Allan Wolhuter: de zwaluwen achterna *'r m i Willy De Boeck, Hugo De Dier en Frangois Bouchez: Kampioenen V.V.W.F. Exkluzief dokument over een «Waas» renner uit Zimbabwe 3» 36 - 24.9.1982 - De Voorpost Het is al traditie geworden dat zich een vreemde eend mengt in de Wase als eerste Erik Staes uit de eindigde na de Temsenaar wielerwedstrijden voor internationale liefhebbers. Was er vorig jaar John Moss bus die hij als een groot Guido Haentjens. Daar zat die dagelijks in de slag ging en de prijzentafels in de vernieling reed, dan waren renner bestempelde, sterk hij trachten waardig af- dlt jaar de Wase organisatoren gelukkig een beloftevol renner uit het voormalige en nooit schrik om te wer- scheid te nemen van zijn Rhodesiê op hun wedstrijden te mogen begroeten die door zijn spektakuiaire ken. Daarnaast kon Wolhu- vrienden wielrenners waar- strijdlust de harten van vele wielerliefhebbers zou stelen en telkens opnieuw ter niet nalaten twee na- van hij het werkelijke wiel- naar het einde toe van elke wedstrijd kon vertrouwen op vele supporters, men te noemen van ren- rennen heeft geleerd en Waarbij men dan ook de vraag stelde: «Hoe is die van zover in het Waasland ners waar hij blijkbaar veel waarvoor hij zeer dankbaar verzeild?» van geleerd heeft, want als is, en tevens om zijn sup- We hebben dan enige tijd de in Sint-Niklaas verblijvende twintigjarige Allan ik bij Franky Wielandt uit porters te danken voor de Wolhuter, zo is zijn naam, afkomstig van Bulawajo in het huidige Zimbabwe, Beveren of Rudi Heyns uit gevolgd. Een ietwat tengere, roodharige vechter met een nooit verdwijnende Sint-Pauwels bleef», zei vriendelijke glimlach waarachter hij na elke wedstrijd de krampachtig geleverde Wolhuter, «dan had ik inspanningen tracht te verbergen. gestaan, indien de drie naar elkaar zouden kijken voor de spurt dan kon Allan het op zijn eentje wagen, maar het lot besliste er an ders over. Toen de tube van Wolhuter zijn voorwiel was leeggelopen kon hij vrij vlug op hulp rekenen (zie foto's). Plots stond gans Kallo aan Allan Wol- huters zijde en was men getuige van de meest spektakuiaire achtervol ging ooit op het grondge bied van groot-Beveren ge reden, iedereen supporter de voor Wolhuter. Na de wedstrijd noemde hij het een morele steun, onge kend in Zimbabwe. Allan voelde zich zo opgezweept door het roepen van «zijn» supporters dat hij er werke lijk kippevel van kreeg maar het mocht niet baten, na elke nieuwe inspanning strandde Wolhuter telkens op ongeveer dertig meter Achter de nooit verdwijnende glimlach van Allan Wolhu- van de koplopers om toch ter schuilt een echte fighting spirit» (hmc) nog als derde te eindigen. steeds prijs. En je moet weten, ik ben een vriend van hen geworden, ik ben er fier op dat vele renners mijn vriend zijn geworden, daar kan ik meer van ge nieten dan van een prijs te rijden en eerlijk gezegd toen ik op 14 april in België toekwam had ik nooit ge dacht zovele vrienden en supporters te zullen kennen.» Allan Wolhuter heeft toch enkele grappige ogenblik ken doorstaan. Eén daar van was toen hij bij zijn begeleider en verzorger in Sint-Niklaas mocht inwo nen. Nooit voorheen had Wolhuter gezien dat men chokolade op brood deed. Daaraan terugdenkend zei Wolhuter: «Ik heb twee maal nagedacht, maar na dien veel choko gegeten.» Na choko zijn frieten met mayonaise zijn lievelings gerecht geworden. Op 30 september loopt zijn verblijf in Sint-Niklaas ten einde en keert hij terug morele steun die zij tijdens zijn verblijf in Vlaanderen gegeven hebben, zodat zij nog lang aan Allan Wolhu ter, Flanders» fighting spi rit», zullen denken. Hulpvaardige handen voor Wolhuter (hmc) naar Zimbabwe. Toch zal Nu het wielerseizoen op de Allan Wolhuter trachten, indruk verpinken kwam ne. Zijn Stekene, zoals hij zelf zegt, waar hij enige weken terug nog tweede Dromen in Vlaanderen jon- wajo in het uiterste zuiden ge renners om ooit kam- van Zimbabwe. pioen te worden, dan heb- Het lot van Allan Wolhuter we9 bijna ten einde is vroe- zijn eerste seizoen «over ben diezelfde jongeren in lag nu in de handen var gen we Wolhuter wie vol- the seefeestelijk af te het voormalige Rhodesiê zijn begeleider en tevens gens hem de opmerkelijk- ronden in zijn laatste wed- slechts één ambitie, nl. ooit oud-wielrenner. Hij diende ste renners waren in het strijd die hij zal betwisten wielerwedstrijden te kun- zich vooreerst aan te pas- Waasland of wie er de op 28 september te Steke- nen rijden in Europa, wat sen aan de klimaatwisse- Wolhuter als «over the ling en de rijstijl der Vlaam- see» omschrijft. In Zimbab- se jongens. Als voorberei- we hebben die jongeren ding van Allans eerste Eu- geen kans om zich te scho- ropees seizoen vroeg be ien tot beroepsrenner, geleider Lucien een tijdelij- Neem b.v. de «Bundu be- ke vergunning aan bij de ching», de plaatselijke be- WAOD en zo startte Wol- naming voor een wieier- huter zijn eerste «over the wedstrijd in rechte lijn. In see race» in Temse en dit een «Bundu beching» zijn op fietsbanden die Allan de er telkens maar 15 20 vorige avond nog zelf had vertrekkende renners voor hersteld. Totaal verkleumd een ongeveer 100 kilome- van de koude diende Allan ter lange wedstrijd in lijn op die bewuste 17de april over een heuvelachtig de wedstrijd voortijdig te geasfalteerde omloop waar verlaten, ook met enige men dan netjes in de rij na angst in zijn achterhoofd elkaar mag rijden en die daar hij niet gewoon was wordt «gekenmerkt» door om in een grote groep te een uiterst slechte organi- rijden. Het enige wat hij satie die dan ook na elke toen kon zeggen was: wedstrijd, in tegenstelling «Waar ben ik aan begon- met de door ons gekende nenl- Lang diende men op Ben Moens uil Denderbelle. Belgisch kampioen der onafhankelijken normen, slechts dne pnj- resultaat niet te wachten zen kan overhandigen, want in zijn derde wed- zijnde een eerste prijs van strijd, de ronde van Oost- 500 frank, de tweede 300 Vlaanderen-WAOD, met frank en voor de derde toch méér dan honderd vertrek- nog 100 frank. kers, eindigde hij zestien- Toen een Portugese wie- de, maar opmerkelijker lerploeg wedstrijden reed was dat Wolhuter als eer- in Zimbabwe kwam Wolhu- ste over de muur van Ge- ter onder de indruk van de raardsbergen kwam. Op 2 rijstijl die één der renners mei behaalde hij de vijfde bezat en deze Fernando prijs in Landegem en oor- Mendez zou er dan ook deelde begeleider Lucien voor verantwoordelijk zijn dat Wolhuter de wedstrij- dat het Europees plan den der liefhebbers BWB sneller vorm kreeg. moest aankunnen. Wat Tweeëneen half jaar werk- ook gebeurde, want met- te Allan als computerpro- een fietste Allan zich naar grammeur om de vliegtuig- een vijftiende plaats En reis van ruim 60.000 frank toch was het ontzettend en zijn verblijf hier te ver- hard voor Wolhuter daar hij dienen. Op 12 april van dit de betere renners niet jaar was het dan zover en kende stapte Wolhuter naar zijn Het opmerkelijkste wat Al- werkgever, liet via zijn lan opviel bij onze renners vliegtuigticket zien dat het was dat men in Vlaanderen menens was en gaf op in alle wedstrijden profes- staande voet ontslag. Ge- sioneel rijdt, een wapend met een papiertje aangepakte voeding ge- waarop een instelling in bruikt, bijna alleman mas- Waasmunster stond en te- sage krijgt, kortom me- vens de naam van een te disch begeleid wordt, iets kontakteren begeleider wat in Zimbabwe onbe- «over the see», stapte Al- staand is. lan Wolhuter twee dagen later op het vliegtuig in Sa- Op de nationale feestdag lisbury om op het vliegveld van sommige Belgen reed van Luxemburg te landen. Allan Wolhuter in Kallo zijn Vervolgens met de auto- opmerkelijkste wedstrijd bus naar Zaventem, dan die diep in zijn geheugen naar het Noordstation in bleef gegrift en die werd Brussel, de trein op tot in gewonnen door Franky Berchem, overstappen op Wielandt uit Beveren. De een trein naar Sint-Niklaas, twee grote ronden door de het station uit en opnieuw polder via Doel brachten naar een autobus die Wol- een afscheiding met alle huter naar Waasmunster grote namen vooraan, zou brengen en dit alles maar bij het ingaan van de zonder dat Allan onze voor plaatselijke kleine ronden hem totaal vreemd Ger- gingen er vier renners aan maanse taal spreekt of be- de haal Erik Staes uit grijpt. Ook de chauffeur Haasdonk, Franky Wie van de autobus begreep er landt uit Beveren, de Ne- niets van toen Wolhuter derlander Rinus Verboom opstapte met zijn reiskof- en natuurlijk Allan Wolhu- fers en een volledig uitge- ter; drie vlugge spurters én ruste wielrennersfiets die een temporijder De kan hij reeds meesleepte van- sen van Wolhuter hadden uit zijn geboortestad Bula- er nog nooit zo goed voor- Met vereende krachten gaat Wolhuter op een spektakuiaire manier in de achtervolging (hmc) Petronella Van Tilburg (Nl) won de eerste grote prijs Lomar voor dames in Sint-Niklaa. Zij wordt hier bijgestaan door de WAOD-afgevaardigden Pierre De Peisseleir en Jor Carton (hmc) Hugo De Dier uit Denderleeuw en Francois Bouchez van Opwijk werden kampioen van respektievelijk de veteranen B en A Het zomerse weder zorgde er- start. Na de talrijke ontsnap- De talrijke uitbundige Opwijk voor, dat er grote belangstel- pingspogingen, waarbij tel- se supporters waren opgeto- ling was te Ramsdonk (12/9) kens de favorieten waren be- gen, terwijl de 44-jarige Opwij- voor het kampioenschap van trokken, maar die nooit meer kenaar zijn stunt moeilijk ge- Belgie V.V.W.F. (Vrije Vetera- dan 150 m bedroegen (het loofde, daar het slechts zijn nen Wielerfederatie V.Z.W.). peloton liet nooit begaan), gin- derde week kompetitie was na Bij de kategone onafhankelij- gen 32 renners de laatste ron- een ongeval op 18 mei. ken (39 deelnemers) werkte de in. Op één km van de ledereen was tevreden over zich half wedstrijd, een eindstreep ontsnapte B-renner de organisatie en een speciale paar individuele pogingen, een Victor Van Varenbergh, die vermelding werd via de plaat groepje van zeven renners los. onmiddellijk een 100-tal meter selijke omroeper gericht aan Alleen Moens, Jacobs en de voorsprong nam Even later organisator Louis Verbruggen Boeck konden na 10 km hard reageerde B-renner De Dier (café Sporthuis). De toeschou- zwoegen aansluiten bij deze Hugo, op zijn beurt achter- wers mochten bogen op een kopgroep, die met meer werd volgd door A-renner Frangois spannende en aangename bijgehaald door het peloton, Bouchez, die op 300 m van het sportnamiddag. dat een achterstand opliep van einde de vluchter voorbij 2'35. Net voor de eindspurt rende. Te Hekelgem (8/8) werden was de 37-jarige Denderbelle- De Dier talmde niet maar op kampioen van Brabant: Her- naar Ben Moens ontsnapt en een 50-tal meter van de finish man Jacobs (Zellik) bij de on- hield op de eindstreep nog net flitste Frangois Bouchez hem een half wieltje over vóór de voorbij. Beide renners gingen spurtende favorieten Willy De aldus de groep met een 20-tal Boeck (Meldert) en Herman meter vooraf, en legden de 65 De Gent (Aalst) km af in 1,35 u De rentiers legden de 70 km af Bijgevolg werd Hugo De Dier in 1 40 u De nieuwe kampioen (Denderleeuw) prachtig natio- Ben Moens mocht nadien tus- naai kampioen van de vetera- sen zijn supporters pronken nen B; terwijl de uittredende met zijn driekleurige trui kampioen Frangois Bouchez ve) bij de veteranen-A kam- Bij de kategorie veteranen (Opwijk) zijn titel hernieuwde pioen van Vlaanderen (A+B) namen 67 renners de bij de veteranen A Nieuwelingen le Hamme-Zogge Winnaar Patrick Buvsse lussen zijn supporters (ah) K Jer afhankelijken; bij de veteranen A Modest Huyseghems (Brus sel) en Remy Heymans (Teral- fene). bij de B-Veteranen. Te Appels (5 9) werden Willy De Boeck (Me'dert) bij de onaf hankelijken; Johnny De Paepe (Nieuwerkerken) bij de Vetera nen-B en Robert Duym (Nmo- Van Der Aerden won voor De Bondt in Nieuwerkerken

De Voorpost | 1982 | | pagina 8