Verkeerswerkgroep: «Bussen moeten zonder vertraging door Sint-Niklase centrum» Dia-montage over Affligems vroeger bezit Vlaamse Klub Wieze toonde vruchten van vrije tijdsbesteding Weldra radio in de lijnbussen? Fietsen rond Groot-Aalst Busstation Lokeren: perrons ingedeeld Opstal fietst nu veilig naar Buggenhout Tweede «school-bouw-feesten in Stekene Sint-Niklaas: voetpad bij Kriekepitte Davidsfonds Erembodegem programmeert... Zitdagen busklachten in Sint-Niklaas 12 - 24.9.1982 - De Voorpost Een gemakkelijker tariefsysteem, betere begeleiding van de reizigers, humanisering van de werkvoor- waarden voor de bestuurders, gemakkelijker door tocht voor de autobussen in het verkeer, aanpassing van de dienstregeling: dat zijn enkele beleidsaspek- ten die de CVP-werkgroep Verkeer van het Land van Waas heeft voorgelegd aan de NMVB. Gezien de moeizame start van zelfs niet in de periodes waar het Oranjebusplan hebben se- slechts elk uur een bus rijdt, nator F. De Bondt en zijn De NMVB heeft nu beloofd, technische medewerker Roel vanaf ongeveer 20 september De Jong in een telegram aan in de periodes met uurdienst de direkteur-generaal van de de aansluitingen te doen res- busmaatschappij verzocht om pekteren, en vooral de aanslui- een spoedonderhoud. De ting tussen de laatste ritten van werkgroep heeft een langdurig de dag trefzeker vast te leggen, onderhoud gehad met ir. P. Keygnaert. direkteur van het Haltetoestanden personeel, ir. F. Peeters, ad- De NMVB gaat spoedig de junkt-direkteur van de exploi- ou(je haltes (waar nu nog reizi- tatie, plus de regionale direktie gers vruchteloos op een bus van de NMVB. De werkgroep wachten) wegnemen en ver heeft het ongenoegen van rei- keerd ingeplante nieuwe haltes zigers en personeel vertolkt. Qp j,un plaats zetten, b.v. aan ?e .!,.°.g,';„,':n!II.'onar'ssen van de Berkenlaan in Sint-Niklaas, de NMVB hebben toegezegd, aan de Kettermuit, Vlymincks- binnen de kortste keren het hoek e a onmogelijke te doen om de busdienst optimaal te doen Ritorders funktioneren De werkgroep heelt gevraagd w dat zowel de NMVB als de egwy partikuliere busbedrijven op De NMVB gaat meer informa- de ritb|aden van d<_ chau„euR t epanelen plaatsen op de bus- meer informati(. zouden aan. stations zodat de re,2,gers ge- zodat mindcr chau[_ makkelijker hun weg vmden. teursszi(.h van reisweg zouden Grote plannen van de lijnen en issen betere aanduidingen zijn voor zien. Nog enkele weken blijft 7t- f personeel ter plaatse om de ^oneuir'u mensen wegwijs te maken. De sPoe^'g mogelijk moet het werkgroep vindt het een on- z°netanef ingevoerd worden: vergeeflijke fout, dat niet tij- «Jat is veel gemakkelijker voor dig de lijnaanwijzers voor alle ?e chauffeurs en voor de ge- bussen besteld werden. De bru|kers. De NMVB heeft al- werkgroep zal bij de firma leen beloofd de prijstabellen waar de aanwijzers gemaakt voor bestuurders eenvoudi- worden aandringen, de be- 8er te maken. stelling sneller af te werken. Prijs Aansluitingen De werkgroep deed bij de Het Oranjebusplan is geba- NMVB zijn beklag over het seerd op goede aansluitingen feit, dat sommige verbindingen tussen de verscheidene lijnen, plotseling duurder geworden De maatschappij heeft deze zijn. De NMVB heeft een on- aansluitingen niet geregeld, derzoek beloofd. Dienstregeling Er werd een akkoord bereikt voor de bediening van Wijn- veld en Zwaanaarde (Sinaai) in de voormiddag, voor de be diening Europark tot 8u30 's morgens, voor de Wase Werk plaats en Niko in het avond- spitsuur. Er werd verzekerd dat alle bussen de Markt en het station te Sint-Niklaas moeten bedienen. Ook een schoolver- binding van de Kopkapel naar Sint-Niklaas en terug komt tot stand. Het rittijdtekort op de lijnen 50 en 51 (Don Boscowijk) kan opgelost worden wanneer het stadsbestuur voldoende ver keersmaatregelen treft. Verkeersmaatregelen Het Sint-Niklase stadsbestuur zal verzocht worden om de nodige verkeersmaatregelen te nemen, zodat de bussen niet nodeloos vertraging oplopen in het verkeer. Speciaal voor de Parklaan, Don Boscowijk, Lamstraat, Brugsken. Sta tionsstraat, op de Markt (don derdag) en in de Slachthuis- wijk zijn ingrepen noodzake lijk. De NMVB heeft meegedeeld dat zij het voornemen heeft, radioverbinding (mobilofoon) te installeren op alle bussen in het Waasland. Een centrale post, bijvoorbeeld gevestigd in het staüon te Sint-Niklaas, zou dan het hele busvervoer kun nen regelen. Aansluitingen, vertragingen, pannes, overbe- zettingen, informatie: alles kan daarmee opgelost worden. Senator F. De Bondt heeft de NMVB beloofd, alles te zullen doen om in de verkeersbegro- ting 1983 het nodige geld voor de radioverbinding te doen in schrijven. Nu zondag 26 september heeft de vierde fietstochl «Grenzen van Groot-Aalst» plaats met start te 9 uui op de verkeersvrije Grote Markt te Aalst. Initiatief dat zowel voor individuele fietsers als voot klubs openstaat. Verleden jaar namen niet minder dan 403 fietsers aan deze interessante tocht deel en ook dit jaar wordt het een massa-gebeuren. Belangrijk is dat optimaal gezorgd wordt voor d« veiligheid en zulks via een doorgedreven koördina' tie tussen politie. Rood Kruis en begeleidende luswagens op de 54 km lange omloop. Leden van de Baardegemse wielertoeristenklub «De Vliegende Spaak» zorgen andermaal dat de gemiddelde uursnelheid, 20 a 22 km/h wordt nage leefd. Alhoewel deelnemen aan dit initiatief geen enkele inschrijvingskost impliceert toch wordt gevraagd dat alle deelnemers zouden inschrijven, dit dan me het oog op de door het inrichtend komitee af te sluiten verzekering. Voor inschrijving kan U nog steeds terecht op de dienst Vrije Tijd, Kattestraat 33 (053-77.11.11 toestel 283) of zelf op de dag zelf op de Grote Mark vanaf 8 uur Na afloop van de fietstocht ontvangt elk deelneme: voor zijn suksesvolle sportieve inspanning een her inneringsbrevet. Te dezer gelegenheid zal de folder «Fietsroute Grenzen Groot-Aalst» worden voorgesteld en bo vendien krijgt elk deelnemer ten geleide een par- coursstratenplan met vermelding van de biezondep ste richtlijnen.Benevens de nodige akkomodatU voor radioprocedure rijden er 7 luswagens en twet ambulancewagens met radio-apparatuur mede. Lil Buggenhout. In Buggenhout werd een nieuw fiets- en wandelpad officieel in gebruik genomen, (v) Sinds verschillende weken kunnen scholieren en volwasse nen uit Opstal die naar Buggenhout-centruni willen fietsen dit doen op een veilige manier. De kerkwegel kreeg immers een asfalt-bedekking en werd in orde gesteld om fietsers en voetgangers toe te laten tussen het centrum en Opstal weg van de auto's en ander gemotoriseerd verkeer heen en weer te rijden. Het is één jaar geleden dat de Vrije Jongensschool uit de Ste- kense Kerkstraat een bouwpe riode afsloot door het organi seren van het «school-bouw- feest». Een feest om een zware periode af te sluiten, dat kon takten legde tussen ouders van leerlingen, sympathisanten en het onderwijzend personeel en dat natuurlijk diende om wat zaad in 't bakske te brengen. Er komt een tweede uitgave op 1. 2 en 3 oktober. Het pro gramma lijkt hier en daar wel op dat van vorig jaarmaar er zijn ook heel wat nieuwighe den. Ballonwedstrijden, de jeugdnamiddag, café 't Krijtje, de bodega, de hobbytentoon- stelling Natuurlijk is er ook deze keer gelegenheid om eens rustig te gaan eten met gezin en (of) familie. Omwille van allerlei praktische schikkingen vraagt men op voorhand in te schrijven met opgave van het uur waarop men wenst te eten plus het aantal volwassenen menu's en/of kindermenu's. Men kan ook telefonisch in schrijven op tel. 779.76.59 tij dens de klasuren. Vrijdag 1 oktober: 9 uur: bal lonwedstrijd voor de leer lingen. Zaterdag 2 oktober: 14 uur: jeugdnamiddag met een muzi kale klown. Vanaf 18 uur: res taurant, café 't Krijtje en bodega. Zondag 3 oktober: tussen 11 en 14 uur: restaurant, café 't Krijtje (tot 17 uur) en bodega (eveneens tot 17 uur): vanaf 13 tot 17 uur: hobbytentoonstel ling, kindermarkt. Vlaamse kermis en doorlopend ballon wedstrijd. De Be Kr Aangezien de straten in Bug genhout grotendeels niet toela ten aparte fietspaden aan te leggen naast de rijbaan zocht het gemeentebestuur, en dan vooral schepen Van Malderen naar een wijze om de fietsers, vooral die uit de wijken, op een veilige wijze naar het cen trum te loodsen. De eerste verwezenlijking van een apart fietspad liet niet lang op zich wachten. Op vrijdag 17 september werd het fietspad «De Kerkwegel» officieel geopend. Het fietspad volgt het tracé van de oude kerkweg die de Opstallenaren in vroe gere tijden gebruikten om te Buggenhout naar de kerk te komen De aanleg ervan kon dus gebeuren zonder al te gro te kosten. Als ondergrond werden gerecupereerde stuk ken wegbedekking gebruikt af komstig uit de Hoge Jan en de Hanestraat. Als bovenlaag werd geopteerd voor een as- faltbedckking. Dat Buggcnhout-Opstal als eerste mag beschikken over een apart fietspad ligt gewoon aan het feit dat de kerkwegel als het ware bestond en dat het tevens hoogstdringend was een oplossing te zoeken waarbij de fietsers uit de Hanestraat en Krapstraat konden verdwij nen. Via dit fietspad kunnen de scholieren en studenten nu bijzonder gemakkelijk de scholen in het centrum berei ken. Te Opstal nemen ze het pad ter hoogte van de Meir, in de Hanestraat kunnen ze een vervolgstuk nemen dat hen via de sporthal naar de Vierhuizen brengt. In deze omgeving situeren zich alle scholen en openbare voor zieningen (sporthal, instruktie- zwembad, kinderheil, jeugd club, terwijl men dan via de rustige Schoolstraat, de markt, het gemeentehuis en de post kan bereiken. Dat het fietspad inderdaad reeds gebruikt wordt kan men elke morgen zien ais de scho lieren zich naar Buggenhout- centrum begeven maar ook tij dens de weekends ziet men reeds talloze wandelaars en fietsers van dit pad gebruik maken. (Ivd) N.a.v. de in gebruikneming van het nieuwe busstation in Lokeren, zondag 19 sep tember jlmeldt de Natio nale Maatschappij voor Buurtspoorwegen dat de perrons als volgt werden ingedeeld: 1. Zele-Dendermonde (57a) 2. Moerbeke-Zelzate (57b) 3. Ontdubbelingen Moerbeke-Zelzate (57a) 4. Overmere-Aalst (57d) 5. Sint-Niklaas via Puivelde of Belsele (71 en 72) 6. W; munster Hamme-Sint- klaas (73 en 74) 7. S Niklaas via de Heesdo wijk in Waasmunster en 78) 8. Zaffelare met binding naar Oostakker Gent (684) en 9. Lochrij Gent (686). De busj houden halt met de vo kant naar de Spoorwegli en verlaten het busstat via het rond punt links. Mede op verzoek van bewoners van het Fabiolapark richtte senator F. De Bondt zich op 1 september jl. tot hel College van burgemeester en schepenen in Sint-Niklaas met het verzoek ten gunste van dc veiligheid, nu de Voskenslaan werd opengesteld voor het openbaar ver voer, in deze straat, waar langsheen Kriekepitte is gele gen, een voetpad te willen aanleggen. Het College heeft reeds in zijn zitting van 8 septembe deze kwestie behandeld. Men gaf opdracht aan de stedelij ke technische diensten om een ontwerp te maken voor he aanleggen van een voetpad in de Voskenslaan ka Kriekepitte. Het College neemt aan dat deze werk ongetwijfeld in de loop van het volgende jaar zulle kunnen worden uitgevoerd. Twee eeuwen terug behoorde de abdij Affligem, reeds gesticht in de 11' eeuw. tot de rykste kloosters in de Nederlanden. Een beeld van die vroegere rijkdom, vooral dan via grondbezit en hoeven krijgt U wan neer IJ de dia-montage die eind dezer maand klaar komt eens bekijken komt. Dia-mon tage die het resultaat is van een zwerftocht van Dom Wilfried Verleven, historicus Dom Idesbald Verkest, ziel van het Kultureel Centrum en verder van Jaak Ockeley en Albert De Rijck, trouwe vrienden van de abdij. Een aantal oude hoeven die voor de Franse Onwen- teling aan de abdij toebe hoorden werden bezocht in Vlaams en Waals Brabant. Uiteraard ondergingen de ze sinds de 18* eeuw wel heel wat transformaties maar toch blijven ze de sporen dragen van hun ver wantschap met Affligem. Dat grondbezit werd ver worven vooral via schen kingen uit godsvrucht of uit wereldse overwegingen. Een neutrale zone tussen Brabant en de aanpalende graafschappen Vlaanderen en Henegouwen was bvb de graven van Leuven zeer welkom. Dit bezit maakte de abdij en aanverwante kloosters leefbaar en liet ook sociale taken toe als bvb armen zorg. Dagelijks werden op bepaalde perioden ruim 100 armen aan de klooster poort gevoed. Om voordeel te halen uit dit grootgrondbezit werd de keuze van de abt wel eens door aanzienlijke fa milies beïnvloed. Ook te Affligem hadden adel en hogere geestelijkheid het voor het zeggen terwijl de gewone monnik slechts in zeer geringe mate over een deel van dat bezit kon be schikken. In een vorig artikel behan delden we reeds een aantal merkwaardige hoeven in Waals-Brabant. Nu komt meer de omgeving van Leuven aan bod. Te Leefdaal werd dat de Affligemse boerderij «Raf- felgem», eigennaam die he den ten dage nog terug te vinden is in een Aalsterse straatnaam. Langs diepe holle wegen in een heuvelend landschap bereikt men de binnenkoer van de hoeve via een mooie ingangspoort. Een ietwat vervallen hoeve met barsten in de muren van de schuur en daken die aan zeer dure herstellings werken toe zijn. Hun grote landbouwmachines kunnen de prachters niet meer ber gen in de oude gebouwen met te kleine toegangen zo dat buiten de hoeve han gars werden opgetrokken. Rundfokkerij schijnt er de voornaamste aktiviteit te zijn. Een pareltje van een oud-Affligemse hoeve in een ongeëvenaard natuur- kader mits grondige restau ratie. Bij Ottenburg vinden we «Grande Bilande» («Bilan- de» bij het riviertje de Lasne). Een hoeve met 160 ha slechts door twee man nen bewerkt met een waar arsenaal landbouwmachi nes. Een goed bewaard, ge sloten hoeve uit de 18' eeuw met zeer verzorgde binnenplaats. Er zijn niet minder dan drie verschil lende toegangspoorten en een schuur met de allures van een kerk, 15 m hoog. Een ander gebouw heeft wellicht gediend destijds als gastenkwartier. Boven een schuurdeurtje staat het jaartal 1784. Toen was de boerderij eigendom van de priorij van Basse-Wavre die zelf afhankelijk was van Affligem. Bilande was trouwens reeds in 1173 ei gendom van Affligem. Te Wavre. meer bepaald te Basse-Wavre. stichtte Af fligem een priorij. Het park voor de kerk is eigenlijk een gedempte visvijver zoals Affligem er ook een had voor de ingangspoort. De gebouwen van de prio rij zijn echter verdwenen en moesten in 1839 de plaats ruimen voor een klein seminarie dat nu tot kollege evolueerde. In de refter zijn in de gewelven nog fragmenten van het ou de klooster met het wapen van Abt Karei de Croy. de bouwer van het Walerkas- teel van Moorsel. Op de bakstenen toren vinden we het jaartal 1710 en op een zijgedeelte in barokstijl 1669. Ook ziet men er een verweerde wapensteen van Affligem. Een zilveren kelk en de houten lambri sering herinneren ons nog aan de vroegere priorij Basse-Wavre. eeuwen lang een Maria-bedevaartsoord; heeft op een Mariaschnjn de abt van Affligem met zijn monniken die probeer den de relikwieën terug te brengen naar hun abdij maar er niet in slaagden omdat de relikwieën plot seling zo zwaar werden dat geen mens ze kon ver dragen. Te Louvain-la-Neuve staat een andere oud-Affligemse boederij. «La Lauselle». Het ganse gebied werd ech ter onteigend voor de bouw van de nieuwe universiteit en de boerderij kreeg een nieuwe bestemming: een annexe van de faktulteit van Landbouwweten schappen. De binnenkoer is nog heel mooi en volledig inge bouwd. De schuur is er eveneens immens groot en men is er gespecialiseerd in runderkweek. Te Terhulpen was dan de laatste boerderij, «La Ra- mée». Boer De Boeck. af komstig uit Steenhuffel, maakt er een modelhoeve vanzowel qua exploitatie als wat betreft het opkale fateren van de gebouwen. Zijn veestapel is wijd en zijd bekend. Al deze boerderijen getui gen van de werkkracht van de monniken die vaak op bos- of moerasgrond boer derijen oprichten en erin slaagden ze dan nog te doen renderen ook. Ook in Vlaams- en Waals Brabant heeft Affligem heel wat sporen van voor spoed achtergelaten. LH In het Jordacnshuis, Rcyndcr- straat 6 te Antwerpen organt- zeert het Ekonomisch en So ciaal Instituut voor de Midden stand in samenwerking met de stad Antwerpen een tentoon stelling gewijd aan Chris Van Buggenhout (foto's). I.ouck De Bruyn (foto's), Johan Van Geert (keramiek) en Frieda Ryckacrt (foto's) De tentoon stelling loopt van 1 tot 24 oktober. Een 30-tal Wiezenaren hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging van de Vlaamse Klub om tijdens het voorbije weekend in de gemeentelijke turnzaal hun hobby- of vrijetydswerk in de kijker te stellen. Het werd een sukses en reeds bij de opening was er veel volk opgekomen. Davidsfonds Erembodegem startte het nieuwe wer op zondag 19 september 1982 met een aangename v ling langs goed begaanbare wegen. Kriskas door Erembodegem. «Ik ben echt verrast over de vele mooie artikelen die hier door mensen uit eigen dorp bijeen gebracht werden» zei voorzitter-inleider Marcel Ver- meir. Meteen sneed hij het probleem «vrijetijdsbesteding» aan dat volgens hem steeds nijpender wordt naarmate de werkduur verkort. Na een dankwoord aan de exposan ten, het gemeentebestuur en zijn aktieve klublcden ver klaarde hij de tentoonstelling voor geopend. De expo Iedereen leek verbaasd over de veelheid, de diversiteit, de kwaliteit en de uitstalling van de ingebrachte werken en het feit dat ze uitsluitend van de hand van Wiezenaren kwamen verhoogt nog hun specifieke waarde Thans doen we een poging om een overzicht te geven van de expo. Op en bij dc ingangsdeur van de zaal figureerden enkele uitnodigen de affiches van Paul Moens naast de geëmailleerde rckla- meborden van Herwig Bomon Er was een aanzienlijke in breng van teken- en schilder werk: André Callebaul, Lut- gart Cami. José Caudron, Ali ce De Smet. Herman Hey- vaert, Roger Mocns cn Julia Saeys, om de fijne pentekenin gen van Marcel Troch en Hans Putteman niet te vergeten Mooie staaltjes van fotografie waren er van Gilbert De Wolf en in hetzelfde genre zagen wc een grote foto van Wiezes ge sloopt kasteel, meegebracht door Jozef Loomans die nader hand nog met enkele tinnen potten en enkele vellen postze gels kwam aandragen; qua fo to's was ook het aandeel van John Muylaert merkwaardig: met het «ouderlijk huis», een «dorschmolen» uit 1917, en veel andere bijdragen haalde hij diverse herinneringen op uit Wiezes verleden. Mooie en oude prentkaarten waren er ook van Pierre Van den Ab- beele die ons verder met waar devolle emblemen terugvoerde naar de «Expo 1958». Marcel Van Damme etaleerde volle albums met sigarenbandjes, waarbij de exemplaren van de Wieze-oktoberfeesten wel de blikvangers waren. Het zelfge bouwd spinnewiel, de zandlo per en ander hout- en metaal werk van Achiel Matthijs kreeg veel bekijks. En nu naar de postzegelstands: Geert De Donder spreidde exemplaren over uiteenlopende onderwer pen ten toon, en Eddy Goffin vulde twee tafeltjes met zegels over «150 jaar dynastie» en «Expo '58» We zagen nog het stoelvlechtwerk van Victor Cornelis en de puzzels van Al- fons Van Cauter. beide echte staaltjes van monnikengeduld! Gilbert en Herman De Wolf (gebr alsmede Ann Troch brachten kunstvol beeldhouw en keramiek werk ter tafel. We mogen ook het fijne hand- en haakwerk van de KAV en Jos. Pieters niet vergeten' Staf Mocns gaf inzage in zijn prach tig voetbalbock met de tref woordenlijst, een echt vade mecum voor voetbalsuppor ters! Verrassing voor velen was de attraktie het mikro-compu- tcrwonder van Luc De Smedt. Als om de expo een muzikale tint te geven konden we een paar citers cn een contra-bas gitaar bewonderen (van Albert Bixhain) als stille getuigen van de tijd dat hij het «Instrumen taal Quintet» leidde dat mee rmalen voor de radio optrad. Tussen 14 en 15 uur ver trokken een veertigtal deel nemers aan het Paro chiehuis van Erembode- gem-centrum, voor een 8 km lange wandeling. On derweg werd hier en daar halt gehouden, want... op hun deelnemingsformulier kregen de deelnemers ook enkele vragen te beant woorden en in bijzijn van Davidsfonds-«juryleden» konden ze hun behendig heid demonstreren in aller lei aangename volksspelen. Na een gezellige namiddag kwamen de wandelaars te rug samen in het Paro chiehuis voor een genoege- lijk babbeltje, de bekend making van de uitslag van de zoektocht en de volks spelen en de voorziene «prijsuitreiking». Dit was dan ook een ideale gele genheid voor de voorstel ling van het jaarprogram ma van de Erembodegemse Davidsfondsafdeling: Op 15 oktober wordt heel wat belang ling verwacht voor een teressante gespreksav geleid door E.H. Im over het thema «Kris dom in deze tijd». Op 14 november volgen de Erembodege Davidsfondsers, samen vrienden, familieleden simpatizanten, de «V spelenroute» in Ere degem. Op 5 februari 1** komt de «Vaganten»-kltf kunstgroep naar Lrerrl degem. In maart 1983 w< een toneelvoorstelling programmeerd. En begin april 1 wordt groot en klein uil nodigd op een fijne kinl toneelvoorstelling ir Parochiehuis. ii Wie niet goed zijn weg vindt in het nieuwe bussystccmj wie klachten heeft over dc uitvoering van dc dienst, terzake wensen heeft, kan terecht bij Roel De Jong, o volgende zitdagen - woensdag 29 september, 14-16 uur. - donderdag 30 september, 10-12 uur, - donderdag 7 oktober. 10-12 uur: telkens in zaal Het Wiel, Parkstraat 5 (tegenover zijgevel van het stadhuis). Bovendien is telefoneren mogelijk op hel nurnini^ 776.75,13. in volgende perioden: - vrijdag 24 september, 17-20 uur; - zaterdag 25 september, 9.30-11.30 uur; - zaterdag 25 september, 14.30-16.30 uur

De Voorpost | 1982 | | pagina 12