lendermondse seniorenakademie iaat weer van start Van Remoort Pas geopend Daensmuseum blikt reeds in de toekomst NMBS herstruktureringsplan biedt sneller treinverkeer vanuit Dendermonde ieat! Rouwkransen in zijde - plastiek en levende Bloemencenter 1 Iniek in Oost-Vlaanderen Sint-Niklase buschauffeurs ontstemd over Oranjebusptan De Voorpost jke irmdas 1 OKTOBER 1182 35* JAARGANG NR. 38 - 30 F nge Ne- isch JF Si ^>N 5f^ *\s» »ne,0,»oy*g Nleuwabaan 2, 9180 BELSELE - Tal. 831 2.37.75 Iendermonde. De vrouwen en mannen achter de seniorenakademie te Dendermonde. (v) j Personeel, financies, ruimte... Na de vooropening op 13 juni, Daensdag, van het Daensmuseum en het Archief van de Vlaamse Sociale Strijd (D.A V.S.) ging verleden vrijdag avond de plechtige opening door in het Belfort, het I Oud-Schepenhuis, oudste der Nederlanden. Zulks in een aanwezigheid van parlementairen, vertegen- woordiger van de gouverneur, schepenen, raadsle- den, deken De Vos en verder ruime belangstelling. Voor oningewijden een indrukwekkende «nade ringsmars» om er te komen via een up tot date tentoonstellingszaal op het gelijkvloers en een ei gentijdse raadszaal. Om niet te spreken van de prachtige tentoonstellingsruimte in de Belfortkel der en niet vooruit te lopen op een eventuele tm' naar de zolder waarover de schepen |Bk van kuituur het zou hebben. j Konservator-archivaris Rein DUaese verleende er het woord aan drie eminente sprekers. Burgemeester D'haeseleer aelijkheid en het idealisme Als één van de grootste van Priester Daens ervaren lichtpunten uit onze sociale worden, en politieke geschiedenis Dr. Ludo Simons, konser- spreekt ook nog vandaag vator van Archief en Mu- Priester Daens tot onze ver- seum voor het Vlaamse kul- beelding. Daens, een man tuurleven te Antwerpen, van alle tijden ook heden koesterde steeds veel eer- nog brandend aktueel. ook bied en sympatie voor het los van de sociale achter- Daens isme. In het levens- grond in de tijd van toen. werk van Priester Daens De verpersoonlijking van ziet spreker de evangeli- idealen en menselijke ei- sche inspiratie die archai- Aalst. Opening Priester Daensmuseum. De Aalsterse burgervader tijdens een van zijn laatste sprekers voor de grote dag. (per) oproep om eventuele bijdra- diüo sine qua non. Pinan gen aan het museum over deel is een stad van 80.000 vernieu- j. sioenprobiemen. mevrouw wende geest, toch blijft praat werd over geleerde diagen, dat tnen er na afloop .an de kursus een diploma mee HeUe^ans had ov„ Uchtold enbezi&. neeg, neen, gewoon omdat het een soort vormingsschoo, was voor restig-pl *em. een ..ialtit rtlatt in«. ind.w .- r er. »-a baker, jk op het eigen leven en op de toekomst, want ook die is er nog weggelegd voor de vrouw, Bibiana De Leeuw die voor de huidige pioolema- lores. Deze unieke akademie in de provincie Oost-Vlaanderen wordt door de poèzie op muziek bracht, tiek In die kontekst is de rist ei ij ke Bonden van Gepensioneerden van het arrondissement Dendermonde voor Yvonne Lex met toneel. Luk realisatie van dit museum )k nu heeft men weer zorg- Idig cn na raadpleging een ital boeiende onderwerpen gekozen en heeft men emi- nte sprekers kunnen kon- kteren voor enkele aange me namiddag oresakademie rdag 14 oktober van start genschappen die vandaag meer dan ooit zoek zijn. Verdrukking van volkeren, onmenselij ke barbarij lichtvoetigheid waarmede levensgrote problemen worden behandeld en poli tieke zedenverwildering vormen een zwart-wit-kon- trast met Daens' idealen. Men moet geen dweper zijn sche strukturen door breekt. Evangelie dat voor heen vaak tot eigen kom- te maken. Het Antwerps Archief, in 1933 opgericht als letter kundige instelling spreidde algauw haar vleugels uit op andere domeinen, ook op dat van de Vlaamse Bewe ging en dus zeker over het Daen8isme, dat er een uiter ste rand van vormt. Naast Antwerpen is er ook Gent als socialistisch en Leuven als katoliek kultuurcen- fort werd omgebogen. Voor trum. Het Deansmuaeum het enigszins beperken van moet in deze kontekst te de mateloze arbeidsduur, Aalst uitgroeien tot iets voor recht op pensioen en waardevol met als hoofdta- verplicht onderwijs paste ken konserveren, inventa- alleen de roekeloze daad. riseren en exposeren. Die daad stelde Priester Schepen van kuituur Her- Daens. man Roels werpt even een orig jaar begon men er schuchter mee, zonder veel tamtam en zonder veel sprak over het nationaal be- met het verleden, mag ge- Spreker verheugt er zich blik in de toekomst en ziet ichtbaarheid. En toch kwamen er telkens 85 derde-leeftyders opdagen om in Trefpunt ,dd Andere sprekers waren rust de aktuele problemen over dat via dit museum drie elementen die om ver- Dendermonde, de lessenreeks van de seniorenakademie te volgen. Niet omdat daar Henkens over de pen- bekijken in ------ O (11-1,-nnmh pmen mpvrruiui uisnHfl raoa getuigenissen en bewijs- betering vragen stukken uit de samenleving Voldoende gekwalificeerd van toen voor het na ge- personeel met o.m. sekreta- slacht bewaard zullen blij- ris, zaalwachter en klas ven Hij doet dan tevens een seerder is een must en oon- inwoners het aan zich zelf verplicht voor het museum alleszins een minimaal te voorzien. Eventueel kan be roep worden gedaan op me- canaat of op het boni van kulturele manifestaties. Ook qua hulsvesting is het laatste woord nog niet ge zegd. Mits restauratie biedt de zolder inderdaad nog heel wat mogelijkheden zo dat uitbreiding alle kansen behoudt. Schepen Roels verklaarde dan het museum voor geopend en de rondgang kon beginnen. Over het ten toongestelde krijgt U een overzicht in een volgend artikel. Archief, biblioteek, fototeek en museum zijn open op woensdag en zaterdag van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Ook op afspraak (053- 77.06.84). LH tweede keer georganizeerd. wachtte dat ze gingen kaarten, der moet kijken. Zelfs verder e fcm'ddelen uitstappen maakten die stee- dan de hobbyklubs, de zangko- e - vast eindigden in een dancing, ren, de toneelklubjes, turn- en Neen, nu wordt er uitgekeken danslessen, natuurwandelin- naar het zich verdiepen in be- gen, en het onderling hulpbe- langrijke levensuitzichten en toon die een tweede stap zijn Deze Se- samen op weg willen gaan om geweest in de werking. Na- die op don- hun eigen levensinhoud te ver- tuurlijk moet voor dat alles de MHHI nodige .mi worden ingeruimd, at in aanwezigheid van ge- Toch mag men van deze aka- Maar de behoeften van de ge- eenschapsminister Lenssens, demie niet verwachten dat zij pensioneerden gaan verder. een traditioneel onderwijspro- Hij wil zijn eigentijdse belang- gramma biedt. Ze is opgevat stelling verwoord horen door als een luister-kans. als een anderen, hij wil de belangrijke mogelijkheid om te praten in facetten van zijn leven op toegankelijk voor iedereen, en betaalt een minimaal in- irijvingsgeld dat in feite net led is om de tas koffie en de arende koek te vergoeden. levenswijsheid en het in- ±t, maar vooral de verrij- ng en de kennismaking met lenden krijgt men er gewoon een aangename sfeer waarbij een gezellige tas-koffie-met- wat-bij best op haar plaats is Geen stroef onderwijspro gramma dus, maar toch voor- atis bij. Een uniek initiatief aanstaande sprekers met zinni- aandacht gaande udt en waarnaar we met be- ogstelling uitkijken, oorzitter Jef Van Belle zette dens een perskonferentie de «rgeschiedenis van deze ge onderwerpen die velen kun nen en zullen boeien, gewoon omdat ze deel uitmaken van de dagelijkse leefwereld van de zestig-plusser. De seniorenakademie is ge- orenakademie uiteen. «In groeid uit de evolutie van een te willen we inspelen op de jarenlange ervaring en aanpas- [entijdse belangstelling van sing in de werking met gepen- epensioneerden», zo ver- sioneerden, zo zegt voorzitter oordde hij het initiatief. Van Belle, die onderstreepte gepensioneerden leggen dat men zich niet meer tevre- fcer dan in het verleden be- den kan en mag stellen met het andere manier gaan bekijken, zich verrijken en ook vervolle digen waar het moet Voor drachten en besprekingen ko men daar best voor in aanmer king. Zo kwam men tot een seniorenakademie die vorig jaar haar eerste stappen zette in Dendermonde tot grote ge noegdoening van organizato- ren en deelnemers. De basis voor een grote toekomst was gelegd. Herman De Leeuw, die deze hele akademie met vaardige en vooral omzichtige hand leidt, bracht dan in herinnering dat het eerste jaar onder meer Me vrouw De Backer, toen nog Vos over oud worden en apo- alleszins waarde- en belof- teker Derveaux die sprak over tevol. In 4 jaar tijd werd een het gebruik en misbruik van wetenschappelijke biblio- Nationaal teek opgebouwd met 2000 proost Bonte behandelde de werken i.v.m. de Daensisti- visie op het geloof en de kerk. sche beweging en een Al deze bijeenkomsten waren vruchtbare samenwerking gekenmerkt door een goede ontstond met het provin- sfeer, en bij de deelnemers ciaal bestuur van Oost- leefde de wens dat men dit Vlaanderen De tentoon- initiatief zou herhalen stelling «Priester Daens Dat is dan ook zo gebeurd. Dit 1839-1907» weze dan ook jaar werden er ook weer 15 een lichtbaken voor al wie namiddagen vastgelegd. De verantwoordelijkheid akademie begint haar werk- draagt. Kwaliteit en ak- zaamheden op 14 oktober in kommodatie van deze ten- de namiddag Kanunnik De toonstelling zal wellicht Swaef zal er dan spreken over nog meer mensen aanzet- «humor in het dagelijkse le- ten om over de brug te ko ven». Op 26 oktober wordt een men met belangrijke doku- bezoek gebracht aan de stad meuten en archiefmate- Dendermonde. Men kan hier- riaal. voor rekenen op de medewer- Achter al die prenten en king van de Dendermondse dokumenten moet de men- Lees door blz. 8 Aalst. Buiten de aanwezigheid van kandidaat-politici, waren er ook nog gemotiveerde luisteraars, (per) mgstelling aan dc dag voor alleen maar organizeren van minister van kuituur de ope- Qggf) afSChdffillQ V3fl StOPPlddtS8f1 et vormineswerkdaar waar nensioenzitdaeen. koffietafels ningsvergadering met haar et vormingswerk, daar waar pensioenzitdagen, koffietafels vroeger van hen ver- en uitstappen, maar ook ver- ze lijnen waarborgt een zui- king van de perrontunnel in De Werkgroep Openbaar nige exploitatie. aanwezigheid opluisterde Zij Vanaf mei 1984 krijgt Dendermonde zevendaags en elk Lijn 60 krijgt om het uur zijn klaargekomen «Waarom moesten de lijnnummers in Sint-Niklaas met tientallen omhoog?» «Renderende ritten die de beide klinieken aandeden zijn nu weggevallen.» «Wat bezielt de mensen van het Oranjebusplan om een stadsbus door de Lamstraat te laten rijden?» «Hoeveel schuilhuisjes staan nu verloren?» «Gaan we die uitrusten met wieltjes, zodat men ze kan verplaatsen volgens de grillen van het Oranjebusplan?» Grieven bij de vleet, verwoord door «verbolgen autobuschauffeurs» die anoniem willen blijven. Hun ontstemming vond gehoor bij de redaktie van ons blad. Ergeren doen ze zich ook aan het feit dat men de chauffeurs uit het Waasland van de ene lijn op de andere «jaagt». Hoe kan iemand die jaren het trajekt Sint- Niklaas-Antwerpen heeft gedaan en de reizigers spelendenvijs informatie weet te verstrekken, nu plots een heleboel taken (prijzen, sektieplan. richtingsfilms e.d.m.) efficiënt verzorgen op dc lijn Sint-Niklaas-Dendermonde? Reizigers én geleiders worden het slachtoffer van de omschakeling, aldus de buschauffeurs Nog een citaat: «Bepaalde diensten laten niet toe dat een geleider zijn gevoeg kan maken, laat staan b.v. iets te eten. Is het gerechtvaardigd dat men moet eten achter het stuur, terwijl men toch mensen vervoert en de aandacht bij de baan moet zijn?» Senator Ferdinand De Bondt en Roel De Jong hebben het verkorven bij de busgcleiders. Verkeersdeskundige De Jong zorgde volgens de buschauffeurs in eerste instantie voor zichzelf en liet een halte aan zijn deur plaatsen. En vorige donderdag toerde een reklamevliegtuig boven het marktplein van Sint-Niklaas. «De Bondt stemt voor De Jong» luidde het, en daar houden de buschauffeurs uit het Waasland een wrange smaak aan over. «Geef ons dan het oude busplan, met de nodige en menselijke aanpassingen van de NMVB», zo besluiten de «verbolgen autobuschauffeurs». W.V. uur een snelle treinverbinding met Brussel, Mechelen, Gent en Lokeren. Daarnaast komt er, eveneens ieder uur, een stoptrein, zowel op de lijnen 53 Mechelen-Gent als 60 Dendermonde- het station Dendermonde Vervoer Dendermonde heeft reeds sterk aange- eerder technische doorkop- Meer interstedelijk verkeer nen, voor een 200-tal zwak- peling die voor de gebrui- De toekomst van het trein- ke stopplaatsen kondigt dit kers minder nuttig is. verkeer wordt volledig be- Plan het definitieve einde aan. Andere komen eruit Aan dit stramien worden te voorschijn met een ver- nog de uurstoptrein naar sterkte bediening. heerst door de invoering in mei 1984 van het herstruk tureringsplan voor reizi gersverkeer op het Belgisch Spoorwegnet Turnhout - Dendermonde Dit plan houdt een volledig leper nieuwe opvatting van trein- Vanaf mei 1984 zullen de bediening in, met een kom- Dendermondse treinaan- Knooppuntenstation pleet veranderde uurrege- wijzers uitpakken met tot- Dendermonde station ling voor het ganse net. nogtoe ongewone bestem- wordt een knooppunt Alle beschikbare krachten mingen. Om het uui is im- waarin sneltreinen en stop zijn nu reeds ingezet om mers een trein voorzien die treinen elk uur elkaar zul- deze gigantische opdracht vanuit Turnhout, over Lier len treffen om hun klien- tot een goed einde te en Herentals naar Meche- teel uit te wisselen. Zeven- brengen. len rijdt, daar de aanslui- daags, om het uur van bij- Het herstruktureringsplan ting op neemt uit Leuven voorbeeld Schoonaarde heeft essentieel tot doel het en dan non-stop doorrijdt naar Brussel is een realiteit treingebruik voor interste- naar Dendermonde en die die minder dan twee jaar delijke verplaatsingen te vervolgens Wetteren en van ons verwijderd ligt. Op bevorderen *«$£ent-St. Pieters 3®rioet deze struktuflgpwordt dan Alhoewel het afgestemd is en daarna alle stations tot het autobusnet geënt. De op de opgelegde bezuini- Kortrijk. Hier is dan een NMVB startte reeds met de gingen, mikt het toch op overstap verzekerd met de eerste onderzoekingen een kleine 10% reizigers, trein naar leper. daaromtrent In de lente Voor sommige zwakke lij- Het doorkoppelen van de- van 1983 zal de doortrek- een trein Lokeren-Zele. Daarna rest de tijd om de drongen op voldoende ver- Dendermonde - Brussel stationsomgeving verder bindingen op lijn 60 die alle NZ verbinding die dan voor deze toekomstige in- belangrijke tussenstations doorrijdt naar Aalst. Hier tercityfunktie uit te rusten, aandoen, vooral op de uren gaat het uiteraard om een Om deze herstrukturering van het ploegwerkersver- klaar te krijgen heeft de keer en in de zeer ruime NMBS voor de korte ter- spitsperiode. Tevens her mijn een eerder pijnlijke haalde hij de vraag om de beslissing moeten nemen: spoorlijn Hamme-Dender- Het spoorboekje van mei monde terug voor reizigers- 1983 zal zo goed als niets verkeer open te stellen, nieuws kunnen bieden. Dit Zulks vergt echter een rela- betekent o.m. dat de elek- tief belangrijke investering trische treindienst op lijn die althans gedurende de 53 in mei 1983 zal van start eerstvolgende jaren stuit gaan op basis van de huidi- op de belangrijke beper- ge uurregeling, en dat ook kingen opgelegd aan de de spitsuurproblemen op NMBS. lijn 60 nog een jaar langer onopgelost zullen blijven. Deze ongewOne maatregel Brussel, Mechelen en Gent toegevoegd. Nadien wor den ook de spitsuurtreinen ingevuld. Tenslotte wil de werkgroep dat de NMBS gedurende nisatie werd immers opge vorderd om te werken aan mei 1984. geldt echter "Oor gans bel de riode l983.1984 land. De hele NMBS orga- ,jjn de uurIegelin? toe. past die gold van mei 1981 tot 1982. De huidige lange re ritduur der treinen houdt immers rekening met de spoorvernieuwingswerken op lijn 60 die volop aan de gang zijn, maar die einde mei 1983 zullen zijn afge lopen. Inspraak Begin 1983 reeds hoopt de NMBS reeds min of meer klaar te zijn met een ont werp van uurregeling voor het hele net.

De Voorpost | 1982 | | pagina 1