P.E.E.L. '82 en de verkiezingen, in Aalst Kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kiesk Stekene: Agalev en OCP liggen «wakker» van 10 oktober Meer dan honderd kandidaten voor Berlaarse gemeenteraad Op de Wase tandem Hoe berekenen wie verkozen is? Centrum Werkende Jongeren - Dendermonde start nieuw werkjaar De «nieuwe» OCP-ploeg die met een nieuwe aanpak» de gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober te Stekene tegemoet gaat. Volgens «kenners» zou OCP echter geen kans maken om de volgende zes jaar deel te nemen aan het beleid, daar het reeds een uitgemaakte zaak zou zijn dat ondanks alle tegenstellingen CVP en Gemeentebelan gen de handen in elkaar zouden slaan Vorige week lieten we reeds alle verkiesbare Stekenaren onder hun diverse partijen verschijnen. Mits wat goeie wil konden de lezers ook vernemen wat de CVP. GB en SP verwachten van de komende gemeenteraadsverkiezingen, wat hun voornaamste objektieven en betrachtingen zijn en waarin de huidige lijsten het meeste verschillen van deze van zes jaar geleden. Door «duivelse» zetfoutjes was het relaas van de Gemeentebelangen niet zo direkt te volgen, doch hun manier van doen tegenover sommige perskorres- pondenten is dat evenmin. De oorzaak lag evenwel niet bij ons Als vervolg op het vorige artikel én in aansluiting op de ontmoetingen-met-de-pers die door Agalev en de OCP werden gehouden, volgen hieronder in 't kort de vooruit zichten, objektieven, eventueel betrachtingen en eigen aardigheden van en rond de 2 genoemde lijsten. Toch niet zó fanatiek Donderdag was het de beurt aan Agalev om zijn visie mee te delen aan de persmensen. Wie van deze «groenen» een «hard en rechtdoor programma» had verwacht, komt enigszins bedrogen uit. Het is eerder een «zacht gekookt eitje» geworden waarmee zij zowat alle nchtingen uitkun nen! De keuze is aan de kiezer. Lijsttrekker Michel Peeters zegt: «De eventueel verkozene zal de mening van de achterban verwoorden en het programma blijft het belangrijkste». Een programma dat volgens spreker voor al konstruktief is, alhoewel hij sceptisch staat tegenover de groene refleks van de andere partijen: «Hopelijk is het méér dan louter elektoraal». Een zetel behalen vindt hij niet noodzakelijk, want het voornaamste is dat de «Andere manier van Leven» ingang gevonden heeft te Stekene. Een opmerking over «té weinig invloed van het individu» werd weggewimpeld met échte demokratie, die velen reeds ontwend zijn. Ook na de verkiezingen zullen de mensen die «anders willen gaan leven» zich blijven kenbaar maken én samenwerken met onder meer de projektgroep «De Wakkere Burger» te Stekene. Opmerkelijk was vooral dat men wil meewerken aan bepaalde kommissies, ook als er géén zetel uit de stembus zou komen! Wat ruimtelijke ordening betreft houdt Agalev het bij rustige banen in plaats van racebanen; bestaande gebou wen dienen, mits restauratie en sanering, beter gebruikt in plaats van nieuwe dure projekten: de eigenheid van de landschapstypes moet worden behouden (gelaag); de illegale weekendverblijven moeten aktief worden bestre den: er dient strijd te worden geleverd tegen leegstaand en verkrotting en cr mogen slechts nieuwe wijken komen indien er werkelijk behoefte aan is. Verder nog enkele opvallende en/of belangwekkende punten. Gezondheidszorg: een mobiele ombudsman (maatschappelijk werker). Stimuleren van kleinhandel, kleinschalige privé-initiatieven. De migranten moeten de kans krijgen zich daadwerkelijk tc integreren. Het benoe mingsbeleid moet eerlijk zijn: deskundigheid moet prime ren boven politieke bindingen. Het verkeer moet kind vriendelijk zijn: veilige routes, voldoende voetpaden, aangepaste signalisatie Voor werklozen moet een informatiedienst worden opgericht, een doppersatelier, het derde arbeidscircuit moet worden gestimuleerd De kultuurraad moet meer macht krijgen, de gemeente zou een tent moeten aankopen om uit te lenen, openbare gebouwen moeten toegankelijk zijn voor gehandicapten, er dienen voldoende zones voor aktieve rekreatie voorzien zodat natuurgebieden hun rustig karakter kunnen behou den en voor «milieu» zijn er de gekende eisen zoals groenbeplanting, onderhoud waterlopen, selektieve huis- vuilophaling met het oog op recyklage. kontrole op rioolafvoer. sluikstorten en dergelijke meer. Een Nieuwe Aanpak Vrijdagavond was het dan de (voorlopig?) laatste partij die zichzelf voorstelde: de Onafhankelijke Centrumpartij met als lijstaanvoerder burgemeester Bob Verbeke. De formatie is t.o.v. zes jaar geleden wel grondig gewijzigd: zowel naar de kandidaten als naar de inhoud van het programma. In totaal werden niet minder dan 13 kandida ten vervangen, onder wie de te Stekene veel besproken «kunstschilder en OCMW-voorzitter» Guido Legrand en lijstduwer Amedé Verstraeten. Het programma wijkt op vele punten grondig af van de 'beleidslijn' van de voorbije zes jaar. De OCP breekt dus, duidelijk onder invloed van de nieuwelingen, met het inderdaad wankele en weinig open gevoerde CVP-OCP-beleid. Burgemeester Verbeke blijft uiteraard de «kopman», gevolgd door financieschepen Thierens. Op de derde en dus zeer verkiesbare plaats is er nieuwkomer Laurent Geerinck. terwijl «ouwe getrouwe» Andrea De Wegghe- leire pas op de vierde plaats komt. Maar volgens opi niepeilingen zou de OCP misschien wel opklimmen tot 4 zetels. Een andere nieuwkomer met stijle ambitie is Felix Van de Steichel op de vijfde plaats. Andere opvallende nieuwkomers: Christiana Baecke op 9 en André De Blicck op 10. Het onderwerp van gesprek in Stekene is natuurlijk het trio «Wakkere Burgers»; Roland De Block (21) Ingrid De Ruyte (22) en Johan Van Duyse (23). Dat di trio boven de «partijtucht» heen verder aktief blijf meewerken aan het projekt Wakkere Burger in Stekeni (o m. samen met enkele wakkere Agalevers). dat kan of liever wil er bij heel wat Stekenaren niet in. Hel programma van de «nieuwe» OCP vertoont dan ook oj heel wat punten opvallende gelijkenis met b.v. Agalev want de «wakkere burgers» zaten niet stil bij het opmaker van dit programma. De nieuwe OCP-aanpak is gebouwd rond volgende slo gans: «Verdraagzaamheid en waardering», «de Tering naar de Nering», voor «een Open en Wakker beleid», voor een «Groen en gezond milieu» en voor een «sociaal- vriendelijk en middenstandsgericht» beleid. Verdraagzaamheid en waardering heeft weinig uitleg no dig te Stekene: ieder zijn vrijheid dus met respekt voor eikaars gedacht, daarbij nadruk op volks en Vlaams. Ook de «Tering naar de Nering» heeft geen tekeningetje nodig. Nieuwe investeringen mogen slechts worden door gevoerd indien zij (na onderzoek) echt noodzakelijk zijn, en er dient op langere termijn worden gepland. Zo moet er worden afgezien van het groots kuituur- en ontmoe tingscentrum, de overbodige buitensport (tennis)velden en voor het administratief centrum zal een grondig onder zoek worden verricht naar de wenselijkheid en/of nood zaak. Verder dienen zoveel mogelijk beleidsopties met eigen financiële middelen tc worden gefinancierd. Het «Open en Wakker beleid» kan men grotendeels terugvin den bij Agalev, want het werd door de Wakkere Burgers in beide groepen ingediend. Het hoofdstuk «Groen en Gezond milieu» bevat enkele zeer konkrete punten zoals: géén rijksweg 60. géén derde verbindingsweg tussen Stekene en Kemzeke. meer fietspaden en bredere voetpa den (b.v. Dorpsbaan!), snelheid omlaag, eventueel vertra gende hindernissen, aktief bestrijden van illegale week endverblijven, landbouwgrond beschermen, streng optre den tegen sluikstorten, vuilnisbakken in drukke centra, openbaar toilet, onderhoud speelpleinen «Sociaalvriendelijk» betekent hulp aan sociaal-zwakke ren: thuisverzorging bejaarden, toegankelijkheid gebou wen voor gehandicapten en meer speciale parkeerplaat sen, oprichten jeugdraad, beter benutten BTK-projekten, oprichten werklozenateliers, kinderoppasdienst «Mid denstandsgericht» tenslotte betekent het oprichten van een middenstandsraad, logistieke en administratieve steun aan middenstandsaktiviteiten en een «echte» schepen van middenstand, handel- en nijverheid. Deze groep is dus inderdaad niet bang geweest om de «dingen bij hun naam te noemen». DeBeEr Zaterdag 25 september organi- zeerde de R.A.L.-afdeling Aalst in café «De Industrie vrienden», Ninovesteenweg 237 te Erembodegem een «eet- en drankfestijn gekruid met verkiezingsinformatie over P.E.E.L. '82»; een goede gele genheid om even kennis te ma ken met enkele kandidaten van deze «Progressieve Ekolo- gische Eenheidslijst '82» en het tema van hun verkiezingscam pagne. Op de kandidatenlijst P.E.E.L. '82 staan volgende medewerkers: 1. Pol Nijs (Aalst), 2. Liliane De Craecker (Erembodegem), 3. Miep Brackeva (Aalst). 4. Michel Markey (Aalst), 5. Luc Peersman (Aalst), 6. Marie- Louise Merckx (Aalst), 7. Mare Tolleneer (Erembode gem), 8. Denis Meert (Aalst), 9. Erik Montsaert (Aalst), 10. Hugo Matthieu (Aalst), 11. Willy Claessens (Aalst), 12. Helga Bammens (Aalst), 13. Gi Van Moesieke (Aalst), 14. Hubert De Coninck (Aalst), 15. Jean-Pierre Delkord (Aalst), 16. Ilse Weber (Aalst), 17. Willy Steenhaut (Erembodegem). In het speciaal nummer van «De Rode Mol», uitgegeven naar aanleiding van de ge meenteraadsverkiezingen Groot-Aalst, door R.A.L. Aalst schrijft Michel Markey: In praktisch alle belangrijke steden van het land neemt de RAL deel aan een of andere linkse eenheidslijst voor de ko mende gemeenteraadsverkie zingen van 10 oktober (Ant werpen, Brugge, Brussel. Gent, Herstal, Leuven, Me- chelen. Molenbeek. Schaar beek, Sint-Gillis, Sint-Joost, Sint-Niklaas, Waver en ook Aalst). De R.A.L. had immers overal waar zij afdelingen heeft, op geroepen eenheidslijsten te vormen met alle andere pro gressieve organisaties rond een algemeen anti-kapitalistisch platform. Ook in Aalst heeft de R.A.L. initiatieven genomen in die zin, in de richting van de K.P.B. en Agalev (PVDA is niet aanwezig in Aalst). Na aanvankelijk sukses is dit echter spijtig genoeg mislukt. RAL is er echter in geslaagd een eenheidslijst te vormen met allerlei progressieve onaf- hankelijken. Zo werd PEEL '82 (Progressieve Ekologische Eenheidslijst '82) geboren. Het gaat hier dus niet om een traditionele kartellijst tussen verschillende politieke par tijen, maar wel om een een heid tussen progressieve men sen die aktief zijn in allerlei basisorganisaties en aan de ba sis in de vakbonden. De enige politieke organisatie hierin aanwezig, is dus de RAL». Het zijn mensen die in de vrou wen-, jongeren-, homofielen-, en vreemdelingenbeweging dagelijks strijden tegen «ach terstelling en onderdrukking». Het zijn ook werklozen die zich organiseren om te strijden voor een volwaardig werk. Het zijn ook mensen die aktie voe ren tegen de plaatsing van kernraketten en tegen de mi lieuvervuiling. Sommigen zijn aktief als vakbondsmilitanten van het A.B.V.V. en het A.C.V. Wat stelt PEEL '82 op het kiesprogramma? In het programma zijn enkele voorbeelden van akties opge somd waarin mensen van PEEL '82 zelf betrokken zijn of waar het nodig is willen ondersteunen: de akties van mensen in hun straat of buurt tegen de (meestal door poliekers ge steunde) bouwovertredingen, grondspekulaties. milieuhin der allerhande, verkeersonvei ligheid... de lokale syndikale- en ar- beidersstrijd tegen de door de overheid opgedragen bezuini- gingspolitiek die de krisis doet betalen door loon- en wedde- trekkenden, de werklozen, de kleine zelfstandigen, de zie ken, de bejaarden, de gehandi capten... de lokale syndikale en ar- beidersstrijd die er voor ijvert, koöperatieven en zelfbeheer te verbreiden als alternatief voor het winstbejag van de vrije ondernemingen en de wanorde van de politiek verziekte over heidsdiensten... de strijd van de vrouwen tegen allerlei vormen van on derdrukking en achteruitstel ling. de akties van gastarbeiders in Aalst voor evenwaardige mogelijkheden: zoals arbeid, huisvesting, onderwijs, kui tuur... en rechten zoals: bvb. stemrecht. de strijd van de werklozen voor volwaardige jobs en tegen de de schorsingen en vermin deringen van het dopgeld. Eisen die PEEL '82 tot de zijne maakt zijn: gratis kollektieve voorzie ningen en wijken en buurten gemeentelijk centrum voor zwangerschapsonderbreking en anti-conceptie stimuleren van lokaal eko- nomisch initiatief in zelfbeheer zelforganizatie van jonge ren zonder overheidsinmen ging steun aan milieuvriendelij ke projekten (biologische teelt, zachte technologie...) de vervuilef betaalt strijd tegen racisme Aalst volledig kernvrij Volgens PEEL '82 kan de lo kale politiek niet los gezien worden van de nationale poli tiek. Daarom zullen de mede werkers tijdens de huidige ver kiezingskampanje de C.V.P.- P.V.V. soberheidspolitiek scherp aanvallen. Daarnaast willen ze de spreekbuis zijn van de georganiseerde arbei dersbeweging waarvan ze de stem zullen laten klinken en hun eisen meer kenbaar maken. D.B. Marcel en Georges De kiezers die het vanwege heel de paperasserij niet meer zien zitten krijgen van me enige sterrenbeeldi- ge informatie voorgeschoteld. Wanneer wie ver jaart en zo, maar of we nu met een leeuw, vis of schorpioen te maken hebben moet je aan Theo Penneman vragen. Mij bekommeren in deze ru briek uiteraard de duo's, al ben ik géén koppelbaas. Maar wat blijkt? Marcel Van der Aa, de Beverse burgemeester die door VU-er Wies Goyvaerts en zijn team het vuur aan de schenen zal worden gelegd, en Georges Anthuenis, de Lokerse PW- vedette die én de CVP van Hilaire Liebaut en de SP van Mark De Gryze wat kopzorgen kost, werden allebei op 9 augustus geboren, Marcel in '24 en Georgie in '35. Ook op 16 april een koïncidentie: geboortedag van zowel René D'Haeyer, de liberale voorman uit Sint-Niklaas (die volgens Knack «alge meen gezien 'te fatsoenlijk' geacht wordt om aan politiek te doen), en Leo Tindemans, van Zwijn- drecht en zo; René is van 1918, Leo van 1922. Paul en Marcel Chris De Stoop van Knack «onthult» tot tweemaal toe dat Sint-Niklaas de grootste markt van België heeft, de revelatie wordt zowaar gedaan in een verkiezingsstory. Op die markt staat nu al een week een tent. En daar wordt een «foire» gehouden. Naar goed NCMV-gebruik kreeg De Voorpost van de tandem Marcel Philips-Paul Verdonck géén invitatie met het oog op de opening van deze jaarbeurs. Marcel en Paul zijn géén verkiezingskan didaat, maar ik vond het wel opportuun ze even op de duozit van deze rubriek te doen rondfietsen. W.V. Op 10 oktober aanstaande zouden er graag 103 Berla- renaren gekozen worden om gedurende zes jaar de gemeente te vertegenwoor digen in de raad. Daar er maar 23 plaatsjes zijn, wor den er dus zeker tachtig terug naar huis gestuurd. Als we de verdeling per deelgemeente naslaan zien we dat Berlare 52 kandida ten levert, Overmere 39 en Uitbergen 12. Berlare levert 5.200 kie zers, Overmere 2.700 en Uitbergen 1.200. Alle ver houdingen in acht genomen is Overmere dus fel be voordeeld. Er is zeker een oververzadiging voor deze deelgemeente. De SP schuift 19 mensen uit Berlare naar voren, ter wijl de PW er 14 heeft uit Berlare, 7 uit Overmere en 2 uit Uitbergen. De CVP heeft het als volgt verdeeld: 11 uit Berlare, 9 van Overmere en Uitber gen krijgt er 3. Deze partij hoopt uiteraard opnieuw een volstrekte meerderheid te behalen. Ook de V presenteert een volledij lijst met 8 uit Berlare, van Overmere en 5 i Uitbergen. Overmere tenslotte hee nog een aparte lijst met mensen van de vroegei gemeente. Misschien zal gans dit ing( wikkelde kluwen in het na deel uitvallen van de Ovei merenaars die in verhoi ding teveel kandidate hebben. Mits over de nodige gegevens te beschikken is het berekenen van het aantal zetels dat elke party toekomt een makkie. Eens zo ver aanduiden wie in elke party een mandaat krijgt is wel ietwat ingewikkelder Hoeveel zetels krijgt elke party? Hiervoor dient men te beschikken over de respektievelijke kiescyfers. Het kiescijfer van elke partij is het totaal van volledige en onvolledige iijststemmen. Eenvoudiger gezegd de som vai kop- en naamstemmen. In 1976 waren de kiescijfers: Wij één Nik (VI Siej lijk. Nik schi de Nik Hai hijs voo par Nik VOO snu In bin: 1. VU 3. P.V.V. 4. C.V.P. 5. B.S.P. 7. K.P.B. 11. PMO-CP 1533 kop 864 kop 1362 kop 1872 kop 605 kop 131 kop 8016 naam 12877 naam 18311 naam 10107 naam 944 naam 310 naam kiescijfer 9549 kiescijfer 13741 kiescijfer 19673 kiescijfer 11979 kiescijfer 1549 kiescijfer 441 Het CWJ-Dendermonde, dat en werkloze jongeren, steekt met zijn nieuw programma. Hierop staan twee kursus- sen ALGEMENE VOR MING vermeld. Kursus algemene vorming in het raam van de wet op kredieturen. Om de 14 dagen 1 zaterdag van 9.00 u. tot 17.00 u. en 1 woensdag van 19.00 u. tot 22.00 u., kunnen werkende en werkloze jongeren sa menkomen rond onderwer pen die zij belangrijk vin den. Bijv. arbeid, werk loosheid, vrije tijd, vak bond... Daarnaast biedt zo'n kursus hen de moge lijkheid om samen hand vaardigheid, zoals werken met klei, hout, leder,... en sport te beoefenen. Deze kursus start op zater dag 9 oktober '82 te 9.00 u. in het Centrum voor Wer kende Jongeren, Gentse steenweg 58, te Dender monde. De volgende bijeenkom sten zijn gepland op: zater- zich richt tot alle werkende in oktober definitief van wal dag 23 oktober, 6 en 20 november, 4 en 18 decem ber, 8 en 22 januari. 5 en 19 februari, 5 en 19 maart, telkens van 9.00 u. tot 17.00 u. en op woensdag 13 en 27 oktober, 10 en 24 november, 8 en 22 decem ber, 12 en 26 januari, 9 en 23 februari, 9 en 23 maart, telkens van 19.00 u. tot 22.00 u. Inderdaad, 't is op zaterda gen en woensdagavonden. Het vraagt dus een extra inspanning om de kursus te volgen. Maar we durven je verzekeren 'het loont de moeite'. Daarbij hebben wij deze kursus gespreid over 90 uren, zodanig dat je door het volgen van deze kursus recht hebt op kre dieturen. Recht hebben op krediet- uren wil zeggen dat je voor het volgen van deze eerste- jaarskursus op 22 uren vor mingsverlof aanspraak kan maken. Wat moet je hiervoor doen? Bij het begin van de kursus ontvangt elke deelnemer een inschrijvingsformulier. Dit geeft hij/zij af aan de werkgever. Óm de 3 maan den dient de werknemer een aanwezigheidsformu lier in bij zijn/haar werkge ver. Op dit formulier ver meldt het C.W.J. de bijge woonde uren, de wettige of onwettige afwezigheid, het totaal aantal kursussen ge durende die 3 maanden. Je loon wordt gewoon door betaald. Kursus algemene vorming 'WERKLOOS MAAR NIET TOEZIEN'. Hoe dikwijls horen we niet dat werklozen toch maar luierikken zijn, dat ze de ganse dag aan de toog han gen, nog wat in 't zwart bijverdienen en toch maar profiteren van de gemeen schap. Wat vinden werklozen daar nu zelf van? Vanuit konkrete situaties van het werkloos-zijn zal getracht worden te zoeken hoe men iets aan die situa ties kan veranderen, hoe men zijn vrije tijd nuttig kan doorbrengen, welke rechten men heeft als werk loze jongere, wat de rol is van de vakbond, hoe solli citeren... Daarnaast is er binnen deze kursus ook de mogelijkheid om handvaardigheid en sport te beoefenen. Het CWJ-Dendermonde biedt jou de kans om sa men met andere werklozen over deze en nog andere onderwerpen, die jij-zelf kan inbrengen, te praten in een kursus 'WERKLOOS MAAR NIET TOEZIEN', welke doorgaat in het CWJ, Gentsesteenweg 58, te Dendermonde en dit op donderdag 7, 14. 21 en 28 oktober; 18 en 25 novem ber; 2, 9 en 16 december, telkens van 9.00 u. tot 17.00 u. Wens je als werkloze deze kursus te volgen dan kan je hiervoor vrijstelling van stempelkontrole krijgen. We schrijven je een briefje, dat je op het einde van de maand bij je stempelkaart voegt en je dopgeld wordt gewoon doorbetaald. Deze kursus is zeker ook interessant voor hen die dit jaar de studies hebben stODeezet en die na hun wachttijd eveneens de da gelijkse stempelkontrole moeten volgen. Het zijn kursussen waar niet het programma maar de deelnemers zelf in het middelpunt staan van de belangstelling. We zijn geen school, geven geen diploma's, wel de mo gelijkheid om je leven in eigen handen te nemen. Voor meer inlichtingen en om je te laten inschrijven kan je steeds terecht in het Centrum voor Werkende Jongeren, Gentsesteenweg 58. 9330 Dendermonde - tel. 052/21.78.48. Deze kiescijfers worden nu gedeeld door 2, 3, 4 enz en de 43 (nu 41) hoogste quotiënten bepalen aan welke partij de zetels toekomen. Als U zich even amuseert met enkele reeksen delingen, met uw rekenmachine is zulks een spelletje, zal U zien dat het 43' hoogste quotiënt voor de PW was die dus de laatste zetel in de wacht sleepte, het 42* voor de CVP, het 41* voor de VU en het 40* voor de BSP KPB en PMO-CP vielen buiten de prijzen. De VU kreeg 7 zetels, de PW 11, de CVP 16 en de BSP 9. Wie krijgt nu de behaalde zetels binnen elke party? Wanneer vóór de verkiezingen wordt gehengeld naar plaatsen bovenaan komt dit, naasl psycholigische redenen, op spekuleren op «de pot», het aantal kopstemmen waaruit eventueel d« eerste kandidaat en zo er resten zijn de volgende kandida(a)t(en) kunnen putten om het quorum, het cijfer van verkiesbaarheid te bereiken en dus verkozen te zijn. Dit cijfer verschilt van partij tot partij en gezegden op voorhand «hoeveel stemmen men moei hebben om gekozen te zijn» zijn dan ook van elke grond ontbloot. Het quorum van elke partij vond men door het aantal behaalde kopstemmen te vermenigvuldigen met het toegekend aantal zetels en dit aantal dan te delen door het aantal zetels plus één. Het quorum was dan in 1976 voor de VU: 9549 x 7 66843 gedeeld door (7+1) 8355 PW: 13741 x 11 125% CVP: 19673 x 16 314768 gedeeld door (16+1) 18516 BSP: 11979 x 9 107811 gedeeld door (9+1) 10781 Voor zover nodig wil ik er andermaal op drukken dat deze cijfers geen aantallen stemmen meel (kunnen) zijn... Delen van de pot? Zijn er veel kopstemmen en worden veel zetels behaald dan is «de pot» goed gevuld. Hoeveel kandidaten er kunnen van delen hangt af van de stemmen die de lijsttrekker behaalde. In 1976 kwam enkel bij de socialisten de derde kandidaat nog in aanmerking. Voor deze berekening wordt het aantal kopstemmen vermenigvuldigd met het aantal zetels en van deze pot wordt bedeeld om het quorum te bereiken. In 1976 was dat voor de VU: 1533 x 7 10731 Quorum 8355. Jan De Neve kreeg er 6145 eenheden van en Herman Roels de rest. PVV: 864 x 11 9504. Quorum 125% Louis D'haeseleer kreeg er 2497 van en Gaston Van den Eede de rest. CVP: 1362 x 16 21792. Quorum 18516 Henri Van der Veken kreeg er 14569 van en Remi Van Vaerenberg de rest. BSP: 1872 x 9 16848. Ouorum 10781. Bert Van Hoorick kreeg er 6404 van, Freddy Pijck 9731 en Jan Van der Veken 1587. De volgende verkozenen per lijst zijn dan die met het groots aantal naamstemmen (voorkeur stemmen). En de opvolgers Ook voor het bepalen van de orde van de opvolgers komt dezelfde «pot» andermaal in aanmerking.

De Voorpost | 1982 | | pagina 4