Ere-sekretaris Omer De Backer overleden TREKKING B.R.T. SHOW LIEDJES TOTO Zwitserse Wereldkampioen Barzoi ook te Aalst primus inter pares Wat zou Puivelde zijn zonder de zusters van Filip Neri Nationale Loterij REGINE CLAUWAERT LUC APPERMONT 1982 Nieuw ravotterrein in jongensschool te Sint-Gillis Dendermonde Honderdvijftigjarig bestaan van basisschool DB Vünmt Herdenkingsmis te Aalst 22-9-1982 SINT-NIKLAAS STADSSCHOUWBURG UNIEK GASTOPTREDEN 20 F 2 - 17.9.1982 - De Voorpost Op vrijdag 10 september overleed te Dendermonde, de heer Omer De Backer, ere-sekretaris van de stad, op de leeftijd van 69 jaar. Hij is geboren te Sint- Niklaas, was van in 1949 stadssekretaris van Den dermonde en vervulde die funktie tot aan de eerste fusie, waarna hij wegens gezondheidsredenen geen kandidaat-sekretaris meer was. Hij is gedurende meer dan 25 jaar mee bepalend geweest voor het beleid van de stad. Als geboren Sint-Niklazenaar liep hij lagere school in het Sint-Jozef-lnstituut, waarna hij de humaniora aanvatte in het Sint-Amandskollege te Gent. In die tijd waren nog alle kursussen in het Frans. Na zijn middelbare studies ging hij naar Antwerpen om aan de Sint-Ignatius-Hogeschool het diploma van licen tiaat in de handels- en konsulaire wetenschappen te behalen. Pas gehuwd met mevr. Caroline Van Haute uit Hamme werd hij opgeroepen voor de algemene mobilisaties in '39 en '40. Tijdens de achttiendaagse veldtocht werd hij krijgsgevangen gemaakt en gede porteerd naar o.m. Nürenberg, waar hij verscheide ne maanden in kampen doorbracht. Na zijn vrijla ting werd hij, gezien zijn kwalifikaties, tewerkge steld op de Kamer van Koophandel te Sint-Niklaas en nadien in de chokoladefabriek Callebaut te Wie- ze. Toen in Dendermonde de funktie van stadssekre taris vrijkwam werd hij de opvolger van de h. Simon De Maesschakk die procureur des Konings werd. In het begin van 1950 kwam Omer De Backer met zijn gezin, ondertussen verrijkt met vier kinderen, naar Dendermonde wonen. Jonkheer F. Portmans was toen burgemeester en de heren Leybaert en Bruynincx schepen. In datzelfde jaar opende konin gin Elisabeth de ondertussen afgeschreven nieuwe Scheldebrug, voor die tijd een uniek kunstwerk. In die periode ook werd begonnen met de systematische afbraak van de noodbarakken uit de eerste wereld oorlog en de opbouw van de Stationsstraat en het nieuwe stadspark. Sociale woningen rezen overal uit de grond en de sanering van de Oude Vest was volop aan gang. Het was een drukke tijd... Toen Jonkheer Portmans geen kandidaat meer was, werd hij als burgemeester opgevolgd door notaris William Bruynincx die als schepenen de heren Leybaert en Willems kreeg toegevoegd. De samen werking ging in dezelfde geest verder. Het gedempte «Vestje» werd verder uitgebouwd en stadssekretaris De Backer, hoewel steeds op de achtergrond, was dikwijls de man die onderhandelingen een definitieve plooi kon geven, niet alleen dankzij zijn encyclopedi sche kennis van de gemeentewet, maar ook door zijn overredende en diplomatieke gaven. Hij werd dik wijls door de politici afgevaardigd om in naam san de stad met partikulieren of officiële instanties te onderhandelen. Gedurende de meer dan 25 jaar dat hij in Dender monde het beleid hielp bepalen, is er in de stad zeer veel veranderd. Dat alles gebeurde natuurlijk in samenwerking met kollega's uit de technische en financiële diensten. Voor het personeel was Omer De Backer misschien niet die sympathieke man die met schouderklopjes iemand trachtte te overreden, eerder was hij de «man van boven», waarbij men met elk probleem terecht kon, die niets beloofde zonder zekerheid en die een subtiel gevoel voor rechtvaardigheid bezat. Zijn medewerkers aanbaden hem niet, maar appre cieerden in hem de punktuele en onkreukbare amb tenaar. Wijlen ere-stadssekretaris van Dendermonde. Omer De Backer. Ondertussen was zijn gezondheidstoestand zeer wan kel, desondanks trok hij iedere dag naar het stadhuis en volgde er alles van zeer nabij. Thuis was hij niet alleen een bezorgde vader, hij wijdde zich aan de kunst, volgde akademie en schilderde vooral land schappen. Enkele keren heeft hij met deze werken tentoongesteld in het kader van de Dendermondse Kunstkring, waartoe zeer veel mensen van het stadhuis, zoals o.m. kommissaris Hillewaert en de h. Leonard Moens, behoorden. Het Dendermondse sociale leven heeft Omer De Backer vrijwel niet gekend. Het schilderen daargelaten, was zijn enige hobby het verzamelen van postzegels en dat bleek onmogelijk zonder lid te zijn van een klub. zodat de Filatelistische Kring zowat de enige vereniging was die hem als trouw lid mocht begroeten. Gedurende zijn ambtsperiode bleef hij steeds een zeer bescheiden man die op de achtergrond, zonder enige aanmatiging, zijn plicht nauwgezet vervulde, ondertussen zijn omgeving bekeek met een vleugje ironie en humor, eigen aan diegenen die échte relativiteit begrijpen. Zijn ziekte had hem ondertus sen al in die mate gelouterd dat hij heel duidelijk het belangrijke van het nutteloze kon onderscheiden. Bij de eerste fusie van Dendermonde met Sint-Gillis en Appels, was hij dan ook geen kandidaat-stadsse- kretaris meer, maar bleef nog wel tot zijn opruststel ling op het stadhuis, waar hij nog administratieve taken vervulde. Nadat hij afscheid had genomen van het stadhuis en nadien zelfs van Dendermonde om in Waasmunster te gaan wonen, was de laatste periode van zijn leven aangebroken. Hier leefde hij dicht bij de natuur, waarvan hij alles wou doorgronden, hier zou hij veel kunnen schilderen en zelfs aan zijn postzegelverza meling, die ondertussen danig was gegroeid, kunnen werken. Het werd echter anders. Zijn gezondheids toestand verminderde en verschillende keren werd hij opgenomen in de kliniek, tot het hem uiteindelijk in de herfst van dit jaar fataal werd. Stadssekretaris Omer De Backer is zachtjes heenge gaan, overleden zoals hij geleefd heeft, zo weinig mogelijk last berokkenend aan de anderen, zichzelf wegcijferend. Na een tientallen jaren aanslepende ziekte, waarvan de oorsprong moet gezocht worden in de mobilisatie- en oorlogstijd, heeft zijn totaal verzwakte lichaam de strijd opgegeven, terwijl zijn geest gedurende de laatste uren nog hardnekkig standhield. De plechtige eucharistieviering en de teraardebestel ling zal plaats hebben in de dekanale O.-L.-Vrouwe- kerk van Dendermonde op zaterdag 18 september om 11 uur. Bij een ruime belangstelling van dierenvrienden, er In de diverse ringen wer- de Koningstitel KBW(| kwamen zowat 650 bezoekers in de Aalsterse keizershallen den de dieren, meestal be- werden vereerd, gin® in de loop van verleden zondag ging de internationale zienswaardige pracht- uiteindelijke selektie T Windhondententoonstelling ter gelegenheid van het 80- exemplaren. door hun in de erering. jarig bestaan van de by de Kon. Kyn. Unie St.-Hubertus meester(es) gekoesterd en h |f" aangesloten klub door. verzorgd, getest op fysiolo- J|* gische authenticiteit, tan- g"elschaP kwam de S iii «lsara bhamaasin» i Tentoonstelling begiftigd naai erkende keurmeesters "en en vooral loopwerk. bus tg verwon(j|| met de zo begeerde als de Brit R. Hollis, de Schepen Eddie Monsieur dit uitgezocht mooi dieT C.A.C., staande voor «eer- Deen M. Manger, de Pool- ^ie de tentoonstelling voor horend aan Yvonne Zl tifiwat d'aptitude au cham- se C. Molinari en de Engel- ge0pend verklaarde en de was niet alleen reedsl pionnat», conditio sine qua se A. Sanchez. Eenbont ge- deelnemers uit diverse stre- reldkampioen in 79 el non om samen met twee zeischap windhonden van jien verwelkomde patro- doch behaalde verder! andere dergelijke proeven zowat alle rassen als Afgha- neerde via de Dienst voor tal van nationale titels! waarvan één in de hoofd- nen. Barzoi. Deernhounds. VriietiiHshpsteHina het oe- stad het ,o, kampioen ,e Galgo's, Greyhounds, beuren een un.cL in de T»«d<LW"d d= ^1 brengen. Wilfshonden, Windhon- stacj on »,et eebied van <<^olar Challenger d El Niet alleen van de eigen den, (Italiaanse), Saluki's, windhonden. van ^utvay U'1 L regio en trouwens van alle Sloughi's, Whippets en malle en derde de S| streken van het hele land, Pharao's. Zulks in allerlei Na konfrontatie van de lau- «Shamal Zouthaen» I men hoorde er heel wat ouderdommen, formaten reaten uit de diverse rassen Boutte en Konings uitl vreemde talen spreken en verschijningsvormen. die elk, zo teef als reu met bloedeigen Grobbendo want het betrof hier een internationaal treffen, maar ook uit de buurlan den en uit Zwitserland wa ren niet minder dan 212 windhonden opgekomen ter keuring door internatio- Zondag was het weer eens feest in de jongensschoo' van het Heilig Maagdcolle ge in de Otterstraat te Sint- Gillis Dendermonde. Het zo lang verwachte speelter- Aalst. Bij zo een show komt er heel wat kijken, (ad) rein was eindelijk klaar en goed bevonden om in ge bruik te worden genomen. Op een oppervlakte van 144 m2 werden een aantal houten speeltuigen neerge zet. Vooral klim-, kruip- en speeldingen die de kinde ren leuk vinden. Het hele projekt werd door de leden van het ouderkomitee niet alleen bedacht maar tijdens de vakantiedagen van de maanden juli en augustus ook uitgewerkt. Het werd een zware financiële in spanning en dank zij een taartenslag en een bal kon men de nodige fondsen bij eenkrijgen om alles te be kostigen. Gelukkig waren de werkuren gratis. Het speelplein werd ontworpen door een van de ouders. Hubert De Ridder en het dient gezegd dat het werke lijk schitterend is. Aalst. Belangstelling was er meer dan genoeg voor de windhondenshow. Het i trouwens prachtige diertjes, (ad) Bij een stralend septemberweertje had vorige zaterdagnamiddag in Puiveldes Kemzekestraat de slotmanifestatie plaats n.a.v. anderhalve eeuw dorpsonderw ijs aldaar. Na een plechtige dankmis, gecelebreerd in de parochiale Sint-Johkerk, en een kort akademisch gedeelte op de speelplaats, volgde voor de genodigden een receptie in de turnzaal terwijl in de verkeersvrij gemaakte straat een kin- derprondelmarkt geopend werd. Voor de volwasse nen was er een folkloremarkt, ingericht door de verschillende plaatselijke verenigingen. Nauwelijks een vijftigtal veel te leeg gebleven speel- belangstellenden waren, na plaats samengekomen om de eucharistieviering, op de er samen met een handvol stralende zusters van het Spinhuis, hun geestelijke direkteur e.h. De Cock, pastoor De Nil. burge meester De Vidts en de raadsleden Gorrebeeck. Lenaerts. Vergeylen en (last but not least) Freddy Willockx de jubelviering voor 150 jaar basisschool af te ronden met een goedbe doelde maar slecht geor kestreerde akademische plechtigheid. Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 H. Heymanptein 16 te Sint-Niklaas Tel. 031/76.43.54 Pontstraat 64 te Aalst Tel. 053/70.41.19 Staf Dewachier, Mark De Backer en Wouter Vtoebergh Verantwoordelijke uitgever-. D. De Cuyper Oude Vest 34 te Dendermonde Pubücrteit: Uitgeven) De Cuyper Oude Vest 34 te 9330 Der* Tel 052/21.4 Zuster direktrice. «in de wereld» juffrouw Eliza Dekkers, en 'n paar van haar elf leerkrachten deden hun best om met de best gevooisde leerlingen enke le liedjes ten gehore te brengen. Met flarden vin gen we gelukkig toch enke le woorden op van «Reu- zegom» en «Goedenavond Speelman». Wat vang je zonder geluidsversterking immers aan tegen storende straatmuziek naast je en een paar tientallen spelen de kinderen achter je? Historiek «Wanneer ik hier de ge schiedenis van de basis school van Puivelde voor u wil samenvatten, dan moet ik onvermijdelijk terugden ken aan de school waar ik zelf een stuk van mijn jeugd doorbracht», zei e.h- De Cock. Met een tikkel tje heimwee dacht hij terug aan zijn eigen leraars en de lokalen waar hij tijdens zijn jeugd geleerd en gespeeld had. Aan elk plaatsje zaten anekdotes vast en... wijze levenslessen. «Nu we hier samenzijn voor de afslui ting van het jubeljaar «150 jaar basisschool Pui velde» zullen bij velen on der jullie ook wel een hele boel herinneringen losko men.» zo ging e.h. direk teur verder. Was het niet alsof de muren en stenen gingen spreken9 In Puivelde zijn parochie en school steeds innig met elkaar verbonden geweest. De eerste belangrijke fi guur uit de beginperiode was pastoor Petrus De Langhe. die in 1830 het klooster van de zusters Sal- vatorianen stichtte Het was dit klooster dat ook aan de basis lag van heel de kloostergemeenschap der zusters van de heilige Filip Nen. Dit Salvatorie- nenklooster van Puivelde was destijds nauw betrok ken bij het wel en wee van de plaatselijke bevolking. Reeds in 1832 werd een schooltje opgetrokken \oor de dorpskinderen die daar konden leren lezen en schrijven. Er was zelfs een kantschool aan verbonden, waar de huishoudkunde een belangrijke plaats in nam. De basis was gelegd, en in de loop der jaren kende deze dorpsschool een gestadige groei. Veel hadden de zusters Salvato- nenen destijds ook te dan ken aan e.h. Karei Van Vo ren. Puiveldes eerste pastoor (voordien was Pui velde immers geen officiële parochie). Al heel vlug vol stonden de primitieve klas jes niet meer en in 1899 werden twee nieuwe klas sen gebouwd. Het jaar daarop werd de «bewaar- klas» opgericht. Een flinke stap dichterbij in de geschiedenis - in 1959 - werden de bestaan de klassen vernieuwd en werd een turnzaal en een huishoudkundeklas ge bouwd. Alles werd wat mo derner en de eerste man nelijke leerkracht deed zijn intrede. De basisschool werd zelfs gemengd. Met haar zes lagere klassen en drie kleuterklassen telt de school nu om en bij de 160 leerlingen, allen af komstig van Puivelde, Sint- Pauwels en Sinaai. Dat deze dorpsschool zó is kunnen uitgroeien, is te danken aan de onverdroten inzet en de zware financiële offers der kloosterkr ngre- gatie. E.h. De Cor wou burgemeester De Vidts bij treden waar hij zei «Wat zou onze stad Sint-Niklaas zijn zonder de religieuze kongregaties?». Hij deed dat met de parafraze- «Wat zou Puivelde zijn zonder de Zusters van de Heilige Filip Neri?». Voor zoveel reli gieuze inzet vroeg de spre ker bij het einde van zijn toespraak dan ook een ere saluut en een hartelijk ap plaus van de toehoorders. P.V. Twintig jaar terug ging Maria Daens, oudste dochter van Pieter Daens-Mayart. ter ziele Op verzoek van de familie zal E.H. Deken De Vos in de St -Martinuskerk op \rijdag 24 september te 18 30 uur een herdenkingsmis opdragen waartoe L' \anwege het Priester Daensfonds is uitgenodigd LH VERRASSINGSPRIJZEN IN DE ZAAL Te 19 uur Toegang vanaf 18.30 u Presentatie: presenteert de en een GRATIS ENTREE Verplichte reservatie Plaatsreservatie IN DE STADSSCHOUWBURG alle werkdagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur

De Voorpost | 1982 | | pagina 2