De grote en de kleine k tentoonstelling «monumentale en oegepaste kunst» in Sint-Niklaas Een boek over Ernest Albert, en de dansende kunst van Mariette Teugels Aalsterse «Rosemarijn» met lustrumtentoonstelling «Humor in de speelkaart» te Lokeren Drie Wase kunstenaars m Sint-Franciscus Luc-Peter Crombé in Galerij Het Pand Kunst in Waas «Politieke cafés» in Netwerk De Voorpost - 24.9.1982 - 23 Expo Met de tentoonstelling van de resultaten van vijf jaar Rosemarijn, kant, macra- mé en batik, wordt de her opleving van Vlaamse kant op eigentijdse manier geak- sentueerd waarbij kreatieve ontplooiing een hobby wordt die het alledaagse al leszins transcendeert. Verleden woensdag ging dan ook in de kleine zaal op de eerste verdieping in de Generale B ankmaatschap pij, Nieuwstraat te Aalst, de opening door van de wer ken van de tientallen leer lingen die tijdens het voor bije lustrum eerst in «Rose marijn» in de gelijknamige straat en later in de «Kring» in de Zonnestraat kant, macramé en batik met üefde beoefenden. Kant diende oorspronkelijk als randversiering aan kle ren en haalde daar zijn ei gen benaming. Reeds in de 14c eeuw werd zeker kant vervaardigd. Naaldkant dan, want de kloskant zou eerst in de 16" eemv aan bod zijn gekomen. Kant zou ei genlijk uit Italië komen met o.m. de point de Venise en raakte via Frankrijk in de Nederlanden. Bekende Vlaamse kant in de jaren 1500 was de Mechelse, de Valenciennes en de Brus selse. Ook Aalst zou een kantstad zijn geweest. Eerst met naaldkant. speldenwerk zoals wel eens wordt ge zegd. De Aalsterse regio met Mere, Haaltert. Den- derhoutem, Kerksken, Denderleeuw e.a. was alles zins een producent van ech te, zeer dure kant die vaak zijn weg vond via export tot in Amerika toe. In de vorige eeuw maakte men er vaak een samenvoeging van naald- en kloskant. de zoge naamde «Duchesse» Was kant er voor de «uitge ver» een winstgevende be doening. voor de vrouwtjes die met naald- en kloskant doende waren, werd het eer een vaak onderbetaalde be zigheid. Na de opening verleden woensdag waar Luc Cop- pens peilde naar de oor sprong en de evolutie van kant onder deskundige be geleiding van mw. Van He- meldonck, moeder van Ma rijke, kan U de tentoonstel ling nog meemaken als U zich spoedt. U krijgt er nog de gelegen heid toe vandaag vrijdag 24 september van 9 tot 12 30 u. °n van 14 tot 16 30 u. en in extremis morgen zater dag 25 van 9 tot 11.45 u. U beklaagt het zich alvast niet. Oh) g ondag 19 september werd deze tentoonstelling gehele .ana Ze zouden er vast wel inspi- eopend in het Sint-Niklase museum. Schepen van De kantwerkjes die er te ratie opdoen **"~'hderwijs De Winiie verwelkomde het talrijk opge- imen publiek, leraar Georg Staes verzorgde de leiding, en Jan Lenssens, gemeenschapsminister onderwijs, opende de tentoonstelling officieel. 'er de opzet van deze nationale tentoonstelling ib ik u reeds ingelicht, en het lijkt dan ook niet ig al die gegevens te herhalen. Op zondag 19 september werd de tentoonstelling «Humor in de Speelkaart» geopend in het Museum voor Oudheid kunde en Plaatselijke Geschiedenis te Lokeren. Deze tentoonstelling werd ingericht op initiatief van de Heemkring «De Souvereinen» van Lokeren. zien zijn gaan van heel klassiek tot heel modern. De algemene indruk bij het Intussen kan u ook inspira- bekijken van deze tentoon- tie gaan opdoen: stelling is dat er aan onze in het stedelijk mu- levensstijl nog heel wat kan seum, Zamanstraat 49, gedaan worden op gebied Sint-Niklaas, weekdagen van het integreren van van 14 tot 17 uur, zonda- kunst. Wij zijn teveel vast- gen van 10 tot 13 uur en geroest in het funktionele van 15 tot 18 uur; en kommerciële en verge- in de Bank Brussel Lam- ten daarbij dat goede kunst bert, O.L. Vrouwplein 28. derde koffers, een tegelta- j^an met eenvoudige Sint-Niklaas, weekdagen bleau en makramé. Sorry middelen, tegen (waar- van 9 tot 12u30 en van 14 voor de onvolledige opsom- gchijnlijk) erg redelijke tot 16ul5. Zaterdag geslo- mrng, er waren ook andere prij2en ten Zondagen van .0 tot knappe dingen. Prachtige iau30. uitgezonderd op 10 wandtapijten o.a. van Has- Naar een dergelijke ten- en 17 0kt0ber selt en Turnhout, en dan de toonstelling zouden alle tot en met 24 oktober meest vreemde voorwerpen architekten en bouwmees- gls DUCHESNE in keramiek van over het ters moeten komen kijken. de zaken, waarvan ik bij zonder onthield: twee spie gelreflexen, twee beschil- it is een mooie tentoon- illing, leerzaam, soms •bazend Er zijn werken tuit het Vlaamse, Waalse Brusselse landsgedeelte, het is allemaal zo ver- ühillend, dat je onwille- dagf^ig weer tot de vaststel- ng komt dat «monumen- lle en toegepaste kunst» Igenlijk niéts wil zeggen. [et is gewoon kunst om in iuis te hebben, of rond het tuis, of op of aan je gevel. Iet gaat van wandtapijten Iia koffers naar muurschil deringen en speelgoed paar- e ^Hen, en keramieken beelden op© gebruiksvoorwerpen. s j^n dan is er nog een nts néér: batik, kant, houtsnij- an Verk, glasramen; speels of esjqerieu8 bedoeld, r n< elij&e kataloog is zoals steeds elejen uitstekende leidraad Cde bedoeling van de ex- tie te volgen, en het maijjstje van de werken duidt >bb«an van welke akademie zij SQ ^fkomstig zijn. Aange naam verrast, en ook wel '9 Hiet chauvinistische gevoe- i ziens, ontdekte ik dat vele vofan de werken die mij bij- ieeK>nder aanspraken, afkom- jtig zijn uit het atelier van ïn jeorg Staes, in Sint-Ni- htefciaas. Dat betreft ook hier r eéveer de meest uiteenlopen- n e ssei ^Sp vrijdag 24 september ma van regent xn de plasti- Frankrijk, Duitsland, zondering. Het biezondere 39e«n 20.00 uur wordt in de sche kunsten en werd ge- Spanje, Italië, Marokko, aan hem is dat hij iedere in Cunstgalerij «Het Pand», durende zijn loopbaan vaak Tunesië, Griekenland, En- vondst naar waarde weet te diefde Ve8t te Dendermonde. bekroond Zo kreeg hij de geland. India en Japan. schatten. Hij kent de relati- ^Q^ie tentoonstelling gewijd prijs voor levend model te Het werk van Crombë is ge- viteit der dingen xan de werken Luc-Peter Antwerpen, de provinciale dragen door kennis, inzicht De tentoonstelling is toe- )e trombé. prijs van Oost-Vlaanderen en rijpheid. Het is ook de gankelijk elke dag van je Oeze te Opwijk geboren in 1954, de prijs voor Gra- bron van schoonheid, een- 14.30 tot 19.00 uur (op scfrunstenaar genoot zijn ar- fiek te Frankfurt 1955 en voud en oprechtheid. Ach- dinsdag gesloten) en op ^gflstieke opleiding onder de Benevenutaprijs te Mi- ter ieder van zijn werken zondag van 10.00 tot 13.00 neer aan de akademie te laan in 1956. Hij kreeg ook steekt een verhaaleen bele- uur en van 15.00 tot 18.00 }ent aan het Sint-Lukasin- nog de grootste onderschei- venis, ieder schilderij is een uur en dit tot 18 oktober. ïxtDtituut te Gent en het Hoger ding op de World's Fair in stukje van zichzelf, nu weer Tijdens de vernissage zal ]jn8tituut te Antwerpen 1964 en in hetzelfde jaar somber dan weer uitbundig Kris Yserbijt enkele gedich- Qcj waar hij onder meer een ook nog de prijs van New en hoopvol Luc-Peter ten voordragen eerling was van Permeke York city. Hij ondernam Crombë is een zoeker en 'llij behaalde ook het diplo- studiereizen in Nederland, maakt daarop dus geen uit- Oï lite; IjH uldeten toonstelling |ln Antwerpse Zoo §n het teken van het inter- lationaal Sint-Franciscus- |aar waarin de achthon derdste geboorteverjaardag §1182-1982) van Italies leest populaire heilige en ■natuurvriend» wordt her- :ht, werden de kunst- hilders Regnier De Herde lit Waasmunster en Luc [eersman uit Temse ge- ispireerd door het speelse 'erzenbundeltje «Francis- ^„Jïus en de Viaamse Gaai» floor de dichter Bert Pele- toian hoofdzakelijk te Assisi ;sch reven maar ook ge- leeltelijk in zijn woonark Karekiet te Rupelmonde de Schelde. [et resultaat van deze drie- roudige samenwerking tl 26 september tot 2 tovember 1982 te bewonde- in in de tentoonstellings- len van de Koninklijke [aatschappij voor Dier- :unde te Antwerpen, waar jijdens dezelfde periode de idrukwekkende tentoon- lling «Het Aards Para lijs» wordt gehouden, "eer bepaald geldt het in het eerste geval een aantal fraaie zwart-wit en ge kleurde tekeningen van Regnier De Herde. terwijl Luc Meersman in een twaalftal fleurige schilde rijtjes Italies heilige «orni tholoog» afbeeldt in zijn omgang met de natuur en de vogels Al deze grafische werken sluiten ter illustra tie rechtstreeks aan bij het verzenbundeltje van Bert Peleman dat. behalve een «feestserenade ter ere van Sint-Franciscus» ook een ludiek maar krachtig plei dooi wil zijn voor het leef milieu Tenslotte wil deze eerdei bescheiden maarboeiendt Franciscus-hulde de voor bode zijn van een groots opgevatte huldetentoon- stelling «Sint-Franciscus en de natuur» die, waar schijnlijk en principieel, volgend jaar, omlijst door de uitvoering van Edgard Tinels «Franciscus Orato rium», in de Antwerpse Zoo plaatsvindt. In Galerij Konvent, in het begijnhof te Lier, stelt de Sint-Niklase houtsnijder Wim De Cook ten toon, samen met Denijs De Backer. Deze tentoonstelling is nog dit weekend te bezoe ken, van 10 tot 19 uur. De avond na de verkiezingen, op 10 oktober, gaat er in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas een galakoncert door. georganiseerd door Kunst in De Stad. Het precieze programma zal ik u volgen de week meedelen: intussen is de kaartenverkoop al begonnen bij de leden van Kunst in de Stad In de Sint-Jozefkerk in Sint-Niklaas, wordt op 4 oktober het tweede koncert van de vierde orgel- cyklus gegeven Uitvoerders zijn organist Eric Hallein uit Roeselare, en de Niedersachsische Chorgemeinschaft - Hannover, o.l.v. E. Kupnes. Eric Hallein studeerde aan het Lemmensinstituut en de konservatoria van Brussel en Maastricht. Hij gaf talrijke suksesvolle koncerten in binnen- en buitenland. Hallein was éën van de vier be kroonde Vlaamse musici van de Stichting Hor- lait-Dapsens (Brussel). Hij zal werk uitvoeren van Bach, Sweelinck, Cabanilles en Willaert. De Niedersachsische Chorgemeinschaft is op uit nodiging van het gemengd koor Canteclaer enige dagen op bezoek in ons land Te dezer gelegen heid zingen zij liederen uit de Duitse renaissance en vroeg-barok. Dit koor geniet internationale vermaardheid Toegangskaarten tegen 100 fr zijn te bekomen op de pastorie. Tereken 5. Sint Niklaas (tel. 776.11.07) en bij R Van Rossem, E Claeslaan 36, Belsele (tel. 776.55.30). E.D Hoe zou het kaartspel ont staan zijn? Men kent er de juiste oorsprong niet meer van. Velen menen dat het uit China afkomstig is. Al gemeen is men er echter van overtuigd dat het kaartspel het zuiden van Europa moet bereikt heb ben in de dertiende eeuw. Bij ons duikt het voor de eerste maal op rond 1379 en wel aan het hof van de Hertogen van Brabant. Ook Filips de Stoute, hertog van Bourgondië, was een ver woed kaartspeler. Goed koop waren de eerste kaar ten zeker niet, men maakte ze immers nog helemaal met de hand. In het begin werd het spel dan ook al leen door de edelen ge speeld. Later speelden de monniken het in hun kloos ters, maar dat gaf aanlei ding tot zoveel getwist en krakeel dat de kerk weldra dit «Duivels prentenboek» verbood. Vooral de stichter van de Jezuïtenorde, Igna tius van Loyola, trok er hef tig tegen van leer. Met de uitvinding van de druk kunst en van de houtgravu re werden de speelkaarten plots veel goedkoper en weldra speelde iedereen met de kaart! Er schijnen meer dan 250 manieren te bestaan om kaart te spelen. Hoeveel verschillende speelkaarten er zijn, is met te tellen. In België werden in de loop der tijden enorm veel speel kaarten gedrukt, in vele plaatsen van ons land wa ren er dan ook speelkaar tenfabrieken te vinden. Maar stilaan is Turnhout het wereldcentrum van de speelkaart geworden. Geen wonder dan ook dat het juist in de stad Turnhout was, dat het Nationaal Mu seum van de Speelkaart in 1969 het ücht zag. Van 19 september tot 31 oktober wordt aan iedereen de gelegenheid geboden een gedeelte van deze unieke Turnhoutse verzameling in het Stedelijk Museum van Lokeren te komen bewon deren. Als onderwerp van de tentoonstelling werd ge kozen «Humor in het Kaartspel». De tentoonstel ling wordt verder nog aan gevuld met een gedeelte uit de speelkaartenverzame ling van een geboren Loke raar, Ernest Van Hou te Wat die man met beschei den middelen al heeft bij eengebracht is op zichzelf uniek. Hij legt zich speciaal toe op het verzamelen van «Jokers». Zoals reeds ge zegd De tentoonstelling is open vanaf 19 september tot en met 31 oktober. En dit op alle zondagen van 10 tot 12 uur, en ook op zater dag 2 oktober van 15 tot 17 uur. Groepsbezoeken kun nen op aanvraag gebeuren, bij konservator Frangois De Vos, Luikstraat te Lokeren. Een bezoek aan deze zeer merkwaardige tentoonstel ling is alvast de moeite waard! J.V.L. Sint-Niklaas. Impressie van de opening van de tentoonstelling monumentale kunst dw nt-Niklaas. Opening van de tentoonstelling rond monumentale en minister Lenssens opende officieel (Iv) toegepaste kunst in het museum. Georg Staes leidde In galerij Brabo in Antwerpen werd vrijdag 17 september, het boek «Ernest Albert» voorgesteld. Deze Ernest Albert is de schilder wiens weduwe een omvangrijke verzameling van zijn werken heeft geschonken aan de stad Sint-Niklaas. Vorig jaar worden deze werken tentoongesteld in het stad huis, maar inmiddels schijnt men alweer vergeten te zijn, dat deze stad bezitster is van de bewuste verzameling. Bij de voorstelling van het boek, dat dus voor Sint-Niklaas toch als zeer belangrijk mag omschreven worden, was géén afvaardiging van het stadsbestuur aanwezig of verontschuldigd. Daniël Anthuenis, lid van den vele werken van Ernest de Vlaamse Museumraad, Albert in galerij Brabo ten- auteur en uitgever van het toongesteld, in harmonie boek (in samenwerking met met de «dansende kunst» Mariette Teugels. Voor de inleiding van die tentoonstelling had pnes- vijf vreugde-meisjes: sub- in Italië, en in 1982 onder- tiele details als een roepen- nam zij een studiereis naar de mond of twee naar el- Praag, kaar reikende handen en Sinds 1979 behaalde zij di- vingers.verse prijzen (waaronder de Mariette Teugels heeft haar «Prijs Ernest Albert») en talenten lang opgespaard: stelde zij her en der ten- als jong meisje wou zij toon. in binnen- en bui ten - reeds kunst gaan beoefe- land. De eerste tentoonstel- nen, wou zij akademie gaan ling waaraan zij deelnam volgen. Maar haar vader was de vijfde triënnale voor dacht daar anders over, en beeldhouwers in Sint-Ni- dus deed zij het niet. klaas, in '79. En daar heeft Later, na jarenlang huis- zij ons hart gestolen met vrouw en moeder geweest «De Lopers», en sindsdien te zijn, begon ze toch nog is Mariette Teugels ook akademie te volgen: eerst in voor een stukje van Sint- Mechelen, later ip Antwer- Niklaas geworden, pen Vorig schooljaar werd Daarom is deze expositie, zij laureate aan het natio- de eerste maal dat zij een zo naai hoger instituut voor omvangrijke verzameling Drukkerij Van Lysebetten Nieuwkerken) stelde het boek aan het publiek voor. Het is een prachtige, rijke lijk geïllustreerde uitgave, waarin naast enkele over zichtelijke en interessante artikels van Daniël Anthue nis en Gaby De Belie, de schilder zelf aan het woord gelaten wordt: de repro- dukties van zijn werken spreken immers voor zich zelf. Bij een overzicht over het ontstaan van dit boek. waarbij de inspanningen van mevrouw Marcelle Al- bert in niet geringe mate hebben bijgedragen tot het welslagen, duikt dikwijls de naam Karei Mechiels op. Het is dan ook via de direk- teur van de akademie dat Sint-Niklaas in kon takt ge komen is met het werk van Ernest Albert. Door Me chiels' toedoen is de schen king een feit geworden, en door zijn energieke optre den werden de auteurs «op gejaagd» tot alles in kan nen en kruiken was. Ook de layout lag in zijn handen, en het was dan ook niet meer dan natuurlijk dat hij extra bedankt en geprezen werd Het gaat hier om een be perkte oplage: slechts 750 De beeldengroep «Vreugde» exemplaren, waarvan de is de tolk van het karakter stad Sint-Niklaas er 100 van Mariettes kunst. De heeft gekocht De avond houding van de dansende van de officiële voorstelling meisjes, de intense beleving konden alle voorinteke- op elk gezicht, en het ge- naars hun boek meenemen, voelen dat zij uitstralen, zo en ondanks de nogal hoge zijn al haar werken. Baller- Rechtstreeks uit de mon- Vijf politieke partijen gin- De groep Vreugdevan Mariette Teugels ter-dichter Anton Van Wil- schone kunsten, derode zich met graagte Tot tweemaal toe kreeg zij kandidaat gesteld. Zelfs een navorsingsbeurs voor staan er in de mooie kata- Italië, aangeboden door het loog twee gedichten die hij ministerie van nationale opdroeg aan de beeld- opvoeding en Nederlandse houwster kuituur. In 1981 maakte zij In gevoelige bewoordingen een werkstage door. alweer prees hij Mariette en haar werk: twee dingen die je met los van elkaar kan tentoonstelt, een aanrader voor de kultuurminnende en schoonheidsgevoelige mensen. Nog tot 10 oktober, elke dag behalve zaterdag, van 14 tot 17 uur. Els DUCHESNE prijs, een slechte eigen schap van kunstboeken, waren dat er redelijk veel ina's klaar of zich opma kend voor de dans: de span ning en koncentratie lees- den van de kandidaten van gen hierop in: VU, PEEL, de gemeenteraadsverkie- SP. AGALEV en KPB On- zingen kan U de meningen danks herhaalde pogingen Degenen die er (nog) geen baar van hun gezicht. Op van de verschillende par- lieten de andere partijfeir kochten stonden er likke- geen enkel moment zomaar tijen horen in Netwerk, De verstek gaan baardend bij. Voorlopig mooi. maar altijd door- Ridderstraat te Aalst U kan in Netwerk terecht, zijn er wel nog genoeg voeld Zo zijn ook de por- Alle politieke formaties die telkens te 20 uur op exemplaren, zodat u gemakkelijk een kopen. Het boek «Ernest Albert: nog tretten: koppen die niet al- kan leen de buitenste struktuur maar ook het mnerlijke van het model laten zien aan de verkiezingen deelne- Dinsdag september: men werden inderdaad PEEL (progressieve ekolo- door Netwerk uitgenodigd gische eenheidslijst) om onder de vorm van een Zaterdag 2 oktober: SP zal later nog worden voor- Of er is een zwaan in volle soepele formule, een poli- Maandag 4 oktober KP gesteld te Brussel «In de Tinnen Pot», te Sint-Nik laas in Galerij Danthe en te Mechelen Te dezer gelegenheid wer- vlucht, of «De Lopers» die wij nu al zo goed kennen. En twee peinzende meisjes in een vertrouwelijke om helzing. en dan weer die tiek café met interventie- Dinsdag 5 oktober. VU recht van de toehoorders, Vrijdag hun visie op het toekomstig AGALEV Aalsters beleid uiteen te zetten.

De Voorpost | 1982 | | pagina 23