Belselenaar Dirk Van Bastelaere bekroond met debutantenprijs Baziel De Craene Vijfhoek in Sint-Niklaas met «Kaviaar of spaghetti» Toneel Jat biedt Hofstade socio-kulturele akkommodatie? Teater Aksiedent met «De Stoel» Spuidag in Netwerk te Aalst ig Band Studio 10: uitstekende muziek Muziek r\ Koncert Camil Van Hulse op BRT - 3 «Teater Klak» in Netwerk De Voorpost - 24.9.1982 - 25 Poëzie 'e hadden beloofd om na Paul Cleempoel nog jrug te komen op een andere poëtische prijs- •gel en hier gaan we. Vorig jaar won hij len zijn leeftijdskategorie de jaarlijks uit- f reik te prijs van de Vlaamse Club voor Poëzie Letteren, februari '82 selekteerde een selek- jury hem voor de Nationale Prijs van Harel- ike en begin september las hij in een in lurle-Latem gestempelde brief dat hij de fbutantenprijs Baziel De Craene had gewon- Het gaat om Dirk Van Bastelaere, 22, ilselenaaruniversiteitsstudent, nu zeven- luizend frank rijker en vol goeie moed voor de c,ToekomstHij weet dat Jan De Roeck. die le8tiids met Nic Van Bruggen en nog andere lichters opgang maakte, deze erkenning óók gekregen heeft. De Roeck was toen 24 en is Das tegen zijn dertigste, net voor een auto- jngeluk een eind zou maken aan zijn leven, jij zonder goed beginnen schrijven, 't Is een jeetje een stille garantie voor de toekomst. Nog Deurle-Latemnamen zijn: Wilfried en vaAdams, Bea de Longye en Leopold M. Van den jlengöranden. Het palmares van Van Bastelaere impliceert jgranjndertussen een appreciatie én van mensen w^ls Anton Van Wilderode en Willy Spillebeen Qet ^n van vertegenwoordigers van nieuwere ge- nn?ipPeraties als Marleen De Crée-Roex, Wilfried i ceiiAdams en Arm and Van Assche. In december uinteivil Van Bastelaere deelnemen aan de Pemath- ofooiprijs. Bijna heeft hij een bundel klaar, een adeeikompilatie van vijf verwante cykli. Terreur' caan%al hij heten en die titel refereert ondubbelzin- j°nv \iig naar de thematiek: de mens die kwetsbaar initizjeeft in een zowel op emotioneel als sociaal vlak erg gewelddadige wereld. En toch die Indruk van: alles is o.k. Maar achter het goede herkent de dichter een afweermiddel tegen de terreur. Of om het met Ian Curtis van de >t (tctaiuziekformatie Joy Devision te zeggen: 15{*Beyond all this good is the terror. The grip of mercenary hand(Achter al dit goede steekt geve/te terreur. De greep van een baatzuchtige dkoohand). er Vlet «Zes personages op zoek naar een auteur», voojen eerste cyklus, gaat Van Bastelaere Luigi isserf>irandello achterna: de dichter bij zichzelf yrafojntdekt dat hij eigenlijk voortdurend iemand 3reeinders is, een ander personage speelt en op naar een stuttende eenheid. «Berli ner Suiteheet een andere cyklus. Een poëti- n wi*che kontraktie van heden en verleden in de vensgrootstad Berlijn, een enklave van wrede tot ziclsluimerende vijandigheid, zijn muur een ver- Jaifcreerschild tegen de terreur van buiten en die eu8tyan binnen. Berlijn als symbool voor het men- ondejeüjk bestaan, als je wil. Misschien is Van lc 0Bastelaere wel een symbolist? Maar nee, het is (jttiet goed, soms zelfs fataal om een jong dich- ter te klasseren. Wij pubhceren hierbij «De Ïrgissing», één van de bekroonde gedichten. Leo DE BOCK Dirk Van Bastelaere (arch) De Vergissing «Is this the one sin then, this old dead love of death?» Sylvia Plath De avond was voortdurende verwarring Om wat niet verder ging en wat verloren werd. De twijgen streken door hem heen, Dus dat moest winter zijn: het oponthoud Der zonnewijzers, de ijzerkleur Van de dauw en een smaak van bevriezing Daarna en rouw. De bittere azalea's Als open monden in de kamer Hij had tekort Aan adem, droeg zijn onrust Als een schade. De terreur van haar Afwezigheid: zijn matte hand als een koorts- vlek In het laken, even, in de ochtend De sterren onsterfelijk en verder Alleen een verrijzenis Van bleke, bijna vloeibare vogels. Tussen het landschap en zijn dof, zijn dof, Zijn dodelijk geluk schoof hij het raam Twee soorten licht hielden hem echter Samen: een helder en een vaal. Daartussen heeft hij nog bewogen Alsof hij kiezen kon. maar hij verloor: hij wou zich Slechts ontknopen en strak op zijn bestaan Was dan een blinddoek van vergissingen ge bonden. Dat hing te rijpen en te shngeren In zijn hoofd. Hij heeft geloofd - In oplossingen. Daarom lijdt hij Verlies Dirk Van Bastelaere Lustrum Zo luidt de titel van het blijspel waarmee Vijfhoek 26 Leone een plan heten be- haar eigen toneellustrum viert. Het stuk had net zo denken Een Plan dat maar goed «Bisque d'Homard of kervelsoep» kunnen liefst 3<? 0°° kun" heten; en «Chateaubriand of gehaktbal., was ook Hat" £lan dat de spaghetti zou kun- een mogelijkheid, maar laten we het houden bij nen omin «Kaviaar of spaghetti», de titel die de auteurs. Een plan dat echter ge- Giulio Scarnicci en Renzo Tarabusi, aan dit blijspel doemd is om uit te hand te gaven. lopen, anders zat u, on- Het zal elke scherpzinnige blijft achter. Naar eigen schuldige toeschouwer, na lezer wel reeds duidelijk zeggen heeft ze zelfs geen een half uur alweer thuis zijn dat het stuk zich af- kleren om ook maar eens yoor de televisie. Nu echter speelt in Italië, meer be- weg te gaan, en is ze dus is de bhjspeltrein pas goed paald in Napels. En we zoo- wat je zou kunnen noemen op gang. Er er zit van alles men» nog even verder in. de typische «moeder a op de woonkamer van de haard», familie Papagat to, ergens «Alles goed e de in: humor, liefde, haat, spanning maar ook een de- i wel», hoor ik mente. verkalkte en reuma- in een verkrotte woonka- u nu al zeggen, «maar ei- tische oorlogsinvalideeen zeme. Enkele huisblokken genlijk toch niet veel bij- rokkenjagende vrijgezel verderop loopt de kleine zonders». Dat hebben Scar- die ook Valeria niet onge- Sophia Loren nog met haar nicci en Tarabusi waar- moeid laat; een verstrooide zusjes te bedelen, niet we- schijnlijk ook gedacht toen nepprofessor in de genees tend dat ze ooit nog eens rondborstig het witte doek zal vullen. Niet alleen bij de familie Loren, maar ook bij de Pa- pagatto's is het armoe troef. En elk lid van de familie wenst daar verandering in te brengen. Leone, hoofd van het gezin en dichter kunstenaar en filosoof doet dat op z'n eigen origi nele manier. Alhoewel som migen hem een dief zouden noemen, noemt hij zichzelf bij voorkeur «een gast», een kwestie van definities. Fio- rella, het lieflijk-romanti sche dochtertje, kleurt prentbriefkaarten, althans de hemels ervan. Zoon Ro berto danst zichzelf de af valemmer in op een dans- marathon Terwijl Mathil- de, de inwonende zuster van Leone, er een weinig artiestieke. eerder een sani taire betrekking op na houdt in het theater. En Sint-Niklaas. Valeria, Leones vrouw kunde, een liefdadigheids- komitee van goeden huize, een kluit high societylui, het lijk van een vermoorde kamerbediende, enz. Maar liefst zestien personnages geraken verwikkeld in deze grootse intrige. En wat de akteurs en aktrices betreft, zoals steeds bij een Vijf hoek-toneel gaat het om het aankomend talent, maar daarom is het niet minder vermakend. Afspraak op zaterdag 2 en zaterdag 9 oktober, steeds om 20 uur in de Sint-Nikla- se stadsschouwburg. Kaar ten kosten 60 frank (80 frank de avond zelf). De scholierengroep Vijfhoek brengt op 2 en 9 oktober Kaviaar of spaghetti» op de planken in de schouwburg (Iv) 12 sooio-kulturele lokalen voor 5086 inwoners, jfere 31.12.76 komt, wat betreft de socio- ile akkommodatie Hofstade op de 8* plaats de Aalsterse deelgemeenten. Alleszins weinig it voor mogelijke sooio-kulturele initiatieven. tr akkommodatie voor gin galeven met zaal in we er, steeds vol- everide "Studiedienst Aalst ^0», het Patronaat, het artT 't Duifken» en café is Huis». In 't Duifken» men een zaal van 160 waarvan de spaarmaat- ippij, het PVV-bestuur le voetbalvereniging re- natig gebruik maken, huur van de zaal die in icipe open staat voor >reen bedraagt 2100 fr., ff niet mbegrepen iet Patronaat vinden tal verenigingen onder- Da vidsfonds, Gepen- leerden, K.A.V., zang koren, fanfare St.-Cecilia, toneelbond «Vast als Eik», C M.B V.. K V L.V. en Lan delijke Gilde «Ons Huis» heeft met 525 m8 de grootste zaal. Er is ook een bureel voor A.C.V. en C.M. De zaal heeft een vast podium van 52 m2 en een balkon van 75 m2. Fees telijkheden voor kristelijk geïnspireerde verenigin gen gaan er door. De huur prijs bedraagt 4000 fr. per dag Zaal «Welkom» en zaal Danny Shoes» behoort tot de kategorie zaal voor fees telijkheden en manifesta ties. Welkom». 160 m8 groot, heet voor 4500 fr. per dag iedereen welkom. Er is een verplaatsbaar po dium ter beschikking. De belottersklub en voet- balklub «Nieuwe Wijk» ma ken er regelmatig gebruik van. Als noodoplossing bin nen de werkenperiode aan het patronaat stelt Danny Shoes zijn 400 m2 grote zaal ter beschikking. In 1983 wordt die echter tot maga zijn getransformeerd «Vast als Eik» beschikt over een eigen lokaal waar wordt gerepeteerd Voor de jeugd zijn er drie lokalen. Jeugdhuis „Pallieter» heeft naast een instuifruimte van 50 m", keuken, vestiare, sa nitair, stal en kelder een polyvalante zaal van 90 m2, en een sekretariaat en lo kaaltje voor de hoobyklub. Scoutslokaal «Denderland» heeft twee kleinere lokalen. een bergplaats en een plein van 300 m2. Chirolokaal «St.-Goedele» maakt deel uit van de paro chiezaal waarvan 4 lokalen voor de Chiro bestemd zijn. De gemeenteschool heeft een vernieuwde turnzaal van 162 m2 met een vast podium in de Zijpstraat Een aantrekkelijk zaaltje voor tentoonstellingen en schoolaktiviteiten maar we gens de vorm, 25 bij 6,5 m zijn de mogelijkheden als rekreatiegelegenheid beperkt. De meisjesschool heeft een 100 m2 grote zaal waar ook parochiale verenigingen en turnkring onderdak vinden. Het dien8tcentrum zelf wordt regelmatig door ver enigingen gebruikt. LH Ze waren eerder deze maand al eens op stap door Hame, maar ze doen de tocht nog eens over tijdens het weekend van 2 en 3 oktober. Ze, dat zijn de jon ge mensen van Teater Ak siedent, een jeugdteater- groep met veel, zeer veel entoeziasme en weinig fi nanciële middelen die op deze wijze hoopt wat geld in het laadje te krijgen. In ver schillende herbergen in Hamme wordt opgetreden en na elke voorstelling wordt met «de hoed» rond gegaan. Geen wonder dus dat deze wonderbaarlijke trip de naam van «Kroegen tocht» meekreeg. Opge voerd word de eenakter «De stoel», geschreven door P. De Prins. De akteurs zijn Sofie Talpe, Ivan Mettepen- ningen, Dirk Van den Branden en Raf Vermeire. terwijl de regie en algeme ne leiding in handen is van Leen Vermeiren. Het verhaal van deze eenak ter: drie jonge mensen vin den na een uitputtende wandeling eindelijk een stoel. Ze rennen om een plaatsje te bemachtigen. Een van de drie haalt het. Maar dan beginnen de moeilijkheden voorgoed. Wie heeft er eigenlijk recht omp deze stoel? Hij die er het eerst bij was? Is het niet hoffelijker de anderen ook eens te laten zitten? Of geldt hier het recht van de sterkste? Leven wij tenslot te niet in een maatschappij waarin iedereen zegt: alles voor mij, niets voor een an der. Als je eenmaal een plaats hebt bemachtigd, moet je ze waarschijnlijk goed beschermen. Na oen lange diskussic wordt een oplossing gevon den. Maar dan daagt er ie mand anders op om stok ken in de wielen te steken. Immers de kleur van de stoel was je toch ook al op gevallen? Je kan deze eenakter nog bekijken en bewonderen op 2 oktober in de Katolieke Kring om 21.00 uur en in The Old Chap om 22.00 uur. Op 3 oktober is de groep te gast in De Zouaaf om 11.00 uur. Den Bond om 12.00 uur. de Bierhoeve om 20.00 uur en 't Klokhuis om 22.00 uur. Voor de tweede maal orga niseert Netwerk, onafhan kelijk sociokultureel cen trum in de De Ridderstraat, bij het begin van het nieuwe seizoen een spuidag. Ieder een kan op die dag zijn ideeën en eventuele kritie ken in verband met de wer- it toeristisch jaar werd te Dendermonde afgerond >t een zeer verzorgd optreden van de Big Band udio 10 die een koncert ten gehore bracht dat de ie luisteraars biezonder veel genoegen zal gedaan bben. Onder auspiciën van het stadsbestuur en it medewerking van de Stedelijke Dienst voor iltuur en Toerisme, werd misschien de laatste "se zondagavond een waarlijk muzikaal rtijn. king van het centrum kwijt. Resultaat van de eerste spuidag was de vraag naar een meer professionele aan pak. Duidelijke gevolgen waren uitbouw van de zaal. de service t.o.v. groeperin gen die van het centrum »ze het gezegd dat de tri best een fris laagje ff kon gebruiken en er n ook fleuriger en aan- ikkelijk zou voorkomen Q zal elke aanwezige grif Igeven dat de Big Band idio 10 van dit koncert i uniek gebeuren heeft maakt De Band werd pas 1977 opgericht onder puls van Leo De Smet die g steeds de dirigent is. bezetting van de band: 5 impetten. 4 trombones, 5 ten, 1 slaggitaar, 1 bas- drums, percutie en tno, dat alles vervolle- Jd met een zangeres met a prachtige stem, Kar ine sman, en zanger Eddy lersel. Op het pro- amma staan bekende werken van Glen Miller. Ja mes Last, Benny Goodman, Bert Kemfert en Count Bai- sy om die maar te noemen. Menigmaal werd het entoe- ziaste publiek meegesleept door deze schitterend ge brachte muziek. Nummer tjes als c'est ci bon, Mac the Knife. American Patrol en Music to watch girls by de- den het uitstekend voor de pauze. Met haar vertolking van Ann Christy's sukses- sen Gelukkig zijn en Dag vreemde man. gaf Karine Bosman aan dit geheel een kleurrijk en vooral stijlvol tintje Haar stem, haar pre sence en haar vakkundig heid viel ten zeerste op. Ed dy Van Iersel zong Let me try again, maar hij wist blijkbaar van de zenuwen of was het de man aan de klankinstallatie die er niet goed bij was. We hadden in elk geval van hem meer ver wacht Nochtans heeft Ed dy genoeg podiumact in huis om zich te verkopen Na de pauze kondigde pre sentator Roland Van den Broeck aan dat de Big Band Studio 10 zou vervolgen met een nieuwe greep uit de welbekende evergreens. Zoals daar zijn New York, Memories, Love is a many splendaired thing. Moon light serenade en om te be sluiten het suksesnummer In the mood. Kortom, het werd oen aan gename muzikale avond, die men in de toekomst al licht zal herhalen. Het huideconcert dat ingericht werd door het stads bestuur van Sint-Niklaas, onder de auspeciën van het ministerie van Nederlandse kuituur, op10 september 11. in de kollegekerk te Sint-Niklaas. ter ere van de in de USA verblijvende 85-jarige Vlaamse toondichter Camil Van Hulse zal op vrijdag 26 november a s. worden uitgezonden op BRT 3 te 20u30 U kunt dan luisteren naar «Lord God, crea tor Almighty», de «Prayer of Saint Francis» en de uitzending van de Europese kreatie van de «Sinfonia Maya» alles onder leiding van Georges Octors Op zaterdag 25 september brengt poppenteater «Klak», op uitnodiging van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen in Netwerk, De Ridderstraat te Aalst, een nieuwe prod uk tie. Werd in vorige stukken het meer traditionele stang poppen voorgesteld, nu wordt de weg der vernieu wing opgestapt. De clown die tot hiertoe enkel als animator optrad speelt nu in het teater de rol van een levende pop en de kinderen worden voortdurend bij het spel zelf betrokken Het stukje zelf, «De verdwenen zonnestralen», is als het ware een modem sprookje waarin de fantasie van tovenaars, kabouters, prinsessen en prinsen wordt aangevuld met meer eigentijdse elementen uit de samenleving. Het wordt alzo een aktueel teater- gebeuren steeds met de bedoeling een animerende aangename kreatieve ontspanning aan de jeugd te bieden. De organisatie van het poppenspel berust bij een tiental medewerkers en zowel het schrijven van de partituren als de regie worden eigenhandig voorbe reid Het programma dat in Netwerk in première gaat voert de kinderen mee hoog in de lucht bij de zon. Bij juffrouw Witwolkje en de Weerhaan op zoek naar de verdwenen zonnestralen want dirkteur Dikkebeurs van de paraplufabriek heeft het zonnedorp in lelijke problemen gebracht. Gelukkig is er Hypoliet Klak... Bij de vertoning is er niet enkel een boekentombola doch krijgt ieder kind een verrassing. Aanvang te 14 uur. Toegangsprijs 30 fr. LH gebruik maken en het se kretariaat. Heel wat groe pen hebben tijdens het sei zoen 81-82 Netwerk als ge schikte ruimte voor allp mogelijke aktiviteiten ont dekt. Het publiek zelf rea geerde poeitief op het uitge breide aanbod van deze groepen en tevens van Net werk zelf. Gerust kan dan ook gesteld worden dat dui zenden Aalstenaars per soonlijk het centrum heb ben leren kennen. Men schat 1 op 10. Toch blijft er nog heel wat terrein braakliggend Een aantal onderwerpen is on voldoende of helemaal niet aan bod gekomen. Netwerk wil hierbij een rol vervullen in samenwerking met an dere organisaties om het aanbod op socio-kultureel gebied verder te verruimen. Gewild wordt op de spuidag geen bepaald thema ge kleefd. Op zondag 26 september kan U er met uw ideeën, suggesties o kritiek terecht van 13.30 tot 18 uur. Breng gerust uw kinderen mede. Wellicht verlangen die ook nog wat meer van Netwerk. Voor nadere mfo kan U bel len naar Nellie De Hert, 053-78.89.81. LH Paul Cleempoel won, zoals gemeld, de poëzieprijs van Blankenberge voor zijn gedicht «Dorp in de winter». Een belangwekkende literaire onderscheiding voor deze Sint- Niklase leraar (Iv)

De Voorpost | 1982 | | pagina 25