5f Vrijwilligerswerk in Groot-Dendermonde Basiskursus «filosofie» in Netwerk te Aalst Aalsters «Rouwcentrum» unicum in ons land Si Boeiend en praktisch vademecum GEVRAAGD 3 COMMERCIËLE BEDIENDEN voor buitendienst SOCIAAL DIENSTBETOON VAN NORBERT DE BATSELIER, VOLKSVERTEGENWOORDIGER STADSBESTUUR SINT-NIKLAAS Bericht aan de bevolking Tweede Zilverpandfeesten te Dendermonde Mevrouw Eeckhout uit Erpe-Mere wint Tunesië-reis Hamse dansclub Sjiwa start tiende seizoen 2 -1.10.1982 - De Voorpost Hoe vaak stellen we by ons zelf de vraag niet wie er achter welk vrijwilligerswerk schuil gaat, op welk terrein ze aktief zyn en vooral waar men deze mensen kan bereiken. Met dat doel werd door een 19-tal vrijwilligersorganisaties van alle ideologische strekkingen de idee opgevat een vademecum samen te stellen waarin een overzicht wordt geboden van hun aktiviteiten. Men vindt er ook nuttige adressen in terug, zodat deze brochure, die werd opgevat als een losbladige fardé, een vaste plaats verdient in de huiskamer van allen die zich van ver of dichtby betrokken voelen by het vrijwilligerswerk, de inzet voor de medemens. We hebben het dan meer bepaald over geneesheren, verenigingen allerhande, jeugdbewegingen, individuen, kortom over iedereen die bekommerd is om bet wd-zyn van zyn naaste buur of verre vriend. Tijdens een perskonferen- tie onderstreepte h. Rogge man, voorzitter van Tele- dienst Dendermonde, dat men met de publikatie van deze map heeft willen be vestigen dat er in Dender monde op het vlak van het vrijwilligerswerk heel wat wordt gepresteerd. Hij voegde eraan toe dat het vrijwilligerswerk in de bre de lagen van de bevolking minder gekend is, omdat «we geen grootse dingen verrichten», aldus spreker die vervolgens het welzijns werk in onze huidige sa menleving situeerde. Wij zijn heel sterk geakseerd op alle soorten van maat schappelijk welzijn, maar dat leidt vaak tot een twee voudig gevaar: bureaukra- tie en funktionalisme. Maar al te graag willen wij inderdaad alles herleiden tot het funktionele en alles wat daar niet meer aan beantwoordt, wordt geban nen. Wat de bureaukratie betreft, daar heeft ieder van ons in zijn leven wel eens kennis mee gemaakt. Maar er is nog een derde en allicht groter gevaar: de technokratie die onze sa menleving stilaan onmen selijk aan het maken is. Denken we maar eens aan de automaten waar we steeds tegen opbotsen, de onpersoonlijk rinkelende kassa's in grootwarenhui zen, enz... De mens telt steeds minder en minder mee in deze maatschappij. Het is tegen deze weinig rooskleurige achtergrond dat men het vrijwilligers werk moet situeren. Het is aanzet tot huamnizering van onze samenleving. On dertussen staat men zover dat het vrijwilligerswerk in onze samenleving een vaste plaats heeft ingenomen, naast de spontane hulp van mensen aan elkaar. Dendermonde. Zij zetten zich in voor hel welzijn van de medemens, (v) Entoesiasme en inzet De vrijwilliger kan men si tueren enerzijds tussen de niet-formele hulp van vrienden, buren of familie leden en anderzijds de georganizeerde en metodi- sche hulp van be roepskrachten. Men kan rustig stellen dat het vrij willigerswerk in deze krisis- tijd meer dan op zijn plaats is: enerzijds kunnen heel wat diensten, prganizaties en aktiegroepen de mede werking van vrijwilligers best gebruiken, sommigen zouden zelfs hun werking moeten opdoeken zonder het entoesiasme en de inzet van vrijwilligers en ander zijds hebben veel mensen in onze samenleving meer vrije tijd of krijgen geen kansen tot participatie aan het arbeidsproces en zoe ken naar een zinvolle inzet voor de medemens. Tegen deze achtergrond situeert zich de informatiefarde over vrijwilligerswerk in Groot-Dendermonde, die voorzitter Roggeman het resultaat en de vrucht noemde van de samenkom sten van de Dendermondse vrijwilligersorganizaties. Hij voegde er nog aantoe dat deze fardé vooral door toedoen van Teledienst tot stand is gekomen. Het was immers Teledienst dat alle Dendermondse vrijwilli gersorganizaties die kliënt- gericht werken, uitnodigde op een bijeenkomst. De respons was biezonder po sitief te noemen. Was het de bedoeling in de eerste plaats met elkaar kennis te maken, dan groeide gaan deweg de behoefte om ge meenschappelijke akties te ondernemen om het vrij willigerswerk te ondersteu nen. Uit de gesprekken kwamen overduidelijk deze twee doelstellingen naar voor. Besloten werd dan ook het vrijwilligerswerk meer kenbaarheid te ge ven. Er kwam een werk groep tot stand die zou in staan voor de samenstelling van het vademecum dat thans voorlicht. Praktisch opgevat De bedoeling van deze in formatiefarde was de orga- nizaties met vrijwilligers meer bekendheid te geven, zodat de map een hulpmid del kan worden tot samen werking en onderlinge ver wijzing naar vrijwilligers. In de tweede plaats wil men de kandidaat-vrijwilligers een aantal keuzemogelijk heden aanbieden om zo de vrijwillige inzet voor de medemens te bevorderen. Men vindt in deze informa tiefarde 19 vrijwilligersor ganizaties terug. Ze wer den in vijf grote afdelingen ondergebracht, naargelang de sektor waarbinnen ze zich in het welzijnswerk si tueren: vrijwilligerswerk binnen algemene sociale dienstverlening. waarbij Oxfam Wereldwinkel, Telebouworde Dender- Noord. Teledienst Dender monde en Wederzijds Hulpbetoon aan bod ko men; vrijwilligerswerk in verband met jongeren waarin gesproken wordt het Centrum voor Wer kende Jongeren, het Speel plein van Dendermonde vzw «Vakantiepret, het pa rochiaal speelplein van Grembergen en het Vakan tie-oord 't Broek te Baasro de; vrijwilligerswerk in ver band met gehandicapten met zes organizaties: vzw Blijdorp als dienstverle ningscentrum voor mentaal Schrijven met c.v. E. CORNELIS Steenweg op Dendermonde 48 9308 HOFSTADE Voor een basiskursus filosofie kan U 10 woensdagavonden terecht in Netwerk, De Ridderstraat, Aalst. De Oostvlaamse Volkshogeschool, een vormingsinstelling die vanaf 1978 de regionale vormingskursussen in Oost-Vlaanderen heeft overgenomen van de Lodewijk De Raetstichting en er ook mee samenwerkt bij het projekt «De Wakkere Burger» heeft dezelfde doelstellingen als de Lod. De Raetstichting zelf. Zaterdag 2 oktober vanaf 9u30 tot 10u20 te Grembergen 10u30tot 11u20: Dendermonde 11u30 tot 12u30: Sint-Gillis Maandag 4 oktober: vanaf 17u30 tot 18u30 te Zele Dinsdag 5 oktober vanaf 18u tot 18u30: Beware 18u45 tot 19u15 Ham me Zaterdag 9 oktober van 10u tot 10u20 te Buggenhout; 10u30 tot 11u20 Baasrode 11u30 tot 12u30. Sint-Gillis. Maandag 11 oktober van 17u30 tot 18u30 Wetteren Dinsdag 12 oktober van 18u tot 18u30: Waasmunster: 18u30 tot 19u15: Hamme. Zaterdag 16 oktober van 9u30 tot 10u Lebbeke 10u05 tot 10u25 Denderbelle 10u30 tot 11u20: Dendermonde 11u30 tot 12u30: Sint-Gillis. Maandag 18 oktober van 17u30 tot 18u30. Zele. Dinsdag 19 oktober van 18u tot 18u30: Berlare; 18u45 tot 19u15: Hamme. Zaterdag 23 oktober van 10u tot 10u20: Appels; 10u30 tot 11u20: Oudegem 11 u30 tot 12u30: Sint-Gillis. Maandag 25 oktober van 17u30 tot 18u30: Kalken Dinsdag 26 oktober van 18u45 tot 19u15: Hamme. Zaterdag 30 oktober: geen dienstbetoon Elke vrijdag van 10u tot 12u: Bond Moyson, Noordlaan 21, Dendermonde. 40/1245-GD Sinds 1 september 1982 werd door de Natio nale Maatschappij voor Buurtspoorwegen een nieuwe autobusregeling ingevoerd. Er bestaat geen onderscheid meer tussen stadsbussen en streekbussen. De bedoeling is dat alle streekbussen meerij den in de stadsautobusdienst. Een aantal klachten is ons reeds door inwo ners en reizigers kenbaar gemaakt. Het Stadsbestuur heeft hieromtrent reeds bemid deld bij de N.M.V.B. Inwoners en reizigers die nog klachten heb ben over deze nieuwe regeling kunnen deze zo spoedig mogelijk overmaken aan het Colle ge van Burgemeester en Schepenen van Sint- Niklaas, dat bij de N.M.V.B. zal bemiddelen, om een voldoening schenkende oplossing na te streven. Numu M CiIIh m Bartcmftsttr m -Chtpoiwi. Dt SaüfCfUrtt, De Burgmeester, P.ELSHOUT P. DEVIDTS 4a1738-AS Ze wil ervoor ijveren dat Vlaanderen een pluralisti sche samenleving wordt waarbij verzuiling wordt vervangen door zakelijke samenwerking rond kon- krete problemen, met een open en verdraagzaam kul- tuurklimaat waarin voor rang wordt verleend aan het algemeen belang en iedereen een kans tot ont plooiing geeft en medezeg genschap. Daartoe worden verschil lende vormingsprogram ma's georganiseerd in ex- ternaatsverband en dan vooral voor mensen die zelf minder vormingskansen hadden, voor vrouwen en oudere volwassenen. Een van de mogelijkheden uit het programma-aanbod is dan de basiskursus «In leiding tot de filosofie» wat zich uiteraard eerst richt tot mensen met belangstelling voor levensvragen doch niet de kans hadden zicb in deze problematiek te ver diepen Deze kursus gaat van start op woensdag 6 oktober te 19.30 uur. Als een mens in een onge wone situatie terechtkomt verwondert hij zich, stelt zich vragen over het zijn van de dingen omdat men dan ziet dat het leven toch anders is dan men steeds dacht. Daar de mens zich normaliter makkelijk aan past wordt door weinigen filosoferen tot een levens principe gemaakt. Tussen morele stelsels en nieuw opdringende ideolo gieën is filosoferen een al ternatief. Zelfstandig na denken en oordelen vereist echter moed en daarenbo ven methode. Als initiatiekursus wil men zich niet richten naar een eerder kleine elite die al met filosofie vertrouwd is doch wel naar wie gewoon nieuwsgierig en tot een kleine inspanning bereid is. Om te starten wordt nage gaan wat filosoferen eigen lijk is en worden een aantal in de filosofie veel gebruik te termen als bvb platonis- me, epicurisme, existentia lisme e.d.m. uitgelegd. Hierbij wordt dan ook ge werkt met teksten en van zelfsprekend is er gelegen heid zelf een filosofisch probleem aan te brengen. De kursus heeft plaats op woensdagavonden telkens van 19.30 tot 22 uur op 6, 13. 20 en 27 oktober; 10,17 en 24 november en 1, 8 en 15 december. Wie zelf ver dient betaalt op basis van zijn eigen inkomen. Wie geen eigen inkomen heeft betaalt op basis van de helft van het gezinsinkomen: tot 17.500 fr. 900 fr., van 17.500 tot 25.000 fr. 1100 fr., van 25.000 tot 32.500 fr. 1300 fr., tussen 32.500 en 40.000 fr. 1550 fr. en wie meer verdient betaalt 1750 fr. Te storten op rekening 091- 0017894-75 van de Oost vlaamse Volkshogeschool te 1030 Brussel met vermel ding «filosofie Aalst herfst '82». Vooraf inschrijven is een noodzaak. Lesgever is lie. filosofie Jan Bogaert. Meer informatie via 053-78.89.81 van 9 tot 17 uur op werk dagen. LH Dendermonde. Praten over vrijwilligerswerk, (v) gehandicapten, afdeling in ternaat en semi-internaat, vzw Blijdorp als dienstver leningscentrum voor men taal gehandicapten afdeling dagcentrum en bezigheids home, Dynamica Dender monde, Katholieke Vereni ging voor Gehandicapten afdeling Dendermonde en Grembergen, vzw Open luchtleven van het gehandi capte kind-vakantiepatro- naat en de Vlaamse Fede ratie voor Gehandicapten; vrijwilligerswerk in ver band met de gezondsheids- zorg waarbij men het Rode Kruis afdeling Dendermon de, Caritas Gemeenschaps dienst en Ziekenzorg - Christelijke Mutualiteiten terugvindt en in het vijfde hoofdstuk vrijwilligerswerk in verband met biezondere groepen met vzw 't Dak Dendermonde en de Lees- en schrijfgroepen van Den dermonde. Per opgenomen vrijwilli gerswerk is volgende infor matie aan de hand van vas te rubrieken terug te vin den: doelstelling van de dienst, werking van de dienst, doelgroep (de men sen aan wie hulp wordt ver leend). verwachtingen ten aanzien van en taken de vrijwilligers, vorming selektie van vrijwilligers natuurlijk een aantal k< taktadressen. Zoals geze is de fardé losbladig op vat, zodat aanpassingen aanvullingen geen p1( bleem vormen. Ze is v krijgbaar aan de prijs 80 fr. (+25 fr. verzendin onkosten) bij Teledien11 Vlasmarkt 29 te Dend monde en is een waardei5 dokument voor iedere die zich geroepen voelt ce zijn medemens bij te sta en dat zijn we tenslotte lemaal. rijd: elm ^en rass* ena «1 2 arse ite ilaa letei Naar aanleiding van de deelneming van Tunesië aan de Internationale Jaarbeurs Gent 1982 werd een gratis wedstrijd uitgeschreven door de Nationale Dienst voor Toerisme van Tunesië en Tunis Air. De bezoekers van de beurs waren zeer talrijk om de formulieren in te vullen en in de beruchte kooien van Sidi Bou Said te deponeren. Zoals aangekondigd, heeft de uitreiking plaats gehad op het einde van de beurs en is Mevrouw Aline Eeckhout van Erpe-Mere als gelukkige winnaar uit de bus gekomen. Zij zal in het tussenseizoen kunnen genieten van een prachtig 1-weeks verblijf in een standighotel van Tunesië. Met het begin van de herfst start overal in het Vlaamse land het nieuwe dansseizoen. Op dit ogenblik rent men dat er ongeveer vijftienduizend kursisten, overal verspreid, de weg naar de onderscheiden dansclub zullen inslaan. De vzw dansliga mag inderdaad terugblikken op een geslaagde werking van 18 jaar. Dit doet ook dansclub Sjiwa in de Dur- megemeente. Deze bekende Hamse club danst haar tienja rig bestaan in per 1 oktober. Voor het eerst in haar geschie denis start Sjiwa met een eigen jeugdkursus. Deze kursus zal inspelen op de wensen van de jeugd maar zal naast de mode dansen, disco en beat ook aan dacht besteden aan de Latijns- Amerikaanse en aan de ball room dansen. Bij Sjiwa is men ervan overtuigd dat de jeugd alleen de kennismaking met genoemde dansen mistVan zo haast deze kennismaking er is geweest, zal er ongetwijfeld enthousiasme zijn en hoopt sjiewa een basis te leggen voor de toekomst. Ook de begin ners-volwassenen zijn opnieuw uitgenodigd. Zij starten even eens op vrijdag 1 oktober maar dan anderhalf uur later dan de jeugd nl. om gü.30 uur. Sjiwa zal naast deze twee kursussen ook de trouwe leden niet ver geten. Er zijn ook kursussen tweede en derde leerjaar voor zien. Dit gebeurt dan nog later op de avond. Er is dus werk op de plank voor het lerarenpaar Leo en Rosita Pauwels. Sjiwa hoopt nu dat de bevolking van lassfcgei tno,hei ia C' Hamme en omgeving zal reageren op haar ging om per 1 oktober mee starten in de kursus die getc rende 12 weken, iedere op vrijdagavond zal plaai den in zaal familie Pieter Vl derjeugdlaan. Voor alle liefhebbers hebben de orga satoren een goede raad. E bezoek aan de start van kursus beginners jeugd i 15 tot 21 jaar ofwel bij aanvang van de kursus volw senen wordt aanbevolen 2 de belangstellenden waar m tevens bij de bestuursleden le verdere inlichtingen kan I komen voor eventuele inschi ving, alsook op het sekrö riaat Annie Van Houte Sil Renildestraat 2 te Hamme. P.V. :rexi E r Jk ngs unt ellii :npl an c aal an t rcrl ivert iste: rooi '|lde ;elr Via de samenwerking van de verschillende begrafenisondernemers van Aalst beschikt stad vanaf volgend weekend over het grootste rouwhuis, noem het mortuariui funerarium, van ons land. «Algemeen Rouwcentrum» aan de Gentsesteenweg 157 d vandaag vrijdag 1 oktober te 19 uur plechtig wordt geopend. Na de inwijding door E.l Deken De Vos komen burgemeester D'haeseleer en schepen van burgerlijke stai Hooghuys aan het woord waarna het kompleks kan worden bezichtigd. Voor de tweede maal organizeren de bejaarde bewoners van het «Zilverpand», het OCMW bejaarden- en dien stencentrum van de stad Dendermonde hun «Zilverpandse feesten». Vorig jaar mochten zij zich verheugen in een zeer grote belangstelling, zodat men zich genoodzaakt zag het initiatief te herhalen. Dat is meteen een feit, want vrijdag 1 en zaterdag 2 oktober gaat de tweede organizatie van start. Men heeft dit jaar als tema ge kozen «De tijd van toen» en speelt daarmee doelbe wust in op de retromode die momenteel een ware rage is geworden. Alles wat vroeger werd gedragen, ge zongen en gemaakt, doet het nu weer uitstekend. Zo wordt er vrijdag 1 oktober om 14.00 uur gestart met een individuele volksspe- lentornooi, waaraan ieder een kan deelnemen, 's Avonds is er een verkleed volksbal helemaal in de sfeer van vroegere jaren. Zaterdag 2 oktober zijn er allerlei demonstraties van oude ambachten en is er een heel speciale kruiden tentoonstelling. Om 19.00 uur wordt dan van start gegaan met een grootse crochetwedstrijd, een zang wedstrijd voor de derde leeftijd, waarvoor heel wat kandidaten hebben inge schreven. Per deelnemer is er een optreden van 5 tot 10 minuten voorzien. Zang, kabaret of gewoon instrumentaal, het kan alle maal. Aan deze wedstrijd zijn bovendien waardevolle prijzen verbonden, zodat meedoen dus haast een must is. Vermelden we ook nog dat er gedurende de twee da gen dat de «Zilverpandse feesten» zulln duren er doorlopend een tentoon stelling van handwerk is en dat er heel wat verrassin gen zullen zijn. Er is na tuurlijk ook gedacht aan een cafetaria met vlaaien, pudding en wafels. Het leed van naastbestaan- den verlichten en hen door de administratieve moei lijkheden, de uitvaart plechtigheden en niet in het minst eventuele tribulaties na de begrafenis helpen is de taak van de begrafenis ondernemers die zich in kritieke periodes ten dien ste stellen van de even mens. Na reeds het invoe ren van een wachtdienst 5 jaar terug, groeide de idee in gezamenlijk akkoord van de zes begrafenison dernemers zelf een rouw huis op te richten. De N.V. «Algemeen Rouwcentrum» zag dan ook het levenslicht op 7 januari 11. met als voorzitter H. Bessems, af gevaardigd beheerder De Rycke en beheerders Arijs, Bruyland, Galle en Raes van begrafenissen Strens. Uitgekeken diende naar een gemakkelijk te berei ken plaats zo vanuit de stad als vanop de buiten, rustig gelegen, met voldoende parkeergelegenheid en niet te ver van het (nieuw) Hos pitaal, Kliniek en kerkhof. Geopteerd werd voor het gebouw aan de Gentse steenweg 157 dat aan de gestelde normen voldeed. Dertig meter van de straat verwijderd is het tegelijker tijd makkelijk bereikbaar en rustig. Men wilde iets realiseren dat geen kopij zou worden, geen namaak doch totaal nieuw, eigentijds, zo van buiten als van binnen poly valent. Zulks werd gereali seerd via architekt De Smet uit Lede door pvba Schud- dinck uit Herdersem. De parkeergelegenheid werd aangelegd in betonklinkers en zijdelings groenblijven- de beplanting. De voorge vel in dezelfde betonblok- kenkonstruktie en de zijge vels verder in harmonie met het geheel. Binnen is het geheel inder daad polyvalent. Er zijn vier rouwkamers om de overledenen op te baren en familieleden vrienden en kennissen kun nen vanuit afzonderlijke wachtkamers de laatste groet brengen. Elke familie afzonderlijk. Eventueel bij zeer veel volk, kan de wachtkamer dienst doen als rouwkamer en vice-v.Tsa. De mogelijkheid is er dan ook om van hieruit te ver trekken bij kerkelijke of burgerlijke begrafenissen of bij krematies te vertrel ken naar kerk, kerkhof krematorium. De koelinstallatie zien voor 24 lijken en er mogelijkheid tot uitbri ding. Qua afleggen en hj giëne worden de meest derne middelen aa wend. Ook aan brandvé ligheid werd ruime dacht besteed met nooduit gangen en -verlichtin| I brandblustoestellen brandbare wanden en pla fonds. Is de samenwerking van begrafenisondernemers de stad uniek, ook aan u™ van buiten de stad wen rirr' gedacht. Ze hebben er d^ï- en nacht toegang om hi overledenen tussen overlii den en begrafenis in bewa^ ring te brengen. Het rouwcentrum beschik verder over een eigen druk zoel kerij met de meest vooruit derl strevende procédés voa het drukken van rouwbrie ?ez Vor wij ven, -prentjes en -bedan kingen. Het centrum is open alk werkdagen van 17 tot li Öp uur en op zaterdag, zon- er feestdagen na afspraak met uw begrafenisondernemer. LH Ker

De Voorpost | 1982 | | pagina 2