otary Club Lokeren lont sociaalvoelend hart! Buggenhoutse kinderjaarmarkt met apart reglement Frans Dierickx: «Doorgangshuis in Sint-Niklaas zal vlug te klein zijn VNJ-Buggenhout nam nieuwe lokalen in gebruik Oud-pastoor Boeykens nieuwe direkteur te Buqosrihout Het Roode Kruys, afdeeling Sint-Niklaas organiseert Na 25 jaar trad Stekense Civiele Bescherming naar buiten De Voorpost - 17.9 1982 - 47 Was er bij de optocht niet zó veel volk, de raadzaal was flink ue'leren. De Rotary club stelde de tentoonstelling voor die in de komende dagen zal gevuld met feestvierenden. Sa- \ganiseerd worden, (md) men met het bijna voltallige schepenkollege natuurlijk. Ook pastoor Vermeersch was van de partij. Burgemeester Verbeke ver welkomde iedereen, ging in herinneringen terug tot bij de stichter te stekene, erekom- missaris G. van de Velde en had woorden van lof voor alle pioniers. Hij noemde het een geluk dat de Civiele Bescher ming van Stekene nog niet écht heeft moeten optreden, maar dankte voor de voortdurende paraatheid en wenste de afde ling Stekene van harte profi ciat. af vrijdag 24 tot dinsdag 28 september kunt L' deze fcvanger» bewonderen in het Nieuw Cultureel Cen- n. In de week van 14.30 uur tot 19 uur; op zaterdag en dag van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 18 uur. Dit met Jewerking van de Provinciale L'itleendienst Oost- ideren. De toegang is volkomen kosteloos. Voorzitter y Van Avermaet van de Lokerse Rotary Club legt de ruk op het sociale karakter van deze tentoonstelling. ajn inleidend woord be- Tony Van Avermaet ■erking en de doelstel- in van Rotary, vooral :iale akties. jtary-Club is in eerste itie een service-club. reden waarom in haar het parool staat - ice above all! Dat bete dat zij boven alles ten te moet staan van de jenschap. afgezien ;e politieke overtuiging naatschappelijke stand k vertegenwoordigt.» het sociaal aktief van prijken reeds ver- llende akties. Enkele n geleden werden aan ikssport groep rolwa- tjes geschonken. Dit genoten 25 gehandi- te scouts, onder bege- ing van Rotary, van een antieverblijf in Londen gelegenheid van de utsjamboree. jaar wordt financieel 1 orgd voor de begelei- heif, van een M.S. patiënt r Benidorm. Een grote ige ging ook naar het Kruis voor aankoop een ziekenwagen. Ook ilijke medewerking het Revalidatiecen- De Sperwer waaraan 2 leden van de club 'erkelijk hulp ver- ikken. Een Paasaktie irgt aan 150 ouderen en alleenstaanden van het cen trum van de stad een paas- pakket. Een noodkreet uit Polen werd beantwoord met een som van 60.000 fr. De jeugdbeweging van Ro tary zorgt elke vrijdag voor begeleiding bij diverse spe len bij de jonge mentaal gehandikapten in St. Emi- liani. Dit alles kost elk jaar enorme investeringen. Daarom deze grootse ten toonstelling en verkoop van Fossielen en Minera len. Kortom, Rotary heeft tot doel; de bevordering van het ideaal om te dienen! Niemand kan ontsnappen aan de fascinerende kracht van de mineralen Kunstpromotor De Ceu- ninck vindt het ongelooflijk hoe de laatste jaren de in teresse voor mineralen is toegenomen. Is het door de enorme verscheidenheid in vormen en kleuren? Of de kenmerkende kristalschik king en wonderbare kristal formaties? «U moet die tentoonstel ling bijwonen. Wat de na tuur ons aan schoonheid biedt wordt vaak niet als kunst erkend. Doch wie eenmaal de grootsheid er van ziet vindt wel een begin doch nooit een end». Door de talloze vormen die mineralen en fossielen aan nemen. moeten ze veel huiselijke interieurs kun nen sieren. U kunt kunstzin aan liefda digheid koppelen. U helpt Rotary zijn sociale akties steunen in hun pogen tot een gelukkiger en meer menswaardige samenle ving. André Wanneer een «thuis»? In naam van de Vriendenkring dankte H. van Nieuwenhuyze voor de ontvangst op het ge- I>e kinderjaarmarkt die plaats heeft te Buggenhout-Opstal in het kader van het kultureel weekend aldaar start op zondag 19 september vanaf 8.30 u op de speelplaats van de vrije jongensschool. Broekstraat 33. Alle kinderen tussen 5 en 12 jaar die in Buggenhout wonen of er school lopen mogen hun huisdiertje meebrengen en er dan tentoonstel len. De inschrijving gebeurt via de lokale scholen (Buggen- hout-centrum, Opstal, Opdorp en Briel). Deelnemen kost slechts 40 fr. voegde keurmeesters van 10 maar je mag wel deelnemen tot 12.30 u. Aangezien het een met één of meerdere dieren kinder-gebeuren is zijn de re- van dezelfde soort. De kleine sultaten van de keuring niet eigenaars van de dieren zijn voor betwisting vatbaar. Na verantwoordelijk voor het 12.30 u dienen de grotere die- voedsel. de drank en het ren, waarbij steeds iemand strooisel in de kooien. De die- moet aanwezig blijven als op ren worden ingedeeld in zeven ziener, verwijderd teworden groepen: 1. vissen en reptie- De kleinere dieren kunnen len. 2. vogels. 3. kleinvee. 4. aanwezig blijven tot 17.30 u honden. 5. katten. 6. grotere Op dat uur heeft immers de dieren. 7. tropische dieren of proclamatie plaats. De declne- andere dieren die niet in de mers wiens dier de orde ver- voorgaande groepen passen stoord zullen weer huiswaarts Met de medewerking van de moeten keren. kleinvee-vereniging-Buggen- Informatie over de kinderjaar- hout kunnen de organisatoren markt kan bekomen worden instaan voor kooien waarin bij Eric Van Riet. Meir 42 te duiven, hoenders, konijnen en 9360 Buggenhout ook katten een plaatsje kun- (Ivd) nen krijgen. De keuring gebeurt door he- (Als dc welzijnsdiensten van Sint-Niklaas jaarlijks :o'n tachtig hulpbehoevende mensen binnenkrijgen met wie zij niet direkt raad weten, dan betekent dit war dat er nog iets schort aan de zorgenverstrekking Het Gezinsvervangend Tehuis in de Bremstraat. Gilsor en het Centrum voor Man. Vrouw en Gezin in de Casinostraat, het Dagcentrum in de Knap tandstraat en het Revalidatiecentrum in de Tru- nö weelstraat, het zijn allemaal instellingen die jaar na jaar worden gekonfronteerd met kliënten die naast en vaak precies omwille van hun psychosociale problemen ook nog dakloos worden. Men ging oplossingen, noodoplossingen uitdenken, maar het haalde niet veel uit. het bleef bij weinig bevredigen de lapmiddelen. Kortom: voor deze groep mensen bestond er niets, zij gleden alvast met één van hun tra; problemen keer op keer door de mazen van het l.Ofllreddendc welzijnsnet. Maar sinds vorige week is er irnain de Sint-Niklase Bremstraat dankzij de inspannin gen van voornoemde centra een doorgangshuis. :jjIV|Een soort onthaalcentrum dat in eerste instantie daklozen tijdelijk een dak boven het hoofd wil bieden. Zowat iedereen die ouder is dan 18. in een noodsi tuatie verkeert en nergens meer een onderkomen vindt kan in de Bremstraat aanbellen. Er zijn nog wel een paar andere voorwaarden; een kandidaat- Ibewoner moet in staat zijn met een aantal andere 'a"imensen samen te leven. Bovendien moet zijp, pro- JJjjblematiek van die aard zijn dat een oriëntatie naar lleen meer stabiele oplossing binnen een termijn van J^zcs maanden zonder meer mogelijk is. Het door- ^■gangshuis is geen tehuis, vertelt ons voorzitter ijdejFrank Dierickx, het wil geen veilig, warm nest zijn. aJ Integendeel, men zal de kliënt aktiveren. hem jaanzetten tot persoonlijke initiatieven Het huis is ^oet n'et aan 'hcrapie. er is geen sociale begelei- rkd^"1^' ^ecn rechtsbijstand. Dat laat men o\er aan ,n ügespecialisecrde diensten zoals het O.C.M.W.. een Jjcentrum voor geestelijke gezondheidszorg, een ve, wetswinkel. Het doorgangshuis meet zich epkel een 3informatieve, een verwijzende funktie toe Geluk kig bestaan er nu al samenwerkingsverbanden met meerdere ambulante en residentiele hulpverlenings diensten. Is het voor een openbare instelling als het O.C.M.W., financieel totaal niet haalbaar om zelf met een doorgangshuis te beginnen, dan lukt het haar toch goed om het initiatief met heel wat onrechtstreekse, zelfs materiele hulp te steunen. Dat men in de Bremstraat echter nog niet volledig is uitgerust, mag blijken uit het samen met dit artikel afgedrukte wenslijstje van Dirk Van Dessel Van Dessel. een medisch-socioloog, was tot v oor enkele weken nog medewerker van professor Baro aan de K.l'. Leuven en is nu aangesteld als voltijds verant woordelijke van het doorgangshuis Maar een een mansbedrijf kan het bezwaarlijk blijven. Frank Dierickx en medestichters Rosemonde Lecoutere, Hugo Stuer. Nadette Van Dessel. Roger Van Ranst en Virginia Verbeke willen in het kader van het derde arbeidscircuit een achttal mensen aanttrek- ken. Men zal vooral uitkijken naar gemotiveerde mensen met voldoende levenservaring. Om mensen met een hoger diploma te betalen heeft men geen geld. Het doorgangshuis moet zich behelpen met een jaarlijkse forfaitaire toelage van een half mil joen frank en de laag gehouden dagprijs die de bewoners zullen betalen. Wenslijstje Wat er al staat zijn enke'e stoelen, een tafeltje, in de slaapkamers bedden en een kast. Lang niet voldoende dus om de verdieping woonvriendelijk te maken. En misschien heeft u hier of daar wel iets wat u kan missen. - kieinmeubelen (salontafeltje, nachtkastje, kin derbed) - handdoeken, lakens, dekens, bedspreien - posters, schilderijtjes, staande lampen - keukengerei (bestek, kommen, potjes, kookpan nen - gezelschapsspelen, een ouwe biljarttafel, een ping- po ngtafel - tapijten en matten - gordijnen - tafellakens en nappen - radio - en tv-toestel, een wekker - koelkast, wasmachine, gasfornuis, diepvriezer - planten - kapstokken, asbakken - niet bederfelijke voedingswaren Met financiële hulp kan u terecht op het rekening nummer 393-0670398-23. vzw Doorgangshuis. Bremstraat 45. Sint-Niklaas. L.D.B. meentehuis. waarna R. Van Wielendaele een kort over zicht gaf van 25 jaar C.B. te Stekene. Alles begon bij Ge rard van de Velde, de toenma lige politiekommissaris die en kele bereidwillige mensen aan sprak om te leren mensen te redden in noodsituaties. Het groeide, er kwamen nieuwe gezichten en de C.B. verhuisde als nomaden van het ene lo- kaal-aan-een-café naar het an dere toevallige verblijf- plaatsje... «Wanneer ooit de dag zal ko men dat we ons nieuw lokaal een thuis zullen mogen inhuldigen, dan zullen we vie ren en dansen tot morgenvroeg en zingen van hupfaldera!» Het viel blijkbaar in geen do vemansoren. want alvorens een tweede heildronk uit te brengen herinnerde de burge meester eraan dat de funderin gen reeds in de grond steken, achter dc huidige brandweer kazerne. Hier zullen dan zowat alle hulpdiensten (brandweer. Rode Kruis en Civiele Be scherming) gecentraliseerd zijn. Brevetten De heer De Boosere. inspek- teur van de provinciale dienst van de Civiele Bescherming, uit Gent. verving de zieke J. Poselmans Hij wees erop dat in Stekene nog heel wat idea listen wonen: mensen die waardering én erkenning ver dienen. Daarom die brevetten, die werden overhandigd aan: Robert Goosens, Philemon Van Gasse. Roger Saman. Lu- cien van Belleghem, Georges de Cock, Georges van Dam me, Cyriel van Houte. Jozef Antheunis. Georges Dullaert, Jean de Geest. Juliaan van Bauwel. Roger Dhanis, Gil bert Braem. Gilbert Ver- schraeghe. Gustaaf Saman, Willy Vcrhelst. Paul Calle- bout. Georges Cerpentier. Da niel Cornu. Ernest Baert en René van Buynder Al deze CB'ers kregen ge meende felicitaties van burge meester en schepenen én van hun diverse oversten en in- strukteurs. Onder een stralende hemel ging zondag een soort «open deur» van start met het hijsen van dc vlag op een originele manier op een ladder die na dien werd vastgesjord. Nadien konden geïnteresseer den allerlei materiaal bewon deren van «stoere-trekker» over kettingzaag, draagbaar lichtaggrcgaat tot snijbran ders. radio- en andere hulpwa gens tot veldtelefoons, detek- tie-apparatuur en dosi-meters Met daarbij eventueel deskun dige uitleg van de mensen van de Civiele Bescherming, die doorlopend allerlei demonstra tie-oefeningen ten beste brachten 's Avonds werd deze viering, dit eerste échte «naar buiten treden» van dc Civiele Be scherming. onder elkaar afge sloten met een etentje en ge zellig samenzijn in het Gilden huis. Buggenhout. Allerhande spelletjes werden opgezet bij de opening van het VNJ lokaal, (c) Sinds enige maanden is te Bug genhout een afdeling van het Vlaams nationaal Jeugdver- bond aktief. Van april tot nu werd er flink gewerkt aan de verbouwing van een oude schuur in de Bovendonkstraat. Hierin werden een paar prach tige jeugdlokalen ingericht. Het jeugdheem werd op zon dag 12 september onder mas sale belangstelling ingehul digd. Diverse Volksunieman datarissen waren aanwezig op de plechtigheid. Het VNJ- Buggenhout wordt geleid door Paul Vervoort. Griet Van Bel le en Griet Van Enis. De groep mocht reeds een kleine dertig leden inschrijven. Het VNJ is een Vlaams Natio nale jeugdbeweging waarbij jongeren vanaf 6 jaar terecht kunnen. De jongens verzame len zich in blauwvoetvendels, de meisjes in de meisjesscha ren. Per leeftijd worden ze ook opgedeeld in takken. De klein sten trekken elke week naar spelaktiviteiten op touw gezet door de leiding. De jonge mensen krijgen wekelijks een vormingsprogramma aangebo den met debatten en gespreks ronden rond de aktuele Vlaamse thema's, maar ook het spel en de sport worden bij hen niet verwaarloosd, ook het kamperen, de exploratie, de volksdans en een muziekkapel zijn bij hen van de partij. Het VNJ werd in december 1960 als nationale jeugdbewe ging opgericht door Jaak Van Haerenborgh, hij was een oud- scharclcider van het vooroor logse A.V.N.J. In januari 1977 werd deze beweging erkend als een volwaardige jeugdbewe ging door de diensten van het Ministerie van Nationale Op voeding en Nederlandse Kuituur Het Vlaams Nationaal Jeugd- verbond is nu aan z'n twintig ste bestaansjaar toe en telt een 2.000 leden. Te Buggenhout ging de inhul diging van de nieuwe lokalen gepaard met een H. Mis, een optocht naar het heem en een groots spel zonder grenzen, waaraan verschillende andere VNJ-groepen uit de streek deelnamen Informatie over het VNJ-Bug genhout kan bekomen worden bij Paul Vervoort, Vidtstraat 78 - 9360 Buggenhout (33.49.44). (Ivd) Rond 18.30 u. vormden de leden van de Stekense Civiele Bescherming een stoet en voorafgegaan door muziekvereniging De Ware Vrienden stapten ze op naar H. Kruiskerk waar de overledenen werden herdacht. In de loop van zondagnamiddag konden alle geïnteresseerden kennis maken met o.m. het materiaal van de Stekense Civiele Bescherming. F.r was ook een info-standje DeBeEr opgericht. Vorige week konden we melden dat E.H. Huyek ontslag onderzoek naar de ge^eïned- nis van Baasrode» en ook la- had genomen als geestelijk direkteur van de kloosterorde kundige achtergronden van gen zijn onderzoekingen naar St.-Vincentius te Buggenhout. z,Jn w^nplSats. Zo versche- de historieken van Buggen- n<^- van zijn hand bijdragen m hout aan de basis van het ont- De aanstelling van een nieuwe levensloop wordt er onder dc de «annalen van de oudheid- staan van de heemkring Ter geestelijke leider heeft niet zo- loupe genomen. En wat blijkt? kundige kring van het land van Palen lang op zich laten wachten. Overal *aar E.H Boeykens Waas» Later publiceerde hij Oud-pastoor Boeykens werd terecht kwam startte hij een een werk over de «geschiede- (Ivd) gevraagd om de funktie waar te nemen Gerard Boeykens werd gebo ren te Temse op 18.3.1903 en was gedurende lange tijd pastoor op de St.-Niklaaspa- rochie te Buggenhout. Hij bleef in de Bosgemeente wo nen na zijn pensionering. E.H. Boeykens was indertijd nauw betrokken bij de stich ting van het Buggenhoutse col lege. hij heeft zich steeds inge zet om de geschiedenis van de gemeente te onderzoeken en tevens werd het beeld van de boskapcl onder zijn stimulans pauselijk gekroond «Pastoor Boeykens» zoals hij te Buggenhout nog steeds wordt genoemd zal dus bin nenkort zijn intrek nemen in de Schoolstraat, in het huis tussen de lagere school en de middelbare afdeling van het St.-Vincentiusinstituut Toevallig of niet. maar juist deze maand wordt in het tijd schrift «Ter Palen» de schijn werper geplaatst op de figuur van pastoor Boeykens. Zijn Het Rode Kruis, afdeling Sint-Niklaas, dat op zondag 19 september a.s. voor de vierde keer een trits regentochten organiseert, springt handiger om met de Franse dan met de Nederlandse taal. Men vermeldt «een gans nieuw parcours door prachtig natuurschoon, een waarborg waar U ons voor kent!» Iedereen die een wandeltocht uitlooptkrijgt een medaille. En prijzen zijn voorzien voor allerhande. Vlaamse in Vlaamse gemeenschap krijgt van het Rode Kruis een proletarisch kleine i.p.v. een hoofdletter vee mee F.n van Duits en Engels heeft men totaal geen kaas gegeten. De verwarring in -Auskunft in Deutsch auf diesem March beim Eric Mernyzouden we kunnen vertalen tot «Inlichting op Duits in deze tocht bij de Eric Merny» en het Engelse All information on this march in english by Eric Mernyloopt ook op kreupele benen Verwonderlijk toch dat in de Franse versie niet één fout staat Over de regentochten nog deze informatie. Alle deelnemers vertrekken om half negen 's morgens aan het Onze-Lieve-Vrouw-presentatiegebouw, Watermolen- dreef 167 A in Sint-Niklaas. Je betaalt dertig frank voor het pretentieloze wandelen, als ie ook nog een brevet wil veertig en als je ijdelhetd nog een medaille ambieert zestig frank. Lunchpaketten belooft men te verkopen tegen «sociale prijzen». Voor meer inlichtingen vorm je één van volgende nummers 776.01.02 (Eric Merny) 776.64.61 (R. Lahaye). Leo DE BOCK Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stekense afdeling van de Civiele Bescherming werd er feest gevierd en konden de Stekenaars kennis maken met deze vrijwilli- gersvereniging en met hun aktiviteiten en materiaal. Zaterdag in de vooravond werd de viering ingezet aan de hoek van de Molenbergstraat. Daar werd, met muziekve reniging De Ware Vrienden voorop, een stoet gevormd om naar de eucharistieviering op te stappen. Tijdens deze mis werden de overleden leden herdacht. Nadien werden CB- leden en hun dames verwacht op het gemeentehuis van Stekene. Voor een ontvangst, een hulde voor de jarenlan ge inzet en meteen de uitreiking van brevetten aan alle leden die twee jaar en langer in dienst zijn.

De Voorpost | 1982 | | pagina 47