Sociaal Centrum Dendermonde plechtig ingewijd Ziekenhuisbiblioteken krijgen gestalte in het Waasland N.S.B.-dag te Wieze Güzegem met heel wat socio-kulturele akkommodatie Nieuw bij het Rode Kruis en m.m.v. Kiwanis Waasland Aalsterse Vriendenkring-Officieren dertig jaar! De Voorpost - 1.10 1982 - 27 Zaterdag werd in Dendermonde in aanwezigheid van de top van het Algemeen Christelijk Vakverbond (ACV) het Pater Ruttencentrum plechtig ingewgd. Een gebeurtenis waarvoor heel wat belangstelling uit de syndikale middens kwamen opdagen en waarop ACV-voorzitter Jef Hout- huys een op zyn minst merkwaardige toespraak hield. J waarna deken Van Ruyskensvelde de kruistekens die de nieuwe lokalen zullen sieren, zegende. Plaatselijk ACV-voorzitter Jozef De Bonte had de aan gename taak deze vele vooraanstaanden te mogen verwelkomen. Hij deed het zeer uitgebreid door ieder een met naam en funktie te vernoemen, daarbij het ri lt. siko lopend iemand te ver geten, maar in de loop van de plechtigheid zou hij, daarin flink bijgestaan door sekretaris Lucien Willems die met zijn alomgeroemde scherpe blik al spoedig in de gaten had dat er meer aanwezigen waren dan er op het lijstje van de voor- S? zitter stonden ingeschre ven. Jozef De Bonte bracht verder in herinnering dat het elf jaar geleden was dat het Sociaal Centrum aan het Vestje werd geopend W en dat het toen ook Jef Houthuys was die bij de j plechtigheid was betrok ken. Het feit dat men zich genoodzaakt zag aan dit nog recente gebouw een nieuwe vleugel toe te voe gen, is een overduidelijk bewijs van de leefkracht, de groei naar vorm en in houd van het ACV, aldus een fiere voorzitter die daarop zijn nationale voor- zitter verzocht het woord te 5® j voeren. Vgf redenen Voorzitter Houthuys roem de eerst en vooral de prach tige nieuwe lokalen en her innerde zich nog zeer goed dat hij een tiental jaar gele den naar Dendermonde was gekomen om er een sociaal centrum in te huldi gen. Het lijkt wel of het gisteren was, zo vervolgde hij zich daarbij de vraag stellend wat er in Dender monde wel aan de gang kon zijn? Toch is de bouw van deze tweede vleugel voor hem een welgekomen aan leiding om te praten over een van de levensbelangrij ke sektoren van ons hele ekonomisch herstel: de bouwsektor die sterk onder de krisis te lijden heeft en misschien wel het meest van allemaal getroffen wordt. De bouw is evenwel de levensadem, een ken merk van vitaliteit, het is de hoeksteen van de werk gelegenheid en bouwen moet kunnen geschieden in een klimaat van wederzijds vertrouwen. Men mag, al dus Houthuys, het woord bouwen niet al te materia listisch opvatten. Bouwen wil niet alleen zeggen ste nen op elkaar leggen, maar het wil evenzeer zeggen vormen van mensen tot vakbekwame krachten, tot mensen die in deze wereld voor elkaar iets veil heb ben, het is ook bouwen aan een gezin, aan de maat schappij, aan een organiza- tie. Het nieuwe gebouw, zo vervolgde Houthuys, is in de eerste plaats een huis voor de arbeiders, voor de zwaksten van onze maat schappij die er terecht moeten kunnen. Zij moe ten hier de levenskracht kunnen vinden die hen el ders niet wordt gegeven. In dat verband bracht hij een korte maar passende hulde aan Lucien Willems die in Dendermonde heeft getim merd aan de weg en de toekomst schitterend heeft voorbereid. Bouwen wil ook zeggen dankbaar zijn. Dit centrum kreeg niet voor niets de naam Pater Rutten Centrum, naar de grote voorvechter van de syndikale aktie. Deze «wit te generaal» zoals hij door zijn tijdgenoten werd ge noemd, heeft zich ingezet om de arbeiders te vereni gen en op zichzelf te staan. Het bewijs dat men de naam van deze pionier heeft gekozen, duidt op een dankbaarheid. Het ge bouw is ook een overduide lijk bewijs van het vertrou wen. Want in 1964 telde het ACV in het Dender- mondse 25.000 leden. Nu zijn er dat 37.000 gewor den. Geen wonder dus dat men de diensten sterk dien de uit te breiden en dus moest uitkijken naar een aantal nieuwe lokalen. Deze sterke ledenaangroei is ook een bewijs van de geloofwaardigheid van de vakbeweging. Houthuys onderstreepte trouwens dat de arbeiders meer dan ooit een behoefte en nood heb ben aan syndikalisme. Op de vierde plaats is dit ge bouw een bewijs van de dienstbaarheid. Het ACV, zo beklemtoonde spreker, is er voor de arbeiders en om hen bij te staan in hun vele problemen. Dat is pas dienstbaarheid. Maar dienstbaarheid is ook ar beiders vorming geven en dat zal allicht in deze loka len gebeuren. En tenslotte is dit gebouw een uiting van de strijdvaardigheid. Het is deze strijdvaardigheid die de arbeiders in deze krisis- tijd nodig hebben. Maar onze belangrijkste taak, al dus Houthuys, ligt erin de jeugd nieuwe hoop te ge ven op een toekomst die perspektieven biedt. Dat is onze taak, de weg voor on ze kinderen nu reeds klaar maken, ervoor zorgen dat de werkloosheid voor de jongeren geen verbittering wordt. Geschiedenis Lucien Willems mocht dan in zijn gekende recht streekse stijl de geschiede nis van het sociaal centrum schetsen. In 1965 betrok het ACV nog zeer oude gebouwen in de Bogaert- straat, maar de beweging Met 13 lokalen voor 2608 inwoners (cijfers 31.12.76) komt Gijzegem qua socio-kulturele akkommodatie op de derde plaats in de reeks Aalsterse deelgemeenten. Na Baarde- gem en Herdersem. Eén lokaal wordt door de studiedienst «Aalst 2000» gekatalogeerd als „akkom modatie voor verenigings- en gemeenschapsleven zon der zaal»: het lokaal van de paters oblaten in de Kerk straat. Het wordt gebruikt voor vergaderingen en zit dagen van sociale diensten als de Christelijke Mutuali teit en de Chr. Arbeiders beweging. De parochiale zaal op de Dekkersweg beslaat 170 m2 en staat open voor alle pa rochiale organisaties. Met een vast podium van 63 m2 is het tevens een toneel zaal. Er is verder een keu ken zodat er koffietafels en eetfestijnen kunnen plaats vinden. Zalen voor feestelijkheden en manifestaties zijn de twee cafés en het gebouw van bet sport en rekrea- tiecentrum die samen met de jeugdverenigingslokalen iets minder dan de helft van het totale lokalenaanbod ve rtege n woordigen Grootste feestzaal is alvast die van «De Uil» (570 m2). Over het gebouw van het sport- en rekreatiecentrum is reeds heel wat inkt ge vloeid. Het is eigendom van de stad en werd in koncessie gegeven... Het wijkkomitee maakt er ok- kasioneel gebruik van. Café «De Nieuwe Bond» in de Stationsstraat heeft een zaaltje van 60 m2 waarin feesten worden gegeven. De «jeugdverenigingsloka len» bestaan uit meerdere kleine lokaaltjes. Het Chi- rolokaal Popov in de Den- derstraat heeft drie optrek jes van elk 20 m2, het Chi- rohuisje Jopa op de Dam- kouter heeft 3 vergaderka mertjes en jeugdhuis Stone in de Stationsstraat be schikt over twee lokalen. De oorspronkelijk vrije St.-Jozefboekerij werd overgenomen door de stadsbiblioteek en het fi liaal werd overgebracht naar de eerste verdieping van het dienstcentrum aan het Kerkplein. Turnzaal en refter van de rgksbasisschool in de Meertstraat staan op zater- en zondag open voor verenigingen en organisa ties. De gemeentelijke lagere school op de Damkouter stelt de 390 m2 grote turn zaal open voor de vrouwen- tumklub en de balletklas. Dé zaal bij uitstek is de volledig technisch uitgerus te toneel-feestzaal van het St.-Vincentiusinstituut in de Stationsstraat. Met haar 731 m2 de grootste van Gij zegem. Er is geluidsinstal latie, filmapparatuur, film doeken, enz... doch de zaal ligt op de verdieping dat de toegankelijkheid wel be moeilijkt. Deze zaal staat niet open voor verenigin gen. Wel heeft de parochie er een voetje binnen. Het instituut beschikt verder over twee turnzalen. LH nam een zo hoge vlucht dat men diende te verhuizen naar ruimere lokalen. In 1971 werden dan op de Ou de Vest, in de volkse buurt van Dendermonde, de nieuwe gebouwen van het sociaal centrum geopend. Men rekende er toen mee dat men voor het leven had gebouwd, maar elf jaar la ter is men al toe aan de opening van een tweede vleugel en misschien zal men over tien jaar weer aan de slag moeten gaan. Het is inderdaad een bewijs van de vitaliteit van het ACV hier in Dendermon de. Willems onderstreepte dat men voor de bouw van de nieuwe vleugel een be roep heeft kunnen doen op mensen die liefde hebben voor hun vak. De afwer king van het gebouw is er een duidelijk bewijs van. Terloops haalde hij aan dat er voor de syndikale bewe ging in de toekomst allicht nog een nieuwe taak ligt weggelegd. Immers, de vrijetijd neemt steeds meer en meer toe en ook op dat terrein moet het ACV zijn begeleidende en vormende opdracht aankunnen. Tot slot nodigde hij deken Van Ruyskensvelde uit om de kruisbeelden te zegenen en vroeg hij de genodigden om de nieuwe gebouwen te willen bezoeken om elkaar dan weer te zien op de vijfde en hoogste verdie ping waar een receptie werd aangeboden. Uitgebreide dienstenverlening Op het gelijkvloers van het sociaal centrum Pater Rut ten vindt men natuurlijk een bureau terug waar men alle inlichtingen kan krij gen. Agnes Herwege zwaait daar de figuurlijke skepter. In werkelijkheid is ze er de charmante gast vrouw. Verder vindt men er ook Ultra Montes, de Christelijke Centrale voor Dendermonde. Veel aanwezigen op de opening van de nieuwe vleugel van het pater Ruttencentrum. (v) Dendermonde. Nationaal ACV-voorzitter Jef Houthuys en sekretaris Lucien Willems luisteren met aandacht naar de deskundige uitleg over de computerzaal, (v) de Openbare Diensten, een vergaderzaal, het kantoor van de verzekeringendienst en een lokaal voor dienst betoon. Op de eerste ver dieping vindt men het se- kretariaat van de verbonds- sekretaris en de Christelij ke Centrale voor vervoer en kommunikatiemidde- len, de rechtskundige dienst en het archief. Ver der ook de dienst onderne ming. pers en propaganda. jeugd, werkzoekenden en een biblioteek. Op de tweede verdieping is de Centrale van Textiel en kledingbewerkers van Bel gië gevestigd, heeft de boekhouding een plaats ge kregen, zit de Landelijke Bedienden Centrale en is ook de bijdragedienst, de werkloosheidsdienst, de computerzaal en de Chris telijke Centrale Hout en Bouw. De derde verdie ping wordt ingenomen door het Algemeen Chris telijk Werkersverbond met zijn vele diensten, waaron der ook de verschillende bewegingen, die ook nog een deel van de vierde ver dieping bezetten. Op de vijfde verdieping zijn er dan nog een aantal vergaderlokalen en is de kafetaria voor het perso neel. Drie decennia terug, enkele jaren na de tweede wereld brand, richtten een aantal moedigen de «Vriendenkring der Aalsterse Officieren» op. Onder hen Willy Mertens, Frans De Pelsmaecker en Arthur D'Haese, er nog steeds b(j. Kapitein Mertens en de huidige bestuursploeg werden dan ook door burgemeester D'haescleer in het Pieter Coecke-kabinet ontvangen ter gelegenheid van hun dertig jarig bestaan. In zijn gelegenheidstoe spraak verleden zaterdag voormiddag herinnerde de burgemeester aan zijn uit varen tegen Aalsterse pro minenten wegens hun ge ringe belangstelling voor vaderlandse plechtigheden waarbij delegaties van Aal sterse officieren hem steeds een riem onder het hart staken. Momenteel zijn, om begrij pelijke emotionele rede nen, veel jeugdigen aller gisch aan leger en bewape ning. Angstwekkend inder daad het «lange-termijn NATO-defensieplan», aan het scenario van een waar schijnlijk geachte oorlog tegen de Sovjet-Unie en aan de «flexible response strategie» die de mogelijk heid impliceert naar kern wapens te grijpen wanneer konventionele wapens het niet (meer) doen. Angst daarvoor is begrijpe lijk en de geringste stap voor ontwapening ware zeer welkom doch dan niet éénzijdig doch werderzijds. De Cubakrisis heeft af doende bewezen dat geen andere taal begrepen wordt dan die van de angst van beide groten onderling. Dank zij die angst kennen we nu straks 40 jaar vrede. Zo lang de menselijke mentaliteit niet afdoende verandert blijven we bloot staan aan mensonterende barbarij, aan agressiviteit allerhande, hebben we en kel te kiezen tussen de pest en de cholera. De vredes beweging is iets goed doch reële waakzaamheid blijft alleszins geboden. De bij drage die de vereniging van Aalsterse Officieren daar bij verleent geniet dan ook alle respekt van het stads bestuur. Wellicht komt er eens een betere tijd, een tijd waarin officieren gaan deweg overbodig worden. LH Bij het Rode Kruis bestaat al sinds 1937 een dienst ziekenhuisbiblioteken. Een prachtig initiatief; zo kan de zieke nog wat zin geven aan zijn verplichte rust. In Vlaanderen hebben al 137 instellingen (algemene ziekenhuizen, rusthuizen, revalidatiecen tra, psychiatrische klinieken en een militair hospi taal) hun deuren geopend voor het biblioteekkarret- je. Als alles naar wens verloopt zal het Rode Kruis, afdeling Sint-Nikiaas binnen een jaar nog vijf nieu we, Wase kandidaten aanbrengen. Maria Middelares bijt de spits af. Daar start men deze week al met het experiment. Nu ja, experiment; de biblioteek die deze kliniek met enkele be roepskrachten vergeefs op poten trachtte te krijgen, was wellicht eerder een experiment. De tweede instelling op het lijstje is de stadskliniek van Sint- Niklaas. De stadsbiblioteek zou morren hierom. Het Rode Kruis wil graag meewerken met deze officiële biblioteek, maar omgekeerd liggen de zaken heel anders. In Sint-Gillis zijn er geen remmende neven intriges. De algemene kliniek Sint-Helena krijgt er waarschijnlijk dit jaar nog een biblioteek. Ook in Temse zou er belangstelling zijn. Naast de Sint- Annakliniek van Beveren hangt nog een groot vraagteken. De 37 kersverse en keurig opgeleide vrijwilligers kunnen alvast aan de slag. Tussen de vele uitschieters op de Wieze oktoberfeesten neemt de NSB-plechtigheid van de eerste maandag beslist een bijzondere plaats in. Om 10.30 uur verzamelden in de Halle C minstens 1.200 N.S.B.-ers, en ruim 70 vlaggen, waaronder twee Ameri kaanse, werden in de optocht naar het oorlogsmonument op het kerkhof meegedragen. Daar vroeg de h. Merciers een vrome gedachte en een minuut stilte voor de ge sneuvelden van de beide wereldoorlogen en tevens voor de onlangs ontvallen nationaal voorzitter Van Hove. Nadien werden er bloemen neergelegd aan het monument: door de nieuwe nationale voorzitter Liboton, door de provin ciale voorzitter Van box- tael en vanwege de afdeling Lebbeke door de h. Van Biesen. Plaatselijk voorzit ter Pieters deed hetzelfde aan het graf van oud-voor zitter Boquez. Als symbool van vrede werden toen een paar witte duiven losgela ten en met een roerend «Te Velde» werd de herdenking besloten. Voorzitter Merciers dankte alle aanwezigen en stelde hen als voorbeeld voor de niet-opgekomen afdelin gen; hij achtte zich geluk kig om de blijde intrede van de nieuwe voorzitter en zei woordelijk: «De Bond leeft nog» wat hij demonstreer de aan de hand van enkele statistieken over de jaarac tiviteiten. Hij besloot wel energiek met de wens «Moge U allen nog lang en gelukkig leven! Leve de N S B. Leve de nieuwe president en Leve België!» Het slotakkoord kwam van de h. Liboton. Deze achtte zich ontroerd door de plechtigheid te Wieze, maar vreesde de taak van zijn voorganger, wijlen de h. Van Hove Simon, moei lijk te kunnen voortzetten. Toch belooft hij zijn beste krachten te zullen wijden aan het stoffelijk en moreel welzijn van de NSB-ers en bezwoer hun eendrachtig te blijven. Na de spreekbeurten wer den enkele verdienstelijke NSB-leden met dankwoor den, bloemen en geschen ken bedacht. Het was stilaan tijd gewor den om de inwendige mens te versterken en te verfrissen. En dan was er namiddagstemming met animator Jean Monet, zelf zoon van een NSB-er die de Beierse orkesten op sleeptouw nam voor enke le uren pret en verzet met liedjes uit de oude en de nieuwe doos... JVL Censuur In openbare bibüoteken heb je de keuze uit zo'n 40 a 70.000 boeken. Het Rode Kruis doet het met heel wat minder en dat is begrijpe lijk. Ten eerste is het finan cieel niet haalbaar om zo veel boeken aan te kopen en ten tweede ontleent een ziekenhuisbiblioteek haar boeken aan een sterk wis selend publiek. De kliniek Maria Middelares b.v. stelt gemiddeld 6.000 opnamen per jaar, beschikt over een 235 bedden en men ver wacht dat ongeveer één vierde van de patiënten een bezoekje van de mobiele biblioteek op prijs zal stel len. 800 boeken per instel ling, waarvan er elke vier maand vierhonderd wor den uitgewisseld met ande re instellingen, dat vonden de initiatiefnemers een re delijk cijfer. Niet alle boeken zijn na tuurlijk geschikt voor alle patiënten. Evenmin als je iemand die morgen op de tafel moet een boek met pijnlijke beschrijvingen van één of andere ziekte erin geeft, bezorg je een kind een roman vol gore brutaliteiten. Om niet die vergissing te begaan heeft het Rode Kruis een kleu- rensysteem ingevoerd. Een blauwe halve cirkel b.v. wijst op 'gevormde volwas senen' niet op 'een boek van een verhakkeld libe raal' een zwarte cirkel duidt op mèdisch of moreel voorbehoud. Vanzelfspre kend heeft men al eerder, bij de keuze van de aan te kopen boeken een zekere censuur of noem het posi tieve selektie doorgevoerd. Romans die té veel uitwei den over ziekte en dood, beroepsfouten van artsen behandelen of een ernstige kritiek formuleren op het medische milieu, worden geweerd. Verpleegstersro mans waarin verpleegsters en dokters vaak meer met elkaar dan met de patient bezig zijn en pornografi sche drollen, maken geen werk van deze vrijwilligers schijn van kans. Een poli- niets, de eerste 800 boeken tieke censuur is er niet. voor Maria Middelares Elke strekking, elke ge- hebben meer dan 80.000 loofsovertuiging ook, kèn. frank gekost. Dat terwijl de Voor wat betreft het aan- afdeling Sint-Niklaas het zo deel van de verschillende al financieel erg moeilijk literaire genres heeft de heeft. De samenwerking Rode Kruisdienst zich ge- met de serviceklub Kiwanis bazeerd op statistieken. Waasland is echter een uit- Romans halen dus met een stekende formule geble- aandeel van tachtig procent ken. Na haar stichting in de bovenhand, poëzie 1974 zette de klub zich var.- i komt, spijtig genoeg, nau- uit haar sociale doelstellin- welijks aan bod. Boeken gen vooral in voor door de met een groot lettertype jeugdrechter geplaatste zijn ruim aanwezig. pleegkinderen; in '80 liet men bij 17 andersvaliden, Menselijk kontakt alleenstaanden en bejaag Eric Memy, uiterst aktief den noodoproepsystemen bij de plaatselijke Rode aanbrengen. Nog een extra Kruisafdeling, meent dat achttal zijn gepland. De de ziekenhuisbiblioteken medewerking bij de recent nog een andere funktie. gehouden R.V.A.-jobinfo- hebben dan het louter ver- beurs die zij evenweK schaffen van leesvoer: «Het minder geslaagd noemen menselijk kontakt dat on- was een laatste Kiwani- vermijdehjk en gelukkig sinitiatief «Nu staan wij maar samengaat met de voor een nieuwe op- boekbedeling is misschien dracht», vindt Kiwanis- nog belangrijker». Memy woordvoerder dr. Van Ti- vermoedt dat deze twee ob- chelen, «de samenwerking jektieven in officiële instel- met het Rode Kruis van lingen niet altijd zomaar Sint-Niklaas maakt het ons samengaan: «Als een pa- mogelijk een nieuwe groep tiënt aan één van onze vrij- mensen ter hulp te komen, willigsters vraagt: zet u Niemand zal wel uitkijken wat, laten we een beetje naar een opname in een praten, dan is dat o.k. Zij ziekenhuis, hoe goed ook zijn niet gebonden aan een dat ziekenhuis is uitgerust, tijdsschema, zeggen niet hoe vriendelijk ook het om twee of om vijf uur van: personeel er is. Het nut van sorry, ik moet gaan. Wij een ziekenhuisbiblioteek maken tijd voor een ge- hoef ik dan ook niet verder sprekje. De vrijwilligers te motiveren. Vrijwilligers krijgen hiervoor zelfs een hebben wij niet, maar wij aparte opleiding. Het is willen wél graag de finanri- b.v. noodzakelijk dat zij ële leemte die na de eigen met overdreven opgewekt bijdrage van de kliniek nog_ gaan doen of medelijden overblijft, opvullen». laten blijken, dat zij geen De koöperatie zal zelfs niet uitspraken doen over de tot deze service beperkt ziektetoestand van de pa- blijven, tiënt. Het beroepsgeheim bindt ook de Rode Kruis- Ik vermeld nog dat je met medewerker. Diskussies onbeschadigde boeken ter- over wijsgenge, godsdiens- ec^I kan op het kontakt- tige en politieke onderwer- adres van het Rode Kruis, pen worden het best ver- Parklaan 2, 2700 Sint-Ni- meden. Enzovoort». klaas. En kost het waardevolle DE BOCK

De Voorpost | 1982 | | pagina 27