'A Landbouwbeleid moet boeren vooral {en inkomen verschaffen» Gezinsdrama's in Lokeren en Temse x, eubelbedrijf Walraevens edeeltelijk afgebrand te Lebbeke Zilveren priesterjubileum voor pastoor De Beer itaatssekretaris De Keersmaeker te Dendermonde inder erg dan tien jaar geleden LAMOT Lebbeke: nieuwe woningen en vele openbare werken De Voorpost - 1 10.1982 - 11 i •Ons beleid is er in de eerste plaats op gericht een |*fcomen te verschafTen aan de landbouwbevolking, en dit et de middelen die het minst geld kosten voor de tmeenschap». Dat verklaarde staatssekretaris van land- »uw, Paul De Keersmaeker, tijdens een voordracht op ft stadhuis te Dendermonde. Deze toespraak kaderde {heel in de «week van de landbouw» die hiermee in endermonde een hoogtepunt kende. Overigens, heel wat pdbouwers waren naar het stadhuis gekomen om «hun» blister te beluisteren en in een stilzwijgendheid die tekdelen sprak hun goedkeuring te hechten aan de wijze l vooral geleerde woorden van de spreker. (hepen Dierick van land- luw leidde de spreker in 5 4 stelde hem voor als een |m met veel talent en rijk (gaafd verstand. Hij was frtig en burgemeester van de obbegem en na de fusies >er fcrd hij burgemeester van d'e |oot-Asse. Ondertussen 'an»s Paul De Keersmaeker §e" >ctor in de rechten gewor- 5e" in en in 1968 bracht hij en t tot volksvertegenwoor- ter ger. In 1974 werd hij lid m het Europees Parle- J ent en vorig jaar werd hij (atssekretaris voor Euro- jse zaken en landbouw. fcn bekroning van een itzkarriëre, aldus de sche- jn die dan dieper inging i de betekenis van de lbouw in het algemeen, idbouw betekent voed- platteland. tewerkstel- zo vervolgde hij, irna hij onderstreepte (de landbouwer zelf niet ger eert ongeschoolde :ider is, maar degelijk wel een vakbekwame Irijfsleider. Tot slot :ld hij een pleidooi om weinige landbouwgrond we nog bezitten tot het irste te beschermen .ont de landbouw is een 'er m de voornaamste hoek- en énen van onze maat- an kappij». >n- ier »d bouwbeleid in Euro- lie es perspektief uit zijn toespraak met als jemeen tema het land- uwbeleid in Europees rspektief, ging staatsse- :taris De Keersmaeker an uit dat Europa zich ukkig mag prijzen. Het :ft de meest verscheiden idingsmiddelen van de est hoogstaande kwali- die het aan de meest elijke prijzen op de rkt brengt. Daarvan «ten we ons terdege be- |st zijn. En toch gaat het goed met de land- uw. Aan de basis van dit nder fraaie beeld liggen aantal redenen. Onder r dat de verschillende staten van de Europese meenschap het maar eens kunnen worden tr een aantal principes. Iedereen wil ten koste van alles en vooral van de ande ren zijn eigen produktie veilig stellen. Dat geeft aanleiding tot problemen. Toch zijn de drie funda mentele beginselen van het gemeenschappelijk land bouwbeleid voldoende be kend: het vrije verkeer van goederen tussen de lidsta ten of de markteenheid, de kommunautaire preferen tie die wordt uitgedrukt in een gemeenschappelijk douanetarief en de financi ële solidariteit. Wat de markteenheid aan gaat, ook daar is het niet steeds koek en ei. Immers de verschillende schomme lingen van valuta zorgen voor een aantal moeilijkhe den. Daaruit is dan de in stelling van monetaire kompenserende bedragen gegroeid. Maar van echte kommunautaire prijzen is weinig in huis gekomen. Er was immers de devaluatie van de Franse frank, later van onze eigen munt en van nog enkele anderen. Er is in de tweede plaats de kommunautaire voorkeur, wat zonder meer wil zeggen dat de Gemeenschap haar landbouwprodukten wil be schermen. Maar dqt mag dan weer niet leiden tot een overdreven protektionis- me. Op de derde plaats is er de financiële solidariteit die wil dat de ontvangsten en uitgaven gemeenschap pelijk worden beheerd en dat bepaalde akties ook ge meenschappelijk worden gefinancierd. Hierover is dit jaar een flinke rel ont staan tussen de Britten en de andere partners van de Gemeenschap. Uiteinde lijk is men tot een vergelijk gekomen. Maar hoe men dit alles ook keert en draait, men moet tenslotte komen tot een ge meenschappelijk en vooral aangepast landbouwbeleid dat voorgoed moet afreke nen met een aantal veelvul dig uitgebrachte kritieken. Om deze politiek te kun nen voeren werden er door de kommissie drie beleids lijnen uitgetekend: een Twee gezinsdrama's hebben het voorbije weekeinde voor beroering gezorgd in het Land van Waas. Vrijdagavond doodde in Temse een jonge vrouw haar kindje van bijna vier jaar en nadien pleegde ze zelfmoord. En zaterdagnamiddag verwondde in Lo keren een man zijn echtgenote levensgevaarlijk, terwijl ook de vriend van de vrouw en de zoon van de dader zelf gewond werden. Aan de Azalealaan in Tem- je. Toen het sliep moet het se troffen buren van het kind met de longnfle door appartementsgebouw waar het hoofd zijn geschoten, de vierentwintigjarige Ly- De uit Sint-Niklaas af- dia Meul woonde vrijdag- komstige vrouwleefde ge- avond een brief aan. In dit scheiden van haar echtge- op de deur van de flat ge- noot. Ze stond onder medi- kleefde schrijven nam de sche behandeling nadat ze. jonge vrouw afscheid, ze enkele maanden geleden, zou zelfmoord plegen na- een overdosis slaaptablet dat ze haar dochtertje zou ten had ingenomen, hebben vermoord. zo schreef ze. Bloedige wraak De politie werd verwittigd. De 47-jarige Lokeraar Die verschafte zich toegang Gustaaf Roels uit de Mo- tot de woning en vond de lenstraat 181 werd enkele twee lichamen. Lydia Meul weken geleden door zijn had zich met een longrifle vrouw. Adrienne Buyle een kogel door het hoofd (44) in de steek gelaten. Zij gejaagd en het bijna vierja- had haar intrek genomen rige dochtertje, Diny Pol- bij de 45-jarige Leon Cop- fliet, lag dood in haar bed- pieters, die enkele huizen verderop in de Molenstraat woont. Zaterdagnamiddag moesten én Roels' vrouw en haar vriend het ferm ontgelden. Toen zijn vrouw en haar vriend op straat wandelden ging Roels de twee te lijf Eerst trachtte hij Coppie- ters met een slagersmes toe te takelen; hij kon het me rendeel van de steken ont wijken, maar werd wel aan de linkerbovenarm ge wond. Adrienne Buyle pro beerde te vluchten maar haar man zette haar achter na. Ter hoogte van café Biljart trof Roels haar een keer of vijf in de buik. Zoon Eddy Roels had be merkt wat er gebeurde en trachtte tussenbeide te ko men: hij kreeg een mes steek in de borst, maar geen vitaal werd daarbij Met zijn fiets sloeg Gustaaf Roels dan op de vlucht. Hij reed naar het station in Ze- Ie en daar nam hij de trein naar Dendermonde. waar hij zich rond vijf uur bij de rijkswacht meldde en aan gehouden werd. Aanvankelijk achtte men het onwaarschijnlijk dat Adrienne Buyle het drama zou overleven. Per ambu lance was zij met beide an dere gewonden naar het Lokerse OCMW-zieken- huis overgebracht. Zondag bleek ze gelukkig aan de beterhand te zijn. Dader Gustaaf Roels was de jongste tijd erg depres sief Zaterdagmorgen had hij al wat gedronken en 's middags nam hij op ge welddadige wijze wraak voor het feit dat zijn vrouw van hem weg was gegaan. Het slagersmes zou Roels geworpen hebben in een put die werd uitgegraven voor de aanleg van de E3- autpweg. Dendermonde. Louis Hey voert uit de Bosstraat te Oude- gem kreeg het landbouwteken eerste klas. (v) aanpassing van de marktor deningen door invoering van de medeverantwoorde lijkheid of de kostenbijdra- ge van de producenten; een nieuwe aanpak ten aanzien van de buitenlandse poli tiek van de Gemeenschap voor het handelsverkeer in landbouwprodukten, en in de derde plaats een ombui ging van het struktuurbe- leid. Waar men uiteindelijk wil toe komen, aldus de staats sekretaris in zijn slotwoor den. is de landbouwer een inkomen te verschaffen. We mogen niet vergeten dat het de landbouwers zijn geweest die voldoende elasticiteit aan de dag heb ben moeten leggen in deze krisisperiode. Zij hebben hun inkomen stelselmatig zien verminderen, maar blijven doorzetten met een hardnekkigheid die een mens van de buiten zo ken merkt. Aan zoveel doorzet tingsvermogen mogen wij als bewindsvoerders niet voorbijgaandaarvoor moeten we respekt opbren gen en ons ertoe verbinden voor hen en voor hun toe komst te strijden met de middelen die ons ter be schikking staan. Na deze toespraak werden nog enkele eretekens uitge reikt. Onder meer aan de 88-jarige Louis Heyvaert uit Oudegem die het ere teken eerste klas kreeg. Deze voormalige schepen van Oudegem en vroegere voorzitter van verenigingen voor veeziektenbestrijding, was ijveraar voor verschil lende landbouwverenigin- gen in zijn gemeente. Om wille van zijn hoge leeftijd kon hij niet aanwezig zijn. Het was zijn schoonzoon, Omer Veldeman die het landbouwereteken in zijn naam uit de handen van de staatssekretaris in ont vangst nam. Voor Ray mond Jansegers was het landbouwereteken tweede klas weggelegd. Hij is sinds 1970 bestuurslid van het Werk van den Akker. Ten slotte werd aan Willy Eeckhoudt die sedert de eerste fusie voorzitter is van de Stedelijke Land bouwraad uit erkentelijk heid een grote schaal met embleem van de stad aan geboden. Een gezellige receptie, waarbij iedereen de kans kreeg om met de hoge gast even te praten, besloot de ze plechtigheid. Lokeren. Het werd zoeken naar het wapen van de misdaad, (md) LAMOT LAMOT na zeven uur dinsdagmorgen ontstond brand in de verfafdeling van het ubeibedr(jf Walraevens, gelegen aan de Rossevaelstraat in Lebbeke. In de kortste tijd ep het vuur om zich heen. het ogenblik dat de brand ontstond waren de honderd werknemers net aan de slag »n. In afwachting van de komst van de brandweer werden de ijzeren poorten die de fafdeling scheiden van de andere afdelingen, in allerijl door de werknemers gesloten, trdoor kon het vuur niet onmiddellijk naar de andere afdelingen overslaan. Lokeren. Druk overleg bij ie wedersamenstelling. Een van de slachtoffers geeft uitleg aan ie politie, (md) nen de verfafdeling zelf het vuur razendsnel uit- iding. Dat kwam omdat de ntagewagentjes, die via een or in de afdeling rondrijden ur hadden gevat. De ndweer van Lebbeke was issen met een maximum personeel en materiaal ter itse verschenen. Toch rde het ruim anderhalf uur iraleer men de brand onder trole kreeg. Het blussen bovendien bemoeilijkt en enorme rookontwik- ng, hierdoor raakten enke- erknemers in ademhalings- eilijkheden. brandweer van Lebbeke gde erin de brandhaard tot verfafdeling te beperken gebeurde zeker niet zon- veel moeite. kvoerder Albert Walrae- hierover: «Dank zij het tdig tussenbeide komen mijn eigen personeel, en brandweer van Lebbeke. een ware ramp verme- Had men niet tijdig de ren poorten kunnen slui- dan was het vuur vrijwel er overgeslagen naar de an- afdelingcn, en was waar- jnlijk het ganse bedrijf ver- Al met al is het nog afgelopen niettegen- ndc de schade wellicht een miljoen frank zal be ien brandweer van Lebbeke ook biezonder snel ter plaatse. «Dat kwam omdat de brand uitbrak net op een ogen blik dat vele brandweerlui al uit bed waren en klaar stonden om naar hun werk te vertrek ken», zegde brandweerman André Verhavert. «Hierdoor zijn we razendsnel en met een maximum aan per soneel kunnen uitrukken. Het was een zware opdracht om de brand onder kontrolc te krij gen. De enorme rookontwik keling vergemakkelijkte geenszins de werkzaam heden.» Rijkswacht en parket van Den dermonde kwamen ter plaatse en stelden een onderzoek in. De brand ontstond vermoede lijk door een uitslaande vonk uit een motor. In ieder geval zullen slechts vijftien van de honderd werk nemers voor enkele dagen technisch werkloos worden. Wij vermelden nog dat tien jaar geleden het bedrijf geteis terd werd door ccn brand waarbij nog meer schade werd aangericht. (edm) Omdat hjj pas sedert 3 januari 1982 pastoor is op de H. Kruisparochie, lag het geenszins in de bedoeling van E.H. De Beer om zijn jubileum van 25-jaar priester te vieren. Liefst zou hij dit in alle stilte laten voorbijgaan hebben, maar het is heel anders geworden. E.H. De Beer is een gebo- noemd. Zijn laatste oplei- ren Scheldewindekenaar. ding voor het priesterschap Hij liep eerst school bij de ontving hij in het seminarie Broeders van Oostakker, te Gent. Intussen was de tijd daar om zijn leger- Later ging hij naar St.-Lie- dienst te volbrengen, dit venscollege te Gent. Van- deed hij bij de Cibi (Pupil- daar ging hij naar het klein ien) te Aalst. Officieel ge- seminane in Drongen, ook zcgd klinkt dat: Oplei- St.-Paulusseminarie ge- dingscentrum voor geeste- Nu er ook voor kleinere werken een betoelaging van zestig procent mogelijk is, dank zij een beslissing van de Vlaamse deelrege- ring, gaat men in Lebbeke werk maken van de Kerkwegel. de Kramwegel. de Damstraat en de Pas- brugstraat. Het gemeente bestuur van Lebbeke heeft voor deze straten en wegels een dossier overgemaakt aan de bevoegde diensten en rekent nu op een subsi diëring, te meer daar men reeds de principiële belofte heeft ontvangen. Ook over de Sasbaan is er goed nieuws. Deze baan die in zeer slechte staat is zal worden hersteld, wan neer men de zekerheid heeft dat alles in orde is met de betoelaging. Het dossier van deze werken was niet helemaal zoals het hoorde te zijn (het erken- ningsbewijs van de aanne mer ontbrak), maar dit eu vel is nu verholpen, zodat eerlang alles voor mekaar komt. Tot grote tevredenheid van velen is ondertussen de pui van het gemeentehuis in zijn oorspronkelijke stijl hersteld. En wat meer is, door de inspanningen van de schepen van sciale za ken, is het gemeentehuis nu ook makkelijk toegan kelijk voor anders-validen. Op het welgeteld een eeuw oude plan van het gemeen tehuis (het dateert inder daad van 1982) wordt het gemeentehuis omgeven door twee lantaarns. Die zullen er ook in 1982 nog komen. In de wijk Trot zullen ont eigeningen plaatsvinden. Daar komen dan volgend jaar 37 nieuwe woningen, waarvan 21 koopwoningen. Het is 'een realizatie in sa menwerking met de Kleine Landeigendom. Men denkt aan een half open bebou wing zodat elk huis over 5 tot 6 aren tuin zal be schikken. MUZIEKSCHOOL Het leerlingenaantal van de muziekschool werd begin van dit jaar meegedeeld Het bedroeg toen 381. Bij het begin van het nieuwe schooljaar waren er 370 leerlingen. Mevrouw Stockman, die de muziek school met vaardige hand leidt, zegt dat het leerlin genaantal nog fel zal toene men. zodat het rekordaan- tal van vorig jaar zal over schreden worden. In de jongensschool telde men begin september 102 leer lingen, in de meisjesschool waren er dat 128 en er waren verder nog 135 kleu ters. In deze cijfers is ook de gemeenteschool van Denderbelle begrepen, die in de lagere school 8 jon gens en 7 meisjes heeft en in de kleuterafdeling 12 meisjes en 10 jongens Wat de gemeenteraadsver kiezingen betreft, er zijn in Lebbeke niet minder dan 19 stembureaus: 2 in Den derbelle. 3 in Wieze. 3 op Heizijde. 3 in de Minne straat (in de vrije school), 2 in het Centrum (gemeen telijke jongensschool), 2 in de zustersschool van de Brusselsesteenweg, 2 in de Leo Duboisstraat (in het Sint-Jozefinistituut) en 2 in de jongensschool (Laurier straat). Er zijn 7 stemopnemings bureaus en notaris Luc Ee- man is voorzitter van het hoofdbureau. Tenslotte doet het gemeen tebestuur van Lebbeke een oproep tot alle inwoners tot meer burgerzin. Aan de verschillende glascontai ners wordt immers zeer veel vuil achtergelaten (do zijnen. zakken, rommel). Dit kan allemaal met een gewone vuilophaling wor den meegegeven. (Ivg) lijke brankardiers (OCGB). Na een periode van opleiding volgde ook een periode efficiënte dienst: 4 maanden militair hospitaal. Voor 'n cibi was dit: eten geven, summiere verzorging, kortom een beetje assistent-verpleger. Na de legerdienst was het terug seminarie, waar E.H. De Beer op 18 augustus 1957 tot priester werd ge wijd. Dit is niet de normale datum, maar omdat de le gerdienst 18 maanden be droeg, was de hele oplei ding vertraagd. Na zijn priesterwijding volgde hij in Leuven vier jaar ro- maanse filologie. Tot in 1967 onderwees hij in het St.-Katharinacollege in Ge- raardsbergen. In septem ber van dat jaar verhuisde hij naar het H. Maagdcolle ge te Dendermonde. Pas sedert januari is hij dus benoemd als paStoor. Na twintig jaar onderwijs een hele omschakeling. Toch vindt E.H. De Beer het een waardevolle ervaring. Met het pastoraal werk was hij reeds vertrouwd; hij was immers zondag-onderpas toor. Hij was ook reeds aalmoezenier van jeugdbe wegingen in Geraardsber- gen en Dendermonde.'Het grote verschil ligt op het vlak van de leefwijze. In het onderwijs heb je be paalde uren en dit binnen bepaalde tijd. Als pastoor kan je meer over je tijd beschikken, maar je bent altijd beschikbaar. In het College had ik ook minder materiële beslommeringen. Maar het kontakt met de mensen is nieuw. Er is niet alleen het pastoraal werk, er zijn ook de bewegingen: KWB, KVLV, KAV kon- takt met de jeugdbeweging en de jeugd in de school, in de katechese... kontakt met de mensen ook ter ge legenheid van huwelijk, doopsel, begrafenis, bij zie kenbezoek. Ik heb tot nu toe nog niet elk van mijn parochianen kunnen be zoeken, maar dat ben ik wel van plan. Op een paro chie sta je, objektief gezien en in vergelijking met de school, meer alleen; maar het feit dat je voelt dat de mensen je aanvaarden, het feit ook dat een parochie heel positief tegenover je staat, het feit ook dat je voelt dat ze ook verwach tingen in je stellen is een heel grote steun en een aanmoediging. Ik voel heel goed dat de mensen hier sympathiek staan tegen over de pastoor, dat is een hartverwarmende ervaring. E.H. De Beer is ook een aangenaam pastoor. Pas is hij thuis of er wordt al gebeld. Wij wensen hem nog vele jaren bij en profi ciat!

De Voorpost | 1982 | | pagina 11