Herdersem trots op twee eeuwen jonge Harmonie Mark De Cock, veelzijdig muzikant en onnavolgbaar karnavalist Voorstellingskoncert Jeugdharmonie Dynamic in Oudegem Herdersense «Boskantvink» tien jaar jong Zeven jeugdhuizen strijden om de eer te Impe 26 - 24.9.1982 - De Voorpost Een jaar lang, van de Ceciliaviering 1982 tot die van '83, is Herdersem in feest met een bonte waaier festiviteiten waarbij zowat iedereen Mn zijn trekken komt. Tweehonderd jaar is dan ook niet niks en met het stichtingsjaartal 1783 is ze wellicht een der oudste van het Vlaamse land. Oud maar tevens uitermate jong. Muziek door de eeuwen heen Vier jaar na de stichting kreeg de Herdersemse Harmonie te Affligem haar eerste vaandel met als kernspreuk «Concor dia et Docilitas» wat staat voor «Eendracht en Volgzaamheid». Ook in moeilijke perio des als tijdens de Franse Revolutie en het bewind van keizer Napoleon hield de maatschappij stand alhoewel ze toen- dertij d tot een zestal spe lende leden gereduceerd werd. Tijdens het Hol lands bestuur maakte ze echter een ernstige co me-back en toen de onaf hankelijkheid werd ge vierd was ze present. Ook bij de blijde intrede van onze eerste vorst Leopold I in 1831. Oude geschriften vertel len ons o.a. dat de Har monie in 1846 deelnam aan een grote muziek- wedstrijd te Oudenaar de. Een memorabele tocht waarbij vertrok ken werd in de nacht van zaterdag op zondag met twee met paarden bespannen wagens. Na negen uur rijden kwa men ze uiteindelijk ter bestemming en wisten daarenboven nog de eer ste prijs weg te kapen. Op maandagavond wa ren ze reeds thuis... In 1887 nam de Herder semse muziekmaat schappij deel aan een heel aantal muziekfesti vals waaronder in ste den als Gent, Oostende, Antwerpen en Brussel. Telkens wist men er zich flink te klasseren. ««Koninklijk» In 1887 werd met grote luister het 100-jarig be staan gevierd. Welis waar met vier jaar ver traging doch abslute ze kerheid over het stich- dueel werden hoge ogen tingj aar bestond toen gegooid met titels voor nog niet. In dat jaar o.a. Karine Arts, Paula werd aan de Harmonie De Wolf, Lieve Everaert, de titel «Koninklijk» toe- Hilde Van den Steen en gekend. Een officiële er- Patrick Berckx Provin- kenning voor deze ver- ciale kampioenen vul- dienstelijke harmonie. den deze nationale titels Sindsdien sieren een verder aan. hondertal kostelijke me- Eva's van 10 a 18 jaar dailies het vaandel, beter geschoold en de konkretisaties van heel twirling, het stokdraai- wat sukse8rijke optre- 'en, werd veredeld en ko- dens alom. reografisch mooier uit- Vernieuwing Wellicht bij de oudere Smds 1969 heeft de garde wel een zweem maatschappij een totale van nostalgie naar «het vernieuwing doorge- muziek van vroeger» maakt. Gewoon «in bur- waarmee het allemaal ger» optreden in stoeten begonnen is. Het muzi- en festivals volstond niet kaal aspekt 1S nu meer en de harmonie mere slechts nog één fa- werd m een uniform ge- eet van het hele korps stoken. Tevens kwam er doch is dan wel ei„en een geüniformeerd aan de aktuele trend meisje8trommelkorpswaaraan een eigentijdse Modernere tijdens eisten bestuurs niet voorbij modernere uitbeeldin- kan gen. De eerste uitstap in het nieuw uniform met Een vol jaar vieren septemberkermis werd Het «Huldekomitee 200» dan ook een glorietocht. onder voorzitterschap Een nieuw tijdperk was van oud-burgemeester aangebroken en de Kon. Antoine Muylaert plant Harmonie trad ook in een hele reeks aktivi- het buitenland op. Zo te teiten. Leverkusen, Fresnes- Op zaterdag 20 novem- sur-Escaut, Charleville- ber is er een akademi- Mézières, Courrièers- sche zitting in aanwe- sous-Lens en Le Ques- zigheid van minister Po- noy-lez-Valenciennes. ma in feestzaal De Ker- In 1973 werd een majo- ser gevolgd van een re- rettegroep gevormd die ceptie en een op reden reeds in 1974 nationaal van het «Königliches kampioen werd te Avel- Mannerquartett» uit Eu- gem en Herdersem de ti- pen o.l.v. prof. Schoon- tel .Majorettendorp» broodt. zou bezorgen. Ook het Op ceciliadag 21 novem- muzikaal aspekt werd ber is er een plechtige verzorgd en te Lebbeke dankmis met pastoor speelde Herdersem zich Mussche in koncelebra- m het provinciaal tor- tie met Abt Joannes nooi in eerste divisie. Goetghebeur die de In 1975 werd het Her- nieuwe vlag zal wijden dersems majoretten- waarna het feestbanket korps in het nationaal volgt in het Parochiaal majorettenconcours te Centrum. Knokke-Heist tweede op Van 15 tot en met 17 liefst zestig deelnemen- januari e.k. gaat een de korpsen. Ook indivi- tentoonstelling door on der het thema «Het rijk verleden van de 200-jari- ge Harmonie» ingeleid door volkskundige Re- naat Vander Linden. Op 19 en 20 maart zijn er de jubileum-muziek en show-avonden met o.m. de heropvoering van het zangspel «In de mooie molen». In mei-juli is er een periode-autozoek tocht en op 29 juni wordt een speciaal num mer van «De Mu- ziekkrant» over het hele dorp verspreid. Grootse jubileumfeesten zijn er van 2 tot en met 4 juli mét avondmarkt, vinkenkampioenschap oude ambachten, oude instrumenten, gezins maaltijden en een groots muziekfestival met een 20-tal muziekkorpsen en een gastkorps met 's maandags optreden van een gastvedette. Volgen nog verder een muzikale boottocht van Herdersem naar de Leie, provinciale en nationale majoretten - kampioen schappen, planting van een notelaar, een jubi leumbal en op 18 novem ber een slotkoncert met het groot harmonie-or kest van de Gidsen o.l.v. Yvan Ducéne. Op ceciliadag 1983 wordt het feestjaar afge sloten met een jubileum- mis, een banket en vuur werk. Ook een jubileumkalender Op 1000 exemplaren werd een jubileumkalen der gedrukt met als ty pische eigenheid het feit dat hij over een jaar van veertien maanden loopt. Wellicht een unicum. Een prachtuitgave met mooie foto's van de har monie vroeger en nu, als scheurkalender te ge bruiken en een must om de aktiviteiten op de voet te kunnen volgen. Prijs: 100 fr. LH Mark De Cock, een veelzijdig man die vooral op muzikaal gebied een autoriteit is, een Aalstenaar die bovendien nog weet wat volkse spirit is. Met hem gingen we in zijn gezellige woning langsheen de Gefusilleerdenstraat te Aalst eens praten over zijn eigen persoontje en natuurlijk over Aalst, de keizerlijke stede, de karnavalstad bij uitstek. Mark is een geboren en getogen Aalstenaar. Zijn wieg stond ergens aan de Assendries. Op zijn identiteitskaart le zen we: geboren op 31 augustus 1944. Hij is dus van het goede wijn jaar. Zijn eerste korte broek versleet hij op de schoolbanken in de Meu- leschettestraat. Daar bleek al dat Mark De Cock geen gewone alle daagse leerling was, maar dat hij bepaalde uitgesproken kwalitei ten bezat. Nauwelijks ze ven jaar werd hij inge lijfd in het zangkoor van wijlen Frans De Co nine k. Het was Marks allereerste kennisma king met de muziek. Van de Meuleschette- school toog hij naar de technische school VTSA en later studeerde hij voor technisch inge nieur. Geboren akteur In de ambachtenschool kwam Mark De Cock voor het eerst in aanra king met het toneel. Met zijn leraren Herman Slaghmulder en Marcel Crombeen startte hij met het jeugdtoneel. Hoewel zeer amateuristisch, toch kan men de grote verdienste van dit werk niet zomaar wegcijfe ren. Het is trouwens dit toneel dat aan de basis ligt van Marks verdere loopbaan. Op 16-jarige leeftijd kreeg Mark een rol aangeboden bij de to neelgroep «Arbeid en Kunst». De rol was hem als het ware op het lijf geschreven. Zeg nu zelf: Petatje in de «Filosoof van Hagem». Mark moet 21 zijn geweest toen hij de hoofdrol vertolkte in stukken als «De muize- val», «Valstrik voor man alleen», «Doden betalen geen belasting» en Kaktusbloem Ondertussen is hij ook regisseur geworden en het was onder zijn lei ding dat de laatste Aal- sterse avond plaatsvond. Mark hierover: «Mijn hart doet pijn wanneer ik ervaar dat bitter wei nig toneelspelers be langstelling aan de dag leggen om mee te wer ken. Toneelspelen is een mooie hobby. Mocht ik over meer vrije tijd be schikken, dan zou ik on getwijfeld er toneel als vrijetijdsbesteding bij nemen. Muziek troef De familie De Cock is in Aalst ook symbool voor muziek. De hele familie voelt de muziek in de toppen van de vingers. Mark is geen uitzonder ling. Een konfrontatie met de muziek lag voor de hand: vader speelde bu gel en fier als een gieter troonde zoonlief mee naar de repetities en ook naar de uitvoeringen. Zoals gezegd werd hij opgenomen in het zang koor van Frans De Co- ninck. Daar leerde hij de eerste begrippen van de muziek. Frans De Co- ninck was een goede leermeester. Hij was een dirigent die met uiterste zorg de stemmen voor zijn koor selek teerde. Van Leopold De Wolf zou Mark de eerste les sen notenleer krijgen. Op een half jaartje kon hij vlot muziek lezen. En dan kwam de grote vraag: of Mark ook geen muziekinstrument wen ste te bespelen? Men moest het geen twee keer vragen. Mark kreeg een piston in han den geduwd en toen hij twaalf was speelde hij daarop in de harmonie Kunst en Vermaak en solopartituur. Een pres tatie om fier pp te zijn. Marks vrienden weten zijn muzikale kennis ten zeerste te waarderen. Samen met enkele van die vrienden richtte hij trouwens het jeugdor kest Kajola op. Tijdens de vakantiemaanden zou dat orkestje instaan voor het opluisteren van feestjes allerhande. Op uitnodiging van de dirigent Van Sande ging Mark ook spelen bij de fanfare van Aaigem. Hij was toen 14 jaar. Twee jaar daarop werd hij in dezelfde muziekmaat schappij onderchef. Met Maurice Bonnaerens komt er een nieuwe epi sode in het leven van Mark. Die vraagt hem om toe te treden tot het omroeporkest van de BRT. Mark weet daar over nog een pikant ver haaltje. «Marcel Poot was gelegenheidsdiri gent en op een repetitie maakte hij de trompet- spelers het verwijt dat ze niet tijdig «invielen». Dat gebeurde tot twee maal toe. Poot speelde aardig op zijn poot. Maar de muzikanten vonden dat hij toch een beekje overdreef. Ze be sloten gewoon niet te spelen. Dat gebeurde ook, en tot eenieders verbazing verklaarde Poot na afloop dat alles prima was verlopen. Hij had niet eens gemerkt dat de trompetpartij ont broken had». Ook beat Aan het konservatorium van Gent behaalde hij een tweede prijs trom pet. Dan moest hij zijn legerdienst gaan vervul len. Als reserve-officier verbleef Mark in Duits land. Ook daar was ra ziek troef. Hij begon met een mannenkoor werd er chef van drumband. Eenmaal gezwaaid, braken nieuwe muzikale hoo tepunten aan. speelde in twee ork« ten, enerzijds het balt kest «The Mediu Band» en anderzijds de beatgroep «The F» ling Stones». In 1969 startte hij ra zijn FS Band, waarvo hij verschillende arra gementen schreef. F kwam rond die tijd o< in kontakt met versch lende vedetten als Ai Christy, James Loy Micha Marah, John Te ra, Nicole en Hugo, Jó ny White en vele and ren. In 1976 is hij va de eerste keer te gast de Aalsterse avond. S dertdien is hij ook jaa lijks present op de ve kiezing van prins ka naval in Aalst. Mark ondertussen ook verbo den aan de brandwee fanfare als dirigent. En met die fanfare het Mark al heel wat plezii beleeft. Onder meer \J rig jaar toen de bran weerfanfare op de pro delmarkt begin septei ber op de Grote Mari een koncert zou geve Om 11 uur klokslag z< dat koncert aanvange Zo geschiedde ook, t thans bijna, want pi cies om elf uur to» Mark het dirigeerstok de hoogte instak om h koncert te beginn weerklonk luid de ste van «Kamiel Boumbom «Wacht effe, chef» en t< groot jolijt van de mast toeschouwers haalC Kamiel heel demonstri tief zijn boterhammetje en thermosje boven». Ajoin en Inoognii -Opsti ontva strale ten. i belan aan 1 noeir Het t fiets} van i Land -De of het v in d Sche] de e mede koön verai de Baeri woor toont Duri lijke fons woor deraJ Dam dank veraj maai ande techj gem< Van betrc king had stan den teria Nadi prok I Op zondag 26 september om 20 uur koncerteert de nog jonge Jeugdharmonie Dynamic in de paro chiezaal, Hofstraat, te Oudegem. Dynamic werd begin dit jaar geboren als het gees teskind van dirigent Johny Eeckhout. Momenteel telt de formatie reeds zestig muzikanten, die wekelijks oefenen in lokaal Bij Pach ter te Appels Daarbij zijn steeds hoog gekwoteerde aukken als Harlekijn van R. Cardon, Life van A. Waignein en Bolero van M. Ravel aan de orde. De dirigent is beroepsmuzi kant bij de Muziekkapel van de Gidsen, en de diplo ma's die hij behaalde aan de akademie8 van Dendermon- de, Gentbrugge, Lede en Sint-Niklaas benut hij on der meer om de Appelse Fanfare Kinderen van de Schelde, en in de Koninklij ke Harmonie Kunst Adelt uit Ziele-Heikant, op de juis te toon en het gepaste ritme te laten musiceren. Het bestaan van Dynamic lekte nogal vlug uit, zodat het voor8tellingskoncert in Oudegem, eigenlijk niet het eerste in de rij is. De har monie kende onder meer reeds sukses bij de Heem feesten in Appels eind au gustus, en ook vorige week in Zele Maar in Oudegem wordt het iets apart, twee befaamde gastkomporus- ten, Roland Cardon, kapel meester van de muziekka pel van de rijkswacht, en Pierre Weemaels. klarinet solo van de muziekkapel van de Gidsen, zegden hun medewerking toe. Naast een aantal koncerten heeft Dynamic al vaste af spraken voor opnamen voor het BRT-programma Rond de Kiosk, en voor het persen van een LP in fe bruari '83. Nieuwe leden zijn steeds welkom op za terdagavond Bij Pachter, Zandstraat te Appels, of telefonisch bij de dirigent op nummer 052/42.31.01. Wie de Jeugdharmonie voor een koncert wil kon- trakteren telefoneert naar nummer 052/44.43.65 of 21.97 58 Zingt elke vogel zoals hij gebekt is, vinken schijnen hun repertorium wel eerder streekgebonden te houden. Houden ze het in West-Vlaan deren eerder bij het traditione le «suskewiet» in onze kon- treien staat ook zeer vaak «wit- joe» op hun vokaal program ma. Kontroverse die tien jaar terug, in 1972. zelfs leidde tot een scheuring in de Herder semse vereniging aangesloten bij Avibo die het bij het alleen zaligmakend «suskewiet» hield terwijl Vimibel, de Vinke niersvereniging voor Midden- België ook het «witjoe» erken de als valabel gezang. Het Hersems «Lustig Vinkje» bleef waar het was doch onder impuls van Paul Arts, Paul en .lierman Van Sinay en Frans ^'ereecken ontstond een nieu we vinkeniersvereniging, «de Boskantvink» die verleden za terdag in lokaal «Bolspel» op de Herdersemse Boskant zijn «koningen» en «kampioenen» gedurende het voorbije decen nium letterlijk en figuurlijk in -*de bloemetjes zette. Zulks in aanwezigheid van heel wat be langstellenden waaronder de 55 aangesloten leden, raadsle den Raymond Uyttersprot en Julien Vinck, ex-burgemeester Antoine Muylaert en de man van ter plekke Albert Pieters Na een gelegenheidstoespraak door schepen Eddy Monsieur werden niet minder dan 34 grote trofeeën aan vinkeniers uitgereikt en 8 kleinere aan steunende simpatisanten. Wa ren aan de eer de koningen en/ of kampioenen Vercauteren, *73) De Waegeneer (74. 75 en 79). Herzeel - Van den Steen (76), Eddie D'Haese en Erwin D'Haese (77), De Meersman (78). De Waegeneer en Bruy- landt 80 en 81) en Hedwig Van den Meerssche en Benoni De Meersman (82) Bij een natje en een droogje zorgden daarna de Mijlbeekse «Apostelen» voor gezelligheid en entertainment met een ko mische voorstelline van het twaalftal op liturgische melo dieën. een fel inslaande «preek» van Jan De Lathou wer en een enthousiast meege zongen medley van gekende aria's allerhande Het huidig bestuur dat na tien jaar sukscsvolle aktiviteiten met zowat 30 vinkenzettingen per speel jaar (van 16 april 31 augustus in Vlaanderen, in Wallonië mag dat wat vroe ger. en dat tevens tentoon stellingen organiseert bestaat uit voorzitter Roger Herzeel, ondervoorzitter Frans Vercau teren. tevens zangkeurder, se- kretans Paul Van Sinay. schat bewaarder Ghislain De Coster en verder bestuursleden Wille. De Waegeneer. De Coster en Van Goethem is vastbesloten de ingeslagen weg te volgen en deze volkssport waaraan heel wat mensen zo veel genoegen beleven verder te stimuleren. In 1975 mocht de afdeling reeds het «Kongres» van Vimi bel organiseren en eerlang komt Herdersem weer aan bod met een knalprestatie Daar over weldra meer LH Lokeren. Francine De Cauwe is 25 jaar lid van hei Herman Gorter gezelschap en mocht op het stadhuis het gulden boè tekenen, (md) Herdersem. Het dynamische bestuur van de klub die reeds 10 jaar het reilen en zeilen i goede banen leidt, (per) Op zaterdag 25 september zal Impe weer het toneel worden van een groots spektakel dat in de verre omgeving zijns gelijke met zal kennen. Inderdaad, op die dag organizeert de jeugdwerkgroep Oxalis een grandioos spel zonder gren zen. waaraan niet minder dan 7 jeugdclubs uit de streek zullen deelnemen Spektakel en spanning dus in overvloed. Oxalis is niet aan zijn proefstuk toe en heeft in het verleden reeds bewezen in het geheel van het socio-kultureel leven in de gemeente een belangrijk aandeel te hebben. De deelnemers zullen tien verschillende spelletjes voorgeschoteld krijgen Die zijn ontsproten aan het brein van de organizatoren. Het spreekt vanzelf dat de ze spelletjes ertoe moeten leiden dat na verloop van tijd een overwinnaar kan worden aangeduid. Ek- seewo Gentbrugge, VJP Papegem, Schorpioen Mel- le. Tosca Oordegem, Scouts Lede, Jeugdhuis Smetlede en Oxalis Impe zullen om de eer van de eerste plaats strijden met alle wapens waarover ze beschikken. Dank zij de medewerking van het ge meentebestuur. de plaatse lijke brandweer en heel wat sympatizanten wordt zater dag 25 september voor Im pe een onvergetelijke dag. Het he'le gebeuren speelt zich af in de Essestraat, vlak bij het lokaal van Oxalis (oud-jongens school). De lokale vrije ra dio Buitenbeentje zal het geheel muzikaal opluiste ren en de verschillende on derdelen worden aan el kaar gepraat door Haba- kuk II de Balker, terwijl Willy Van de Wiele en Jan Van den Broeck als scheidsrechter zullen aan treden. Zij zullen er voor zorgen dat alles in alle eer lijkheid wordt gespeeld. Vanaf 14.30 uur wordt de sportieve strijdbijl opge graven. Iedereen is op dit unieke spel van harte wel kom. Na het spel zonder grenzen is er nog een geza menlijke maaltijd voorzie! voor alle deelnemers. Om 19.30 uur komt dap «I apoteose van het hele ge beuren. In de zaal 't Hol smeer aan de Lange Haag' te Impe wordt het startseil gegeven van het laatste on derdeel van de dag: eel Fuif zonder Grenzen. Da«j kan gedanst worden op dl tonen van de vrije radi Buitenbeentje en wordei ook de trofeeën uitgereikt De toegang tot deze fui bedraagt 40 fr.

De Voorpost | 1982 | | pagina 26