Caudron versus D'haeseleer Zet uw gemeente op een ander spoor, de AGALEV-trein komt er door! D'haeseleer versus Caudron Roger Speleman (Belsele) versus CVP, Boerenbond en Dolso Naar oprichting van deelgemeenteraden Kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts -kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kiesko Onderzoek i.v.m. onteigening landbouwgronden op de lange baan De Voor; - 1.10.1982 - 7 Wat wil AGALEV? Na het voorstel van meerpartijenpakt over de depolitise- Caudron dat een depoliti- - voor veilig verkeer en goed ring van het personeelsbeleid gedaan door VU-fraktielei- seringspakt moet gesloten AGALEV wil meer zijn dan een milieupartij. Ze wil streven naar een basisdemokrati- openbaar verv0er der Jan Caudron en het afwijzend antwoord van PVV- worden tussen alle partijen sche, ekologische en pacifistische samenleving. VOor vrede en ontwapening lijsttrekker Louis D'haeseleer bereikt ons een wederwoord en zeker tussen de partijen In de gemeente wU zulks o.m. zeggen: openbaarheid van dossiers, inspraak van de voor eerlijke informatie en van Caudron die de negatieve reaktie betreurt evenals een die zich geroepen kunnen wijken, aandacht voor zwakke weggebruikers, voorrang voor welzijnsprojekten, echte inspraak paar «onheuse oprispingen» en zich wars van een onver- achten om tot de be- vernieuwbouw. van WOonprojekten, steunen Gemeente der demokratie kwikkelijke persoonlijke polemiek bij het essentiële wil stuursmeerderheid te beho- beperken, nl. het officiële standpunt van de VU. ren- Dit volgens de regel ren. alles of niets» want een Op het Volksuniekongres wegdraagt van het overgro- tussenoplossing bestaat van zondag 19 11. werd vol- te deel der bevolking en niet. Men mag niet ver gende tekst door de plenai- van aard is bij te dragen tot wachten van één partij dat re vergadering goedge- een beter bestuur van de zjj de dupe zou zijn van keurd: stad. voortgezette politisering «De VU blijft bij haar Jan Caudron heeft bij het door andere partijen, reeds lang gekend stand- schrijven van de heer 5. Dat het statuut van Gent punt inzake de nefaste in- D'haeseleer toch volgende door de CVP-VU-PW- vloed van politieke benoe- bemerkingen: koalitie is overgenomen en mingen op de kwaliteit van 1. Dat het personeelsbeleid aldus de kursus be de dienstverlening. De VU 6 jaar in handen was van de stuurswetenschappen werd doet dan ook een oproep VU is niet ter zake daar het afgeschaft is juist. Zes jaar tot alle politieke partijen in personeelsbeleid werd be- ervaring deden echter in- Vlaanderen om inzake de paald in een bestuursak- zien dat dit een verkeerde afgeschaff worden, aanwerving en bevordering koord waarvoor het ganse maatregel was met ver van gemeentepersoneel kollege verantwoordelijk strekkende gevolgen voor een vergelijkend examen is. de kwaliteit van het stads- s*eken jn de wettelijk te verplichten zo- 2. Er is geen tegenspraak personeel. Dat schepen De schuld omdat ze liever in asfalt dat schifting enkel gebeurt tussen de stelling Blom- Neve er de gangmaker van en beton investeren dan in op basis van bekwaamheid maert en de stelling ZOu zijn geweest noemt mensen, i.p.v. op basis van de par- Caudron. Caudron uit de lucht gegre- AGALEV wil het mes zetten tijlidkaart». 3. Caudron beaamt volko- pen en beledigend. in prestigeprojekten en geld Daar het voorstel Caudron men de uitspraak van sche- 6. Tenslotte meent Jan vrijmaken voor degelijk volkomen in de lijn ligt van pen Blommaert i.v.m. de Caudron uit het antwoord grondaankoopbeleid, wonings- dit W-standpunt hoopt examens aan de stad. Er van Louis D'haeseleer te grle"en deze dan ook dat dit offi- zijn immers andere wegen mogen opmaken dat deze VQQr injtjaneVen die van de cieel partijstandpunt zal en achterpoortjes voor be- alvast reeds akkoord gaat bevolking uitgaan. Geld dient worden voorgelegd aan de noemingen dan examens, met zijn voorstel tot aan- gehaald waar het zit bvb door verantwoordelijke PW-in- Het betwistbaar stelsel van leggen van een werfreserve stanties. De initiatiefnemer de tijdelijken is er een en tot het houden van een hoopt dan ook op een posi- voorbeeld van. funktie-analyse wat hem tief antwoord daar het 4. Persoonlijk, en trouwens reeds verheugt, voorstel de goedkeuring in de lijn van de VU, meent alternatieve samenlevings- De belangrijkste beslissingen vorTnen, aanpassen van het worden in het schepenkollege verkeer via drempels en snel- genomen, raadsleden en bur- heidsbeperkingen en ruimte gers zijn slechtst geïnformeerd voor voetgangers en fietsers, en beïnvloeden nauwelijks de beslissingen. Gemeente in de wereld AGALEV wil een onafhanke- Uitbuiting van arme landen, lijk infocentrum, een objektief energieverspilling en verspillen infoblad, een rondrijdende in- van ingevoerde grondstoffen fobus. hoorzittingen. Advie- en landbouwprodukten zijn zen van wijk- en adviesraden roofbouw op de Derde We- moeten deel uitmaken van het reld. dossier en ondoorzichtelijke De wortels van het ontwikke- organen als gemeentelijke lingsprobleem zitten in onze vzw's en interkommunales Westerse samenleving. Werk- moeten gedemokratiseerd of groepen die zich hiermede be- voor zuinig gebruik van grondstoffen en energie voor kreatieve werkgele genheid en produktiewijzen voor rechtvaardige verde ling van arbeid en goederen voor de eigen dorpsschool voor kleinschalige winkels en bedrijfjes voor bescherming van de pvaksten, kinderen, zieken. bejaarden voor met-kommersiéle vrijetijdsbesteding voor schone lucht, zuiver water en natuurbescherming voor landschapszorg voor meer rust en stilte Kortom vóór een menswaardi ge vrije samenleving zonder machtsmisbruik of geweld. Zijn de autoriteiten daar mis schien tégen? LH zighouden moeten door de ge meente gesteund worden. Ontwikkelingssamenwerking en wereldvrede liggen dicht bij elkaar. Werken aan een meer rechtvaardige wereld heeft geen zin als het recht van de sterkste en de wet van de jung le blijven voortduren. AGA LEV wil kernwapenvrije ge meenten, vredesopvoeding in de scholen en degelijke info in de bibliotheken. Niet tegen... maar vóór: De «groenen» zijn: voor leefbare steden Al dan niet depolitisering van personeelsbeleid te Aalst belasting op braakliggende en ongebruikte gronden, op leeg staande huizen, kortingen op bouwtaks van grote bouwpro- jekten moet worden afge schaft, de vervuiler moet beta len en reklame zwaarder be last. Meer belastingen op ver mogens doch minder op lagere inkomens. Gemeente en Werk De kwaal van politieke benoe mingen moet worden uitge roeid en kandidaten moeten beoordeeld worden naar hun bekwaamheid. Via een niet- partijgebonden aanwervings kommissie. De gemeente moet zinvolle tewerkstelling schep pen en stimuleren via een au tonome raad voor arbeid en milieu AGALEV opteert voor kleinschalige, milieu vriendelijke bedrijven. Spon tane initiatieven van werklo zen moeten worden gesteund, o.m. via dopperskomitees. Lokeren. De socialistische verenigingen voor gehandicapten van Lokeren bestaat 5 jaar. (md) Op het verleden week gepubliceerde voorstel van VU- feit de burgemeester aan fraktieleider en volksvertegenwoordiger Jan Caudron het bestaan van een echt i.v.m. depolitisering van een toekomstig personeelsbeleid personeelsbeleid daar sche- via een meerpartyenpakt kwamen reeds reakties binnen, pen Blommaert verklaarde Negatieve. «niet te gaan kijken waar er personeel te weinig was Personeel van de stad zelf de CVP heeft toten getrok- maar aneen aan te werven dat om begrijpelijke rede- ken. Het is in Aalst altijd 0p vraag van zijn kollega's nen het anonimaat verkiest met bekwaamheidsexa- schepenen». wijst erop dat het willen mens gegaan en pas na de Qok een funktie-analyse Welziin bevorderen van een VU-lid verkiezingen, toen ze wis- om de ju;ste mensen op de ooTbciaarden zieken eenza- juist de aanleiding was om ten dat ze er niet bij waren, juiste p)aats te zetten vielen men gehandicapten,' gast- de kursussen bestuurswe- opteerden ze voor vergelij- blijkbaar bij de schepen arbeiders hebben recht op we tenschappen af te schaffen, kende examens. En dan njet jn g0ede aarde. «Met zijn Het O.C.M.W. moet Dergelijke kursussen dra- maar interpelleren. Dat de hakbijl werken zal in- prestigeprojekten stoppen en gen schrijvers van de brief zijn geen politieke zeden, derdaad niet moeilijk zijn vrijkomend geld besteden aan bovendien alvast niet in het Goedkoop noem ik dat». ais men weet dat het depar- we,ziin hart. Kursussen in het stad- Houding die er op wijst dat tement van openbare wer- ™adse en, huis zelf gegeven en gericht men ook in de VU er an- ken qua personeelsbestand ander ocMW-personeel aan- op de dagelijkse praktijk ders over denkt als men verdrievoudigd werd ter- werven op basis van bekwaam- lijken hen veel interes- zelf de touwtjes in handen wijj het betreffend budget heid en niet volgens de partij kaart. Ook het financieel OCMW-beleid moet doorzich tig zijn en initiatieven vanuit de bevolking op sociaal vlak moeten ondersteund worden bvb vrouwenvluchthuizen, J.A.C.'s, buurtwerken... santer en efficiënter. heeft. van jaar tot jaar besnoeid Als eerste reaktie van een Wat betreft de noodzaak werd»>. lijsttrekker de rest volgt van «integere examinato- wellicht in volgende editie ren» reageert D'haeseleer «De dubbelzinnigheid kan bereikte ons die van met de woorden van de geen basis- voor gesprek burgemeester D'haeseleer schepen van personeel «Nu zjjn», meent Louis D'hae- die zich nu doch ook vroe- hebben we tenminste een selecr die Jan Caudron dan ger vaak verbaasde over de eerlijk examen met een ook uitnodigt de ware, dui- «onvoorstelbare opwellin- volledig onafhankelijke ju- delijke standpunten op een Gemeente om in te wonen gen» van raadslid Caudron ry. Nu moet men eerst be- vergadering op 27 septem- Verdere verstedelijking dient waarbij de burgemeester wijzen dat men zijn taak beri reeds voorbij als u voorkomen door o.m. behoud twijfelt of Caudron die zelf aankan alvorens de partij- dit leest uiteen te zet- van alle beschikbare land- wei ernstig neemt. Kon- kaart een rol kan spelen», ten. Schrijver wijst er ten- k°"vvgronden stematie nu nog groter De burgemeester vraagt slotte op dat in het PW- w rtoe e^va.r" daar het personeelsbeleid zich dan andermaal af wie programma sterk rekening bouwmaatschappijen. S sa'neC. zes jaar lang in VU-handen het VU-standpunt ver- werd gehouden met een zes nngStoelagen volgens inkomen lag. De VU-schepen houdt woordt. jaar lange ervaring en dat en bestemming en dermate op- er trouwens een erg tegen- Wat betreft het afschaffen keiharde afspraken over es- knappen dat de huren betaal- strijdige mening op na. zo- Van de kursussen be- sentiële punten het deelne- baar blijven dat de burgemeester zich stuurswetenschappen wijst men aan een toekomstig Verder monumentenzorg niet afvraagt wie van beide de D'haeseleer erop dat zulks bestuur zullen voorafgaan, standpunten van de VU gebeurde tijdens de vorige Daaronder ook het perso- vertegenwoordigt. koalitie en dat VU-schepen neelsbeleid. Schepen Blommaert ver- De Neve er de gangmaker klaarde onlangs nog: «Ook Van was. Bovendien twij- "1 gericht op prestige doch op funktionaliteit. sociaal huisves tingsbeleid erop gericht alle in woners te integreren, maxima le betrokkenheid bij planning Inspraak in het beleid en kleinschaligheid lopen als rode draden ge initiatieven in programma's van de 9 deelgemeenten dergc- door elk partijprogramma. Inspraak al dan niet via advies-, wijk- van andere partijen in die zin lijke deelgemeenteraad komt. of buurtraden. Via een ombudsman? wijzen stemt Jan Caudron Men zou ook kunnen overgaan Volksvertegenwoordiger - raadslid Jan Caudron. bracht de pers hoopvol voor een goede tot groepen van bvb de Fa- ter kennis van het wetsvoorstel van zijn partijgenoot André De afloop. luintjesdorpen. Gijzegem- Beul uit Berchem-Antwerpen. Konkreet zou zulks niet nood- Hofstade e.d.m. Dit wetsvoqrstel dat. inge- 21 leden zou komen, verkozen zakelijk impliceren dat in elk diend op 18 februari 1982 tegelijkertijd met de gemeen- r reeds in de Kamerkommissie teraadsverkiezingen van Binnenlandse Zaken werd De voorzitter zou gelijkgesteld besproken en momentcel voor worden met een schepen cn de j advies over de al dan niet leden van dc deelgemeenteraad grondwettelijkheid in de Raad zouden zitpennmgen krijgen van State wordt behandeld, zoals de gemeenteraadsleden, heeft blijkbaar de wind in de Wellicht niet goedkoop maar zeilen. Volgens de traditionele het sap is alleszins de kool slentergang van zaken evo- waard. lueert dit voorstel met vlugge De deelgemeenteraad zou zijn schreden. bevoegdheid kollcgiaal uit- Bedoeling was aanvankelijk oefenen, bevoegdheden die dat het wet zou geworden zijn voor de deelgemecntc(n) reëel nog voor 10 oktober doch dit zou zijn. ook op het vlak van was blijkbaar wel iets te veel de financien. Minstens één van het goede. maal per jaar zou er overleg Het betreft hier een kaderwet zijn tussen gemeenteraad en waarbij dus heel wat mogelijk- deelgemeenteraden, en zulks heden kunnen aansluiten Wet alleszins vooraleer het opstel- die bij dekreet door de Vlaam- len van de jaarlijkse begroting, se Raad moet worden bckrach- Uiteraard rijzen ook bij u al- tigd en die niet van toepassing lerhande vraagtekens bij dit zou zijn op de 19 Brusselse voorstel doch het feit dat het gemeenten. wetsvoorstel genaamtekend In essentie gaat het erom dat in werd door de tenoren van de deelgemeenten een raad van VU en dat mm of meer analo- Buggenhout kiest in woonkernen Op 10 oktober, dag van de gemeenteraadsverkie zingen zullen wat de gemeente Buggenhout betreft de kieshokjes opgesteld staan in de vier belangrijk ste woonkernen van de gemeente. In het schooltje van Buggenhout-Briel wordt één kiesbureau opgericht. Te Opdorp worden in de gemengde gemeentelijke school twee kiesbureaus opgetimmerd. In de wijk Opstal kan men terecht in drie kiesbureaus, zij zullen ondergebracht worden in de vrije jongens school. Broekstraat. De zeven kiesburelen voor Buggenhout-centrum zullen opnieuw onderdak vinden in de sporthal. Vierhuizenstraat. Maar nu wil men via een nog duidelijker signalisatie en een paar gidsen de op stroppingen die zich bij de laatste kiezing manifes teerden vermijden. Advokaat Roosen is voorzitter van het hoofdtelbureau en zijn bureau zal samen met de andere telbureaus eveneens in de sporthal ondergebracht worden. (|vd) Roger Speleman uit Belsele is vooral de man die geregeld en niet zonder enige verbeten luidruchtig heid uiting geeft aan zijn visie op de Wase landbouw problematiek. Hij is lid van de Sint-Niklase land- bouwkommissie en waarschuwde zeer vroeg al tegen de primair eenzijdig nadelige gevolgen van de onge straft woekerende grondspekulatie. Het fenomeen zou elke verbeelding tarten en op niet eens zo'n lange termijn de totale ondergang van het landbouwbe- stand kunnen betekenen. Het feit ook dat Speleman onomwonden wees op de dubieuze houding van de (heilige) 'drievuldigheid Boerenbond-Dolso-CVP is hem niet in dank afgenomen. Bij zijn vrienden van het Algemeen Boerensyndikaat kan hij nog terecht, in de landbouwkommissie kijken zijn krasse uitspra ken tegen misschien wat angstige argusogen op. Schepen Van Rumst zou er openlijk mee hebben gedreigd hem uit de landbouwkommissie te zetten. Maar dan is hij nog niet aan de vroege patatten belooft de ziedende Belselenaar. Niemand zal hem om zijn openhartigheid, om zijn eerlijke, totaal apolitieke bedoelingen verstoten. Le premier qui dit la vérité? Boon en Van Rumst «Steeds is de CVP de heersende ekonomische bekrompenheid en kortzichtigheid te lijf gegaan. Steeds heeft de CVP de bedrijfsuitbating weten te stimuleren, alsook de landelijke woonomgeving en het landelijke sociale leefklimaat zo goed mogelijk weten te beschermen. Hoe dan ook, tegen ekono mische vooruitgang (bedoeld zijn vooral de onteige ningen ten gunste van industrie-, rekreatie- en verkeersinfrastruktuur, n.v.d.r.) valt niet op te tomen. Nochtans is landbouw van prioritair belang voor de broodnodige behoeften van de bevolking. De land- en tuinbouw zal dan ook een unieke opdracht hebben in het toekomstige CVP-beleid. De voortdurende stress inzake bestaanszekerheid is immers onaanvaardbaar en de beschikbare gronden moeten maximaal aangewend wordenDit schreef Albert Boon. CVP-kandidaat, voorzitter van de Landelijke Raad en van het Bedrijfsgild, ongeveer een maand geleden in een Waas streekkrantje. Speleman mort terwijl ik het lees: «Alsof de CVP de landbouwbelangen altijd gediend heeft: het is een korrupt wanbeleid geweest; de boeren zijn bedrogen uitgekomen». Het zou uitgerekend niet aan AÏbert Boon zijn om zo liefelijk, vergenoegd en beloftevol te doen. Of hij meet met twee maten en twee gewichten, of hij meent gewoon niet wat hij zegt en schrijft, vindt Roger Speleman. Hij weet dat achter het landbouwbedrijf van Boon, midden in een keuiig spairenbosje, het weekendhuisje van een advokaat staat. Illegaal natuurlijk: het betreft landbouwgrond. Nog nooit zou men hiertegen iets hebben ondernomen. Zelfs Boon. als voorzitter van de Landelijke (Boerenbond)raad. laat rustig be tijen. Speleman zoekt achter de feiten een hypok- riete vriendjespolitiek. Nooit zou iemand die in de landbouwkommissie een voorstel indient dat op één of andere manier een eind wil maken aan deze wantoestanden, au sérieux genomen worden. Van een fikse, numerieke belasting van landbouwgrond bebossing. wil men niet horen. De vrije winstmar ges zijn wellicht té hoog om ze zomaar prijs te geven. De strijdbare Belselenaar keert zich ook tegen het (dure) verhuren van landbouwgronden aan eigenaars van ren- of springpaarden. Op die manier wordt alweer heel wat grond aan de land bouw onttrokken. En mensen uit de sekundaire en tertiaire sektor moeten niet denken dat deze evolu tie hen niet aanbelangt. Het agrarisch houvast is zeer kwetsbaar: een grotere afhankelijkheid zal de prijzen onvermijdelijk extra de hoogte injageh. Dat het tussen Speleman en schepen Van Rumst niet goed zit. weten we al lang. Eerstgenoemde zit er echter niet om verlegen zijn overtuiging er zit geen konsekwente lijn in het landbouwbeleid en met name Van Rumst doet niets voor de landbouw, maar verwijt anderen die wél iets doen dat ze niets doen. aldus Speleman met een bijkomende vaststelling te staven. «Wat doet schepen Van Rumst?» bromt hij. «hij haalt zijn eigen zoon van Sinaai naar Temse en geeft hem daar de mogelijk heid om op door de stad onteigende gronden gratis maïs uit te zaaien. Erg unfair. Als er daar blijkbaar toch mag gezaaid worden, waarom geeft hij die kans dan niet aan de boeren uit de omtrek??» De Wase Polders en burgemeester Van der Aa 'Terreur en korruptie', zo moet ik het hoofdstukje Wase polders noemen, vindt Speleman. Hij geeft een voorbeeld: een landbouwer wordt onteigend en eist eenzelfde redelijke behandeling als zijn kolle ga's die hetzelfde lot ondergingen. Hij, zijn vrouw en zijn negentigjarige vader moeten echter het huis uit en voortaan tevreden zijn met een 'bochtig kot'. De man negeert het bevelschrift en overnacht hierom drie maand lang in de gevangenis van Fort Liefkenshoek. De moraal: wees nooit afzijdig van de Boerenbond. Want dat was die man geweest. Wie zijn onteigeningsgeld niet bij de Raifaissenkas investeert, aldus Speleman, houdt de Boerenbond niet te vriend. Omdat hij het waagt niet akkoord te gaan met de Boerenpraktijken. wordt hij een paria tujsen de landbouwers. Van de andere kant is er die fruitkweker uit Kieldrecht. Hij wordt onteigend, investeert (zoals van hem verwacht wordt bij de juiste kas) en blijft zijn grond zonder één frank belasting of pacht te betalen verder gebruiken. Speleman geeft nog volgend fiktief voorbeeld om een frekwente manier van werken te illustreren: een landbouwer heeft vijf jaar geleden vijf miljoen in zijn bedrijf geïnvesteerd. Intussen heeft hij al één miljoen afbetaald. De staat (Dolso) onteigent hem. en hij krijgt zeven miljoen. Normaal betaalt die man onmiddellijk de vier overige miljoenen. Maar nee: de Boerenbond stuurt erop aan dat hij zijn geld bij haar zou investeren. Zo krijgt hij nog een flink percentage en kan hij de verschuldigde som beetje bij beetje afbetalen. Allebei komen ze beter uit zo. Over deze betalingsformule zou verder nauwelijks nog gerept worden; het is een stil afspraakje, een knipoogje tussen gezworenen, maar meer nog is het een vorm van psychologische chantage, meent Spe leman. De Boerenbond zou zo deskundig elke oppositie uitsluiten. Een diktatuur in zondagspak dus. Op nationaal vlak zou er sprake zijn van een aanzienlijke geldverduistering. Het ministerie van openbare werken heeft in zijn budget één miljard uitgetrokken voor onteigening. 750 miljoen daarvan dient om landbouwgronden te onteigenen, met de overige 250 miljoen wou men o.m. zelfstandigen onteigenen. SP-senator Pros Matthys zou op een vergadering van het ABS gesteld hebben dat het laatste bedrag onwettig werd overgeheveld naar het landbouwonteigeningsbudget. Alleen was nog altijd niet duidelijk waaraan dat extra kwart miljard dan wel werd of zal worden besteed. Hiertoe aangezet door het ABS heeft de Lokerse liberale voorman Georges Anthuenis gevraagd dat men naar voor noemd feit een onderzoek zou instellen. En inder daad: de minister van openbare werken riep een pluralistische kommissie samen en stelde voor dat de verschillende parlementariërs nog vóór de ver kiezingen zouden samenkomen. Volgens Roger Speleman wil de heer Van der Aa. burgemeester van Beyeren, de vergadering laten verdagen tot na 10 oktober. Hij neemt aan dat de burgemeester bang is. De kommissie zou wel eens een heleboel kunnen ontdekken. Dat de burgemeester tijdens zijn voorbije dienstperiode wat landbouwbeleid betreft geen enkele verantwoordelijkheid genomen heeft, dat hij (zegt Speleman) een vriend was met de vriendjes. «Het is één vuile, door en door korrupte boel, geloof me», bezweert Speleman nog. «Een gevaar lijk en zuiver egoïstisch spel: de landbouw vaart er in ieder geval zeer slecht bij. Zelfs minister Olivier heeft al beloofd dat de verantwoordelijken van Dolso (de instelling die de onteigeningen organi- zeert n.v.d.r.) om hun korrupte verhouding met de Boerenbond voor de rechter zullen moeten ver schijnen.» Leo DE BOCK

De Voorpost | 1982 | | pagina 7