5 flaams Blok in kongres te Beveren: ■weg met Je kleurtjes» herry'83 DATSUN !eels alternatief: ;ien nieuw politiek geluid Herfstfeest, verkiezingsfeest te Mere Kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts -kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kiesk veel migranten bedreiging voor volksaard» Politieke konfrontatie in Lokeren Met de buggy op straat? De Voorpost - 24.9.1982 - 3 rd ng jje Sportallures of ruimte? De nieuwe Cherry ber teeft het allebei, zonder kom promissen, van 3 of 5 deuren. 1000, 1300 of 1500 cc. of 5 versnellingen. Voorwielaandrijving. Onafhankelijke iphanging. Komplete luxueuze uitrusting. Verbruik 5 17100 km*. Topsnelheid van: 65 km/u**. Vanaf 159.950 F 25% B.T.W.) Kom 'm proberen. Proef z'n ruimte, 3Cil troef z'n rijgedrag. '^e' 1300 cc - 5 versnellingen (b>j 90 km/u U.T.A.C.) 1500 cc - 5 versnellingen - Tot 10.000 F méér voor uw kontaktsleutels 'V (bij aankoop van een nieuwe Cherry, lever baar uit voorraad, en gefaktureerd voor 30/09/82). Product of Nissan Uw verdelers GARAGE MODERN Steenweg op Grembergen 17 9150 GREMBERGEN Tel. 052 21.23 72 Showroom open op zaterdag GARAGE SERVAES Varenstraat 39-42 9360 BUGGENH0UT Tel. 052 35.65.44 GARAGE VAN STEEN Frankri|kstraat 51 9328 DENDERM0NDE Tel. 052 42.22.03 GARAGE MARCEL GARAGE VEHENT Brusselsesteenweg 330 LEBBEKE Tel. 35.61.43 Meerskant 202 9140 ZELE Tel. 44,55.83 Hilaire Liebaut (CVP). Georges Anthuenis (PVV-, Mark De Gryze (SP). Etienne Waterschoot (VU) en Dirk Van der Maelen (VeLo). Zij mogen op vrijdagavond 1 oktober in de Lokerse Torcnzaal, Torenstraat 1, hun ideeën m.b.t. het gemeentebe leid in de Durmestad spuien. Een groot politiek debat dus. met lijsttrekkers van alle partijen die op 10 oktober naar de gunst van de kiezer dingen, in goeie banen te leiden door moderator George Demey. Het initiatief tot het organiseren van deze konfron tatie ging uit van de KWB-Lokeren-Centrum. op de kar sprongen CSC-Centrum. de Liberale Volks bond en de Amedeé Verbruggenkring. ikkel scha»ndag hield het Vlaams Blok in Beveren zijn nationaal verkiezingskongres. Een ir parlijkse vergadering, deze keer echter om begrijpelijke redenen in het teken van de ven mende gemeenteraadsverkiezingen. Een belangrijke nadruk kregen vooral de orga- eke wet van 8 juli 1976 m.b.t. doel en werking van de O.C.M.W.'s, die in de huidige üode van ekonomische recessie aan een grondige herziening en konkretisering toe zou 1Icnjn, het beheer van interkommunales, het leefmilieu en de depolitisering van beheers- hndaten en gemeenteambten. Om tien uur 's morgens was er al behoorlijk wat volk in bioskoopzaal achterin café Oud Beveren. De Sint-Nikiase lijsttrekker Frans ^meersch had het, te oordelen naar zijn bezorgde blik, erg druk. Op het balkon had b team van het BRT-televisiejournaal zich opgesteld. De Voorpost was er ook bij iC.M.W.'s •n lange rij sprekers, tussen- |or wat poëzie van Wies pens en een grote betrok- nbeid van de aanwezigen: I is me bijgebleven van deze mgresdag. Vooral dat eerste isschien. Het Vlaams Blok ld dan ook veel te vertellen. Ver de O.C.M.W.'s o.m. jens artikels één en 57 van organieke wet van acht juli 16 moet het O.C.M.W. én wt |orzien in een individuele ?rnrflPver,cnm8 cen algemene matschappelijke dienstenin- istruktuur verzekeren. Een lieripaling zonder beperkingen, w;Vrjeent het Vlaams Blok. Wat zijn menswaardige omstandig heden? Is de levensstandaard van Jan Modaal hiervoor de norm of kan het individu het ook met minder redden, vraagt de partij. Marcel De Cryf ver wijst naar de sociale profi teurs. het O.C.M.W. kan die moedwilligen bezwaarlijk van ontbering laten omkomen, vindt hij. maar wellicht zou het gerechtvaardigd zijn dat het openbaar centrum zich hier be perkt tot het verstrekken van «het allernoodzakelijkste mini mum». Hij betreurt dat de wet terzake geen enkel onder scheid maakt. De Cryf voert vanzelfsprekend ook de «talrij ke inwoners die geen volksge noten zijn» aan. O.k. als Fran sen en Duitsers met de Vla ming op gelijke voet worden behandeld. Wanneer het om Spanjaards of Grieken gaat zouden velen altwijfels krijgen en m.b.t. de Noordafrikanen zou zich pas een echt probleem stellen. Maar de wet verplicht het O.C.M.W. geen onder scheid te maken. De Cryf is voldoende op de hoogte: «Er zijn weinig wettelijke moge lijkheden om profiterende volksgenoten te weren en nog minder om vreemdelingen naar hun eigen volk en land te verwijzen.» Het gaat zelfs zo- 10 oktober zullen er te $le vijf partijen aan de Irkiezingen deelnemen, jast de traditionele par- jen: CVP, PW, SP en de ;else Belangen, diende er .in vijfde partij een lijst in. jet Zeels Alternatief doet tt met een onvolledige 1st van 12 kandidaten. Je nieuwe politieke groep iels Alternatief is sedert ikele maanden aktief be- g om haar standpunt te verdedigen. De kern van de groep kan gesitueerd worden rond het jeugdcen trum Juvenes en sporthal De Zeven op de Kouter. Het is uit die omgeving dat de meeste kandidaten ko men. Voor hun eerste ken nismaking met de gemeen telijke politiek richten ze hun aktieradius hoofdzake lijk naar de lokale pro blemen. Het Zeels Alternatief gaat naar de gemeenteraadsver kiezingen met volgende kandidaten: 1. Marcel Tackaert; 2. De- nise Van Doorsselaere; 3. Paul Vercauteren; 4. Joan na De Maesschalck; 5. Ar thur De Waegemaecker; 6. Betty De Wilde; 7. Gustaaf De Smet; 8. William Her- rebaut; 9. Ferdi Boffé; 10. Etienne Van Uytfang; 11. Paul De Wilde; 12. Joannes Certijn. (beno) r waarmee het Zeels Alternatief naar de gemeenteraadsverkiezingen wil. ver. weet hij. dat illegaal in het land verblijvende vreemdelin gen bij het O.C.M.W. dezelf de steun genieten als de eigen mensen. Tot het ministerie van justitie ze uitwijst, maar uit de dagelijkse praktijk zo® blijken dat het zelden zover komt. En dat allemaal in een periode van ekonomische krisis. Het O.C.M.W. moet zich steeds meer op financiële steun van de gemeente verlaten en het zou dan ook evident zijn dat het gemeentebestuur in ruil ruime kontrole- en adviesbe voegdheden krijgt. Van de an dere kant is en blijft het O.C.M.W. een instelling met een eigen opdracht, oordeelt De Cryf. De oplossing zoeken in de richting van een samen vloeiing met de gemeentead ministratie vindt hij géén goe de zaak. Om paal en perk te stellen aan de penibele situatie wil de par tij zich beraden over enkele eventueel in te dienen voor stellen. Als daar zijn: moed willig hulpbehoevenden enkel een bestaansminimum uitke ren en de dienstverlening aan illegaal in het land verblijven de vreemdelingen beperken tot hulp bij en de organisatie van hun vertrek naar hun land van herkomst. Ook binnen de tweede taak van het O.C.M.W., nl. de organisatie van een algemene dienstverle ning, moet bespaard worden, vindt het Vlaams Blok. Vooral openbare ziekenhuizen zijn erg verlieslatend. De opname kosten nemen een enorme vaart en het is niet dan door het inzetten van minder perso neel dat de put wat kan wor den gevuld. Het beleid zou terzake echterelke koherentie missen. «De nieuwe lijn wil hulpbehoevenden zo lang mo gelijk thuis verzorgen. Ener zijds komt men hiermee goed koop uit. anderzijds betekent het een noodzakelijke aanwer ving van meer personeel En da's natuurlijk sterk in strijd met de aanwervingsstop», al dus nog Marcel De Cryf. die zich verder niet waagt aan eni ge solutionele kommentaar In het programma lees ik wel nog dat het Vlaams Blok wil af stappen van een aan bijdragen gekoppelde sociale zekerheid De financiële middelen moe ten uit de belastingen gehaald worden, stelt men. Bovendien wil men de verschillende stel sels unifieren en nationalise ren. De maatregelen zouden moeten samengaan met een wezenlijke hervorming van de O.C.M.W.'s. vooral m.b.t. een eenzijdige hulpverlening aan echte noodgevallen. Over kleurtjes en terreurtjes Het Vlaams Blok vergelijkt de plotse zorg van de grote par tijen om het leefmilieu met hun even plotseling ontwikkel de Vlaamse reflex. Nooit is er voor het milieu, noch voor de Vlaamse zaak iets positiefs uit de bus gekomen, meent Bert Van Der Krieken. Het zou voor 'de traditionelen' enkel een kwestie van stemmenwinst zijn. Het Vlaams Blok was van bij de start beeaan met het milieu. Twee aandachtspunten ie zij nu naar voren willen schuiven zijn: nieuwe wettelij ke beschikkingen tegen de ver dere aftakeling van landschap pen en de oprichting van ge meentelijke milieudiensten die vanuit de plaatselijke proble matiek ook nationale verorde ningen beogen. Van Der Krie ken bedenkt de milieudiensten met een bijzonder uitgebreide taak. Van stadsvernieuwing in de meest brede zin van het woord gaat het over industriële vestigingsonderzoeken naar natuuredukatie. Dat laatste kan in kinderboerderijen, heemtuinen. langs natuurpa den. In de optiek van voor noemd kandidaat krijgt de dienst nog een subkommissie milieu-effektrapportering. De kommissie zou voor de realisa tie van om het even welk pro- jekt een onderzoek instellen naar de gevolgen ervan voor het milieu. Het Vlaams Blok-programma heeft het ook over inspraak. Ondanks het feit dat wijkraden «onder het voorwendsel van di- rekte demokratie meer dan eens een rem zetten op een efficiënt bestuur van de gemeentezou de oprichting ervan in een ar- rondissementvals Sint-Niklaas wenselijk zijn. Zelfs wil men een wettelijk kader voor deze raden. Mandaten moeten ech ter onbezoldigd blijven. Het Vlaams Blok spreekt zich uit tegen de kumulatic van man daten. iemand kan niet tegelijk burgemeester en parlementa riër zijn. niet tegelijk gemeen teraadslid en raadslid bij het O.C.M.W. Het kummulatic- verbod zou noodzakelijk zijn om te vermijden dat gemeen teraadsleden zichzelf gaan kontroleren. Mandaten in in terkommunales en maatschap pijen voor sociale huisvesting zijn overigens dringend toe aan een grondige depolitise ring. Weg met de kleurtjes: bekwaamheid, da's ons knte- rium. poneert het Vlaams Blok. De bescherming van de burger tegen misdadigheid, ge weld en elke vorm van terroris me vormt nog een program- Beveren. Het plenum op het verkiezingskongres van het Vlaams Blok. V.l.n.r. Annemie Peeters, Pieter Mulder. Frans Wymeersch, Jozef Schelfhout. Edwin TruyensBert Van der Krieken en Marcel De Cryf (carine) mapunt. De partij is van me ning dat de gemeentelijke poli tiekorpsen over onvoldoende mogelijkheden beschikken om doeltreffend op te treden tegen het .groeiende vandalisme. Po litieagenten zouden, uit schrik door gemeentelijke politici van racisme te worden beschul digd. niet graag ingrijpen als vreemdelingen in het spel zijn. Het politiekorps moet daarom een grotere onafhankelijkheid krijgen, aldus de Vlaamsnatio- nale partij. De matrak uit de schede en meppen maar. dus. Nu we het toch alweer over migranten hebben: de kandidaten zullen de geleide lijke terugkeer van de gast arbeiders naar hun land van herkomst als enige mogelijk heid en definitieve oplossing van het vreemdelingenpro bleem blijven nastreven. De aanwezigheid van eén té groot aantal migranten zou een be dreiging vormen voor de volks aard en niet zelden leiden tot de diskriminatie van de eigen bevolking. Tegen stemrecht voor deze mensen verzetten zij zich bijgevolg met klem. Alhoewel het Vlaams Blok het niet erg begrepen heeft op minderheden, hier wél kleur tjes onderscheid, gaat toch een bijzondere aandacht uit naar de verdrukte situatie van de zwakke weggebruiker. Een richtingsverkeer voor fietser moet afgeschaft, het gebruik van het openbaar vervoer be vorderd. In zijn referaat heeft Frans Wymeersch uit Sint-Niklaas het nog over de systematische ontwikkeling van de mens. Vanuit het gezin, hoeksteen van onze samenleving, basis van onze volksgemeenschap, moet dat. Het jonge en het grote gezin komen op de eerste plaats. De opvoeding krijgt een volkse eigenheid. De ge meentelijke overheid kan en mag niet optreden als organi sator van kulturele aangele genheden. kan enkel stimule ren wat bij de mensen zelf een kultuurgevoel groeit. Geen luxueuze kultuurpaleizen, maar een bescheiden materiële steun. Speelpleinen en woon erven moeten ook. Openbare werken en aanplantingen ziet men liever in handen van pri- véfirma's. Het gaat er maar om dat er dan zou gewérkt worden. «Wij moeten onze krachten aanwenden voor een nieuwe, nog, «Het zal niet makkelijk gaan, maar toch zal het lukkenLeo DE BOCK Voor de vijfde maal organiseert de Socialistische Gepensioneerdenbond van Mere een groots bejaardenfeest. Herfstfeest genaamd, waarbij niet alleen de twee socialistische gepensioneerdenbonden van Erpe-Mere, Mere en Aaigem aan deelnemen, doch ook andere afdelingen zoals Denderleeuw, Herzele, enz. Dit jaar. met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen, werden de afdelingen van buiten Erpe-Mere niet uitgenodigd, doch werd samengewerkt met de Socialistische Vooruit ziende Vrouwen om zoveel mogelijk inwoners van Erpe-Mere naar de Rijksbasisschool van Mere te lokken, school die de laatste tijd het centrum is van allerlei aktiviteiten. Grote Opkomst Van de socialistische gepensio- Zij moeten hun kinderen en Het schitterende zomerweer neerdenbond kwam eerste kleinkinderen ten spijt, waren meer dan 200 schepen en lijstaanvoerder Jo- leden en simpatisanten komen han De Wolf als eerste spreker opdagen, een deel omwille van aan de beurt, het plezier, die dergelijke fees- Hij behandelde de gevoerde ten kenmerken, een ander deel politiek van de zes voorbije zeker ook omwille van het feit jaren. waar de S.P. mede ver- dat de S.P.-lijst er zou voorge- antwoordelijk was voor het be steld worden aan de aanwe- stuur van de gemeente. De z,Sen schepen besloot zijn toespraak Een overvolle zaal dus voor met een oproep tot eenheid in een overwegend politiek gela- de strijd: tijdens de verkiezin- den programma. gen van 1976 strandde de S.P. Toespraken op een vijfentwintigtal stern- Na een kort welkomstwoord men van een vierde zetel. De- van sekretaris Mare Fierens ze keer moeten er. volgens schepen De Wolf. vijf inzitten. Na de koffiepauze was het de beurt aan Jeff Van den Steen, raadslid en tweede kandidaat. Hij belichtte een deel van het S.P.-programma voor de ko mende gemeenteraadsverkie zingen. namelijk het Sociaal Welzijn. Louis Major Gastspreker was echter de 79- jarige minister van staat, Louis Major Op een hem zeer eigen wijze en in een soort gekuist Neder lands, wist hij zowel als oud te boeien met zijn visie op de geschiedenis van België, zijn arbeiders en zijn kapitalisten gedurende de laatste eeuw. Volgens hem is er nu voor de ouder, de gepensioneerde, een belangrijke taak weggelegd vertellen van wij gekomen zijn en wat het kapitaal nu met ons wil doen. De L(jst 1. De Wolf Johan, uittr. eerste schepen, Erpe, 2. Jeff Van den Steen, uittr. raadslid. Mere. 3. Meuleman Jacqueline, uittr. O.C.M.W.-lid. Burst. 4. Ver hoeven Gerard, Ottergem, 5. Van Ime Herman. Bambrug ge, 6. Meerman Marcel, Aai gem, 7. Van den Abeele Eddy Erondegem, 8. Van Boxstae Désiré, Vlekkem, 9. Van dei Steen Pierre. Mere, 10. Uyt- tersprot Norbert. Erpe, 11. Goessens Kamiel, Burst, 12. Van de Velde Camilla, 13. Verbraekel Aimé. Eronde gem, 14. Van Cauter Patrick, Mere, 15. Eckeman André, Bambrugge. 16. Baeyens Etienne, Erpe. 17. De Swaef Noël, Mere. 18. Van Boven Maritte, Aaigem, 19. Ghijsens Eric, Mere, 20. Hannes Louis, Erpe. 21. Fierens Marc. Mere, 22. De Rick Etienne, Erpe, 23. Lievens Rudy, Burst, 24. Cal- lebaut Hubert, Erpe. 25. De Maertelaere Petrus, Mere. Met deze overwegend jonge lijst gaan de Vlaamse Socialis ten van Erpe-Mere de verkie zingen tegemoet. J.V.M. «De produktiviteit en de winsten stijgen, de arbei ders en bedienden betalen ze. Nu is het genoeg». Dat zegt de Syndikale Jeugd van het ABVV-Sint-Ni- klaas in een solidariteits- boodschap met de stakers van Acec. De jongeren die nog werken moeten flink inleveren, en dat kontras- teert schril met de super winsten die sommige be drijven boeken. Als het moet zal de Syndikale Jeugd van het ABW met de buggy op straat komen. Eisen zoals werktijdsver korting en de volwaardige koppeling van de lonen aan de index staan centraal bij deze jonge vakbonders. <wv)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3