Zele heeft enige naaldkantschool in België Eerste lustrum na heroprichting BGJG- zoektocht Zusterstad Gorinchem bekijken in Sint-Niklaas 28 - 17.9.1982 - De Voorpost Zele. De Zeelse kantwerksters verbroederden met een Japanse delegatie, (bvw) Maurice Van Haver in. Le rares Rozalie Vergeylen kalkuleerde in het lessen- rooster aan de Kouter- school een wekelijks uurtje kantwerk in. Irma D'Hoog- he-Boone droomt er mo menteel van dat in de Zeel- se scholen opnieuw een uurtje of was het maar een halfuurtje kantwerk zou ge geven worden. De Zeelse kantschool is bereid om voor de initiatie in te staan. Een hoogtepunt uit de be ginperiode was zeker het jaar 1919, toen de Zeelse kunstkantschool aan ko ningin Elisabeth een sluier overhandigde, bestempeld als «de sluier harer Majes teit». De naaldkant interesse daalde met het stijgen van De kantschool van Irma D'Hooghe-Boone, die aanleunt bij de Heem- en Oudheidkundige Kring viert volgende week haar perste lustrum. In die korte periode heeft de naaldkant-bewerking opnieuw een impuls gekregen naar een nieuwe interesseperiode, na een onderbreking van bijna 50 jaar. Het naaldkant bewerken kende een grote bloeiperiode in de jaren 1920. In veel Zeelse families beoefende de huismoeder het «blommenwerken» om bij het karig loon van het gezinshoofd wat bij te verdienen. Per dag kon er één blommeken afgewerkt worden, waarvoor men 1 fr kreeg. Met het verbeteren van de sociale toestand en de doorbraak van nylon en plastic, kwam er veel werkgelegenheid voor de buitenhuiswerkende vrouw en ging de handenarbeid en een beetje de kunst van het kantwerken teloor. volgende fase is het plat- werken, waarna het eigen lijke kantwerken begint. De kantwerksters mochten dan in feite hun fantasie botvieren en konden de va riaties aan fantasiesteken gebruiken, die ze beheer sen. Daarna wordt het stuk afgeborduurd en van de lap getrokken. Momenteel heeft de Zeelse kantschool een nieuwe procedure ont wikkeld waarop ze een pa tent heeft. De overbrenging op blauw papier, dat vroe ger moest geprikt worden en maar één of ten hoogste tweemaal kon gebruikt worden, heeft men nu de mogelijkheid om met witte drukinkt en een produkt dat men om begrijpelijke rede nen niet wenst bekend te maken, de mogelijkheid om het meerdere keren over te brengen. Het blauwe papier werd nu ook geplastificeerd zodat het werk zuiverder en steviger is. Zele. Voorbeelden van het naaldkantwerk of het «blommenwerken» zoals het vroeger Zele werd genoemd, (bvw) rig bestaan van de kantaf- heeft uiteraard als centraal een 70-tal kantwerkster deling van de Heem- en gebeuren een tentoonstel- begroeten op de lessen di< Naaldkant is met meer te Oudheidkundige Kring ling over de naaldkant die plaatsvinden iedere dins Geen winstbejag jr ei£ besli dervc stuu gen< mete sief}* de jaren 1600 kwam de kant naar onze streken. In het begin van deze eeuw kwam het kantwer ken als huisnijverheid echt goed van de grond. Het thuiswerk werd dan bijzon der intens beoefend en het «blommenwerken» was fel in trek. De sociale toestan den waren penibel en vele huisgezinnen konden het toemaatje van de huisvrou wen best gebruiken. Voor wereldoorlog één, waren er te Zele op verschillende wij ken kantuitgeefsters. De opdrachten kwamen voor namelijk uit Brussel, die op kosten van de Zeelse huis vrouwen hoge winsten maakten. Het was de minister Ed- mond Rubbens die toe komst zag in de naaldkant en de plaatselijke arbeid sters de mogelijkheid zou bieden om langs de kantnij verheid hun sociale toe stand te verbeteren. In 1917 werd de Zeelse kantschool opgericht en in 1918 kocht minister Ed- mond Rubbens een huis aan de Cesar Meeusstraat, dat nu bewoond is door cjr. Moens, toeval of niet, de voorzitter van de Zeelse Heem- en Oudheidkundige Kring. Minister Rubbens verzamelde de beste Zeelse kantwerksters en Rosalie Vergeylen, lerares aan de Kouterschool, die het volle dige programma van de naaldkant beheerste, ont popte zich als een ideale promotor. Minister Rub bens, de stichter van de kantschool, verwoordde toendertijd het reilen en zei len van de kantschool met een treffende zin: «De Zeel se kant, de Krone spant, in even welk een land». De Zeelse naaldkant was te zien op de wereldten toonstelling in Rio de Janei ro. Het bijzonderste van een kantwerk is de tekening en daar had Zele een ideale man als schoolbestuurder Nieuwe impuls Het aantal mensen die vertrouwd waren met de naaldkant werd steeds klei ner. In 1970 organiseerde de Heem- en Oudheidkun dige Kring een tentoonstel ling «Zeelse kant - Zeelse schilders». Inzonder voor de kant was er veel belang stelling zowel uit het bin nen- als het buitenland. Het duurde tot 15 sep tember 1977 vooraleer men opnieuw van start kon om de naaldkantbewerking op de gemeente te rehabilite ren. De Heem- en Oudheid kundige Kring was het overkoepelend orgaan en de kantschool kreeg in Irma D'Hooghe-Boone een be zielster die het voor elkaar bracht in vijf jaar tijd de Zeelse naaldkant opnieuw allure te geven op wereld vlak. In de schoot van Ziac worden er ook kantlessen gegeven, maar is het een vaststaand feit dat Zele in België het enige naaldkant- centrum is. In die vijf jaar tijd hebben Irma D'Hooghe en haar leerlingen heel wat gepresteerd en is hun vrije tijdsbesteding uitgegroeid tot een heropleving van de naaldkant. Irma D'Hooghe-Boone dweept nog altijd met Ro- zeken Vergeylen, die ze als de moeder van de Zeelse naaldkant omschrijft. De enorme inspanningen die ze zelf de laatste vijf jaar heeft gedaan, laten ons veronderstellen dat ze mag aanzien worden als de waardige opvolgster van Rozeken Vergeylen. In vijf jaar tijd schreven er 350 leerlingen in te Zele. Het waren jonge meisjes en huisvrouwen, die zich aan getrokken voelden tot het kantwerken. Daarnaast heeft de Zeelse Kantschool de verdienste dat ze ook buiten de gemeentegren zen de uitdrager is van de naaldkant-heropbloei. In de voorbije vijf jaar organiseer de ze te Mechelen drie kur- sussen (54 leerlingen), te Vilvoorde drie kursussen (40 leerlingen), te Aalst twee kursussen (30 leerlin gen), te Brussel drie kursus sen (15 leerlingen), te Lier 2 kursussen (6 leerlingen). De eerste keer dat de nieuwe Zeelse kantschool met haar werk naar buiten kwam was in juni 1978 ter gelegenheid van de gouw dag van het Verbond van Heem- en Oudheidkundige Kringen, die te Zele plaats vond. In die vijf jaar was de kantschool een veel ge vraagde gast op verschil lende aktiviteiten in ge meenten en steden over het hele land. Er kwam interes se van de ministeriële dien sten en ook van het Hof was er vraag naar Zeelse naaldkant. Japanse belangstelling De Zeelse kantschool bracht reeds een bezoek aan de kantschool van Alengon in Frankrijk. De zusters beoefenen daar reeds 400 jaar zonder on derbreking de naaldkant en bezitten de perfektie. De Zeelse kantwerksters had den er de gelegenheid om de verloren gegane steken opnieuw aan te leren. An derzijds konden ze van Zele ook wat opsteken. Ze kre gen er de nieuwe procedu re, woarmee momenteel te Zele kant wordt bewerkt. Aan de internationale wedstrijd te Puy en Velay in Frankrijk werden er twee werken van Zeelse kant werksters ingestuurd. De «waaier» van mevr. Hélène De Maesschalck behaalde er een «prix d'excellence» en de «bloemenkorf» van Agnes Stevens werd geho noreerd met een «prix d'honneur» Een nieuwe erkenning van de waarde van de Zeel se kantschool. Dat ze op internationaal vlak zeer hoog staat aangeschreven, werd bewaarheid door Ja pans bezoek aan het Pee- tershuis te Zele, waar de kantschool haar intrek heeft genomen. Donderdag 9 september van 15 tot 19 uur kwamen 10 Japanse meisjes van het «Japan Bobbin Lace Center» onder leiding van hun lerares Yu- riko Inoue, de eenvoudigste steken van de naaldkant aanleren. Een leerzame konfrontatie van beide kan ten. Yuriko Inoue, die gedu rende drie jaar in Japan in drie steden Tokio, Osaka en Nagoya het kantwerken aanleerde hoopte in de toe komst het leerzaam bezoek te kunnen herhalen. Geschiedenis van de Zeelse naaldkant De «Venetiaanse» of «Zeelse» kant zou ontstaan zijn in het Italiaanse Vene tië en van daar overge waaid zijn naar Spanje. Tij dens de Spaanse overheer sing en de Albrecht en Isa bella welvaartsperiode van Zele. Jrma D'Hooghe-Boonedie at haar tijd veil heeft voor de kantschool, voert met handgebaren een gesprek met de Japanse lerares Yuriko Inoue Het onderwerp: kantwerk natuurlijk, (bvw) van 18 september tot 21 september van 10 tot 12 uur en van 14 tot 20 uur in de raadszaal van het ge meentehuis plaats heeft De vooropening is vrijdag 17 september om 19u30 en wordt opgeluisterd door het pianoduo Patrick Noro en Ann Kesteleyn en het Zeel se leuqdensemble Allegro. Op maandagnamiddag komt een gedelegeerde van het Hof de naaldkantten- toonstelling bezoeken, met name de persoonlijke bege leider van Koning Boude- wijn, de heer Bouckaert. Maandag 20 en dinsdag 21 september zijn speciaal voorbehouden aan de scholen. Momenteel mag Irma Zele. De waaier van Helene De Maesschalck die in het Franse Puy en Velay met de prijs D'Hooghe-Boone wekelijks van uitmuntendheid ging lopen, (bvw) dag van 14 tot 16 uur en iedere donderdag van T tot 16 uur en van 19 tot 2 uur. Bij het begeleiden, het vertrouwd maken en uiter aard het aanleren van de naaldkant wordt ze bijge staan door Leo Vermeir, Hélène De Maesschalck en Agnes Stevens ndri iscf nt ti Ugr n lens mtrgi UW f9' Zele, als enig naaldcen trum van België, mag fier zijn dat het in vijf jaar tijd er opnieuw in gelukt is om eer verloren gewaande vori van handenarbeid met een hoge kunstkurve opnieu' van de grond te hebben gehaald en daar heeft het] entoesiasme en de bezie ling van Irma D'Hooghe- Boone zeker wat mee te isebi maken. Benc^ de iteer niet pht en E trokl BGJG-Buggenhout organi seert tijdens het weekend vaij 18 en 19 september een zoek tocht. Het betreft hier een ori ginele speurtocht omdat alk gestelde vragen te beantwoor ïj den zijn door het bezoeker van de verschillende stander en aktiviteiten op het kulturce weekend te Opstal. De deelne mers halen hun dcelnemersfor- muiier af aan de info-stand van de BGJG aan de vrije lage re meisjesschool in de Broek straat en trachten dan tus- dat sen alle aktiviteiten in de juiste aft antwoorden te vinden Deze pp zoektocht loopt van zaterdag- |je, middag (13u) tot zondagavonr (17u). Een tijdsduur is me bepaald. Men mag gerust op zaterdagnamiddag het formu lier afhalen en het pas zondag; namiddag weer inleveren. Dc bijdrage is vastgesteld op 10 fr, maar men kan ook meerdere formulieren invullen. Een prij zenpakket zal verdeeld worden onder winnaars. Het begin en het einddoel van dc tocht is de info-stand van de lnn" BGJC». Waar men dan meteen J_®_' heel wat over de BGJG-wer- king te Buggenhout kan op steken. (Ivd) K.haa 1 vall em n B nd i h et irstt nhat Dbie larc ieh< wing de levensstandaard en het bereiken van de hoogkon- junktuur-periode Hoe komt een naaldkantwerk tot stand? De eerste en volgens de kantwerksters de voor naamste voorwaarde is de tekening. De huidige Zeelse kantschool heeft een be roep gedaan op de tekenin gen van vroeger en ze aan gepast aan de eigen inzich ten. Irma D'Hooghe-Boone ontwerpt zelf ook nieuwe tekeningen. Het patroon om tot een naaldkantwerk te komen was vroeger als volgt: de tekening werd geprikt en op een blauwe of zwarte on dergrond op een dubbel stuk katoen genaaid. Daar na werd de tekening met driegdraad getraceerd. De betalen. Het is gebaseerd op goede smaak en zeker een goed tijdverdrijf. De Zeelse kantwerksters doen dit hoofdzakelijk voor zich zelf. Een kantwerk van eni ge omvang vergt enorm veel tijd. Het is onbetaal baar indien de uren aan een minimum tarief moesten worden aangerekend De kantwerksters doen het voor zichzelf en dragen al len hun eigen kosten. Het lidgeld bedraagt 100 fr. en de kantschool doet het ook zonder subsidies van het ministerie. In eerste instan tie omdat ze zich dan ver plichtingen op de hals jaagt. Het lokaal in het Peetershuis krijgt de school ter beschikking van het ge meentebestuur. Lustrumviering De viering van het vijfja- Zele. De oudste kantwerkster van de Zeelse kantschool brengt haar kunst over l Japanse meisjes, (bvw) De Sint-Niklase zusterstad Gorinchem in Neder land viert dit jaar haar zeshonderdjarig bestaan. Van 10 tot en met 26 september wordt men in de gelegenheid gesteld, zich een beeld te vormen van de omstandigheden waaronder de Gorkumers be langrijke gebeurtenissen uit zeshonderd vervlogen jaren beleefd hebben. Op voorbeeldige wijze is fotograaf Herman Bos (Gorkum) erin geslaagd, die talrijke episoden uit Gorkums rijke historie op de plaat te zetten. De momentopnamen werden met veel zorg en toewij ding geënsceneerd na een uitgebreide studie van prenten en geschriften uit bibliotheken en partiku- iier bezit. Fotograaf Bos is erin geslaagd, deze opnamen te maken onder zoveel mogelijk juiste omstandighe den tegen de achtergrond van plaatsen in Gorkum of andere steden met een middeleeuws verleden, die nog in ongeschonden staat voor het nageslacht bewaard zijn gebleven. Hij zou er echter nooit in geslaagd zijn. deze unieke sfeervolle foto's te ma ken zonder de belangeloze en enthousiaste mede werking van vele Gorkumers. hetzij individueel of in groepsverband. Met eindeloos geduld hebben deze «figuranten» telkens weer urenlang geposeerd bovendien vaak onder minder prettige omstandigheden tot de fotograaf en de leden van het productieteam het er over eens waren dat de oorspronkelijke entourage zoveel mogelijk was benaderd. Veel zorg werd daarbij ook besteed aan kleding en rekwisieten, om een zo geloofwaardig mogelijk resultaat te ver krijgen. De foto's zijn te bezichtigen in kasteel Walburg te Sint-Niklaas van 10 tot en met 26 september, alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u.

De Voorpost | 1982 | | pagina 28