Volksunie Berlarehet volk moet beslissen CVP-Beveren presenteert uitgebreid programma De acht Wase gemeenten: 48 lijsten, 222 mandaten seskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts -kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskc Kieskonfrontatie in Sint-Niklaas Een overzicht, een prognose Beveren 6-1.10.1982-De Voorpost Onder leiding van Eric Van Hauwermeiren gaat de Volksunie-afdeling van Berlare de verkiezingen van 10 oktober tegemoet. Op de lyst met 23 namen fungeren ook vyf vrouwelijke kandidaten, waarvan Marleen De Bruyne de tweede plaats inneemt. Bij de bekendmaking van de lijst, werd tevens het verkiezingsprogramma voorgesteld. Daar valt bij op te merken dat de Volksunie van Berlare wenst op te komen voor een open beleid in de gemeente waarin ook de deelgemeenten op een evenwaardige wijze worden behandeld en boven dien moeten bij beslissingen van algemeen belang, de inwo ners van de gemeente of al thans een deel ervan, geraad pleegd worden, aldus de VU die het verder in vier hoofd stukken heeft over de tewerk stelling, middenstand en land bouw; het milieu, de openbare werken en de kuituur; de kin deren, jeugd en derde leeftijd en tenslotte de dienstverle ning, informatie en financiën. Tewerkstelling De Volksunie komt op voor een vermindering van de tak sen op het personeel en de drijfkracht en wil bij een ge meentelijke aankoop eerst de plaatselijke middenstanders aan bod laten komen. Boven dien pleit men voor het zoveel mogelijk behouden en be schermen van de resterende landbouwgronden Kinderen, jeugd en derde leeftfjd De Volksunie vraagt speciale aandacht voor de zogenaamde schoolroutes en pleit voor de aanleg van degelijke speelplei nen (op wijkniveau). Boven dien zou men moeten komen tot een jeugdbeleid dat wordt geschraagd door een samen werking tussen de beleidsvoer ders en de jeugd zelf. Wat de bejaardenpolitiek betreft, hier moet meer inspraak worden gegeven aan de bejaarden zelf. Voor deze groep van mensen moet er trouwens een goede dienstverlening tot stand wor den gebracht. Milieu, openbare werken, kuituur Onder dit hoofdstuk stelt de Volksunie dat men de strijd tegen de grondspekulatie moet aanpakken en dat er toezicht moet worden gehouden op het naleven van de uitbatingsver gunningen. Ook de strijd tegen te lawaai, het sluikstorten en andere milieuhinder moet wor den aangebonden. Misschien is de oprichting van een advies groep milieubeleid hier wel op zijn plaats, aldus de VU die opkomt voor een speciale sort- plaats voor organische afval, voor de aanleg van fiets- en voetpaden, en wil onderzoe ken of in bepaalde stroken en pleinen geen groen of groenbe- planting kan worden aange bracht zonder daarom de ver keersveiligheid in het gedrang te brengen. De uitbouw van het kultureel werk moet vol gens de Volksunie gebeuren via materiële steun en het ter beschikking stellen van de in- frastruktuur, eventueel aange vuld door financiële steun. Ook de biblioteek moet wor den uitgebouwd, maar kul- tuurpaleizen zijn in deze tijd uit den boze. Men moet veel eer gaan naar kleinschalige projekten. Tenslotte moet de subsidiëring van de verenigin gen meer prestatiegericht zijn. Dienstverlening, informatie, fi nanciën Hier wordt gesteld dat de dienstverlening een onvervan gbaar deel van een goed ge meentelijk beleid is. Men moet komen tot een gedecentrali seerde dienstverlening door bevoegd personeel. De ope ningstijden van de administra tieve diensten moeten worden aangepast, zodat ze voor iede re burger toegankelijk zijn, ook buiten de normale werku ren. Voor een aantal nutsvoor zieningen moet er een ristomo komen voor grote gezinnen en minder begoeden, men wil een oprichting van een dienst kin deropvang en ijvert voor het invoeren van een schepenambt voor jeugd en gezin. In een degelijk gemeentelijk informatieblad zouden de op ties van het gemeentebestuur moeten komen, evenals de standpunten van de oppositie. Tenslotte wordt gepleit voor een open beleid, waaronder men verstaat het organizeren van hoorzittingen waarop iede re burger vragen kan stellen. Qua financiën wordt gepleit voor een zuinig en efficiënt beleid en moeten alle initiatie ven en projekten vooraf ge toetst worden aan de financiële mogelijkheden van de ge meente. Misschien is hier een meerjarenplan wenselijk. Kandidaten Zoals gezegd wordt de Lijst aangevoerd door Eric Van Hauwermeiren uit Berlare. Op de tweede plaats staat Marleen De Bruyne uit Overmere, 3. Wilfried Blancquaert uit Uit bergen, 4. Ludwig Jacobs uit Berlare, 5. André Vergeylen uit Berlare, 6. Marcel De Neef uit Overmere, 7. Louis Chris- tiaens uit Berlare, 8. Jeannine Van de Abeele uit Overmere, 9. Leopold Coppens uit Uit bergen. 10. Antoine Van Cau- teren uit Berlare, 11. Ivan Van Geert uit Uitbergen, 12. Maria Dierickx uit Berlare, 13. Willy De Keukeleire uit Overmere, 14. Norbert Baeyens uit Berla re, 15. Christine Petit uit Uit bergen, 16. Romain Meganck uit Overmere, 17. Baziel Ver- donck uit Uitbergen, 18. Juiien D'Hooge uit Overmere, 19. Jozef Van Mossevelde uit Overmere, 20. Piet Keppens uit Berlare, 21. André De Pal- menaer uit Overmere, 22. Odi- le Vervliet uit Overmere en 23. Jean-Marie Van Praet uit Overmere. Het is de eerste maal in de naoorlogse periode dat de CVP-afdeling Beveren het aandurft een volledige beleids visie en een gedetailleerd programma op papier te zetten. Aldus CVP-lij sttrekker en burgemeester Marcel Van der Aa, die zulks een engagement noemde, maar die daarvoor helemaal niet terugdeinst, aangezien volgens hem de CVP in het verleden steeds méér realiseerde dan wat in haar programma was opgenomen. Eén en ander werd uit de doeken gedaan op een perskonferentie in de feestzalen Verstraeten. De lijst voorstellen van de Beverse CVP deden wij reeds bij een vorige gelegenheid. Voorzitter D'Hondt gaf een klare uiteenzetting over «hoe een lijst werd samengesteld bij de CVP-Beveren». Hieruit onthouden wij dat 41 kandida turen binnenkwamen op het sekretariaat voor slechts 35 te begeven plaatsen. Een kom missie ad hoc had zich speciaal ingezet om de lijst voor te bereiden. Hierin zetelden de voorzitters van de sekties der 8 deelgemeenten, 1 jongere, 1 vrouw en burgemeester Van der Aa, die door het bestuur unaniem als lijsttrekker was aangesteld. Ook in de poll werd de lijst met 76% aanvaard door de leden. Het ACW levert 16 kandida ten, de middenstand 9, en de landbouw 7. Nieuw is dat 3 kandidaten zich niet bekenden tot één of andere stand. In 1976 waren van de 33 kandidaten er 20 gekozen. Voorzitter D'Hondt durfde vooropstellen dat ook in 1982 een knappe uitslag zal behaald worden. Het woord was dan aan Marcel Van der Aa, bur gemeester en lijsttrekker van de Beverse CVP. Hij stelde een dokument voor aan de pers en de aanwezigen. Dit boekwerk bevat 44 bladzijden en is getiteld: Beveren, Doel, Haasdonk, Kallo, Kieldrecht. Melsele, Verrebroek, Vrase- ne, CVP-Beveren beleidsvisie programma. Het zou ons te ver leiden om dit werk helemaal te willen voorstellen aan de lezer. Toch willen wij het even diagonaal doorlopen, zoals ook burge meester Van der Aa dit deed in een toespraak van om en bij de 45 minuten. 18 beieidsfasen Van der Aa sprak zijn dank uit aan de inspraakorganen cn zei trots te zijn op wat in de voorbije zes jaar werd verwe zenlijkt. Het nieuwe program ma, zo ging hij verder, is ge kenmerkt door soberheid, van uit een kristelijke visie en met de mens als maat van alle din gen. In 18 punten wordt tel kens een algemene beleidsvisie gegeven, een weerspiegeling daarvan in het gevoerde beleid en een programma voor de komende zes jaar. Wij beper ken ons tot een summiere overschouwing van het pro gramma op zichzelf. Onder een eerste hoofdstuk welzijn wordt de OCMW-wer- king beklemtoond met nieuw- bouwwerken te Kieldrecht (15 bejaardenwoningen), een nieuw ziekenhuis voor langdu rig zieken (V-dienst) en een home voor 45 gehandikapten. Bij het gezin wordt dorps- kemhemieuwing en het aan moedigen van kleinschalige projekten ingeschreven en voor de jeugd zal de uitbrei ding van de tewerkstellingsmo gelijkheden speciale aandacht krijgen. De tewerkstelling op de Lin ker Oever krijgt een apart hoofdstuk in het programma van de CVP-Beveren. Wellicht worden twee Beverenaars op genomen in de nieuwe maat schappij voor grond- en indus trialisatiebeleid. Wat land- en tuinbouw betreft vecht men nog steeds tegen de grote ring en wi! men de nog resterende landbouwgronden bewaren. De middenstand zal de uit breidingsmogelijkheden van de «koopkernen» gevrijwaard zien en in het huisvestingsbe leid krijgt vernieuwbouw en sociale woningbouw nog steeds de meeste aandacht. Verder voorziet men in een hoofdstuk ruimtelijke ordening en openbare werken de verdere uitwerking van een totaal rio leringsplan en verdere karte ring van waardevolle gebieds delen. De gemeentelijke mi lieudienst zal worden geaksen- tueerd en men zal trachten de gemeentelijke diensten dichter bij de bevolking te brengen. Dan belanden wij bij verkeer. Hier krijgen de fietspaden ex tra de aandacht. Ook het be veiligen van de schooluitgan- gen zal uniform aangepakt worden. Inspraak Bij de CVP krijgt inspraak een speciale behandeling. Zij moet stoelen op drie pijlers: informatie, medezeggenschap en kontrole. Als voorbeeld stelt de partij hier de v.z.w.'s Cortewalle en de Gemeentelij ke sportcentra, waar aan in- spraakpolitiek wordt gedaan. Voor de toekomst moeten de inspraakmogelijkheden nog vergroten door een informatie dienst, beleidsnota's, het sti muleren van wijk- en buur twerking, informatiebladen e.d. Onderwijs moet doordron gen zijn van de kristelijke le vensvisie. Het VSO wordt ge steund en meer konkreet zal een eerste graad sekundair on derwijs gerealiseerd worden te Kieldrecht. In het hoofdstuk kuituur vindt men een aangepaste en gewijzigde visie terug in ver band met de bouw van een kultureel centrum. Men wil het, gezien de krisis, soberder doen en gefaseerd. Ook de deelgemeenten krijgen aan dacht en vooral het bibliot heekwezen ter plaatse. Sport was de laatste zes jaar zeker niet misdeeld, vindt burge meester Van der Aa. In de nabije toekomst wil men de nadruk leggen op de groepen die minder gemakkelijk aan bod komen in de samenleving (thuiswerkende vrouwen, ge handicapten, derde leeftijd enz.). De beleidsvisie wijdt nog speciale bladzijden aan het pa trimonium, de financies en de interkommunales. De nota wordt afgesloten met een op roep tot vrede, waaraan ook de CVP-afdeling van Beveren wenst mee te werken. (wvdv) Aktief zijn de Wase Jonge Leeuwen zéér. En geengageerd. Nu zetten ze weer een debat op het getouw. Met de Sint-Niklase lijsttrekkers voor de gemeente raadsverkiezingen. Noteer in je agenda: donderdag 7 oktober, 20 uur. konferen- tiezaal van de stadsbibliotheek, Hendrik Heymanplein. Freddy Willockx (SP), Paul De Vidts (CVP), Maurits Coppieters (VU). René D'Haeyer (PW), Edwin Foubert (Agalev). Jan Van de Putte (PvdA). Miel Dullaert (Snel), Anic Vereecken (Gembel) en Frans Wijmeersch (Vlaams Blok) zullen hun zeg mogen doen. Of een vervanger van één van hen. want je weet nooit of er niks tussenkomt. Er zijn zowaar twee moderators: gespreksleider Hubert Wilssens, volgens de persmededeling hoofdredakteur vanHet Vrije Waasland, wordt geassisteerd door Jean-Marie Van Gavere, algemeen voorzitter van de Wase Jonge Leeuwen. (wv) Werner en Moeder de Gans Knack stelt ons in zijn analyse over de Sint-Niklase kiesperikelen gerust: «De revolutie staat op 10 oktober zeker nog niet voor de deur». Toch be speurt Chris De Stoop één (1) nieuw geluid, dat van de «jonge en populaire Werner Rogiers» van de CVP. Werner is nieuw (op 17) bij de CVP, noemt zich ook onafhankelijke. Hij ontwierp bovendien een kleurrijk ganzenspel, de inwoners uit Sinaai worden verwend: boer let op uw markt én op uw ganzen! Werner werd (het staat niét in de vierkleu renfolder) in een Antwerpse randgemeente gebo ren. hij zal. naarmate de populariteitskurve stijgt, wel ervaren dat zijn Wase fans de klemtoon leggen op de tweede lettergreep van zijn voornaam (Wer- nèr). De coming-man laat de teerlingen rollen (alea jacta est!) langs gemeente- en stadhuis, stopt nie mand in de Cipierage en weet ongetwijfeld waarom hij. buiten zijn mede-nieuwkomers, enkel Paul De Vidts op zijn bord neerprikt. Snel organiseert op zaterdag 2 oktober vanaf 21 u in café De Pot, Mercatorstraat 105 in Sint-Niklaas. Maurits Coppieters is dinsdagavond 5 okto- Sint-Niklaas, een solidariteitsfuif en politiek kafee Op de foto ziet u van links naar ber te zien op de BRT-televisie, tijdens een verkiezingspro- rechts Luc Van Buynder, lijstaanvoerder Miel Dullaert, Lisette Van de Steene en Piet gramma van de Volksunie, waarvoor op het marktplein Andries. van Sint-Niklaas opnamen werden gemaakt (Iv) Zetelverdeling nu: CVP 20. VU 7, SP 3. Gembel 2. PW 1, totaal 33. De CVP, geleid door burgemeester Marcel Van der Aa. bestuurt deze gemeente homo geen. Straks zijn er 35 mandaten te begeven. Lijsten voor de kiesdag: de SP (1) van Marcel Van Kerckhove, de CVP (10), de VU (13) van Wies Goyvaerts, Agalev (16) dat door Ludo De Bock wordt geleid, de PW (17) van Arthur Boeye, Gembel (28) dat door Omer Verstraeten wordt geleid, het Vlaams Blok (30) van Jozet Schelfhout en de PvdA (29) van Herman De Reymaecker. Totaal: acht lijsten. Prognose: Agalev zal allicht zijn intrede doen in de raad, vooruitgang vermoede lijk ook voor de VU, Gembel en de PVV. Vier zetels verlies voor de CVP lijkt wat veel, hoogstwaarschijnlijk zal die partij haar volstrekte meerderheid kunnen behouden, zij het nipt. Kruibeke Zetelverdeling nu: CVP 14, SP 5. VU 4, totaal 23. De CVP van burgemeester Georges Verberckmoes bestuurt deze gemeente homogeen. Straks opnieuw 23 mandaten. Lijsten voor de kiesdag: de SP (1) van Alfons Verbruggen, de CVP (10), de VU (13) van Antoine Denert en de PVV (17) van Louis Verest. Totaal: vier lijsten. Prognose: intrede van de PVV in de raad ten koste van de CVP, maar ook de VU komt waarschijnlijk forser uit de strijd. Raakt de CVP nog met de hakken (12 zetels) over de sloot? Lokeren Zetelverdeling nu: CVP 15, SP 8, PVV 7 en VU 1. Koalitie van CVP en PW, geleid door Hilaire Liebaut van de CVP. Straks zijn opnieuw 31 mandaten te begeven. Lijsten voor de kiesdag: dc SP (1) van Mark De Gryze, de CVP (10); de door Etienne Waterschoot geleide VU (13), de PW (17) van Georges Anthuenis en VeLo (28) van Eddy Van Malderen. Vijf lijsten in totaal. Prognose: zetelwinst voor de PW ten nadele van zowel CVP als SP, de VU kan zich vermoedelijk handhaven. Sint-Gillis Zetelverdeling nu: CVP 14, Gembel 7, SP 2. Totaal 23, straks worden dat er 25. Burgemeester De Mey leidt een homogene CVP-bestuursploeg. Lijsten voor de kiesdag: de SP (1) van André Taffeiren, de CVP (10) en Gembel (28) van Henri Verbraeken. Drie lijsten dus. Prognose: winst voor Gembel en mogelijk ook voor de SP, achteruitgang voor de CVP en de volstrekte meerderheid van de CVP loopt hier gevaar. Sint-Niklaas Zetelverdeling nu: CVP 19, VU 10, SP 8 en PW 2. Totaal 39, straks idem. De CVP-SP-bestuursploeg wordt geleid door burgemeester De Vidts van de CVP Lijsten voor de kiesdagde SP (1) van Freddy Willockx, de CVP (10), de VU (13) van Maurits Coppieters, Agalev (16) met vooraan Edwin Foubert, de PVV (17) van René D'Haeyer, Snel (28) geleid door Miel Dullaert, de PvdA van Jan Vandeputte (29), Gembel (30) met Annic Vereecken vooraan en het Vlaams Blok (31) dat door Frans Wymeersch wordt aangevoerd. Negen lijsten in totaal. Prognose: winst voor de SP, Agalev zal waarschijnlijk de drempel voor één zetel overschrijden en het Vlaams Blok vermoedelijk net niét. Lichte achteruitgang voor de VU, de CVP speelt naar alle waarschijnlijkheid enkele zetels kwijt. Stekene Zetelverdeling nu: Gemeentebelangen 9, CVP 9, OCP 3, PVV 1, en SP 1. Totaal 23, straks eveneens. Burgemeester Bob Verbeke (OCP) leidt een koalitie van OCP en CVP. Lijsten voor de kiesdag: de SP (1) van Wilfried De Saegher, de CVP (10) van Omer Boeykens, Agalev (16) met vooraan Michel Peeters, de PW (17) van André Apers, de Gemeentebelangen (28) van Amoud Heyse, de WD (29) van Walter Verbraecken en de OCP (30) met opnieuw Bob Verbeke. Zeven lijsten dus. Prognose: de PVV verliest vermoedelijk haar zetel ten nadele van de WD, Agalev maakt kans op één zetel, de SP behoudt haar zetel nipt, winst vermoedelijk ook voor de OCP en verlies voor zowel Gemeentebelangen als de CVP. Temse Zetelverdeling nu: CVP 15, SP 6, VU 4 en PW 2. In totaal 27 mandaten, straks eveneens. Burgemeester August Maes, die niet meer opkomt straks, leidt de CVP-bestuursploeg. Lijsten voor de kiesdag: de SP (1) van Fonny Bocsmans, de CVP (10) met vooraan nu Felix Bulteel, de VU (13) van kopman Raoul De Ryck, Agalev (16) geleid door Michiel Vlaeminck, de PW (17) met Armand Felix in de spits, de Gemeentebelangen (28) van kopman Hugo Meersman en de PvdA (29) met Lieven Baeyens. Zeven lijsten in totaal. Prognose: het heel waarschijnlijke CVP-verlies komt ten goede aan de lijst Gemeentebelangen (twee, misschien wel drie zetels) en Agalev raakt niet met de hakken over de sloot. De overige partijen die nu in de raad zijn vertegenwoor digd lijken zich te kunnen handhaven, al moet voor de PW een licht voorbehoud worden gemaakt. Waasmunster Zetelverdeling nu: CVP 12, VU 4, PVV 2 en SP 1. Totaal 19, straks ook. Burgemeester René Bocklandt leidt een homogeen CVP-team. Lijsten voor de kiesdag: de SP (1) van Erik Van Mele, de CVP (10), de VU (13) met Mon Bruggeman, de PW (17) van Maurice Thuysbaert en het Vlaams Blok (28) geleid door Maurits Vanderbruggen. Vijf lijsten samen. Prognose: vermoedelijk speelt de CVP één op zelfs twee zetels kwijt en wint de SP er één. PVV en VU gaan waarschijnlijk licht vooruit Cijfer je met ons mee? In de acht Wase gemeenten (de zeven van het arrondissement Sint-Niklaas plus Waasmunster dat in het arrondissement Den- dermonde ligt) zijn 222 mandaten te begeven, er dingen 48 lijsten naar de gunst van de kiezer. De CVP-volstrekte meerderheid is in gevaar in Kruibeke, Sint-Gillis en zeker in Temse, in mindere mate in Beveren. De SP komt wellicht flink versterkt uit de strijd in Sint-Niklaas, eventueel wordt de aanhang aangedikt in Sint-Gillis en Waasmunster, deze partij laat van haar pluimen in Lokeren. De PW boekt hoogstwaarschijnlijk winst in Lokeren. lonkt naar een zetel in Kruibeke en ziet de situatie in Sint-Niklaas en vooral Stekene zorgelijk tegemoet, want de liberale WD knaagt in Stekene aan de aanhang. De VU staat er zo te zien goed voor, maar dreigt in Sint-Niklaas toch tussen het duel De Vidts- Willockx in gesandwicht te worden; winst is misschien te verwachten in Beveren en /of Kruibeke Agalev hengelt naar een zetel in hier en daar een gemeente. Het zal vermoedelijk lukken in Sint-Niklaas, Stekene, en ook in Beveren. De Gemeentebelangen komen opnieuw flink aan de bak in Sint-Gillis, doen met zwier hun intrede in Temse, in Beveren zouden ze kunnen vooruitgaan maar in Stekene dreigen andere formaties met de winst te gaan lopen. De partij raakt in Sint-Niklaas waarschijnlijk niet van de grond. Het Vlaams Blok doet zijn best om een zetel in de wacht te slepen in Sint- Niklaas, het zal wellicht net niét lukken, en evenmin in Beveren. Links: noch Snel (Sint-Niklaas) noch VeLo (Lokeren) zie ik een zetel behalen, de PvdA treedt te zwak aan. W.V. Berlare. De socialistische partij van Berlare stelde zijn kandidaten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen voor. (jj)

De Voorpost | 1982 | | pagina 6