Frans Van Lijsebeth: vijfentwintig jaar kerkbaljuw te Moorsel Waasmunster heelt eindelijk ook «zijn» De beenhouwerij behoort tot een superieure klasse Vakkundig personeel bedient U met de glimlach. Eindelijk kan hel in Waasmunster ook. Goedkoop Hinkelen in een prachtige ruimte, ar bekwaam personeel met de glimlach je te woord staat en waar bovendien tluitend kwaliteitsprodukten worden verkocht. Dat moet dus een «UNIC» zijn. En erdaad. in de Hoogstraat 62-64 te Waasmunster kan met dit sobere maar gename winkelgebouw aantrelTen. Voor de ingangsdeur een ruime parking, zodut nkelen een echt plezier wordt. Ook minder-validen zullen het er best naar hun jading vinden, want voor hen werd een speciale toegangsweg gemaakt. Geen trappen en een brede ingangsdeur, waar de invalidenwagentjes makkelijk doorheen Unie-Waasmunster is er dus voor iedereen. 1 september werd de- supermarkt plechtig opend in het bijzijn heel wat vooraan- anden. Na de gebrui kelijke toespraken, perd het glas geheven een gelukkige en ©r8poedige toekomst. Niemand twijfelt daar- vooral niet wanneer jnen de nog jonge maar dynamische dame i het werk ziet die de UNIC van Waasmunster eidt. Voordelen Een «UNIC» in je gemeente 1 gewoon zeggen dat je de pans wordt geboden op een Soedkope wijze te winkelen kn bovendien nog voor die ■onzienlijk lagere prijs nog aliteitsprodukten hebt. Een ideale konibinatie dus lussen kwaliteit en prijs. ■UNIC» gaat ten zeerste fier 'bp dit unieke aanbod. En dat de vele klanten tevreden lijn, kan men best afleiden tit het feit dat de -UNIC- lupermarkten tot de drukst Pochte van ons land ho- «UNIC- Waasmunster vormt daarop geen uitzon- lering. Van bij de openings- Bag was het reeds aanschui- in heel wat stands, pooral aan de beenhouwe- ar in een reusachtige lligotoog het beste vlees ligt fcitgestald. en waar vakkun- beenhouwers je te Overzichtelijke stands, alles netjes geprijsd en duidelijk aangege ven. Zo wordt winkelen een ware weelde. woord staan. Deze beenhou werij behoort tot het beste dat men op dit gebied kan vinden. De eerste week wer den twee dikbillen versne den. De dieren werden bo vendien gekweekt op eigen bodem. Kwaliteit primeert ook hier. Kwaliteit is er tr de hele supermarkt weer te vinden. In netjes ingedeelde en oordeelkundig opgestelde rekken vindt de koper pre cies wat hij verlangt. Tel kens weer staat duidelijk leesbaar de prijs geaffi cheerd. Opvallend is ook dat men reeds bij het bin nenkomen van de super markt kan aflezen waar men wat kan vinden. Grote borden wijzen je de weg. zodat zoeken uit den boze is. De brede gangen tussen de rekken werken boven dien een vlot winkelen in de hand. Tenslotte willen we ook kwijt dat er op verschil lende plaatsen maar tel kens weer aangeduid ook publiciteitsstands zijn. Daar kan men als koper extra voordelen opdoen. Eigen mensen Nog een troef van «UNIC» Waasmunster is dat men werkt met jongens en meis jes, mannen en vrouwen van de gemeente zelf. Dat vergemakkelijkt voor een flink stuk het kontakt tus sen verbruiker en produ cent. Trouwens, het ver koopsteam kwam er na een degelijke selektie. waarbij kwaliteiten als bekwaam heid. vriendelijkheid en dis- kretie in acht werden geno men. Het -UNIC» personeel straalt vertrouwen uit en is steeds bereid iedereen een helpende hand te reiken. Zo komt het dat -UNIC» de winkel is waar men graag naartoe gaat. In 'l kort UNIC Waasmunster Hoogstraat 62-64 WAASMUNSTER (052/47.75.59) Open elke weekdag van 9.00 tot 12.00 en van 12.30 tot 18.00 uur. Op v rijdag van 9.00 tot 12.00 en van 12.-30 tot 19.00 uur. Gesloten op donderdag. 199 209 1,^ 237 (pen meer volkse benaming is wel 234 i«suisse». 255 d„ navolging van de Zwitserse lijf- 260 wacht door paus Julius II in 1506 in 253 -het leven geroepen korps van katho- 273 Jjieke Zwitsers dat onder andere 269 ije toegangen tot Vatikaanstad en de 287 .pauselijke paleizen moest bewaken 307 jzouden ook de kerken in onze 315 contreien een (orde) bewaker krij- gen... en zo ook onze Sint-Martinus- kerk te Moorsel. Waren deze «gar des suisses» vroeger een vrij alge meen verschijnsel in onze kerken, dan zijn ze in een tijd van verdwij nende tradities en gebruiken vrij ,22 tzeldzaam geworden... zodat ze haast tot de folklore zyn gaan behoren. Weinigen onder ons zullen de vori ge «suisse» E. Rubbrecht (kozijn van Frans'vader) hebben gekend. Na de dood van hun vader, hadden de zonen Rubbrecht geen interesse 76 om dat ambt van kerkbaljuw uit te i oefenen. Toch moet het zijn dat die post fel begeerd was. want niet minder dan vier kandidaten hadden zich gemeld... maar ze hadden bui ten moeder-overste gerekend. Inderdaad de toenmalige overste Moorsel. Frans Van Lysebeth die zijn taak zeer ernstig opneemt, zoals dat ook hoort. van het klooster (zuster Alexandri ne) had bij Frans geïnformeerd of hij wel belangstelling had om het ambt van kerkagent uit te oefenen. Maar alles moest nogal vlug gaan: in volle meimaand was er bij het lof om 8 uur 's avonds toch iemand nodig om toe te zien op de orde in de kerk. En zo ontstond de ketting reactie: van de zuster naar de pastoor, van de pastoor naar de kerkfabriek die hem een vast ere loon van 1400 fr. per jaar zou toekennen. Op 6 juni 1957 trok Frans het uniform aan dat EH De Portemont hem gebracht had: wit "hemd met «stijve boord», zwart uniform, de purperen band met de inscriptie «Eerbied in Gods Huis», de «napo leontische» hoed (die moest wor den aangepast) en de hellebaard, waarin een anker (teken van ge loof) een kruis (teken van hoop) en een hart (teken van liefde) zijn ingegrift. Dit oorspronkelijk uni form erfde Frans van zijn voorgan ger cn pas in 1970 zou Frans een nieuw uniform en lint krijgen. Het huidige uniform werd afgezet met goudkleurige boorden, afkomstig van een oude kazuivel van pastoor Van der Hauwaert. Frans herinnert zich nog goed zijn eerste optreden (een omhaling voor de bouw van de basiliek van Koe- kelberg) in een woelige tijd van de den hebben met de aanwezige gelo vigen: de babbelende jeugd werd in toom gehouden door een starre ogen-blik van de rondwandelende suisse, die gezag en ontzag bij de bengels uitstraalde. Een suisse had, naast de ordehand having, ook een functie als ceremo niemeester: hij ging de geestelijke vooraf bij de wijdingen (waarbij ik me als kleine jongen afvroeg waar om de pastoor alsmaar achter de suisse aanzat met water) en in een tijd waarin nog geen micros en luidsprekers in de kerk voorhanden waren, ging de suisse mee tot de preekstoel en bleef daar wachten tot de dienstdoende geestelijke klaar was met het sermoen. Ook heeft hij de leden van de kerkfa briek nog voorafgegaan bij omha lingen (tot pastoor Van Der Stae- ten zei dat ze zelf hunne weg moes ten vinden). Als ceremoniemeester hielp hij mee aan begrafenissen (zeker toen samen met de geestelijken, koster en misdienaars de rouwstoet op vaste plaatsen werd opgewacht om dan samen naar de kerk te trekken) huwelijksmissen (vroeger kon je Sacramentsdag én op Onze Lieve j Vrouw Hemelvaartdag een grote processie, die via het dorpsplein, j Kloosterstraat. Nieuwstraat. Dreef en Opwïjkse steenweg terug naar de kerk kwam. Pas onder pastoor Van der Straeten zou de «grote» processie worden vervangen door een jaarlijks afwisselende processie langs 't klooster of langs 't kasteel. In die vijfentwintig jaar diende Frans onder vier pastoors (EEHH Impens. Van Der Straeten, Van der Hauwaert en de huidige pastoor Callant), zag hij verschei dene onderpastoors komen en gaan (o.a. EEHH De Portemont. Brug- geman. De Pauw, Steps, de hulp onderpastoors uit Affligem, pater Edgar). Leven betekent verandering en in die kwarteeuw is oók veel veran derd. Van de oorspronkelijke drie zondagmissen (waarvan Frans er twee moest bijwonen) werd later overgestapt op avondmissen. Het volgens winter en zomer schomme lend uur der erediensten werd ver vangen door een vaste uurregeling. Leven betekent aanpassing aan nieuwe toestanden, voorschriften Moorsel. Bij een kerkbaljuw hoort een steek. Moorsel. Frans Van Lysebeth, en technische vooruitgang: er kwam een nieuw altaar (afkomstig uit Affligem), een geluidsinstalla tie. nieuwe verlichting, automatisch klokkenspel, van kolenvuren werd omgeschakeld naar mazoutvuren en nog later werd overgestapt op chauffage (warme lucht), er kwam een rouwkapel achteraan in de kerk... al deze vernieuwingen maakte Frans mee. Leven betekent het opzeggen van oude tradities en gebruiken zoals het opwachten van een rouwstoet op vaste plaatsen (Statiestraat. Wa ver. Klooster, gendarmerie), de ka tafalk. koordienst. heiligenbeel den. kommuniebanken enz. beho ren definitief tot het verleden... ook voor Frans. In die kwarteeuw kwamen er de noodzakelijke onderhoudswerken: Frans zag drie verfbeurten, het her stellen en vernieuwen van het dak (waarvoor destijds elke eerste zon dag van de maand een speciale I omhaling gebeurde om de kosten te kwarteeuw kerkbaljuw. dekken), de kruisweg werd drie maal veranderd (van polychroom hout ging men naar moderne okerkleurige half reliëfs), het on derhoud van klokkenspel werd te moeilijk en werd vervangen door een automatisch klokkenspel en di to uurwerk. Maar als man die haast dagelijks de kerk betrad was Frans dan ook de uitgelezen man om allerlei klusjes op te knappen zoals het vervangen van defecte lampen, het ophangen van de wapenschil den der Moorselse kasteelheren, het herstellen van zijn staf, enz. De tijd staat niet stil, maar toch is Frans in die vijfentwintig jaar niets veranderd: met dezelfde eerbied en hetzelfde plichtsbesef oefent onze suisse (één der weinige nog rester ende kerkbaljuws uit onze streek) zijn ambt uit: met dezelfde levendi ge belangstelling volgt hij het wel en wee van onze parochie en met dezelfde eenvoud en vriendelijk heid staat hij ten dienste van de kerk en de mensen. Dank voor je vertrouwde aanwezigheid. Frans! De Voorpost - 17.9.1982 - 45 Droom van huisvrouwen, goedkoop winkelen, gaat in vervulling unie Een en al lachende gezichten bij de opening van Unie Waasmunster. Toasten op het sukses van de nieuwe Unie te Waasmunster.

De Voorpost | 1982 | | pagina 45