Paul Snoek wordt herdacht in Sint-Niklaas Apocalypse Now en Rocky voeren algemene rangschikking aan Poëzie op zondagmorgen Poëzie Luk Bastiaens op het orgel in Melsele Michel Delaere stelt tentoon te Zele Een modern sprookje bij teater Klak Fotokursus voor beginners in Beveren Filmkwis van het Willemsfonds Baasrode Paul De Vylder kado bij Wase Kunstkring Kunst in Waas: agenda De Voorpost - 1.10.1982 - 25 Op 3 oktober start de achtste jaargang van «poëzie op zondagmorgen» met een program ma over Paul Snoek die vorig jaar bij een ongeval om het leven kwam. De organisatoren zijn er nooit in geslaagd, ondanks herhaald aandringen, deze gevierde Sint-Niklazenaar in leven naar zijn eigen stad terug te brengen. Nu wordt het onverwacht en veel te vroeg een herdenking van Paul Snoek. Onlangs ver scheen zijn laatste bundel «Schildersverdriet» waarin, hij trefzeker als altijd, zijn vertrouw de thema's van liefde en eenzaamheid in beeld rijke poëzie omzet. A.M. Musschoot, docente aan de RUG, die zijn poëzie uitstekend kent, zal deze populairste dichter van het Waasland opnieuw voor ons tot leven brengen. Zoals steeds kan het pubüèk vooral kennismaken met de gedichten zelf die in een sfeervolle voordracht worden gebracht. «Poëzie op zondagmorgen» is nooit een pro gramma geweest dat geleerde of uitvoerige lezingen over dichters geeft; het wil vooral gedichten zelf aan het woord laten, wil het publiek poëzie in de beste omstandigheden, met een kleine begeleiding, laten genieten en smaken. En voor wie wil naproeven, is er altijd een gratis brochure voorhanden met een keu ze uit de gedichten die hij thuis rustig kan herlezen. Tot nu toe en er werden toch al bijna vijftig programma's gepresenteerd is men er altijd in geslaagd om mensen uit Vlaanderen en dichters van bij ons aan het woord te laten. Met deze krachten van eigen bodem heeft men niet alleen de Vlaamse dichtkunst maar ook de belangrijkste taalgebieden uit de wereldpoëzie ten gehore kunnen brengen. Zonder chauvi nisme, toch een bewijs dat er talent genoeg is... om boeiende programma's te maken. Ook in deze jaargang is er weer afwisseling en ruimte voor ieders smaak. Op 7 november stelt Gwij Mandelinck, de dichter uit de verre Westhoek Watou en win naar van twee akademieprijzen, zijn eigen poëzie voor. Hij brengt een klassiek, rustige poëzie, met aandacht voor het dagelijks lande lijk leven en voor het gezin; deze gedichten worden gedragen door een utopisch verlangen om terug te keren naar rustiger tijden. Op 5 december stelt Miriam Van Hee haar poëzie voor: een subtiele mengeling van reali- teitsbewustzijn en gesluierde weemoed. Zij behoort tot de jongste richting van de nieuwe romantiek in onze poëzie. In het nieuwe jaar, op 9 januari, trekken we met Ludo Abicht naar de Poolse poëzie; meer bepaald maken we kennis met de recente Nobelprijswinnaar Czeslaw Milosz. Ludo Abicht is wel de best geplaatste man om deze belangrijke dichter voor te stellen: hij was lange tijd een kollega van Milosz aan de Berkeley universiteit in California en kende hem van nabij. Op 6 februari spreekt Jozef Deleu, uitgever van het bekende kuituurtijdschrift Ons Erf deel, over zijn keuze uit de Nederlandse po ëzie. Hij is ook de samensteller van de meest verkochte, recente bloemlezing uit onze po ëzie: «Gezinsverzenboek». Een uitstekend ge plaatste figuur om een round up te maken van wat interessant is in de poëzie. Op 6 maart tenslotte spreekt Georgette Hage- doorn over de Nederlandse dichter Martinus Nijhoff. Deze bekende toneelaktrice, regelma tig te gast in onze theaters, heeft de laatste jaren voor Nijhoffs dood (1953) met hem ge leefd. Zijn leven en werk kent zij van dichtbij. Bovendien bezit zij de gave om zijn poëzie op een unieke manier voor te dragen. Al deze programma's zijn gratis toegankelijk en hebben plaats in de foyer van de stads schouwburg te Sint-Niklaas, telkens om 10.30 u. De poëzieliefhebbers zullen ongetwijfeld deze data in him agenda noteren. In het kader van de orgelcyklus 1982 te Melsele orgel in de nationale mu- hebben in oktober 2 koncerten plaats in de Onze- ziekwedstrijd Pro Civitate Lieve-Vrouwekerk van Melsele op het bekende de Hij behaalde ook de medail- La Haye-orgel. Vrijdag 1 oktober koncerteert de le "P™ musica" van het mi" Lokerse organist Luk Bastiaens met werken van P*®*6™ van Nederlandse Bach, Buxtehude en Scheidemann. Veertien dagen r later komt niemand minder dan Stanislas Derie- ÏP won hij de prijs F maeker naar Melsele. Zijn naam staat borg voor een P1^8 cf1~ luisterrijk recital, dat vele Uefhebbers van orgel- s<bwb voor orleflo ?980 muziek naar Melsele moet lokken. viel de eerste Jrije hem te Blijven we echter eerst even dertussen volgde Luk Bas- beurt van de Bachwedstrijd stilstaan bij Luk Bastiaens. tiaens ook klavecimbelstu- Verrept-Brouwers te Ant- afkomstig van Lokeren, dies bij Joe Van Immerseel. werpen, waar hij geboren werd in Ondertussen was Luk te 1957 Aanvankelijk volgde Onderscheidingen zien en te horen op BRT, hij orgelonderricht bij Jo Zijn talent stond borg voor RTB en Radio Espanol. Mo- Van Eet velde aan de muzie- een aantal knappe onder- men teel is Bastiaens leraar kakademie te Lokeren. Al scheidingen in het vak In orgel aan de rijksmuzieka- vlug schakelde hij over 1974 werd hij laureaat van kademie te Antwerpen en naar studies aan het mu- een internationale orgel- de gemeentelijke muzieka- ziekkonservatorium te Ant- wedstrijd voor amateurs te kademie van Geel Hij is werpen waar hij een eerste Lokeren. In 1976 kaapte hij organist aan de HH. An- diploma behaalde bij leraar de stadsmedaille weg voor dreas- en Ghislenuskerk te Stanislas Derie maeker. On- orgel en was eerste laureaat Belsele en promotor van de Konoert vereni ging. Bovendien oefende hij de funktie uit van assis tent van de orgelklas en voordrachthouder aan het konservatori um te Ant-* werpen. Het programma dat Luk Bastiaens op vrijdag 1 okto ber te 20.30 u. in de O.L. Vrouwekerk van Melsele zal ten beste geven, bevat werken van Sweelinck Scheidemann, Buxtehude en J.S. Bach Wie nog geen kaarten kon verkrijgen voor dit kon oert, kan vlug kontakt op nemen op het tel. nr. 775.90.06 of aan de ingang van de kerk. Bestel ook tijdig uw kaar ten voor het recital van Sta nislas Deriemaeker op vrij dag 15 oktober e.k. (wvdv) Ter gelegenheid van de kermisperiode ontvangt de Galerij Dauwe, Oude burgstraat te Zele de kunstenaar Michel De laere, die bekendheid en vermaardheid verwierf met zijn houten wand- skulpturen. Een eerste blik op het omvangrijke oeuvre van Michel Delaere rang schikt hem onder de ab- strakten. Indien men zijn werk van dichterbij gaat bekijken, dan wordt het oppervlakkige weeggeveegd en ervaart men de uiterst fijn en precies geskulpteerde houtpanelen met ver wondering, ontroering en begrip. Als men nog dieper de kunstwerken ontleedt en zoekt wat er schuilt achter de lijn en wat de diepere zin van kromming betekent en waarom er die nauwe lijks merkbare verhe venheid is. Het ant woord wordt gegeven door de materie, het hout zelf, dat leidt naar Michel Delaeres bron van inspiratie bij uit stek: de vrouw. Vroeger schiep hij eerder een to taalbeeld van de vrouw, nu suggereert hij haar, daarbij gebruik makend van de natuurlijke warmte en ongecompli ceerde gaafheid van de materie, die op haar beurt het invallende licht tot haar bondge noot maakt. Michel Delaere werd ge boren te Burvinnee op 12 oktober 1943 en stel de reeds tentoon: De Mu- zeval te Grembergen, te Brussel, Luik, Charleroi en La Louvière. Te Zele kan men zijn werken bekijken van za terdag 2 oktober tot en met 20 oktober 1982. BENO Zaal Netwerk te Aalst opende zaterdag 25.9.1982 zijn deuren voor theater KLAK. Op initiatief van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, pakte dit gezelschap uit met een van haar nieuwe prod uk- ties: «De verdwenen zonnestralen» van Tuur Claes. Prisma '80 is een jonge diaklub in het Waasland, die u zal helpen met weinig theorie en vooral met veel fee* praktijk, hoe u goede dia's I).- en van dia's foto's kunt ma- ken. Het is een klub van en Mt' voor beginners die een slui pt er zal oplichten van wat de i kleurenfotografie te bieden heeft. Men leert niet alleen gla hoe u de plaatjes door mid del van een projektor met een begeleidende klank kimt vertonen, maar ook H| boe u van uw mooiste dia's prachtige kleurenfoto's kunt maken. Tj Door het inrichten van foto- grafische wandelingen be leven vrouw en kinderen eveneens mooie dagen. Op gure winteravonden maakt men u vertrouwt met de projektie van klankdia reeksen in overvloeiing. Stilaan raakt u vertrouwd met de kompositie in de kleurenfotografie. Deze kursus «Van dia naar foto» zal menigeen boeien. Wie kan deelnemen? Iedereen, u hoeft zelfs niet over fotoma teriaal te beschikken. Zij die geen toestel hebben le ren tijdens de eerste bijeen komst hoe zij de verschil lende kamera's en hun mo gelijkheden kunnen onder scheiden, zodat zij later de juiste keuze kunnen ma ken. Zij die reeds een foto toestel bezitten, worden met het gebruik van hun kamera vertrouwd ge maakt. Het is vooral een praktische kursus, dat wil zeggen dat u alles zelf gaat doen, van het bedienen van de kamera tot het maken van een kleurfoto. Het nodige mate riaal en chemikaliën wordt door de klub verstrekt. Programma Bespreking kamera's, len zen, bijbehorigheden. Soor ten films en hun belichting. Kompositie in de kleurenfo tografie. Het maken van op namen. Het ontwikkelen van een diafilm Het inra- men en markeren van dia's. De verschillende soorten van projektie. Het inrichten van een donkere kamer. Het maken van een kleurfo to rechtstreeks van een dia. Bespreking en beoordeling van de zelfgemaakte foto's. Is er een verplichting om lid van de klub te worden? Helemaal niet! De bedoeling van Prisma '80 is, u in te wijden in de geheimen van deze mooie liefhebberij. Vindt u later het werken in klubverband toch interes sant, dan bent u bij Prisma '80 hartelijk welkom. Wat gaat dat kosten? U be taalt slechts een kleine bij drage voor de aankoop van chemikaliën en papier dat u zelf gaat gebruiken. De eerste lesavond en ken nismaking van de kursis- ten heeft plaats op 11 okto ber te 19.30 u in het lokaal vzw De Spiegel, Station straat 28 Beveren. Meer inlichtingen kan men bekomen telefonisch op het nummer 03/777.08.43. Het 8tuk, een modern moraliserend sprookje, verweefde fantasie met hedendaagse werkelijk heid. De kinderen reis den meer naar de hoge witte wolken en de zon samen met de held Hy- poliet Klak, juffrouw Wit wolkje en de weer haan op zoek naar avon turen. Wat in deze première op viel was de verschuiving van een traditioneel s tangpoppenspel naar een meer kreatieve vorm van kinderanimatie. De klown, die fungeerde als levende pop, droeg hier vast en zeker toe bij. Dit aktueel theatergebeuren was dan ook een boeiend schouwspel. In 1976 werd het pop pentheater Klak opge richt uit leden van de jeugdklub Ypsilon. Met een oude poppenkast en een handvol 8tangpop pen begonnen zij hun eerste vertoningen. In middels wijzigde een he leboel en momenteel heeft het theater een ver nieuwde kast, meer pop pen en een 10-tal mede werkers, nl. 2 spel ere, 2 sprekers, 1 klown en de rest zorgt voor de de cors, poppen, belichting en de techniek. Wat zeker aan te stippen valt is de scheppings kracht binnen de groep zelf. Deze jonge mensen maken zelf de decors, de regie en vertonen stuk voor stuk eigen geschre ven werken. «Wij willen de kinderen iets bijbrengen, niet al leen een mooi sprookje vertellen maar hen echt iets leren» aldus Luc Holvoet, woordvoerder van de groep. Ook de heer De Cock Marc, medewerker var de Bond was in zijr schik over dit theater. «Klak brengt ontspan ning die kinderen aan spreekt, daarom hebbei wij hen gevraagd eei namiddag onze telgen t verwennen. Poppenspe is voor theater Klak eei gezonde hobby en dat ii te onthouden.» Aldus d< heer De Cock. Alle organisaties die di aan den lijve willen on dervinden kunnei steeds terecht bij: Teate; Klak, Luc Holvoet Hoogstraat 14, 9232 Gij N.R. Toen Luc Bos mans vrijdagavond rond 19 u in de zaal Casino aankwam waren de eerste kwissere reeds ter plekke, hoewel het hele gebeuren pas te 20 u »ou van start gaan. 21 ploegen zouden het weer tegen elkaar opnemen in deze nationale filmkwis. Zestig vragen stonden hen te wachten die daarenbo ven nog voor het grootste deel tweeledig waren. Na het welkomstwoord van voorzitter Luc Dhaen werden nog enkele putnen van het reglement herinnerd en werden de ploegen voorgesteld. Dat deze filmkwis meer en meer een nationaal tintje krijgt, wordt onderlijnd door het feit dat er nu ploegen zijn uit Antwerpen, Brugge, Gent, Lebbeke, Lier, Temse, Wette ren, Asse en uit het Dendermondse. tiinrit>ik1Sf^Pakkei bi08k°Pen ^er ploegen tels ontvangen. Vele prij- h de 8°IeKonheM d™ zen kwamen ook uit het m M T 1» hiKkeop buitenland: Frankrijk, draaei v 160 000 be- gaan, zyn er gratis abonne- Duitaland. Amerika en Sbmte ar T menten °P filmtijdachriften zelfs Noorwegen. De hoofd- ÏStSih i 20(1,8 Cinema Magazine, trofee van dit gebeuren mïïT tetam fUmffs,1"a'8 Pita en Televisie, Ciné Re- blijft echter nog steede de H^'; ™6' Baaeroodae Oscar; de «Hen- FuS^henSn "S"! en ""d"™ V0021» z»» 8r «d >7', een speciaal voor deze S°ge^Uren. He van filmboeken te winnen, gelegenheid ontworpen faternationaa'. FÜmfeetiva1 aoundtracis. en van RTL beeld van beeldhouwr rtïP ,0? geven mochten de inrichters een Henry De Bruyne. twee Dendermondse aantal heuse regisseursze- Stipt acht uur werd de Buggenhout. Vijfentwintig jaar KSA. Het trommelkorps mocht niet ontbreken. vh Dendermonde. De Speelschare Clemens non papa. (c) eerste vraag op de k wissers afgevuurd en blijkbaar iedereen wist Peter Finch te herkennen. Meerderen struikelden over het her kennen van de film waaruit de opname kwamnamelijk «Raid on Entebbe». The Guns of Navarone, Satur day Night Fever, Nancy Al len, Fitzcaraldo en Klaus Kinski brachten reeds eni ge afscheiding. De stem van Laurence Olivier bleek minder problemen te schep pen. Toen men via Abel Gance, The Awakening, The Godfather Part n, Georges Delerue, L'Adoles cente, Goldfinger, Gena Rowlands, Logans Run en Topkapi aan de vijftiende vraag was aanbelang, kon men reeds enige aftekening bemerken. Apocalypse Now had nu 29 punten op dertig samen met Rocky uit Antwerpen. De twijfelaars volgden op 26 punten en The Rope op 23. De Zombies van Rik Raemdonck bleken blijk baar hun draai niet te vin den want tot eenieders ver bazing hadden zij slechts 19 punten weten te ver garen. De tweede reeks van vijf tien vragen zou voor hen echter een stevige come back betekenen. Michel Le grand, Norman Jewisson, Claude Goretta, en enkele vragen over Stanley Kub rick heten hen toe in deze reeks twintig punten te sco ren. Apocalypse Now stond nog steeds aan de leiding met 59 punten en had Roc ky van zich afgeworpen zij het slechts met één luttel puntje. The Rope was on dertussen derde geworden met 49 punten gevolgd door De Twijfelaars met 48 Tora Tora Tora van Karei Hermans stond stevig op de vijfde plaats maar de Zom bies naderden met hun 39 punten tot op 6 punten van hun rivalen. Spanning te over dus ondanks het feit dat de twee koplopers blijk- Een dubbele zeefdruk in verschillende kleuren van de bekende schildergTafikus Paul De Vyl der uit Elversele krijgen de leden van de Wase Kunstkring kado. Een geschenk mag je 't immers noemen als je slechts 250 frank hoeft te betalen voor je lidmaatschap en daarboven op nog dubbele premieplaat van De Vylder ontvangt. De leden kunnen hun bijdrage stor ten op rekening 752-1367333-40 van de Wase Kunstkring of op rekening 000-0618344-66 van penningmeester Gilbert Van Bel, Baens- land 41 in Sint-Niklaas. «De Vylder schijnt een demystifikatie van het kunstcircuit, als een gemakkelijk aanwijsbare vorm van laat-kapitalistische exploitatie, te beogen», aldus een beoordeling van het werk van de nu veertigjarige leraar aan de Sint- Niklase akademie. W.V. Het Galakoncert, georganiseerd door Kunst In De Stad, vindt plaats in de Stadsschouw burg van Sint-Niklaas op 12 oktober 1982. om 20ul5. Op het programma werken van Corel- li, Haendel, Locatelli en von Weber. Werken hieraan mee: Guy De Mey, tenor; Walter Boey- kens, klarinet; en het kamerorkest Capella Di Archi. Prijzen der plaatsen: 400, 275, en 150 frank. Galerij De Nieuwe Tijd, pakt dit weekend uit met een tentoonstelling door Roger Raveel. De opening voor deze tentoonstelling, vindt plaats zaterdag 2 oktober te 20u30, en de inleider is kuituurattaché Jan Bral. Het adres en de openingsuren: Prins Alberstraat 60 in Sint-Niklaas, elke dag van 12 tot 19 uur, behalve maandag en dinsdag. De bedoeling is, met deze tentoonstelling een ruim pubhek de weg te doen vinden naar Galerij De Nieuwe Tijd, hier worden dikwijls zeer interessante tentoonstellingen georganiseerd, maar het pubhek blijft weg. Roger Raveel is zeker een blikvanger, wat men er ook van mag denken: niet iedereen kan zijn werk appreciëren, toch is het zeker interes sant een kijkje te gaan nemen, en kennis te maken met Galerij De Nieuwe Tijd en zijn initiatiefnemers. E.D. baar niet meer in te halen waren. Men heeft echter reeds meerderen zien sneu velen. Tijdens de pauze kregen de kójkiustigen ook de kans even de kwismikrobe te voe len via de zaalkwis. Hen werd de hoofdaktrice ge vraagd uit Lili Marleen (Hannah Schygulla), Tar- zan the Ape Man (Bo De- rek), Grease (Olivia Newton John), Cat People (Natasja Kinski) en Lady Chatter- ley's Lover (Sylvia Kristel). De inrichters kregen 115 antwoorden waarvan we U nu reeds kunnen zeggen dat er geen enkel foutief bij was zodat de gelukkige winnaars nu op de tweede avond door het lot zullen worden bepaald. Zij mogen kiezen uit de prachtige prij zen die ook aan deze zaalkwi8 verbonden zijn. Toen kwamen de dertig laatste vragen van de eerste avond. Men vroeg onder meer naar Antoine et Sébastien, Sauve qui peut la vie. Ro bert Powell, Heavens Gate, Claude Brasseur. La guerre des polices. Private Les sons. Fons Rademakers, El mo Lincoln (de allereerste filmtarzan). Die Falschung, Marisa Berenson (uit Kub rick's Barry Lyndon), Alex (de voornaam van het hoofdpersonage uit A clockwork orange). History of the World part I, The incredible Sarah (Glenda Jackson) en Popey Doyle en The Conversation. Toen de tussenstand gegeven werd hield iedereen de adem in. Dat Apocalypse Now en Rocky zo ver zouden uitlo pen had wel niemand ver wacht. Niet één zwak punt in deze twee ploegen. Apo calypse Now leidde nog steeds met één punt voor Rocky en had reeds 86 pun ten in de wacht gesleept De eerste van het achter volgend peloton had 74 punten (The Rope). De Twij felaars hadden er 67 en de Zombies hadden intussen Tora Tora Tora bijgebeend. Beide ploegen hadden 65 punten De rode lantaarn ATB De Natuurvrienden, had slechts 28 punten op dag ogenblik. Kwam dan de eindspurt van deze eerste avond. Een werkeüjke nek aan nek-ra- ce tussen Apocalypse Now en Rocky. Zouden Paul Ver hoeven, Rogier van Otter- loo. Melody in Love, Hubert Frank, Dominique laffin, Michel Galabru, Scatman Crothers, John Byrum, An American Werewolf in Lon don. The üttle shop of hor rors en het Overlook Hotel voor afscheiding zorgen tussen de beide koplopers? De kijkers hadden hen in de gaten en misschien werd hier en daar wel een wed denschap afgesloten. On dertussen had kwismaster Luc Bosmans een heel moeilijke vraag bedacht. Een geluidsfragment uit de film White Heat met James Cagney leek hem de moei lijkste vraag van de avond en hij beloofde ook aan de ploegen die dit wisten gra tis bioskoopticket8. De ploe gen waren echter sterker dan vermoed en het kostte hem 18 gratis tickets. De einduitslag vindt U hieronder. Merkwaardig is wel het feit dat het de eerste keer is in het bestaan van dit kwistornooi dat geen enkele ploeg en .pok de jury er in slaagde een solo te scoren De vragen bleken dan uiteindelijk toch even wichtig uitgebalanceerd te zijn zodat toch iedere deel nemer aan deze filmkwis aan zijn trekken kon komen. Voor vrijdag 1 oktober belooft de strijd alvast spannend te zijn. Nut al leen om de eerste plaats maar ook in het achtervol gend peloton De winnaar is hoegenaamd nog niet ge kend. Dat het tussen Apo calypse Now en Rocky zal gaan, daaraan durft mo menteel niemand meer twij felen. Men weet echter nooit. Maar men moet de realiteit onder ogen zien. De strijd zal spannend zijn en indien hij zo sportief ver loopt als op deze eerste avond, zal de spanning te snijden zijn en deze derde filmkwis uitgroeien tot een absolute topper. Supporters en filmlief hebbers zijn van harte wel kom op 1 oktöber te 20 uur in de zaal Casino, Scheeps werf straat te Baasrode, waar de toegang kosteloos 8tand na de eerste speela vond 1. Rocky (114 punten op 120); 2. Apocalypse Now 113; 3. The Rope 94; 4. De Zombies 90; 5. De Twijfe laars 86; 6. Tora Tora Tora 82; 7. The End en Atea 76; 9. Rosebud 75; 10. Varo 70; The Warriors 70; 12. Nightclub 79 68; 13. Wettra 62, 14. De Boelopers 60; 15. Jabberwocky 55; 16. Val 53: 17. De Simplisten en Help 42; 19. ATB De Na tuurvrienden 41; 20. Elckerlyck 38; 21. De Jon ge Natuurvrienden 33.

De Voorpost | 1982 | | pagina 25