Stekene en Temse het woeligst in Wase kiesarena 79 e| Kieskoorts Sportvedetten en persmensen geven lijsten «kleur» De Voorpost - 17.9.1982 - 3 KBW< gin* ektie i i het i de B| in» u| ■wond] )oi did nne Zl reedsl erderj titels.l De SP van Freddy Willockx (hij kreeg in '76 zelf 4.492 stemmen achter zijn naam) moet het nu zonder schepen Rik Mertens stellen; Pros Matthys is intussen al een poos senator en ook zijn ster zal wel fors stijgen t.o.v. vorige keer. Voor het overige een nogal traditioneel samengestelde lijst. OCMW- voorzitter René Heyninck duwt. nieuw (maar op vrijwel onverkiesbare plaatsen) zijn o.m. Urbain Vercauteren en Frieda Groffy (die ook al uit het persmilieu komen). Christine Smet werd uit de liberale stal gehaald. Laurent Bursens. Bert Duel- laert en Guido Verbuvst inkarneren de rechtlijnige progressiviteit. De SP blijft vrij zwak in Sinaai. Alle tenoren zijn opnieuw present bij de VU, waar het trio Coppieters-Maes-Verniers aanvoert; Mau- rits Coppieters kreeg in '76 5.507 stemmen. Raf Alderweireldt overleed, voor het overige nauwe lijks echt nieuwe gezichten, op verkeersdeskundige Mare Huys na. Roger Van Ranst, Fons Lisaerde en Daan Anthuenis duwen. rent ie, zie dus De Voorpost van volgende vrijdag; bij deze VU-gezinde lijst staat Amoud Heyse (1 758 stemmen in "76) opnieuw eerste, zijn vader Abdon duwt. Temse Weer 27 gemeentelijke mandaten te begeven in Temse. nu neemt de CVP er 15 voor haar rekening, de SP 6, de VU 4 en de PVV 2. Een heleboel interessante gegevens hier Burge meester August Maes (2.898 stemmen vorige keer) staat niet meer op de CVP-lijst maar ook niet elders, al patroneert hij wel de nieuwe groep Gemeentebelangen, een partij die Hugo Meersman als eerste in lijn brengt, voormalig CVP-er Leo De Bock (Elversele) als tweede en wielrenner Jan Bogaert als zevende, terwijl ook de vroegere koe- reurs Jan Meersman en Gaston Hoskens meesprin ten voor de Gemeentebelangen. De CVP-lijst werd, net als in Kruibeke en Waasmunster, in de poll verworpen. Felix Bulteel blijft (vanuit het ACW) aanvoeren, maar zou er géén graten in zien dat middenstandskandidaat Désiré Van Riet burge meester wordt, gesteld dat de CVP de burgemeester mag leveren. De vroegere Tielroodse burgemeester Siegfried Buytaert (1.586 stemmen vorige keer) staat op 3, Luc De Ryck 4, schepen Naudts (Elver sele) 5 en schepen Albert De Cauwer duwt. Fonny Boesmans voert nu de SP aan: een fel verjongde groep, met op 22 Carlos, zoon van de vroegere kopman en senator Bernard Van Hoey- landt. Frans Aertgeerts duwt de lijst. Provincie raadslid Armand Felix staat eerste bij de PVV, Boelbaas Philippe Saverys is er niet meer bij maar zijn echtgenote Jeanne Van Damme (op 4) wel, Monique De Rop duwt. Op de lijst die onder de vlag VU opkomt staan vier Vlaams Blok-ers en drie «onafhankelijken»; Raoul De Ryck voert aan vóór Louis Broeckx (allebei Volksunie) en Leo Robbijns (VB), bariton Simon Waltens en jongere Werner Maerevoet (nog een vroegere korrespondent bij De Voorpost!) duwen. Twaalf namen bij Agalev. dat door Michiel Vlaeminck wordt aangevoerd. Géén KPB meer, wel de eenmanslijst van de PvdA (Lieven Baeyens) in Temse. In het arrondissement Dendermonde kunnen de kiezers uit Waasmunster voor 19 nieuwe raadsleden stemmen. Nu heeft de CVP 12 mandaten, de VU 4. de PW 2 en de SP 1 manda(a)t(en). Rumoer rond en vooral in de CVP van burgemees ter René Bocklandt (vorige keer 1.092 naamstem- men. nu ook weer kopman). Het konflikt tussen schepenen Willy Strobbe en Raf Verhofsté werd zo bijgeschaafd dat Strobbe nu toch tweede wordt en Verhofsté de lijst duwt, schepen Albert De Weste- linck staat derde. Exit schepen Berthels van fi nanciën. Exit ook bij de VU (Alfons Lambrechts is er niet meer bij) en de PVV (zonder Omer Rombaut doen zij het nu). Mon Bruggeman en Mon Verdurmen leiden de Volksunielijst. Maurice Thuysbaert en Gunther Phlips staan op kop bij de liberalen. De SP wordt door Eric Van Mele geleid en het Vlaams Blok door Maurits Vanderbruggen. Vidts kreeg vorige keer 6.722 stemmen achter zijn naam. schepenen Ward Vergauwen en Vincent Foubert ieder méér dan 2.000. ik vermoed dat ook de skore van b.v Jeanine De Boever. Lieven Lenaerts en Julien Vergeylen sterk zal opgevoerd worden. Lokeren Na de raadsverkiezingen van zes jaar geleden sloten de CVP en de PVV. tot ergernis van de (B)SP overigens, een bestuursakkoord. Hier zijn opnieuw 31 mandaten te verdelen, momenteel liggen de verhoudingen aldus: CVP 15, SP 8. PW 7 en VU 1 De grote CVP-kopstukken zijn er opnieuw bij: burgemeester Liebaut (in '76 verwierf hij 2.873 stemmen) voert aan, Paul Van Eetvelde (1.425 stemmen vorige keer) duwt. De PVV zal trachten verder te gaan op het volkse élan dat de inmiddels tot het parlement opgehesen kopman Georges An thuenis (2.768 stemmen in '76) opstuwde, ook Eddy okeren. De CV P-kandidaten rond lijstaanvoerder burgemeester Liebaut. (md) locht de gemeentelijke kiesstrijd in het Land van Vaas zijn beslag krijgen op de fiets dan zouden in ruibeke de SP (met renner Ronald De Witte) en in nse de Gemeentebelangen (met o.m. snelkoerser Bogaert) ongetwijfeld als eerste over de meet De nieuwe formatie Gemeentebelangen in Int-Niklaas hoopt met de Beverse voetbalinternatio- al Mare Baecke flink te skoren, de VU-Beveren rengt Toon Pfaff in lijn, en menig ander kandidaat de diverse lijsten heeft al z'n sporen verdiend in t liefhebbersvoetbal; de uittredende burgemeester i Sint-Gillis, Omer De Mey, haspelde vroeger wel tker een voetbalinterland België-Holland af en de :verse SP-er Marcel Van Kerckhove is behalve i van zijn partij ook vaandeldrager van het ielergebeuren in de gemeente waar je bij voorkeur t de fiets neemt om van het ene eind naar het lere te raken (want zo uitgestrekt is Beveren). De nbreng van menig sportvedette geeft heel wat Wase ijsten een kleurig cachet, ludiek is misschien een jéter adjektief. de superstars uit het Wase perswereldje zyn e keer fors doorgestoten, al laten de beroepsjour- alisten doorgaans verstek gaan. Ter linkerzijde >ert voormalig Vooruitredakteur Mark De Gryze e sterk verjongde Lokerse SP aan, Fonny Boesmans t idem bij idem in Temse en in zijn kielzog treedt i.m. de in de rand van het perssfeertje aktieve laurits Bryssinckx aan. Verrassend bij de CVP in ïemse is niét het op de lijst staan van onze medewer- r Luc De Ryck, wél het feit dat hij plots vanuit het icuüm op de vierde plaats prijkt. En dan is er het Igeval» Stekene, waar de OCP van burgemeester Verbeke in extremis en aan de staart met ftWakkere Burgers» en persmedewerkers (van o.m. Voorpost) Roland De Block en Jo Van Duyse rerd aangedikt. In Sint-Niklaas dan toch één be- tepsjournalist in de voorste gelederen: KPB-er Miel tullaert is nummer één van de linkse eenheidslijst. tel De Jong, «verruimingskandidaat» bij de CVP i vooral verkeersdeskundige, werkte vroeger ook ^ven voltijds op een krant, hy maakt in Sint-Niklaas *1 kans om verkozen te worden. De voor enige »phef zorgende Gemeentebelangen in Temse werden |egangmaakt door onze vroegere medewerker Luc Carlier en dertiende staat daar voormalig journalist jhy is nu kok) Willy Buytaert. Het gevleugelde gezegde dat journalistiek tot alles leidt (of leiden kan) wordt nog maar eens bewaarheid. Enkele krachtlijnen uit de Wase kiesarena. per fusiegemeente. Beveren Het aantal zetels wordt hier van 33 tot 35 opgetrok ken. Huidige verdeling der mandaten in dit CVP- pastion: CVP 20, VU 7, SP 3, Gembel 2 en PVV 1 De Christelijke Volkspartij van burgemeester Mar cel Van der Aa (hij kreeg 4.628 stemmen achter zijn naam in '76) rukt met het gros van de huidige tchepenen aan, maar de populaire Camiel Bolsens en ook Amedé Van Mieghem (Kieldrecht) zijn er piet meer bij; Céline Van Geertsom duwt met haar rolkse aanhang de lijst, behalve zoon André Bol- ens werd ook ex-Gemeentebelanger Omer De 'onghe (van Haasdonk) naar de CVP gehaald. Bij Ie belangrijkste oppositiepartij, de Volksunie, is IVies Goyvaerts weer kopman en werden zowel 'oetballer Toon Pfaff als kwisspecialist Jan Weyers >innengehaald. Marcel Van Kerckhove voert op- lieuw de socialisten aan, Omer Verstraeten moet iet op Gembel zonder Omer De Jonghe rooien, naar Frans De Bodt (Kieldrecht) staat nu tweede, lij cfe PW gaf de familie Busschaert verstek, de loor de vroegere Haasdonkse burgemeester Arthur ïoeye geleide groepering is sterk Melseels getint en 'oert de jonge Verrebroekse arts Herman Chris- iaens hoog in haar blauwe vaandel, n Beveren lijkt de CVP-meerderheid allerminst [evaar te lopen, maar Agalev, dat in deze gemeente iet grootst aantal kandidaten van heel het Waas and naar voren schuift, hoopt toch aan de CVP- lanhang te knagen. Bij het Vlaams Blok tickt Jozef chelfhout de lijst, ook de Pvda komt hier op. Acht ijsten dus in totaal. (ruibeke Van de 23 huidige en ook strakse raadszetels neemt le CVP er vooralsnog 14 voor haar rekening, de SP i en de VU 4. )e situatie is in deze Scheldegemeente heel tradi- ioneel. De PVV (met kopman Louis Verest en luwer Frans Anné) hoopt op een zetel. De SP ehuift Alfons Verbruggen als kopman naar voren in Omer Dc Roeck uit Rupclmonde duwt, ook loereur Ronald De Witte treedt, zoals gezegd, aan. Vooraan op de kloeke VU-lijst het duo Antoine Jenert-Alfons Claes en als laatste Kamiel Van Mieghem. De CVP-lijst van burgemeester Georges Verberckmoes (hij kreeg zelf 1.702 stemmen in '76) hel, nadat hij in de poll verworpen was. toch in de goeie plooi. Toerismeschepen Georges Brijs van Rupclmonde duwt. maar schepenen Omer Stuer, Felix Buytaert en vooral de voormalige Bazelse burgemeester Maurice D'Hollander (in '76 goed voor 1.630 stemmen) zijn er niet meer bij. Samengevat volgende headlines. Er zal, dunkt me, vooral in Stekene en Temse veel nieuws te rapen vallen op 10 oktober. De CVP hoeft zich noch in Beveren. noch in Kruibeke noch in Sint-Gillis noch in Waasmunster veel zorgen te maken. De socialis ten hebben hun hoop op Sint-Niklaas gevestigd maar zien met enige bangheid de Lokerse uitslag tegemoet. De liberalen lonken naar Lokeren na tuurlijk, hopen op een goeie uitslag in Beveren, maar vrezen toch voor het resultaat in Sint-Niklaas, Stekene en Temse. Agalev zal vermoedelijk in Beveren zijn intrede doen. als het Vlaams Blok één zeteltje haalt is dat misschien in Sint-Niklaas en de linkse lijsten Snel (Sint-Niklaas) en VeLo (Lokeren) testen de krachtenbundeling uit. maar een zetel zie ik ze niet halen. De VU of Volksunie-getinte lijsl(en) moet(en) een behoorlijke beurt kunnen maken in Sint-Niklaas. Sint-Gillis. Temse en Krui beke. maar Lokeren blijft een probleem. Ik zie de Gemeentebelangen in Sint-Gillis opnieuw goed voor de dag komen (in de schaduw van de CVP natuur lijk), opnieuw ook enkele zetels halen in het Beverse en nu ook in Temse, al mag je deze groepen inzake ideologisch-politieke samenstelling vanzelfsprekend niét over dezelfde kam scheren. Slinkt de aanhang van de PVV in Sint-Niklaas weg? Jan Verniers van de Volksunie voorspelde dat. zie De Voorpost van vorige week. Voorman René D'Haeyer. géén senator meer maar in '76 toch goed voor 1.112 stemmen, leidt opnieuw de dans. vóór raadslid Frans De Coeyere. «Egyptenaar» Joseph De Cock en «brouwer» Armand De Baer duwen. Het Vlaams Blok wordt opnieuw door Frans Wij- meersch aangevoerd. Elza De Clercq. dochter van dichter René De Clercq, duwt de lijst. Zes namen slechts bij Agalev. dat toch beslist op een zetel wil mikken, Edwin Foubert voeij aan. Ter linkerzijde enerzijds Jan Van de Putte met zijn PvdA (nu nog slechts met 3 namen, het waren er 6 vorige keer) en anderzijds de bundeling van KPB- ers, Ral-ers en onafhankelijken onder de noemer Snel, met Miel Dullaert en Piet Andries voorop. Waar precies de Gemeentebelangen, een onvolledi ge lijst aangevoerd door Annick Vereecken en met SKB-voetballer Mare Baecke op 4. dienen gesi tueerd maken we volgende week duidelijk. Huybrechts b.v. ligt goed in de markt; schepen Leon Willems is er niet meer bij. Links in Lokeren zal allicht de kristelijke en liberale storm over zich heen moeten laten razen. De SP lijkt op het eerste gezicht gehandicapt nu stemmen- lokker Aimé Van Lent (3.573 naamstemmen vorige keer). Lucien Boussé. Octaaf Van den Berghe. Prosper Van Cotthem e.a. er niet meer bij zijn. Mark De Gryze staat nu op kop van de zéér jonge formatie. Nog linkser treedt VeLo aan, zonder koereurs maar met Eddy Van Malderen en KPB-er Herman Van Moeseke. In de Durmestad krijgt de VU nauwelijks een voet aan de grond, woensdagavond werd de (naar ver luidt) onvolledige lijst bekendgemaakt, we drukken hem volgende week af. Sint-Gillis Het aantal zetels. 23 nu. wordt tot 25 opgetrokken. Nu heeft de CVP er 14. Gembel 7 en de SP 2 raadsleden. Relatief eenvoudige situatie hier, al speelt aan de rand van de polder de ruilverkaveling weer mee en hebben de milieuverenigingen hun veto geformu leerd tegen Honoré Verstraeten als schepen voor landbouw. Het zal lastig optornen zijn tegen de CVP van Omer De Mey (hij kreeg 1.622 stemmen in '76). Roger Roggeman en Willy De Ridder, om er maar enkele te noemen. De populaire Staf Van Landeghem is overleden, er zijn negen nieuwkomers op de lijst, maar zes raadsleden van nu komen dan weer niet meer op. De lijst Gembel, een bundeling van mensen uit PVV-, VU- en VB-kringen, ruiit op nieuw met dr. Henri Verbraeken aan (de kopman kreeg in '76 1.054 stemmen), Klingenaar Robert Van Duyse staat tweede en raadslid Remi De Wilde duwt. Nog dit. Aimé Vonck van Mcerdonk staat tiende bij de Gembel. zijn broer Egide negende op de CVP. De SP wordt door André Taffeiren. uittredend raadslid, aangevoerd. Sint-Niklaas Op de 39 mandaten van nu en ook straks bekleedt de CVP er thans 19, de VU 10, de SP 8 en de PVV 2. Het heeft er de schijn van dat men opnieuw naar een CVP-SP-koalitie gaat, al worden in die richting enkele wenkbrauwen gefronst. Negen lijsten zijn er nu. vorige keer slechts zes. Rad komt. in tegenstel ling tot wat werd verwacht, niet op. nieuw zijn hier het Vlaams Blok. Agalev. de linkse eenheidslijst Snel en vooral de Gemeentebelangen (die ook woensdagavond een perskonferentie gaven, zie dus ons nummer van volgende week) Vorige gemeentelijke kieskampagne kon je nu nog van een kiesduel De Vidts-Coppieters gewagen, nu duelleren vriendelijk Paul De Vidts en Freddy Willockx. Bij de jongste parlementsverkiezingen werd de SP in het kanton Sint-Niklaas nipt de sterkste partij, maar als de strijd kleinschaliger gevoerd wordt hoeft de CVP niet zó beducht te zijn voor het roje geweld. Hoewel. 19 of zelfs 20 zetels halen lijkt voor de weliswaar sterk gestoffeerde Christelijke Volkspartij in Sint-Niklaas nogal uto pisch: Ferdinand De Bondt kreeg mét de door hem opgeëiste tweede plaats en haakte af. evenmin zijn er nog bij Willem Melis, het Nieuwkerkse zwaarge wicht Rik De Jonghe. stemmenlokster Maria De Jaeck uit Sinaai en Belselenaar Robert Dc Vlee- SChouwer. Nieuw (op 4) is André Baetens (Belsele). ook Roel De Jong, Werner Rogiers, Maurice Tac- helet staan voor het eerst op de CVP-lijst. Paul De Nog even de CVP: de ogen zijn zéér op Temse gericht, maar ook op Sint-Niklaas en Lokeren. waar de verlenging van het bestuursakkoord afhangt van zowel de kwantiteit van het eigen aantal stemmen als de wijze waarop de SP (in Sint-Niklaas) en de PW (in Lokeren) voor de dag komen. Wouter VLOEBERGH Stekene 23 gemeenteraadsleden zijn er nu, straks eveneens. Huidige verdeling' lijst Gemeentebelangen 9. CVP 9. OCP 3. PVV 1 en SP 1. Deze traditioneel «moeilijke» gemeente wordt nu bestuurd door de OCP van burgemeester Bob Verbeke en de CVP. In Stekene werden de kaarten vrij laat geschud, maar ze liggen boeiend uitgespreid. Zeven lijsten dingen naar de gunst van de kiezer. Merkwaardig is het postvatten, op de OCP-lijst van de burgemees ter. van enkele «Wakkere Burgers» (vermomd als persmedewerkers) Nog frappanter is de herrie in het liberale huishouden: PVV-raadslid Walter Ver braeken haakt af bij de klassieke liberale formatie, onder het kenwoord VVD voert hij een volledige lijst aan. Agalev (acht namen slechts) probeert kopman Michel Peeters in de gemeenteraad te loodsen. Bob Verbeke voert vanzelfsprekend op nieuw de OCP aan (OCP staat voor Onafhankelijke Centrumpartij), nieuw zijn hier o.m. Laurent Gee- rinck, Felix Van der Steichel en het trio Roland De Block-Ingrid De Ruyte-Johan Van Duyse achter aan. De SP (van raadslid Dierendonck destijds) gaf deze week een perskonferentie. wie na kopman Wilfried De Saegher volgt verneemt u volgende week. En de PW zit in zak en as, nog slechts vier kandidaten en vooral dus de scheurlijst van Walter Verbraeken dwars tegenover de traditionele libe- i ralen. Nieuw bij de CVP is o.m. Herman Rollier. dr. Omer Boeykens (1.415 stemmen vorige keer) voert aan vóór schepen Christiane De Saegher. Gemeen tebelangen gaf ook woensdagavond een perskonfe- Lokeren. De PVV-kandidaten voor 10 oktober, (md)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3