5 Saat karnaval aan vliit ten onder Braderie van de «zotste dekenij - van Aalst» Weet je 't al? ion Bedenkingen bij de verkiezing van «Miss» Voii Jeannette Oti Pastorie van Wieze in de kijker 37' Hopwedstrijd te Aalst Feest in de Hopstreek 46 - 17.9.1982 - De Voorpost karnaval zich enkel rond vastenavond situeert, heeft het verkeerd voor. In Aalst begint het al in augustus met de «Olsjtersen Auved» op de jaarbeurs en eindigt pas de zondag na karnaval met de Prinsendag en sinds twee jaar ook nog de Karnaval-Rechteroever! In feite houdt het nooit op: het hele jaar door worden bals, T-dansants. drive in shows, sportmanifestaties, breugeliaanse toestanden en barbecues aangegrepen om zich te verkleden. Elke week staat de rubriek «Weet je 't al?» van onze jonge kollega Jean- Marie bol van dergelijke dingen. We hebben het hier al eerder geschreven en het werd ons niet in dank afgenomen: de thans heersende karnavalitis is 'n ziekte waaraan de Aalsterse Vastelauved een langzame dood zal sterven. Dood door indigestie. Amateurisme Een paar weken geleden vroeg Antoine Van der Heyden de persmensen met een fluwelen pennetje te schrijven over de ama teurs, die toch hun best doen en krediet verdienen. Wij hebben nooit anders gedaan, omdat we begrip hebben voor mensen die zich inspannen om iets te organiseren. Omdat we 'n hart hebben voor ama teurs. En nog hebben. Maar diep in ons hart wa ren we overtuigd dat het allemaal niet zo denderend was, omdat iedereen zich tegenwoordig geroepen voelt om op het podium te klimmen en meteen arties tenallures aanneemt, die hij of zij helaas niet heeft... Het is gemakkelijk zich achter het etiket «amateu risme» te verschuilen om in 't publiek maar wat aan te klungelen en dan te vragen daarvoor begrip op te brengen. We zijn dit jaar thuisgeble ven, want met de ervaring van de vorige jaren konden we ons levendig voorstellen wat het worden zou: goed bedoelde «show» rond en kele figuren, die wél vol doende présence hebben om zo'n avond van een to tale afgang te redden en er zelfs nog in slagen enig ni veau te bereiken. Het is ze dit jaar opnieuw gelukt. Maar hoe lang nog? Hoe lang nog zal Michel Cleem- put altijd even geestig en spits als een rode draad door het Aalsters karnaval- gebeuren blijven lopen? Zelfs de diepste inspiratie bron raakt op de duur hele maal opgedroogd... Straatmadelief Wat de kandidaat-artiesten betreft: op het podium zin ken de allerbeste bedoelin gen hen als beton naar de schoenen en brengen ze er weinig of niets van terecht. Hetzelfde gebeurt ieder jaar bij de verkiezing van «Miss» Voil Jeannette tij dens de braderie van de Koolstraat. Op het ge- improviseerde podium ko men de kandidaat-Missen gewoonlijk niet verder dan wat stuntelig gedoe, terwijl ze even tevoren met dezelf de «act» aan de toog van een café een hele meute cafégangers aan het lachen konden brengen. De Voil Jeannette is nu eenmaal geen podiumfi guur, ze is een straatmade lief, die bij voorkeur tussen de straatstenen tot bloei komt en er vroeger ook welig tierde. Op het po dium trapt zij in het ijle, wordt zij door het licht van de spots verblind en barst het zweet uit al haar po- rieën. Opgelucht vlucht zij vlug het trapje af... de straat op. De Voil Jeannette was ooit het symbool van het Aal sters karnaval, maar ieder jaar op karnavaldinsdag, toch traditioneel de «dag van de Voil Jeannetten» ziet men hun aantal zien derogen zakken. Net als de stoet evolueert het hele karnavalgebeuren naar praal en pracht, naar de glitter die men in het buitenland heeft zien stra len, die de ogen heeft ver blind en wat men via het tv- scherm ook hier als «mooi er» is gaan beschouwen... Karnaval naar Zoutstraatpoort De huidige karnavalprins Jempi legde zaterdag wel licht onbewust de vinger op de wonde toen hij zich pre senteerde als Mirza de glit- terjeannette. Glitter is nu juist wat de Voil Jeannette niet verdraagt en ook nooit zal verdragen. Misschien heeft Jempi. die niet eens van Aalst is maar die wél de echte Aalsterse spirit heeft, wonderwel aange voeld wat hier dreigt verlo ren te gaan. De titel van zijn gelegenheidsliedje «Ik ben e masken van de Zaat- strootpoert» spreekt voor zichzelf. Hoeveel jonge Aalstenaars kennen nog de betekenis van de uitspraak «Op de Zaatstrootpoeirt liggen»? Wel, als het zo doorgaat duurt het niet lang meer voor het Aalsters karnaval de geest geeft en naar de Zoutstraatpoort wordt ge dragen en voor eeuwig be graven. Oververzadigd De echte karnavalisten worden steeds zeldzamer, want met alle respekt voor de prestaties van de stoe tenbouwers van A.K.V. en A.V.K. en andere, tijdens die stoet zie je steeds meer schitterende praalwagens en steeds minder geestige figuren. Wil men de zondagse stoet verder uitbouwen in funk- tie van de duizenden vreemde bezoekers, tot daar toe. Die evolutie is niet meer terug te schroe ven, men wil per se de buitenlandse tendenzen volgen en internationale al lures verwerven. Maar dan blijven nog de maandag en de dinsdag voor de Aalstenaars zelf en Kort samengevat: het hele gebeuren dreigt zich steeds meer te centraliseren rond de Grote Markt en de aktie verplaatst zich van de straat naar de vele zalen. Het ver kleden wordt alsmaar ste- reotieper. de kostuums worden gehuurd, men laat zich netjes en professioneel schminken, Voil Jeannet ten worden een uitzonder lijk verschijnsel. Zelfs op hun eigen «Dag» zijn ze luttel in aantal... En ook al doen de dynami sche bestuurslui van de de kenij Koolstraat nu al jaren lovenswaardige inspannin gen met hun zomerkarna- val. de verkiezing van Miss Voil Jeannette en hun kar- navalkwis, zij doen niets anders dan het tegenover gestelde van wat zij beo gen: karnaval devalueren tot een alledaags iets, waar men tegen de tijd van Vas telauved zelf al op uitgege- keken is. Oververzadigd. Schaf de Olsjterse Auved af en vervang hem door een jaarlijkse revue, doek de zomerkarnaval op en ver schuif de Voil Jeannette- verkiezing naar een ge schikter tijdstip en hecht er meer waarde en betekenis aan. Weg de karnavalprins van Oost-Vlaanderen, de Bierprins en alle aanver wante verkiezingen, de Prinsendag en de Karnaval op de Rechteroever... Enkel een radikale ingreep kan karnaval nog redden. Het Driekoningenfeest als inzet van karnaval is aan een herwaardering toe; tot de verkiezing van Prins Karnaval zouden vroegere prinsen opnieuw moeten worden toegelaten en over Vastelauved zelf hadden we het al. Debatten over karnaval zijn overbodig. De Aalste- naar moeten gewoon inzien dat «Vastelauved» slechts eenmaal per jaar vier da gen lang heerst over een dolgeworden stad. En niet het hele jaar door, want daar gaat hij onver biddelijk aan kapot... Cyriel TEMMERMAN s nvonus gezeuig samenzijn mei uiscooar. Voor een smakelijke steak betaal je slechts 220 fr. Kinderen 110 fr. Ajuinprins Herman zal ook aan wezig zijn. om de vrolijke noot te verdubbelen. Ook dit jaar wordt de reeds traditie geworden karnavaleske fietsenrally van AKV WEIR verre den. Op 26 september kan iedereen met een niet gemotoriseerd voertuig deelnemen aan deze plezie rige gebeurtenis. Speciale prijzen voor de gekste fiets, de best verklede, en de talrijkste groep worden toegekend. De omloop bedraagt ongeveer 5 a 6 km. alle kontroleposten zijn gelegen aan een herberg, zodat de deelnemers niet zullen verdorsten. Reeds 5 mensen ingeschreven voor de trofee der ajuinprinsen. Ook u kan deelnemen. De opdracht is vrij eenvoudig. Stuur een curriculum vitae naar het adres der ajuinprinsen: Herman Smet. Dr. De Moorstraat 76, Aalst. Iedereen die wat voor karna val deed en hiervoor geen erkening van de stad kreeg, komt in aanmerking voor de trofee Karnavalisten stel iemand voor van jullie karnaval- ïnscnnjving ioi 11 OKiooer. Het eerste Volleybaltornooi voor kamavalgroe-| pen ingericht door AKV Dompeleers gaat door opT 25 en 26 september om 10 uur. Voor de lekkerbekken is er een feestschotel met kipfl en frieten aan de prijs van 150 fr. Dit alles gaat in de school van het Park de Blieck. Eerste kloetjesbal van de destereers op del Houtmarkt Programma Zaterdag 18 september om 18 uur: optreden van del Path Poreband. verschillende Karnavalisten, pre-| zentatie: Antoine Van der Heyden. Zondag 19 september 15 uur: jeugdnamiddag met Discobar Sound Survey! 16 uur: Daagen en Stampen 18 uur: Aalsterse Bigband o.l.v. Oktaaf Boone Tijdens de twee dagen: prondelmarkt. BarbecueXgren. Biertent. Inkom: gratis. Ajoin en Incognito Braderie in de Koolstraat of feest in de karnavaldekenij bij uitstek in Aalst? Hoe moet je het feest van afgelopen weekend eigenlijk noemen? Veel doet het er niet toe, want de Koolstraat gaat gewoon fier op de bijnaam de zotste dekenij van Aalst te zijn, een bijnaam die in feite neerkomt op een erenaam. Geen wonder dat het hele feestprogramma vooral was geaxeerd op de karnavalpret. Onder meer met een verkiezing van een Miss Voil Jeannet, een kinderkarnaval en zowaar een karnaval in zomersfeer. Waar haalt men het allemaal! Kinderdefilé niet mis Met 22 dongen ze mee naar de titel van Mister en Miss Koolstraat. Een zenuwach tig gedoe bij het jonge volkje dat duidelijk aan zijn eerste optreden in het openbaar toe was. Met jeugd bedoelen we jonge ren tot de leeftijd van 15 iedereen. Achter Jurgen Kabas ging de negenjarige Jurgen Cooman schuil. Hij woont in de Twijnderstraat 30 te Aalst, waar men ook alle fanmail kan naartoe sturen. Jurgen drukt met deze uit verkiezing de voetsporen van zijn vader. Jozef Aalst. En als je eens lief lachte, kon er zelfs een hei om met de a.s. Wiezefees- ten alles klaar te krijgen is intussen al verdwenen, want de uitvoering zal nog enkele weken in beslag nemen. Pastoor Paelinck, de 27ste opvolger van Wiezes eerste dorpsherder. Geeraard Meeuwen (1569-1603) zal dus alleszins binnenkort over een prachtige ambts woning kunnen beschik ken. (jvl) Wegens de komende verbredingswerken aan de Sasbaan, ste restauratie gebeurde in die via de Denderbrug naar Ggzegem leidt, wordt de oude 1966; toen werd, naast en- witte omheiningsmuur aan de pastorie gesloopt en vervan- kele kleine karweien, het gen door een nieuwe. Deze wordt een 10-tal meter van de hele dak vernieuwd, de zol- straat opgemetseld in rode en zwarte stenen, met tussen de dervloer hersteld, en een pilaartjes een metalen beschutting. Zodoende wordt ook nieuwe schouw op het de voorlopige autostalling weggewerkt om plaats te maken hoofdgebouw geplaatst. De voor een moderne garage, eveneens enkele meters ach- moeilijkheid was steeds dat teruit. men de originele bouwstijl wenste te bewaren. En dat SIERLUK GEBOUW WERKEN lukte wonderwel! Bij de Daar ook op dit gebouw aan gang zijnde herstellin- Tussen de vijf eeuwen oude tijd, weer en wind hun gen werden enkel ramen Sint-Salvatorkerk en het stempel drukten, waren er vernieuwd, een kelder wa- .'itgroene Neerhof (1653) nu en dan aanpassingswer- terdicht gemaakt en een bevindt zich Wiezes mooie ken noodzakelijk. De laat- andere gedempt. De hoop geklasseerde pastoriedie opvalt door een weelde van geveltrapjes. Als een satel liet van Gods tempel langs een paar zijden aan het lawaaierige straatleven ont trokken, is ze wel een idea le pastoorswoonplaats. De mooie siertuin aan de Sas baan en de grote weelderi ge boomgaard, die-uitzicht geeft op de meersen «de hoghe weeden» en het uit gestrekte kasteeldomein maken van het hele com plex een riant geheel. Van wanneer het oudste gedeel te der pastorie dateert weet men niet met zekerheid; vast staat dat het bij de fiatste eeuwwisseling met een nieuwe vleugel tot een harmonieus bouwwerk ver smolten werd. jaar die mochten meedin- Cooman die een vertrouw- gen naar de fel begeerde de karnavalfiguur is in titel van Miss en Mister Aalst. Miss Koolstraat is de Koolstraat. negenjarige Dagmar «Fan- De ondervoorzitter van de tasia» Langelet uit de Ka- dekenij van de Koolstraat reelstraat 30 te Aalst (je G. Van Renterghem en de brieven als stille bewonde- gewezen bloemenfee Nico- raar naar dat adres). Zij le De Winter-Ringoir, heb- kreeg de titel voor haar ben zich maandelang met fraaie kledij en haar schit- de voorbereiding van het terend optreden, defilee beziggehouden. Nu mag er niet meer verkeerd Zomerkarnaval, start voor lopen. En er loopt ook ^et grote feest niets verkeerd. Nicole ia Het zomerkarnaval van de show van af. (per) overal waar er planken koorts merkbaar is, troost en zalft, spreekt moed in en duwt de kinderen gewoon het podium op. Erg is het immers niet. Het publiek kon zich ver maken met het optreden van jongens en meisjes ver kleed als «Poeskapelle op een aalek», «Soepvrouw- ke», «Disko version», «Sandra en Peggy«het clowntje en Caroline» en ook «André Hazes» zij het dan in pocket formaat. De jury had meteen de handen vol, want de kandi daten waren aan elkaar ge waagd. De leden trokken zich terug om in de geheim- te"^velfen'^De6spanininTbri Aalsl- ln alle maten, proporties, met of zonder attributen, de lieftalligste voilen waildat kandidaten en publiek PresenL <Per> ,He' steeg met de minuut. Maar Koolstraat wordt stilaan deroeigen, Sjiepeerekes, wers te boeien. Wie is Nicole De Winter-Ringoir een traditie. Maar met het Kweit Nie Wie. Snottebel- toevallig veertig jaai was daar om de dode tijd driedaagse karnaval dat len. Een warm applaus Wiens naam begint met d op te vullen. Ondertussen Aalst jaarlijks in de ban voor het publiek en voor de volgende letter? En no|*ce hield ze de kandidaten zoet van een onnavolgbare organisatoren die zich geen meer en telkens weer kreeriaar met een klein aandenken feestroes houdt, heeft het moeite hadden gespaard. de winnaar een geschenkjien en enkele prijzen. geen uitstaans. Alle lof mee. |Pr®' Dan kwam de jury terug en voor de deelnemende groe- Mark De Trover leeft op Jurgen Kabas en Fantasia pen aan deze manifestatie: kosten van de koolstraat De PnJs' waarnaar icdelliaa mochten een gat in de lucht Schiefrecht oever, de Ma- Zoals elk jaar werd ook nu e?n ultJ'ee'c en v5{ springen, want zij werden totten, Toerebisjoekens, weer op zondag het weg- S'ng echter naar Mark Djbes' verkozen tot respektieve- Gaa Lowies, Gilles, Schra- geefspel gespeeld in de ,,^sleute;^tr^Jpr° lijk Mister en Miss Kool- moeille Krabbers. Weir Koolstraat. Ex-prins An- te Aalst. Hij won 30.00red> straat (die trouwens ook inston- toinne trachtte op allerlei ya'ltombola6 zomer In c Oververdiend trouwens en den voor de bierbevoorra- manieren enige animatie te 8en dak 1biei jZo' tua Het [Gils in c tanc groot genoegen van ding). Ja Watte Jong, Lod- brengen om de toeschou- Wieze. De mooie pastorij van Wieze. (jvl) Op woensdag 29 september heeft te Aalst de traditione- hopprijskamp plaats. Prijskamp die de laatste ja ren plaats vindt in de ge bouwen van de «Bloemen veiling Flora S.V.» aan de Albrechtlaan. Dit nu reeds voor de 37' maal. Deze belangrijke manifes tatie dit tot doel heeft de hopkultuur in het Aalsterse de aktualiteit te stellen en tevens een bijdrage te leveren tot veredeling van onze inlandse hop heeft plaats onder de auspecién van de stad Aalst en met medewerking van de Aal sterse Brouwerij, de Han delskamer van Aalst en Gewest en de bevoegde Hogere Instanties Alle hopplanters uit het ge west Aalst-Asse mogen aan deze wedstrijd deelnemen met zelf geteelde hop van de soorten Hallertau. Saaz. Northern-Brewer. Brewers Gold en Record. Het aan tal balen waarmede deelge nomen wordt is onbeperkt. Voor de eerste baal wordt een deelnamepremie toe gekend van 250 fr.voor de 2' en 3' van 100 fr. en vanaf de 4 onbeperkt 75 fr. De balen mogen daags voor dien ter plaatse worden ge bracht vanat 14 uur Er is een ruime plaats voorzien voor lossen en laden. Aan deze prijskamp zijn talrijke prijzen verbonden en bovendien worden aan de laureaten diploma's uit gereikt De prijskamp wordt dan besloten met een drink aangeboden door de Aalstere Brouwerij en de Hopkommissie. LH Zowat in het centrum van de hopstreek Aalst-Asse, naast die van Poperinge de enige te lande, worden van 24 tot en met 26 september e.k. grootse llopfeesten georganiseerd. Als opvolger van vroegere burgemeestersfeesten of hoeve- feesten krijgen ze nu een welbepaald thema te verwerken. Dat van de hop. Hop waarvan de geuren U fascineren als U deze dagen door de Hopstreek trekt. Het moet dan wel vlug gebeuren want de «pluktijd» startte reeds eind augustus en met de doorgedreven mechanisatie... Na een belotting op don derdag 23 september te 20 uur in de Rijbaan «Cler- ckenshof». Douenstraat 3 te Affligem volgt op vrijdag 24 een Hopstoet waarna de Hopfeesten plechtig worden geopend door burgemees ter Leo Guns te 20 uur. Te 20.15 uur is er de gebruike lijke receptie en treedt de Kon. ramare at.-Cecilia Meldert op. Het groot Breugheliaans buffet muzi kaal begeleid door een boe- renkapcl vangt aan te 20.30 uur en te 21 uur volgt dan een typische aktiviteiteen hopplukwedstrijd met 12 deelnemers. De uitreiking van prijzen en wisselbeker geschiedt dan te 21.45 uur. Op zaterdag 25 sep ember heropening van het Breu gheliaans buffet te 11.30 uur en vanaf 12 uur kip aan 't spit en ovenkoeken. Van af 14.30 uur is er kinder boerderij met gelegenheid tot pony-rijden en te 15 uur parade van gelegenheids- ruiters. Te 16.15 uur start een wandeltocht te paard in 't Kravaalbos en te 19 uur paardencarrousel in rijbaan Clerckenhof waarna te 20 uur Hopbal met radio «Sa- turnus». Op zondag 26 is er boeren- wel r r |be* markt met fanfare en vanamc 11.30 uur speelt de FaluhL|e tjeskapel bij het verorberdeer van speenvarken en schaa(zcs aan 't spit en gebakken pen sen. Te 14 uur weer kindei^, boerderij met ponyrijde) |n| en te 14.30 uur oude a®a.ir bachtendemonstraties t markt. Te 16.30 uur is d^J' volksdans en volksorket met «De Zwingelaar» en bj^ het kampvuur te 20 ut wordt de Hopduvel vei brand bij rondedans. D 22.30 uur taptoe. kir J die |o.

De Voorpost | 1982 | | pagina 46