Saterdag start de Honky Tonktrein Son Koopman met Amsterdams RSival arokorkest te Aalst VlaanDeim St.-Annaconcerten te Lokeren Jeugd en Muziek-koncertseizoen in Sint-Niklaas, Kruibeke en Puurs Met het jazzfestival nog in het lijf... De Voorpost - 1 10.1982 - 23 licht beter klinkt dan eer tijds. Deze band lééft. Bewijs daarvan is de uitgifte van een eigen krant, waarin het bandnieuws wordt gepubli ceerd. De samenstelling is gedurende de 20 jaar van hun bestaan vrijwel onver anderd gebleven: Max Col lie (trombone); Phil Mason (cornet); Jim Mcintosh (banjo); Trevor Williams (bass). Jack Gilbert (klari net); Ron McKay (drums). Deze laatste gaf indertijd de Beatles, een onbekend groepke, de kans om op te treden in zijn Cavem Club. Voor dit uitzonderlijk koncert worden geen plaat sen gereserveerd. Daarom is het nodig om goed op tijd te zijn. Op zaterdag 16 oktober speelt het bij ons alweer overbekende Scaniazz uit Zweden zijn swingende ragtime, terwijl op zater dag 23 oktober het finale hoogtepunt komt van de viering «Twintig Jaar Jeggpap», wat betekent dat Dendermonde nu al twintig jaar jazzstad is geworden. Ter gelegenheid daarvan wordt een groots opgevat koncert gegeven m de zaal Koningshof, Dijkstraat te Dendermonde met niet al leen de gevierde Jeggpap N.O. Jazzband, maar bo vendien de wereldberoemde blueszanger Memphis Slim, die ook al dé vedette was van verschillende festivals. Gereserveerde plaatsen (leden 200 fr., niet-leden 300 fr.) zijn nu reeds te bespreken door storting op rek.: 446-7591101 van Honky Tonk, Leopold II Laan, Bastion V, 9330 Den dermonde. Verdere inlich tingen zijn te bekomen op tel.: 052/21.63.39 en 21.41.17 Op zondag 30 oktober wordt de Poolse Gold Wash board Hot Jazz Company om 21 uur in de bunker verwacht. De Polen hebben bij ons steeds op een grote aanhang kunnen rekenen en dat zal nu ook het geval zijn... (mdb) De Antwerpse KNS zet het nieuwe seizoen traditiege trouw in met een werk van Shakespeare. Dit keer viel de keuze op «De Storm» een ro mance uit zijn laatste levensja ren. De premiere heeft plaats op 8 oktober. Plaatsbespre king: elke dag van 11.00 tot 16.00 uur een telefonisch van 10.00 tot 18.00 uur op het nummer 03/231.07.50. Op 13 november heeft in Brug ge een studiedag plaats om- trent de stads- en dorpsver nieuwing. Deze dag wordt" georganizeerd door het Noord- Zuid Kontaktcentrum Volksontwikkeling en heeft plaats in het Koncertgebouw (Sint-Jacobsstraat) te Brugge. Voor inlichtingen en inschrij vingen kan men terecht bij het Vormingscentrum Lodewijk Dosfel, Bennesteeg 4 te 9000 Gent (091/25.75.27). wordt dat werkelijk de moeite loont er steeds een brede interesse is al kan men vermoeden dat bij Fes tivalevenementen niet iedereen present is wegens muzikale ingesteldheid. Het «Amsterdams Barokorkest» Een formatie die pas drie jaar terug door de barok- specialist Ton Koopman werd gesticht doch die reeds haar sporen verdien de Dames spelen er lettelijk de 1* viool. Nog onlangs trad men op voor de televi sie en orgelkoncerten van Haydn en concerti voor kla vecimbel nam het reeds op plaat op. In basisbezetting heeft het orkest naast negen strij kers een fagot, twee hobo's en hier te Aalst ook 2 hoorns en een zelf meege bracht uiteenneembaar or- on Koopman en het Amsterdams Barokorkest meemaken is steeds een rplaatsing waard». Dit zal dan wel het oordeel geweest zijn van tal van uziekliefhebbers uit het Ninoofse, het Geraardsbergse of het Soete Waasland B zich mengden in de 850-koppige groepe melomanen die op 23 september monumental Aalsterse Sint-Martinuskerk vulden. Ook de vorige twee mcerten mochten zich in heel wat belangstelling verheugen. In het stadhuis is het meer Hnn volle bak met alle risiko's van dien waaraan de aanwezige andweerlui weinig zouden kunnen verhelpen en de Baardegemse St.- 11 ar gare taker k, een pronkstuk na de noodzakelijke restauratie, hep eveneens ioL lillen in schauduwzijde toch. °P 4 St.-Martinuskerk bleek 1 Be%t de ideale ruimte te zijn arnan een eerder kleine forma- 118 volop tot haar recht te ten komen. De nuance- Al/%g die Ton Koopman met ark |n orkest wist te bereiken ts dusdanig dat achter in in de kerk men bij som- m Ige passages maar alleen m vermoeden dat het zeer aboi moest zijn. Ook in de jgelconcerto was de orgel- ^"utij achteraan nauwelijks te nemen wanneer er jgeleiding was. In de kerk m Baardegem zou dit en- Bnknble uitstekend hebben ena%«st doch wellicht was m ilks financieel niet doen- J- 4ar. Dit negatief punt ter- ^ecilLjg gelaten, al is zulks en (or de achteraan geplaat- mensen niet zo makke- an£|k want een deel an het ,e1rhoopte muzikaal genot achterwege büjkt dat als iets geboden ij ft i gel. Het dient vermeld dat alle musici spelen op oude instrumenten of minstens op getrouwe kopijen ervan. «Barok» Woord dat in de slechte be tekenis wijst op dekadentie of smaakloosheid doch hier op ongewoonheid, excentri citeit. In de schilderkunst vaak op «overlading». Waar tijdens de renaissan ce vooral kerken en ge meenten de dragers waren van de kuituur stoelde de barokkultuur vooral op de hoven, brandpunten van het absolutisme. Waar We nen, Rome en Parijs opteer den voor hofetiquette met Spaanse inslag volgden kleinere vorstenhoven de zelfde trend. Barok groeide uit de weloverwogen bezon nenheid van de renaissance naar een hartstochtelijke uitbarsting van overmoed. Zo de pikturale scheppin gen van Caravaggio. Tinto retto en El Greco, zo de bouw van «D Gesu» te Rome en zo eveneens de latere scheppingen Michel-Ange- lo. De periode einde 16' tot midden 18® eeuw is met de barok niet een vervolg op of een verval van de renais sancekunst doch een zelf standige periode waarin kunstwerken van het hoog ste gehalte tot stand kwa men op een totaal andere voedingbodem Dirigent Ton Kopman De te Zwolle in 1944 gebo ren Anton studeerde orgel en klavecimbel en behaalde reeds tal van prijzen. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar authentieke uit voering van barokmuziek en met dit doel stichtte hij dan ook het Amsterdams Barokorkest. Door gebruik van toenmalige vingerzet tingen en originele orgelre gistertechniek wil Koop man de barokmuziek zo ge trouw mogelijk laten her leven. De keuze van de te Aalst gebrachte werken vertoont alvast één kortetante: uitge zonderd het concerto ver loopt het allemaal in mi neur vaak verwijzend naar de passie, naar de goede week in schrijnende fasen. Niet voluit dus aangepast aan de huidige periode Toch kunnen we er ons mee verzoenen in deze herfstpe- riode. Koopman zorgde alleszins voor een feilloos interprete ren van Haydns werk waar bij de diverse musici beurte lings aan bod kwamen. De strijkers konden er hun virtuositeit waarmaken als mede hun diep gevoel en hobo's en hoorns zorgden voor gepaste tussenkom sten en sonore back grounds. Al bij al werd het optreden van dit jong doch reeds ge renommeerd orkest met het Haydn-programma opge dragen aan Deken C. De Vos ter gelegenheid van zijn 50-jarige priester schap, een geslaagd gebeu ren waaraan al wie een goe de zitplaats had heel wat genoegen beleefde. Dendermonde. Het kamerkoor Liederick trad op tijdens de koncertavond van het Davidsfonds. (c) Dendermonde. Het Davidsfonds organizeerde op het stadhuis een koncert, gewijd aan LH Orlandus Lassus en zijn tijdgenoten, (v) s voor de zevende keer dt op de St.-Annaparo- lie te Lokeren een concert eorganiseerd door het ge- e drjengd parochiaal St.-Anna- teiièor. Deze zevende editie isteqordt georganiseerd op 3 raclktober te 19 uur in de St.- ;ateVinakerk aan de Gentse ^^teenweg te Lokeren. Voor jj^jt concert kunnen de orga- isatoren rekenen op de me- io tdBwerking van het Gemeen- ïkrediet van België en de Culturele Raad van de Stad jokeren terwijl het concert 'p d|eorganiseerd wordt onder auspiciën van het Minis- raa#rie van Nationale Opvoe- p hefn9 en Nederlandse Kul- Uur, direktie voor de muziek. D.B)verigens wijst alles er op lat er een rekordbelangstel- Ing mag verwacht worden deze 7* editie van de Annaconcerten aange- een extra inspanning iverd werd om naast een faamd koor ook gerepu- irde solisten aan te ken. zondag 3 oktober zal in St.-Annakerk te Lokeren !t «Niedersahsische Chor- imeinschaft» uit Hannover incerteren samen met de listen Jan Van Lande- lem, orgel, en Paul Van igghen, cello. Zij zullen wer- tn vertolken van J.S. Bach, |uin Desprez, Heinrich dbchütz, Leonard Schröter, Giovanni Croce, Guillaume fay en Melchior Franck. Koor De Niedersachsische Chor- gemeinschaft is ontstaan uit een fusie van de bestaande koren «Chorgemeinschaft Hannover-Wülfel» en het «Gemischter Chor des KMGV Brainschweig». Deze fusie was in feite geen toeval aangezien beide koren gedi rigeerd werden door Eugen Kupries die ook in Lokeren het koor uit Hannover- zal dirigeren. De beide koren bestonden sedert 1963 af zonderlijk en fusioneerden in 1975. De Niedersachsische Chor gemeinschaft beschikt over een uitgebreid repertorium dat varieert van volksliede ren over madrigale en motet ten naar missen en grote koorwerken van Beethoven, Handel, Haydn, Mozart, Bach en andere kompo- nisten. Het koor uit Hannover heeft in de afgelopen jaren een uitzonderlijke faam opge bouwd en ondernam o.m. concertreizen in Italië, Oos tenrijk, Zwitserland, Frankrijk en Engeland terwijl het koor ook reeds in ons land te gast was. Solisten Het koor uit Hannover zal in de St.-Annakerk op het orgel begeleid worden door Jan Van Landeghem. Deze orga nist is afkomstig uit Temse maar studeerde aanvankelijk aan de akademie te St.-Ni- klaas waarna hij verder stu deerde aan het konservato- rium te Brussel waar hij eer ste prijzen behaalde voor no- tenleer, harmonie, contra punt, fuga en praktische har monie. Hij vervolmaakte zich dan gedurende vijf jaar aan het konservatorium van Maastricht waar hij orgel als hoofdvak koos. Sedert 1976 is hij assistent geschreven harmonie aan het konservatorium te Brus sel terwijl hij ook organist is aan de St.-Jozefkerk te St.- Niklaas. Naast talloze con certen in eigen land concer teerde hij ook in Nederland, Frankrijk, Duitsland, Italië en Joegoslavië. Cellist Paul Van Egghen startte zijn muziekstudies in Lokeren en in St.-Niklaas. Zijn studies werden be kroond met regeringsmedail les voor cello en kamermu ziek. In 1972 werd hij lau reaat van de nationale Pro Vicitate wedstrijd. Hij studeerde verder aan het konservatorium te Gent waar hij eerste prijzen behaalde voor notenleer, cello, kamer muziek, muziekgeschiedenis en harmonie. Hij is lid van de solisten van het Belgisch Kamerorkest waarmee hij diverse plaatop namen maakte. Jaarlijks geeft hij een 60-tal concerten in binnen- en buitenland. Donderdag 23 september 11. werd het koncertsei- zoen van Jeugd en Muziek aan de pers voorgesteld. Dat Jeugd en Muziek bij de jeugd van Sint-Niklaas leeft is een ontegensprekelijk feit. Een massa be zoekers beluisterden vorig jaar de koncerten. Het sukses bleef dan ook niet uit. Méér dan tien bis- nummers voor de folkloregroep uit Bulgarije, ap plaus op alle banken (of stoelen) voor de slagwerk- artiesten van het Lemmensinstituut en een niet te vergeten zaterdagnamiddag voor en door eigen jeugd. De organisatoren bouw den verder op het suk- sesprogramma van vo rig jaar; ze hielden reke ning met de bemerkin gen van het publiek en zochten onvermoeid naar programma's om zelfs aan de moeilijkste wensen van het jonge publiek te voldoen. Sint-Niklaas Eerste programma Woensdag 29/9/82 te 19.30 u., zaal Select, muzikale film; «Fiddler on the roof» Donderdag 21/10/82 te 19.30 u., stadsschouw burg, Roemeense folklo re, «Frunza Verde». Maandag 7/2/83 te 19.30 ustadsschouwburg Folksong met Frankie Armstrong en Roy Bailey. Dinsdag 1/3/83 te 19.30 ustadsschouwburg Orff-instrumenten van het Lemmens-instituut. Zaterdag 30/4/83 te 15 ustadsschouwburg Jeugd op het Jeugd en Muziek-podium Tweede programma Donderdag 18/11/82 te 19.30 u., stadsschouw burg, gemengd koor Psallite o.l.v. Mathias Pieters. Donderdag 6/1/83 te 19.30 u., stadsschouw burg, het Westvlaams Brahmstrio. Maandag 31/1/83 te 19.30 u., stadsschouw burg, Camerata Leon- diensis o.l.v. Hubert Schoonbroodt. Deelname aan het 1ste programma (5 koncer ten) kost 300 fr. Wie het eerste en tweede programma wenst te be luisteren betaalt daar voor slechts 400 fr. (voor 8 koncerten). Ook de kernen van Puurs en Kruibeke heb ben een programma Kruibeke Dinsdag 12/10/82 te 19.30 u.. Ons Huis, Per- kussie '82, slag werkkwartet Walter Vanbecelaere. Dinsdag 8/2/83 te 19.30 u., Ons Huis, Frankie Armstrong en Roy Bai ley, folksong. Dinsdag 26/4/83 te 19.30 u., Ons Huis, Mo dem Brass Quintet. Puurs Maandag 4/10/82 te Jeugd en Muziek in Sint-Niklaas, Kruibeke en Puurs. Gerda Lombaerts zei het19-30 u" zaal K°Ueb- jaarprogramma uiteen voor enkele persmensen. loem, Perkussie '82, slagwerkkwartet van Walter Van Becelaere. Zaterdag 19/3/83 te 20 u., St.-Pieterskerk, Run- dadinella (vocaal en in strumentaal ensemble). Maandag 25/4/83 te 19.30 u., zaal Kolleb- loem. Rum (met een wa re instrumenten waaier). Voor de drie koncerten van Kruibeke of Puurs betaalt men slechts 180 fr. De echte muziek-en- thousiastelingen die lid zijn van Jeugd en Mu ziek Sint-Niklaas kun nen ook de koncerten van Puurs en Kruibeke meebeleven, mits een bij drage van 30 frank (de JM-leden van Puurs en Kruibeke hebben dezelf de faciliteiten in Sint- Niklaas natuurlijk!) Je kan lid worden bij elk koncert. Ook in de scho len van Sint-Niklaas worden de inschrijvin gen gecentraliseerd. Mochten sommige ou ders zich interesseren voor een koncert dan zijn zij uiteraard welkom. Ook dit jaar hopen de organisatoren een mas sa jongelui op de kon certen te mogen verwel komen. Jeugd en Mu ziek zegt het boeiend, aktueel en gevarieerd. PJM (ij zo verrukt over het spel van deze onbekenden dat zij als het ware probeerden om de muzikanten te doen verge ten dat zij voor een quasi- lege bunker speelden. De Rhythm Aces werden ver geleken met de legendari sche Yara-Yara Jazzband die enkele maanden voor dien het pubhek de zolde ring injoeg tijdens een wer kelijk hallucinant koncert. Max Collie kwam naar het jazzfestival en werd op slag beroemd. Sinds dat optre den werd zijn band zowat overal op het vasteland ge vraagd. Vooral Duitsland werd een vaste afnemer van Max muziek. Tijdens de verschillende festivals mochten we hem opnieuw begroeten en ook in de bun ker is hij een goede vriend. Het lijkt wel alsof zijn mu ziek nog even fris van de lever gespeeld wordt als elf jaar geleden. Misschien is het wel uit erkentelijk heid Max Collie kan een pu bhek boeien. Hij kan sfeer scheppen en het audito rium opzwepen door een maximale inzet en een ge degen muzikale achter grond. Collie en zijn «azen» beperken zich niet tot het klakkeloos naspelen der nummers van oude groot heden als King Oh ver, Johnny Dodds, Kid Ory, Louis Armstrong, Bix Bei- derbecke. Lu Waters en Turk Murphy, zij geven de ze muziek een meer eigen tijdse dimensie krachtige en opzwepende jazz die wel- Onvermoeibaar staan de bestuursleden en de poeste helpers van Honky Tonk alweer paraat om nper een maand na het Internationaal Jazzfesti- 1 de bezoekers in de bunker op de Leopold H laan e ontvangen. Meestal wordt die eerste avond er een i Jeggpap, maar dit jaar werd van de traditie ■eweken. Boos is er niemand om. Max Collie's hythm Aces leiden opnieuw een welgevuld pro- in dat van oktober een full-time jazz- nd moet maken. uitstekend, anderen zagen een zekere afgang, niet in de organisatie, meer qua sfeer en belangstelling Over de belangstelling valt weinig te vertellen. Was er de vrijdagavond misschien honderd man minder, op zaterdag was het opnieuw «vollen bak» zodat er op dat vlak zeker niet moet inge grepen worden. Anders was het inderdaad met de sfeer. Kon men vrijdag avond nog enige reaktie los weken, zaterdag bleef het pubhek er meestal apa- tisch bijzitten. Vertellen dat alleen de gospelzangeres wat warmte kon steken in haar optreden is al te een voudig. Het lag meer in het genre van de orkesten en de artiesten. Misschien werd er iets teveel nadruk gelegd op vokalisten, was de afwis- Lzzfestival Een maand na «de feiten» het allicht gemakkelijker a het voorbije jazzfestival evalueren. De meningen iren zeer verdeeld. Som- igen vonden het allemaal IBerlare. De drie Berlaarse zangmaatschappijen hielden voor de eerste maal een E gezamenlijk optreden onder leiding van Jean Waegeman. jj ki seling in stijlen niet bijzon der gelukkig, werd er té weinig vrolijke meeslepen de oude stijljazz gespeeld. De oorzaak valt moeilijk te achterhalen. Zelfs het ont breken van een supervedet te kan geen geldige reden zijn. Het wordt wellicht tijd om enige uren te bezinnen over de formule, de aanpak en misschien ook de publi citeit. Het is een normaal verschijnsel, dat ondanks een grote inzet, teveel routi ne tenslotte sleur wordt en misschien ligt daarin wel de oorzaak van de vervlak king tijdens het jongste fes tival. Het uiteindelijk resul taat bhjft echter hetzelfde. Honky Tonk Jazzfestival staat er volgend jaar op nieuw, want de klub zal al weer overleven, maar wij hopen dat het er dan ook «vernieuwd» staat. Enkele kleine mndaktiviteiten, ori ginele initiatieven, kunnen al veel verhelpen. Navolging De Dendermondse jazz- adepten hebben trouwens vroeger al bewezen dat ze inventief zijn. Zoals ze zelf de Bredase Kroegentocht hebben aangepast aan de eigen mogelijkheden en in het voorjaar nu al drie keer een bijzonder geslaagde kroegloperij hebben geor ganiseerd, krijgen ze nu navolging, vooral in het Gentse, waar de onderlinge konkurrentie tussen vroe gere partners welig tiert. Er is echter niet alleen de Dendermondse Kroegen tocht die geïmiteerd wordt. Binnenkort zal men ook een Leietocht organiseren, net zoals de Dendermondse boottochten die ook al een grandioos sukses kenden. Blijft ons jazzfestival nog als enige over, de andere aktiviteiten krijgen veel na volging. Het risiko is klei ner en de organisatie vergt minder moeite. Honky Tonk werkt ondertussen rustig verder. Het nieuwe seizoen lijkt zelfs op een prachtige manier te starten. ProgTamma Max Collie's Rhythm Aces, een Engels-Australi sche kombinatie, komt op zaterdag 2 oktober vanaf 21 uur. Het zijn de «wereld kampioenen» van de oude stijl jazz. We waren erbij toen ze voor de eerste keer in de bunker optraden. Ter wijl het podium vol entoe- siaste Britten stond, zaten er amper zeven mensen te luisteren. Eén ervan was al licht onder de indruk van deze vrolijke troep die niet alleen uitstekende muziek liet horen, maar die ook nog enige show ten berde bracht. De eenzame baard man aan de toog, waagde het om tijdens een of ander Louis Armstrong-stukje het typische keelschrapen van Satchmo na te bootsen. Dat hadden Max en zijn Col lie's ook al gehoord en dra ontspon zich een levendige dialoog van het podium naar de toog (dat rijmt!). De enkele aanwezigen waren

De Voorpost | 1982 | | pagina 23