. Pros Dcmdts, André Van Hau- wermeiren en andere, hun hoofden bijeen staken en beslisten een fotoclub te vormen, is deze groep op deze korte tijd tot een club met zeer hoog peil uitge groeid. De bedoeling van de groep is elkaar te helpen om kritisch te staan tegen over eigen werk, om elkaar te helpen om betere foto's en dia's te maken, om el kaar veel te leren (ontwik kelen, fotograferen enz.), maar bovenal ook om el kaar te stimuleren en aan te moedigen. Op een klein jaar verdubbelde dan ook het aantal leden. WERKING Elke tweede en elke vierde maandag van de maand is er vergadering in hun lo kaal Pr ado, Kerkstraat. Van deze vergaderingen is er een vrij, t.t.z. die verga dering worden bv. foto's of dia's besproken, kan een van de leden de problemen die hij heeft ivm. fotografie voorleggen, komt er soms een spreker, is er modelfo tografie, of wordt er een dia-reeks getoond. De ande re vergadering is gewijd aan een maandelijkse wed strijd, die de leden onder elkaar houden en waarvan het onderwerp soms vrij, soms bepaald is. zoals bv stad. kermis, gevels, e.a. Elk lid mag dan een be perkt aantal foto's mee brengen Iemand geeft pun ten. De punten van deze maandelijkse wedstrijd worden opgeteld tot een jaarscore Het eindklasse ment geeft recht op een gouden, zilveren en een bronzen medaille Op het einde van het jaar wordt er ook een dia of een fotowed strijd georganiseerd Daar aan zijn een wisseltrofee en een wisselschaal verbon den Dit alles om elkaar te stimuleren om de kwaliteit van de fotografie op te drijven En of ze erin slagen Verder gaat de club één a twee keer per jaar naar Opheylissem, naar het cultureel centrum. Daar kunnen clubs zelf leerstages organiseren, ze beschikken er immers over donkere kamers en ander materiaal. «Ontspanner» organiseerde er reeds een zwart-wit en een kleur.-sta- ge Vlaamse Verenioging van Fotokringen en behaalde er de tweede prijs voor de dia's en had reeds vele geklas seerde en geselekteerde werken Ze hopen stilaan mee te dingen bij de Vlaam se Federatie voor Fotokrin gen en later bij de Belgische Federatie. PLANNEN De club deed reeds mee aan PRIJS VAN HET PUBLIEK wedstrijden van de Oost- Op het fotosalon kon het publiek de naar zijn smaak mooiste foto uitpikken Voorwaar, een moeilijke keuze. De 3 prijzen bestaan uit fotomateriaal, door foto zaken ter hand gesteld. Misschien is «Ontspanner» al even nieuwsgierig als het publiek, welke foto de meeste voorkeur weg draagt. BESLUIT De gewone man. die hoopt van met zijn fototocstelletje af en toe enkele geslaagde foto's van zijn gezinnetje te maken, denkj dat dit beslist niets voor hem is. Toch is er niets minder waar. Foto club «Ontspanner» is ook een vriendenkring: een groep van mensen die el kaar willen helpen en stilu- meren om kreatief en goed te fotograferen. Of foto's maken nu een passie is, een gewone hobby, of eenvou digweg het vastleggen van herinneringen, bij fotoclub Ontspanner ben je altijd welkom. Het lidgeld be draagt 250 F. Voor dit be drag kan je leren vlot en zeker om te gaan met je foto-apparaat en leren hoe je kan vermijden een film te verknoeien. Op het fotosa lon heb ik enthousiaste le den van een hard-werkende en fijna club ontmoet. We zullen zeker nog van ze horen! Tijdens de weekends van 25 september en 2 oktober a.s. viert de Beverse Fotoklub haar vijftienjarig bestaan. Dat dit gepaard gaat met allerlei festivitei ten. is geen nieuwigheid, want de nijvere fotolief hebbers van Beveren, leggen reeds lang een grote aktiviteit aan de dag. Hoofdattraktie van de jubel viering is een dia- en fototentoonstelling in het kasteel Cortewalle en een reuze tombola. Met een mengeling van een beetje weemoed en trots kunnen de bestuursleden terugdenken aan die eerste dag, toen enkele schuchte re fotoamateurs aan de tap kast van een plaatselijke herberg het idee kregen om een klub op te richten. Wie had toen kunnen denken dat deze poging zou uit groeien tot een hechte vriendenkring met méér dan veertig leden? Trouw vergaderden de eer ste leden elke eerste en der de vrijdag, van september tot juni. in het lokaaltje van de bibliotheek. Hier werden nieuwe ideeën geboren of uitgewisseld en werden fo to's en dia's gekeurd en be sproken. Speciale aandacht wordt ook nu nog besteed aan enthoesiasle beginners die zelfs een lessenreeks kunnen volgen Wat een evolutie tegenover het fo tootjes keuren en kiekjes maken van de eerste verga deringen! De aktiviteiten werden steeds maar uitgebreidMo- Werk van de Beverse Fotoklub: Roger Van Vossel kiekte de Venneshoeve menteel kan je bij de foto klub regelmatig een reisje maken, ontvang je een klubblad. leer je de laatste snufjes van het vak. Expo Zoals het een fotokring past, zal de viering gekon- centreerd zijn rond een ten toonstelling op het kasteel Cortewalle Men gaat dit jaar de nostalgische toer op. Er worden «Mooie hoek jes van Beveren» getoond, een ware ode aan het Bever se landschap. Voor wie van de natuur houdt, is het be kijken van deze ruim zestig foto's een «must». Daarnaast kan je ook andei jaarwerk van de leden be kijken, evenals een re porta ge over het vijftienjarige le ven van de klub Enthoesiastelingen kun nen zelfs op bepaalde tijd stippen een diavertoning bijwonen over «Kris kras door Beveren». «De Moer vaart» en «Een greep uit het jaarwerk» Hierover ont vangt de bezoeker meer in formatie aan de ingang van het salon, dat natuurlijk gratis toegankelijk is. De opening heeft plaats op zaterdag 25 september te 15 uur. De overige dagen (26 sep tember, 2 en 3 oktober) is de expo geopend telkens van 14.00 tot 19 00 uur. De be zoekers ontvangen een ge nummerd programma. Daarmee is een schitte rende foto te winnen met een afbeelding van het kas teel Cortewalle De Beverse Fotoklub heet iedereen van harte welkom W.V.D.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 27